Slachtoffer conflict om N-Guinea i •w s mi Te oud Vrachtjes Staatsbemoeienis 17 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 ïir Erbij w WWlAfWWIAAfWVVVliWVWWWIAAAAAflAAAAflftAfWWIAfWWIfWMWIAAAAAfVIAfVIAAAA/VWWVVWtAAAAfVVWlA/VVVWVWVVVVVVVW SEMI-ARTS IN DJAKARTA MOET NU ALS GIDS ZIJN BROOD VERDIENEN THEO KLEIN WRflflAivwvwvwwvvwvyvwwyvvwvvwwvwwwwvvwvyvwvv^^ voor dikke meisjes Magere tijd SOPHIE TUCKER Maria Callas, 35 kg vermagerd. PEGGY BAKER irtfïfMMWIfWMWIRfWWMWMWMMVMMWWWWWMWWWWWWWMMI* ’en LSt- eer itie erk Het enige alternatief was toen nog het centraal station, waar de „gidsen” hun vrachtjes proberen op te pikken. De eerste weken had hij geluk. Wat Fran sen en Belgen zorgden ervoor dat hij een bedragje naar zijn vrouw over kon maken. Het was niet veel, maar Soeba gijo heeft intussen geleerd het kleinste te waarderen. Hij vertelt: „Vijftien jaar geleden had ik dit niet voor mogelijk gehouden. Ik* had toen net mijn diploma voor semi-arts in mijn zak. Ik hoefde nog slechts een practisch jaar af te ma ken om me arts te mogen noemen. Maar toen raakte Nederland in conflict met Indonesië over Nieuw-Guinea. Ik moest met nog enkele medestudenten het land uit. Naar Duitsland. Daar kon ik niet verder studeren. Ik moest hele dagen gaan werken om aan geld te komen. Ik had al eerder gewerkt. Van ’46 tot ’50, als bediende op schepen van de Maat schappij Nederland. Het was in die tijd Drieëndertig jaar was Soebagijo, enig kind van een Javaanse bestuursambte- Wat te denken van de dikwijls gehoorde en goedkope bewering dat mannen, hoewel zij misschien naar de Twiggies in de straat gluren, hun wat gezette vrouwen prefereren op grond van het feit dat ze meer hou den van iets stevigs om te knuffelen? Een overdreven verhaal, gebaseerd op dat snertonderzoek in Canterbury. na rde tan >en de oei jn jn ro ie af ie in ir I- 19 ar- te- ter :o- ge- eld er- ro- in Ia de ille len ten en de Der or- ten ser ind ïke iat. ;en 50- itie erk am nis dat en. der en ten ge- djn en- ven 3ke 245 len ge- de ra t.- o- •r- en de e- e- de en er ’dt ie- zo n- las or ft ig n- in >n is co- ta- :o- di- iat ;en it- de ,en en 5t- in als kan slapen. Thuis in Malang verdient mijn vrouw wat bij met de verkoop van zelfgebakken koek. Mijn kinderen zitten allemaal op de katholieke school. Ik hoop ze met behulp van de kerk een redelijke opvoeding te kunnen geven”. voor mij de enige mogelijkheid om aan een baan te komen. Intussen probeerde ik me eerst op een Engelse en een Amerikaanse, en later een Nederlandse universiteit te laten inschrijven. Uitein delijk lukte het me met behulp van een hofmeester aan boord en een kennis in Amsterdam, op de Vrije Universiteit te komen. Zeven jaar heb ik in Amsterdam afwisselend gestudeerd en gewerkt. Maar toen ik eenmaal vlak voor mijn laatste studiejaar stond werd er roet in het eten gegooid”. gaan omdat zij het ook deed. On danks die beroemde dubbele kin en omvangrijke buste had ze een knap pe, rijke, beroemde en talentvolle man die haar overlaadde met in het oogspringende juwelen. Hij moedigde haar aan om flink te eten en zei dikwijls dat hij het niet erg vond dat ze dik was. Wie nog meer? Mae West, maar die is nu 81. Als goedgevulde halfgodin- nen een dezer dagen zouden vragen, „kom eens langs”, zouden ze waar schijnlijk jarenlang eenzaam zitten wachten in hun weelderige boudoirs. Dik is niet in de mode. Zelfs vrouwe lijke operasterren, die gewoonlijk dik waren, zijn ervan afgestapt. De 126 kilo wegende Camille’s of Mimi’s be staan niet meer. Maria Callas, een dik jong meisje, vermagerde door grote vasthoudendheid met 35 kilo; pas daarna werd ze beroemd. hij tot elke prijs zou willen wonen en werken. „Ik wil alles aanpakken, als ik naar, toen hij noodgedwongen naar zijn geboorteland terugkeerde. „Er was intus sen erg veel veranderd. Op elk gebied was er veel meer staatsbemoeienis. Ik kon mijn laatste jaar aan de universiteit niet afmaken omdat er een maximum leeftijd van 28 jaar was vastgesteld. Ik ben toen naar Malang gegaan, waar ik thuis privéles heb gegeven aan leerlin gen van de middelbare school en aan studenten die zich op examens voorbe reiden. Ik werd er niet rijk mee, maar we konden er tenminste samen net van leven. Gemiddeld verdiende ik zo’n 17.000 roepia (120 gulden) per maand. Tot er onlangs werd bepaald dat elke leraar, ook ik, lid moest zijn van een overheidsvereniging. Ik had daar de pa pieren niet voor. Bovendien deugde mijn accommodatie volgens hun normen niet. Ik moest mijn lessen staken. Mijn enige mogelijkheid was nog een noodsprong naar Djakarta. Ik heb hier een kleine ruimte gehuurd, zodat ik ’s avonds ten minste met een dak boven mijn hoofd Ondanks mevrouw Mills’ onbezorg de bewering, ben ik vastbesloten me strikt te houden aan crackers en knolselderij en zalige puddingen en overheerlijke cakes met verachting te negeren. Als niemand van een dik meisje houdt, zoals nu wetenschappe lijk is bewezen, dan word ik maar slank om algemeen bewonderd te worden. Het lijkt absurd dat we be oordeeld worden op uiterlijke ver schijning. Uit dit beestachtige onder zoek blijkt echter dat alles beoor deeld wordt aan de hand van het meetlint en dat de maten een graad meter zijn voor de populariteit bij de andere sekse. Hij valt op door zijn goedverzorgde uiterlijk. Grijs haar, een ge distingeerd brilletje, onberispelijk shirt en kaki broek. Zittend op de stoep van het telegraafkantoor in Djakarta staart hij quasi- geïnteresseerd in een krant. Zijn gedachten zijn in werkelijkheid echter elders. Vanachter zijn bedrukte schuilhoek tuurt hij naar de buitenlander die die dag misschien van zijn diensten als gids gebruik wil maken. Dat idee is niet zo gek. Hoewel Soebagijo pas drie weken in Djakarta woont, en dus onmogelijk zelf op de hoogte kan zijn van alles wat er in die onmetelijke mensenzee te koop en te zien is, kan hij zich al zeer verdienstelijk maken door het Indonesisch in vloeiend Frans, Duits, Engels of Nederlands om te zetten. Een voltooide hbs- opleiding in Malang (Oost-Java), gevolgd door zeven jaar studie in de medicijnen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waren voor de nu 47-jarige Soebagijo voldoende om de moderne talen volledig onder de knie te krijgen. Hij prijst zich er nu gelukkig om. Zijn talen kennis is momenteel voor de Indonesische semi-arts de enige bron van inkomsten. Na een eindeloze reeks mislukte sollicitaties en po gingen om op de een of andere manier aan de slag te komen is Soe bagijo, vader van vijf schoolgaande kinderen, ten einde raad midden september van Oost-Java naar de Indonesische hoofdstad getogen om daar al scharrelend aan de kost te komen. Eén aspect van dit wetenschappe lijk onderzoek irriteert me werkelijk. Waarom werden er geen foto’s van dikke mannen getoond? Waarom zou den vrouwen méér hun best moeten doen dan mannen om er goed uit te zien? Germaine Greer schetste eens een zelfingenomen huisvader met bretels, grote vooruitstekende buik en een stoppelige dubbele kin. Hij vond het niet nodig er beter uit te zien omdat hij een man was. Conclusie: dikke mannen zijn afschuwelijk. La ten we eens een onderzoek naar hén houden! Zoals zovele Indonesiërs ziet Soebagijo Nederland als een aards paradijs, waar maar terug zou mogen naar Nederland. Ik heb gelezen dat er op het ogenblik tienduizenden buitenlandse gastarbeiders in Nederland werken. Mijn pogingen zijn echter mislukt omdat ik de Indone sische nationaliteit heb en er geen fami lie van me in Nederland woont. Maar ik blijf het proberen. Alles is beter dan het bestaan dat ik nu leid. Als ik hier niet wegkom, zal ik waarschijn lijk de rest van mijn leven zo moeten blijven scharrelen. In Indonesië krijgen mensen als ik geen schgn van kans”. Nu haar huwelijk echter is stukge lopen, houden veel dikke meisjes zich aan een strikt dieet en vragen zich af of Liz er ook een begin mee heeft gemaakt- Dikke meisjes die het wél gemaakt hebben? Daar was bijvoorbeeld de vrouw van schilder Rubens: groot, rijk en bewonderd en regelmatig af- gebeeld in veel belangrijke rollen op zijn levendige schilderijen. Ze hup pelde altijd gezet, naakt en roze rond als de heldin op bijna al zijn schil derijen. Dan waren er de immense naakten, onsterfelijk door de liefde volle zorg van Titiaan. Blijkbaar hield men vroeger van vrouwen met grote brede heupen. Maar dat is alle maal lang geleden. Een van de beroemdste Engelse dikkers, de vrolijke en met vele on derkinnen bedeelde pianiste Gladys Mills, kwam met een antwoord aan het adres van de verachte weten schapsmensen: „Onzin, onzin, onzin”. „Mijn man, mijn familie, mijn pu bliek, ze hebben altijd van mij ge houden. Het is dom om alle dikke vrouwen onder één noemer te bren gen- Er zijn verschillende types. Wat zou het leven saai zijn als alle vrou wen hetzelfde waren. We komen ge lukkig in alle vormen en maten voor.” Soebagijo heeft in de loop der tijd zijn vingers blauw geschreven aan sollicita tiebrieven. En niet alleen op banen in de medische sector. Soebagijo: „Tot op he den solliciteer ik nog steeds. Maar zon der succes. Ik ben intussen te oud ge worden voor een goede baan. Voor een overheidsbetrekking kom ik wegens mijn leeftijd allang niet meer in aan merking. De jongeren die op een beurs van de overheid gestudeerd hebben, krij gen overal voorrang. Veel mensen van mijn generatie, die op eigen kosten ge studeerd hebben, maar die zelf niet rijk genoeg zijn om zich van een goede positie te verzekeren, zijn naast de maatschappij komen te staan. Wij zijn het slachtoffer van de politieke moei lijkheden in de vijftiger en zestiger ja- ren”. Het is een nare, magere tijd voor dikke meisjes. Dit blijkt uit een we tenschappelijk onderzoek, gehouden door een groep experts in Engeland. Mollig is bepaald niet mooi volgens dit Engelse onderzoek- Aan duizenden mensen werden naaktfoto’s getoond van vrouwen met onherkenbaar ge maakte gezichten. Het waren foto’s van twee dikke, twee magere en twee slanke vrouwen. Een groot gedeelte van hen die de foto’s bekeken, verwierpen de dikke als lelijk, onaantrekkelijk en niet ge slaagd. Het ergste was, dat niemand ze echt mooi vond. Bijna geen enkele man die aan het onderzoek deelnam, voelde iets voor een gezette vrouw als echtgenote. De magere vrouwen brachten het er weinig beter af. Ze werden af en toe beschreven als „magere lat” of „spriet”. Goedge vormde, slanke vrouwen daarentegen werden over het algemeen geliefd, gerespecteerd en bewonderd. Als vrouw, die altijd heeft gestre den tegen extra pondjes, niet altijd met waarneembaar succes, kon ik het niet helpen dat ik ontstemd was over dit uitermate onvriendelijke weten schappelijk onderzoek en zocht ik in mijn geheugen gejaagd naar voor beelden van corpulente dikkers die zich waar hebben gemaakt. Ik vond het geen gemakkelijke opdracht. Elizabeth Taylor is natuurlijk ja renlang een voorbeeld geweest voor alle dikke dames. Ze heeft velen van ons ongetwijfeld in slaap gesust met een onjuiste veilige gedachte, zodat wij te veel gingen eten in de veron derstelling dat we ermee door konden „Ik had geen andere keus. Mijn inkomsten waren weggevallen en in Malang had ik totaal geen uitzicht meer op werk. Als ik niet naar Dja karta was gekomen had mijn gezin misschien honger moeten lijden”, aldus Soebagijo, die als een illegale gids in de buurt van het station en het telegraafkantoor opereert. Op de eerste dagen na zijn vlucht uit Malang had hij eerst geprobeerd om wat geld te verdienen met de kaartverkoop op de zwarte markt. Soebagijo: „Dat ging een paar da gen goed. Niemand kende me, dus kon ik bijvoorbeeld bij een bio scoop wat kaartjes kopen, die ik dan later op de avond weer door verkocht. Na een tijdje kregen de „gevestigde verkopers” me echter in de gaten. Die hele handel is in Djakarta in handen van groepen uit de krottenwijken. Zij hebben me er snel uitgewerkt”. Vreemd genoeg kent ook een ontwikkelingsland als Indone sië academici die in hun eigen beroep niet aan de slag kunnen komen. In tegenstelling tot hun Nederlandse collega’s kunnen zij echter in de meeste ge vallen geen aanspraak ma- op financiële bijstand, voor een maar één een bron van inkomsten zoeken, desnoods op de straat. Tot die laatste kaste verviel onlangs de heer Soebagijo, 47 jaar, zeven jaar studie medicijnen in Am sterdam, maar in de Indonesi sche hoofdstad Djakarta zon der werk. Hiernaast het relaas, dat hij aan onze verslaggever Theo Klein deed. ken op financiële Scholing of niet, werkeloze blijft er mogelijkheid open: Zelf van Zoals gezegd was Soebagijo niet de enige die onder de politieke verwikke lingen te lijden had. „In totaal keerden wij in ’59 met een groep van zeventien afgestudeerde of bijna afgestudeerde studenten naar Indonesië terug. Daarbij waren onder andere twee juristen, een sinoloog en enkele semi-artsen. Van die groep is er geeneen in zijn eigen vak aan het werk geraakt. De één schrijft wat artikelen, de ander probeert met schilderen aan de kost te komen”. blWMWWWWWWWWWWMWWWWMMWVWWlIlfWlflfWMlfWWWMWWWWW^ V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17