Industriebonden leggen eisenpakket voor aan leden Werkloosheid weer iets verminderd Geen maximum Vestiging en leiding bezorgen vakcentrales problemen Weer voorstel bij salaris van ambtenaren gaswinning op Ameland Voorzichtig met comnuters in de gezondheidszorg I N Geen actie meer voor Outspan in Engeland Olie-maatregelen in steeds meer landen Ontslag dreigt Flinke daling autoverkopen Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Dalende tendens zet door OOK MINISTER WIL Forse prijsverhoging in België VOORSCHRIFTEN U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Kans op steun voor baggerbedrijf l«ï ING VERPAKKINGEN 23 1973 VRIJDAG 9 NOVEMBER 22 ((Van onze redactie economie) IES Industriebonden k’ s IU Rente U ontvangt Looptijd U stort t Waarschuwing hoogleraar: 873,44 4.367,20 714,70 3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 2 2 6 6 ƒ1.000,- 5.000,- 1.000,- 5.000,- 1.000,- 5.000,- >8 01 E’ Zuivelbureau stopt ermee jaar jaar 41/z jaar 4/2 jaar jaar jaar 7 7 7% 7% 81/4 81/4 Sociaal plan Gevolg rijverbod (Van onze redactie economie) UTRECHT. Wie moet de federatie van de drie vakcentrales gaan leiden? Dit is een van de problemen waarover verschillend wordt ge dacht bij NW en NKV, zo blijkt uit de voorlopige opvattingen van de verbondsbesturen van beide centrales over het vorige maand door het raadgevend efficiëncybureau Bosboom en Hegener uitgebracht rapport „Plan voor een zware federatie van vakcentrales”. UHIIIIi „Federatiecongres” 1 F Vakcentrales eens over beleid ADVERTENTIE van er Deze prijsstijgingen zijn overeengeko- s- voor ag iet :en de ke Federatie roept nog vragen op 112 U iet e iV sen id Q ick oop Zilver UTRECHT De drie vakcentra les met hun 41 aangesloten bonden zijn het gisteravond in Utrecht una niem eens geworden over een ge coördineerd arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1974. Zij waren dat vorige week donderdag trouwens al, maar door de verwerping van het centraal akkoord dinsdag door de werkgevers moest de situatie nogmaals worden bekeken ct? Be] Taxatie Singer- De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, dat het Zuivelbureau subsi dieert, de heer Van Dam, verklaarde aan het Tweede-Kamerlid en voorzitter van de Boycot Outspan Actie, Dolf Coppes: „Als het aan mij ligt, zal dit nooit meer gebeuren.” De bedoeling is nu dat het zuivelbureau zijn propagandacampagne in Engeland voortzet zonder de Zuidafri- kaanse sinaasappelen. De verbondsbesturen van de drie vak centrales waren het over de wijziging in de prijscompensatie vrij snel eens. Vori ge week donderdag wilde de vakbewe ging van 35.000 tot 45.000 een half per cent geven en van 45.000 tot 60.000 een kwart percent en boven de 60.000 geen enkele prijscompensatie. NVV-voorzitter Wim Kok deelde gis teravond mee, dat de vakbeweging nu een eigen beleid voor eigen verantwoor delijkheid zal voeren. Op 26 november zal de balans worden opgemaakt. Kok onthoudt zich van een oordeel over een eventuele loonmaatregel. Hij vindt dat op het niveau van de bedrijfstakken en de ondernemingen de partijen het nu eens moeten zien te worden. de bouwbonden in een nieuwbouw zul len vestigen. DEN HAAG (ANP). Er vindt over leg plaats over de vraag of gelden ter beschikking kunnen worden gesteld voor de werkgelegenheid in het baggerbedrijf. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de bedrijvigheid in deze sector in 1972 met ongeveer dertig percent is achteruige- gaan ten opzichte van 1971. zijn er ook nog over de doorwerking van de federatievorming naar de regio nale en plaatselijke afdelingen. Haarlem 1. 320431 Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. 0t. Wist Zeeweg :n mod. hebben and. en rmanent 9,50 be- nee. e bouw- 446. 3 DEN HAAG (ANP). De werk loosheid in ons land is in oktober opnieuw iets verminderd. De dalende tendens zette al in september in, nadat er sinds april van dit jaar een bijna onafgebroken lichte stijging was ge weest. In oktober was het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve (mannen en vrouwen) 121.000, dit was 1600 min der dan in september. ïicolaas- 'ev. ver verwerk, 'uwman. an 151, ■13064. Het NKV-verbondsbestuur wil, dat al le bij de drie vakcentrales aangesloten bonden (41 in totaal) een vertegenwoor diger in de federatieraad krijgen. Het NW eist, dat er minimaal negen beleidsgebieden komen, omdat anders een onaanvaardbare verbelasting van de betrokken bestuurders en medewerkers optreedt. Ook het NKV dringt aan op nader beraad op de beleidsgebieden, die qua aantal kleiner dan de door Bosboom en Hegener voorgestelde zes tot negen kun nen zijn, aldus de Katholieke Vakcen trale. Beide centrales wensen meer inzicht in de kosten, die met de vorming van de federatie zullen zijn gemoeid. Vragen (Van onze correspondent) LEIDEN. Het Nederlands Zuivelbu reau, dat in Engeland samen met de Zuidafrikaanse zuidvruchtenmaatschap pij Outspan een reclame- en propagan- da-actie heeft opgezet om het eten van kaas en sinaasappels te bevorderen, heeft de campagne stopgezet. De gezamenlijke verbondsradenvergade- ring van de drie vakcentrales in Utrecht, waar tot een gecoördineerd arbeidsvoor waardenbeleid werd besloten. Claes bevestigde dat de snelheid van auto’s met ingang van aanstaande vrij dag (24.00 uur) op normale wegen tot 80 km per uur en op snelwegen tot 100 km per uur beperkt moet worden. Als de situatie niet drastisch verbetert krijgen de Belgen vanaf 18 november, evenals in ons land, autoloze zondagen. De minister van Onderwijs is verder bezig met ingang van volgende week voor alle Belgische scholen de vijfdagen- week in te voeren (vrijwel alle Belgi sche middelbare scholieren hebben nog steeds op zaterdag les) om verwarmings- brandstof te besparen. De minister van Verkeer zal de verlichting op de auto snelwegen gaan beperken. Naar alle waarschijnlijkheid al op 15 november zal de prijs van benzine in België met 2,7 cent per liter stijgen. De prijs voor een liter superbenzine wordt dan 82 cent. Lichte stookolie (voor huis brand) wordt 3,9 cent per liter duurder. Bij levering van minder dan 1000 liter stijgt de prijs zelfs met 6,2 cent per liter. E foto’s, oorduur- I Artis- aan 3, Het NW is zeer duidelijk in zijn afwijzing van het CNV-gebouw„De keus van het CNV-gebouw voor deze gezamenlijke huisvesting mist elke zake lijke argumentatie. Bij vergelijking van de mogelijkheden van elk van de af zon delijke gebouwen zou die keus eerder naar het NVV-gebouw moeten wijzen”. Het NKV schijnt wel te voelen voor een vestiging in Woerden, waar de bouwbonden van NKV en NW onlangs ook al een federatie vormden en een nieuw kantoorpand betrokken. Bij de opening van dat gebouw deed voorzitter L. Brouwer van de bouwbond NKV het voorstel, dat de drie vakcentrales hun federatie naast het kantoorgebouw van Hoewel er geen exacte cijfers zijn, om dat er tussen importeur en dealer een vertraging door levertijd van enkele we ken zit, is volgens sommige dealers de verkoop van nieuwe auto’s eind vorige week en de eerste dagen van deze week met een derde tot de helft teruggelopen. Vooral particulieren wachten met de aanschaf van een nieuwe auto. De ver koop van zakenauto’s gaat echter vrij wel normaal door. Het NW zegt: „De voorzitter van de grootste vakcentrale dient op te treden als voorzitter van de federatie”. Het NKV betoogt: „De drie voorzitters moe ten afwisselend met het voorzitterschap worden belast, zij het afhankelijk van de ledentallen met een verschil lende duur van hun ambtstermijn”. UTRECHT. Eén autoloze zondag en de dreigende schaarste aan benzine heb ben al direct tot een flinke daling van de autoverkoop geleid. De meeste auto- importeurs melden een nogal afwach tende houding van het koperspubliek. Ook de handel in tweedehands auto’s stagneert. Op de automarkten werden eind vorige week nauwelijks nog auto’s doorverkocht, waaruit duidelijk blijkt dat de handelaars in tweedehands auto’s hun voorraad niet willen uitbreiden. DEN HAAG. De Industriebonden van NW, NKV en CNV, en de Unie BLHP hebben de leden hun pakket van eisen voor de komende cao-onderhande- lingen voorgelegd. De bonden eisen een contractloonstijging van 2,5 percent en afbouw van de prijscompensatie naar mate het inkomen stijgt. Bovendien zeg gen de bonden dat geen cao mag worden afgesloten indien geen gelijke beloning voor mannen en vrouwen is opgenomen. Een andere belangrijke eis van de in dustriebonden is de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot alle werk nemers. De raden aanvaarden het als een ern stige leemte, dat over de lasten noch over de exploitatie enig inzicht wordt gegeven. Ook willen de drie onderne mingsraden dat het totale personeelsbe leid in handen wordt gelegd van een verantwoorden j ke f ederatiebestuurder, aldus de voorlopige opvattingen van de gekozen leden van de drie raden. men tussen de regering en de Belgische petroleumfederatie, het overkoepelend orgaan van de Belgische Petroleumnij- verheid. Dat is gisteren in Brussel uitge lekt. Tot de groep landen die nu ook oliemaatregelen heeft genomen, behoort Portugal. Gisteren werd een rantsoene ring van het benzine-aanbod en een verhoging van de benzineprijzen afge- kondigd. Tijdens het weekeinde zal geen benzine meer worden verkocht. Door de week mogen de Portugese automobilisten voortaan niet meer dan twintig liter tanken. In Japan heeft president Tanaka nood maatregelen goedgekeurd om het stok ken van de olie-toevoer op te vangen. De maatregelen werden nog niet bekend gemaakt. Vermoedelijk zal ook hier het benzine-aanbod verkleind worden. Ook de Zwitserse regering zal binnenkort beslissen of een autoloos weekeinde 'ge boden is. Dr. Diether Steinmann, hoofd van het „bureau voor economische ver dediging” heeft verklaard dat zijn bu reau de regering binnenkort zal voor stellen een autoloos weekeinde in te voeren teneinde de recente beperking van de olieïmport van vijftien percent het hoofd te bieden. 7/////Z I De ondernemingsraden van de drie centrales (het CNV moet als vakcentrale zijn oordeel over het /ederatierapport eh over het doorlichtingsrapport van het zelfde bureau nog publiceren) zeggen naar aanleiding van het rapport van Bosboom en Hegener, dat zij positief staan tegenover de vorming van een federatie, maar er moet eerst overeen stemming over het sociaal plan voor het personeel zijn, alvorens de federatie van start mag gaan. Dat plan zal niet op tijd klaar zijn, vrezen de drie ondernemings raden, als er niet met meer gespecia liseerde mankracht aan wordt ge werkt. HEERENVEEN (ANP). De directie van het Postilionmotel in Heerenveen heeft besloten een vierdaagse werkweek in te voeren voor het 75 man tellende personeel in verband met de slapte die is opgetreden als gevolg van de autovrije zondag. Deze maatregel zal voor het personeel geen financiële gevolgen heb ben. Wel heeft de moteldirectie als extra stap werktijdverkorting aangevraagd. Mocht dit verzoek worden afgewezen dan zullen er ongetwijfeld ontslagen vallen, aldus de directie. Afgelopen zon dag werd slechts een omzet van 12,5 percent gehaald. (Van onze verkeersredactie) DEN HAAG (ANP). De regering is niet van plan voor één categorie over heidspersoneel, de ambtenaren en poli tieke ambtsdragers met de hoogste sala rissen, eenzijdig een maximum-salarisbe- drag vast te stellen. LEEUWARDEN. B. en W. van Ameland overwegen de NAM toestem ming te verlenen tot uitbreiding van de boorlocatie ten noorden van Hollum, plus de mogelijkheid van een tweede locatie bij paal 23 op de oostkant van het eiland. Een al eerder onder druk van de vele tegenacties afgevoerde loca tie komt in het nu ingediende voorste! niet voor. DEN HAAG. Uit een oogpunt van wetgevingsbeleid vindt minister Lubbers van Economische Zaken het minder juist de Prijzenwet zodanig aan te vul len dat voorschriften tot standaardise ring van verpakkingseenheden worden gegeven. Dit zegt de bewindsman in de memorie van antwoord naar aanleiding van het voorlopig verslag der vaste Tweede-Kamercommissie voor economi sche zaken inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Prijzenwet. Dit wets ontwerp werd in oktober 1972 inge diend. Standaardiseringsvoorschriften zouden buiten het kader van deze wet vallen, zegt Lubbers. Ook de huidige Warenwet biedt geen mogelijkheden. Duidelijk wordt echter behoefte gevoeld over be voegdheid te beschikken. Daarom wordt deze wens betrokken bij het overleg over een herziening van de Warenwet. In de huidige situatie kunnen standaar- diseringsregels bij verordeningen van produktschappen tot stand worden ge bracht. Ook hebben enkele wettelijke maatregelen standaardisering van ver pakking tengevolge gehad, met name met betrekking tot boter en tabaksarti kelen. vrije bedrijf in aanmerking komen, daalde met 70 tot 4.800. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen werd aldus 108.950, wat een toename betekent met 5920, vergeleken met het cijfer van eind september. Uit de ontwikkeling van de geregi streerde arbeidsreserve (voor seizoen gecorrigeerd) blijkt, dat de regionale spreiding sinds april 1973 iets onge lijkmatiger wordt, omdat de percen tages in het westen dalen, en in het noorden en zuiden stijgen. In 1971 en 1972 was daarentegen sprake van een naar elkaar toegroeien van deze per centages. De niet voor seizoen gecorrigeerde geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg in oktober in nagenoeg alle provincies. Relatief groot was de stijging in Drente (van 3,7 naar 4,8 percent van de afhankelijke beroeps bevolking), terwijl het geregistreerde aanbod in de provincies Utrecht (1,8 percent) en Noord-Holland (2,4 per cent) vrijwel onveranderd bleef. compleet y Lange iden tel. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. „Men moet voor zichtig zijn met de invoering van com puters in de gezondheidszorg. Dergelijke omvangrijke en kostbare systemen wor den nauwelijks op waarde onderzocht, voordat zij voor dit gebruik worden toegepast. Artsen kunnen hun verant woordelijkheid pas ten volle dragen in dien zij zelf de mogelijkheden en gren zen van hun nieuwe denkslaaf kunnen overzien. Daarmee moet dus dringend rekening worden gehouden bij de oplei ding van artsen.” I voorwaarden worden bereikt door vesti ging in een bestaand of te bouwen nieuw gebouw, waartoe een verder on derzoek nodig is”. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. Ook een probleem voor de vakcentra les is, waar het kantoor van de federatie moet worden gevestigd. Bosboom en He gener beveelt het CNV-gebouw in Utrecht aan. En wat zeggen beide ver bondsbesturen? NW: „De vestiging in een gebouw in de driehoek AmsterdamUtrechtDen Haag geniet de voorkeur”. NKV: „Onder bepaalde omstandigheden is er te praten over een huisvesting in het CNV-ge bouw, maar de beoogde doeleinden kun nen het snelst en onder de gunstigste Het verbondsbestuur van het NW wil ook een „algemene federatievergadering” of federatiecongres”, waaraan de fede ratieraad verantwoording aflegt. Dat hoogste orgaan zal eenmaal in de drie jaar bijeen moeten komen om het ge voerde beleid te beoordelen en het be leid op middellange termijn vast te stel len. BRUSSEL (ANP). De Belgische mi nister van Economische Zaken, Willy Claes, heeft gisteravond in een rege- ringsuitzending de Belgen streng toege sproken. Op alle petroleumprodukten en het gebruik ervan moet zoveel mogelijk bezuinigd worden, zo luidde de kern van zijn radiotoespraak. Voorgesteld wordt in de prijscompen satie een drempel van 0,3 percent te Dat zei dr. ir. J. H. v. Bemmel, buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de medische informatica, vandaag in zijn inaugurele rede. Trai ning van artsen in deze nieuwe moge lijkheden voor de geneeskunde vindt hij noodzakelijk, omdat in de toekomst huis artsen en specialisten steeds meer met moderne informatieverwerking zullen worden geconfronteerd. Te verwachten is dat vele taken in de gezondheidszorg door computers zullen worden onder steund. De geregistreerde openstaande vraag, eveneens voor seizoen gecorri geerd, nam toe met 2600 tot 75.000. De niet voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfers per eind oktober zijn: 76.780 mannen en 24.600 vrou wen werkloos. Dit betekent bij de mannen een stijging met 4.720 en bij de vrouwen met 1.040 ten opzichte van de vorige maand. Het aantal mannen en vrouwen tewerkgesteld op aanvullende werken nam met 240 toe tot 2.770, het aantal personen op soci ale werkvoorzieningsobjecten voor zover zij voor bemiddeling naar het De eerste zes maanden van dit jaar toonden een teruggang van 46 percent ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1971. Er werd een wijziging in het beleid aangebracht ten opzichte van het vorige week donderdag opgestelde programma. De prijscompensatie wordt nu als volgt gerealiseerd: tot 35.000 de volledige prijs stijging, van 35.000 tot 45.000 driekwart percent per percent prijsstijging, van 45.000 tot 60.000 een half percent en boven de 60.000 een kwart percent. Dit heeft minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens het mon deling vragenuurtje, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het PPR- kamerlid Van Gorkum. Een dergelijk eenzijdig optreden past niet in het stelsel voor de vaststelling van de salarissen van het overheidsper soneel, waarbij het georganiseerd over leg (de ambtenarenbonden) betrokken is. Bovendien komt de regering met een nota waarin haar standpunt over een samenhangend inkomensbeleid wordt neergelegd. leggen en een vloer van 160 per per cent prijsstijging. De bonden stellen voor de vloer van f 160 een welvaartsvast karakter te geven. Dat houdt in dat deze 160 mee stijgt met het percentage van de gestegen prijzen. De bonden menen dat dit tevens kan worden bereikt door ook in de cao op te nemen dat dit minimum kan worden verhoogd, reke ning houdende met loons- of salarisver hogingen op grond van cao-wijzigingen. In bedrijfstakken waar de invoering van gelijke beloning voor mannen en vrouwen en de wijzigingen in het wette lijk minimumloon tot grote kosten ver zwaring leidt, kan in overleg zonodig van dit minimum worden afgeweken. De bonden willen de algemene richt lijn hanteren dat de werkingssfeer van de cao wordt uitgebreid tot alle werkne mers. „Hierdoor wordt zowel de moge lijkheid om tot een algemeen inkomens beleid te komen vergroot, terwijl gelijk tijdig de rechtspositie voor belangrijke groepen werknemers kan worden verbe terd. In dit verband is het van belang te trachten de salarisstructuur, de functie waardering en andere arbeidsvoorwaar den in een vroeg stadium zo goed moge lijk op elkaar af te stemmen”, zo menen de bonden. Gepleit wordt voor het openbaarma- ken van alle inkomens binnen de onder neming, zoals dat reeds het geval is voor de werknemers die vallen onder de cao. Verenigingen van hoger personeel, die bereid en in staat zijn arbeidsvoorwaar den voor het gehele personeel te formu leren, kunnen tot het cao-overleg wor den toegelaten. „Vanzelfsprekend moeten deze verenigingen voldoende representa tief ziin, hiervoor gelden de normen zoals die binnen de vakbeweging zijn vastgesteld”, aldus de Industriebonden. De bonden willen voorts: een werkweek van 40 uur per 1 januari 1974; verhoging van de vakantietoeslag tot 8 percent bij een basisvakantie van vier weken; speciale aandacht voor de vakantie van oudere werknemers; het verbod van overwerk werknemers vanaf 55 jaar; faciliteiten voor jongere werkne mers; optimale invoering van vormen van spaarloon; verplichting van de werkgevers om iedere werknemer een vaste aan stelling overeenkomstig de cao uit te reiken; verhoging van het zgn. vakbonds- tientje; verplichting van het bedrijf tot het uitbrengen van een sociaal jaarver slag. In plaats van deze boring zal nu een boring in zee plaatsvinden. Wel zullen op de plantekening, als de raad de voorstel len van B. en W. overneemt de trans portleidingen volgens aangepaste plan nen worden opgenomen, evenals de ver werkingsinstallatie bij de Ballumer Bocht. B. en W. van Ameland stellen verder een aantal beperkingen voor wat betreft hoogte en afmetingen van de installaties en gebouwen. Maar die beperkingen wa ren begin dit jaar ook al van de zijde van de NAM voorgesteld.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23