TON VISSERS Van wielrennen naar schaatsen Blank blazoen van Blokker AL KM AAR” VOOR WISO VAN LEVENSBELANG iet ng SPONSORS VOORWAARDEN Practical joke Uit de etalage jk Het gewone volk 1 o NOVEMBER 1973 ZATERDAG 3 1 JIS De naam van Ton Vissers wordt niet meer uitsluitend in re latie tot de wielersport genoemd. Vissers, in welke hoedanig heid dan ook (ploegleider, organisator, stuntbedenker) een kleurrijke figuur, werd twee maanden geleden door de initia tiefnemers van de nieuwe proforganisatie WISO benaderd om de functie van manager-annex-public relationsman te accep teren. Vissers zei, zij het niet zonder enige aarzeling, ja. Het geen inhoudt, dat het reilen en zeilen van de WISO zeker niet onopgemerkt zal verlopen. T-r, rrwrFV BERT BREVOORD over eens in de STOPP E., Inderdaad blijkt uit genoemde co- De schroom van Ton Vissers ten opzichte van een ongewis schaatsavontuur met de WISO op het moment dat hij werd benaderd verkeerde de organisatie nog in een pril stadium was stellig verklaarbaar. Het roemloze einde van de ISSL. de op Amerikaanse leest geschoeide baanbreker van het profschaatsen, billijkte een af- wachtende houding van de Brabander. Een eventueel fiasco zou namelijk vooral voor Ton Vissers minder prettige consequenties kunnen hebben. Zijn optreden met de inmiddels opgeheven Canada Dry-formatie kan bepaald niet als het meest succes volle uit zijn wielerverleden worden gekenschetst, een feit dat door Vissers ook niet wordt ontkend. Een tweede catastrofe in één jaar zou uiteraard van negatieve invloed zijn op zijn reputatie en zyn ambities waar het de wielersport betreft flink kunnen dwarsbomen. een beetje verbaasd. Maar bij besprekin gen met baandirecties en wat voor in- ook ben ik altijd goed stanties dan ontvangen.” ge sportjournalistiek in de kranten en op de tv.Ik zit er al jaren op te wachten! Hij kreeg er spijt van natuurlijk Toen de „Boelgaren” (we waren Dick van Rijn al erg dankbaar dat hij niet sprak van „de sterke Boelgo’s”. zoals Knobel heeft het zelf gezegd: Ajax heeft verloren omdat het Cruyff niet meer heeft. Ergo heeft CSKA gewon nen omdat het Cruyff nog nooit ge had heeft. Wat zullen de consequen ties zijn van deze nederlaag? Voor e van r een enten reerd. enten zorg oruari jarige e ndag ikan. trt te lewijs venst harte Vissers: „Onder bepaalde voorwaarden heb ik „ja” gezegd. Zo wilde ik vrij werken (Vissers maakt geen deel uit van het stichtingsbestuur van de WISO, red.), ik claimde het recht om het alle- Ik citeer: „De kwaadheid die zich van mij meester maakt als ik uitspraken hoor van presiderende voetbalpatsers valt inderdaad in het niet bij de blinde woede waarin ik dagelijks het journalistiek verslag van hun daden moet verwerken.” maal een maand aan te zien en ik had uiteraard mijn financiële eisen. opent. En dat zou best eens de aanzet kunnen worden van het profschaatsen in met name Noorwegen. Vissers: „De benadering van de WISO is natuurlijk wel even anders dan die van de ISSL. De mensen die nu in het stichtingsbestuur zitten (dat zijn er in totaal zeven, waarbij dan nog een juri disch en algemeen adviseur) hebben een heel andere doelstelling dan die Ameri kanen hadden. Deze mensen doen het niet voor de winst, maar voor de schaats sport.” i eg int, i ten- 3 met deren j ver- :o per 62,71. onre- arlem je in n die raken 19.30 :nzet- Wat die cijfers betreft, kan ik mel den dat de NOS in de eerste drie kwartalen van 1972 in totaal 168 uur, 34 minuten en 22 seconden aan sport heeft uitgezonden, waaronder een mi nuut en twee seconden aan de dui vensport. In totaal moet er ongeveer 1800 uur door alle zendgemachtigden samen in die eerste negen maanden zijn uitgezonden- Met de sportpro gramma’s van de AVRO, de TROS en de NCRV mee, zal dus ongeveer 11 a 12 percent van de gehele zendtijd aan sport zijn besteed. Een krant als het door Blokker gewraakte Parool, dat verhoudingsgewijs veel sport in zijn pagina’s verwerkt, besteedt per week zestieneneenhalve pagina van de 87 redactionele pagina’s aan sport, ofte wel 19 percent. Dus bijna een vijfde in plaats van een derde. Je moet wel heel wazige denkbeel den over het beroepsvoetbal hebben als je het (gelijk een antieke 19e- eeuwer) als iets heel verhevens ziet dat alleen beoefend mag worden door engelen met een rein geweten enlof een blank blazoen. Blijkbaar ziet Jan Blokker de voetbalsport niet als een onderdeel van de totale maatschappij, maar als een oase in een woestijn van ongerechtigheid, zoals je ook wel mensen hebt die menen dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. We zien dus dat we van de cijfers van Jan Blokker een deel mogen aftrekken, zoals we vermoedelijk, om een juist beeld van zijn problemen te krijgen, ook een bepaald percentage van zijn meningen mogen aftrekken. Overigens heeft iedere satiricus, evenals iedere karikaturist, natuurlijk het recht om via de overdrijving zijn punten te scoren. Wat me alleen een beetje van hem tegenvalt is, dat hij, met de hem eigen overdrijving, zijn Maar Frits en Henk waren daartegen. „Je kan toch denken dat Ajax vana vond pas om tien uur begint”, zei ik, maar Frits zei: „Ik kan wel zo veel denken. Ik kan wel gaan denken dat de televisie helemaal niet bestaat en gewoon wacht tot ik morgenochtend de Sport en Sportwereld bij het stati on kan kopen, maar Sport en Sport wereld is nu eenmaal opgeheven, dus ik luister nu toch maar even. i kon- pman, die je ten in Wat allemaal niet wegneemt dat de WISO zich inmiddels van een behoorlijk legertje sponsors heeft voorzien en dat het kapitaal waarover de organisatie nu beschikt hoger ligt dan de 150.000 gul den, die als beginkapitaal werd genoemd Ook de Scandinavische tak van de WISO (Kees Verkerks toekomstige schoonvader Bernander fungeert in het hoge noorden als equivalent van Ton Vissers) geeft aanleiding tot optimisme. Zo is het waarschijnlijk, dat het beroemde Bislet in Oslo (afgelopen seizoen taboe voor de ISSL-groep) zijn poorten voor de profs hij het altijd over „de energieke Joe- go’s” heeft) kort voor tijd 2-0 maak ten, begon Frits wit weg te trekken. Het grote troostwerk kon beginnen. „Kom-op Frits”, zeiden we, „die ach terstand werken ze straks wel weer weg bij de strafschoppen!" Maar daar trapte hij niet in. „Hoe komt het toch dat je je zo sterk met zo’n club verbonden voelt?” stamelde hij. „Dat komt, Frits”, zeiden wij, „je grootva der stond al achter het doel bij Ajax, en je vader en jij ook als kleine jongen, dat vreet erin als zoutzuur, dat krijg je er niet meer uit.” Voor het werk dat ik voor de WISO doe de hele organisatorische business, de public relations en het verzorgen van het reclamepakket, krijg ik een aantal percenten van de opbrengst van de wed strijden en van de reclame. Je mag van mij best weten om hoeveel percenten dat gaat, maar misschien heeft het stichtingsbestuur dat liever niet. Daarom zal ik het ook maar niet zeggen.” Maar nee. Frits ging zijn broer opbellen om te vragen hoe het met hem ging. Fadrhonc c.s. (of voor Van der Hqrt c.s., net zo u wilt) lijkt het een gunstige ontwikkeling. De Ajacieden hebben zich nu „uit de etalage ge speeld” en de enige manier om er weer in te komen, is via het Neder lands elftal. Krol, Hulshoff, Suurbier, Neeskens en de anderen zullen er bijzonder op gebrand zijn revanche te nemen via België. Een andere consequentie is waar schijnlijk, dat Ajax de Hongaar Var ga inderdaad niet voor het volgende seizoen zal kunnen opstellen- Ajax had het Nederlands elftal als pressie middel. Om met Goethe te spreken: „Und bist du nicht willig, so brauch’ ich Gewalt!” Ajax had, althans theo retisch, een of meer spelers kunnen verbieden voor Oranje te spelen, zo als het Krol en Neeskens ook ver bood voor Europa uit te komen tegen Zuid-Amerika. Nu de Ajacieden dat Nederlands elftal broodnodig hebben voor hun eigen reputatie, hoeft Ajax er zelfs niet meer over te peinzen met zo’n boycot te schermen: de spelers zouden het niet accepteren! Aan de andere kant voorkomen het Nederlands elftal en de wereldkampi oenschappen van volgend jaar, dat Ajax nu al uit elkaar spat. Ik ver moed (en dat vermoeden is op niets meer gebaseerd dan op dingen die je her en der wel eens opvangt, plus wat intuïtie), dat Neeskens, Krol, Hulshoff en Suurbier alle pogingen in het werk zullen stellen om elders onder dak te komen. Liefst in Spanje. Goed voorgaan doet goed volgen. Zij hebben haast, want nu zijn ze nog iets waard, nu het Ajax-aureool nog om hun slapen cirkelt. Straks is Ajax niet meer dan een naam met een vaag bekende klank. Want Ajax was al uitgecruyfft en is nu ook nog uitgeajaxd. „Ach, in hoe korte tijd moet ook het grootste vergaan!” zei Claudianus al. in het Latijn Ton Vissers komt er rond voor uit dat de wedstrijden in Alkmaar voor de WISO van levensbelang zijn. Ik kan me voorstellen, dat de persmedia de WISO flink te grazen nemen als het een forse tegenvaller wordt. En met tegenvaller bedoel ik echt niet de resultaten van de schaatsers. Die mogen best wat minder goed zijn, als we maar een vol huis trekken. Dat heeft voor deze organisatie in dit stadium een positiever effect dan een handjevol publiek en wereldtijden van de rijders.” Het eindsignaal klonk, het was voorbij. Frits vloekte. „Niet zo pessi mistisch, Frits”, zeiden we, „dit be wijst nog niets, dit was de radio maar. Straks komt de televisie, dan wordt het pas officieel, en wie weet wat er in de tussentijd nog allemaal kan gebeuren. Moed verloren, al ver loren!” En .waarachtig, heel even hoopte hij nog, om tien over tien, dat Frans Henrichs zou zeggen: „Dames en heren, ik heb een sensationeel bericht voor iedereen die vanmiddag naar het radioverslag van CSKA Ajax heeft geluisterd. U kent Dick van Rijn. Ik zal niet zeggen dat hij een practical joker is, maar het over komt hem wel vaker dat hij twee spelers of twee elftallen door elkaar haalt, en nu wil het geval dat dank zij de slechte lijnverbinding de in druk is gewekt dat Ajax. Vissers: „Zo is het maar net. Een mislukking met de WISO zou op een paar mensen worden afgewenteld. En ik besef donders goed, dat ik daar dan bij zou horen. In zo’n geval wordt het wel erg moeilijk om een sponsor voor een wielerploeg te overtuigen. De meeste dingen die ik heb aangepakt zijn wel succesvol verlopen (Vissers noemt bij voorbeeld het inderdaad in alle opzich ten geslaagde nationale wielerkampioen schap op de weg in 1972), maar daar heb je dan niet zoveel aan. Wordt die WISO een flop dan heet het: die Vissers is zowel met Canada Dry als met de schaatsenrijderij niet geslaagd.” Wat de publieke belangstelling betreft lijken de openingswedstrijden weinig ge vaar te lopen. Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat het aan langebaan- wedsirijden verknochte Noordhollandse publiek de WISO reden zal geven de nabije toekomst optimistisch te bekijken. Het kiezen van Alkmaar als „aangever” is uit zakelijk-tactisch oogpunt een vol treffer, maar op dat punt heeft Ton Vissers zijn sporen al lang verdiend. Vissers: „Die schaatssport is voor mij een nieuw fenomeen, waar ik als een nodig is. Ik ben blij, dat ik met mijn schapen te maken heb. Zo dom zijn die zakelijk object tegenaan kijk. Ik ben nu eenmaal gewend professioneel te denken en bij de wielrennerij heb je te maken met mensen, die dat zonder uitzondering ook doen. Dat is bij het schaatsen niet Uit het feit dat Ton Vissers en da WISO tot overeenstemming kwamen, mag worden geconcludeerd dat Vissers voor de proforganisatie goede levenskan sen ziet weggelegd. „Uiteraard, anders was ik er niet ingestapt. Ik ga er a priori van uit, dat het slaagt. Daarom is voor de eerste wedstrijden (op 28 en 29 november, red.) bewust voor Alkmaar gekozen. Hier leeft het schaatsen als nergens anders. Wat wil je, Ard Schenk woont hier in de buurt, hij geeft hier les en is hier vreselijk populair. Bovendien is de medewerking hier uitstekend. De directeur van de baan, Piet Flens, komt me in bepaalde zaken tegemoet omdat ik zo ver uit de buurt woon (Oisterwijk), hij regelt sommige dingen die op mijn terrein liggen. Dat tekent toch wel de sfeer ten aanzien van die eerste wed strijden.” zo. De mensen daar zijn aan een profes sionele aanpak nog niet gewend. Logisch natuurlijk, want wat dat betreft staat in de schaatssport alles nog aan het begin Laat ik overigens even duidelijk stellen, dat ik bij de WISO niet de dienst uitmaak. Ik zit niet in het bestuur, ik draag, o.a. vanuit mijn ervaring in de wielersport, bepaalde ideeën aan. Daar over kunnen de bestuursleden heel ande re opvattingen hebben dan ik Hoe het allemaal zal lopen, ik weet het niet. Ik heb gezegd dat ze het maar eens moes ten aanzien met me. Wat dat betreft geloof ik wel dat de indrukken positief zijn. Het zou dus kunnen dat de WISO, als het allemaal een beetje goed van de grond komt, vraagt of ik als manager wil aanblijven. Dat zou dan weer kun nen betekenen dat ik ook gedurende de zomermaanden in organisatorisch op zicht verplichtingen heb, die wellicht moeilijk te combineren zijn met mijn wieleractiviteiten.” Van een zo’n activi teit is Ton Vissers het komende wieler- seizoen al verzekerd: hij gaat de Neder landse kampioenschappen op de weg voor dames, amateurs en profs organise ren. stukje besluit met de woorden: „De sportjournalistiek morgen afschaffen dat zal nog eens een daad van reclassering zijn." In blijde verwachting van het uit voerige voetbalmenu dat de Duitse televisie ons zou aanbieden, zaten we met ons allen rond de radio, om te horen of CSKA Sofia net zo slecht voetbalde als de Bulgaarse radiotech nici hun werk verrichtten. Halverwe ge de tweede helft van CSKAAjax begon op de televisie Dynamo Dres denBayern München. Ik stelde voor dat we Dick van Rijn nu het zwijgen zouden opleggen, dan konden we ongestoord naar al die Duitsers kijken en hadden we later op de avond nog de spanning te goed van de afloop van de Ajax-wedstrijd. lumn, dat Jan Blokker sport en poli tiek onverenigbaar vindt, althans on gelijksoortige grootheden. Ik citeer: „Per dag wordt in de Nederlandse pers gemiddeld een derde van de redactionele ruimte en minstens een uur van de totale televisiezendtijd besteed aan Sport, d.w.z. aan de aan stotelijke brabbelpraat van Theo Koomen, Maarten de Vos, Ivo Vette- winkel en hoe heten ze verder alle maal, met hun vrijblijvende geleerd heid over dingen die niets, maar dan ook niets betekenen. Ruimte en tijd die willens en wetens worden afge pikt van zinnige informatie over wat ons allemaal wèl in hoge mate aan gaat over politiek zal ik maar zeggen: die zeer suspecte, smerige business die, als het maar even moge lijk is, niets met sport te maken mag hebben, en die steeds viezer wordt naarmate ze via Nixon, Chili of de olieboycot de Sport een strobreed in de weg dreigt te leggen.” Blokkers blinde woede richt zich met bewonderenswaardige precisie op verslaggevers van Studio Sport, co lumnisten van het Parool en sport journalisten van De Tijd en het Al gemeen Dagblad, zodat hij geen ge zeur krijgt met de Volkskrant-sport- redactie. Die blinde woede over sportjournalisten die niet meteen moord en brand schreeuwen over de Ajax-aankopen Steffenhagen en Var ga (die door de Duitse voetbalbond voor twee jaar werden geschorst na het Bundesliga-omkoopschandaal) doet wat wonderlijk aan voor een medewerker van de Volkskrant en een televisiehoofd van de VPRO toch geen krant en geen omroep die „blind van woede” plegen te wor den als bijvoorbeeld een fabrieksar beider, na twee jaar gevangenisstraf wegens oplichting, weer de kans krijgt zijn beroep uit te oefenen. In de Volkskrant van afgelopen woensdag heeft Jan Blokker weer een van zijn amusante, leesbare co lumns geschreven waarin hij met kracht van grote woorden zijn oude vertrouwde, en voor zover ik kan nagaan ook enige standpunt heeft weergegeven: Nederlanders deugen niet, of het nu Biesheuvel of Den Uyl is, de gewone journalisten of de sportjournalisten, de politieke partij en of de voetbalclubs- Zij deugen niet omdat zij deel uitmaken van het kruimelige kruidenierslandje Neder land. Hij kan hoog of laag springen, maar feit is nu eenmaal dat ongeveer tweeëneenhalf miljoen Nederlanders, verdeeld over zo’n kleine 20.000 vere nigingen, georganiseerd sport beoefe nen! Dus bijna een op de vijf Neder landers, nog even afgezien van de miljoenen ongeorganiseerde suppor ters, tribuneklanten, geïnteresseerden etc. Nu hij dit hoort zal Jan Blokker, als erkend democraat, vermoedelijk meer begrip hebben voor het feit dat de belangstelling van het gewone volk voor sport ook gehonoreerd wordt door de kranten en de televi sie. Hij zal nu misschien antwoorden dat hij eigenlijk niet bedoeld heeft te zeggen dat de sportjournalistiek moest worden afgeschaft, maar de sportjournalistiek zoals die in Neder land beoefend wordt. Akkoord. Goed voorgaan doet goed volgen. Hij zelf schrijft alleen in raillerende, en aaaraoor zijn wij m siaui yeojKwi. de zitaccommodatie aanzienlijk te verbeteren. De baan kan nu zo’n acht- tot tienduizend bezoekers her bergen.” Flens over het in zee gaan met de WISO: „De directies van de kunstijs banen (verenigd in de Belangengroep 400 meter-banen) beschouwen een kunstijsbaan als een bedrijf. Wij kunnen ijs huren aan wie we willen. Dat hebben wij in Alkmaar nu ge daan aan de WISO. Die stap houdt geen oorlogsverklaring aan de KNSB in, maar wij zijn als ijsbaandirecties principieel eens, dat er geen inmen ging moet zijn van welke instantie dan ook waar het gaat om het toe wijzen van ijs aan huurders. Daar willen we vrij in zijn.’” Dat Ton Vissers na ampel beraad besloot de schaatsgok toch maar te wa gen, spruit enerzijds voort uit zijn zin voor avontuur, anderzijds uit de positie ve indruk die hij van de WISO en de mensen die met het opzetten daarvan betrokken waren (en zijn) heeft gekre gen. Moeilijkheden met de omschakeling wielrennen-schaatsen blijkt Ton Vissers nauwelijks te hebben gehad. „Geen pro blemen. Dat heeft me eerlijk gezegd wel Iets moeilijker ligt het bij de sponsors, een groep die heel nauw is verweven met het al dan niet slagen van een professionele sportorganisatie. Vissers: „Door de negatieve ervaringen met de ISSL zijn de bedrijven natuurlijk een beetje achterdochtig geworden. Daar kan ik wel inkomen. Bovendien is er dan nog de invloed van uitlatingen van KNSB-zijde, die ook niet stimulerend werken.” neerbuigende zin sport- Dat is natuurlijk wel leuk, zo veel tijd, maar daar kan je geen sportjournalistiek op af stemmen. Misschien heeft hij zo veel invloed bij zijn VPRO, dat hij deze omroep ertoe kan bewegen ook eens een sportprogramma te maken, al wordt de sport in die kringen blijk baar „als een zeer suspecte, smerige business” beschouwd waar men zijn handen liever niet aan vuilmaakt. Een VPRO-sportprogramma. dat tot voorbeeld kan strekken aan de huidi- De Alkmaarse kunstijsbaan, op 29 en 30 november gastheer van de WISO, heeft de eerste vruchten van samen- verking met de proforganisatie al geplukt. Directeur Piet Flens: „De WISO betaalt een uitstekende huur L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23