Zeven maanden beulswerk in half uur door zee teniet gedaan BERGERS WILLEN NIET OPGEVEN WAN CHUN GISTERMIDDAG VOLLEDIG GEKAPSEISD Canadese gitariste bij Muziekschool Velsen-Noord bereidt de Sint WAT EEN ELLENDE een waardige ontvangst „MENS „WAN CHUN” I te-. Liona Boyd met klassiek repertoire Als laatste Bel hem zelf Bi Mededogen „Ik zit net op een stoel. Ik moet eerst even bijkomen, want we zijn 24 uur achtereen in touw geweest”. Aannemer Hofland uit Beverwijk zucht verdrietig als hem wordt ge vraagd naar de plannen van het bergingscommando, waarin hij zich sinds augustus met materiaal en wellicht een fikse hoeveelheid geld („dat ga ik niet aan de grote klok hangen”) opsloot. (door Jan-Piet Stokman en Joke Diegen-Frerichs Foto’s: Niels Foekema) Gekanteld ■‘Sar’ Tragedie op Bakkums strand (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondentie) De heer De Vries van Rijkswaterstaat petje af De Wan Chun daalt en rijst met de golfslag. Aan een lijn wappert nog wat wasgoed, net boven de kolkende elemen ten. En de mannen van Rijkswaterstaat, hutje aan mutje in de bagageruimte van de auto, zeggen gevraagd naar hun functie wat sarcastisch: „Wij zijn de hulptroepen van het Leger des Heils. Redden wat er te redden valt”. da cei va vo be on mc na uil aa Rc da Bi he rei dat kan snel veranderen”, voegt hij er aan toe. De Haarlemse berger Arend Elfrink is er de man niet naar om een karwei door tegenslag op te geven. Hij gaat tot het uiterste, zeggen zijn vrienden en de reus tussen de bergers heeft heel wat moei- lijker klussen tot een goed einde weten te brengen, waar de met meer en beter Arend Elfrink klauterde dinsdagmor gen tegen elf uur als laatste van boord. Het schip maakte toen ongeveer 70 gra den slagzij en Elfrink kon zich in de manschappenhut niet meer staande hou den. Hij vertrok direct naar zijn huis in Haarlem om de teleurstelling en het vuil van 24 uur zware arbeid van zich af te wassen ook nog te pakken zien te krijgen. Daar zitten reddingsvesten in. Kostbaar spul”. Hij vraagt om mededogen met de ber gers, die maandenlang ploeteren met een catastrofe zagen beloond. „Mens, mens, wat een ellende”. 's Middags drie uur, gebeld naar El frink. Mevrouw Elfrink verklaart dat haar man niet thuis is. „Het was net een kleine jongen, toen hij thuis kwam." Meer wil ze niet kwijt. „Bel hem zelf maar". Maar Elfrink rent van zijn Wan Chun naar aannemer Hofland in Bever wijk en weer terug naar het schip om de panieksituatie in ogenschouw te nemen. C om hee bril Rol en me Bl< als ver der gel dai op spe bi w se D V( g< ze d< m vi 2 zijl we, ten kui one gre da< bre me C voi ove Ve! wa list dig Eei vei hel dit ble wa wa gei bre I zij: op da: gel en ra lie br hi J. w; te sa dt te fe De Vries stapt uit geeft vanaf de zandwal aanwijzingen aan z’n man schappen die oranje drijfblokken uit de golven trachten op te pikken. „Die doos daar”, wijst De Vries, „die moeten we Later in de middag proberen we nog maals contact met h em op te nemen. Twee autoritten naar de door tientallen mensen gadegeslagen Wan Chun lever den geen gesprek met een toevallig aan wezige Elfrink op. Plotseling echter begon de schuit slagzij te maken. binnen een half uur was het gebeurd. Toch was ’ie al tien meter achteruit geslagen. Of ’ie met een sleper kans had gemaakt weg te komen, weet ik niet. Ik ben geen berger.” De met een ijzeren doorzettingsvermo gen gezegende Beverwijker wil niets ho ren over opgeven. „Ik zeg niets. Deze klap is erg hard aangekomen en we zullen de eerstkomende dagen wel nodig hebben om ons over de toekomst te beraden. Ik zeg geen nee en ja als u vraagt of de Wan Chun nog kan worden geborgen. Een schip opgeven is het laat ste waartoe we besluiten. We kunnen het niet over ons hart verkrijgen de Wan Chun achter te laten. Elfrink en z’n jongens hebben een jaar tegen de zee gevochten en dan is het onmogelijk om van de ene op de andere dag dat brok staal op te geven.” Het begint weer te regenen. De Vries kruipt z’n auto in, wij hurken achter het portier. „Rond een uur of twaalf van middag dinsdag is de laatste man van boord gekomen. Het schip, dat van morgen nog vijftig graden slagzij maak te, lag toen al bijna helemaal op z’n kant. Het dek volledig verticaal. Ik ben wel geen berger, maar ik zie het somber in.’ VELSEN-NOORD. In Velsen-Noord houdt men zich alweer druk bezig met de nodige voorbereidingen, teneinde Sint Nicolaas bij zijn komst op zaterdag 24 november van een hem waardige ont vangst te kunnen verzekeren. Hiervooi is maandagavond in het buurthuiscen trum „De Mei” een groot aantal verte genwoordigers van de hier gevestigdi verenigingen bijeengeweest, om ondei leiding van enkele stafleden een en an der te bespreken. Onder meer is besloten de coördinatie van deze ontvangst aan „De Mei” toe te vertrouwen, mede als gevolg van de door dit centrum reeds bij andere evenementen bereikte resultaten. zij de eerste prijs voor gitaar in d« nationale muziekcompetitie van Canada. sen-Noord met de H.O.-excursietrein van het oude station van Hoogovens te ver voeren naar een der aanlegsteigers, waar Sint Nicolaas per boot zal arriveren. Met de kleuters wordt de grijze kin dervriend vervolgens naar de PEN-par- keerplaats vervoerd, waar een schimmel voor hem gereed zal staan. Hierna volgt de intocht naar de Breesaperhof ,waar Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten officieel worden ontvangen. Na deze ontvangst zal de intocht door Velsen-Noord worden voortgezet, met nuzikale begeleiding van het jeugdkorps van de IJmuider Harmonie en het tam boer- en trompettercorps dat thans onder de naam Velsen-Noord SM opereert. De Sint wordt voorafgegaan door praalwa gens van de middenstand en geëscorteerd door jeugdleden van de verschillende sportverenigingen uit Velsen-Noord. Zij zullen gekleed zijn in sporttenue en de verenigingsvlaggen met zich mee dragen. In de stoet bevindt zich bovendien een sloep van zeeverkenners. Rijkswaterstaat bij monde van ir. J. G. Jongenelen, deelt mee binnenkort met de bergers rond de tafel te gaan zitten: „We moeten erop toezien diat er geen verdere ongerechtigheden gebeuren, dat wat er van het schip afvliegt wordt gehouden. Of er nog reële mogelijkhe den bestaan om het schip te bergen, kan ik momenteel niet zeggen. Dat kan pas wanneer we de situatie gezamenlijk in ogenschouw hebben genomen. Maar dat de schuit er beroerd bij ligt, is een ding dat zeker is.” Fotograaf Niels Foekema van foto persbureau De Boer uit Haarlem dook in het archief een zestal foto’s op, die een beeld geven van twaalf maanden beulswerk door de Haar lemse berger A. Elfrink (zie foto) en zijn mannen. De kans op berging van het 4000 brt. metende schip was in de nacht van maandag op dinsdag wel bijzonder groot. Elfrink was er in geslaagd het schip met z’n achterste ven tot bijna de eerste zandbank te schuiven. Dinsdagmorgen tegen drie uur verwachtte de enthousiaste ber- gingsploeg, moe maar voldaan, op te kunnen stomen naar de haven van IJmuiden. Maar 'Elfrink ontliep ook ditmaal niet het noodlot. De ideale combinatie van stevige zuid-oosten- wind en vloed kwam wel, maar er ging iets mis. Wat weet men niet precies. Op deze pagina een impressie van de gebeurtenissen. Liona Boyd is in 1949 geboren in Londen, maar heeft het grootste deel van haar leven in Canada doorgebracht. Op 14-jarige leeftijd begon zij haar stu die op de concertgitaar bij Eli Kassner in Toronto. In 1969 kreeg zij een beurs naar de Noordzee. Maar toen tegen twaalf uur maandagavond de schroef op volle toeren achteruit sloeg en de Wan Chun langzaam, maar steeds gewilliger het sop koos ging er plotseling iets mis. Binnen een half uur maakte het schip vijftig graden slagzij naar bakboord en was al het werk van twaalf maanden naar de knoppen”, bijt Hofland ons toe. Een berger moet veel kunnen verwer ken, maar dit ging het incasseringsver mogen van de vier bergers (drie man op het schip onder wie Arnold Elfrink en een man op de hoge zandwal bij de boeg van het schip) toch te boven. Eerst kwamen de schrikreacties, maar toen balde men de vuist tegen de zee, die weer wilde nemen wat zij tijdens het weekeinde van 12 en 13 november 1972 op het strand van Bakkum had gegeven. „We hadden zó naar IJmuiden gevaren”, mompelt Hofland. Ijskoude regenvlagen striemen het Bakkumse strand, geselen de huid van de Chinese vrachtvaarder Wan Chun, maandagnacht tijdens de zoveelste ber- gingspoging plotseling gekanteld en nu compleet gekapseisd. Enkele tientallen belangstellenden, de onafscheidelijke ca mera omgekeerd om de nek en kleu mend weggedoken in hoog opgeslagen jaskragen, zien hoe het schip willoos op de golven dobbert, zich opricht om nog dieper weg te zinken, hoe een nog in de davits hangende sloep langzaam tegen de scheepswand wordt kapotgebeukt. Een dramatisch schouwspel. Maanden beuls werk in één nacht te niet gedaan. Een menselijke tragedie en een dure. Later in de avond lukte het berger Elfrink aan de telefoon te krijgen. Hij was treurig gestemd over de wijze, waarop de berging van het schip de laatste dagen is verlopen. „Wij zijn in het zicht van de haven gestrand. Alles was fout kon lopen is fout gegaan. Dit is gewoon niet te voorzien. De uitdaging is groot om weer opnieuw een poging te wagen”, zo meent de Haarlemmer, „maar een prettig klusje is het niet meer”. Hij is terughoudend als hem naar de oorzaak van de kapseizing wordt gevraagd. „Het schip lag lekker vrij in het water. We hadden juist de ballast tanks leeg gepompt toen de vloed kwam opzetten”. Of de wind vat op het schip heeft gekregen kan hij niet zeggen. „Het ging allemaal zo snel”. In de onmiddellijke omgeving van het schip, op het terrein waar tot voor enkele dagen geleden de zandzuigers ronkten, staat nu een auto van Rijkswa terstaat. Goed beschermd tegen de snij dende wind en hagelstormen wacht een handjevol mensen op het keren van het tij, om tenminste nog wat materiaal van dè Wan Chun aan de greep der golven te kunnen ontrukken. Rond het ontred derde schip, dobberend op z’n bakboord zijidie, drijft wrakhout en losgeslagen red- dingsmateriaal. De bergers zijn naar huis, kapot van de doorgestane emoties: Rijkswaterstaat tracht uit de vloed nog te redden wat er te redden is. toegekend om deel te nemen aan de meesterklas van Julian Bream in Strat ford. Ook speelde zij in zijn televisiedo cumentaire in Ontario. Zij beëindigde haar studie in 1972 aan de muziekfaculteit van de universiteit in Toronto met lof. In datzelfde jaar won Nog een auto komt aanrijden uit de richting Castricum. Tot de inzittenden behoort Rijkswaterstaat opzichter J. Ph. de Vries., die vrijwel dagelijks de ber- gingsvorderingen in ogenschouw kwam nemen. De Vries stapt uit, kijkt triest naar het schip. „Bijna was ’ie vlot”, mompelt hij, „bijna hadden ze het voor elkaar. Dat zou een ongelooflijke presta tie zijn geweest. En nou blijkt al dat werk tevergeefs: het schip ligt er mo menteel slechter voor dan bij de stran ding. Het is niet het water dat nu in het inwendige van het schip vrij spel heeft, het is het zand dat binnenstroomt. Kilo’s extra gewicht. Wat een ellende”. Twaalf uur geleden zag het er nog naar uit, dat het bergingscommando dinsdagmorgen juichend de haven van IJmuiden binnen zou kunnen varen. Aannemer Hofland: „Alles was in ge reedheid gebracht voor de terugtocht Het schip lag er dinsdagmiddag om streeks drie uur zo bifFeen speelbal van de golven, die onophoudelijk tegen het dek beuken. Vanmorgen vroeg was er geen verandering in de horizontale lig ging van de Wan Chun gekomen. Insi ders verwachten, dat als de bergers er niet gauw snel bij zijn, het stalen ge vaarte door de zee dieper het zand wordt ingedreven. De Beverwijker kan niets vertellen over de oorzaak van de plotselinge kap seizing. „We weten het niet. Het schip lag vrij in het water. We gaan de komende dagen naar de oorzaak van de kanteling zoeken”. Volgens Hofland staan de machinekamers droog. „Maar Bij deze besprekingen kwam een euw element voor de ontvangst aan de orde, doordat ook van de zijde van Hoogovens thans medewerking is toege zegd. Aangeboden is namelijk de prille leerlingen van de kleuterscholen in Vel- VELSEN. De vierentwintigjarige Canadese gitariste Liona Boyd komt op vrijdal 9 november naar de Muziek school Velsen, waar zij dan een gitaar - recital zal geven. Een en ander is geor ganiseerd door de Velsense muziekschool in samenwerking met de gitaristenvere niging Constantijn Huygens. Zij zal wer ken spelen van Scarlatti, J. C. Bach, Debussy, Tomasi, Sainz de la Maza, Villa Lobos, Ponce en Albeniz. materiaal uitgeruste mammoetbergers geen kans van slagen zagen. Personeel van Rijkswaterstaat viste en kele kostbare oranje gekleurde drijf blokken uit zee op. - De Vries vertelt van zijn dagelijkse tochten naar het schip, van z’n gesprek ken met de bergers. „De ene dag waren ze vrolijker dan de andere, het optimis me steeg en daald>e al naar gelang de vorderingen die werden gemaakt. Ze hebben heel wat tegenslagen moeten in casseren. Gisteravond zat alles mee: ge noeg water rond het schip en iedereen dacht dat het nu toch wel moest lukken. - .t-, -v - r-:-’- -T-- - - - - - - -tr ■■■rut:— Verder heeft Liona gestudeerd bij: Alice Artz, Narcisa Yepes en Alexandre Lagoya. Toen deze laatste haar hoorde spelen, nodigde hij haar uit bij hem te studeren in zijn meesterklas in Quebec en Nice, om daarna de lessen privé voort te zetten in Parijs. Daar studeert zij nu met behulp van een Canadese beurs. Zij heeft talrijke concerten gege ven in Canada, de Verenigde Staten en in Frankrijk. Haar optreden in de Mu ziekschool Velsen, ingang P. J. Troel- straweg 20, begint vrijdagavond om acht uur. -a-.; n 111 MU. ’11. liiii - Ca «r 1 n,,u- - u [SS.Mgggiasisi -'X"” n, - Mf"* S3 :'S «ga, 1 B-IJhIhI: u-J" ■te: lsgl ii’iHËiiWuSl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4