De Raad ging schoorvoetend akkoord met za; voorgestelde tariefsverhogingen GA ZONDAG TOCH RIJDEN Renovatie van Velseroord kan deze maand beginnen Kleuterschool voor Zeewijk AUTOBEDRIJF STORMVOGELS aanschaft krijgt u Cor Hoek blijft optreden van demonstranten verdedigen Als lid van het NW ben je minder afhankelijk Jbon nie PULLOVERS OVERHEMDEN ZELFBINDERS Qutobedrü^^K'/tormvogel/ bv VELSEN BLIJFT IJVEREN VOOR SLUITENDE BEGROTING Kort IJmondnieuws BE HAVENBERICHTEN MENSELIJKE ASPECTEN ZWAARDER DAN FINANCIËLE KERSTFEEST LEGER DES HEILS CA „Politie niet door gefrustreerde burgers laten opjutten!” V R IJ D A G NOVEMBER 19 73 4 VRIJ Koi (Van een onzer verslaggevers) Rommelen Geweldloos Tolerant i IJMUIDEN maar voorkom wel die boete van 25.000, Indien u zich nu een gebruikte auto bij Doorgaan EEN VOUWFIETS voor optimaal zondagsrijplezier KA DO VELSEN Zoals mocht worden verwacht heeft de heer Hoek (PSP) donderdagavond tijdens de vergadering van de Velsense gemeenteraad gaarne gebruik gemaakt van het recht, terug te komen op het antwoord dat hij van burgemeester drs. J. Reehorst op enkele door hem gestelde vragen had ontvangen. Deze informatie betrof het politie-optreden tegen twee demonstranten die zich zaterdag 15 september bij een filiaal van Albert Heijn aan de Hoofdstraat in Santpoort hadden opgesteld. Zowel de vragen van de heer Hoek, als het antwoord van de burgemeester heb ben wij nog onlangs uitvoerig gepubliceerd. Openbare orde (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Na het fluordebat onlangs, is de raad van Velsen don derdagavond wederom geconfron teerd met een marathondebat. Dit maal gold het de door B. en W. voorgestelde verhogingen van ta rieven voor bad- en zweminrich tingen, begrafenisrechten, gym zalen en klaslokalen, bouwvergun ningen, parkeergelden, precario rechten, sporthal Zeewijk, sport terreinen en de reinigingsrechten. Met name deze laatstgenoemde verhoging maakte de raad bezorgd en zes raadsleden stemden dan ook tegen. De andere verhogingen werden geaccepteerd, zij het met terughoudendheid. Alleen de CPN’er Th. Kruisman stemde ook hier tegen. Hij vroeg zich af hoe lang Velsen nog zal pogen om met een sluitende begroting te komen. Wethouder H. v. d. Werff deelde hem mede: „Zo lang mogelijk, om nog een stukje autonomie te be houden”. 9 Grote sortering in moderne dessins HERENMODE onic no- Lange Nieuwstraat - Tel. 12348 Hoek Marktplein - IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) dent Nyerère van Tanzania: „Vrijheid i (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: met V-hals, ronde hal, of met col in streepdessins en unikleuren o.a. Fablo en Kenmore KALVERSTRAAT 9 Telefoon 14806 en 18128 DATSUN-DEALER Een aantal grondverkopen passeerde deze avond de voorzittershamer. Daarbij wenste de heer C. Hoek (PSP) te worden beschouwd als te hebben tegengestemd. Wethouder H. van der Werft zette uiteen, dat thans de verhogingen aan de orde moeten worden gesteld gelet op de rijksgoedkeuringen, die anders niet per 1 januari verleend worden. De verorde ning van de reinigingsrechten is geldig tot 1 januari 1974. Als er geen nieuwe komt, zit Velsen zonder verordening. Geleidelijke aanpassingen acht het colle ge ook beter dan schoksgewijze, terwijl daarnaast de vergoeding voor verrichtin gen volgens B. en W. onvoldoende is. Tesselaar (PC) zag zich door voor gaande sprekers veel gras voor de voe ten weggemaaid. Zij vroeg zich af of de raad zich in de komende jaren nog geconfronteerd zal zien met verdere ver hoging van reinigingsrechten, gelet op de vuilverwerking welke in de toekomst aan de orde komt. Zij verklaarde zich voorstandster van bijdragen naar draag kracht en ontheffing voor minder-ver- mogenden. op, dan de voorstellen goedkeuren aldus de wethouder, die alle sprekers op rustige wijze tegenvuur gaf. Wethouder M. Roessingh deelde nog mede, dat het college een onderzoek Wel werd het nog door de burgemees ter betreurd dat deze kwestie niet eerder met hem is besproken. Het gaat in dit geval namelijk niet om instructies, maar om de sfeer en nu is ook in Velsen de opleiding van de politie er juist opge richt haar de wenselijkheid bij te bren gen van een rustig en tolerant optreden. En nadat de burgemeester had verze kerd zich hiervoor steeds gaarne ter beschikking te zullen stellen, besloot hij zijn antwoord met een citaat van presi- Volgens de klagers hadden de demon stranten hun borden zodanig opgesteld dat het personeel de opslagruimte niet kon bereiken, terwijl zij zelf post vatten op een manier, welke het publiek dwong het trottoir te verlaten en de rijbaan te betreden. De taak van de politie bestond aldus alleen in het maken van ruimte en volgens de burgemeester was dit het enige dat deze middag is gebeurd. enige hinder voor het publiek en hier waren zaterdag nu juist wel klachten over bij de politie binnengekomen. En zij is nu eenmaal verplicht bij dergelijke verzoeken uit te rukken. zonder discipline is anarchie, discipline zonder vrijheid is tirannie”. De heer Hoek kreeg daarop in deze kwestie nog het laatste woord, waarmee hij eerst te kennen gaf de uitspraak van president Nyerère mooi te vinden. Dit verhinderde hem echter niet ervan over tuigd te blijven dat er op het gedrag van de demonstranten niets aan te mer ken is geweest. houd. Roes: spree BET de rei enquê vereni vrijeti Sticht genon zetten V zijn lok. sch we ver per Hu doe bor de dai gel va: dei I do< op WO als gr< str we gei he VEI terdai Velse: Hein gebra 1.1 op h< verhe Anda ters. rode beiaa ein a: Les 1 mend Staf De veren: Sticht ders 1 de we inwill die tv gebou der v gers v gespri Camfi ling e is aai in de naar ontme „We 1 den, maar haalb Hij meende dan ook te mogen stellen dat er van ordeverstoring beslist geen sprake is geweest, terwijl hij zich daar naast niet aan de indruk kon onttrekken dat de politie toen maar één gedachte had: „Hoe krijgen we die demon stranten van de straat!” Hetgeen voor spreker wel aanleiding is geweest de objectiviteit van de politie in twijfel te trekken. Hij werd in deze gedachte nog versterkt door het verschil in optreden tegen een verkeerd geparkeerd staande orgleman en de filiaalhouder van Albert Heijn en dat tegen de demonstranten. IJMUIDEN. Door de Velsense wet houder van onderwijs, de heer M. Roessingh zal vrijdag 16 nobember in IJmuiden-Zeewijk het nieuwe gebouw van de kleuterschool „Drie in de pan” officieel in gebruik worden genomen. Ter gelegenheid hiervan is er in het gebouw aan de Schiplaan een bijeen komst voor genodigden, waar om 15.45 uur een aanvang mee wordt gemaakt. de rij ksmedewerking slechts met veel moeite is verkregen. Bij het rijk spreekt men niet meer van renovatie, doch van rehabilitatie. Dat laatste betekent: de huizen alleen maar voorzien van een stevig behang, zodat zij niet ineenstor ten. En dat nu wilde Velsen persé niet met Velseroord. Ernstig zal worden gepoogd, nog deze maand met de werkzaamheden te begin nen. Het college zal zo lang mogelijk pro beren te komen met sluitende begrotin gen om een klein stukje autonomie te behouden. Zo niet, dan zal het rijk echter ook de nu onderhavige tarieven verhogen. Daarnaast loopt Velsen met de tariefsverhogingen achterop. IJMUIDEN. De aankondiging van het kerstfeest voor de bejaarde inwoners van IJmuiden, Velsen-Zuid, Driehuis en Santpoort, dat hun dinsdag 18 december door het Leger des Heils in het cultureel Centrum „De Schouw” in Velsen-Noord zal worden aangeboden, vermeldde een onjuistheid over het vervoer. Het is namelijk onmogelijk de vele honderden bezoekers bij hun woning af te halen, zodat zij in plaats daarvan met autobussen naar Velsen-Noord zullen worden gebracht. Zij dienen zich hier voor op eigen gelegenheid naar de ver schillende vertrekplaatsen te begeven, waar men na het inzenden van de briefkaart nog tijdig over zal worden ingelicht. De heer Hoek was er nu van over tuigd dat de demonstranten op deze zaterdag volkomen legaal en geweldloos te werk zijn gegaan. Immers noch het posten voor een winkel of het uitdelen van pamfletten is hier verboden, al be staat dan ook wel de mogelijkheid dat de aanwezigheid van de demonstranten voor sommigen fysiek hinderlijk is ge weest. Een en ander gaf de heer Hoek ten slotte de volgende ontboezeming in de mond: „Als de politie zo hard nodig is voor criminele zaken, zie de TV-debat- ten, laat ze hun tijd daar dan aan besteden. Dit is in ieder geval beter dan zich te laten opjutten door Albert Heijn-filiaalhouders en frustreerde burger”. In zijn antwoord wilde burgemeester Reehorst er in de eerste plaats even op wijzen dat de politie nog nimmer tegen demonstranten is opgetreden, zolang een en ander maar correct geschiedt. Vrij heid en openbare orde gebieden echter dat hierbij geen sprake mag zijn van Verkoopdag. Door de zusterkring „Dorcas” zal dinsdag 13 november in de Elon-kapel aan de J. P. Coenstraat in IJmuiden een verkoopdag worden ge houden, waarvan de opbrengst is be stemd voor de zending in Zaïre, Came- roen en Sierra-Leone. Er worden hier allerlei artikelen verkrijgbaar gesteld, waarvan een groot deel voor het Sint Nincolaasfeest kan worden aangewend. Ook wordt er koffie en thee geschonken. De verkoop begint om 14.15 uur. Hierbij achtte de heer Hoek het aller minst gewenst zich in deze raad bezig te houden met de vraag, in hoeverre een boycot in Nederland al dan niet als een bijdrage kan worden beschouwd in de volgens hem gerechtvaardigde strijd van de Angolezen. Wel was nu aan de orde op welke manier een grotere of kleinere groep mensen mogen en kunnen optre den om hun inzichten aan anderen ken baar te maken. Dit met de bedoeling de gemiddelde burger voor te houden, wat zijn houding in maatschappelijke vraag stukken volgens hen moet zijn. Daarom zijn de gemeentenormen voor deliger voor de betrokkenen. Wat de doorstromingsregeling betreft, dit jaar zijn 176 personen voor vergoeding in aanmerking gekomen, voor een totaal bedrag van ƒ100.000. In 55 gevallen is door Velsen een vergoeding betaald, welke niet declarabel is bij het rijk. Dat kostte de gemeente 42.000. Voor krot- opruiming heeft de gemeente dit jaar 83 keer premie betaald, hetgeen neerkomt op 50.000. Hij noemde het onbevredigend, dat iemand, die naar een andere gemeente „doorstroomt”, niet voor vergoeding in aanmerking komt. Hij was het ermee eens, dat ƒ1750 voor krotontruiming niet alle kosten dekt en zei bereid te zijn, daarover een discussie op gang te bren gen. Trouwens hij achtte het voldoende bewezen dat de politie nimmer tegen de demonstratie als zodanig is opgetreden, wanneer hierbij geen sprake was van hinder voor de passanten. Dergelijke de monstraties waren hier immers al gere geld eerder gehouden, zodat van het verstoren van een recht geen sprake is geweest. Komende tot de sportvelden, merkte de wethouder op, dat alles in overleg geschiedt met de sportstichting. Verhoging van de onroerend goedbelasting is een onmogelijke zaak geworden, mede door de nieuwe richtlijnen van het rijk, kort geleden zo vernam de heer Hoek. Niettemin zal de mogelijkheid worden onderzocht. De wethouder stelde nadrukkelijk, dat zeer bewust de onderhavige tarieven zijn uitgekozen. Er wordt bepaald niet zo maar gerommeld. Terugdraaien van eventueel deze avond verhoogde tarieven is een onmogelijke zaak - verklaarde de heer Van der Werff nadrukkelijk. Ver schillende raadsleden zijn zorgelijk ge stemd. Het college deelt die zorgen ook. Voor Velsen zit er geen andere weg 8-g-45 Deze BON in gesloten envelop (zonder p. del) zenden aan; NVV, Antwoordno 5570, Amsterdam-W Ook ging de raad akkoord met de wijziging van de verordening geldelijke steun doorstroming, krotontruiming en woningverbetering. Het college stelde voor de tegemoetkoming wegens door stroming onveranderd te houden en de bijdrage voor krotontruiming met 250 te verhogen tot ƒ1750. Enkele raadsleden wilden de kroton truiming aanpassen aan de rijksnormen, doch wethouder C. Ockeloen ontraadde dat omdat de rijksnormen voor het hele land gelden en geen rekening houden met de specifiek Velsense situaties. De CPN-f ractie voorzitter T. Kruis man deelde als eerste spreker mede, dat zijn fractie besloten heeft alle ver hogingen af te wijzen. Hij vroeg zich af hoe lang het college nog denkt te kun nen doorgaan met sluitende begrotingen, als de bijdragen uit Den Haag voor tal van zaken onvoldoende is. Wel heeft de huidige regering alle tarieven verhoogd en een lawine van prijsverhogingen over de mensen uitgè- stort, waardoor Iedereen wordt getrof fen. Ook aardgas en olie zijn duurder. Maar gelukkig is de broodprijs een cent verlaagd vervolgde de heer Kruisman. Hij merkte op, dat de mens natuurlijk een heleboel dingen kan nalaten, maar de problemen zullen bij iedere verhoging groter worden. Heftig kantte hij zich tegen verhoging van de reinigingsrechten. Hij noemde deze heffing onrechtvaardig en gaf het college in overweging deze problematiek te overdenken. De heer Kruisman advi seerde: „Stel het proces van een begro tingstekort niet langer uit, het zal Vel- sens verzoek om de verfijningsuitkering wat geloofwaardiger maken”. Ir. G. A. Schoonkind (VVD) merkte op dat zijn fractie wel begrip had voor de verhogingen, doch plaatste een vraagteken bij de stijging van de reinigingsrechten, die met 20% omhoog gaan. Waarom zo'n sterke stijging? Daarnaast wilde hij geïnformeerd wor den over de verschillende slagingsper centages in de sport zoals: voetbalvelden 3%; korfbalvelden 4%; hockeyvelden 5»/s% en tennisbanen 19% per jaar. zijn fractie gezegd dit te zien als een verkapte verhoging en benadrukt de eerstkomende vier jaar geen verhogin gen meer te willen zien. Velsen doet niets anders dan verhalen op de burger, maar geeft geen voorlich ting ten aanzien van minder vervuiling. Ook zijn fractie is voor dekking van de kosten door de gemeentelijke overheid. Sprekende namens de KVP zei de heer W. N. Koopman dat zijn fractie bij geen enkele verhoging staat te jui chen. Daarom zal men onder voorbe houd mee gaan met de voorstellen. Dat voorbehoud behelst het te zijner tijd bezien of een en ander niet kan worden teruggedraaid. Wat betreft de reinigingsrechten is het laatste jaar al veel van de burger geëist. Toch heeft de fractie geen ander alter natief kunnen vinden om de begroting sluitend te maken. En dat laatste acht de KVP belangrijk om over eigen zaken te kunnen blijven spreken. door een enkele ge- R Achter ieder lid staat de macht van meer dan 650.000 andere leden van het NVV Woordvoerder van de PC-fractie de hr. J. Visser maakte zich zorgen over de hele gang van zaken in ons land. „Dat moet eens stuk lopen. Ook Velsen kan zo niet doorgaan. Kan het college zich niet eens beraden over de vraag of andere uitgaven niet kunnen worden afgestoten. Nu moet de minst-draag- krachtige een zware tol betalen”. De heer J. W. Meijer, fractie-voor- zitter van de PvdA, vertelde dat zijn fractie de tariefverhogingen met zeer gemengde gevoelens heeft begroet. Men vraagt zich af of een begrotingsbehande ling nog zin heeft. Nu is men nog onkundig van de beantwoording van vragn, kunnen geen alternatieven wor den gevonden. Jammer is het daarom, dat deze voorstellen niet drie weken kunnen worden aangehouden. Voor de toekomst zal de begrotingsbe handeling een maand eerder moeten worden gehouden en dienen tariefsver hogingen dan aan de orde te worden gesteld. Zo niet, dan zal een aantal leden van zijn fractie keihard tegenstemmen. Hij vervolgde met op te merken dat Velsen in een financieel trieste situatie verkeert. Toch zal een lid van zijn fractie tegen enkele verhogingen stem men. Zijn fractiegenoot J. Jansen achtte de tariefverhoging van het reinigings recht erg hoog, maar het gaat niet aan er nu „nee” tegen te zeggen, gezien de de grote uitgaven, die zijn gedaan en nog gedaan moeten worden. „Neen” zeg gen betekent minder inkomsten voor de gemeente. Hij bepleitte een onderzoek naar variabele tarieven voor het reini gingsrechten. Ir. K. Heller (D’66/PPR) kon zich voorstellen dat de gemiddelde burger de tariefsverhogingen onredelijk vindt. Ook zijn fractie heeft de grootst mogelijke moeite met de voorgestelde verhogingen, door het zijns inziens ontbreken van voldoende motiveringen. Mevrouw C. M. J. Huizinga- Zandkraai. Vrijdagavond 16 vember om 20 uur wordt in buurthuis „De Zandkraai” te Heemskerk een voor- lichtings- en discussieavond gehouden over het conflict in het Midden-Oosten. Spreker is drs. H. Roose uit Amsterdam die voor het ministerie van buitenlandse zaken vier jaar als deskundige in het Midden-Oosten verbleef. De heer C. Hoek (PSP) ook spreken de voor PSP en PPR informeerde naar de onroerend goedbelasting. Hij miste een overzicht van alle tarieven waarmee Velsen te maken heeft, waardoor de raad geen volledig inzicht krijgt in het totaal. Elk jaar doen B. en W. hier en daar een greep, verhoogt wat en er komen tienduizenden guldens uit. Nog nooit is een subsidie-nota ver schenen en evenmin de nota voor het her-ijken van taken. In dat rijtje past een lijst van tarieven, wellicht zou men het dan met elkaar eens worden over verhoging van bepaalde tarieven, om andere te drukken. „Nu echter romme len wij maar wat aan”, aldus de heer Hoek, die de wenselijkheid van een meerjarenplanning naar voren bracht. Wat de verhoging van het reinigings recht betreft, zal de gemeenschap meer moeten betalen om het vuil te vermin deren. Zolang velen nog bij of onder het minimale inkomen leven, is spreker van oordeel, dat dit voor rekening van de overheid moet komen. De heer J. M. van Horick (D’66/PPR) en PSP had er bij vorige gelegenheden al op gewezen hoe sterk de reinigingsrechten zijn gestegen. Bij de invoering van de plasticzakken heeft IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJmuiden: Zaanstroom, Felixstowe; Professor Khlustin? Eerifdgrad: Vecht stroom, Huil; Gorredijk, Antwerpen; Roelof Holwerda, Grangemouth; Sylvia 7, Felixborough; Ubena. Abidjan; Bie- derstein, Hamburg; Vlietstroom, Parr, Velsen; Hai, Bremen; Chihaya, Narvik; Memel. Dagenham; Aerdenhout, Ar changel; Kolpino; Leningrad; Tor Dania Gothenborg; Trojan Servica, Cont Plat; IJmuiden; Steinbukk, Bergen; Robin 44 Lay Barge 23, Cont Plat; Diabas, Flixbo- rough. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Boy Matthiessen, Flixboroguh; Ekenis, Flixborough: Madzy, Oxelosund, IJmui den; Stella. Odensse, IJmuiden; Coral Meandra, Antwerpen, IJmuiden: Viking Ole. Oxelosund; Maritta Johanna, Aber deen; Gazelle, Boston, Z’dam; Hohen Tura, Cont Plat, IJmuiden; Lady Camil le, Aberdeen. IJmuiden; Vechtstroom, Hull; M. H. Thamrin, Hamburg; Major ca, Le Havre; Roelof Holwerda. Harlin gen; Professor Ryibaltovski. Rotterdam; Gaasterland. Antwerpen; Zaanstroom, Felixtowe; Pathenon, Paramaribo; Gull- foss, Zwijndrecht; Kedaynyay, Antwer pen, Velsen; M.I. Transporter. Noordzee. Vrijdag gearriveerd: Anne Nova, Rot terdam: Aristoteles, Antwerpen; Gena F, Whitby, IJmuiden: Diogenes, Antwerpen; Diligent. Cont Plat. Vrijdag vertrokken: Rita, Gent; Amersfoort, Bilbao; Levern. Rochester, IJmuiden: Sylvia 7, Flixborogh; Bresam, Rotterdam; Riederstein, Antwerpen; Djatibarang, Las Palmas; Woermann Sambesi, Duinkerken; Tor Dania, Go thenborg. Mijn naam is: Straat Plaats: Geboortedatum:vrouw/man Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: Wethouder C. Ockeloen achtte dit laatste niet reëel. Brainstormen met mensen over dingen waarvan zij geen enkel begrip hebben, noemde hij een onjuiste zaak. Het schetsplan is inmid dels al aan betrokkenen voorgelegd en heeft zeer positieve reacties teweeg ge bracht. Hij deelde verder nog mede, dat VELSEN. Unaniem was de ge meenteraad donderdagavond van oor deel, dat de hogere kosten voor de renovatie van Velseroord. als gevolg van de prijsstijgingen ook al is het een financiële verzwaring voor de gemeente, volkomen verantwoord zijn.” De mense lijke aspecten wegen zwaarder dan de financiële” aldus vertolkte het raads lid J. M. van Horick (PPR-D’66) de gevoelens van zijn mede-raadsieden. Voor wat het plan betreft om deze wijk te verfraaien zou hij het aan de bewo ners willen overlaten om zelf met plan nen te komen. zal instellen naar de mogelijkheid van progressiviteit ten aanzien van de reini gingsrechten. Hij zei voorts de mening toegedaan te zijn, dat t.a.v. de reiniging nooit voldoende voorlichting gegeven kan worden. In tweede instantie deelde de heer C. Hoek mede, dat PSP, PPR en D’66 vóór de reinigingsverordening zullen stem men, maar tegen het tarief van 36. Deze fracties willen 30 handhaven. Hierna kwam het stemmen aan de orde, waarbij de diverse tarieven stuks gewijs in behandeling kwamen. Met alleen de stem van de heer Kruisman tegen ging de raad akkoord met herziening van de tarieven voor de bad- en zweminrichtingen, verhoging van de begrafenisrechten, herziening van de verordening gebruik gymzalen en klaslokalen, verhoging leges bouwver gunningen, verhoging parkeergelden, verhoging precariorechten, herziening tarieven sporthal Zeewijk en andere ta rieven voor gebruik van de gemeentelij ke sportterreinen. De verhoging van de reinigingsrechten werd met 24 tegen 6 stemmen aanvaard. Tegen stemden Th. Kruisman (CPN), C. Hoek (PSP), ir. K. Heller, J. H. G. Koreman en J. M. van Horick (D’66/PPR) en J. H. Porck (PvdA).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4