grillige markt herstelde de week zich eind van Hogere drempel voor aftrek ziektekosten bedrijven te Wao-uitkering optrekken tot minimumloon BEURS H1WS Duitse Bondsdag akkoord met energiewet versnellen” Ir. De Jong: „Geen ontkomen aan kerncentrales” „Opbouw Europa Morgen staan de auto's weer op stal. Ook de Mercedes Diesels. Allicht dat u zich af vraagt of die zuinigheid, waar Mercedes Diesel altijd zo prat op gaat, nog wel zin heeft. En óf dat zin heeft! Want of u nu 7 dagen rijdt of 6, u rijdt iedere dag zuiniger - en ook veiliger - met een Mercedes Diesel. Een Mercedes Dieselmotor haalt 30% meer rendement uit de brandstof. En een Mercedes Diesel geeft u daarbij dan bovendien nog zijn bekende komfort en veiligheid. Dat alles is dan toch zo gek nog niet ook al is het maar voor 6 dagen in de week. BRITS LID EEG-COMMISSIE: INVALIDEN BOND: VRÈDESKANS MIDDEN-OOSTEN WERKT POSITIEF Prins Claus inleider Openbaar Kunstbezit 11 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 ri- VROLIJKER Imp. AGAM B.V., Reactorweg 25, Utrecht, tel. 030 - 451911 A propos: Mercedes Diesel zuinigheid houdt niet op bij de eerste eigenaar. De meeste Mercedes dealers kunnen u zeer interessante aanbiedingen doen voor goede, gebruikte Mercedes Diesels: zgn., „Ster occasions". Informeer ook hierover 'ns bij de Mercedes dealer. (Van een medewerker) AMSTERDAM Een grillige beursweek ligt weer achter ons. De eerste autoloze zondag had klaar blijkelijk vele beleggers de tijd ge geven hun effectenportefeuilles nog eens te bestuderen en een lijstje op te maken van die aan delen, die voor verkoop in aanmer king dienden te komen als de si tuatie zich zou verslechteren. Nieuwe produktiebeperkingen van de Arabische olielanden tot 25 per cent waren hiervoor het sein. Want toen dit besluit maandagochtend bekend werd, moest de Amster damse effectenbeurs een stroom van verkooporders verwerken. (Van onze speciale verslaggever) DELFT „De bouw van kerncentrales is het enige antwoord op de groeiende vraag naar energie, zeker nu de eindigheid van de olievoorraden zich steeds duidelijker aftekent. De hoeveelheid splijtingsenergie die uit uranium kan worden verkregen, is tienmaal zo groot als uit alle tegen woordige fossiele bronnen samen. Zouden we op kernfusie overgaan, dan kunnen we zelfs tienduizend maal zoveel energie opwekken als uit ura nium. Daarmee zou voor duizenden jaren de energievoorziening geen pro bleem meer zijn, mits natuurlijk alle technologische problemen kunnen worden opgelost”. Rendement 1- i- id: is tv* ie: .1- in ;n inkomens ADVERTENTIE Vervolgens hield de heer Thompson een pleidooi voor een regionale Euro pe iad Bij een inkomen boven de ƒ55.000 als ze meer bedragen dan ƒ4000 (was: ƒ2500 voor inkomens boven ƒ40.000). Als het streven erop gericht is steen kool om te zetten in een andere vorm van energie, is het beter de steenkool te er r i •e ad jn. loe e ;e- ack De die Ier RA je- lieg •eld >ri- een no- lie, aar rtje er- jd- rop ge- \ke. irdt ■eet Uitdrukkelijk is voorzien in de moge lijkheid het gebruik van alle soorten motorvoertuigen naar aard, plaats, tijd, route en snelheid te beperken. De olie- industrie en de brandstoffenhandel moe ten de regering nauwkeurig op de hoog te brengen van het voorraadverloop. De wet machtigt de autoriteiten tot het betreden van terreinen en bedrijfsruim ten in de gang van zaken en om te con troleren of de meldingsplicht wordt na geleefd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Britse lid van de EEG-commissie, de heer George Thompson, heeft gisteren op de jaar- fijkse lunch van de Brits-Nederlandse Kamer van Koophandel op Kasteel Oud-Wassenaar, die werd bijgewoond door prins Claus als eregast en de Britse ambassadeur te Den Haag de heer John Barnes, gezegd dat er zo wel een externe als interne noodzaak is om de opbouw van Europa te versnellen. De forse koersval van maandag in Amsterdam bracht de verkopen tot staan, zodat aanbod in lege markten al BONN (ANP). In West-Duitsland hebben de Bondsdag en de Bondsraad gisteren de wet aangenomen die de rege ring machtigt het energieverbruik aan banden te leggen. In tegenstelling tot de oorspronkelijke opzet loopt de wet op 31 december 1974 af. De regering had een duur van zes maanden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de wet vandaag al van kracht wordt. De regering zal dan beschikken over de bevoegdheid maatre gelen te nemen met betrekking tot produktie, vervoer, opslag, distributie, aan- en verkoop en gebruik van olie en olieprodukten alsmede van vaste, vloei bare en gasvormige brandstoffen en van elektrische energie. Ir. W. A. de Jong, hoogleraar in de scheikundige technologie aan de Tech- nische Hogeschool in Delft. pese politiek, die op twee belangrijke pijlers zal moeten rusten, de finan ciële van het regionale ontwikke lingsfonds en de coördinerende van de regionale ontwikkelingscommissie. Het zal de taak van deze commissie zijn overeenstemming te bereiken over een kader voor regionale actie, die verenigbaar is met de doelstellin gen van de gemeenschap op het eco nomische en monetaire terrein. Goudsmit. Onder invloed van de door de bijzonder hoge goudprijs opgetreden terughoudendheid van het publiek bij de aanschaffing van sieraden en door de kostenstijgingen zal het resultaat van N.V. v.h. Eduard Goudsmit duide lijk achterblijven bij dat over 1972. Verwacht kan worden, dat het resul taat zelfs niet positief zal zijn, aldus het bedrijf. Door de inmiddels gedaal de goudprijs verwacht de directie ech ter, dat de laatste maanden een ople ving van de omzet te zien zullen geven. Goudsmit had in 1972 een saldo winst van 406.000, waaruit 10 pet dividend werd uitgekeerd. Heerema Engineering. Heerema Enginee ring Service, Holland NV heeft van de oliemaatschappijen Pennzoil Neder land Co en Petroland BV opdracht ontvangen voor het ontwerpen van twee boor-produktieplatforms, die ge bruikt zullen gaan worden in de Ne derlandse sector van de Noordzee. „Energiesituatie is Zó zwaar drukte deze lawine van aanbod, dat vele bekende aandelen op nieuwe dieptepunten-van-het-jaar te rechtkwamen. Ook de snelle terugtocht van Wall Street had een verlammend effect, hoewel de dalingen in New York eerder een psychologisch element bevat ten door het weer hevig oprakelen van de Watergate-affaire. De heer Thompson zei dat de toe komstige Europese gemeenschap er niet een moet zijn, die de nieuwe generatie eenvoudig als een steeds efficiëntere continentale supermarkt beschouwt, maar een gemeenschap waarbij, zonder de grondbeginselen van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek te ondermijnen, deze politiek het gemeenschapsbudget niet langer voor 90 percent domineert. In dit verband bracht de heer Thomson hulde aan zijn Nederlandse collega Lardinois voor verbeteringen, die hij in de gemeenschappelijke landbouwpolitiek heeft aangebracht en die de commissie dezer dagen heeft aanvaard. vergassen. Gas is bruikbaar als brand stof. De gasgenerator uit de oorlog was een voorloper van de Ipg-installatie in de auto van nu. „Tenzij men de energie in getransfor meerde vorm beter kan vervoeren, zoals voor gas geldt, is het meestal het profij telijkst de energie in zijn oorspronkelij ke vorm te gebruiken. Het zou verder verstandig zijn de fossiele energiebron niet in zo grote hoeveelheden te gebrui ken voor energie, maar ze om te zetten in produkten: dus niet de ruwe olie te gebruiken voor vervaardiging van bezi- ne, maar voor smeermiddelen, plastic, textielvezels en dergelijke.” Bij een inkomen tussen ƒ24.00000 en ƒ55.000 als ze meer bedragen dan ƒ3000 (was: ƒ1800 voor inkomens tussen ƒ18.000 en ƒ40.000). spoedig ophield. Hierdoor keerde de stemming langzamerhand en naarmate de week verder voortschreed, nam de herstelbeweging grotere vormen aan. Dat de beursontwikkeling van deze week vrijwel uitsluitend beheerst werd door de situatie in het Midden-Oosten en de daaruit voortvloeiende oliecrisis, bleek vooral uit het herstel in de tweede helft van de week. Men liet zich vrijwel geheel leiden door het klaarblijkelijke succes der Amerikaanse bemiddelings pogingen en de toenemende kans op het minder straf hanteren van het oliewa- pen door de Arabische staten. Alarmerende berichten over het mis lukken van het zgn. centrale akkoord over de loon- en prijspolitiek volgend jaar en wat, eigenlijk nog erger is, over de forse prijsinflatie in oktober, werden voor kennisgeving aangenomen. Beide verdienden meer aandacht, want nu er straks per bedrijfstak onderhandeld zal moeten worden over de lonen zonder Vooral het bedrijfsnieuws was deze week erg belangrijk. Niet minder dan drie grote concerns traden met hun kwartaalcijfers voor het voetlicht. Hoog ovens boekte 150 percent winst en de Koninklijke Shell zelfs bijna 250 per cent. Maar beide ondernemingen verge lijken een bar slecht derde kwartaal van 1972 met een zeer goed kwartaal nu, zodat deze vergelijking niet helemaal opgaat. Niettemin zal zowel Hoogovens als de Koninklijke Shell een goed jaar afdraaien. Sprekende over de beslissing om in december een nieuwe topconferentie in Kopenhagen te houden, zei de heer Thompson dat de realiteiten, die ge stalte hebben gegeven aan de oor spronkelijke gemeenschap van de zes en andere Europese organisaties aan het veranderen zijn. Hoewel ’t Atlan tische bondgenootschap nog steeds van wezenlijk belang is voor het even wicht van de vrede, bestaat pr be hoefte om een nieuwe meer gelijke verhouding tussen de Verenigde Sta ten en West-Europa te scheppen. Bin nen Europa is er de noodzaak om politieke solidariteit te creëren op het terrein van de buitenlandse politiek. Deze noodzaak is al enige tijd drin gend aanwezig geweest, maar Water gate, de crisis in het Midden-Oosten en de problemen van energievoorzie ning „dwingen ons de realiteit onder ogen te zien waarmee wij reeds ge confronteerd zijn”. een bindende leidraad, lijkt de conflict stof onoverkomelijk groot. Daarbij komt dat ondanks een veel straffer prijsbeleid van minister Lubbers en de revaluatie van de gulden met zijn 0,01 tot 0,02 prijsverlagingseffecten voor sommige produkten, de algemene prijsindex in de afgelopen maand nog met 1 percent is gestegen. Deze angst wekkende inflatoire ontwikkeling zal de ondernemers nóg minder bereid doen zijn tot compromissen als de kans op enigermate doorberekenen van de prijs stijgingen nihil gaat worden. Overigens bewijzen deze prijsstijgin gen nog eens hoe hardnekkig de inflatie thans is en hoe moeilijk die klaarblijke lijk te bestrijden valt. Zelfs door een regering die zegt een harde hand niet te schuwen. Maar misschien had het nieuws over de inflatie toch nog een zekere invloed op het beurspubliek en deed het de paniekachtige verkooprage mede verminderen. Bij een inkomen tussen 24.000 en ziektekosten meer bedragen dan 12,5 percent van dit bedrag (was: tien per cent van ƒ18.000). HILVERSUM (ANP). Prins Claus zal de publiciteit voor de 18e jaargang van de stichting „Openbaar Kunstbezit” in gaan leiden met een korte toespraak via radio en televisie. Dit zal geschieden in het NOS-radio- pirogramma woensdag 14 november van 20.05 tot 20.10 uur via Hilversum 2 en in het NOS-televisieprogramma op zondag 18 november om 16.50 uur via Neder land 1. Het is de tweede keer, dat een lid van het prinselijk gezin de publiciteit voor Openbaar Kunstbezit opent. Prinses Bea trix deed dat namelijk al in 1966 en in 1956 ten behoeve van de eerste, uit 1957 daterende jaargang. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Minister Duisenberg van Financiën gaat niet in op aandrang vanuit de Tweede Kamer om de aftrek- regeling van buitengewone lasten bjj de inkomstenbelasting te herzien. De verzekeringspremies blijven aftrekbaar. In antwoord op de opmerkingen van de Tweede-Kamerfracties zegt minister Duisenberg, dat de door hem voorgestel de drempelverhoging van uitgaven voor ziektekosten, die als buitengewone last mogen worden afgetrokken géén lasten verzwaring is, maar bedoeld is als aan passing aan de relatieve stijging van de ziektekosten. De drempelverhoging ziet er als volgt uit: Over de invloed van de oliestagnatie in het Midden-Oosten laat zich voor de grote olieconcerns nog weinig met ze kerheid zeggen. Wel is het prijzenfront hier in heftige beweging en de ontwik keling in Amerika leert dat dit de olie- industrie geen windeieren legt. De grote binnenlandse olieconcerns in dat land hebben in het derde kwartaal eveneens zeer forse winsten geboekt. Alles wat schaars is, leidt tot een opwaarts gerichte prijsbeweging. Konin klijke Petroleum kon echter weinig pro fijt trekken op de beurs uit het fraaie resultaat en bleef, na eerst van 97 tot 93 te zijn teruggelopen, rond het vorige slotniveau zweven. Ook Hoogovens moest zich tevreden stellen met het wegwerken van eerder opgelopen verlie zen. Dat was in feite ook het geval met Unilever, de derde in successie met het bekendgemaakte kwartaalresultaat. Hier was de winststijging met ruim 13 per cent heel wat bezadigder, maar Unilever heeft vorig jaar dan ook geen instorting beleefd, zoals bij Hoogovens en de Ko ninklijke Shell wél het geval was. Vol gende week komen Akzo en Philips met hun resultaten. Dit zegt Ir. W. A. de Jong, hoogleraar in de scheikundige technologie aan de TH in Delft. Hij ziet de tegenwoordige energiesituatie somber in. Verheelt niet dat de vrees voor het gebruik van kern energie goede gronden heeft, maar laat er evenmin twijfel over bestaan weinig op te hebben met wetenschappelijk on gefundeerde kritiek en overdreven mi lieuzorg. ZELF IS hij bezorgd over suggesties voor het op grote schaal gebruiken van geothermische energie; dit is aan de diepere aardlagen onttrokken warmte. „Ik weet niet wat het voor gevolgen heeft die warmte aan onze planeet te onttrekken”. Gebruik van zonne-energie en windkracht lijkt hem slechts op be perkte schaal mogelijk. Over de opwekking van kernenergie zegt hij, dat vooral op het gebied van veiligheid, van regeltechniek en van af valverwerking nog veel onderzocht moet worden. „Ik kan niet zeggen of het probleem van radioactief afval volledig op te lossen is, maar we kunnen er wel een heel stuk verder mee komen, mede onder de dwang van de huidige energie crisis”. „NU ZO DUIDELIJK blijkt dat West- Europa’s rol als wereldmacht is uitge speeld, nu we zo duidelijk afhankelijk blijken te zijn van de Arabische landen, wordt de noodzaak dringender om een antwoord op de bestaande vragen te vinden ten aanzien van de opwekking van kernenergie”, aldus de Delftse hoog leraar. „Nederlands positie in het bijzonder is daarbij des te moeilijker omdat het industriële klimaat hier in de afgelopen jaren sterk verslechterd is. Van Neder lands vroegere atttractiviteit als ihdus- triële vestigingsplaats is veel verloren gegaan”. „Ik ben daar erg pessimistisch over. Eigenlijk zouden we eerst eens een jaar in de kou moeten zitten. Dan leren we misschien deze zaken wat nuchterder te bezien. Aan kernergie valt mijns inziens niet te ontkomen, ook al geeft het risico’s”. Op korte termijn is er eigenlijk geen alternatief voor olie als bron van ener gie, meent de heer De Jong, „zolang men het voor deze hoeveelheden blijft zoeken in fossiele brandstoffen” (Hieronder worden alle brandstoffen verstaan die in vaste vorm, als vloeistof of als gas aan de bodem worden onttrokken, zoals steenkool, olie en aardgas. Is het niet mogelijk op kunstmatige manier een brandstof als benzine te ver vaardigen, zoals bijvoorbeeld een chemi sche fabriek enige tijd geleden demon streerde langs chemische weg cognac te kunnen samenstellen die qua smaak en houdbaarheid niet van echte kon worden onderscheien? Prof. De Jong: „Het is mogelijk een brandstof als benzine te produceren uit andere stoffen waarin koolstof voor komt. Koolstof is een scheikundig ele ment, dat dus niet kan worden nage maakt. Je vindt het in hout, steenkool, bruinkool, turf, olie, gas, zelfs in een leisteensoort, en lucht, maar wat lucht betreft in te grote verdunning om ont trekking rendabel te maken”. somber” Hoe dan ook, de beurs eindigde deze emotionele week heel wat vrolijker dan zij begonnen was. Menig aandeel kwam op het slot van de vorige week terecht, na eerst tijdelijk een fors verlies te hebben geleden. Zo ging er rond 10 of 50 punten op de oude noteringsbasis in procenten, af van Kluwer, Veneta, Nu- tricia. Bam, Van der Grinten, Hagemejj- er, KVT en Wereldhaven. Dertig punten verloren tijdelijk Holec en Audet en rond 20 ging er eveneens tijdelijk af van Meneba, Wessanen en Rijn-Sdielde. Duurzamer naar beneden liepen o.a. BOZ die beneden de 500 dook, en Schokbeton, die terugliep van 1400 tot even ƒ1200. DEN HAAG Het inkomen van ge handicapten moet worden opgetrokken tot het sociaal minimum. Dit schrijft de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (30.000 Ieden> in een brief aan de voor zitter van de Tweede Kamerfracties. Als voorbeeld stelt de bond dat een WAO-gerechtigde met twee kinderen ƒ713,84 netto per maand ontvangt. Een werknemer met minimumloon ontvangt 739. Daarnaast is er een gemiddeld verschil in vakantiegeld van 300. Een gehandicapte met de laagste uitkering ontvangt dus per jaar 600 netto minder dan een werknemer met een minimum loon. Eind 1971 waren er 226.471 WAO- gerechtigden. Zeker 120.000 van hen Krijgen een minimum-uitkering. De bond vreest dat dit aantal zal toenemen: elke werknemer die op 1 juli 1973 1162 of minder per maand verdiende, gaat de minimum-uitkering ontvangen, aldus de bond. De groep die onder het netto- minimumloon blijft, is nog groter door het genoemde verschil tussen netto-mi- nimumloon en netto-minimum-WAO. De bond wijst erop dat juist invaliden extra uitgaven hebben: karweitjes thuis moet men laten doen, vaak is er extra voeding nodig die niet vergoed wordt. „VELE SOORTEN energie zijn te transformeren in een andere soort. Van ruwe olie kan cokes worden gemaakt, uit steenkool is gas of olie te fabriceren. De Duitsers hebben dat laatste in de Tweede Wereldoorlog gedaan, onder meer in de thans in Oost-Duitsland gele gen Leuna Werke. Zij gebruikten de steenkool niet alleen voor de vervaardi- ginge van motorbrandstof, maar ook voor smeermiddelen”. „Als we daar nu opnieuw aan zouden beginnen”, zo vervolgt de heer De Jong, „zouden we voor grote problemen ko men te staan. Het zou, gezien de grote hoeveelheden die we nodig hebben, acht a tien jaar duren voor we op grote schaal een begin hebben kunnen maken met de produktie van olie uit steenkool. Technologisch is het moeilijk en de produktie is stellig kostbaar. Anders dan in de Verenigde Staten, zit de steenkool in Europa diep onder de grond en in betrekkelijk dunne lagen: de exploitatie is hier een kostbare onderneming. Om die reden zijn veel mijnen in Europa al lang gesloten. „Toch komt transformatie van energie in een andere vorm veelvuldig voor. Een aantal Amerikaanse oliemaatschappijen bijvoorbeeld werkt op drie fronten. In de eerste plaats natuurlijk de olie en het aardgas. In de tweede plaats hebben zij veel kolenmijnen opgekocht en zetten een deel van het gedolven kool om in gas. Men onderzoekt tevens processen om uit kool vloeibare brandstof te ma ken.” (De VS bezitten ten minste de helft van de wereld steenkolenvoor- raad). „In de derde plaats halen zij forse hoeveelheden olie uit shale, een leisteen soort met een hoog oliegehalte. Ook zijn er in de Canadese staat Alberta nog de teerhoudende zandgronden waaraan olie kan worden onttrokken.” Prof. De Jong wijst er evenwel op dat de opbrengst aan produkt bij trans formatie van energie beperkt blijft: het rendement is nooit honderd percent.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11