Verklaring van negen landen eist Israels terugtrekking uit bezette gebieden Tweede Kamer verdeeld over standpunt van EEG-landen voor regering Dansende betogers President vormt gevaar voor eigen partij Washington en Bonn verzoend 8 KVP kan geen mensen vinden s«V Republikeinen door Nixon in problemen ES Gratis kopstuk bij f USSR LET THE PANOVS 127 voor 119 KISSINGER NIET Op NAVO-vergadering Chinees loopt weg van Russische receptie Britse soldaat gedood NAAR OSLO VOOR NOBELPRIJS WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 „Afpersing” Palestijnen Kwaad bloed Olieboycot Groot-industriëlen S3T Voordelen Zalen I Jfan kri KJedoUse Wd literfles Royal Club tonic van L EEG komt tegemoet aan Arabische eisen (Van onze parlementsredactie) vkN DER STOEL van (Van onze parlementsredactie) I l (Van onze redacteur in Washington) 1 1 (Van onze parlementsredactie) van s e [B. Wantoestanden in Duitse bejaardenzorg (Van onze redacteur in Bonn) f le ADVERTENTIE 11 ts 1 1 l verd door een werkgroep van me dici en psychologen. De negen EEG-landen wensen verder dat de resoluties van de Veiligheidsraad worden uitgevoerd en dat vredesonder handelingen binnen het kader van de Verenigde Naties plaatsvinden. De EEG-landen zijn met deze verkla ring naar het oordeel van vele waarne- De EEG-landen verklaren ook dat zo’n vrede internationaal moet worden gega randeerd. onder meer door het afvaardi gen van vredestroepen naar de gedemili tariseerde zones zoals die in resolutie 242 worden voorzien. bejaardenverzorging vaker n e r e n e t j tl o e tl n n d n d it u n e e g gelden als leider van zijn partij, willen de Republikeinen een verkiezingscata- strofe in 1974 voorkomen. Dit betekent tegelijkertijd dat de strategie erop ge richt zal zijn de partij en zijn kandida ten los te haken van de president. n >e ie n ir ;e ?s ;n in a :t ll ?i n •t i- •e L- ;e it e LO De Watergate-affaire en de klungelige manier waarop het Witte Huis de zaak heeft geprobeerd goed te praten of weg te moffelen, begint daarom kwaad bloed te zetten bij republikeinse politici die gelijk hebben, wanneer zij zeggen dat de inbraak en de talloze schandalen niet het werk van de partij waren, maar van de president en zijn Witte-Huiskliek. Inmiddels zijn vragen gerezen over de aanstelling door Nixon van de nieuwe speciale aanklager Leon Jaworski. Ja worski, een miljonair uit Houston blij kt zich als advocaat gespecialiseerd te heb ben in het vertegenwoordigen van grote maatschappijen en industrieën. Ook was hij commissaris van een aantal bedrij ven, waarvan er één, een stichting, de trechter was voor ongeveer twee miljoen gulden die de CIA, de buitenlandse in lichtingendienst, doorstuurde naar een anti-communistische groep van juristen in Genève. Israëlische diplomatieke kringen in de Belgische hoofdstad noemden het EEG- stuk het meest pro-Arabische dat de EEG ooit heeft geproduceerd; „anti-Is- raelisch en duidelijk tot stand gekomen als gevolg van Arabische afpersing.” \zuivelservice^/ Blijkens dat onderzoek dateert in het Rijnland, dat als voorbeeld is geko zen, een kwart van de 12.000 bed den in de tehuizen uit de vorige eeuw. Achttien „slaaphuizen” zou- BELFAST (UPI). Een onbekende man heeft gisteren in Newton Hamilton in het Noordierse graafschap Tyrone een op wacht staande Britse soldaat doodge spoten. Jaworski ontkent iets van deze CIA- fondsen geweten te hebben, maar zijn relaties met Amerikaanse groot-indus triëlen, die altijd welkom zijn geweest bij de regering van Nixon, heeft zijn onafhankelijkheid als aanklager in het geding gesteld. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De regeringen van de negen EEG-landen vinden dat Israel zich moet terugtrekken op de militaire posities van 22 oktober toen voor de eerste maal een wapenstilstand van kracht werd. Ook zou Israel zich moeten terugtrekken uit de gebieden die het sinds 1967 bezet houdt, met dien verstande dat elk land in het Midden-Oosten moet kunnen bestaan binnen veilige en erkende grenzen. ben van mensen die psychiatrisch zijn verpleegd. Eén van de vele tekortkomingen, die hierbij aan het daglicht komt, is dat psychiatrische behandeling nog altijd niet wordt beschouwd als onderdeel van een moderne medische verzorging zoals die in ziekenhuizen dient plaats te hebben. a. De ontoelaatbaarheid van het verwer ven van grondgebied door geweld; b. De noodzaak voor Israel om een ein de te maken aan de bezetting van gebieden die het sedert het conflict van 1967 heeft volgehouden; c. Eerbied voor de souvereiniteit, de ter ritoriale integriteit en de onafhanke lijkheid van elke staat in het gebied en hun recht om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen; d. De erkenning dat bij vestiging van een rechtvaardige en blijvende vrede rekening moet worden gehouden met de legitieme rechten van de Palestij nen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben in het allerdiepste geheim ook gesproken over het olievraagstuk, nu de Arabische boycot steeds meer om zich heengrijpt en ook andere landen dan Nederland voor de consequentie staan om hun brandstofvoorziening te beperken. In de verklaring bevestigt de minister raad de wil van de lidstaten om indivi dueel en gezamenlijk bij te dragen aan een billijke oplossing van het probleem van het Midden-Oosten. De raad is zich bewust van de onderlinge afhankelijk heid van de economieën van de lidstaten van de EEG en heeft anderzijds aan de commissie en de permanente vertegen woordigers in de hoofdstad opgedragen oplettend de situatie te blijven volgen, die voortvloeit uit de schaarste aan ru we petroleum, om daarover aan de raad te rapporteren. De ministers hebben onderling afge sproken op dit punt geen enkel com mentaar te geven. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Van der Stoel, achtte de verklaring van de negen weliswaar een voortzetting van het standpunt dat des tijds bij het uitbreken van de oorlog al namens de gemeenschap in Kopenhagen werd geformuleerd, maar naar veler op vatting komt zij erop neer dat Neder land onder druk van de Arabische olie boycot en van zijn EEG-partners door de knieën is gegaan. Die opvatting krijgt vooral gestalte in de te Brussel veel gehoorde vraag of minister Van der Stoel nu zal moeten aftreden. In het stuk van de EEG-landen wordt gezegd dat een terugkeer naar de mili taire posities van 22 oktober een oplos sing van andere dringende problemen kan vergemakkelijken zoals dat van de krijgsgevangenen en van het Egyptische Derde Leger. Een vredesovereenkomst moet naar het oordeel van de EEG-landen vooral berusten op: Opmerkelijk Is dat de door Nixon benoemde nieuwe vice-president Gerald Ford, die als leider van de Republikei nen in het Huis van Afgevaardigden als geen ander de politieke gevaren van Nixons ondermijning ziet, opgeroepen heeft de landelijke Republikeinse partij top bijeen te brengen. OSLO (DPA). De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft aan de Nobelprijscom- missie van het Noorse parlement laten weten dat hij wegens andere verplich tingen verhinderd is op 10 december de Nobelprijs voor de vrede zelf in Oslo in ontvangst te nemen. Kissinger heeft de Amerikaanse am bassadeur in Oslo, Thomas Byrne, op dracht gegeven hem bij de prijsuitrei king te vervangen. De Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho, die samen met Kissinger de 510.000 Zweedse kronen van de No belprijs voor de vrede deelt, heeft al eerder meegedeeld af te zien van een reis naar Oslo. DEN HAAG. De eerste dag van de besprekingen in de nucleaire planning- groep van de NAVO heeft vooral in het teken gestaan van de verzoening tussen de Westeuropese NAVO-partners voornamelijk West-Duitsland en de Verenigde Staten. den alleen nog geschikt zijii voor de sloop. In de zes grote „Landeskrankenhaü- ser”, de psychiatrische inrichtingen waar de meeste bejaarden belan den, staan 7873 bedden in zalen met meer dan vijf bedden, 4637 in zalen met meer dan tien en 143 patiënten liggen in zalen met meer dan 40 bedden. Er is gemiddeld één wc per elf patiënten, één wastafel per zes. Bijna de helft van de bedden heeft niet eens een eigen nachtkastje. De Frankfurter Allgemeine Zeitung, die de bezetting van deze „Landes- krankenhaüser” beoordeelde aan de hand van een politieverordening, kwam op een overbelasting van 35 percent. Noordrijnland-Westfalen is de eerste deelstaat die wantoestanden in de be j aarden verzorging „transparent heeft gemaakt”, zei ons een woord voerder van de regering in Düssel dorf. In andere deelstaten van de Bondsrepubliek zou de situatie niet beter zijn. De gegevens zijn gele- Het bewijs van zijn onafhankelijkheid wordt geleverd als hij het onderzoek van de ontslagen Archibald Cox voort zet, op het punt waar het Witte Huis kennelijk besloot dat het te pijnlijk werd. Dat was waar Cox zich ging verdiepen in de activiteiten van de zoge noemde „loodgietersgroep” die o.a. de inbraak in het kantoor van de psychia ter van Ellsberg uitvoerde. Het Witte Huis is inmiddels een public- relationcampagne begonnen om stem ming te kweken tegen de juristen van Cox die na diens ontslag nog steeds deel uitmaken van de nu door Jaworski overgenomen Watergate-staf. Het Witte Huis wil zich van deze advocaten ont doen, en heeft al nadrukkelijk gezegd dat Jaworski natuurlijk vrij moet zijn om zijn eigen medewerkers aan te stel len. Deze groep (twee voormalige Republi keinse kandidaten voor het president schap, zes Republikeinse leiders in de Senaat, negen uit het Huis van Afge vaardigden, vijf gouverneurs, en onge veer zes plaatselijke prominente Repu blikeinen) is sinds het aan de macht komen van Nixon in 1968 niet meer bijeen geweest. Het is gebruikelijk in de Amerikaanse partijpolitiek dat het lei derschap van de partij in handen is van de president. De oproep van Ford komt er indirect op neer dat wordt ingezien dat president Nixon zich niet langer kan of mag laten BONN. Tienduizenden bejaarden, opgeborgen in Westduitse psychia trische inrichtingen, horen daar niet thuis. Dit blijkt uit een onder zoek in Noordrijnland-Westfalen, waar 2300 gezonde mensen, die ou der zijn dan 65 jaar, hoog nodig naar bejaardentehuizen zouden moeten worden overgebracht. spraak voor zo veel uitleg vatbaar is dat er niets mee valt te doen. Aantjes weigerde te geloven dat de verklaring bewust zo is opgesteld dat men er alle kanten mee uit kan. „Het is een stuk van de negen die nu een gemeenschappelijk be leid kunnen laten zien, dat is be langrijk”, aldus de ARP’er. De Koster, buitenlandspecialist de VVD-fractie zei: „Voor de Pa lestijnen moet wat gedaan worden. Daar heb ik zelf ook altijd voor gepleit.” KVP-fractieleider Andriessen noemde het een goede zaak dat het vraag stuk van de Palestijnen voortaan een politiek en niet alleen een Kirilenko deed zijn aanval tijdens een toespraak bij de viering van de 58ste verjaardag van de Russische revolutie. De Chinese ambassadeur en zijn enige begeleider, een tolk, verlieten daarop de bijeenkomst. mers verregaand tegemoet gekomen aan de Arabische eisen die in het bijzonder door Frankrijk werden gesteund. Wat, van de andere kant bekeken, de bejaardentehuizen betreft: in de openbare „Helmen” zou 30 percent van de bewoners en in de particu liere 14 percent eigenlijk psychia trisch moeten worden verzorgd, maar de inrichtingen zijn overvol met „verkeerde” patiënten. Geen van de 92 onderzochte tehuizen deed iets aan zo’n verzorging. De Congresleden vrezen een Republi keinse afgang in de nationale verkiezin gen die volgend jaar worden gehouden, en waarbij het gehele Huis van Afge vaardigden en een aantal senatoren her kiesbaar staan. Een opinieonderzoek heeft aangetoond dat wanneer verkiezin gen nu zouden worden gehouden, de Republikeinen 22 punten achterstaan bij de Democraten. Dit zou kunnen leiden tot een ramp in de partij, vergelijkbaar met die in 1958 en 1964, toen de Demo craten een overwegende meerderheid be haalden. MOSKOU (Reuter). De Chinese ambassadeur in Moskou, Lioe Hsin- Tsjoean, is gisteren van een receptie op het Kremlin weggelopen toen Andrei Kirilenko, lid van het Politburo in een toespraak Peking beschuldigde van het voeren van een politiek van koude oor log. Het EEG-standpunt, waaraan de mi nisters van Buitenlandse Zaken en hun politieke top-ambtenaren twee dagen hebben gewerkt, houdt bovendien in dat met de wettelijke rechten van de Pales tijnen bij het zoeken naar vrede reke ning moet worden gehouden. De bejaardenverzorging is in de Bondsrepubliek vaker aanleiding tot schandalen geweest, meestal vanwege het gemak waarmee in dit land particulieren tehuizen voor oude mensen kunnen openen. Vori ge week is in Bonn bovendien een tussenbericht bekend geworden van een uitvoerig onderzoek naar de toestand waarin grote bejaardente huizen verkeren. WASHINGTON. Het ontluisterde presidentschap van Richard Nixon be gint voor Republikeinse politici door het hele land een bedreiging te worden van hun eigen posities. Het is de reden waarom in het Congres steeds meer stemmen opgaan om de huidige ernstige crisis zo spoedig mogelijk tot een eind te brengen, hetzij door een vrijwillig aftre den van de president, hetzij door diens afzetting. Twee balletdansers hielden gisteren een opmerkelijke demonstratie voor de Rus sische ambassade in Londen. In een symbolische dans protesteerden zij tegen het feit dat de Russische balletdanser Valery Panov én zijn vrouw Galina geen visum krijgen om naar Israel te gaan. Een aantal bekende kunstenaars bood een petitie aan bij de ambassade, waarin gevraagd wordt aan de Panovs emi- gratiepapieren te geven. In Moskou deelde Panov gisteren mee dat zijn vrouw na een hongerstaking van vijf dagen ernstig ziek is geworden en de hongerstaking heeft moeten opgeven. Hijzelf gaat wel door tot hij een duide lijk antwoord heeft gekregen op zijn al twee jaar lopende aanvragen, zo ver telde hij. Panov en zijn vrouw werden ontslagen bij het Kirov-ballet toen hun emigratieplannen bekend werden. De balletdanser beschuldigt de autoriteiten van „weloverwogen artistieke moord”. humanitair probleem is. Hij noem de het juist dat de verklaring een speciale rol ziet voor de VN en de Veiligheidsraad om vrede in het Midden-Oosten te brengen. PPR-leider Bas de Gaay Fortman noemde het EEG-standpunt vaag, maar was blij met de speciale aan dacht voor de Palestijnen. Hij vond het begrijpelijk dat in de verkla ring n iet nadrukkelijk solidariteit met Nederland wordt betuigd. CHU-fractieleider Kruisinga: „De verklaring is van internationale po litieke betekenis. Naar mijn me ning omschrijven de ministers hoe het conflict ongeveer opgelost kan worden.” Uitvoerig heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie Schlesinger de houding van de Verenigde Staten in het Midden- Oosten-conflict, voorzover dat de NAVO betreft, ter discussie gesteld. Vooral met zijn ambtgenoot van West-Duitsland Le ber heeft hij in uiterst goede sfeer veel strubbelingen uit de weg weten te rui men. De vergadering van de groep, waarin acht NAVO-landen door hun ministers Defensie waren vertegenwoordigd (behalve Canada dat een ambassadeur stuurde) begon gisteren met een uitvoe rige uiteenzetting van Schlesinger over de nucleaire strategische Oost-Westver- houding in Europa. Daarna volgde een, zoals een zeer goed geluimde secretaris generaal van de NAVO mr. J. Luns het noemde „zeer belangwekkende en ver helderende” discussie. Met de nucleaire problemen heeft de planninggroep nogal onverwacht zeer uitvoerig de situatie in het Midden- Oosten aan de orde gesteld. De Neder landse minister van Defensie Vredeling daarover: „We hebben een bijzonder openhartige gedachtenwisseling gehad. Er zijn geen verwijten gemaakt maar er is van man tot man in uitstekende sfeer over de ons inziens onvoldoende consulta tie voor de Amerikaanse alarmfase ge sproken. De heer Schlesinger heeft toe gezegd dat hij deze zaak nader zou bezien. Hij gaf zelf toe dat de situatie ook voor de Verenigde Staten op het moment van de alarmfase „nogal ono verzichtelijk” was. Wij hebben gepleit voor het geven van meer achtergrondin formatie in het vervolg”, aldus de Ne derlandse minister over de strubbelingen die er tussen NAVO-partners over de maatregelen van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten-conflict waren. De Tweede-Kamerfracties hebben gisteren verdeeld gereageerd op de EEG-verklaring over het Midden- Oosten. Woordvoerders van VVD, KVP, ARP en CHU noemden het verheugend dat de negen tot een gemeenschappelijk standpunt zijn gekomen. PvdA’er Piet Dankert sprak van een „onwerkbare en zin loze verklaring.” DEN HAAG. KVP-fractieleider Andriessen heeft grote problemen om nieuwe bewindslieden te vinden voor het kabinet-Den Uyl. Nadat Andriessen lang moest zoeken naar een opvolger voor minister Brouwer van Landbouw, waar voor staatssecretaris Van der Stee van Financiën werd gevonden, heeft de KVP-leider nu problemen met diens op volging. Een aantal aangezochte kandi daten heeft het al laten afweten. Vooroordelen en onwetendheid vooral zouden er de oorzaak van zijn dat 75 percent van de oudere bewoners van psychiatrische inrichtingen daar op bevel van de rechter naar toe gaat. Vaak gaat het daarbij, aldus de werkgroep, alleen maar om verwarde bejaarden die ver pleegd moeten worden. Ook men sen die wel tijdelijk psychiatrisch moeten worden behandeld, komen echter veelal niet meer uit de in richting. Gebleken is dat ziekenhuizen en be jaardentehuizen niets moeten heb- De meeste fracties waren tevreden met de aandacht die werd geschon ken aan de wettelijke rechten van de Palestijnen, maar Dankert meende dat een dergelijke uit- De sterkste papieren voor het staatsse cretariaat op Financiën heeft nu d« Helmondse KVP’er mr. A. J. J. M. Takx. Gisteravond had hij een tweede gesprek met Andriessen over de opvolging van Van der Stee. De heer Takx, die zichzelf een behoudende KVP’er noemt, heeft een bureau voor belastingadviezen in Helmond.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3