VEEL BELANGSTELLING VOOR SURINAMEZONDAG Scherpe rising aantal missionarissen Geestelijk Leven M £1 VAN SOLIDARITEIT TOT AFWIJZING Boedhisten protesteren in Saigon I ■O Rol Zusters Initiatief hervormde katholieke jeugdraad en ONKRITISCH OORZAKEN: VERGRIJZING, TERUGKEER EN GEMIS AAN AANWAS Willibrordzondag: Geen feeststemming INKAPSELING Jering Deputaten willen aparte leerstoel voor diaconaat 7 Theologisch aspect Tragisch 7/ ZATERDAG 1 O NOVEMBER 1973 16 Erbij - Sc M in D ui Is* Syrische aanval op Israel. M „Verbondenheid met uw volk betekent ook volle erkenning van het be staansrecht van de staat Israel, welk recht door de Verenigde Naties is be vestigd. Dit geldt ook voor die leden van onze kerk, die vanuit hun zorg om het lot van de Palestijnse vluchtelingen hun solidariteit met de staat Israel als een zeer kritische solidariteit beleven”. Zo antwoordt het breed moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk op de brief, die de opperrabbijnen van Nederland aan een aantal kerken hebben geschreven. Daarin signaleren zij dat de kerken op geen enkele officiële manier afkeuring hadden uitgesproken over de Egyptische en Het aantal Nederlandse missio narissen neemt snel af. Van de on geveer 7.300 paters, broeders en zusters die nu in de missie werken, zullen er in 1995 wanneer de hui dige situatie zich voortzet nog 1.250 over zijn. De oorzaak hiervan ligt in de vergrijzing, de terugkeer naar Nederland en in het gemis aan aan was. Dit staat in een rapport over het aantal en de activiteiten van de missionarissen, dat werd samenge steld door het Instituut voor Ont wikkelingsvraagstukken (IVO) van de Tilburgse Hogeschool in op dracht van het Centraal Missie Commissariaat. -^ben het nog steeds moeilijk met Israel vc ei stuiten ‘«WK! m kt ge kt ce vr SC di ee se ee m gi. or kt Overigens beoordelen de samenstellers van het rapport, drs. Lagerberg en drs. van de Palestijnse vluchtelingen, evenals dat van de joodse gemeenschappen in de Arabische landen, door alle volken, die in dit zwaar geteisterde gebied leven, gezamenlijk wordt opgelost. Opperrabbijn A. Schuster van Amsterdam. „Ik begrijp eenvoudig niet dat in Ne derland zo weinig begrip bestaat voor Egypte en de Arabieren. Er zijn”, zo zegt dr. Dirksen, „in Nederland en elders in Europa heel wat mensen, die in deze oorlog alleen maar theologische aspecten zie#. Op grond van het Oude Testament ziet men een blijvende band tussen land en volk. Ik ben ervan overtuigd dat het volledige misinterpretatie is van wat het Oude Testament werkelijk te zeggen heeft. Er is geen sprake van een onvoor waardelijke band tussen de staat Israel en het Israëlische volk.” Zal dit beeld van de missionaris in de toekomst geheel verdwijnen? m at gi he de M in De rabbijnen verwijten de hervormde kerk met name dat deze door haar zwijgen haar vroegere uitspraken over het recht van het joodse volk op zijn eigen staat zou ontkrachten. De synode antwoordt, dat dit een misverstand is. De hervormde kerk voelt Zich „in het bijzonder in deze dagen van strijd en spanning wezenlijk verbonden met het joodse volk. Deze verbondenheid „berust niet alleen op een historische verweven heid, maar zij is voor de christelijke kerk ook in haar belijden verankerd.” Dat het aantal onderwijskrachten een kleine duizend en gemiddeld bijna 50 jaar sterk zal afnemen, acht het IVO op zich geen ramp hoewel zij soms een extra-hulp betekenen en in het onderwijs voor gehandicapten en in het technische onderwijs niet gemakkelijk te vervangen zijn. Omdat de vergrijzing onder de zusters het grootste is, zijn er rond 1985 vooral op het gebied van de gezondheidszorg ingrijpende voorzieningen nodig. Van de priesters en broeders bevindt zich nog 55 percent „aan de goede kant van de 50”. De missionarissen zijn aanmerkelijk jon ger in Afrika dan in Azië en Latijns- Amerika. En dan moet wel haast een groter aantal christenen in beweging komen, zo menen de initiatiefnemers. Want: de mensen zijn er diep en diep arm. De wassende stroom Surinamers naar ons land de laatste maanden ge middeld 2.000, zo’n 500 per week, 70 per dag komt uit bittere noodzaak. Men acht Nederland niet zo ideaal, weet van de contractpensions, het optreden van de Amsterdamse politie, discriminatie. Maar er is geen enkele keus. Ginds valt voor velen nauwe- De Nederlander dr. Peter Dirksen, sinds tien jaar als hoogleraar verbonden aan het protestants seminarium van Cairo staat daarentegen volledig achter de Arabieren. Hieronder een weergave van een gesprek dat een van onze mede werkers met hem in Cairo had. De rol van de kerken, In dit geval de hervormde, lijkt weer ouderwets dubbel zinnig. De verklaring van het breed moderamen dekt bepaald niet de opvat tingen zoals die voor ieder waarneem baar in de kerken heersen. Slechts twee voorbeelden om dit te illustreren. (Het aantal kan uiteraard gemakkelijk uitge breid worden). De brochure concludeert tenslotte: „Het is een trieste zaak dat de kerken in Nederland die betrokken zijn bij de gang van zaken in Suriname, niet hebben onderkend hoe de kerken in Suriname door inkapseling de be staande maatschappelijke orde heb- Zowel de hervormde als de katho lieke jeugdraad hebben zich gehaast te verklaren dat de Surinamezondag, waarvoor overigens enige officiële kerkelijke aanbeveling ontbreekt, niet beslist morgen moet worden gehou den. In de R.-K. Kerk wordt name lijk morgen Willibrordzondag (zie el ders op deze pagina) gevierd, terwijl in de hervormde kerk juist morgen de hervormde najaarszendingsweek wordt afgesloten. Het breed moderamen herinnert aan de pastorale handreiking „Israël, volk, land en staat”, die de generale synode in 1970 heeft doen uitgaan en waarin werd gesteld dat deze verbondenheid uiteraard politieke consequenties heeft. Het joodse volk is van de bestaande staat niet los te denken. Het breed moderamen zegt ver der: „Wij zijn ervan overtuigd dat vrede en gerechtigheid in het Midden-Oosten alleen tot stand kunnen komen als Is rael kan leven binnen veilige grenzen, die internationaal worden gegarandeerd en beschermd, en wanneer het vraagstuk G. Wilms, het feit dat de missionarissen zichzelf hier en daar geleidelijk overbo dig maken als zeer positief voor het eigen karakter van de christelijke ker ken in de landen waar zij hebben ge werkt. Het rapport beveelt aan bijzondere aandacht te schenken aan de teruggang in bepaalde kritieke regio’s en sectoren. Met name Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen vereisen bijzondere verplichtingen omdat daar de inzet van Morgen is het Willibrordzondag, de dag waarop in de R.-K. Kerk extra aandacht wordt gevraagd voor de St.- Willibrordvereniging, de officiële katho lieke instantie voor oecumene in Neder land. De opbrengsten van de collecten van deze dag zijn bestemd voor de financiering van het werk van de vere ring. Op deze dag wordt ook de vie- tel van Nederland en patroon van de Nederlandse kerkprovincie. In een brochure met suggesties voor de verkondiging op deze zondag schrijft pater W. J. de Graaf dat er weinig aanleiding is dit gebeuren in feeststem ming te gaan vieren. De oecumenisch# beweging is teruggeëbd naar de studeer tafels van theologen en vergaderingen van kerkleiders. „Voor de doorsnee-christen schijnt de oecumene weinig betekenis meer te hebben”, zo schrijft hij. De vraag naar geloof en kerk lijken op de achtergrond geraakt: de mensen worden in beslaggenomen door andere vragen dan die welke zich vanuit de kerken aandienen. Pater De Graaf noemt er een paar: het probleem van de ontwikkelingslanden, het probleem van de menselijke overlevingskansen, maar ook de problematiek rondom het ingrij pen in het menselijk leven, zoals abortus provocatus en euthanasie. Ook de bijdrage in de gezondheidszorg (551 krachten) is een snel aflopende zaak, iets dat vooral voor het middenka der van vele instellingen niet alleen personeeltechnisch ongunstig is. Het Til- burgse rapport acht het dan ook ge wenst dat katholieke ziekenhuizen die geen buitenlandse missionarissen meer in dienst hebben, toch financiële steun uit het buitenland blijven ontvangen. Het technisch onderwijs belangrijk werkterrein van de broeders ziet er uit het oogpunt van de vergrijzing minder somber uit. De gemiddelde leef tijd is 44 jaar. Velen zullen zich af vragen of je een dergelijke politieke zaak nu in een kerkdienst moet behandelen. Ds. Jansen „wat wij willen is met chris telijke inspiratie politieke druk uitoe fenen. Politieke druk om Suriname onafhankelijkheid te verlenen en om wat via die buitenlandse missionarissen binnenkwam. Ook wordt aanbevolen een opvangap- paraat op te zetten voor terugkerende missionarissen, zodat zij soepeler aan ander werk kunnen komen. Tenslotte bepleit het IVO bijstand aan uitgetreden religieuzen die in een ontwikkelingsland blijven werken. meente zegt de brochure dat deze een „eigen bijdrage” levert aan de uitbui ting. Over de katholieke kerk consta teert de brochure, dat zij ondanks enkele initiatieven voor gemeen schapsontwikkeling nog erg binnen kerkelijk is en nog „te veel gericht op zieltjeswinner ij”. „Veel inzicht in en waardering voor de eigen religieu- siteit van de belangrijkste groepering in de R.-K. Kerk, namelijk de Creo len, is er nog steeds niet.” De verminderde belangstelling om missionaris te worden of te blijven wordt aldus het rapport ook sterk beïnvloed door de wisselende waardering in ons land voor het missionaris-zijn. Deze al dan niet aanwezige waardering schijnt met name van grote invloed op missionarissen zoals de groep priesters van middelbare leeftijd in Afrika die zich voor de vraag geplaatst zien of zij een geheel nieuw werkterrein moeten kiezen. „Grote solidariteit met de missio narissen, aldus het rapport, en een con stante waardering, zoals die bijvoorbeeld lijks meer te bestaan. Ondanks ver houdingsgewijs grote Nederlandse ontwikkelingshulp komt er aan de ellende ginds geen einde. Nu is zes percent van de mannelijke missionarissen boven de 65 en 11,5 per cent van de vrouwen. In 1985 is er van de paters en broeders nog slechts 55 percent actief en veertig percent van de zusters. In 1995 zal het aantal mannelij ke religieuzen zijn geslonken tot bene den de duizend, ruim eenvierde van het huidige aantal, terwijl van de 2500 zus ters van nu nog slechts een tiende over zal zijn. Deze al dan niet aanwezige waardering laatste tien jaar met ruim twintig per cent gedaald tot 212. Bij deze daling in de toekomst is geen rekening gehouden met de afnemende behoefte of politieke spanningen. In dit laatste geval kunnen missionarissen vaak wel elders terecht. De uittredingen wijzen er volgens het IVO onder meer op dat er minder be reidheid bestaat om in kerkelijk verband te werken. vlakte en de Sinaïwoestijn, maar er is nooit iets van gekomen. Nu is er dan ook nog de westoever van het Suezka- naal bijgekomen. Nou, dan vraag ik je, wie wat van wie te duchten heeft.” „Weten jullie in Nederland wel dat de Arabieren nog nooit één voet op Israë lisch grondgebied hebben gezet en dat zij nog nooit een oorlog zijn b^f innen. Van deze laatste oorlog kan je dan wel zeggen dat zij het eerste schot hebben gelost, maar betekent dat dan ook wer kelijk dat zij die oorlog zijn begonnen? Ik geloof het niet. Zij gaan ervan uit dat zij hun land, dat in al die voorgaan de oorlogen tegen Israel verloren is gegaan gewoon terug moeten hebben. En daar kan ik helemaal in meevoelen.” De deputaten voor de Algemene Dia- konafe Arbeid van de Gereformeerde Kerken vinden het wenseljja dat er aan de Theologische Hogeschool in Kampen en aan de theologische faculteit van de VU in Amsterdam een aparte leerstoel wordt ingesteld voor het diakonaat. In een rapport dat op 15 november aan de orde wordt gesteld in de gerefor meerde synode schrijven de deputaten dat de diakenen hoe langer hoe meer op indringende vragen rond mens en samenleving en op specifieke taken van de kerk en haar diakonaat. Hierbij wordt de steun gemist van een in het diakonaat gespecialiseerd theo loog, zo menen de deputaten. Momenteel is het diakonaat toever trouwd aan de hoogleraren in de ambte lijke vakken. Die kunnen zich echter onmogelijk geheel wijden aan het diako naat, omdat dit maar een deeltaak is. Een volledige leeropdracht op diako- naal terrein zou, zo schrijven de deputa ten, ook ten goede komen aan de diako- nale training van de toekomstige predi kanten. Dat is daarom van belang omdat steeds weer blijkt dat de predikanten een belangrijke rol spelen bij de ont wikkeling van het diakonale besef in de gemeente. Verder noemen de deputaten het van betekenis voor het meespelen van de gereformeerde Nederlandse ker ken in internationaal verband, zowel in de conferentie van Europese kerken als in de Wereldraad van Kerken. Voor de synode hebben zij verder een rapport opgesteld over het pastoraal over de alleenstaanden. In dit rapport wordt de synode onder meer gevraagd te be zien of het kerkelijk huwelijksbeleid zo kan worden gewijzigd dat het niet lan ger (onbedoeld) suggereert dat men pas volledig mens wordt in het huwelijk. Het Boeddhistisch comité voor vrijla ting van politieke gevangenen heeft de Zuidvietnamese regering verzocht alle kinderen beneden de tien jaar die samen met hun ouders in de gevangenis zitten of er worden geboren, vrij te laten en toe te vertrouwen aan de zorgen van de Verenigde Boeddhistische kerk. Het comité heeft ook een beroep ge daan op alle organisaties in de wereld die zich op enigerlei wijze met de ver zorging van kinderen bezighouden pro test aan te tekenen bij de regering in Saigon. Uit gegevens van de vredesdelegatie van de Verenigde Boeddhistische Kerk blijkt dat 15 kinderen uit Centr. Vietnam naar de beruchte Con Son-gevangenis zijn gebracht met als enige reden, dat ook hun ouders daar gevangen zitten. De vredesdelegatie publiceert verder een lijst met namen van tien mannen en vrouwen die het afgelopen voorjaar ten gevolge van martelingen in de gevange nissen van Con Son en Chi Hoa zijn omgekomen. Verder is een lijst samen gesteld van 6134 mannen en vrouwen die in Zuid-Vietnam om hun politieke overtuiging gevangen zitten, en van 245 mensen die gevangen worden gehouden door de Voorlopige Revolutionaire rege ring van Vietnam. Na 24 juli zijn de onderhandelingen over de vrijlating van gevangenen vast gelopen. Sindsdien is er niemand meer vrijgekomen, aldus de vredesdelegatie van de Verenigde Boeddhistische Kerk van Vietnam. Ds. P. Jansen: „Die hulp komt, zo blijkt aan de cijfers, vooral ten goede aan de Amerikaanse en Nederlandse bedrijven in Suriname. De naar deze landen overgemaakte winsten zijn groter dan het totaalbedrag aan ont wikkelingshulp.” ben bevestigd, ook al stond die orde haaks op de grondinspiratie van de zelfde kerken. Nederlandse kerken hebben nauwelijks of niet gesigna leerd hoe de Surinaamse collega-ker- ken nog wel een geheel andere rol zouden hebben kunnen vervullen dan die van een getrouwe weerspiegeling zijn van een (neo-)koloniale samenle ving. Voor 43 percent van de missionarissen vormt de zielzorg de hoofdtaak, voor 24,2 percent is dat het onderwijs, voor elf percent de gezondheidszorg, voor 4,5 percent maatschappelijke .ontwikkeling en 3,4 percent technische ontwikkeling, terwijl bijna veertien percent van de inspanning in de eigen organisatie en overige activiteiten ligt. In verschillende protestantse ge meenten in Nederland zijn verkondigin gen van predikanten, dat alleen Israëli sche oorlogsslachtoffers onze hulp nodig hebben, dat christenen in de eerste plaats achter Israel horen te staan, met instemming en in een aantal gevallen zelfs met applaus ontvangen. Als het aan de initiatiefnemers en medewerkers van de „Suriname- werkplaats” van de hervormde en de katholieke jeugdraad ligt, dan wordt morgen in een zo groot mogelijk aantal kerkdiensten in Nederland aandacht besteed aan Suriname, zijn mensen en hun toestand in het ko- ninkrijksdeel. tot uiting komt in acties als „Geef vrij aan mensen met een missie” is hier van bijzondere betekenis.” De aanwas is zeer gering. Van de mannelijke religieuzen is 1,9 percent jonger dan dertig jaar en van de zusters 0,9 percent. Die zeer kleine aanwas is volgens de samenstellers van het rapport gedeeltelijk te wijten aan het grote aan tal missie-orden en -congregaties (120) ins land die „zichzelf in deze vorm overleefd hebben.” de vorm, waarin de ontwikkelings hulp gegeven wordt te herzien.” Ter gelegenheid van Surinamezon dag is onder meer een brochure uit gebracht over de rol van de kerken in Suriname. Scherpe kritiek wordt geleverd op het comité christelijke kerken dat een onkritische houding ten opzichte van de regering-Sedney wordt verweten. „Een bijdrage tot het proces van sociale bewustwording dat de laatste jaren in Suriname op gang komt, is van deze kerken nau welijks te verwachten. De maat schappelijke achtergrond van haar leden en de vrees voor het verlies van bevoorrechte posities, die deze voormalige handelskerken nog steeds innemen, zal hier wel niet vreemd aan zijn”, aldus de brochure. Van de NV Kersten, eigendom van de mondiale Evangelische Broederge- Nederlandse missionarissen altijd zeer groot is geweest. Verder pleit het rapport voor een goede overdracht van ziekenhuizen en dergelijke, iets dat meestal het vermo gen van de missiecongregaties te boven gaat. Het IVO vraagt zich dan ook af of de Nederlandse missie- en ontwikke- lingsinstanties niet samen bijstand moe ten verlenen aan de jonge kerken, die door het wegvallen van buitenlandse priesters ook het geld moeten missen „Als er één theologisch aspect aan de hele oorlog en de oorlogenreeks tussen Israel en de Arabieren is dan is dat dat men nu eindelijk als mens en als kerk ernst moet maken met wat de profeten centraal stellen en dat is gerechtigheid in het Midden-Oosten te verkrijger in plaats van een politiek die gebaseerd is op macht, intimidatie en expansie.” Dr. Dirksen begrijpt niet dat men in Nederland achter een land staat dat sinds haar oprichting in 1948 door de Verenigde Naties een wat hij noemt „voortdurende bedreiging voor de Arabi sche wereld is geweest.” „Je hoeft maar te kijken naar wat er allemaal met de Palestijnen is gebeurd. Die mensen zijn gewoon van hun land verdreven. Israel heeft dan wel beloofd dat er in de Veiligheidsraad van de VN over dat probleem zou worden gesproken, evenals er gesproken zou worden over de west oever van de Jordaan, de Golan-hoog- Dr. Dirksen is een vriend van de Arabieren en begrijpt hun standpunt. „Het is belachelijk in de Nederlandse pers te lezen dat Israel het bedreigde land is. Het tegendeel is waar. De Ara bieren worden bedreigd. Het tragische van de hele zaak is dat niemand dit door heeft.” „De hele situatie in het Midden-Oos ten is veranderd”, aldus de Nederlandse theoloog, „sinds de dood van Nasser en de komst van president Anwar el Sadat. Sadat is volgens iedereen een gematigd man die met zo veel woorden heeft gezegd dat hij niet de vernietiging van Israel wenst, maar dat hij zelfs graag met Israel zal willen samenwerken om een langdurige vrede in het Midden- Oosten te vestigen.” onder redactie van Ronald Kraaveveld r,JJ 1J M»•"•«IBM ItalL.1'1'”'',|JK 11

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16