Minder zorgen Kovacs: Ajax MERCKX BESCHULDIGD VAN DOPING IN LOMBARDIJE voor Goethals koor zonder een dirigent Van Beveren niet bij 22 PITCHER TERUG BIJ OUDE VERENIGING Italië verbaasd over Ajax’ uitschakeling Hostesses bij FC Groningen Van der Kroft Elftal moet spelen in Santiago fel bekritiseerd Rusland heeft tot zaterdag de tijd Vier ton voor FC Groningen uit elf verschillende SPOKUBJM Opnieuw winst voor Tom Okker spaarvormen, met 4Xtot8^%rente?” „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf maar twaalf.” 25 V R IJ D A G 1973 NOVEMBER Formaliteit Teleurstelling Suggesties 9 Verboden stoffen in hoestsiroop (Van onze sportredactie) Nicols honkbal op het hoogste niveau te spelen. Waarom? Jan van Markus: Ontkenning van betaling bij Aktie ’68 Kinheim. ADVERTENTIE GRONINGEN (ANP) B. en W. van Groningen willen een gezondere finan ciële situatie scheppen in het betaalde voetbal in hun stad. De FC Groningen kampt al jaren met grote tekorten en heeft op het ogenblik een directe schul denlast van enkele tonnen. Het behoud van betaald voetbal in Groningen hangt nu voornamelijk af van financiële steun door de overheid. De gemeente Gronin gen heeft in de loop der jaren al ettelij ke tonnen in de FC Groningen gepompt, de exploitatie bleef echter een zorgen kindje en op het ogenblik is de situatie zo precair dat het voortbestaan van deze eredivisieclub in het gedrang is geko men d uitmaken wie naar Duitsland mag.” Ook Bulgarije, een land dat bijna zeker is van plaatsing, overweegt zich eventueel terug te trekken. Blijft het feit dat Aktie ’68-Kinheim met deze versterkingen nu al voor negen ennegentig percent kampioen is van de eerste klasse, waarmee de komende competitie tot een formaliteit gedegra deerd wordt. Gezien de toch al geringe publieke belangstelling een weinig aan trekkelijk perspectief. Van Markus: „In derdaad staat Muller er met zijn plan nen garant voor dat wij kampioen wor den. Maar juist omdat je als favoriet star* zal iedere club tegen ons tot het uiterste gaan. Los daarvan ben ik altijd een voorstander geweest van stedente ams. Daar moeten we in de toekomst toch naar toe. Nu moddert het bondsbe- stuur maar wat aan met allerlei tussen oplossingen. Bovendien zijn er nog te veel verenigingen die alleen aan zichzelf denken. Aktie ’68-Kinheim ook.” De acht finalisten van het Neder lands kampioenschap ankerkader 47/1 (6 t.m. 9 december in Amersfoort) zijn: J. Bessems, H. Vultink, L. van Leur, L. van Nijnatten, B. Velthuis, P. Vet, H. Sund- quest en P. Dekker. eraan te zullen geven. „Ik geloof,” zei hij, „dat het onverstandig is om te stoppen. Door te blijven koersen kan ik bewijzen dat deze beschuldiging op een misverstand moet berusten.” Staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) hoopt dat de sportwereld meer dan in het verleden aandacht wil beste den aan de sportbegeleiding. De staatsse cretaris zegt dit in antwoord op vragen van het eerste kamerlid Diepenhorst (ARP) op vragen over de medische bege leiding van voetballers. De suggestie van het kamerlid om deze problematiek door een kleine studiecommissie nader te la ten onderzoeken wijst de staatssecretaris van de hand. Daarmee volgt Van Markus groten deels de suggesties van Herman Beid- schat, de grote uitzondering op het door hem geschetste beeld: „Ik heb van Her man erg veel geleerd. Hij was erg posi tief met een keiharde inzet.” De over schrijving van Van Markus naar Aktie ’68-Kinheim leverde nieuw voedsel voor de geruchten (soms zelf stellige bewerin gen) dat Rob Muller zou betalen voor het aantrekken van nieuwe spelers. Lewis woont in Haarlem, Hallman heeft moeilijkheden in Bussum en wil daar graag weg. Wat mijzelf betreft, ik ben leraar, ik verdien genoeg dus ik zou geen eens geld willen hebben. Bovendien als je geld aanneemt, dan schep je voor je zelf verplichtingen. Ik ben nu vrij om te gaan en te staan waar ik wil. Als ik zou merken dat er betaald werd dan zou ik er meteen mee stoppen.” STOCKHOLM. Tom Okker heeft donderdag de kwartfinales bereikt van het indoortoernooi van Stockholm. Hij won na een tiebreak in de beslissende set met 4-6, 6-3, 7-6 van de Zweed Leif Johansson. Deze had hem bij hun vorige ontmoeting enkele weken geleden een nederlaag toegebracht. In het beslissende spel kwam Okker met 6-1 voor. Johans son maakte 6-6 alvorens Okker met 8-6 de strijd in zijn voordeel besliste. De nummer één geplaatste Ilie Nastase werd met 6-2, 4-6, 7-5 uitgeschakeld door de 17-jarige Björn Borg. PARIJS. (UPI)Stefan Kovacs, oud-trainer van Ajax, is niet verrast door de uitschakeling van de beker houder in het toernooi der landskam pioene door CSKA. „Ik had het zien aankomen”, aldus de Roemeen, die tegenwoordig het Franse elftal onder zijn hoede heeft. „Het zou al te gemakkelijk zijn het vertrek van Jo han Cruyff als enige reden aan te voeren, maar volgens mij is Ajax nu een koor zonder dirigent. De nieuwe trainer zal nu wel gemerkt hebben dat internationaal voetbal nog weer heel wat anders is.” De wielerbonzen trekken zich niets aan van zo’n eventuele verschonings- actie binnen het Molteni-kamp en zij straften Eddy Merckx conform de reglementen met een maand voor waardelijke schorsing en een boete van 1000 Zwitserse francs. Bovendien ontnamen ze hem de overwinning in de Ronde van Lombardije. De eerste plaats werd nu toegekend aan de als tweede gefinishte Felice Gimondi en daarmee herhaalde zich de geschiede nis: ook de eerste keer werd Eddy Merckx in Italië van doping beschul digd en ook toen nam de pal achter hem geklasseerde Gimondi de leiders plaats over. Van Markus: „Uit teleurstelling. Ik had gedacht in een soort honkbalwalhal- la te komen maar je loopt een jaartje mee en dan blijkt dat helemaal niet zo te zijn. Bij de Nicols was alles negatief. Als e’’ dan iemand (Rob Muller van Aktie ’68, red.) bij je komt met plannen die bij een vereniging als HCK een totale ommekeer betekenen en dan bo- RTvendien met een aantal topspelers op de De teleurstelling van Van Markus stoelt op een tweetal faktoren. De eerste ligt in het speltechnische vlak: „Ik had een erg goed voorseizoen maar op een gegeven moment voerden Kops en De Zwart een roulatiesysteem in omdat we met vier pitchers waren. Voor mij had dat funeste gevolgen. Ik moest steeds als relief op de plaat en op een gegeven moment zat mijn arm helemaal vast. Ik heb dit seizoen dan ook maar half het aantal malen drie-slag gegooid van wat ik met HCK in de hoofdklasse gooide.” Ook de voortdurende strubbelingen over de coaching (het duo Kops-De Zwart maakte plaats voor een collectieve coa ching; een mislukt experiment dat be ëindigd werd met de komst van Ben Tromp) misten hun uitwerking niet. Van Markus: „Op een gegeven moment ston den er negen coaches in het veld. Ieder een wist het beter. Die druk werd voor een jongen als Southwick ook te groot, die ging steeds slechter spelen. Hetzelfde gold voor Robert Maat, die er alleen dooi- keihard werken bovenop gekomen is. Daarbij kwam dat er bijnö niemand was, zoals bij HCK, om je op te vangen, om je problemen door te praten.” Een tweede teleurstellende ervaring van Van Markus was de mentale instel ling die hij zich bij een topploeg als Raak-Nicols heel anders voorgesteld had: „Toen Southwick bij ons kwam was er meteen een stemming van „wie doet ons wat”. Zelfs voor de Holland- Series was iedereen er al van overtuigd dat wij kampioen zouden worden. We hadden Sparta toch zeker al twee keer gepakt? Het gros van de spelers bezocht de trainingsavonden slecht. Soms waren we met z’n zessen, dan was er weer eens geen catcher om op te gooien. De enige oplossing voor de Nicols is een Ameri kaanse coach die los van alle partijen de zweep er overheen haalt en alle oudjes eruit gooit. Die zijn uitgeblust.” GRONINGEN (ANP). De dona- teursvereniging van FC Groningen gaat op korte termijn een team van hostesses formeren om bij de thuis wedstrijden van FC Groningen het publiek meer service te kunnen ver lenen. Het team van assistentes zal herkenbaar zijn door het dragen van een paarse lakjas en pet. De dames zullen hun medewerking onder meer verlenen aan enquêtes, verkoopacties, het begeleiden van ouderen en invali den van en naar hun zitplaatsen. Voor zover bij de donateursvereni- ging bekend, betekent dit een pri meur in de Nederlandse voetbalwe reld. (Van onze sportredactie) HAARLEM Toen Nol Beenders besloot zijn maatschappelijke carrière te laten prevaleren boven het tophonkbal van Raak Nicols en derhalve overschrijving aan vroeg naar eerste klasser Aktie’68/Kinheim, leek dat Jan van Markus eindelijk de kans te geven definitief door te stoten naar de top; dezelfde kans waarop hij een jaar eerder zijn overgang van HCK (dat toen degradeerde naar de eerste klas) naar Raak Nicols gebaseerd had. Twee dagen voor het verstrijken van de overschrijvings- termijn besloot Van Markus echter toch terug te keren naar (nu) Aktie'68/Kinheim. Hjj deed daarmee afstand van de mogelijkheid om met het toch nog altjjd gelouterde an van Markus: Bij de Nicols alles negatief De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarbankboekjes met een eerste inleg van 500,— en 25 spaarbank boekjes met een inleg van 100,—. BRUSSEL. In een impulsieve reactie op de beschuldiging dat hij tijdens de door hem gewonnen Ronde van Lombardije (vorige maand) do ping gebruikte, heeft Eddy Merckx donderdagavond het Belgische wieler- volk laten opschrikken met de mede deling dat hij stopte met wielrennen. Een uur later herriep hij dat specta culaire nieuws, maar toen was het opzienbarende bericht de televisiebuis al uit zodat de Belgische wielersup- porters er een rumoerige avond aan overhielden. Het nieuws, dat het do pingonderzoek na de Ronde van Lombardije positief was uitgevallen, werkte op Merckx beduidend minder emotioneel door dan in 1969, toen hij als leider in de Ronde van Italië werd betrapt en uit de wedstrijd moest. Er speelden zich toen hysteri sche taferelen af, maar dit keer her vond de wielervedette zichzelf snel, na een korte tijd van verwarring waarin hij aankondigde het fietsen Polen en Oost-Duitsland, landen die zich al hebben geplaatst voor de eind ronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal overwegen de mogelijkheid zich voor het eindtoer- nooi terug te trekken als de FIFA bij zijn besluit blijft de wedstrijd Chili-Sov- jet Unie in Santiago te laten spelen. De voetbalbond van Tsjecho-Slowakije heeft zich bovendien ook in een tele gram van de FIFA uitgesproken voor verplaatsing van de wedstrijd. Rene Courte, perschef van de internationale voetbalfederatie verklaarde naar aanlei ding van deze berichten: „Indien deze landen inderdaad tot terugtrekking mochten overgaan, dan komt het eind- toernooi toch niet in gevaar. De vrijge komen plaatsen kunnen dan worden in genomen door de nummers twee in de betreffende kwalificatiepoules. Ook zou den deze landen in een toernooi kunnen Het Turijnse La Stampa schreef dat Ajax tegen CSKA Sofia duidelijk de afwezigheid van een speler als Cruyff miste. Het Milanese sportblad Gazette dello Sport zei, na gewezen te hebben op de sensationele ontwikke lingen in Bulgarije, dat Bayern München nu favoriet is voor de Europese beker voor landskampioe nen. BRUSSEL (ANP) Raymond Goet hals, coach van het Belgische voetbal team lijkt zich iets minder zorgen te hoeven maken over zijn selectiespelers. Doelman Christian Piot, die een vinger heeft gebroken, mag komend weekeinde weer spelen. Piot consulteerde een Pa- rijse specialist die hem daarvoor toe stemming gaf. De veelbesproken spitsspe ler Raoul Lambert blijkt ook weer ge heel hersteld van zijn enkelblessure. In de Europa cup-wedstrijd tegen FC Basel maakte hij voor zijn ploeg FC Brugge zelfs drie doelpunten. De 22 geselecteerde spelers zijn: Piot, Sanders, Roosbeek, Bastijns, Van de Daele, Martens, Dewalque, Van Binst, Dolmans, Thissen, Desanghere Dockx Verheyen, Carteus, Semmeling, Van der Elft, J. Janssens, F. Janssens, Lambert, Van Himst, Nicolay en Denul. ROME (ANP). Leo van der Kroft, die woensdagavond tijdens de UEFA Cupwedstrijd Lazio RomeIpswich Town als scheidsrechter fungeerde, is na afloop door beide partijen sterk bekriti seerd. De coach van de Italiaanse ploeg, Tommaso Maestrelli, verklaarde: „De scheidsrechter is de schuldige voor alles wat er is gebeurd”. Toen Van der Kroft in de 72e minuut een strafschop aan de Engelsen toekende brak er een groot tumult los. Woedende fans van Lazio wilden het veld opstormen, maar dit werd tot driemaal toe door politieagen ten verhinderd. Na het laatste fluitsig naal van Van der Krotf, toen Ipswich zich ondanks een nederlaag van 2-4 had geplaatst voor de volgende ronde, daalde er een regen van flessen en stenen op de Ipswich-spelers neer. De Engelse coach Bobbie Robson toonde zich bijzonder boos. „Mijn spelers werden voor de ogen van Italiaanse officials aangevallen, te gen de grond gegooid en getrapt door de tegenstanders. Er zijn schandalige din gen gebeurd, die niets meer met sport hadden te maken. Als onze spelers zich zo zouden gedragen zouden ze voor het leven worden gediskwalificeerd. We zul len alles nauwgezet aan de UEFA rap porteren en ook schadevergoeding vra gen." dit gevaar gewezen hebben en vol gens uit Italië afkomstige berichten beweert de medicus, dat de aanwezig heid van efedrine in het aan Merckx verstrekte hoestdrankje hem onbe kend was. Verwacht wordt nu dat Cavalli een verklaring gaat uitgeven waarin hij de schuld van Merckx’ overtreding op zich neemt. Na de wedstrijd had de politie een uur nodig om boze Romeinse fans uiteen te jagen. Men gebruikte daarbij traan gas. De officials van Lazio gaven de schuld volledig aan Van der Kroft. Voorzitter Umberto Lenzini zei: „Ik ben niet te spreken over het gedrag van de supporters. Maar dat ben ik ook niet over de Nederlandse arbiter en de uit spraken van Robson. Vele beslissingen van Van der Kroft waren onjuist. En Robson heeft enkele normale incidenten, die altijd wel eens tijdens een wedstrijd kunnen voorkomen, schromelijk over dreven.” Jan van Markus kwalificeert die ge ruchten als een „lachertje”: „Laten die genen die dat beweren eerst maar eens naar zichzelf kijken. Nol Beenders heeft gelijk als hij zich eerst maatschappelijk zeker wil stellen. Muller geeft hem die kans. Hetzelfde geldt voor Ascension. proppen komt, dan is het niet zo moéi- liik om zo’n besluit te nemen. Vooral niet als je voor je zelf al min of meer besloten hebt te stoppen.” Tekenend voor de irritatie van de achtentwintigja rige left-hander is dat hij zijn besluit om naar Kinheim te gaan pas twee dagen voor de afsluitingsdatum van de overschrijvingsperiode aan het Nicolsbe- stuur kenbaar’ maakte, terwijl zijn be slissing al op 19 oktober vaststond. Van Markus: „Ze hadden er vast op gerekend dat ik zou blijven. Dit was voor mij een genoegdoening voor een verloren seizoen. Ze moeten nu maar zien hoe ze het volgend jaar redden.” ZURICH (Reuter). De internationa le voetbalfederatie (FIFA) heeft Rusland tot zaterdag de tijd gegeven om alsnog te besluiten de return-wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioen schap tegen Chili op 21 november in Santiago te spelen. Rusland wil de wed strijd verzet zien naar neutraal terrein, omdat de Chileense militaire bewindheb bers het stadion gebruiken als tijdelijk opvangcentrum voor politieke gevange nen. Zowel de FIFA als de Chileense bond heeft dit verzoek afgewezen. Chili heeft de FIFA laten weten dat het stadion van Santiago op 14 en 18 no vember gebruikt zal worden voor oefen wedstrijden tegen Peruaanse en Argen tijnse clubs. De FIFA stuurde donderdag een telegram naar de Russische voet balbond, waarin wordt gevraagd: „Moe ten wij uit uw telegram van gisteren opmaken, dat u zich terugtrekt uit de competitie. Wees zo goed ons daarover uiterlijk zaterdag 10 november uitsluit sel te geven.” Net als in 1969 ontkent Eddy Merckx dus. Liet hij toen volledige onduidelijkheid bestaan over een mo gelijke oorzaak, dit keer schijnt hij te weten waar de dopingsporen vandaan komen. In afwachting van de contra- expertise die hij aanvroeg (angstvallig geheimgehouden) maar waarvan de uitslag niet anders luidde dan die van de eerste controle, ging hij na, wat er in Lombardije gebeurd kon zijn. „Ik vermoed,” aldus Merckx, „dat de ver boden stoffen in een hoestsiroop za ten. Men beschuldigt mij van efedri- ne-gebruik en dat blijkt in dat drankje gezeten te hebben. Ik nam het twee dagen voor de wedstrijd, maar blijkbaar heeft dat doorge werkt.” Volgens Eddy Merckx zou Molteni-ploegarts Cavalli hem niet op DEN HAAG. (ANP)— Bij de 22 spelers die door de KNVB zijn opge geven voor de wedstrijd tegen België op 18 november in Amsterdam in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, zijn tien Ajaxieden opgenomen. De 22 man zijn: Stuy, Suurbier. Krol. Huls- hoff, Neeskens, Haan, Ger Mühren, Keizer, Mulder en Rep (allen Ajax), Van Hanegem, De Jong, Jansen en Boskamp (allen Feyenoord), Schrij vers en Van lerssel (beiden FC Twente), Doesburg (Sparta), Mansveld (FC Den Haag), Rensenbrink (Ander- lecht), Brokamp (MW), René van der Kerkhof (PSV) en Cruyff (Barce lona). De geblesseerde Van Beveren is niet geselecteerd. Formule-I wereldkampioen Jackie Stewart is gisteren tot sportman van het jaar gekozen in Groot-Brittannië. Sport vrouw werd Ann Moore (Europese kam pioene bij het paardenspringen.) Om liquidatie te voorkomen hebben B. en W. tot een laatste ingreep besloten. Het college is met een voorstel gekomen dat opnieuw een sanering van het be taalde voetbal in Groningen inhoudt. De steun van de zijde van de gemeente aan FC Groningen kan, gezien mede in het licht van zijn eigen benarde financiële positie, consequenties hebben ten aanzien van de voorzieningen voor de amateur sport en de sport en recreatie in het algemeen in Groningen B. en W. zijn bereid FC Groningen dit jci'r vier ton ter beschikking te steller ?n wat steviger financiële basis te n onder voorwaarde dat er een —ormatie wordt gecreëerd die breder en sterker van samenstelling is dan de huidige. MILAAN (AP). De Italiaanse pers heeft zijn verbazing uitgespro ken over het feit dat Ajax, de opvol ger van Real Madrid, na 3 achter eenvolgende Europa-bekers nu uit het toernooi verdwenen is. Het Mila nese dagblad II Giorno had een kop over de volle breedte van de sportpa gina waarin simpel stond „Ajax geëli mineerd”. Verder vervolgt het toon aangevende dagblad: „Het grote Ajax is uit de Europa-cup voor landskam pioenen. Dit is zonder meer het meest sensationele resultaat uit de tweede ronde van het toernooi. De aanvallen van Ajax leken blind zonder de intel ligente steun van Johan Cruyff. Wel licht is de roemvolle periode van de Nederlandse elub nu voorbij”, aldus II Giorno. as

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25