Alléén grond voor bouw van bedrijven die aan sociale eisen voldoen. in Heerenveen en Feisal eist Jeruzalem terug Roda tegen Topclubs vrij? DE MAT EN HET GAT Moeder zei: wapens voor Geef nooit olie Essentieel punt Keur b.v>| 1 Feyenoord tegen Standard, FC Twente treft Ipswich „Al Achram” wil op, Richard” jac.wamïnq Grote verkoop 99 AGENDA pagina 21 Verder in de krant Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Prostituée vermoord Organisme kan op Jupiter leven ISRAEL-BELEID GEHEKELD HET WEER I See a morns before you buy I 99 r s Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s VRIJDAG 9 NOVEMBER 197j 64e jaargang nummer 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 veel bewolking Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat9(bij Koningsplein),tel.020-223596 W eerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 19, 21 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Puzzel 19 Medische diensten 11 Kunst 17 Radio en tv13 Strips Ï3 Economie 23 Beurs 11 Sport 25, 27, 29 Schrijvende lezers 21 „MENU VOOR U” GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN 10% - 20% - 30% KORTING I Jmuider Courant Circourt Het geluk komt altijd morgen. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar 1 106,20. Losse nummers 40 cent,, Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Raad Rotterdam voert „sociaal vestigingsbeleid VREDESPLAN MAAKT KANS wordt hersteld. ADVERTENTIES k). VAN DER STOEL DR. L. DE JONG tot KNMI het De gehele kollektie. Zie pagina 21 ZÜRICH (ANP). FC Twente zal in de derde ronde van het toernooi om de Uefa-cup spelen tegen Ipswich Town. Twente speelt eerst uit. Heikal, een goede vriend van president Sadat, schreef in zijn wekelijkse rubriek dat altijd de mogelijkheid bestaat dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het eens zouden worden over een wapenem bargo voor het Midden-Oosten. „Maar de Arabieren kunnen ais zij gezamenlijk optreden zich verzekeren van een einde loze stroom wapens”. Men was al begonnen de olie te lossen toen de Algerijnse opvarenden hiertegen bezwaar maakten. De geloste olie werd daarna weer in liet schip teruggepompt. ken, die onlangs in een brief liet weten behandeling ervan door de raad op dit moment ongewenst te achten. Volgens Boersma is het dringend noodzakelijk dat de centrale overheid zich eerst diep gaand beraadt op de vragen en proble men die aan een sociaal vestigingsbeleid verbonden zijn. De meerderheid van de raad, gevormd door het progressieve blok, was het ech ter oneens met de minister. De PvdA- „Ik zei tegen haar”, aldus Nixon, „moeder, geef niet op”. Ook Roda JC, dat reeds 15.000 kaarten in de voorverkoop de deur uit zag gaan, wenst zich met alle middelen te verzet ten tegen de maatregel dames-en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. e 50,- DEN HAAG. De 30-jarige Haagse prostituée G. Veenstra is vanmorgen vóór vier uur, waarschijnlijk door wur ging, in haar vertrek in de Haagse Rozemari.jnstraat om het leven gebracht. WASHINGTON (Reuter) Aan een diner heeft president Nixon op wie steeds meer druk wordt uitgeoe fend om af te treden in verband met het Watergate-schandaal, ge zegd dat hij zijn stervende moeder een belofte heeft gedaan. Feyenoord lootte de laatst overgeble ven Belgische vertegenwoordiger Stan dard Luik. Ook Feyenoord moet eerst een uitwedstrijd spelen. De wedstrijden staan op het programma voor 28 novem ber en 12 december. Düsseldorf (Wdl), Ogc Nice (Fra) 1. FC Köln (Wdl), Dinamo Kiev (rus VFB Stuttgart (Wdl), Dinamo Tiflis (Rusl.) Tottenham Hotspur (Eng), Ips wich Town (Eng) FC Twente (Ned), Standard Luik (B)Feyenoord (N), Hon- ved Boedapest (Hon.) Ruch Chorzow Pol), Leeds United (Eng of Hibernian In een zeer sterk alkalische bron in Noord Carolina (tien maal zo sterk alka lisch dan de grens waarboven men orga nische groei mogelijk dacht) is dit orga nisme gevonden. Het leeft en groeit in een omgeving, zoals waarschijnlijk be staat op de planeet Jupiter. Speculaties, dat er leven is op deze planeet, zijn daardoor toegenomen. De heer Van der Have wees argumen ten als zou het voorstel wegens de olieboycot en de mogelijk daaruit voort vloeiende negatieve ontwikkelingen voor de Nederlandse economie op een andere wijze zou moeten worden benaderd, van de hand. „Sociaal beleid mag niet con junctuurgevoelig zijn.” Kort tevoren had Nixon in een toe spraak gezegd: „Ik ben helemaal niet van plan de functie op te geven waarvoor ik gekozen ben.” Aan een diner van de Nevada State Society haalde de Amerikaanse president herinneringen op uit de periode dat hij tot tweemaal toe werd verslagen bij verkiezingen. In die periode kwam hij bij zijn moe der, die enkele operaties had on dergaan en vermoedelijk niet lang meer zou leven. CAIRO (UPI en Reuter). De hoofd redacteur van het Egyptische dagblad „Al Achram”, Mohammed Heikal, heeft er bij de Arabieren op aangedrongen hun olie te gebruiken om druk op de wereld uit te oefenen voor het verschaf fen van wapens. Haar 32-jarige man, die het vreemd vond dat zijn vrouw om twee uur ’s nachts nog niet thuis was gekomen, vond zijn vrouw geheel ontkleed op de vloer van het kleine kamertje. Israel heeft vandaag maatregelen in gevoerd waarbij particuliere auto’s één dag per week niet mogen worden ge bruikt. Autobezitters mogen zelf uitma ken welke dag van de week zij hun auto niet zullen gebruiken. Algerijnse opvarenden van de Itali aanse olietanker „Conegliano” (20.000 ton) hebben gisteravond verhinderd dat olie werd gelost in de Rotterdamse ha ven. De olie was bestemd voor West- Duitsland. Het schip ligt afgemeerd bij het tankopslagbedrijf van Van Omme ren. kanaal en de Egyptenaren op 20 kilome ter ten westen van de vaarroute. Overigens zien westerse en Israëlische diplomaten nog een lange, moeilijke weg naar werkelijke vrede: „er zullen moge lijk maanden, misschien zelfs jaren van onderhandelen aan voorafgaan”. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft naar vandaag is bekendgeworden gezegd, dat hij het olie-embargo tegen de VS zal opheffen als het oude, oostelijke gedeel te van de stad Jeruzalem, door Israel veroverd in 1967, opnieuw Arabisch wordt en de rechten van het Palestijnse volk worden hersteld. Dit meldt het Li banese blad „Al Hajat". De koning zou verder tegen de Ameri kaanse minister Kissinger hebben gezegd dat de olie een wapen is, dat niet alleen moet worden ingezet om de politieke crisis in het Midden-Oosten op te lossen, maar ook om te bereiken dat het Pales tijnse volk in zijn wettelijke rechten (Zie verder pagina 3). EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat le straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82. Edinburgh (Sch) Vitoria Setubal, Por). Hibernian heeft geprotesteerd bij de UE FA tegen de uitschakeling door Leeds United. in onze kring niet langer de ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse gemeenteraad heeft in de afgelopen nacht na een mara thonzitting gestemd voor het in voeren van een sociaal vestigings beleid. Minister liegt, zegt De Jong breiding moet het betreffende bedrijf een aantal gegevens aan het college van B. en W. overleggen, zoals: het aantal te scheppen arbeidsplaatsen, het opleidings niveau voor verschillende functies, het loonniveau, wijze van huisvesting en werktijden. Het heeft er nog even om gespannen of het voorstel in Rotterdam wel door de raad zou worden behandeld. Verschil lende raadsleden bleken het eens te zijn met minister Boersma van Sociale Za- Israelische en Egyptische officieren zijn aan de bestandslijn bijeengekomen om te praten over de uitvoering van een gedeelte van het plan. Volgens de Jeruzalem Post zullen de Israëlische troepen zich terugtrekken uit het gebied ten westen van het Suez- kanaal. Verder zou er een bufferzone ontstaan van 40 kilometer, met de Israë liërs op 20 kilometer ten oosten van het uitbreiden, moeten voldoen aan een aan tal sociale voorwaarden. In het kort komt het er op neer dat de gemeente raad zijn goedkeuring voor vestiging of uitbreiding zal laten afhangen van het resultaat van verplicht overleg tussen bedrijven en werknemersorganisaties. Het sociaal vestigingsbeleid, een novum in Nederland, wordt van toepassing op bedrijven met vijftig of meer arbeids plaatsen. Bij een aanvraag om vestiging of uit- Verwachting van zaterdagavond: (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNVB probeert Ajax en Feyenoord, die kampen met enkele geblesseerde spelers, voor de ko mende bekerzondag vrijaf te geven. Met deze maatregel hoopt de KNVB te be werkstelligen dat alle min of meer ge blesseerde Oranje-klanten volgende week voor het alles-of-niets-duel tegen de Belgen weer fit zijn. De bekerontmoetingen Roda JC-Ajax en Heerenveen-Feyenoord zouden naar latere datum verschoven worden. Het ziet er echter naar uit dat de beide tegenstanders van de Nederlandse top- teams niet zonder meer genoegen zullen nemen met het verzoek van de Ajax-, Feyenoord- en vooral de Oranje-coaches. Voorzitter sectie betaald-voetbal van Heerenveen: „Wij hebben niets met het Nederlands elftal te maken. Mijn pu bliek wil Feyenoord zondag zien. De KNVB was reeds lang op de hoogte van de data van de Europa-Cup wedstrij den”. partners schandelijk in de steek zijn gelaten en de voortzetting van de olie boycot niet aandurven en dus op grond van een nuchtere „Realpolitik” onze koers wijzigen. „U hebt uw handtekening gezet onder een verklaring die doet denken aan München 1938”. Hoezeer de Arabische heersers elkaar het licht in de ogen ook niet gunnen, zij zijn verbonden in die ene gezindheid: de vernietiging van de staat Israel. „Dat Israel hebt u, als één van de negen, een trap in de rug gegeven. Het is bescha mend”, zo besluit dr. De Jong zijn brief. De loting voor de derde ronde van het toernooi om de Uefa-beker had het vol gende resultaat (de eerst genoemde clubs spelen de eerste wedstrijd thuis) Lokomotiv Leipzig (ODld) Fortuna Deze spiksplinternieuwe ruige mat vormt het bewijs, dat opdrachten niet altijd overkomen zoals ze bedoeld zijn. Een autobezitter uit Deidschendam vond het ingesleten gat van zijn kokosmat geen gezicht en vroeg een stoffeerder een nieuwe te maken. Hij gaf de oude mat als model en dacht er niet aan, erbij te zeggen dat de nieuwe géén gat hoefde te hebben. woordvoerder W. J. vap der Have: „Wij praten nu al bijna vier jaar over een sociaal vestigingsbeleid. We hebben nu geen zin nog langer te wachten. En als minister Boersma het zo oneens is met ons voorstel dan moet hij het maar zien te vernietigen. Ik moet hem dit overi gens in dit kabinet nog zien te verkopen. Maar of ons sociaal vestigingsbeleid nu geaccepteerd wordt of niet dat maakt niets uit. Wij zullen ook zonder raadsbe sluit bij het uitgeven van grond de WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) De Verenigde Staten zijn met Egypte en Israel tot overeen stemming gekomen over een be- standsformule, „die tot een perma nente vrede kan leiden”. Dit is meegedeeld door Amerikaanse functionarissen die minister van Buitenlandse Zaken Kissinger op zijn reis door het Midden-Oosten vergezellen. Dr. Henry Kissinger, „de diplomatieke atoombom van Washington”, lijkt op korte termijn te zijn geslaagd in zijn pogingen om de partijen in het Midden- Oosten te overtuigen van de noodzaak tot praten. Weliswaar betreft de bereikte overeenstemming nog slechts de ogen blikkelijke frontsituatie, maar daar lag dan ook juist het grote gevaar van een nieuwe ontbranding der vijandelijkhe den, die voor beide partijen even ramp zalig als nutteloos zou zijn geweest. Het belangrijkste element van de voorlopige acte van overeenstemming is ongetwijfeld de daarin vervatte moge lijkheid dat Israel eindelijk de kans zal krijgen in directe onderhandelingen met Egypte en andere Arabische tegenstan ders te treden. Dat is altijd de wens en het aanbod van Israel geweest omdat daaraan onvermijdelijk een, desnoods stilzwijgende, Arabische erkenning van Israels bestaansrecht vooraf zou moeten gaan. Dat Egypte dit punt aanvaard heeft, betekent waarschijnlijk dat Kis singer geen twijfel heeft laten bestaan aan het belang dat de V.S. hechten aan het bestaan en de beveiliging van Israel binnn erkende en gegarandeerde gren zen. Als de Arabische staten eindelijk de hoop laten varen dat zij in staat zullen zijn Israel van de kaart te vegen, is ten aanzien van de regeling van geschillen over grenzen en vluchtelingen alles mo gelijk. Dit essentiële gegeven is noodza kelijkerwijs ook de basis waarop landen als Nederland hun steun aan een Mid- den-Oosten-regeling kunnen verlenen. ///////////////////////////////////////7/j normen hanteren die leven. Rotterdam mag vuilnisbak van Europa zijn.” KOTA RADJA laat u zondag ook thuis genieten van de vele Chinees- Indische gerechten. Zie de rubriek Veel bewolking met plaatse lijk regen of motregen. Ma tige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot zuidwest. Mini mumtemperaturen rond ne gen graden, maxima om streeks twaalf graden. Plotseling hief de zieke moeder zich op en leunend op haar elleboog antwoordde ze: „Richard, geef nooit op”. Met ingang van 1 januari 1974 zullen alle bedrijven en instellingen, die zich op gemeentegrond willen vestigen of (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Dr. L. de Jong, di recteur van het Ryksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam, heett minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken beschuldigd van onoprechtheid. „Naar aanleiding van de verklaringen van de Negen over het Midden-Oosten hebt u tegen de pers verklaard: „De Nederlandse regering is niet van stand punt veranderd. Alles wat ze al eerder heeft verklaard zit in deze gemeen schappelijke verklaring verwerkt”. De eerste van deze twee zinnen is een leugen en de tweede een halve waarheid en dus ook een leugen”, aldus dr. De Jong. De historicus is het oneens met het feit dat Israel alle in 1967 bezette gebieden, op een onbenullige grenscorrectie na, dient te ontruimen. Tegenover deze ontruiming staan vol gens dr. De Jong slechts papieren toe zeggingen. Ook in de toekomst zullen de Verenigde Naties Israel niet kunnen be schermen. Dr. De Jong had het tenminste van minister Van der Stoel nog oprecht ge vonden als deze had verklaard dat wij als Nederlanders door onze Europese Comtesse de Wegens reorganisatie Profiteer nu vast voor Sint en Kerst E:hi:H* j w l

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1