van hogere inkomens Schiphol bestelt 16 aviobruggen Kamer niet achter drs. Schouten Grote prijsstijging klap 1 voor kabinet-Den Uyl MAATREGELEN TEGEN OLIECRISIS IN AMERIKA 'procent Werkloosheidsbestrijding is weinig overtuigend" Achterban VNO en NCW valt over „aftoppen” Geertsema commissaris in Gelderland ffll I BARTELS (VNO) UIT KRITIEK OP REGERINGSBELEID: AANPASSING AARDGASPRIJS VERWACHT met mededelingen f President Nixon komt waarschijnlijk vandaag few 18 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 19 SIR-amendement Verbaasd itS. SELECTIEF voorraden van de marine op de markt wordt gebracht. Fransen en Noren Elektriciteit Enorme winstei NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Teleurstelling Aardgas (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon zal vermoedelijk vanavond een aantal maatregelen afkondigen om het hoofd te bieden aan een dreigende oliecrisis in de Verenigde Staten. Deze maatregelen kunnen inhouden dat winkels vroeger moeten sluiten, dat er een nationale snelheidslimiet van ongeveer 75 km per uur wordt uitgevaardigd, en dat olie uit de reserve- Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogeliikheder1. 63 Werkgevers verwerpen centraal akkoord (Van onze parlementsredactie) f (Vah onze redactie economie) dan ADVERTENTIE seerd de diplomatieke en economische banden met Israel te verbreken, als het land tenminste de status van meest be. gunstigde natie wil krijgen met betrek king tot de olieleveranties uit de Arabi sche landen. DEN HAAG VNO-voorzitter Bartels heeft gistermiddag in zijn rede in de jaar vergadering van deze werkgeversorganisatie kritiek geleverd op het regeringsbeleid. „Het kabinet blijkt niet bij machte zelf een duidelijke bijdrage tot de inflatievermin- dering te geven. De aanpak van de werkloosheidsbestrijding is weinig overtuigend. Bij het streven naar inkomensverdeling gaat het ongenuanceerd en ondoordacht te werk. Het achterwege laten van de inflatiecorrectie noemde dr. Bartels „beslist on redelijk”. geworpen. De stijging van de overheids uitgaven en de daaruit voortvloeiende lasten worden niet beperkt, evenmin de Totnogtoe zijn daardoor een geschatte 100.000 vluchten per jaar van de dienst regelingen afgevoerd. Alleen al in de Verenigde Staten worden door de lucht vaartmaatschappijen onder normale om standigheden per dag 13.800 vluchten uitgevoerd. Als gevolg van deze maatre gelen heeft bijvoorbeeld Trans World beperken tot het aantal in de vergelij kende maand een jaar geleden. De oliecrisis heeft als gevolg dat n alleen de benzineprijzen verhoogd zulle worden, maar ook dat de elektriciteitsta- rieven drastisch omhoog kunnen gaan. Teleurgesteld is het VNO over het feit dat het prijsbeleid opnieuw als het enige wapen in de strijd tegen de inflatie is De huidige benadering, met het accent op bestedingsverruimende maatregelen is niet de juiste, meent de VNO-voorzit ter. Als de samenstelling van vraag en aanbod per beroepsgroep volledig op el kaar zou zijn af gestemd, zou de werk loosheid wellicht de helft lager kunnen zijn. Een doelmatiger opgezet om- en bijscholingsprogramma zou belangrijke resultaten af kunnen werpen om werk zoekenden voor een nieuwe functie uit te rusten. Zij willen komen tot gecoördineerde en geïntegreerde bezuinigingscampagnes. Er is hierover overleg gaande met de 'aswereld en de oliemaatschappijen. De elektriciteitsbedrijven overwegen, Idus een woordvoerder van het GEB van Rotterdam, een aantal eenheden die vroeger aangewezen waren op steenkool, opnieuw op kolen te laten overgaan, ook al is dit uit rendementsoverwegingen minder gunstig. „Olie is belangrijk, maar olie is slechts een deel van onze havenfunctie”. Met deze benadering riep de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotter dam, mr. W. H. Eockema Andreae, giste ren de Rotterdammers op niet bij de pakken neer te zitten. Hij stelde tegeno ver het pessimisme dat in Rijnmond voet aan de grond dreigt te krijgen, de „wendbaarheid en buigzaamheid van het bedrijfsleven”. Andere tegenmaatregelen die de regc ring overweegt, zijn het weer invoere van de zomertijd (de wintertijd is juis eind oktober weer van kracht gewoi den), het sluiten van schouwburgen e bioscopen en de vermindering van eise voor de luchtvervuiling. Ook wordt g dacht aan het instellen van een moge! ke avondklok. Het besluit van de werkgevers is voor de vakbeweging een grote teleurstelling geworden. NW-vice-voorzitter Adrie de Boon zei eerst te willen weten wat nu precies de achtergrond van het werkge- versbesluit is geweest. Hij benadrukte dat de vakbeweging ook op het punt van de prijscompensatie concessies heeft ge daan en dat er beslist geen verdere tegemoetkoming aan de verlangens van de werkgevers meer zou inzitten. „Het komt er nu in feite op neer dat er in de bedrijfstakken moet worden onderhan deld op basis van het gecoördineerde beleid binnen de vakbeweging”, zei De Boon. De mededeling van het verwerpen van het bereikte akkoord werd gedaan op een algemene vergadering van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen door de voorzitter dr. J. Bartels. Hij zei ons dat de werkgeversvoorzitters morgen avond het besluit officieel aan de voor zitters van de vakcentrales zullen gaan meedelen. „We moeten ons dan maar beraden wat er moet gaan gebeuren. Op dit moment zou ik dat niet weten.” Dr. Bartels zei dat de achterban van zowel de werkgevers- als de werknemersorga nisaties de volledige vrijheid hadden om ja of nee te zeggen op de resultaten van het voorzittersoverleg. Het is overigens de eerste keer dat de achterban van de werkgevers niet akkoord gaat met een door haar delegatie bereikt akkoord. De Deense regering heeft gisteren be sloten een snelheidsbeperking van 80 kilometer per uur in te voeren op de buiten- en van 60 kilometer per uur op de binnenwegen. Invoering van een au toloos weekeinde wordt niet overwogen. Mr. W. J. Geertsema is benoemd tot commissaris van de koningin in de provincie Gelderland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. De benoeming gaat in op 16 november, maar mr. Geertsema heeft (zie foto) zijn eerste stappen in het Arnhemse provinciehuis al gezet. De 55-jarige Geertsema is nu lid van de Tweede Kamer voor de VVD. Van 1971 tot 1973 was hij in het kabinet-Biesheuvel minister van Binnenlandse Zaken. Van 1961 tot 1971 was hij burgemeester van Wassenaar. ling van de werkgevers onbegrijpelijk. De centrale raad van de Industriebond NKV, die gisteren in Utrecht vergaderde, is tot de conclusie gekomen dat nu niets anders rest dan cao-onderhandelingen per bedrijfstak en onderneming op basis van de eigen uitgangspunten. Wat er zaterdag uit de bus was gekomen, was voor de vakbeweging al een compromis, aldus de heer Brussel. Brussel verwacht dan ook niets van verdere onderhande- lingen: „Een nieuw compromis op dit compromis lijkt uitgesloten.” zenbeschikking alsnog een opening ge vonden wordt waardoor de houding van de werkgevers verandert. De CHU, bij monde van de heer Van der Mei, hoopt dat morgen tijdens het gesprek van de werkgevers- en werkne- mersvoorzitters over de zgn. immateriële punten van het Centraal Akkoord, als nog een oplossing gevonden zal kunnen worden. „Alle partijen moeten daaraan meewerken, ook de regering”, meent hij. korte termijn moeten leiden tot aanpas sing van de aardgasprijs. De verhoging per 1 januari is reeds bekendgemaakt. Wellicht is nu een extra verhoging te verwachten. Afgewacht moet verder worden wat de gevolgen van komende stijgingen van de invoerprijzen zijn. In consumenten kringen is men door de prijsstijging van 0,9 percent onaangenaam verrast. „Da ling of gelijk blijven hadden we niet verwacht”, aldus een zegsman, „maai deze stijging is toch wel zeer triest Ditmaal had het nieuwe beleid toch moeten doorwerken, maar het is hele maal niet meer duidelijk waar we heen gaan. In ieder geval wel naar 8 percent totaal, zoals we in het begin van dit jaar al hebben gevreesd”. Ondanks de crisis hebben de grote oliemaatschappijen ook in het derde kwartaal van dit jaar enorme winsten geboekt. Exxon rapporteerde een netto winstvermeerdering van 60 percent, Gulf Oil van 91 percent, en Mobil Oil 64 percent. Van de verschillende grote Tweede- Kamerfracties hebben tot dusver alleen KVP en DS’70 zich voorstander getoond van een regeringsingreep in het loon- en prijsoverleg. De economische expert van de KVP-fractie, de heer Pei jenburg, meent dat het kabinet-Den Uyl er niet onderuit kan zijn „eigen verantwoorde lijkheid te nemen” wanneer het Cen traal Akkoord niet tot stand zou komen. De regering is in het overleg van de Stichting van de Arbeid waarschijnlijk te gretig geweest om een akkoord te De olieprijsverhogingen zullen boven dien zo wordt aangenomen op De financieel-economisch expert van de PvdA, de heer Dolman, was zeer teleurgesteld over de afwijzende houding van de werkgevers. Hij hoopt en ver wacht dat de vakbeweging zich bij eventuele bedrijfstaksgewijze cao-onder handelingen zal houden aan de tot nu toe bij het overleg voor een Centraal Akkoord gemaakte afspraken. De heer Dolman liet zich niet uit over de wense lijkheid van ingrijpen door de regering, maar zei wel dat er, gezien de prijsstij ging van 0,9 percent over de maand oktober, geen enkele aanleiding is de prij zenbeschikking te verzachten. bereiken en heeft daarbij niet voldoende gelet op het incasseringsvermogen van de deelnemende partijen, zei hij. DS’70-fractieleider Drees is er niet te gen wanneer de regering ingrijpt, rpaar ziet dat nog niet gebeuren. De heer Drees meent, dat door het standpunt van de werkgevers en de gevolgen daarvan voor het Centraal Akkoord de vleugel Duisenberg-Lubbers in het kabinet scherper komt te staan tegenover minis ter Boersma, die tegen een regeringsin- grijpen is. SCHIPHOL. I>e NV Luchthaven Schiphol heeft 16 aviobruggen besteld bij Fokker-VFW bedrijf Drechtsteden. De nieuwe bruggen zullen worden opge steld bij de in aanbouw zijnde Noord west pier van de luchthaven, aldus Fok ker. Het amendement-Van Aardenne om het percentage van de heffing te kunnen verlagen, zo nodig tot 0 werd na hoofd stedelijke stemming met 76 tegen 56 verworpen. Tegelijkertijd verkocht de Australi sche licentiehouder voor de aviobruggen, Ansair, zeven bruggen, waarvan vijf voor de luchthaven van Sydney en twee voor het Tullamarine Airport in Mel bourne. Met deze nieuwe orders is het totale aantal, over de gehele wereld, verkochte aviobruggen gestegen tot 280, aldus Fokker. De Samenwerkende Elektriciteitspro ducenten (SEP) in Arnhem hebben zich gisteren in Rotterdam beraden over het nijpende energieprobleem. In verband met de huidige olieschaarste zijn de directies van de elektriciteitsbedrijven van mening, dat de bevolking opgeroe pen moet worden zuinig te zijn met het gebruik van elektriciteit. Het is de Fransen gisteren verboden enzine te hamsteren. Benzine van de lompen mag alleen in de tank van de juto worden afgeleverd en niet in losse tanks. Verder is het publiek gevraagd mee te helpen aan de bestrijding van de gevolgen van een tekort aan olie en olieprodukten door de centrale verwar ming lager af te stellen en op de weg ■en snelheid van niet meer dan honderd ■’lometer per uur aan te houden. De Noorse minister van handel, Jens vensen, heeft gisteren de Noren ge- /aarschuwd dat benzine zal worden ge- istribueerd wanneer zij niet vrijwillig uiniger worden. Noorwegen staat nie •oor een ernstige crisis, maar als d egering er niet in slaagt de consume ■ijwillig met 10 percent terug te bi ?n, zal distributie volgen. Saoedi-Arabië heeft volgens het pers bureau AP de Japanse regering geadvi- Opvallend is dat de werkloosheid van mensen onder de 25 jaar sedert 1970 bijna tweemaal zo snel toenam als in de groep van 50 jaar en ouder en dat een werkloosheidsduur van drie maanden en langer in de leeftijdsgroep onder de 25 jaar ruim 3,5 maal zo sterk steeg als bij mensen van 50 jaar en ouder. Hieruit blijkt ook, dat er meer moet worden gezocht in de richting van selectief wer kende maatregelen. Vast staat dat de gestegen gemiddelde werkloosheidsduur een aanzienlijke vergroting van de gere gistreerde arbeidsreserve veroorzaakt. In dit opzicht ziet dr. Bartels geen reden tot bestrijding door middel van beste dingsverruimende maatregelen wil er geen extra inflatoire spanning komen. DEN HAAG. Tien KVP’ers vielen uit de boot van de christen-democrati- sche samenwerking toen het amende ment van drs. Schouten (ARP) om bij de Selectieve Investeringsregeling (SIR) weer de nadruk te leggen op heffingen en niet zoals minister Lubbers wil op vergunningen, in stemming kwam. Al leen ARP en CHU stemden onverdeeld voor drs. Schouten maar er was een meerderheid tegen, bestaande uit PvdA, D’66, PPR. DS’70, GPV, CPN en tien KVP’ers, onder wie fractieleider An- driessen. stijging van de sociale lasten. Het be drijfsleven krijgt een minimale speel ruimte en een maximale verantwoorde lijkheid voor de inflatiebestrijding. De inflatievermindering wordt van de on dernemingen afgedwongen via een in samenhang met de revaluatie zeer ver gaande ingreep in de prijzen. Wat de werkloosheidsbestrijding be treft, wordt naar de mening van dr. Bartels het bedrag van f 750 miljoen ondoelmatig aangewend. Te veel wordt besteed aan het scheppen en in stand houden van extra, maar in hoofdzaak tijdelijke werkgelegenheid en te weinig aan verkleining van de kloof tussen het aanbod en de vraag op de arbeidsmarkt Sedert begin 1972 is voor bijna twee miljard aan werkgelegenheidsprogram ma’s uitgevoerd of geprojecteeerd. Tot dusver lukte het niet een duidelijke bres te slaan in het te grote werklozenbe stand. WD-woordvoerder Geurtsen toonde zich niet verbaasd over het afwijzen van het ontwerp-akkoord door de werkge vers. „De werkgeversdelegatie is bij de onderhandelingen te snel en te ver door de knieën gegaan.” De heer Geurtsen ziet echter nog wel kansen voor een Centraal Akkoord. Het is volgens hem goed mogelijk dat in het gesprek van de regering en de werkgeversverbonden over de op 22 november aflopende prij- (Van onze redactie economie) DEN HAAG De centrale werkgeversorganisaties (VNO en NCW) hebben de door hun voorzitters met de vakbeweging bereikte overeen komsten voor een centraal akkoord voor 1974 verworpen. De werkgevers zijn het niet eens met de prijscompensatieparagraaf uit het ontwerp akkoord, waardoor de hogere inkomens worden „afgetopt”. De werkgevers menen dat de prijscompensatie ten onrechte wordt gebruikt om tot een inkomensbeleid te komen. Minister Boersma van Sociale Zaken denkt, nu hij het door hem zeer gewenste centraal akkoord niet tot stand ziet komen, nog niet direct aan een loonmaatregel. „Het hangt af van wat de vakbe weging gaat doen”, reageerde hij gisteravond. Bij het CNV heeft men het werkge- versstandpunt als een enorme tegenval ler ervaren. „Wij vinden het onbegrijpe lijk dat de werkgevers zich dit veroorlo ven. Vooral in de huidige zeer moeilijke situatie. Gezamenlijk optreden zoals er nu had ingezeten had een brok arbeids onrust kunnen voorkomen. Het stand punt van de werkgevers maakt de situa tie alleen maar erger”, zo gaf men bij het CNV als voorlopige mening. De heer P. Brussel, voorzitter van de Industriebond NKV, noemde de opstel- Verlies Zestienhoven. Rotterdam ver wacht zo blijkt uit de begroting voor 1974 dat het tekort van de luchthaven Zestienhoven volgend jaar van ƒ2,9 miljoen zal stijgen tot ƒ4,3 miljoen. Door het optrekken van de tarieven tot op het niveau van Schip hol zullen de inkomsten stijgen tot 8,2 miljoen, maar de kosten zullen oplopen van 10,2 miljoen dit jaar tot 12,5 miljoen in ’74. De huidige energiecrisis, die niet al leen ontstaan is door de stopgezette olieaanvoer uit Arabische landen maar al van vóór de oorlog in het Midden oosten dateert, leidde al op 1 november tot van regeringswege opgelegde beper kingen. Het doel daarvan was de oliedis- tributie zo gelijk mogelijk over het land te verspreiden. Ten gevolge daarvan kregen Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen opdracht hun vluchten te )/4 spaarrente tot De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8’/40/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Volgende week dinsdag zal de eind stemming over het wetsontwerp plaats vinden, en het staat wel vast dat de balans in het voordeel van minister Lubbers zal doorslaan. In politieke kringen is men van me ning dat het standpunt van minister Boersma, dat alleen in uiterste noodzaak een regeringsmaatregel genomen mag worden, en dat eerst het uiterste moet worden gedaan om tot een vergelijk te komen, nu bijzonder moeilijk komt te liggen binnen het kabinet. Minister Lub bers van Economische Zaken met name ziet door het ontbreken van overeen stemming in het bedrijfsleven grote moeilijkheden voor een zo stabiel moge lijk houden van de prijzen. Minister Duisenberg van Financiën zou echter vrezen dat een terugdringen van de inflatiespiraal zeer grote moeilijkheden zal gaan opleveren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De prijzen zijn tussen half september en half oktober met bijna één percent gestegen, totaal dit jaar al met 6,9 percent. De totale stij ging in 1973 dreigt nu zelfs boven de 8 percent uit te komen. Dat het prijsin dexcijfer ondanks revaluatie-effecten en verscherpt prijsbeleid in één maand van 131,5 tot 132,8 opliep wordt in Den Haag gezien als een nieuwe klap voor hei kabinet-Den Uyl. Ook op dit punt zijn de vooruitzichten voor de economie somber. Als ondanks de prijsbeschikkingen de prijzen toch scherp blijven stijgen zal deze voortge zette opwaartse tendens zijn invloed hebben, ook op 1974. Deskundigen kijken trouwens toch al twijfelachtig aan tegen de 5,75 percent prijsstijging, die voor dat jaar werd geraamd. Ontwikkelingen als deze en onder meer ook het effect van de oliecrisis hebben dit cijfer nu zekei op losse schroeven gezet. Verder staat vast dat de stijging tus sen half september en half oktober, die precies 0,9 percent bedroeg, nog iets zal oplopen. Er moet namelijk een correctie geschieden vanwege de met terugwer kende kracht van 1 oktober toegestane tariefsverhogingen voor medische specia listen en tandartsen. De sector hygiëne en medische verzorging was ditmaal trouwens (met de kleding) een van de gebieden waarin de prijzen het meest stegen. Tekenend voor de ontwikkeling is ook dat de gemiddelde stijgingstendens van het prijspeil nog steeds 8 percent is. De procentuele stijgingen in enkele belang- grijke sectoren tussen oktober 1972 en oktober 1973 zijn: Hygiëne en medische verzorging 10; voeding 8,2; woning 7,2 kleding en schoeisel 9,6; ontwikkeling, ontspanning en verkeer 6,3; particuliere verzekering 7,3. Airlines per 1 november 500 werkne mers onder wie 100 piloten en 300 ste wardessen, op non-actief geplaatst. John Love, de directeur van het fe derale kantoor voor energiebeleid, vóór ziet, dat het aantal benzinepompstations van particulieren (in tegenstelling tot die welke beheerd worden door de grote oliemaatschappijen) drastisch zal af ne men. Loveacht het zelfs niet uitgesloten dat autobenzine in de toekomst 1 dollar per gallon 2,50 per ruim drie liter) kan gaan kosten. De huidige prijs is gemiddeld iets minder dan eenderde daarvan. Volgens federale statistieken komt de energiecrisis erop neer dat het land dagelijks 400 miljoen liter olie minder krijgt dan de ruim 2,5 miljard liter die het per dag verbruikt. De verwachting is dat het tekort aan huisbrandolie teger februari volgend jaar een crisispun* kan bereiken door het uitputten van d olievoorraden in Noordoost-Amerika. Het amendement-Van Aardenne (VVD) om bij verplaatsing van een veemarkt (hij hing dat op aan de ver plaatsing van de markt van Rotterdam naar Leiden), geen heffing toe te passen werd met grote meerderheid aangeno men. De fracties van de progressieve drie stemden hier verdeeld. PPR-lid Jansen zag zijn amendement aangeno men om B. en W. uit te schakelen als Instantie waar de vergunning of melding zou moeten gebeuren. Hij meende dat op deze wijze lokale belangen teveel na druk zouden krijgen. Wel zullen B. en W. geraadpleegd worden als adviesin stantie.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19