CairoNieuwe strijd als „vredespakket” niet aanvaardbaar is Pj I Weer motie uit Kamer overinspraakrecht Kamerdebat over ontslag van generaal Ontwikkeling criminaliteit niet eenzijdig belichten WAT NU? Saigon weigert gesprek met Vietcong Ontslagdreiging vormingswerkers afgewend MIJN POES HEEFT CUP-KOORTS wolft® aitmag] w< I V( VAN AGT: Vesco gearresteerd „ALARM SLAAN NOCH BAGATELLISEREN” „VOORZICHTIG BIJ GRONDAANKOOP IN HET BUITENLAND” „Recht van aanbeveling snel regelen” 2 WOENSDAG 7 NOVEMBER 19 73 I Soort doorbraak c Minister Van Agt: Grenzen 1 Lager Zwarte dag Nationale zaak Cijfers „Groensmit” Vrede afhankelijk van missie Kissinger r ADVERTENTIE o 18 6 DONDERDAG 8 NOVEMBER Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. 6 1.28 9.39 9 6 7 9 9 9 8 8 9 19 17 8 6 13 23 10 18 11 6 21 23 24 8 8 3 3 2 3 3 5 3 4 7 14 7 13 18 14 uur uur uur uur 4 3 0 10 0 2 9 6 5 2 3 2 0 0 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Er is wel reden om de ontwikkeling van de misdadigheid in ons land aandachtig te volgen, maar niet om alarm te slaan. Pas op voor eenzijdi ge overbelichting maar pas ook op voor bagatellisering”. Aldus minister Van Agt van Justitie gisteren in de Tweede Ka mer bij de bespreking van het hoofdstuk politie van de begroting voor 1974. Deze zinnen werden hem door de progressieve drie zeer in dank afgenomen, maar VVD en DS’70 toonden zich bijzonder teleur gesteld. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het dreigend ontslag voor 88 vormingsleiders en twaalf admi nistratieve medewerkers die werkzaam zijn in het vormingswerk voor werkende jongeren is voorlopig afgewend. De be slissing die hierover op 1 november zou worden genomen is op initiatief van de personeelsorganisaties verschoven naar 1 februari 1974. Sinterklaas dreigt ernstig in zijn werk te worden belemmerd door de autoloze zondagen. Zondag 18 november doet hij zijn intrede in het Brabantse Grave. Organisatoren zijn al voor een ontheffing naar de plaatselijke politie gestapt. Een man uit het Duitse Kirchhellen is bij de grenspost Elten overgedragen aan Westduitse autoriteiten. De man deed een vergeefse poging tot het kapen van een DC-9 van de KLM. De Duitser werd in Amsterdam psychiatrisch onderzocht en krankzinnig verklaard. Hij zal nu voor verpleging worden opgenomen in een inrichting in zijn geboorteland. Profijt van de autoloze zondag heb ben vooral de fietsenfabrieken. Gazelle in Dieren kan de gestegen pr-duktie nauwelijks de baas. De vraag is zodanig gestegen, dat de voorraden zijn verdwe nen. Het bedrijf heeft dringend behoefte aan meer personeel. op Ni lie Bilt Deelen Eelde Eindhoven wnw w wzw w w nw w w nw ono nno wzw z z w no zzo wnw w ono nw ono wzw nnw w wnw w wnw uur uur w nnw zw 3 a 10 6 0 0 4 10 10 0 ■b o 1 o bei Fo nei gei Ni: he< toi ir ir Oj I kei ,ger en va; kie het gei Re de tot me era ha V pre gin hel hui wa ste cri: br< dei afz 1 ke scl Se: va vei bli ko bij Ar de de 9 0 -2 17 3 de vijandelijkheden kan afwenden. Al Achram verklaarde dinsdag dat veel zal afhangen van de bekwaamheid van Kis singer te bewijzen dat de Amerikaanse beslissingen onafhankelijk waren en zijn van Israëlische belangen. Volgens goed ingelichte kringen is een Algerijnse brigade al aan het Egyptische front gearriveerd en deze zou worden gevolgd door Marokkaanse militairen en troepen van andere Arabische landen. De VN-vredesmacht is nu opgevoerd tot meer dan 1000 man, maar deze zijn zodanig over een groot woestijngebied verspreid, dat ze waarschijnlijk niet in staat zullen zijn, een hervatting van de gevechten te voorkomen. Onze redacteur in Jeruzalem, mr. J van Wesel tekent hierbij aan: Het aantal doden dat Israel in de laatste oorlog betreurt is 1854. Een cijfer dat hoger is uitgevallen dan velen verwacht hadden. Bijna driemaal zoveel als in de Zesdaag se Oorlog. Bij dit getal van 1854 moeten nog de vermisten worden opgeteld die niet in krijgsgevangenschap zijn. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt onge veer 400. Egypte heeft totnutoe een lijst van 113 gepubliceerd, waarvan 15 namen niet te ontcijferen waren. Van Syrië is nog steeds geen teken ontvangen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. KVP-defensiespecia- list J. van Eisen vindt het ontslag van generaal IJsselstein, de chef generale staf, maar een vreemde zaak. Volgens de minister van Justitie is per inwonertal het aantal misdrijven in ons land lager dan in de Verenigde Staten en Engeland veel lager dan in West- Duitsland. Wel was hij het met de Kamer eens dat hard moet worden ge werkt aan het inlopen van de tekorten op de organieke sterkte van de rijkspoli tie. Ook minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zegde extra grote aandacht toe voor de tekorten in perso neelssterkten van de gemeentepolitie. En dan eindelijk een lichtpuntje: het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban aan Boekarest. Wat er besproken wordt is niet duidelijk, en als je zowel Israëlische als Roemeense woordvoerders mag geloven dan is dat ook niet zo belangrijk. Het bezoek zelf ir natuurlijk belangrijk. Of Eban er met Gromyko spreekt of gesproken heeft? Niets van bekend. „Maar het zal ons niet verbazen als de Russen zouden proberen rechtstreeks met ons contact te zoeken, aangezien het ook voor hen een frustrerende zaak is dat alle onderhandelingen via Ameri ka lopen”, aldus een woordvoerder in Jeruzalem. Aan het Syrische front is gistermor gen een gevecht uitgebroken tussen Sy rische en Israëlische vliegtuigen, zo heeft een Syrische militaire woordvoer der in Damascus meegedeeld. Hij zei dat de Syriërs geen verliezen hadden gele den. Over mogelijke verliezen aan Israë lische zijde liet hij zich niet uit. CAIRO/TEL AVIV (Reuter, AFP en DPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger is gisteravond laat in Cairo aan gekomen met een missie die in de Egyptische hoofdstad wordt beschouwd als maatgevend voor vrede in het Midden-Oosten. Vooraanstaande Egyp tische commentatoren, onder wie Mohamed Heykal van de invloedrijke Al Achram, hebben gezegd dat de gevechten waarschijnlijk opnieuw zullen ontbranden als Kissinger geen aanvaardbaar vredespakket bij zich heeft. een wettelijke inspraakprocedure is dan wel dit van geval tot geval wil bekijken, al naar gelang het voor de KVP goed of slecht uitvalt. „Laat de Kamer ervan overtuigd zijn dat wij geen ijzer met handen kunnen breken. Er zullen altijd bugettaire gren zen blijven”, besloot minister Van Agt. Welingelichte kringen in Cairo betwij felen dat Kissinger met een duidelijk omlijnd plan komt, maar er zijn enkele optimisten die menen dat de Amerikaan een soort van doorbraak kan bewerk stelligen of minstens een hervatting van weken 175 wagens is toch niet zoveel bijzonders, zo werd in officiële kring vergoelijkend gezegd. De heer Schakel (ARP) schoot zijn christen-democratische collega te hulp door duidelijk te maken dat het benoe mingsrecht in de grondwet vast ligt. Dat D’66 nu wil natellen of zijn ideeën in de afgelopen drie jaar meer steun heb ben verworven in de kamer, begreep hij van een partij die zo in verwarring is. Van Agt ging in op een suggestie van het CHU-Kamerlid Scholten: hij zal be zien of bekwame rechercheurs van de rijkspolitie kunnen worden ingezet als bijstand voor de overbelaste recherche van Amsterdam. Minister De Gaay Fort man: „Ook voor gemeenten die in inwo nertal gelijk blijven of terug lopen zal de sterkte van de de gemeentepolitie toch omhoog gaan.” Het Bureau van de Statistiek van Amsterdam heeft een schatting gemaakt van het aantal „overzeese rijksgenoten” in de hoofdstad. In 1960 werd dit aantal geschat op 2712. Tussen 1960 en eind mei 1973 kwamen er 21.323 bij en vertrokken er 5852, zodat er een vestigingsoverschot is van 15.471. Vanavond maar ’ns warm voor de buis, Mevrouw K. te B., morgen weer over. Mocht u overigens öok wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESMENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Vleesmenu heeft de wereldcup1 Dat recht zouden de gemeenten en provinciale staten moeten krijgen bij de benoeming van burgemeester en com missarissen van de Koningin. Minister De Gaay Fortman ontraadde de motie, omdat hij meent dat dit een grondswetswijziging in zou houden en daar wil hij pas aan als hij met het hele pakket van wijzigingen der grondwet kan komen. De motie is kennelijk be doeld om de KVP te bewegen het afwij zende standpunt over het initiatiefont- werp-Van Thijn (PvdA), dat drie jaar geleden werd ingediend en toen verwor pen is, te herzien. De heer Fievez werd in het nauw gebracht door Anneke Goudsmit, die van hem wilde horen of de KVP nu voor „Wij steunen de DS’70-motie om meer beveiliging, alleen al omdat die een goed tegenwicht vormt tegen de ernstige een zijdige onderschatting door de minister”, aldus mr. Geurtsen van de WD. Mr. Schakel van de ARP had dan wel de nodige bezwaren tegen organisatorische tekortkomingen bij de politie, maar steunde de motie-Drees en ook de mo- tie-Scholten (CHU), die wat gematigder is, beslist niet. Mr. Scholten vond dat de minister wat al te luchthartig over „fiet sendiefstallen” had gesproken. „Uiterst onbezonnen”. Zo kwalifi ceerde Rijnmond-voorzitter W. A. Fibbe gisteren het plan van de gemeente Rid derkerk om uit het Rijnmondverband te treden. Fibbe bestrijdt het standpunt van de Ridderkerkse raad, dat dit stadje niet meer verweven is met de regio Rijnmond. De Rijnmond-voorzitter be treurt het plan van Ridderkerk, vooral omdat Den Haag op het punt staat iets te doen aan het probleem van de ge- westvorming. onder 17.00 onder 5.05 PARIJS (Reuter). Zuid-Vietnam heeft gisteren in Parijs meegedeeld dat het niet deelneemt aan het gesprek dat het morgen in de Franse hoofdstad zou hebben met de Vietcong over de politie ke toekomst van Zuid-Vietnam De personeelsomvang van het vor mingsinstituten wordt jaarlijks bepaald aan de hand van het aantal jongeren dat op 1 november bij deze instituten is ingeschreven. Hoewel deze jongeren par tieel (gedeeltelijk) leerplichtig zijn zij moeten een dag per week aar school hebben zich dit jaar minder jongeren aangemeld dan in het vorige cursusjaar. Staatsrechterlijk vond hij het echter onjuist. Hans Wiegel van de VVD nodig de Anneke Goudsmit uit zelf met een initiatiefwetsontwerp te komen, maar daar voelde ze niets voor. „De Kamer moet niet teveel op de stoel van de regering gaan zitten. Zeker niet als van deze regering verwacht mag worden dat ze zelf met een dergelijk wetsontwerp komt”, zei zij. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse financier Robert Vesco is giste ren in Nassau op de Bahama’s gearres teerd. Dit heeft het ministerie van Justi tie in Washington bekendgemaakt. Vesco werd voor een rechtbank in Nassau geleid en later tegen een borgsom van 75.000 dollar vrijgelaten, maar zijn paspoort werd hem afgenomen. De rijke financier wordt in Amerika gezocht, onder meer omdat hij een ille gale bijdrage van 200.000 dollar zou hebben gestort in het fonds tot herver kiezing van president Nixon. De Zuidvietnamese delegatie gaf als reden voor de afzegging op dat de Noordvietnamezen of Vietcong maandag een raketaanval op de omstreken van Saigon hebben gedaan. Voorts herhaalde zij dat de communisten een nieuw alge meen offensief in het zuiden beramen. De Vietcong, die de beschuldigingen vroeger al verwierp, noemde het gisteren aangevoerde argument „laster en onre delijke voorwendsels”. De besprekingen in Parijs, die morgen aan hun dertigste bijeenkomst toe zou den zijn, hebben sinds zij krachtens het vredesverdrag van Parijs in maart be gonnen, geen succes opgeleverd. Volgens het Tweede-Kamerlid (zelf oud-generaal) had IJsselstein al enkele keren ontslag kunnen nemen, omdat hij het enige tijd geleden ook al oneens was met de behandeling van generaals door de politieke defensietop. Van Eisen vindt dat de ontslagen van enkele top-gene- raals een ongunstige invloed hebben op de stemming in de krijgsmacht. Hij gaat deze week mondeling vragen stellen aan minister Vredeling van De fensie naar aanleiding van het opstappen van de chef generale staf. „Klopt het zoals IJsselstein zegt dat officieren, aan wier loyaliteit kan worden getwijfeld, bijzondere kansen zijn geboden?”, vraagt Van Eisen. Minister de Gaay Fortman zegde nog toe te zullen bezien of het toezicht op het parkeren kan worden overgelaten aan een speciaal korps functionarissen die betaald zouden kunnen worden uit de opbrengsten van de parkeergelden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman heeft nóg een motie op z(jn tafel gekregen naar aanleiding van de benoeming van de heer Van der Lee tot burgemeester van Eindhoven. Naast de motie van de KVP’er Fievez, waarin de benoeming onjuist wordt genoemd, dien de Anneke Goudsmit van D’66 (mede namens PvdA en PPR) een motie in, waarin de minister wordt gevraagd op korte termijn te komen met een wets ontwerp dat het recht van aanbeveling regelt. De Hilversumse brandweer is giste ren in staat van paraatheid gebracht naar aanleiding van een vergissing bij een pomphouder. De man heeft aan ongeveer twintig klanten die om pe troleum vroegen, benzine verkocht. De meeste van deze klanten zrn oudere mensen. Zij staan bloot aan brand- en ontploffingsgevaar als zij de benzine ge bruiken, bijvoorbeeld in een petroleum kachel. De politie heeft tot nu toe zes klanten kunnen opsporen. Botterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Wenen Zürich Casablanca fëd." Voordat Kissinger uit Washington ver trok om via Marokko en Tunesië naar Cairo te gaan, zei hij dat zijn besprekin gen met Premier Meir van Israel en minister van Buitenlandse Zaken Fahmi van Egypte „constructief” waren ge weest. Maar hij zette niet nader uiteen hoe hij denkt de Israeli’s en de Egypte- naren tot onderhandelingen te brengen over het bestand langs het Suezkanaal, waar beide partijen gespannen tegenover elkaar staan met een dunne, lichtblauwe lijn van de VN-vredesmacht tussen hen In. De Amerikaanse bewindsman kwam laat in de Egyptische hoofdstad aan maar zou mogelijk nog een korte ont moeting hebben met president Sadat of collega Fahmi. De werkelijke besprekin gen begonnen vanmorgen, waarna Kis singer morgen zijn reis langs de hoofd steden in het Midden-Oosten voortzet. De eerste taak van Kissinger is de verschillen tussen Israel en Egypte weg te nemen over de bestandslijn van 22 oktober en over de uitwisseling van krijgsgevangenen. Israel staat op het standpunt dat vredesbesprekingen af hangen van een bevredigende regeling voor de kwestie van de krijgsgevange nen en het opheffen van de Egyptische blokkade van de toegang tot de Rode Zee. De Egyptenaren willen met het uit wisselen van de gevangenen wachten tot Israel zich heeft teruggetrokken op de bestandslijn van 22 oktober. Ze zijn dan in staat voor een goede bevoorrading te zorgen van hun derde leger op de ooste lijke oever van het knaal. Óp dit mo ment krijgen deze troepen op beperkte schaal voorraden via VN-vervoer door de Israëlische stellingen. In september schopten zes mensen een rel in de gang van het Arnhemse paleis van justitie tegen een man, die ervan verdacht werd een familielid van deze zes om het leven gebracht te heb ben. Politiemannen ontzetten hem, maar een parketwachter liep daarbij fikse klappen op. Tijdens de zitting van gis termiddag boden zij hem alsnog excuses aan. Wat de officier van Justitie er niet van weerhield tegen de vier mannen tien weken on voorwaardelijk te eisen en tegen een vrouw drie weken voorwaar delijk en een boete van 350 Teger de zesde, ook een vrouw, eiste hij vrij spraak. De rechtbank doet 20 november uitspraak. Hoog water Laag water DONDERDAG 8 NOVEMBER Amsterdam geh. bew. motregen regenbui geh. bew. zw. bew. Den Helder geh. bew. geh. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt windstil 12 licht bew. regen regen half bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. geh. bew. motregen half bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. windstil zw. bew. Palmas licht bew. half bew. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Mensen die in het buitenland grond willen kopen doen er verstandig aan zeer voorzichtig te werk te gaan en in elk geval niet tot koop te besluiten voordat zij zich ter plaatse op de hoogte hebben gesteld. Deze waar schuwing heeft minister Van Agt van Justitie gistermiddag laten horen naar aanleiding van een groot aantal klachten over malversaties die de laatste tijd zijn binnengekomen. en 13.49 en 21.49 Het was gisteren opnieuw een zwarte dag voor Israels diplomatie. De verkla ring over het Midden-Oosten van de negen EEG-landen wordt in Israëlische kringen als de meest pro-Arabische poli tieke verklaring beschouwd die buiten het Arabische en communistische blok ooit is afgelegd. „Wat Frankrijk onder De Gaulle en Pompidou totnutoe niet heeft kunnen bereiken heeft het nu onder oliedruk kunnen afpersen”, zo zegt men in Jeruzalem. Nog meer tegenslag. Premier Golda Meir heeft afgezien van haar politieke verklaring, die zij gisteren in de Knes- seth zou afleggen. Na overleg met de oppositie heeft ook deze afgezien van een debat. De officiële uitleg: wij wachten de reis van Kissinger af naar Egypte, dan wordt het beeld wat duidelijker. Maar Uri Anerij zat waarschijnlijk dichter bij de waarheid toen hij zei dat dit een mislukking betekent van de reis van premier Golda Meir naar Washing ton. Terloops bevestigde een militaire woordvoerder een bericht van de woord voerder van de Verenigde Naties in Cairo, dat Israël er in toestemt nog 50 vrachtwagens door te laten voor het Egyptische derde leger dat in de Sinai zit, waarmee het totaal van deze wagens op 175 komt. Officiële woordvoerders kleineren het belang van deze Israëlische capitulatie, onder de Amerikaanse druk gedaan hoe wel Israel toch uitdrukkelijk had ver klaard geen enkele bevoorrading meer toe te staan vóór de uitwisseling met de krijgsgevangenen geregeld was. In twee Israëlische militairen bij het graf van een gesneuvelde vriend op de militaire begraafplaats in Afula. Gisteren is bekendgemaakt dat tijdens de laatste oorlog 1.854 Israëlische militairen zijn omgekomen. aantal zware verkeersdelicten is niet zo groot als men wil doen voorkomen”, aldus de minister. Een feit is ook dat oppositieleider Begin erin toestemde het debat dat gis teren had moeten plaatsvinden tot maandag uit te stellen. „Om de reis van Kissinger af te wachten natuurlijk” Maar het kan alleen maar betekenen dat de politieke situatie voor Israel zó ern stig is dat óók de oppositie er in het belang van de nationale zaak vanaf ziet haar mogelijkheden op een gemakkelijke verkiezingspropaganda-overwinning te laten varen. In een antwoord op vragen van de CHU’ers Kruisinga en Scholten, die maatregelen tegen dergelijke malversa ties hadden gevraagd, zegt de minister dat de officier van justitie in Den Haag op dit moment een aantal klachten on derzoekt. De bewindsman acht het onze ker dat speciale eisen voor reclameme- dedelingen over onroerend goed dat in het buitenland gelegen is, zinvol zullen zijn. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Onbestendig en zachter. Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: 1 tot 5 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste U uur: 50 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 percent. Normale temperaturen tot 11 november: minimum 3, maximum 10 graden. WEERRAPPORTEN Zon op 7.47 uur Maan op 15.31 uur Minister Van Agt stelde zich in ant woord op de opmerkingen uit de Tweede Kamer te weer tegen de angstige toe komstverwachtingen van met name VVD, CHU en DS’70. Hij noemde een stroom cijfers die de zijn inziens over dreven angstgevoelens voor en enorme toename van de criminaliteit moesten logenstraffen. Van Agt stelde zich tegen over soms emotionele opmerkingen van uit de VVD op met cijfers. „Het aantal vermogensmisdrijven is de laatste jaren sterker gestegen dan ande re, maar het gaat natuurlijk toch nog om vrij kleine aantallen. We moesten ons niet alleen maar ernstige zorgen maken over de toename van dc crimina liteit. Ook het aantal doden in het verkeer en aan hart- en vaatziekten is zeer onrustbarend. De toename van het De heer Fievez werd zo in de war gebracht dat hij Anneke Goudsmit me vrouw Groensmit ging noemen. Hij bood daarop zijn excuses aan waarop Anneke Goudsmit snedig repliceerde: „Dat moet u niet aan mij doen maar aan mevrouw Groensmit”. «sss «s xak-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2