Bridge Schaken Dammen Filatelie flag net op tijd IE ik! 25 ZATERDAG 1 O NOVEMBER 1973 Erbij lat). /er- o ra ■B^rararaMraHMraraMraMMsa Onze dammedewerker Barend Dukel is deze week overleden. Bovenstaande rubriek had ons nog doen toekomen. We geloven in zijn geest te handelen door deze laatste bijdrage van hem te plaatsen. O ^Z I ESTHER. H Tel. vor- A. BOEKHORST per plus oor B I. igen MR. E. SPANJAARD len gegraveerd K. J. HEYMANS <untu arten I en per iale ten na ge- ’er- rer- pel- >ten Eén, twee, drie, draai je om en zie: vier, vijf, zes, we hebben nu geen les. Zeven, acht, negen, we lopen in de regen. Tien en elf, het gaat vanzelf, twaalf, dertien, veertien, nu kun je het zelf zien, vijftien, zestien, zeventien: nog één keer tellen we tot tien! Eén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen en dan komt tien, lene, miene, kien, achttien en negentien. Zie je, wat er nu gebeurt? Ik zeg in één keer -twintig en jij bent aan de beurt! Zwart zes stukken op 4, 10, 17, 20, 24, 38. Wit zeven stukken op 15, 27, 29, 32, 40, 41, 43. Voor alle vraagstukken geldt „Wit be gint en wint”. „Le Monde Damiste” is het nieuwe maandblad van de Franse Dambond waaraan topdammers als Sijbrands, Kei ler en Baba-Sy hun medewerking verle nen. Van Belgische en Franse componis ten de volgende miniatuurtjes ter oplos sing welke wij in het tweede nummer aan troffen. hoorde Minky plotseling. Oooh, een van de muizen had zoveel gegeten, dat hij op de grond was gevallen. Hij kon niet eens meer opstaan, zo rond was z’n buik. Even later viel de tweede. Ook hij kon niet meer overeind komen. Minky zag het allemaal gebeuren en Minky zag nóg meer gebeuren! Jappe geeuwde en begon een beetje te spinnen. Hij sliep dus niet meer zó vast. Allen Pako was nog in de kast. Hij at heerlijke kaas. Oei, Jappe’s snorharen trilden. Had hij iets gehoord? Boem. Pako lag naast de twee andere muizen op de grond te spartelen. Jappe deed één oog open. Ach, hij droomde zeker. Het was te mooi om waar te zijn. Drie dikke muizen zomaar op de grond. Jappe dacht echt, dat hij droomde. Een heerlijke droom! Minky deed het zowat in z’n broek. Hij bibberde over al z’n botjes. Als hij niet gauw iets deed, was hij straks nog maar alléén over. Minky rende pardoes langs Jappe, die net z’n neus in de lucht sta^. Muizen! Hele echte muizen! Jappe geeuwde nog een keer en begon echt wakker te worden. hand. Schoppenaas zat echter fout en had Garozzo gewoon het aas genomen dan was de leider zeker down gegaan. Garozzo hield het aas echter op omdat hij dacht dat de leider zijn slagen uit die kleur moest halen. De leider had nu zijn negende slag binnen en later bleek op de frekwentiestaten dat het spel maar aan één tafel in de hele zaal was gemaakt en in de wandelgangen werd naarstig geïnformeerd welke klungel dit onwinbare kontrakt had laten maken DUITSLAND (DDR). Naar aanlei ding van het achtste congres van de Wereldfederatie van Vakbonden in Warna van 15 tot 22 oktober 1973 werd een zegel van 35 Pf. uitgegeven, waarop het embleem van de WGB wordt af geheeld. if „En kijk eens wat een groot stuk kaas in de kaasstolp!” De muizenoogjes schit terden blij en de krakelingen knapten uit elkaar tussen de muizetandjes. Pako en een van z’n vriendjes duwden tegen de glazen bovenkant van de kaasstolp, terwijl de derde muis er achter ging liggen om hem op te vangen. Zo, dat was voor elkaar. Pako nam een flinke hap van de kaas. Verrukkelijk! Hij at en at: z’n buik werd ronder en ronder. Minky zag vanachter de tafelpoot, dat de muizen in de kast het ene lekkere stukje na het andere aten. Hij had ook zo’n geweldige trek, maar hij kon hier niet weg. „Hé”, fluisterde Minky. „Krijg ik ook nog eens wat?” Natuurlijk hoor den de andere muizen hem niet en Minky durfde niet harder te roepen, anders zou Jappe wakker worden. En de andere muizen aten maar door. „Boem”, 30. Tf3xf7! Een elegante beslissing. 30Le8xf7. 31. Tcl-fl Lf7-e8. 32. Dc7- c8 De arme Da5 kan er nergens bij. 32Kg8-g7. 33. Dc8xe8 Dreigt Df8 mat. 33Lh4-f6. 34. Pc3-e4 e6-e5. 35. Pe4xf6 en zwart gaf ’t op wegens 35. Tf6: 36. De7+ enz. Een schitterende partij en een waar schuwing voor Fischer: Bobbie, let op uw saeck! Onderwijl duwde Minky met alle kracht die hij had, tegen de drie andere muizen aan. Eén voor één rolde hij ze als tonnetjes naar het gaatje in de muur. Ze konden er bijna niet doorheen. Minky werd er doodmoe van. Grote zweetdrup pels liepen over z’n voorhoofd. Z’n oog- lapje leek wel een dweil. Maar hij had ze er in. Net op tijd, want Jappe kwam met grote sprongen aangerend. Pako’s staart liep een grote kras op, maar ze waren allemaal veilig. Je snapt natuur lijk wel, dat Minky een held was; hij had ze allemaal gered. DENEMARKEN. Ten bate van de getroffenen van de vulkanische uit barsting op het IJslandse eiland Hei- maey verscheen op 18 oktober een zegel van 70 20 ontworpen door Birgit Forchhammer, met een gezicht op Heimaey met de vulkaan in wer king. Ook zag een zegel van 1.20 Kr. het licht ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van de Koninklijke Bi bliotheek; getoond wordt een minia tuur uit het oudste Deense boek (Dal- by, 1050-1100). A B Q 9 8 5 2 0 9 6 3 A V 7 2 gaan naar de kaas en de koekjes!” Minky knikte met z’n kopje en sloop op z’n tenen naar de mand met Jappe er in. Hij was niet zo geschikt voor een strooptocht met dat ene oog, maar dat oog was wel goed genoeg om Jappe in de gaten te houden. Hij ging achter een tafelpoot staan en lette goed op. Ook Pako en de andere muizen slopen op hun tenen en klommen één voor één in de kast. „Oh, heerlijk! Krakelingen en kletskoppen”, piepte Pako opgewonden. HV862 O V 10 7 4 3 B5 4 De tekening laat je een CHINCHIL LA zien. Het is een nachtdier, dat in Chili en Peru in het gebergte hoort te leven. Er is al zoveel jacht op hem gemaakt om het bontdat hij in het wild bijna is uitgestorven. Tegenwoordig wordt de chinchilla veel in speciale fokkerijen gefokt. De chinchilla is niet altijd even vriende lijk en als je henl op wilt pakken, kun je dat het beste aan z’n staart doen. Van Harm Wiersma volgend juweel van een partij winst: zwart: 3 4, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 23, 24. Wit 25, 26, 27, 28, 30 tot en met 35, 37, 39, 41, 43, 44. De kraaloogjes verdwenen weer in het gaatje, maar niet voor lang. Al gauw kwamen ze weer te voorschijn. Geen twee, wel zeven kraaloogjes én een zwart lapje. Tja, één van de muizen was op een keer te lang bij de kaas geble ven. Jappe had hem in de gaten gekre gen en het had maar een haartje ge scheeld of er waren nu nog maar zes kraaloogjes van drie muizen. Op het nippertje was de vierde muis ontkomen, maar Jappe had hem nog wel een tik op z’n kop gegeven. Precies in z’n oog. De muis werd nog dezelfde nacht naar het muizen-ziekenhuis gebracht, drie huizen verder in de kelderkast. Door een spoed operatie kon de muis gered worden, maar hij moest één oog missen. Daar voor droeg hij nu een keurig lapje, wat hem best stond, echt heldhaftig. OOSTENRIJK. Honderd jaar gele den werd de eerste waterleiding van het brongebied van de Schneeberg naar Wenen aangelegd, de „Wiener Hochquellenleitung”. Ter herinnering hieraan zag op 17 oktober een zegel van 2 S. het licht, die van 23 oktober af geldig is voor frankering. De zegel geeft een blik op de Kaiserbrunnen in het Höllental, naar ontwerp van Otto Stefferl en gegraveerd door Wolfgang Seidel. de Verlichting in Polen: J. Sniadecki, H. Kollataj en J. U. Niemcewicz (afbeelding). alweer terug met in z’n voorpootjes een heel groot stuk kaas. Dat was voor Minky. Pako bedankte Minky nóg eens, maar die hoorde niets meer. Hij at en at en z’n buikje werd steeds ronder en ronder. Het was niet erg. Ze waren veilig in hun holletje, veilig voor Jappe! zwarte koningsvleugel de fianchettoloper mist. 25. Tb8-b6. 26. Lc4-c7! Thema III, de diagonaal d8-a5. 26Tc8xc7 27. Del-e5 g7-g6 28) De5xc7 Met een gezonde kwaliteit vóór staat wit gewonnen, maar er volgt nog een fraai tactisch slot. 28. Le7-h4. 29. Tg3-f3 Lb5-e8. Toen de muizen een paar dagen later weer wat waren bij gekomen, was Pako de eerste, die er op een nacht weer op uit ging. Na een paar minuutjes was hij Een stelling om eens een half uurtje naar te kijken. Voornaamste kenmerk’ de penning van Pb4. Voorts speelt het ongedekt staan van Le3 een rol. Er zijn drie in aanmerking komende voortzet tingen: A. 20Pfd5; B. 20Pd7; C. 20. ...Tc3:, een verrassend kwaliteitsoffer. Bij beperkte tijd is het haast ondoenlijk, uit te maken welke de beste is. 20. Pf6-d7. Volgens „64” de verkeerde keuze Het blad geeft de volgende analyses van de andere mogelijkheden, iets voor de vakmensen. A. 20. Pfd5 21. Pd5: ed5: Alles wordt nu beheerst door de penning van Pb4. Zie A. 22. Pc2 Da4 en zwart redt zich. B. 22. Tc8: Tc8: en nu I 23. Td4(?) Lc5! II 23. Ld2 Da4 III 23. Td5. Dc7 met voldoende tactische tegenkan- sen of 23. Da4 24. Lb5: Lb5: 25. Tb5: Pc2 26. Ta5 De4, eveneens met tacti sche zwarte kansen voor het verloren FRANKRIJK. Met de portretten van twee vrijheidsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog, Pierre Bour- SURINAME. Het 50-jarig bestaan van Interpol werd herdacht door het verschijnen van twee zegels op 7 november, vervaardigd door Bradbu ry Wilkinson Co. in New Malden: 15 c. embleem van Interpol, en 30 c. het embleem gevat in een dubbele cirkel met „OIPC-ICPO-INTERPOL”, alsmede een verblijfsstempel van de Surinaamse Vreemdelingendienst. TSJECHOSLOWAKIJE. De schilder en graficus Max Svabinsky (1873- 1962), ontwerper van vele Tsjechoslo- waakse postzegels, werd 100 jaar ge leden geboren. Ter ere van hem werd een serie van vijf zegels in omloop gebracht met reprodukties van zijn werken: 20 h. „Johannes de Doper”, 60 h. „Augustusmiddag”, 80 h .„Ver smelting der zielen”, 1 Kcs. „Paradijs- Sonate I” en 2.60 Kcs. „Het Jongste Gericht”, (afbeelding). 11. Lcl-e3 Ta8-b8. 12. Tal-cl Dd8-a5. Tot hier zijn de zetten in Boleslavski's handboek over de Siciliaan te vinden. Het geeft dan een voorbeeld met 13. f3 maar Spasski kiest een ambitieuzer plan. 13. f2-f4 Tf8-d8. 14. Ddl-d2 Ld7-e8. 15. Tfl-dl Pc6-b4. Wie de zwarte strategie doordacht heeft, zal de voorafgegane zetten hebben begrepen: zwart staat klaar voor b7-b5 en ook d6-d5 komt onder omstandigheden in aanmerking. De eerstvolgende tien zetten staan in het teken van Thema I: penning van Pb4 langs de diagonaal el-a5. 16. Dd2-el b7-b5. Zwart heeft zijn voorlopig doel bereikt en b5 doorgezet, maar daarmee het stellingsprobleem niet opgelost. Als hij n.l. zijn b-pion ruilt tegen pion c4 en daar gaat het om volgt Pc4: en de dame heeft geen ander veld dan c7, in de batterij van Tel. Wit heeft dus nog even tijd voor het verwij deren van zijn koning uit de diagonaal gl-a7, nuttig met ’t oog op toekomstige grapjes. 17. Kgl-hl Td8-c8. Volgens het weekblad „64” (onze bron, geraadpleegd met hulp van de Russisch beheersende schaker Hansen) waren de experts in Moskou op dit moment van mening, dat zwart alles had bereikt wat hij van de Siciliaan mag verwachten. Zie nu hoe Spasski de lont in het kruitvat steekt. 18. c4xb5! a6xb5. 19. e4-e5! d6xe5. 20. f4xe5 POLEN. Ter herdenking van het tweede eeuwfeest van de Nationale Educatie-Commissie werden op 13 oktober twee zegels uitgegeven: 1 Zl. portret van Grzegorz Piramowicz, schrijver, pedagoog en secretaris van de Commissie en 1.50 Zl. de portret ten van drie vertegenwoordigers van De maan kwam even achter een grote wolk vandaan en scheen op het kleine huisje midden in de stad. De stenen trapjes van de gevel glommen in het licht, om daarna weer donker af te steken tegen de’ diepblauwe lucht. Alle kamers in het huisje waren donker. Het ronde kacheltje snorde zachtjes. Uit de slaapkamers van de vader en moeder en hun kinderen klonken allerlei geluidjes. De één snurkte, de ander zuchtte steeds diep, en verder hoorde je zo nu en dan iemand, die in z’n slaap praatte. Maar al met al was het toch erg rustig. Ja, dat dacht Pako de muis ook. Hij keek met zijn kraaloogjes van achter de muur door een gaatje de kamer in. Kijk eens aan, Jappe de kat lag heerlijk te slapen in de andere hoek van de kamer. Hij had zeker vanavond een vis gegeten, want Pako vond, dat de hele kamer er naar rook. Bah, vis. Hij lustte liever een flink stuk kaas. Het was maar goed, dat Jappe liever vis at; des te meer kaas bleef er over voor Pako en z’n vriendjes. Pako en z’n vriendjes keken nog één keer of Jappe goed sliep. Ja hoor, hij snurkte en had z’n ogen stijf dicht. „Zeg Minky”, zei Pako tegen de muis met het ene oog, „als jij nu in de buurt van Jappe blijft, kunnen wij op strooptocht 5 HB6 O A V B 10 8 5 H63 De Italianen zaten op de Noord-Zuid plaatsen en Zuid (Garozzo) opende de bieding met 1 ruiten. Noord antwoordde met 1 schoppen en Zuid jumpte naar 2 sans atout, aangevende 14 of 15 punten en een zeskaart in ruiten. Belladonna verhoogde dit met het Noordspel tot 3 sans atout, waartegen West uitkwam met harten negen. Garozzo kon nu met acht slagen naar huis gaan maar omdat Oost de uitkomst zwakjes had aangesig naleerd besloot hij al zijn geld op het goed zitten van klaveren aas te zetten. In slag twee volgde dan ook meteen een kleine klaveren uit Noord naar de heer van Zuid en zo kwam West aan slag met het aas. West deed het nu erg goed door niet meteen harten door te spelen; hij speelde schoppen aas en vervolgde met de boer die ook aan hem bleef. Als hij op dat moment een kleine klaveren had durven spelen was het kontrakt maar liefst vier down gegaan. Na rijp beraad speelde West tenslotte toch maar harten dat leverde Garozzo nét zijn negende slag op. De Brazilianen waren na deze debacle ontroostbaar maar Ga rozzo kon na afloop van de wedstrijd toch nog een opbeurend verhaal vertel len. Een verhaal waarin hij zelf nu eens een keer slachtoffer werd en dat komt warempel niet veel voor. Het gebeurde in een groot parentoer- nooi te Deauville waar aan ruim hon derd tafels een 3 sans kontrakt was geboden dat ondanks de 28 punten sa men, niet te maken was omdat alles verkeerd zat. Ook de grote Garozzo moest dat kontrakt tegenspelen en nadat zijn uitkomst in de dummy was geno men speelde de leider van drie kleine schoppen naar de heer-klein in zijn Volkomen kansloze kontrakten zijn vaak nog heel moeilijk tegen te spelen. Ook de wereldberoemde Italianen parke ren nog opvallend vaak in zeer gewaag de eindkontrakten die in een enkel geval zelfs geen schijn van een kans hebben. Dat was bijvoorbeeld het geval met het volgende 3 sans atout kontrakt dat Be nito Garozzo, ’s werelds beste tafelspeler, te behandelen kreeg in de wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen Brazilië. Noord gever, allen kwetsbaar 10 9 7 4 3 Q A O H 7 4 2 10 9 8 N W O Z Boris Spasski heeft zijn vorm hervon den! Dat is misschien wel het belang rijkste schaaknieuws sinds „Ijsland”. Want snakken wij er niet allen naar dat die wonderlijke Amerikaanse jongen, Bobbie Fischer, langzamerhand meer een begrip dan een schaker van vlees en bloed, een volwaardige tegenstander krijgt, waar dan ook vandaan? Spasski is het „toen” niet geweest. Maar nü? Hij won zojuist met een veilige voorsprong het zwaarst denkbare natio nale toernooi ter wereld: het landskam pioenschap der USSR. Tot Nederland drong het nieuws daarover tot dusver nauwelijks door, vandaar enkele van de 17 andere namen: Petrosjan, Geiler, Po- loegajevski, Keres, Karpov, Smyslov, Sa- rakkers om té rillen. Wie daarover zege viert is een serieuze kandidaat-Fischer- killer. En bekijkt u nu vooral eens hoé von, Taimanov, Tal, Kortsnoi, een rijtje Spasski het deed. Wie schaakt en ver zuimt onderstaande partij te bestuderen, wordt geroyeerd als abonnee, erger nog hij doet zichzelf te kort, ’t Schouwspel van spitsvondigheden over en weer, van de offerwendingen, van de penningen welke de zwarte dame op a5 uitlokt, eerst langs de diagonaal el-a5, dan langs de vijfde rij, dan via d8-a5 is adembe nemend en hartverkwikkend. Wit: B. Spasski. Zwart: O. Awjerkin. Siciliaan met Pb5. 1. e2-e4 c7-c5. 2. Pgl-f3 Pb8-c6. 3. d2- d4 c5xd4. 4. Pf3xd4 e7-e6. 5. Pd4-b5 Een systeem dat zwart langdurig onder druk zet en wit meer ruimte garandeert. De zwartspeler moet precies weten, hoe hij zich te weer moet stellen, anders gaat hij kansloos ten onder. 5d7-d6. 6. c2-c4 Pg8-f6. 7. Pbl-c3 a7-a6. 8. Pb5-a3 Lf8-e7. 9 Lfl-e2 0-0. 10. 0-0 Om tegenspel te krijgen moet zwart aansturen op hetzij b7-b5, hetzij d6-d5, maar dat is makkelijker gezegd dan ge daan omdat hij over weinig ruimte be schikt. 10. Lc8-d7. Hiermee kiest zwart voor de eerste mogelijkheid. Het schema luidt: Tb8, Da5, een zet van Pc6 en dan b7-b5. Maar veld b5 is 4 x bestreken en bovendien zit wit inmiddels niet stil. Zwart zes stukken op 7, 8, 18, 19, 25, 37. Wit zeven stukken op 17, 30, 32, 33, 34, 41, 45. C Zwart zeven stukken op 7, 9, 21, 27, 29, 31, 37. Wit zeven stukken op 15, 18, 39, 40, 42, 43, 50. D Zwart zeven stukken op 8, 13, 14, 22, 25, 37, 38. Wit acht stukken op 15, 21, 24, 29, 34, 35, 47, 48. De oplossingen kunnen worden inge zonden per briefkaart (30 cent) naar Mr. Plantin Jean-Paul 14. rue Lucien Dupas 59265 Aubi Guy-au-Bas (CCP) Lille 435- 73 France, waar ook een gratis proef nummer kan worden aangevraagd. Van wereldkampioen Ton Sijbrands de volgende fraaie damzet: zwart 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 29. Wit 25, 27, 31, 32, 34, 36 tot en met 42, 44, 45, 47. Toen wit met 1. 39-33? vervolgde won zwart. zegels verschenen. De waarden zijn: 15 5 c. (de jaartallen 1948-1973), 20 10 c. (de silhouetten van drie kinderen) en 30 15 c. (silhouet van vrouw met kind). Er wordt ook een miniatuurvelletje uitgegeven, be staande uit twee zegels van 15 5 c. en twee van 20 10 c. De ontwerper is Wim C Dieleman uit Schagen. (afbeelding). goin (1907-1970) en Philippe Kieffer (1899-1963), verscheen op 29 oktober een zegel van 1.00 Fr. Het 50-jarig bestaan van de „eeuwige vlam” onder de Are de Triomphe in Parijs wordt gevierd door de uitgifte van een zegel van 0.40 Fr. op 12 november. Hierop is de vlam vóór de triomfboog voor gesteld. (afbeelding). GIBRALTAR. Het huwelijk van Prinses Anne met Captain Mark Phillips geeft aanleiding tot de uitgif te van twee zegels met het bruids paar, in de waarden 6 en 14 p. op 14 november (afbeelding). LUXEMBURG. De jaarlijkse Cari- tas-zegels worden op 5 december ver krijgbaar gesteld. De serie bestaat uil vijf waarden, waarop details voorko men uit het Altaar van Helzingen die betrekking hebben op de vreug den en het lijden van de Maagd Maria. De waarden zijn: 1 F. 25 c., 3 F. 25 c„ 4 F. 50 c„ 8 1 F. en 15 7 F. (afbeelding). NEDERLANDSE ANTILLEN. Met de uitgifte van de kinderpostzegels 1973 op 19 november herdenkt de postadministratie het feit dat 25 jaar geleden de eerste Antilliaanse kinder- De stelling verdient weer een diagram. Het is duizelingwekkend. Hoe kan zwart de strijd nog gaande houden zonder materiaalverlies? U vindt het vast niet 22Pe5-d3! Ook de zwartspeler weet van wanten, al verliest hij tenslotte. Het is leerzaam te zien hoe Spasski nu switcht naar een eenvoudiger stelling met duidelijk overwicht, n.l. een ko- ningsaanval. 23. Le2xd3 Pb4xd3. 24. Tdlxd3 Le8xb5. 25. Td3-g3! Begin van de aanval. Zwart staat nu weer voor een moeilijke keus. In aanmerking komt 25. Ta8 26. De5 Hier zien we thema II, horizontale (semi)-penning, gebaseerd op de positie van Da5. Na 26. g6 (er dreigde mat) kan wit bezwaarlijk op b5 slaan. Probeert u maar eens a) 27. Pb5: Ld6! met allerlei matwendingen op de eerste rij, b.v. 28. Dd6:? Telt Del mat. b) 27. Db5: Tc3:! en zwart handhaaft het evenwicht. Maar met c) 27. Lh6 Lf8 28. Lf8: blijft wit in het voordeel, omdat de gegane materiaal. C. 20. Tc3!:? (i.p.v. 20) Pfd5. Neemt wit met toren of dame, dan volgt 21. Pfd5+ Pe3:+ Pa2: en zwart kan, met pion plus loperpaar voor de „kwal”, terugvechten. Na 20. bc3: zien we de rol van het ongedekt staan van Le3, b.v. 21. ...Da3: 22. ef6: Lf6: 23. cb4: De3:, weer met pion plus loperpaar tegen de „kwal”. Als we deze varianten in onze stu deerkamer naspelen, valt het wel bij te sloffen, maar wie kan dit achter het bord voorzien? Geen wonder dus, dat zwart de minste van de drie mogelijkhe den kiest, n.l. Pd7. 21. Pa3xb5 Pd7xe5. 22. Le3-f4 ft. i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25