Amerikaans zanger Leo Kottke RALPH METZNER MET OUDE EN NIEUWE INFORMATIE OVER RUIMER BEWUSTZIJN Marc Allegret van overleden Bomans gebundeld Hi ALUMINIUM RAMEN en DEUREN VREES EN ZONEN „Ik kom niet tegemoet aan ’n bepaalde image” „Ééndagsvliegen" I In 1974 nieuw tv-testbeeld HET ROME VAN DE ANTIEKEN §inte sin te ^Maarten, koeien hebben staarten up II II •4 s i i Ontdekte Da Vinci Film over moord John Kennedy in geheim gemaakt VAN MENS TOT MENS Schuifdeuren en -ramen. Kantelramen. Kom kijken in een van onze showrooms naar de vele uitvoeringen en kwaliteiten. Succes Elly Ameling in Vr. Staten echt verklaard I WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 15 STAPELSTEIGERS w 3 0 Haarlem:Antoniestraat 45-47Tel: (023) 31 7753Zandvoort: Passage 44. TUSSEN 1945 en de dag van zijn overlijden op 22 december 1971 verschenen van de hand van Godfried Bomans talrijke korte verhalen, essays en inter views in kranten en tijdschriften die niet werden gebundeld. Nu lag zulks wel in de bedoeling van de schrijver en in die rich ting had hij al plannen ont vouwd. Achtereenvolgens waren dat een boek met reisherinne ringen, dat inmiddels onder de titel „Op reis rond de wereld en op Rottumerplaat” is ver schenen; een bundel interviews en hier en daar verspreide stuk ken over markante persoonlijk heden; een keuze artikelen uit de laatste jaren en tenslotte had Bomans het plan om het kolder- verhaal Thomas Robert Spoon, alleen of in samenwerking met anderen, voort te zetten en uit te geven. ADVERTENTIE I I HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE GODFRIED BOMANS J.B. H.S. JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023 - 25 34 56 b.g.g. 33 88 01 Verhuur Montage Demontage Speelgoed taai, 500 gram van 95 voor 89. Lange-Jan-strips, 11 stuks, drop en fruit van 70 voor 59. Strooinootjes, 350 gram van 89 voor 79. Mini-snickers, 15 stuks van 2.28 voor 1.79., Zak met 16 knotsen van 99 voor 89. Vraag onze conc. offerte WETERINGS STAPELSTEIGERBOUW en Vroom Dreesmann lampions. En nog veel meer spullen waarmee je een mooie Sinte Maarten kan vieren. Een lampion heb je al voor twee kwartjes, lampionstokjes 15 cent en kaarsjes ook 15 cent. En wie weet, haal je onderweg heel veel lekker snoep op.' BERKELY. De universiteit van Ca- lifornië te Berkely en vele muzieklief hebbers in en om deze universiteitsstad buiten San Fransisco hebben een week lang in de ban verkeerd van de Neder landse sopraan Elly Ameling. De Amerikaanse critici waren vol lof. „Je zou Elly Amerling de effectenbeurs kunnen laten bezingen en ze zou er iets prachtigs van maken”, aldus de San Francisco Chronicle. De Nederlandse zangeres geeft sinds 1968 concerten in de Verenigde Staten. Haar huidige tournee duurt een maand. PARIJS (AP) De beroemde Franse filmregisseur Marc Allegret is zaterdag op 72-jarige leeftijd in Parijs overleden, zo is eerst vandaag bekend geworden. Allegret kon bogen op een enorme pro ductie: in zijn 40-jarige carrière regis seerde hij ongeveer 50 films. Hij gebruikte vaak onbekende acteurs en velen danken hun latere faam aan hun debuut onder Allegret. Om maar een willekeurige greep te doen: Simone Simon, Edwige Feuilliere, Michèle Mor gan, Gisèle Pascal, Louis Jourdan, Da nielle Delorme, Gerard Philippe, Brigitte Bardot, Mylene Demongeot, Jean-Pierre Belmondo en Alain Delon. Allegret’s laatste film was „Le bal du comte d’Orgel” die in 1970 zijn galapre- mière beleefde tijdens het filmfestival van Cannes. Wat er op dit gebied broodnodig is, is een nieuwe significa en een begrip- pen-synthese, waarbinnen oost en west zich wijsgerig kunnen uitdruk ken zonder in steeds dezelfde verwar ring te geraken over de betekenis van ongelijksoortige termen uit twee cul turen, die voortdurend met elkaar verward worden. Wie aan het jargon gewend is, zal niettemin veel aan deze paperback hebben. HILVERSUM. De Nederlandse tele visie zal vermoedelijk met ingang van 1 januari een ander testbeeld gaan gebrui ken. Tot nu toe wordt de zwartwit- testplaat uitgezonden, afgewisseld met kleurendia’s. Volgend jaar komt er één elektronisch testbeeld, bestemd voor kleur en zwartwit. Het wordt een cirkel met daarop een kleurenbalk en een balk met zwartwit-gradaties. Onderin staat Nederland I respectievelijk II. Mary MacGregor schrijft boeiend en royaal informatief, waarbij zij toch de grote lijnen in het oog houdt. Zij behandelt de geschiedenis van Rome, vanaf de nederzetting, die la ter de meest middelpuntige stad op aarde zou worden, tot aan het ont staan van het Romeins wereldrijk. Zij schrijft vanuit de mensen, die deze ontwikkeling hadden mee te maken of te ondergaan. Het is dus geen jaartailerij, maar „human inte rest” op historische basis en bedoelt voor het publiek, dat nog op school is of er zoveel jaren lang aan voorbij, dat de basiskennis nog eens op een plezierige wijze moet worden ver ruimd. AMSTERDAM. Met een optreden in het tv-programma Voor Achten heeft de Amerikaanse zanger Leo Kottke zich dinsdagavond aan ons voorgesteld. Kott ke is tot nu toe een vrij onbekend gebleven musicus, wiens akoestische gi taarspel alleen bij ingewijden een grote naam heeft. Kottke valt buiten de doorsnee-popwereld die het moet hebben van hits om artiesten bekendheid te geven. Zelfs Folk-muziek, welk etiket hij vaak krijgt opgespeld, gaat aan hem voorbij. eenzelfde doel kunnen leiden. Men komt dan in contact met oeroude archaitypische gegevens, die wellicht niet rationeel verklaarbaar zijn, maar irrationeel toch de blik op een inte ressant deel van ’s mensen cultuur verruimen. Zo moet men „Wegen naar bewust zijn” van Ralph Metzner lezen, royaal geïllustreerd als paperback in verta ling van drs. C. Simons door het Spectrum in Utrecht als Aula-boek uitgegeven. Als meer schrijvers van deze soort, biedt Ralph Metzner een enorme hoe veelheid feitenmateriaal. Hij heeft het bovendien uitstekend verwerkt. Hij tracht in het boek overal de nieuwste wetenschappelijke ontdek kingen en inzichten te toetsen aan de oude esoterische leringen, in de aan hef genoemd. Hij komt daar heel ver in. Op die wijze krijgen zijn verhan delingen een degelijke achtergrond. Hij werkt vanuit een vooropgezette theorie, want hij is een aanhanger van de Agni-yoga Deze is ontwikkeld door Russell Paul Schofield, de zoge naamde vuur-yoga. Zo’n vooropzet ting geeft natuurlijk een hechte basis aan zijn ideeën over de genoemde onderwerpen. Er is echter ook een gevaar, waaraan Metzner niet is ont komen. Hij tracht voorzover het mogelijk is in gevallen als dit wetenschappelijk te werken, maar hij schrijft tenslotte toch naar onbe wezen stellingen toe. Hij acht zijn soort yoga, overigens goed uiteengezet in een laatste hoofdstuk, het laatste en verlossende woord te zijn op het gebied van bewustzijnsverruiming. Dan ontstaat er wel een soort woord gebruik dat onaanvaardbaar wordt. Hij schrijft als een moderne psy choloog met gebruikmaking van tal van begrippen en woorden uit de yoga-literatuur. En dat kan natuur lijk nooit tot werkelijk begrip bij de lezer leiden, want het werkt verwar rend. Als auteur kun je je stellingen nooit waarmaken door oosterse en westerse psychologie parallel aan el kaar te zien en de begrippen onder ling te verwisselen. Dan ontstaat er het bekende ratjetoe, waaraan al zo veel westerse schrijvers zich hebben schuldig gemaakt. Een andere technische noviteit van de Nederlandse televisie zullen de inprik- of injectiepunten zijn. Op dit moment kunnen in actualiteitenprogramma’s elektronisch te maken items niet of niet vlug genoeg worden gerealiseerd omdat er (nog) geen PTT-verbinding is. Video band moet worden getransporteerd en dat kost tijd en geld. In overleg met de PTT is daraom een plan gemaakt om aan de voet van televisietorens (men denkt bij Smilde, Roosendaal en Roermond te beginnen) een inprikpunt te maken, waarop de reportagewagens kunnen worden aange sloten, zodat het beeld naar Hilversum kan worden overgespeeld. Zo’n inprik punt bezit de NOS reeds in Studio Den Haag. Met de aanleg zal geruime tijd gemoeid zijn. humor doorkruid zijn de gesprekken en herinneringen aan zijn befaamde stadgenoot, de Haarlemmer en grote Tachtiger Lodewijk van Deijssel. Ge boeid zal men lezen over de merk waardige achttiende eeuwse kunste nares Maria Sibylla Merian, over de Engelse schrijvers H. G. Wells en G. K. Chesterton, maar ook over Jan Klaassen en Katrijn, de beide hoofd rolspelers in de poppenkast op de Dam in Amsterdam. HOLLYWOOD. (RTR)— Een Ameri kaanse filmmaatschappij heeft in het diepste geheim in Hollywood een film gemaakt over de moord op president John F. Kennedy. „BEWUSTZIJNSSTRATEGIE” heet het tegenwoordig, het ontwikke len en gebruiken van andere bewust zijnsvormen als waarmee we alledag plegen te werken in het onderling menselijke verkeer. Vanouds behoren meditatie- en concentratietechnieken tot de bewustzijnsstrategie. Daardoor verruimt men inderdaad mits goed toegepast het bewustzijn. Buitenzintuigelijke ervaringen, mys tieke vervoeringen kunnen dan ont staan, al is het zelden het geval. Wel dragen in ieder geval deze mentale technieken bij tot zelfonderzoek en ontgrenzing van het ”ik”, hetgeen op zichzelf reeds zeer nuttig is. Minder vaak denkt men eraan, dat het hanteren van het Chinese wijs heids- en orakelboek I Tjing, het leggen van de tarotkaarten of het zich verdiepen in astrologie dan wel de symboliek van de alchemisten tot De film met in de hoofdrollen Burt Lancaster en de inmiddels overleden Ro bert Ryan heeft de titel „Executive Operation” gekregen. De makers hebben hun filmverhaal gebaseerd op feiten, verdichtsels en veronderstellingen en willen aantonen dat de moord op 22 november 1963 in Dallas is beraamd door een groepje mensen uit de oliewe- reld en militairen. Zij zijn hierbij uitge gaan van het boek „Rush to Judgment” van Mark Lane, die tot de conclusie is gekomen dat Kennedy het slachtoffer van een samenzwering is geworden. In de film wordt de moord uitgevoerd door drie sluipschutters en Lee Harvey Oswald krijgt de rol van „zondebok” toebedeeld. In het rapport van de commissie- Warren, die indertijd de moord officieel heeft onderzocht, wordt Oswald als de enige dader genoemd en gezegd dat er geen enkel bewijs voor een „samenzwe ring” is gevonden. De studio- en buitenopnamen van de film worden onderbroken door beelden uit filmjournaals die van Kennedy zijn gemaakt in de weken voor de moord en op de dag van de moord in Dallas. Volgens het filmverhaal zouden de men sen achter de moord op de president hem om het leven hebben laten brengen, omdat zij van mening waren dat zijn streven de oorlog in Vietnam te beëindi gen en het sluiten met de Russen van een verdrag inzake een beperking van de kernbewapening de militaire macht van de Verenigde Staten zouden doen verminderen. De „sluipschutters” zouden na het volbrengen van hun opdracht het land zijn uitgesmokkeld toen na de aan slag alle communicatie tussen Dallas en de regering in Washington tijdelijk ver broken was. De auteur Donald Freed, die een van de samenstellers van de film is geweest, heeft aan verslaggevers verteld dat de film onder toezicht van gewapende be wakers in het geheim is opgenomen omdat men over inlichtingen beschikte dat er pogingen gedaan zouden worden het filmen onmogelijk te maken. ROME. (AP)Een schilderij in olie verf dat op de zolder van een gebouw was aangetroffen is dinsdag gecertifi ceerd als een werk van Leonardo da Vinei. Het doek, groot 50 bij 73 centimeter, vertoont een voorstelling van Christus. Het is in de woning van Mariano Bordo ni, de 60-jarige eigenaar van een kaas handel in Macerata, een stad in Midden- Italië aangetroffen. Mariano zei dat hij het doek per toeval tegenkwam toen hij iets op zolder zocht hij had niet geweten dat het er was. Hij zei dat het werk meer dan 100 jaar op de zolder moet hebben gelegen. In Rome heeft prof. Mario Panepucci, na het werk vier maanden te hebben bestudeerd, verklaard dat het van Da Vinei is. HISTORISCHE beschrijvingen zijn weer „in”. Wellicht wordt dit gesti muleerd door series op de beeldbuis als „Aeneas”, en een film als „Saty- ricon” en andere gespeelde verslagen van antieke schrijvers. Wie zulke TV-spelen straks voor de VPRO bijvoorbeeld ook de Herodotus-serie tegen een achtergrond wil zien grijpt naar populair wetenschappelij ke beschrijvingen. Daarom noemen we, al is het ook een vierde druk, „De geschiedenis van Rome” door Mary MacGregor, uit nieuw in de Fibula-reeks bij Van Dishoeck in Bussum verschenen. Kranten zijn, zoals we dat allemaal ervaren ééndagsvliegen. Ze worden bepaald niet als historisch materiaal bewaard. Vele uitstekende artikelen, interviews en wat dies meer zij ver dwijnen, gelezen en soms ongelezen, in de builnisbak. Ook het journalis tieke werk van Bomans is dat lot ongetwijfeld beschoren geweest, hoe wel het een herlezen veelal meer dan waard was. Uitgever Elsevier was daar even eens van overtuigd en heeft, in over leg met Bomans weduwe, uit het nog aanwezige materiaal een keuze ge daan. Aan de destijds ontworpen plannen is thans uitvoering gegeven in de vorm van drie bundels, waarvan nu de eerste is verschenen onder de titel: „Van mens tot mens”. Het boek bevat interviews en ver spreide stukken die de veelzijdigheid en de originaliteit van Godfried Bo mans opnieuw in het volle licht van de schijnwerpers plaatsen. Met veel tournee op, die hem onder andere in Parijs, Denemarken en Zweden bracht, dat het publiek houdt van zijn celebrale aanpak. In ieder geval meer dan het Amerikaanse publiek, zo vertelt Kottke, dat graag wat meer opwinding zou wil len zien. Ofschoon Leo Kottke zijn eigen muziek wil maken daarbij experimente rend met diverse ritmen, heeft hij een grote waardering voor Bach. „Je kan hem niet wegdenken als je het over westerse muziek hebt. Hij werd voor mij toen ik vooral zijn orgelwerk ging be studeren de vader van de muziek”. Op Kottke’s laatste live-lp, „My feet are smiling” staat een ode aan Bach: een bijna religieus gespeelde uitvoering van „Jesu joy of man’s desiring”. „Het moet mogelijk zijn om een plaat vol te zetten met dergelijke stukken van Bach. Maar het zou jaren van intensief werken kosten om het goed te kunnen interpreteren. Ik ben nu eenmaal niet zo vlijtig dat ik dat kan opbrengen”. „In de eerste plaats omdat ik zoveel mogelijk mijn eigen muziiek schrijf, maar bovendien zoek ik naar een brede re basis dan de folk-beat. Dat ik folk zou spelen, dateert van vroeger toen ik veel banjo, een echt folk-instrument, speelde”, aldus Kottke. Hij meent dat veel mensen in Amerika hem in een bepaald hokje willen plaat sen. Dat lukt volgens Kottke niet, want „ik kom niet graag tegemoet aan een bepaald image dat het publiek graag van me wil zien. Mijn muziek is niet in een bepaalde richting onder te brengen en dat probeer ik ook bewust zo te houden. In feite probeer ik in persoonlijke zin onzichtbaar te zijn, wat natuurlijk in tegenspraak is met het feit dat ik nu een interview geef. Maar eigenlijk ben ik alleen geïnteresseerd in het schrijven van nieuw werk. Het voortdurend geïn spireerd blijven. Al het andere, in de vorm van groot succes niet uitgezonderd, vertroebelt mijn werk”. „Ik merk het bijvoorbeeld aan deze toernee: iedere avond optreden en ver volgens weer reizen, dat is allemaal wel nodig maar als ik weer thuis ben, kan ik het rustig aan doen. Alleen als ik ont spannen ben, komen de nieuwe songs spontaan op.Dan krijg ik het gevoel daar aan te gaan werken. Dat is het juiste gevoel natuurlijk, maar het is wel ver velend want je moet er direct aan voldoen. Ik kan maanden op toernee zijn geweest en niets hebben genoteerd maar als ik thuis ben lukt het schrijven wel weer”. Leo Kottke stond al op jonge leeftijd met een instrument in zijn handen. Hij was negen jaar oud toen zijn familie hem prees voor zijn vioolspel maar Leo stopte ermee omdat hij het een beroerd instrument vond. Zijn muzikale vorming deed hij later op de middelbare school op waar een vriend hem een trombone gaf. Het werd jazz oude stijl die Leo zichzelf leerde van grammofoonplaten, de enige die er in zijn dorp te koop waren. Niet langer geboeid door het riet-instrument koos Kottke via de ban jo en de zessnarige gitaar voor de twaalfsnarige gitaar. Waarom? „Gewoon omdat ik om de toon geef”, verklaart Kottke die inmiddels een perfectie in zijn spel heeft bereikt die ook de spe lers van elektrisch versterkte gitaren hem zullen benijden. Een nog wel eens gehoord verwijt van critici is dat Kottke te technisch zou spelen. Maar het viel hem tijdens deze Voorts verhaalt Bomans over het bezoek dat hij bracht aan de 78- jarige postbode Minus Oostrijk in het Brabantse dorpje Etten, een moeilijk uit de plooi te krijgen man, die Vincent van Gogh persoonlijk had gekend. Een bericht in het Haarlems Dagblad, vlak voor de feestweek van Haarlems 700-jarig bestaan, verraste niet alleen de inwoners, doch ook Bomans, dat de jongste dochter en het enig overgebleven kind van Nico- laas Beets een gedenksteen zou ont hullen in de Koningstraat, op de plek waar Beets op 13 september 1814 was geboren. Godfried spoedde zich naar Amsterdam alwaar hij haar in een statig en stil vertrek van een pand aan de Herengracht ontmoette. In dit rijk geïllustreerde en zeer lezenswaardige boek kan men voorts gesprekken aantreffen met de on langs zestig jaar geworden Simon Carmiggelt, met de cabaretier Wim Sonneveld, met de acteur Paul Steen bergen en zijn echtgenote Myra Ward, zo ook met de oud-minister van Buitenlandse Zaken Joseph Luns en dr. Max Euwe. Dit laatste gesprek werd op 22 juni 1969 door de televisie uitgezonden. De bundel wordt beslo ten met een interview dat Bomans kort voor zijn dood met de psychiater Jan Foudraine heeft gehad en die vooral bekendheid verwierf door zijn tlh, n in 1971 gepubliceerde boek „Wie is van hout”. Het interview met Fou- Mil. draine werd postuum gepubliceerd in Avenue. I Elsevier zal de zeer vele bewonde- L Si raars van Godfried Bomans met de ittUi uitgave van zijn nagelaten werk on- getwijfeld aan zich verplichten. .110 BIJ UW VAKMAN-SLIJTER 'N ZUIVER NATUUR PRODUCT ECHTE GRAAN- GENEVER

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15