Kissinger boekt snel resultaat bij zijn bemiddeling in het Midden-Oosten D ’66-top tegen opheffing 1 Van der Stoel sprak met Franse leiders Vakverbond: Nixon moet nu aftreden Deense regering treedt af RONO- project integratie onderwijs rrico niet vergeten^JFrico eten Zestig Nederlandse vrachtwagens in het geheim voor drie maanden naar Israel Kaas met ster-allures Over Midden-Oosten en Europese politiek AFL/CIO in actie tegen president KABELJAUWOORLOG TEN EINDE Veel vluchtelingen gedood in Cambodja Ongerustheid over grootte academische ziekenhuizen 3 1973 NOVEMBER VRIJDAG 9 Z Vervroegde verkiezingen Meir naar Londen /- Optimistisch Hiaat Ruchtbaarheid Mobilisatie le ;d al et BS in it ie al 1- in er Wï. Ie n I- t, Speculaties „Uniek moment” Zwijgzaam ADVERTENTIE Israel akkoord met vredesplan (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze parlementsredactie) et (Van onze redacteur in Parijs) in (Van onze correspondent) heer Van ït n n Er over van van te gaan, om tegenwicht te geven an het Egyptische diplomatieke offensief. n a e a n n r" ?n al se •it in In officiële kringen in Jeruzalem werd gisteravond bevestigd dat de berichten die hierover in de pers waren versche nen juist waren. De voorgestelde rege ling komt neer op een handhaven van de status quo, waarbij de al bestaande bevoorrading van het derde leger wordt gecontinueerd. De directe besprekingen over de be standslijn zullen worden gevoerd tussen Israëlische en Egyptische officieren, zo- Bij het verlaten van het Elysée werd minister Van der Stoel druk geïnter viewd over zijn gesprek mét president Pornpidoü en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jobert. Volgens directeur Stoof van het ge lijknamige transportbedrijf in Breda is er „niks speciaals” met de 60 vrachtwa gens aan de hand. Stoof: „Iedereen weet toch dat er in Israel een mobilisatie is Het gesprek van 16 april valt niet onder de negen bandjes die de justitie wil hebben voor gebruik door de grand jury bij het vaststellen of vervolging e e :t n d n d n >t n g n )e Bt 3t n n id 1! er n n in ?- lit :n B* id la B“ ■d REYKJAVIK (AP). De IJslandse regering heeft gisteren een einde ge maakt aan de kabeljauwoorlog tussen Engeland en Ijsland door met algemene stemmen haar goedkeuring te hechten aan een ontwerp-overeenkomst die half oktober in Londen is bereikt na bespre kingen tussen de IJslandse premier Ola- fur Johannesson en de Britse premier Edward Heath. Volgens het ontwerpakkoord zullen de Britse visvangsten binnen de betwiste zone worden beperkt tot 130.000 ton per jaar. Het aantal Britse Trawlers dat aan de vangst in de IJslandse wateren mag deelnemen wordt drastisch beperkt en moderne fabriekschepen zullen buiten de 50 mijlszone moeten blijven. JERUZALEM. Vandaag komt de officiële Israëlische regeringsver klaring uit waarin de regering zich akkoord verklaart met het uit vijf pun ten bestaande plan-Kissinger: een permanente corridor naar het Egypti sche derde leger voor niet-militaire bevoorrading; als tegenprestatie uit wisseling van krijgsgevangenen, opheffing van de blokkade van de Rode Zee in Bab el Mandeb en het in onderling overleg vaststellen van de be standslijn. was geschrokken van het feit dat Ame rika en de Sovjet-Unie het Midden- Oosten nu als hun exclusieve domein lijken te beschouwen, achtte de Neder landse minister niet onwaarschijnlijk. De heer Van der Stoel heeft wel bij president Pompidou bepleit dat ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de partij zouden mogen zijn. Het Franse staatshoofd wilde deze bewindslieden liever buiten de deur houden. Minister van Defensie Dayan haakte op de nieuwe situatie in door te zeggen dat we nu voor een uniek moment staan waar op misschien werkelijke vrede mogelijk is tussen Israel en haar Arabische buren. De politieke en militaire strijd is hard, zo zegt Dayan, maar misschien hoeven we niet terug te keren naar de impasse die de zes jaar voor de laatste oorlog heeft gekenmerkt. De laatste paragraaf over het vaststel len van de bestandslijn lijkt wat vaag. Maar de Israëliërs verstaan eronder dat de bestandslijnen niet substantieel ge wijzigd zullen worden, en het is ook logisch uit de regeling met betrekking tot het derde leger dat de omsingeling wel blijft gehandhaafd. moet worden ingesteld. Waar het wel om gaat is een gesprek van 15 april tussen Nixon en Dean. Hiervan zegt het Witte Huis dat de band op was en het gesprek niet is vastgelegd. Van een gesprek tussen Nixon en de vroegere minister van Justitie John Mit chell is volgens het Witte Huis geen opname gemaakt. De pas benoemde speciale Watergate- aanklager Leon Jaworski heeft gisteren gezegd dat hij de verzekering van het Witte Huis heeft gekregen dat hij het recht heeft om „de president te vervol gen”, als dit nodig mocht blijken. Ja worski verklaarde tegenover de juridi sche commissie van het Huis van Afge vaardigden dat hij deze verzekering zou hebben gekregen van Alexander Haig, staf-chef van de president, voordat hij ermee akkoord ging om Archibald Cox als speciale aanklager op te volgen. „Ik wilde meer garanties dan dat Cox had gekregen”, aldus Jaworski. Hij zei dat Haig de woorden „vervolging van de president” had gebruikt als een voor beeld voor de mate van onafhankelijk heid die hij zou krijgen. „Haig heeft deze zaak met de president besproken en me verzekerd dat ik die bevoegdheid zou krijgen”, zo zei Jawors ki. Jaworski is afgelopen maandag beë digd als speciale aanklager voor de Wa- tergate-affaire. Hij volgt Archibald Cox op, die op bevel van Nixon werd ontsla gen omdat hij had geëist dat het Witte Huis de omstreden geluidsbanden aan gaande de Watergate-zaak zou af staan. Volgens de overlevenden hadden de belegeraars zonder waarschuwing het vuur op de burgers geopend. De meesten van de 400 militairen en 4000 dorpelingen uit de omgeving die in het kamp hun toevlucht hadden gezocht, zitten er nog. De burgers durven verder geen vluchtpogingen te ondernemen. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) is zeer ongerust over de omvang van de te bouwen academische ziekenhuizen te Leiden, Utredht en Amsterdam. Het vasthouden aan een aantal van 1040 bedden voor deze nieuwe zieken huizen is z.i. onjuist, want zelfs wanneer niet-functionele ziekenhuizen gesloten worden dreigt een groot overschot aan ziekenhuisbedden. De staatssecretaris gaf zijn visie in een overleg met de vaste commissie voor onderwijs'«n voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer. (Van onze correspondent) TERNEUZEN/BREDA Onder strikte geheimhouding zijn vorige week 60 Nederlandse vrachtwagens voor drie maanden richting Israël vertrok ken om „de behoefte aan wegtransport”, die daar door de oorlogscrisis in het Midden-Oosten is ontstaan, op te vangen. Verschillende nationale ver voersbedrijven zijn op het aanbod van de Internationale Transportonder neming Stoof uit Breda, die deze hulp-transportactie „voor een contact in Rotterdam” organiseert en coördineert ingegaan. Er zijn de laatste dagen nog al wat speculaties over de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkin gen met Israel zal hervatten, temeer PNOM PENH. Minstens 200 bur- gers zijn gedood toen zij het door de Rode Khmer belegerde regeringskampe- ment Te Srang, 40 kilometer ten zuid westen van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, wilde ontvluchten. Dit hebben overlevenden gisteren verteld. In de Nederlandse politiek is een partij nodig die dit werk voortzet, menen de drie D’66’ers. Door sa menwerking met de andere politie ke partijen en door steun te geven volgens hen nog veel waarmaken aan het kabinet-Den Uyl kan D’66 van haar wensen, met name met betrekking tot de staatsrechtelijke hervormingen. D’66 zou er voor moeten waken dat de polarisatie niet leidt tot vereenvoudiging van problemen en valse voorstellingen van zaken. Volgens een zegsvrouw van het Zeeuwsvlaamse transportbedrijf Stoffijn in Terneuzen, één van de deelnemers met drie bemande wagens, hebben de chauffeurs het consigne „mondje dicht” gekregen en mogen zij niets over hun Israëlische reis aan de grenzen loslaten. De vrachtauto’s zullen in Israel worden •’igezet voor burgervervoer van onder meer „kleding en medicamenten”. DEN HAAG. D’66 moet blijven voortbestaan. D’66-voorzitter Jan ten Brink, Tweede-Kamerfractie- leider Jan Terlouw en Eerste-Ka- merfractie-aanvoerster Paula Was- sen-van Schaveren hebben deze op vatting neergelegd in een resolutie, waarover het D’66-congres op 24 november moet beslissen. Op het congres zal ook gesproken worden over een voorstel van de afdeling-Rotterdam om de partij Bij de manier waarop de Israëlische regering haar standpunt presenteert, spelen ook de komende verkiezingen een woordje mee. De regering is al van te veel toegevendheid beschuldigd door de oppositie. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Sisco bleef vanmor gen in Tel Aviv op het drie uur durende regeringsberaad wachten, en sprak later met generaal Yariv en premier Golda Meir om het Israëlische antwoord te vernemen. daar nu ook Amerika het diplomatieke contact met Egypte hersteld heeft. Deze geruchten werden versterkt door een bericht hierover in de doorgaans goed ingelichte Jerusalem Post. In regerings kringen staat men echter sceptisch tege nover deze mogelijkheid en wordt de kans op een herstel van diplomatieke betrekkingen bijzonder klein genoemd. is in Jeruzalem ontevredenheid de manier waarop het ministerie Buitenlandse Zaken de beslissing de EEG-landen ten aanzien van het Midden-Oosten heeft behandeld. Zo wordt er gezegd dat minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban er verstan diger aan had gedaan naar West-Europa waren gereden en daar maandag al wa ren aangekomen, in deze haven ver scheept met als bestemming de Israëli sche haven Haifa. Het is de bedoeling dat de hele hulp-transportactie vanuit Tel Aviv verder wordt geregeld. als ook de laatste weken het geval is geweest. In Jeruzalem is men optimis tisch over de uitvoering van de overeen komst. Als eerste stap in de goede rich ting wordt de toestemming gezien die buitenlandse correspondenten in Cairo hebben gekregen om Israëlische gewon de krijgsgevangenen te bezoeken. Al is de bevoorrading van het derde Egyptische leger Israel een doorn in het oog, veel anders dan het voorstel van Kissinger aanvaarden, zat er voor Israel niet op, en het is voor Israel eigenlijk helemaal niet ongunstig; gunstiger dan velen gehoopt hadden. In regeringskrin gen in Jeruzalem zei men niet verbaasd te zijn over de regeling die nu uit de bus is gekomen, maar wel over de snelheid waarmee Kissinger resultaat heeft geboekt. President Nixons privé-secretaresse heeft gisteren verklaard dat het geluid van sommige van de bandopnamen over Watergate zeer slecht was en dat grote stukken zelfs onverstaanbaar waren. Het sociaal-democratisëhe minderheids kabinet van Jörgensen leed gisteren een nederlaag bij een stemming over een belastingmaatregel. De sociaal-democratische minderheids regering was gevormd na de parlements verkiezingen van 1971 met Jens Otto Krag als premier. Deze trad vrijwillig af en liet het eerste-ministerschap over aan de vakbondsman Jörgensen. Bij het Terneuzense transportbedrijf Stoffijn zweég men het liefst in alle talen over de juiste intentie van de hulp-transportactie en verwees men voor commentaar naar Stoof in Breda. „We hebben het uitdrukkelijk verzoek gekregen uiterst zwijgzaam over deze zaak te zijn. Want er heerst daar een oorlogssituatie en daarbij komt dan die olieboycot nog”. De Israëlische regering heeft om het gebrek aan diplomatiek offensief in West-Europa te compenseren nu een speciale zitting gevraagd van de socialis tische internationale, waar premier Gol da Meir zondag naar toe zal gaan. Deze zitting heeft in Londen plaats. Aangezien zowel in Nederland, als Duitsland en Denemarken socialistische regeringen zijn en ook in Engeland de socialistische oppositie veel invloed heeft, wordt het in Israel van het grootste belang geacht dat premier Meir in dit forum Israels standpunt uiteenzet. afgekondigd. Daarom is er weinig eigen wegtransport. Om deze behoefte te dek ken zijn deze Nederlandse vrachtwagens ingezet. Maar dat is toch niks bijzonders. Wij rijden ook met auto’s op Italië voor im- en export. Nu gaan we Israel in- en uitrijden”. Op de vraag waarom de 60 vrachtwa gens leeg - niet zo rendabel - naar Israel zijn vertrokken, antwoordde de heer Stoof: „Dat gebeurt wel vaker, dat er diverse vol en diverse leeg vertrek ken”. 0 Een aantal Drentse politiekorpsen staat voor een raadsel: wie is de maniak, die in Wijster, Hooghalen en Borger paarden met mooie lange staarten van dit sieraad heeft beroofd? De politie vermoedt, dat de man dit doet om er financieel beter van te worden, want paardehaar ligt gunstig in de markt. WASHINGTON. (DPA en AP) Het 13,5 miljoen leden tellende Amerikaanse vakverbond AFL-CIO is gisteren een nationale campagne begonnen voor af zetting van president Nixon. De bond roept zijn leden op bij hun afgevaardigden in het Congres aan te dringen op onmiddellijke afzetting van de president. In een oproep in het weekblad van de AFL-CIO stelt voorzitter George Meany onder meer dat Nixon het Amerikaanse volk „voortdurend belogen heeft”, „het ambt van president te hebben benut voor persoonlijke verrijking” en „het publieke vertrouwen in ons regerings stelsel te hebben uitgehold”. Meany heeft Nixon al eerder „psychische labili teit” verweten. Rose Mary Woods, die sedert 29 sep tember een verslag van de bandopnamen heeft uitgewerkt, zei voor de federale districtsrechtbank: „Ik kon niet elk woord horen en ik geloof dat niemand dat zou kunnen”. Zij ontkende dat er een hiaat was in één van de banden zoals was verklaard door de presidentië le assistent John Bennet. Volgens Bennet zou Rose Mary hem dinsdag hebben gezegd dat er een hiaat scheen in één van de banden. Zij had deze kwestie echter eerder gisteren besproken met president Nixons advocaat Buzhardt en zij waren tot de slotsom gekomen dat er een andere bandopname moest zijn van gesprekken die 16 april waren gevoerd tussen presi dent Nixon en zijn voormalige adviseur John Dean. Gistermorgen is het samengestelde konvooi van 60 vrachtwagens, die apart of in kleine combinaties naar Triëst Minister Van der Stoel ontkende dat Nederland dinsdag in Brussel voor Frankrijk en voor de Arabische verlan gens „door de pomp” zou zijn gegaan. De negen EEG-landen hadden zich achter de I "kende resolutie van de VN ge plaatst waarop Nederland zich ook altijd had beroepen. Op de Europese solidari teit had Nederland in verband met de Arabische olieboycot geen direct beroep gedaan, maar dat vond hij ook nauwe lijks nodig. De vrije circulatie van goe deren en dus ook van oliewordt door het verdrag van Rome immers gegarandeerd, zodat er, als je de minis ter wilde geloven, eigenlijk geen vuiltje aan de lucht is. Dat Frankrijk de Europese topconfe rentie had bijeengeroepen, omdat het De perschef van het Rode Kruis, de heer Van Esveld verzekerde gister avond: „Wij hebben hier niets mee te maken. Anders hadden we er beslist wel ruchtbaarheid aan gegeven, zoals wij met al onze hulpprogramma’s doen. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft onlangs wel om vervoermid delen gevraagd, maar dit is niet via Nederland gelopen. Nee, het hele ver haal komt ons onbekend voor. Zou een dergelijk verzoek om vrachtwagens eventueel van de Israëlische zusterorga nisatie Rode Davidsster gekomen zijn, dan waren we als Nederlands Rode Kruis op zijn minst hiervan op de hoog te gesteld”. KOPENHAGEN (AFP). Premier Anker Jörgensen van Denemarken heeft gistermiddag in de volksvertegenwoordi ging meegedeeld dat op 4 december vervroegde parlementsverkiezingen zul len worden gehouden. DEN HAAG. „Een wezenlijke voor waarde voor het slagen van de integratie van het kleuter- en lager onderwijs is het vinden van zodanige wegen dat gro te groepen in het basisonderwijs docenten, ouders, maatschappelijke orga nisaties mee kunnen overleggen en uitvoerig geïnformeerd kunnen worden over de resultaten. Door middel van de massamedia krant, radio, televisie kunnen de mensen op grote schaal geïnformeerd worden en bij zo’n ingewikkelde proble matiek betrokken worden”. Dit zei minister Van Kemenade (On derwijs en Wetenschappen) op de pers conferentie, waarop hij het boekje „Sa men of apart” kreeg aangeboden. Het boekje, dat is samengesteld door drs. H. J. P. Jurgens, bevat een verslag van een project van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) over de integratie van het kleuter- en basisonderwijs. De bewindsman noemde het RONO- project een buitengewoon gunstig initia tief. De heer Jurgens schrijft in de inlei ding van het boekje, dat er vooral in de regio Noord-Nederland, het gebied waar binnen de RONO onder meer werkzaam is, de laatste jaren een zeer snelle ver andering is gekomen in het denken over het onderwijs aan 4- tot 12-jarigen en aan 4- tot 16-jarigen. Dit heeft geleid tot de oprichting van een researchinstituut voor het onderwijs in het Noorden, het RION, een Onderwijswinkel in Gronin gen, een groot aantal schooladvies- en begeleidingsdiensten, en tot een aantal experimenten met geïntegreerde kleuter en basisscholen. „De RONO wil meehelpen de mensen bewust te maken van dit veranderd denken”, aldus de heer Jurgens. In verband met deze hulp-transport actie voor Israel werd ook nog gesugge reerd dat het Nederlandse Rode Kruis hier als organisator achter zit. Directeur Stoof ontkende dit. PARIJS. „Plezierig en openhartig”. Zo noemde minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel gisteravond de twee gesprekken die hij eerder op de dag met zijn college Jobert en de Franse president Pompidou had gevoerd. Zijn verslag over deze ontmoetingen die als kennismakingsbezoek waren bedoeld ten behoeve van de Nederlandse correspon denten in Parijs, was echter wat minder openhartig, al liet de Nederlandse be windsman dóórschemeren dat de stand punten tussen beide landen over de Europese politiek en de crisis in het Midden-Oosten nog wel een eindje van elkaar verwijderd liggen. op te heffen, gezien de sterk ver minderde belangstelling van de kiezers. De drie partijleiders constateren in hun voorstel aan het Congres dat D’66 zeven vruchtbare jaren achter de rug heeft. Met succes zou men gevochten hebben tegen verouderde maatschappelijke structuren en va derlijke bestuurders en voor demo cratisering van overheid en bedrijfs leven; voor openheid bij de besluit vorming en voor een slagvaardig milieubeleid en herindeling van het politiek krachtenveld.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3