FORMATIE weer Handig te bevestigen rek om fietsen met auto te vervoeren voor doe - het - zelvers Groot Indonesisch Kookboek: GOUDEN MEDAILLE recepten uit hele archipel DOE-HET ZELF-MARKT GAAT NAAR EEN OMZET VAN 1 MILJARD Zakelijk Nederland gooit met relatiecadeaus VOOR „WATERVERF” „Eigenhandig” een beurs I tips voor vrije tijd NAALDKUNSTBOEK Erbil Waarde-oordeel 4 Vroeger stiefkind J 1 I j 19 19 7 3' ZATERDAG 10 NOVEMBER MM i f MHMWVVVVWWVVWVUVtAMAfVVWVVVVWVVWVWVVWVVVMVWVWVWVVVVVVVWVVVVWAHAraWVVVVVVWWVWVVWVVV tot i ArfWWVWWWWWVWtAAlVWVWVVWVWWWWWVVWWVVWVV^^ In de Nederlandse zakenwereld worden steeds vaker steeds duurdere relatie- feschenken gegeven. Over het algemeen schat men b(J de grote relstiegeschenken- bedrüven dat de omzet dit jaar ten minste 10 tot 15 percent hoger ligt dan die van het vorig jaar. Daarbij spreekt men over geschenken die In prijs variëren van 1 tot 150. Meestal komt het neer op geschenken in de prijsklasse van 20 tot 30 gemiddeld. Maar dat is weer sterk afhankelijk van de klantenkring van het betref fend relatiegeschenkenbedrijf. Een van de handigste „uitvindingen” van de laatste tijd vinden we wel de Caddy, een rek om fietsen aan de auto mee te nemen. Het is een rek van metalen buizen (voor een deel van een kunststofhoes omgeven), dat gemakkelijk in elkaar te zetten is; dat ook gemakkelijk aan de auto te bevestigen is, zonder dat het beschadigingen veroorzaakt. Er zijn geen gaten nodig om de Caddy vast te zetten. De vernuftige geest achter dit door Tunit-Rijswijk (Z.-H.), (070-982327), uitgebrachte stuk veervoersgereadschap. heeft handige grepen om de zaak vast te zetten bedacht. steding zal vooral veel vrouwen trek ken, want zaken als borduren, ma cramé, weven, spinnen, pottenbakken sieraden maken, textiel verven enz. komen er volop aan hun trekken. De beurs is open van 12.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 22.30 uur. Op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Bereikbaar heid op de autoloze zondagen is geen probleem, want met trein en metro komt men tot voor de deur. degenen, die het met een vouwfiets niet zo zien zitten, is dit een oplossing. Trouwens: Drie vouwfietsen neemt men ook niet zo maar mee achter in de bagageruimte. We moeten zeggen, dat we zeer enthousiast over dit produkt zijn. Je kunt nu ergens naar toe toeren en ter plekke op de fiets stappen, op de echte fiets dan. Het rek past op vrijwel elke auto, maar er zijn uitzonde ringen zoals de Volkswagen. Daar moet men wel even naar informeren. Het plezierige van dit ook voor een man met twee linkerhanden te bevestigen hulpstuk is, dat men er zo nodig drie normale fietsen mee kan vervoeren. Dus vooral voor B. H. Langeveld: „Wanneer je iemand een beetje persoonlijk geschenk geeft, deklasseer je het wanneer het vol recla meteksten en telefoonnummers zit”. Niet lang geleden heeft het burean Ogilvie bij grotere kantoren, instellingen en bedrijven geënquêteerd hoe het nou precies zat met het waardeoordeel over het relatiegeschenk. Bovenaan de rij ge dachten die het gegevene oproept, staat die aan vriendschap; zakelijke vriend schap wel te verstaan. De helft van de geschenken stijgt boven het bedrag van een tientje uit. Verzekeringsmaatschap pijen en banken geven door de bank genomen minder waardevolle cadeaus aan hun relaties. uitgaande van een toenemende schaal vergroting een verdere uitbreiding van het aanbod en bovendien uitgaande van een slechts geringe welvaartsstijging, de jaarlijkse stijging van de omzet op ca. 10 procent ramen. Dat betekent dat in 1977 de doe-het-zelf-markt een om vang van circa 1.5 miljard zal halen en in 1980 de 2 miljard gulden-grens zal pas seren. Voor de blijvers onder hen en voor de grotere bedrijven is de wassende stroom van relatiegeschenken die elk jaar in de laatste maanden ons land overspielt, een beste bron van bestaan. Elke voorzichti ge schatting die de werkers in deze weinig bekende branche doen, loopt in de tientallen miljoenen guldens. In vroe ger jaren nog wel eens conjunctuurgevoe lig. Maar nu onafhankelijk van de ups en dows in de economie steeds uitdij end. Een zwaar betaalde golf van goed heid. is de De foto’s zijn van Ichsam Pohan, de tekeningetjes van Raden Suwondo Sude- wo en het omslagontwerp is van Henk de Boer. Voor degene die belangstelling heeft voor de keuken van het Oosten, een onmisbare gids in de geurige en kleurige wereld van de meest uitgebrei de rijsttafel tot en met de eenvoudigste hapjes voor tussendoor. belangstelling om dat boek. Ze blijft verbaasd. dat was een succes door de verhaaltjes en herinneringen tsusen recepten door. behang f112 ƒ21 miljoen en Door World Selection 1973, een instel ling, die produkten voor de particuliere sector beoordeelt, is een gouden me daille toegekend aan Sigma Coatings voor de Histor Aqua, een verf die met water verdund kan worden en waarvan de spatten en vlekken met water verwij derd kunnen worden en toch de normale hoogglanskwaliteit heeft. Wij schreven daar in deze rubriek al eerder over. „Het ligt er sterk aan, aan wie je het geeft. Aan het personeel met natuur lijk uitzonderingen wordt veelal blan co gegeven. Men weet toch wel van wie het komt. Hele dure cadeaus graveert men ook niet, want dan verminder je duidelijk de waarde”. B. H. Langeveld: „Zo langzamerhand is men een beetje ballpoint-moe gewor den in de relatiegeschenkenbranche”. Waar Parker-importeur Lennox (haalt je de koekoek) natuurlijk lijnrecht tegenover staat: „Iedereen wil best een goede ball point. Als je er al een hebt doe je er je familie een plezier mee. Het kan alleen in die zin negatief uitvallen, dat men zegt: Góh, alweer een ballpoint”. L. Nederhorst: „We hebben er duizenden verkocht. Je begrijpt niet waar ze blij ven. Ja, misschien raakt iedereen ze op den duur weer kwijt. Maar soms vraag ik me af: hoelang blijven we zoveel ballpoints per jaar verkopen”. Assistent-verkoopleider F. E. van der Ham van Lennox in Amsterdam: „Vroe ger was het relatiegeschenk in Neder land echt een stiefkind. Was er een jaar niet zoveel geld, dan liet men het ach terwege. Nu zegt men: als het een slecht Toch zou deze kookbijbel bijna niet verschenen zijn, want toen zij van de uitgever de opdracht ontving, had de dokter haar juist een absoluut lees- en schrijfverbod opgelegd, in verband met een ernstige oogziekte. Na allerlei andere methoden gepro beerd te hebben (onder andere gebruik maken van een bandrecorder) dicteerde zij het boek tenslotte aan haar man, die alles met de hand opschreef en het later uittikte. Het is een geweldig boek ge worden. Niet alleen door zijn omvang, de kleurenfoto’s en de tekeningen, maar vooral door de inhoud. Jammer is het dat de uitgever niet een alfabetische inhoudsopgave in het boek heeft opgeno men. De schrijfster heeft hem wel ge schreven, verzekerde zij mij. Het is iets dat in zo’n naslagwerk niet mag ontbre ken. De koper van het boek zal vooral veel plezier beleven aan de recepten voor sambals, die Boet (de man van Beb Vuyk) met soepele pols en grote kracht heeft gedraaid (gewreven). Er staat een Sambal Boet in het boek, die de Vuyks vaak in plaats van bloemen meenemen als presentje voor vrienden bij wie ze op bezoek gaan. Van de totale verkopen van ijzerwa ren en gereedschappen in 1971 van naar schatting 205 miljoen is het merendeel te vinden in de hoek van gereedschap pen met een aandeel van 150 miljoen en dan nog voornamelijk betrekking hebbende op elektrische gereedschappen, waaraan alleen al 110 miljoen gulden werd uitgegeven. Er worden dan ook per jaar naar schatting 400.000 stuks elektri sche handgereedschappen op de Neder landse markt gebracht, waarbij het op valt dat de meertoerige slaeboormachi- nes bezig zijn de lichtere (en goedkope re) boormachines uit de markt te ver dringen. Elk jaar weer proberen de grote be drijven tegen elkaar op te bieden in exclusiviteit. B. H. Langeveld van Van Slobbe: „Ik sjouw de helft van het jaar Europa af naar nieuwe artikelen. Maar in Nederland zijn er twee dingen die moeilijk liggen. Heb je iets werkelijk nieuws dan heeft je concurrent dat een maand later ook en wat misschien nog meer steekt je klant probeert de artikelen die jij hebt gevonden en in wederverkoop hebt, te betrekken van de fabriek. Hij laat mij het artikel tonen en gaat dan zelf de bron proberen te vinden. Misschien zijn we in dit land nog niet helemaal rijp voor de relatiege schenkenhandel”. jaar is geweest kan het wel eens heel noodzakelijk zijn een vriendelijk gebaar door middel van een geschenk naar je klanten te maken. Het echte omkoopidee dat jaren geleden nog wel eens heerste, dat relatiegeschenken er alleen maar waren om iemand in een bepaalde rich ting te duwen, is verdwenen. Het moet tegewoordig alleen maar bevestigen dat er prettig zaken is gedaan in het afgelo pen jaar”. Door driehonderd firma’s waren ruim zevenhonderdvijftig verschillende pro dukten ter beoordeling ingezonden. De beoordeling door een onafhankelijke ju ry geschiedde op basis van vergelijking met gelijksoortige producten in gespecia liseerde laboratoria. DEN HAAG. De omvang van de bestedingen in de doe-het-zelf markt maakt deze tot een der snelst groeiende van ons land. Dit valt op te maken uit het feit dat de totale detailhandelsomzet die in 1961 nog maar circa f 100 miljoen beliep, in 10 jaar tijd verachtvoudigd is. De verwachting is dat de omzet van doe-het-zelf-artikelen dit jaar verder zal toenemen tot rond f 1 miljard. Dit meldt bet Amsterdamse bureau Ecoplan in een rapport over de Nederlandse markt voor doe-het-zelf artikelen. Wat niet wil zeggen dat de Nederland se zakenwereld miljoenen zonder bijbe doeling zal gaan uitgeven. Nee, de kost blijft steeds voor de baat uitgaan. Van daar dat vooral op de kleinere weg gevertjes maar al te vaak een em bleem of een naam prijkt. Afgezien van de telefoonnummers. F. E. van den Ham: Een paar handige tips nog bij het gebruik van de Caddy, die voldoet aan de wetteljjke eisen van vervoer. Om de fiets aan het rek vast te zetten kan men het best een haakbinder (enkelvoudige spin) gebruiken. Met een kabelslot kan men rek en fietsen „vergrendelen” voor als men even de auto uit wil en niet gaat fietsen. Als men enkele fietsen meeneemt zal men wel een extra nummerbord nodig hebben, omdat de fiet sen het origineel onleesbaar maken. Het relatiegeschenk moet de geur van exclusiviteit meedragen. Vandaar de wijnrekken, de thermometers op kwarts- In de lijmsector zijn er enkel» nieuwtjes. Bison-tix, de contactlijm van Perfecta Chemie, die tot nu toe alleen maar verkrijgbaar was in bussen vanaf kwartliters tot en met tien liters, is nu ook verkrijgbaar in tubes met een in houd van resp. 45 en 110 cm3. Een verbetering, omdat men voor kleine klusjes nu niet meer met de grote pot op stap hoeft. Bison-tix is geschikt voor het lijmen van formica, board, kurk, fineer, rubber, leer, textiel enz. op hout, spaanplaat, beton, metalen enz. en on derling. Rambo heeft een tweecompo- nenten-ijzerlijm op de markt gebracht. Het produkt wordt in twee tubes gele verd. Uit beide knijpt men een zelfde hoeveelheid en mengt die voor verwer king. Wat volgens Langeveld ook moge blij ken uit de vele handelsreizigers die een relatiegeschenkbedrijfje op poten zetten. Alsof dat met hun vakkennis mogelijk is. „Op het ogenblik zijn er zo'n 600 relatiegeschenkbedrijven. Maar ik durf rustig te stellen dat 90 procent daarvan eendagsvliegen zijn. Vertegenwoordigers die denken dat je zoiets met f 5000 van de grond krijgt. Een paar maanden nadat ze begonnen zijn, verdwijnen ze weer even snel van de markt als ze er kwamen”. Nog steeds worden de relatiegeschen ken aan het eind van het jaar overhan digd of opgestuurd. Steeds minder gebeurt het met nieuwjaar. Adj,unct-directeur L. Nederhorst van Staat in Meppel: ..Het nieuwjaarsgeschenk verdwijnt. Wanneer men vroeger een gulden of twintig over had voor een geschenk, wordt dat be drag nu in tweeën of in vieren opge splitst en laat de vertegenwoordiger van het schenkende bedrijf twee- of vier maal zijn relatiegeschenk achter”. Naast een reeks noviteiten zoals zelfleg-tapijt, een smidse met aan beeld, jute voor de wand, een nieuw soort zelfleg parket vindt men er ook natuurlijk alles wat maar met doe-het-zelf- bezigheid te maken heeft zoals gereedschappen, kunstof- fen, bouwpakketten, vulmiddelen, lij men, opbergsystemen, bouwmateria len, tuinartikelen enz. enz. Dit is een standaardwerk met zo’n zeshonderd recepten uit alle delen vaa de Indische archipel. Het is bovendien doorschoten met foto’s en tekeningetjes. De opbouw is logisch en weldoordacht. Elk hoofdstuk begint met de eenvoudig ste gerechten. Aan het einde staan tel kens de ingewikkelde schotels. Ze zijn origineel en door de schrijfster steeds zelf geprobeerd. En dat is nog wel het belangrijkste. B. Langeveld, directeur geschenken- bedrjjf, toont een thermometer (dit jaar erg „in"). Na veertig jaar schrijfstersschap vorig jaar haar verzameld werk bij Uitgeverij Querido verschenen. Een tien tal journalisten van dag- en weekbladen meldde zich toen bij haar voor een_ vraaggesprek. „Nu heb ik dit kookboek geschreven”, zei ze mij „en de hele vaderlandse pers dient zich aan.” Ze kon hot nnff niet anoH vorworVan ol Directeur B. H. Langeveld van Van Slobbe in Rotterdam zegt: „Je moet onderscheid maken in premiums (weg- geefartikelen bij een produkt of artike len op bonnen van een bepaald produkt), reclameartikelen (waaronder ik de goe de kopere weggevertjes versta) en rela tiegeschenken. De laatste categorie geeft blijk van de waardering voor de dat jaar ontvangen opdrachten. Het gebeurt wel eens een enkele keer dat het anders om gaat: dat men iets geeft om een opdracht van een ton binnen te slepen. En dan gaat het om draagbare tv’s en zwembaden. Maar dat betreur ik. Daar door zou het de schijn van omkoperij op zich kunnen laden. En dat moet je mijns inziens trachten te voorkomen”. Lennox Amsterdam: „Gemiddeld ge nomen schatten wij het geschenk dat bij ons wordt afgenomen tussen de 7 en ƒ10. Staat in Meppel: „Wij werken echt voor de middenklasse, ƒ4 tot f 7”. Van Slobbe in Rotterdam: „Gemiddeld ƒ20 tot 30, maar het zou me niet verbazen wanneer het landelijk nog hoger lag”. kristallen, de leren onderzetters met al lerhande afbeeldingen, langzaam aan de agenda’s, de asbakjes, de glazen een beetje verdrongen hebben. Wat eeuwig heidswaarde schijnt te hebben is de goede oude ballpoint. Op een enkele uitzondering na. Romanschrijfster Beb Vuyk, van wie dit bij de de Uitgeverij Luitingh B.V. verschenen boek is, heeft er „eindeloze etentjes gedurende het weekeinde met vrienden” voor over gehad. Overigens is dit haar tweede kookboek. Haar eerste verscheen al bijna tien jaar geleden onder de titel „Eet een beetje heet”. Ook succes door de korte de De hoogtijdagen van het relatiege schenk zijn weer aangebroken. Zakelijk- Nederland schenkt weer voor ettelijke miljoenen guldens cadeautjes van de meest uiteenlopende aard met ver in het achterhoofd dat de zakelijke relatie er alleen maar baat bij kan vinden. De vleesplanken, wijnrekken, aktentassen, ijs- emmers, leren dozen, aanstekers, ball points, onderzettertjes, agenda’s, thermo meters. vochtigheidsmeters. glazen, schrijfsets, slabestekken. enzovoorts, en zovoorts vliegen de deur weer uit. Houdt u van Indisch (Indonesisch) eten? En bent u ook zo iemand die wel eens een cadeautje geeft waar je zelf later ook nog plezier aan kunt beleven? Dan onmiddellijk de volgende tip note ren: Het Groot Indonesisch Kookboek (afgewisseld met Chinese recepten). Ik geef u dit met opzet als tip voor de komende feestelijke dagen. Het is wat duurder dan de kookboeken en -boekjes die wekelijks verschijnen. Lisbeth Perrone heeft een boek over naaldtechnieken geschreven: „De nieuwe wereld van de naaldkunst” (uitgeverij In den Toren, Baarn). Het gaat hier om het fijnere werk met de naald. Het boek staat vol met ontwerpen, met voorbeel den van allerlei steken, allerlei technie ken (kloostersteek, petitpoint, goblin en sudan). Van elk voorbeeld trekt men een afbeelding van het resultaat (de stof) en van de werkwijze (op ruitjespa- nier) aan. In 1971 beliepen de consumptieve be stedingen aan doe-het-zelf-artikelen (hout, verf, behang, ijzerwaren en ge reedschappen, vloerbedekking lijm en kit e.d.) in Nederland circa 800 mil joen, verdeeld over de belangrijkste arti- kelgroepen waren die bestedingen als volgt verdeeld: hout en houtwaren 125 miljoen, verf en verfartikelen 140 mil joen. ijzerwaren en gereedschappen 205 miljoen, vloerbedekking f 150 miljoen. miljoen, lijm en kit diversen 50 miljoen. Twee jaar geleden was de ijsemmer een topper; nu heeft iedereen er een of meer in huis en worden thermometers en wijnrekken per gros afgegeven. De maanden november en december staan bol van de goed bedoelde, maar vaak nutteloze cadeaus. De Nederlandse verfindustrie boekte in 1972 een omzet, inclusief export, van 530 miljoen (fabrieksprijzen) tegen 505 miljoen in 1971. Het aandeel daar van voor de doe-het-zelf-markt is voor verleden jaar berekend op 21,3 percent, overeenkomende met een waarde van f 113 miljoen. Hoewel de Nederlandse verfindustrie een uitermate sterke posi tie inneemt op de binnenlandse verf- markt, wordt de invloed van buiten landse verfindustrieën gestadig groter. Deze bereikte vorig jaar zelfs een aan deel van 20 procent met een waarde van circa 60 miljoen. De expansieve groei die de gehele doe- het-zelf-markt te zien heeft gegeven doet zich ook voor op het gebied van Wie op de hoogte wil blijven van de nieuwste (en misschien ook wat oudere) snufjes kan van 17 en met 25 november terecht in het Ahoy-gebouw te Rotterdam-Zuid waar voor de derde maal de doe-het- zelf-en creatieve vrijetijdsbestedings- beurs” Eigenhandig” wordt gehouden. Men kan daar onder meer iets zien en te Voeten komen over de cursus zelf metselen door amateurs, die sinds kort door de Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie wordt gegeven in diverse plaatsen. Wie het wil kan daar in Rotterdam zelf een stukje metselen. Op de beurs kan men zich laten informeren over de groeiende stroom materialen, waarmee men de wand kan aankleden. Twintig stands zijn er voor ingericht. De afdeling creatieve vrije tijdsbe- behang. In 1971 besteedde men in Ne derland naar schatting 240 miljoen voor 32 miljoen rollen behang voor wo ningen en kantoren, waarvan ongeveer ter waarde van 112 miljoen voor doe- het-zelf-doeleinden. Volgens een onder zoek van het CBS was dat in 1968 nog maar ruim 44 miljoen gulden. Deze groei is des te opmerkelijker omdat de muur verven een sterke groei vertoonden en een zeer groot aantal nieuwe wandbe- kledingsprodukten op de markt is geko men. Voor de komende jaren kan men,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19