De Slof biedt PvdA, PPR EN D’66 STEMDEN TEGEN nieuw centrum zaalruimte aan 1 sluizen r havens Jubilerende brandweerlieden kregen Kruis van Verdienste Mrll QROTE MARKT 12: de a n dere zaak in modieuze lederen kleding Politieke steekspelletjes c I Voor suède I Nappa kleding .5 Q BEROEP DAT NIET ONDERSCHAT MAG WORDEN IS ET GARANTIE BE CARILLONKLANKEN Kort IJmondnieuws 4 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 Gekonkel en Tweede ronde Tegenspraak meeste Elders Slof Oppositie IJMUIDEN Ongeveer zestig jaar geleden waren er in IJmuiden twee rederijen die onder directie stonden van de heer W. Maarle- veld. Het waren de Zeevisscherij Mij Nicolaas en de Zeevisscherij Mij. Elisabeth en de daartoe be horende stoomtrawlers hadden de zelfde naam: Nicolaas IJM. 166 en Elisabeth IJM. 181. Nu is dit niet zo bijzonder, want de IJmuidense stoomtrawlers behoor den aan afzonderlijke rederijen. i ONTMOETINGSCENTRUM ER DOOR (Van een onzer verslaggeefsters) De belangstelling van de zijde van de dat het ADVERTENTIE en line hl ADVERTENTIE ADVERTENTIE I ARIE VAN DER VEER. «SB! De grootste Speciaalzaak in Suède, Nappa- en Leder-kleding „En in 1968, toen de heer Keabisch wel achter de stichting van een cultu reel centrum stond, zaten we als ge meente toch financieel heel wat moeilij- ker”, aldus de heer Koger, die het stand- Suède damesmantel met bontkraag vanaf 450. voorbeelden te noemen. Anderzijds kun nen wij in de nieuwe „Slof” geen ac commodatie bieden aan de toneelvereni gingen en grotere muziek- en zanguit voeringen. De heer Berghuis was het volledig met de wethouder eens, dat zowel de nieuwe „Slof” als het ontmoetingscen trum en de nieuwe „Lichtboei” elk een eigen taak hebben en dat men elkaai niet dwars zit. Alleen Krommenie maakt Novilon. Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon stóat Novilon. Zijlstr. 29 Tel. 310766 Raaks 34 Tel. 310685 den .ve; ht- en; via ;ie- irr, ■ik; Kr- nia at; 44 20- leze nee van Dit ■er- rag ler- MEVROVW B. DE HEN-BRAND .op dringend verzoek van achterban tegen nt; er, m, nn rO- en: lis, ui- ra! ing er- ien lil- >m. DT- in- m; >m, ill- 2T- ?e. Dt- F, m; BEVERWIJK Bij het begin van het debat over het nieuwe ontmoetingscentrum lagen de politieke kaarten al vrij duidelijk op tafel, maar de raadsleden wilden die natuurlijk nog wel uitspelen en aan de volle publieke tribune kon niet ontgaan, dat de verkiezingsstrijd in aantocht is. Nadat de fractievoorzitters hun meningen ken baar hadden gemaakt en de wethouders voor wie de overwinning al vast stond op de vragen hadden geantwoord, kregen de raadsleden het woord tijdens de tweede ronde, waarna de stemming plaats vond. Resultaat: PvdA en de eenmansfracties van PPR en D’66 tegen; CPN, VVD en de samenwerkende christelijke partijen vóór. Geen uit-de-boot-vallers; wél stemverklaringen, waarvan die van mevrouw B. de Hen- Brand de meeste indruk maakte. Tijdens de tweede ronde van het de bat werden verschillende punten wat aangescherpt. De heer D. Koger (SCP) zei het stand punt van de heer C. Berghuis (CPN) zeer te kunnen waarderen. „Hij stemde in 1971 tegen, niet omdat er geen cultu- De jubilarissen, samen met de burge meester en hun commandant. Van links naar rechts: Commandant J. de Jong, C. H. Mossinkoff, C. van ’t Veld, H. Spreeuw, L. C. Vooys, burgemeester J. Reehorst, B. H. J. Hederik, D. Klein, H. Meijer en J. H. Weber. In de inzet brandweerofficier Hederik tijdens het opspelden van de onderscheiding. De CPN-er duidde even op het politie ke spel dat er zou worden gespeeld. Hij rondde deze „wandelgangen-reportage” af met de opmerking: „Wij verwachten vooral van het toekomstige college van B. en W. een spoedige realisering van het centrum”, na te hebben gemeld, dat volgens zijn waarnemingen veel PvdA- leden vóór het centrum zijn. Fraktie- voorzitter drs. A. Eiff van de VVD herinnerde aan de krantenverslagen over de PvdA-vergadering en het stemadvies dat de leden aan de fraktie mee hebben gegeven. Volgens de heer Kaebisch waren de verslagen in alle kranten onjuist geweest. (Wil de heer Kaebisch ons nog wel even laten weten wat er in de Beverwijkse Courant onjuist werd vermeld? Red. B.C.). Op de vraag tijdens die vergade ring, of het tegenstemmen consequenties zou hebben voor de raadsleden, zou hij hebben gezegd: „Dat zou consequenties kunnen hebben als we een gemeentepro- gramma maken. De leden maken uit of daarin het ontmoetingscentrum wordt opgenomen. Als dat het geval is, wordt er van de kandidaat-raadsleden wel ver wacht, dat zij het gehele program on derschrijven en dat kan dan consequen ties hebben”. De heer Eiff memoreerde, dat drie PvdA-raadsleden zich in positieve zin over het ontmoetingscentrum hadden uitgelaten: „Die zullen het nu wel moei lijk hebben”. VELSEN. Het programma dat za terdagmiddag van 16 tot 17 uur op het Velsense stadhuiscarillon door beiaardier Hein de Ligt ten gehore zal worden gebracht, is als volgt samengesteld: 1. La Badine, P. J. Leblan. 2a. Ik stond op hoge bergen, b. Wie dat sich selfs verheft temet, loannes de Gruytters. 3a. Andante, b. Ceciliana, loannes de Gruyt ters. 4. Improvisatie, H. de Ligt. 5a. De rode sarafaan, b. Wiegelied. 6. Suite voor beiaard, Wouter Paap. 7a. Ich bin nur ein armer Wandergesell, Ed. Kunneke, b. Les feuilles mortes, J. Kosma. 8. Rit mendans, Staf Nees. 9. Preludium in C, Staf Nees. De heer Kaebisch antwoordde np, dat sindsdien „De Schouw” is gebouwd en dat vele Beverwijkers nu naar de schouwburg in Velsen gaan, „die overi gens driemaal in de week films moet draaien”. „Het behoeftepatroon is veran derd en daarom willen wij een onder zoek, opdat we van harte vóór kunnen stemmen”. De heer Hermes (bij interruptie): „Dat onderzoek heeft de PvdA blijkbaar al gehouden en dat schijnt alleen te wijzen in de richting van de sport”. Geen spreekuur. De Velsense wet houder van Onderwijs, de heer M. Roessingh zal dinsdag 13 november geen spreekuur kunnen houden. De heer C. Berghuis (CPN), die zich als zeer nauw betrokkene in eerste instantie had onthouden om over „De Slof” te spreken, wilde in tweede instan- tien duidelijk stellen, dat uit ’t behoefte onderzoek dat van die zijde is ingesteld, duidelijk is komen vast te staan, dat er zowel behoefte is aan een nieuwe „Slof” als aan een nieuw ontmoetingscentrum. „Het gaat om verschillende aktiviteiten. In het nieuwe ontmoetingscentrum kun nen geen beatbands en drumbands repe teren en de handboogschietvereniging kan er niet terecht. Zo zijn er veel Het zijn 11 loggers geweest. Op 3 juli 1917 waren het er 2, de Thor VL.91 en de Proefneming VL.134. Op 6 juli moes ten er weer twee loggers aan geloven en de Handel en Visscherij MA.103 en Piet Hein M.A.16 werden in de grond gescho ten. Op 27 juli hadden de Duitse onder- zeeboot-bemanningen druk werk want die dag schoten zij op 6 loggers een torpedo af en dat waren de Dirk SCH.382, Majoor Thonson SCH.23, Ster na SCH 186. Dirk van Duyne SCH 254, Jan SCH. 170 en de President Commissa ris van den Bergh SCH.134 en op 28 juli onderging de sleepboottrawler Neptunus 1 SCH.479 hetzelfde lot. De bemanningen konden door andere schepen worden op gepikt. risico, dat met name na de oorlog is toegenomen. Het is het risico van het beroep en als zodanig is het ook geaccep teerd. De instelling van het uitreiken van een medaille onderschrijft dit alles in sterke mate - aldus de heer De Jong. Hij wees er vervolgens op, dat vergele ken met 1970 het aantal nachtelijke uren, dat de brandweer op pad is, met honderd procent is toegenomen. Doch risico’s en nachtelijk werk ten spijt, alle hebben zich steeds volop hiervoor inge zet, zoals men zich ook heeft ingezet om de benodigde diploma’s te verkrijgen. Hij sprak in dit verband een woord van dank tot de brandweer in haar geheel. Burgemeester drs. J. Reehorst stelde vast, dat gemeentebestuurders en ambte naren een dienstverlenende taak hebben. Dit valt op bij de politie, waaraan ech ter nog de voor het publiek onaangena me zijde gekoppeld zit van het krijgen van bekeuringen. De brandweer echter is bij uitstek dienstverlenend. Niet alleen bij brandbestrijdingen, doch ook tijdens de afgelopen twee zware stormen, welke Velsen hebben geteisterd. reel centrum zou moeten komen, maar omdat hij het volgens de plannen van toen te duur vond. Nu gaat hij akkoord met het versoberde plan”. Minder waardering had de heer Koger voor de heer Kaebisch. „Toen hij wet houder was stond hij aether het plan. Als radaslid vond hij het later te duur. Nu het goedkoper is, stemt hij toch tegen. Zouden de behoeften aan een dergelijk centrum dan sinds 1968 minder groot zijn geworden? En dat terwijl de vrijetijdsbesteding steeds belangrijker en gevarieerder wordt. De heer Kaebisch wil nu eerst weer een onderzoek. Maar dat wordt weer een momentopname, want zo’n onderzoek kan nooit iets zeg gen over de behoefte in 1980. Van de sporthal dachten we toch ook dat deze onderbezet zou blijven. De Moriaan in Wijk aan Zee bewijst toch ook, dat er van een nieuwe accom modatie ook nieuwe impulsen uitgaan. Wat stond het verenigingsleven daar niet pp een laag pitje”. De voorzitter van de grootste opposi tiepartij, de heer Kaebisch haakte in op de opmerking van wethouder Camffer- man dat in 1968 de behoefte aan een cultureel centrum al duidelijk is aange toond. „Maar in 1971 ging men zich toch vier maanden na het principe-besluit van de raad beraden op een verkleining, via een ambtelijke werkgroep. „Is die werkgroep nu nog geraadpleegd”, wilde de heer Kaebisch weten, want hij had gehoord, dat enkele leden daarvan het niet eens zouden zijn met de toneelto ren. „Als die behoefte nu zoveel groter is geworden, waarom bouwt men dan een kleiner centrum”, was zijn volgende vraag, waarop hij liet volgen: „Daarom willen wij eerst een nieuw behoefte onderzoek”. Sprekend over de gewijzigde behoefte in veranderende tijden merkte hij op: „In Stadskanaal trekken Gert en Hermien nog een volle zaal, maar bij de cultuur die wij bedoelen komen er niet zoveel mensen. Bij het amateur-toneel komen familieleden en kennissen”. Oud-wethouder, nu raadslid A. J. Her mes (SCP), die destijds het dure plan als wethouder moest verdedigen, herinnerde de heer Kaebisch eveneens aan zijn standpunt als PvdA-wethouder in 1968, toen de gemeente met grote financiële tekorten kampte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Acht brandweerlieden zijn donderdagmiddag in het instructie- lokaal van de Velser brandweer onder scheiden in verband met hun brand- weerjubileum. Het betrof in dit geval verschillende jubilea, variërend van ko per en zilver tot 30 jaar trouwe dienst. Hun alle werd het kruis van Verdienste door burgemeester drs. J. Reehorst op de borst gespeld, in tegenwoordigheid van de dames, die door brandweercomman dant J. M. de Jong ook voor dit officiële gebeuren waren uitgenodigd, alsmede van alle andere collega’s brandweerlie den. Dit officiële gedeelte werd ingeleid door de commandant, die en de aandacht op vestigde, dat de onderscheidingen worden verleend aan de beroeps- zowel als de vrijwillige brandweerlieden. Beide groeperingen namelijk staan bij het be strijden van branden voor een taak, welke geheel afwijkt van die van de gemiddelde burger. Voornamelijk door het gevaren-risico eraan verbonden. Een (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na de overdonderen de resultaten van de onlangs gehouden enquête omtrent de gebruiksbehoefte bij verenigingen van een nieuw te bouwen vrijetijdscentrum De Slof heeft het Stichtingsbestuur het principe besluit genomen de nieuwbouwplannen door te zetten. vereniging is dermate groot, Stichtingsbestuur vele kandidaathuur- ders teleur zal moeten stellen. „Als we de wensen van de verenigingen zouden inwilligen kunnen we een Slof bouwen, die tweemaal zo groot is als het huidige gebouw”, zo verklaarde een woordvoer der van de Stichting. Vertegenwoordi gers van het bestuur hebben onlangs een gesprek gevoerd met wethouder ir. Camfferman, waarbij deze probleemstel ling aan de orde kwam. In dat gesprek is aangeboden enige in eerste instantie in de Slof op te bouwen zaalaccomodatie naar het door de gemeente te bouwen ontmoetingscentrum over te hevelen. „We hebben ze dus zaalruimte aangebo den, die wij niet kunnen realiseren, maar in het ontmoetingscentrum wel haalbaar is.” Het instellen van onderscheidingen noemde hij daarom zeer terecht. Tegelij kertijd richtte de burgemeester zich tij dens zijn toespraak tot de dames van de brandweerlieden, die ook nauw betrok ken zijn bij het beroep van hun man nen. Hierna ging de burgemeester geassis teerd door de commandant over tot het uitreiken van de Kruizen van Verdien ste. Zij gingen voor wat de beroepsbrand weer betreft naar B. H. J. Hederik (30 jaar) en C. H. Mossinkoff (I2V2 jaar); en voor wat betreft de vrijwillige brand weer naar: D. Klein, H. Spreeuw, C. van ’t Veld en L. C Vooys (alle 12‘/2 jaar); H. Meijer en J. H. Weber (Beiden 25 jaar). Aan het slot van dit officiële gedeelte sprak de heer Hederik, die jubilea iets wenste te relativeren, omdat het naar zijn oordeel „geen verdienste van de betrokkenen is geweest”, daarbij voorop- sellend, dat hij geheel voor zichzelf sprak. De heer Hederik benadrukte te vens, dat de helft van de onderscheiding zijn echtgenote toekomt In aansluiting hierop bleven alle nog enige tijd bijeen onder het genot van een verfrissing en een hapje. Zij verklaarde als lid van de tegen stemmende PvdA-fractie vóór het ont moetingscentrum op basis van het hui dige plan te zqn. „Maar het is mij onmogelijk geen gehoor te geven aan het dringende verzoek van de achterban om tegen te stemmen. Op dit moment kan ik de consequenties daaruit niet trekken”, aldus haar verklaring, die bij vervolgde met de mededeling dat zij op grond van deze beslissing niet langer deel wil en kan uitmaken van het stich tingsbestuur van het nieuwe ontmoe tingscentrum, waarin zij lange tijd zit ting heeft gehad. Wethouder Camffer man greep de microfoon om onmiddel lijk zijn spijt uit te drukken over dit laatste besluit en tevens om mevrouw De Hen te bedanken voor haar positieve bijdrage in dat bestuur. Van de PvdA-fractie, die dus in zijn geheel tegen het voorstel stemde, was de heer K. Vermeulen niet aanwezig. De heer H. M. Janssen jr. van de PvdA wees met nadruk op het feit, dat de gemeentelijke inkomsten zullen te ruglopen door het kleiner worden van de bevolking en door het feit, dat per 1 januari de onroerend goed-belasting niet kan worden ingevoerd. „Ook de inkom stencijfers moeten worden bijgeschakeld en waar denkt de wethouder van Finan ciën dan aan?”. Mevrouwe J. H. Vos-Muller (SCP) merkte op, dat de behoefte bijna per dag kan veranderen en zij wees op de olie crisis. „Zo’n behoefteonderzoek loopt al tijd achter op de feiten.” Wethouder Camfferman verwierp scherp politiek gekonkel vooraf. Er was onder meer een opmerking gemaakt, dat men nu al de portefeuilles zit te verde len. Wethouder Sigon merkte nog op: „Bij andere zaken spreekt u ook nooit over de inkomsten van de gemeente”. De Nicolaas was in 1910 in IJmuiden gekomen en had daarvoor respectievelijk onder de naam Mount Blanc en Active voor Engelse rederijen gevaren. Het schip had de taak als stoomtrawler aan gevangen in het 1898, na te zijn gebouwd door de werf van Cumming Ellis te Inverkeithing. In 1911 kwam de Elisa beth IJM. 181 die we hier op de foto zien op moment dat het schip tijdens de eerste wereldoorlog de haven van IJmui den verliet. Het was een stoomtrawler zoals die bij tientallen tegen het einde van de vorige eeuw op Britse werven werden gebouwd. De stuurhut achter de schoorsteen en de Elisabeth was in 1891 gereedgekomen bij de scheepswerf van Sir Raylton Dixon Company te Midd lesborough en aanvankelijk heette het schip Exmouth en de Western Steam Trawling Company was de eigenaar. Van die rederij werd het voor IJmui dense rekening aangekocht en dat was de Zeevisscherij Mij. Elisabeth. De Elisa beth IJM. 181 had een bruto inhoud van 133 reg. ton, de lengte bedroeg 29.39 m„ de breedte 6.18 m. en de holte 3.23 m. punt van de heer Kaebisch ook niet in overeenstemming kon brengen met het huidige regeringsbeleid, dat er op is gericht gezamenlijk meer op te brengen voor collectieve voorzieningen. De heer Koger deed tenslotte een beroep op de raad een beetje moed en visie ten aanzien van de toekomst op te brengen. Ir. J. V. Colijn van de PvdA meldde, dat hij twee jaar geleden vóór het plan had gestemd, maar dat hij nu tegen zou stemmen, omdat er nu ook een plan ligt voor een nieuwe „Slof”. Twee ontmoe tingscentra vond hij onaanvaardbaar, hoe nadrukkelijk er ook door wethouder Camfferman was betoogd, dat deze twee centra elkaar alleen maar aanvullen en niet dwars zitten. De heer J. P. Logger (VVD) verklaar de vóór te zullen stemmen, omdat de exploitatie-opzet nu reëel is en de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat men binnen de kostenbegroting blijft. De heer P. C. Dijkman Dulkes (PPR) wilde in de tweede ronde nog weten, of B. en W. al overleg hebben gepleegd met gedeputeerde staten. Hij handhaafde zijn bezwaren. De 3 cil. triple expansie stoommachine van het fabrikaat Worth, McKenzie Co had een vermogen van 240 pk. Zowel de Nicolaas als de Elisabeth zijn tijdens de eerste wereldoorlog verongelukt. De eerste was de Nicolaas, die op 30 okto ber 1916 van IJmuiden ter visserij ver trok en van die reis niet terugkeerde. Van het schip en de 11 opvarenden is nadien niets meer vernomen. De ramp met de Elisabeth voltrok zich op 11 juli 1917 toen het schip vissende was ter hoogte van Terschelling. Bij het vissen werd een mijn in het net opgehaald die ontplofte en zoveel schade aanrichtte dat het schip zonk. Van de bemanning werden 7 opvarenden gedood en 4 gewond en de overlevenden werden door de Petrus Paulus IJM. 266 opgepikt en binnen gebracht. Juli 1917 was voor de Nederlandse visserij een rampmaand en dat is maar één maand van al die oorlogsjaren. In die tijd verongelukten 5 stoomtrawlers en dat waren de Albert Cornells IJM 272, Ernestine Pauline IJM 95 en De Elisabeth IJM 181, Dolfjjn IJM 112, Een IJM 7. Deze schepen keerden met hun bemanningen nimmer van de uitoefening van de visserij terug. De Elisabeth was de enige waar nog vier opvarenden konden worden gered. De andere schepen die in die maand verlo ren gingen waren loggers en het is opmerkelijk dat die alle door Duitse onderzeeërs tot zinken werden gebracht zonder dat daarbij slachtoffers te be. treuren waren. iifisiilfr. ■Sb'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5