Bejaardenkoor en „Zanglust Nieuw traject zal IJmond belangrijk ontsluiten LIER VAN ZEVENTIG TON OP TRANSPORT Diamanten huwelijk in IJmuiden-West Vaas verdween to ife vishal van kindergraf op Duinhof Disco-harmonie tekenden voor goed concert Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel sa 5 SCHEEPVAART Burgemeester Reehorst feliciteerde voor dezelfde stroomkosten IJMUIDER COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 19 73 59 (Van een onzer verslaggevers) SUCCES AGENDA’S SUCCES INTERIEURS KALENDERS DINGLER 4 Verklikkers 'K 0 M Afweging VELSEN Precies veertien dagen voor Kerstmis, op 11 de cember, zal het nieuwe gedeelte van rijksweg 6 worden opengesteld voor het verkeer. Deze openstelling betekent opnieuw een belangrijke ontsluiting van de IJmond. Im mers, Schiphol en de snelwegen naar Den Haag en Utrecht zijn van uit Velsen voor de automobilist aanzienlijk sneller te bereiken. Routes door Haarlem of Amster dam kan hij nu links laten liggen. Binnen tien a vijftien minuten is het dan mogelijk Schiphol te be reiken. ■Ff Ki f 4 ft Rijksweg 6 voor Kerstmis open K.M ADVERTENTIE voor naar: (Van een onzer verslaggevers) In (Van een medewerker) werd (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Kantoorcentrum Breestraat 52 Beverwijk an in on Nou, dat zijn er tientallen en om binnen één of twee seconden de juiste beslissing te nemen over welk verkeer bijvoor beeld moet wachten of welke rijbaan gebruikt kan blijven is verdraaid moei lijk. Rijkswaterstaat heeft er dan ook twee jaar over gedaan om een systeem te ontwerpen waarmee de computer de ze zware taak feilloos kan overnemen.” 2250 kg tong, 38 kisten tarbot en griet, 178 kisten kabeljauw, 778 kisten koolvis, 682 kisten schelvis, 107 kisten wijting, 284 kisten schol, 3 kisten schar, 1927 kisten haring, 216 kisten makreel, 133 kisten varia. De jonge organisatoren hopen, dat dan ook veel leden van de kapel, de drum band en de majorettes aanwezig zullen zijn om het nog gezelliger te maken. d» la. ie [o- dj: ire de te >ec vé rt ■se je- en el- •ht a. n ;r ij e, ie in is te ‘r, et ar dt in st m ip et Area 5 te Sydney Archimedes 6 te San Juan Aristoteles 6 te Hamburg Chevron Madrid 5 te Singapore Dosian 6 te Point Fortin Grotedijk 5 te La Pallice Kalydon 6 te Abidjan Koratia 6 te Bombay Mainlloyd 5 te Londen Marnelloyd 5 te Cristobal Nedlloyd Nile 6 te Abidjan Nijkerk 6 te Tanga Scheldelloyd 5 te Hongkong Straat Nagasaki 6 te Pto Elizabeth Theron 5 te Port of Spain Ulysses 5 te Kingston Veendam 6 te Coquimbo verw. Burgemeester, drs. J. Reehorst van Vel- sen praatte dinsdag genoeglijk met het diamanten echtpaar en feliciteerde de beide feestelingen namens de gemeente pl BEVERWIJK. Mede door het grote succes van vorige week organiseren en kele jonge leden van de Beverwijkse Harmoniekapel op zondag 11 november ’s middags om 2 uur in het clubgebouw aan de Groenelaan voor de tweede maal een disco-harmonie. IJMUIDEN. „Het komt de laatste tijd regei.ina.ig voor dat van de begraaf plaats Duinhof bloemen, vazen en ook vaste planten worden ontvreemd,” meent het echtpaar 3. Schaap van Otterlo uit Santpoort. De heer en mevrouw Schaap zijn zeer trouwe bezoekers van deze begraafplaats, waar zij meermalen per week het graf van hun zoontje bezoe ken. dat enige jaren geleden op vijfjari ge leeftijd bij een ongeval om het leven is gekomen. De sopraan Ans Poppe en de tenor Cees Borger verzorgden een belangrijk deel van het programma. Met pianobe geleiding van Jeanne van Asselt zongen zij gedeelten uit operettes met groot succes. Beiden hebben een goed aanspre kende. stem, en in de duetten bleken de timbres zich goed met elkaar te ver staan. Bovendien wisten zij door hun spel en mimiek de echte operettesfeer te realiseren. Het bejaardenkoor, begeleid door Piet de Reuver en geleid door Jeanne van Asselt, zong enthousiast en bereikte in sommige werken een respectabele hoog te. Jammer, dat „Praise the Lord” van Smart er wat slordig uitkwam. Het Beverwijks mannenkoor, ook on der leiding van De Reuver, heeft een uitgebreide samenstelling en de klank is daar ook naar. Men kon genieten van Zo zijn er geruime tijd geleden bij zijkanaal B in het dijklichaam van de weg verzakkingen ontdekt. Walsen druk ten bij asfalteringswerkzaamheden diepe kuilen in het wegdek, waarna men op onderzoek ging. Door verschillende grondverbeteringen, het stabiliseren van daar aangebracht duikers en het aan brengen van speciale beschoeiing heeft men de moeilijkheden opgelost. Ook heeft het werk vertraging onder vonden door het feit dat een viaduct over de rijksweg van Haarlem naar de Velsertunnel werd ontzet. Een zware wagen met een te hoog gestelde hydrau lische kraan reed zich klem en bescha digde de betonconstructie aanzienlijk. Een deel van het viaduct moest worden vervangen, terwijl men eveneens besloot het wegdek ter plaatse te verlagen. Bij dit werk ontstonden moeilijkheden toen bleek dat dit laatse nauwelijks mogelijk was door het hoge peil van het grond water. Hier heeft men een oplossing gevonden door speciaal zand aan t e brengen dat geschikt is voor drainage. tussen beide havens heeft gisteren een bijzonder zwaar transport plaats gehad. Het betrof het vervoer van een maar liefst zeventig ton zware lier vanaf de Machinefabriek IJmuiden aan de 1 In- dustriedwarsstraat naar de Haringhaven, Het gevaarte werd met behulp van een speciale oplegger die 32 wielen telde heel langzaam vanuit de montagehal van de fabriek naar de Haringkade ge rold Daar wachtte het bevoorradings schip Lady Camille en een enorme drij vende bok. Dit gevaarte tilde de lier op het schip. De machine zal naar Engeland vervoerd worden. In Aberdeen wordt deze zogenoemde Anchor Handling Moo ring Winch geplaatst op het nieuwe „supply vessel”, de Lady Sylvia. De lier is uitgerust met drie trommels, die elk een trekkracht kunnen opnemen van honderdtwintig ton. De aandrijving geschiedt door een 280 pk dieselmotor. De lier wordt vanuit de stuurhut be diend en is de grootste in zijn soort die ooit door Machine fabriek IJmuiden ge bouwd is. Op het ogenblik wordt hard gewerkt om het nieuwe gedeelte, dat een lengte heeft van twaalf kilometer en de wegge bruiker van de Velsertunnel over het Rotterpolderplein naar de Schipholweg en omgekeerd voert, te voltooien. Vanaf mei ’72 heeft aannemer Smallegange uit Bloemendaal aan dit project gewerkt en als de weg in december wordt opgele verd zal het verkeer acht maanden eer der dan gepland van deze verbinding gebruik kunnen maken. Dit on danks stagnaties die de werkzaamheden op sommige punten parten hebben ge speeld. Nu deze moeilijkheden overwonnen zijn kan men zich volledig concentreren op de afwerking van rijksweg 6. Hier en daar moet nog verlichting worden aan gebracht, verlichting worden opgehangen en in totaal nog vijftien kilometer vang rails werden gemonteerd. Bij de Schip- Al hun zestig huwelijksjaren brachten bruid en bruidegom door in IJmuiden, want de heer J. Scholder was een vis serman in hart en nieren. Geboren in Den Helder, kwam hij als jongen van veertien jaar naar IJmuiden. In zijn geboorteplaats had hij toen al menige zeevaart meegemaakt als afhouwertje op de zeilschokkers, de voor landrotten ro mantische vissersvaartuigen, waarop het voor de vissers echter stevig aanpakken was. IJMUIDEN. Dinsdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: Nu nog zijn de richtingsborden met de namen Schiphol en Den Haag afgeplakt. Ook de linker strook naar rijksweg 6 is nog door paaltjes afgezet, maar op 11 december aanstaande kan het ver keer van dit nieuwe gedeelte gebruik maken. Voorlichter Kessels vertelde dat het bijna onmogelijk is uit te leggen hoe het nieuwe systeen gaat werken. In het kort komt het hierop neer. Per secorde wor den verschillende keren alle gegevens aan de computer verstrekt over het verkeer dat zich op het circuit bevindt. Het zijn gegevens over de snelheid waarmee gereden wordt, de afstand tus sen de auto’s, de bezetting van de rij stroken, enzovoorts. Speciale verklikkers die het op het wegdek zijn aangebracht dragen hier zorg voor. Aan de hand van de opgestelde programma’s analyseert de computer steeds de verkeerssituatie en is hij in staat op elk moment maatregelen te nemen. Maatregelen die onder meer bstaan uit het regelen van de verkeers lichten en het geven van snelheidsaan- wijzingen voor de automobilist. Tot de dag van de officiële openstel ling zal Rijkswaterstaat de nieuwe com puter testen. De apparatuur wordt momenteel opgesteld in het gebouw van de zuidelijke luchtverversingsinstallatie van de tunnel. holweg in de Haarlemmermeer legt men de laatste hand aan de aansluitingen en op sommige punten worden de laatste asfaltlagen gelegd. De komende weken gaat de belang stelling vooral uit naar de computer die het ingewikkelde verkeersbegeleidings- systeem op het circuit ten zuiden van de Velsertunnel moet gaan regelen. Rijks waterstaat is tot de aankoop van derge lijke apparatuur overgegaan omdat het onmogelijk geacht wordt dat één of twee mensen het verkeer van en naar de tunnel kunnen controleren en rege len. „Er zijn zo veel aan- en afvoerwe- gen dat het ondoenlijk is voor iemand alles tegelijk in de gaten te houden en bliksemsnel beslissingen te nemen,” ver telde wegenbouwvoorlichter Kessels. „We hebben berekend hoeveel mogelijk heden er allemaal zijn orrt bij stagnaties toch het verkeer te laten doorrijden. De heer Scholder: „Met zo’n schip was je volkomen afhankelijk van het weer. De wind betekende alles in die tijd”. In IJmuiden volgde de bruidegom eni ge tijd de visserij school en hij heeft er op vele trawlers het zeegat gekozen. Al op 22-jarige leeftijd voer hij als schip per, wat zeker voor die tijd uitzonderlijk jong was. Ook in het buitenland ver diende hij zijn sporen. Na de oorlog kwam met name in Polen de visserij pas in opkomst. Nederlandse vissers moesten de Polen het vak leren en bij de velen die vanuit IJmuiden enige jaren naar Polen koersten, was ook de heer Schol der. Vier jaar bleef hij er. Zestig j. deelde hij thuis lief e leed met zijn bruid, mevrouw Engelina Scholder- Broek. Samen kregen zij zes kinderen, vijftien kleinkinderen en acht achter kleinkinderen. De bruidegom is 82 jaar, zijn vrouw een jaar jonger. In hun woning in de Edisonstraat genieten zij nu al jaren van een welverdiende rust in de plaats dien De besommingen van dinsdag 6 no vember 1973 waren: KW 81 ƒ43.400, KW 123 ƒ43.300, KW 144 31.300, KW 215 ƒ22.300, SCH 117 23.000, VL 131 22.600, VL 142 4.800, VL 153 18.900, IJm. 23 f 870. EB 28 en UK 148 f2.390. Op de vraag of het circuit door de grote concentratie van aansluitende hoofd-, aan- en afvoerwegen nog wel veilig genoemd kan worden, antwoordde Kessels: „Ook in de IJmond hebben we te maken met steeds drukker worden verkeer. Zo lang er bij Velsen of dicht daarbij een tweede tunnel gerealiseerd is, zullen we het moeten doen met de Velsertunnel. De aansluiting van rijks weg 6 is pas tot stand gekomen na jarenlange studies over de meeste gun stige oplossing.” Volgens de heer Kessels is de nieuwe verkeerssituatie ten zuiden van de tun nel de meest gunstige oplossing, ook op het gebied van de veiligheid. Het specia le verkeersbegeleidingssysteem moet daar zorg voor dragen, evenals voor een zo weinig mogelijke stagnatie. De automobilist zal dat vanaf 11 de cember zelf kunnen uitmaken als de aansluiting van rijksweg 6 een feit is. Het is overigens nog niet bekend of aan de openstelling nog een officiéél tintje wordt gegeven. Prijzen Per 1 kg in guldens: tarbot 7.82-7.72, gr. tong 7.90-7.58, m. tong 9.44-9.29, kim. tong 9.34-8.57, tong I 8699-8.21, tong 3 7.45-7.23. Per 40 kg: tarbot 222-128, griet 120-48, kabeljauw 1 128-63, kabeljauw 2 132-65, kabeljauw 3 122-67, kabeljauw 4 110-65, kabeljauw 5 94-38, koolvis I 57-53, kool vis 2 50-45, koolvis 3 60-48, koolvis 4 50- 40, schelvis 1 120-94, schelvis 2 106-69, schelvis 3 83-20.80, schelvis 4 48-34, schol 1 72-60, schol 2 71-64, schol 3 94- 65, schol 4 94-65, wijting 3 48-32, wijting 4 32-16, haring 1 38.40-25.60, makreel 3 20-17.60, schar 74-49, poon 48-18, kl. kreeft 74-72, bot 31, haai 45-35. fraaie tenoren boven een sonore onder grond. Toen het jongenskoor opkwam was de stemming er eerst een van vertedering. Zonder begeleiding bleek dit koortje nog wel wat last met de zuiver heid te hebben, maar in „Catootje” werd men ineens geconfronteerd met een zelf bewuste uitvoering, waarin de kinderen hun rollen met overtuiging speelden en de zaal tot groot enthousiasme brachten. Dat het slotnummer van het geslaagde concert weer „Land en Zee Harmonie" op tekst van F. Walthuis was, spreekt welhaast vanzelf. Het is de onbetwiste hit van het bejaardenkoor. „Zaterdagmiddag waren wij daar weer en toen ontdekten we dat een bruine stenen vaas van het graf van ons zoon tje was weggehaald. De bloemen die er in hadden gestaan, waren ruwweg in een andere plastic vaas gestoken en stonden daarin zonder water. De heer Schaap vertelt dat hij en zijn vrouw de hele begraafplaats hebben afgezocht, doch zonder resultaat. Hij noemt het een schandelijke daad en kan zich moeilijk voorstellen dat iemand plezier kan be leven aan een vaas die van een kindergraf gestolen is. Een woordvoerder van de begraaf plaats zelf zei ons desgevraagd van het gebeurde niets af te weten. Hij betreur de het dat de heer Schaap met de opzichters van Duinoord geen contact heeft opgenomen. „Het is hier een hele oppervlakte,” zo zei deze ons, „en als we aan de ene kant van de begraafplaats bezig zijn, kunnen we natuurlijk moei lijk zien wat er aan de andere kant gebeurt”. Dat er van regelmatige verdwijningen, zoals deze door de heer Schaap genoemd zijn, sprake is, ontkent de onzichter. Hij deelde wel mee dat er op Duinoord altijd steekvazen in overvloed zijn, waarvan een ieder gebruik mag maken. Deze staan altijd in ruime mate klaar bij de kraan. Hij noemde het een zeer onbe hoorlijke zaak, wanneer mensen iets uit halen als waarvan de heer Schaap mel ding maakt, maar stelt tevens vast dat d? en die hem bereiken zeer mini maal zijn. VELSEN. Het concert in de Petra- kerk is dinsdagavond succesvol verlopen. Niet alleen door het optreden van het Algemeen Velser Bejaardenkoor, maar ook door het grote aandeel dat het Beverwijks mannenkoor „Zanglust” en het Beverwijks jongenskoor hierin heb ben gehad. IJMUIDEN. In uitgebreide fami- liekUng is dinsdag ten huize van de bruid en de bruidegom het diamanten huwelijksfeest gevierd van het echtpaar J. Scholder-Broek. Vrijwel de gehele dag waren kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen bijeen om in gezellig samenzijn herinneringen op te halen. In de namiddag bracht Velsens burgemees ter drs. J. Reehorst het bruidspaar een felicitatiebezoek namens de gemeente. k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5