THUISDIALYSE STELT HEM IN STAAT NORMAAL LEVEN TE LEIDEN Velsense politie zondag streng tegen verkeersovertreders EXQUIS DINEREN in intieme sfeer doet u bij B» NEUWS IN DE VISHAL I a a i Bistro Cantecleer E i «i 5 14 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 IJMUIDER COURANT door Ton Kors jr. Kosteloos Moeilijk (Van een medewerker) Prijsdaling Haring Opleiding behandeld in een van de zevenendertig speciale dia- lysecentra die Nederland rijk is. De jaarlijkse kosten bedragen zo’n veertigduizend gulden per patiënt. Een klein aantal patiënten behandelt zichzelf thuis met apparatuur, die geheel kosteloos door de Stichting Thuis-dialyse beschikbaar wordt gesteld. Een van deze mensen is de IJmuidenaar Hans de Haan uit de Dirk Hartoghstraat, die ruim een week deze kunstnier thuis heeft staan. Hij is de eerste in de gemeente Velsen. Verzorgd IJMUIDEN Deze weken wordt door middel van een huis-aan-huiscollecte de aandacht gevestigd op de duizenden mensen die in Nederland te kampen hebben met nierziekten. Tussen de zevenhonderd en acht honderd van deze patiënten leven bij de gratie van kunstnieren. Deze apparaten vervangen de natuurlijke nieren en spoelen het lichaam schoon van giftige afval stoffen. Zonder een kunstnier kunnen deze patiënten niet leven. Velen worden verschillende keren per week IJMUIDEN De aan het begin van deze week vrij plotseling en in ongunstige zin veranderende weersomstandigheden, zijn stellig op de aanvoer van zeer nadelige invloed geweest. En dat, terwijl er toch eerst alle reden tot optimisme bestond. Immers, het gebruikelijke „maandagse vlootje” had maar liefst gezorgd voor ruim 3.000 bak ken schol, 1.600 bakken kabeljauw en gul, 200 bakken en 500 premie kisten schelvis en 1.500 bakken wijting. Voor de binnenlandse han del ruim voldoende dus. Geaccepteerd I xla’- Hans de Haan herleeft door kunstnier Hans de Haan voelt zich elke keer beter worden (Van een onzer verslaggevers) 10 u. voor >end ADVERTENTIE uer- zoor M öte losplank ens- Ge- *ns- Ge- ide- ■aat zeg: De Velsense politie zal er dan ook zondag streng op toezien dat men zich in het verkeer gedraagt zoals het behoort. Zij die in de veronderstelling verkeren dat op een autoloze dag in het verkeer „alles” is veroorloofd, zullen overbidde- lijk met een proces-verbaal tot andere gedachten worden gebracht. igens- vand- geo. isdag, an 14 Als je zo’n nierdialyse voor het eerst ziet is het even wennen, voornamelijk aan het idee dat een machine een men selijk orgaan vervangt en levend bloed door een dode, steriele machine wordt geleid. Hans de Haan is al lang aan deze toestand gewend en vormt op zijn bed, rustig sigaretjes rokend, een sprankelend middelpunt, om wie het allemaal gaat. Vorige week maandag heeft hij voor ONGETWIJFELD hebben hierbij ook de exporteurs het nodige van hun ga ding aangetroffen, hoewel er toch naar >ositie met 4 erdag chey- nsdag i 19.30 bij P. 02510- 19 en vech- ig, ik c van iber, Wijk uis”. kom. rem- 1 te laid, •res twee iruik ippij ver- adro 20 u. heeft 44: 15- raat 21.15 5ntu- nda< uur „Het De we". ZB. sstr. Van tot j d» •s. Ge- ?rto- veek een Koos ara- rugs rt is oha” het ohan t zo srei- itie- Nassaustraat 13 - Haarlem i.v.m. de autoloze zondagen zijn wij voortaan op zondag gesloten en op woensdag geopend. Voor reservering tel. 32.77.99. g en m en ;traat n 12. in 20- Igeni icur- aeeft i tot zijn, iden „Dt ims- ag 11 o u.: g uit lie In esslo- turen .Irma Zuid, i van mdag lelijk 14-17 Toch kan de mogelijkheid niet worden uitgesloten dat men nog iets vangt, want zolang er wordt gevist dient immers op succes te worden gerekend. Wel is in middels bekend dat maandag een schip kan worden verwacht met ruim 900 bakken vis, waarvan 650 bakken koolvis en 200 kisten kleine makreel. IN HET MIDDEN, van de week werd de haringaanvoer weer verzorgd door de grootste eenheden van de vloot. Het waren dinsdag twee en woensdag vier schepen die over betrekkelijk magere oceaan-haring konden beschikken, waar gemakkelijk 35 per bak van veertig kilogram voor kon worden „gemaakt”. Ook de kinderen hebben geaccepteerd dat Hans de Haan twee tot drie keer in de week van de kunstnier gebruik moet maken. Een van de zoons die nog thuis woont, is zelfs door zijn moeder in opleiding genomen, zodat hij zijn vader ook kan helpen. „Het is niet echt nodig hoor”, legt Hans de Haan uit, „want als ik Utrecht bel komt er onmiddellijk iemand. De stichting doet werkelijk goed werk. Vandaar dat ik me graag in wil zetten voor deze stichting. Ik doe dan ook graag mee aan het collecteren. Niet om medelijden op te wekken, want dat heb ik helemaal niet nodig, maar ge woon om de mensen te laten zien hoe je met zo’n kunstnier kan leven en dat het levend bewijs daarvan voor hen staat”. NA DEZE maandag was het de hande bekend dat ook dinsdag en woensda; nog wel het een en ander kon worder verwacht. Want in de loop van zondag waren drie schepen gearriveerd met eni ge schelvis, waarvan er één ook nog over 650 bakken koolvis mocht beschik ken. Hij demonstreert even wat er gebeurt als de druk te laag wordt. Er gaat een zoemer over en een rood lampje begint te flikkeren. Met een paar ingrepen brengt hij de apparatuur weer onder controle. het eerst thuis zijn nieuwe apparatuur gebruikt. Hij werd daarbij geholpen door een verpleegster van de Stichting Thuisdialyse. „Ik heb het in Utrecht dikwijls zelf gedaan, maar als 'je het voor de eerste keer thuis moet doen, komen ze altijd helpen”, vertelt hij. Donderdag deed hij het samen met zijn vrouw, zonder hulp van buiten. Beiden zijn daar toch wel een beetje trots op en terecht. Voorlopig zal De Haan twee keer per week, elke keer acht uur lang, deze kunstnier moeten gebruiken. „Als het goed gaat”, zegt hij hoopvol”, bestaat de mogelijkheid dat het spoelen ’s nachts gebeurt. Dat is wel fijn, want dan ben je overdag minder gebonden.” haring en makreel moest worden ge zocht. Er was namelijk slechts één schip present dat op de Ierse Zee actief is geweest MET DE MAKREEL was het van hetzelfde laken een pak. Deze vis was in twee soorten verdeeld, waarvan de grove makreel vlot door de rokers werd opge- Voor zijn vrouw is dat wel ontzettend moeilijk geweest. Met een blos op de wangen vertelt zij dat ze de nieuwe situatie in het begin niet kon accepteren. Ik von dhet vreselijk. Ik werd opstandig, rende elk moment de straat op en dacht maar de hele dag: Zijn hele leven aan dat apparaat, oh wat erg! Ik was rade loos, ik vond het verschrikkelijk.” IJMUIDEN. Vrijdagmorgen werd te IJmuiden aangevoerd: 2600 kg tong, 29 kisten tarbot en griet, 405 kisten kabel jauw, 286 kisten schol, 351 kisten schel vis, 164 kisten wijting, 40 kisten schar, 13 kisten makreel, 122 kisten varia, ten varia Prijzen Per 1 kg: gr. tong. 8.77-8.30, tong 10.76-10.16 kl. tong 10.65-10.26, tong 1 10.77-10.20,, tong 2 9.79-9.40, tarbot 9.65-9.01 Per 40 kg: tarbot 265-179, griet 182-110, kabeljauw 1 138-114, kabeljauw 2 140-114, kabeljauw 3 132-98, kabeljauw 4 130-98, kabeljauw 5 98-63, schelvis 1 98-88, schelvis 2 90-82, schelvis 3 64-52, schelvis 4 46-41, schol 1 134-86, schol 2 134-90, schol 3 132-90, schol 4 96-86, wijting 3 59-50, wijting 4 45-40, makreel 2 69, makreel 3 54-40, schar 104-68, schartong 112-112, poon 20, bot 34-31, steenbolk 35-29. De besommingen van vrijdag 9 nov. waren: HD 7 f 21.000; 135, 13.000; KW 29 6.700; 34 ƒ7.500; 214 ƒ8.100; IJM 94 ƒ9.000: VL 121 ƒ28.300. werkt, bleef er verder weinig verse bis te verhandelen over. Want donderdag waren de hallen zo goed als leeg, door dat men toen moest volstaan met een kleine partij rondvis van twee kotters. Hans de Haan hoorde in Leiden na zijn operatie dat hij in aanmerking kwam voor thuisdialyse, een felicitatie waard omdat lange en vermoeiende reizen naar een dialysecentrum verschillende keren per week dan niet nodig zouden zin. Tevens een teken dat de doktoren zijn lichamelijke, maar ook geestelijke ge zondheid voor een proefneming meer dan voldoende vonden. In Utrecht wer den operatief twee slangetjes in zijn enkel aangebracht, waarop hij de kunst nier moet aansluiten Daarna begon de opleiding, een half jaar lang, tot hij volgens de doktoren de thuisdialyse aan kon. „Ik leefde helemaal op .in Utrecht. Elke keer dat ik gespoeld werd, voelde ik me beter worden. Ik heb dan ook niet zo vreselijk veel moeite gehad om te accepteren dat ik heel mijn leven lang van dit apparaat afhankelijk zal zijn.” een technicus. Hij vertelt over de wer king van een speciale wasvloeistof die de giftige stoffen uit het bloed haalt, over het toevoegen van stoffen om stol ling te voorkomen, het instellen van temperatuur en drukregelaars, de bevei liging, kortom het wordt een ingewik keld exposé dat voor een buitenstaander nauwelijks te volgen is. Dat mag gerust, vindt hij, want zelf heeft hij ook een opleiding gehad van zes maanden. nomen. Zij betaalden hiervoor van 52 tot 49 per bak van veertig kilogram, terwijl de kleinste soorten door binnen landse handel en conservenindustrie werden aangekocht, tegen prijzen van f 24,40 tot 20. nen en bjj verkeersheuvels links in plaats van rechts werd gehouden. Voorts werden op doorgaande wegen telkens rolschaatsende kinderen aangetroffen. NU DIENT hier wel bij te worden aangetekend dat de lading hiervan weer voorbeeldig was verzorgd. Deze bestond uit ruim 350 kisten met prachtige volle haring en 150 kisten met ijle haring, deze laatste uitgezocht bij een partij van 570 premiekisten. Een en ander werd door de handel bijzonder gewaardeerd, zodat van 32,20 tot 29 60 en van 43 tot 39 kon worden genoteerd, respec tievelijk voor een premiekist en een bak van veertig kilogram. NU IS HET volkomen begrijpelijk dat een dergelijke hoeveelheid voor de klei ne schelvis en wijting een sterke prijs daling ten gevolge had. Zo werd de kleine wijting voor slechts 15 per pre miekist verkocht en bracht ook een oremiekist kleine schelvis niet meer op dan ƒ20. OVERIGENS ZIET het er voor d« komende week evenmin rooskleurig uit, want van de vaste maandagklanten wa ren vrijdag reeds twee schepen present met nauwelijks honderd bakken vis. Hans de Haan is een bfi.j mens die weer lachen kan. Drie jaar geleden was hij dat duidelijk niet toen de doktoren bij hem ernstige nierafwijkingen consta teerden. In Leiden werd hem voorzichtig verteld dat hij een van zijn nieren moest missen, zijn linkernier bleef over, maar die werkte slechts voor tachtig percent. „Een enorme klap toen ik het hoorde”, zegt hij op zjjn bed terwtfl rechts van hem zijn kunstnier zjjn bloed schoon spoelt. Via slangen wordt het bloed vanuit de enkel opgepompt en door de machinerie geleid, waar het ge zuiverd wordt en voorzien van nieuwe stoffen die voor het lichaam belangrijk zijn. Velsen heeft er een nieuw Chinees- Indonesisch restaurant bij, de zevende inmiddels zodat de liefhebber een ruime keus’ ter beschikking staat. Het nieuwe restaurant heeft zich gevestigd op het Zeewijkplein en mikt daarmee op de klandizie van de inwoners van deze nieuwe wijk. De dichtst bijzijnde restau rants waarop zij waren aangewezen, zijn in de Lange Nieuwstraat of de Kenne- merlaan. De afstand is door de nieuwe vestiging aanmerkelijk korter geworden. De eigenaars, de gebroeders en neven Man uit de Britse kolonie Hong Kong hebben hun restaurant de exotische naam „Jade Garden” meegegeven. Het interieur is gelukkig minder exotisch want de Chinezen hebben de inrichting van hun zaak strak en sober gehouden zodat bij „Jade Garden” niet echt sprake is van Chinese kitsch. Tijdens de opening bleek dat het voedsel dat „Jade Garden” op de menu kaart heeft staan zonder meer voortref felijk genoemd mag worden en zich onderscheidt van de gebruikelijke bami goreng of nassi rames, hoewel ook deze gerechten bij „Jade Garden” te verkrij gen zijn. Peking-eend, gebakken garna len en kreeftjes, Chinees-gestoofde vis en een pikante babi pangang waren slechts enkele van de gerechten die de gasten bij de openingsreceptie kregen voorgeschoteld. „Jade Garden” wil door hoge kwaliteit en toch normale prijzen een grote klan tenkring opbouwen en stelt voor de mensen die het Chinees-Indonesisch voedsel willen komen halen, haar deu ren wijd open. DAARENTEGEN bleven de grovere soorten vrij stabiel, mede doordat de handel hiervoor nogal interesse toonde. Nadat deze aan voer woensdag was ver- u 1 ji|' - VELSEN. Het is de politie in Vel sen zondag eveneens opgevallen dat fiet sers, voetgangers en bromfietsers de ook voor hen geldende verkeersregels tij dens deze autoloze dag, dikwijls volledig hebben veronachtzaamd. Aldus werd ge wandeld en gefietst op de autowegen, terwijl op wegen met gescheiden rijba- Vandaar dat deze weggebruikers er dooi- de politie in hun eigenbelang op wordt gewezen dat de verkeersregels ook op een autoloze dag steeds in acht dienen te worden genomen. Doen zij dit niet, dan stellen zij zichzelf en anderen aan grote gevaren bloot, omdat eventue le automobilisten nu eenmaal niet op een afwijkend verkeersgedrag zijn bere kend. En toen vroegen ze van de stichting of ik een paar keer mee naar Utrecht kwam om het ook te leren, zodat ik thuis mijn man kan helpen. Ik wilde niet, ik wilde het niet leren. Maar ja, ik heb me over laten halen en in Utrecht ben ik het anders gaan zien. Ik heb daar ontzettend veel gepraat met familieleden van andere nierpatiënten en dooor die gesprekken ben ik rustiger geworden en heb ik alles aanvaard. In wezen ben ik nu erg dankbaar dat de stichting ons zo geweldig helpt en ik zie nu zelf ook dat Hans elke keer meer opknapt.” Terwijl zijn vrouw praat, luistert Hans toe. De machine pompt rustig zoemend door, terwijl meters temperatuur en druk aangeven. Als De Haan uitleg geeft, wordt het bijna de explicatie van Bij zijn enkel zijn twee aansluitslange- tjes aangebracht. DAARNA MELDDEN zich vrijdag weer enkele schepen, die als het ware met hun neus in de boter zijn gevallen. Want hun ladingen hebben bijna het dubbele opgebracht van hetgeen maan dag en dinsdag werd betaald, terwijl de kwaliteit van deze vis toch beduidend minder was. De eigenlijke kunstnier, waarin het bloed gespoeld wordt. Na acht uur wordt het binnenste gedeelte vervangen. Alleen de regel- en beveiligingsappa ratuur kost al dertigduizend gulden. De eigenlijke kunstnier, een klein plastic apparaat, wordt elke keer vervangen en kost honderd gulden. In de kamer zijn verder leidingen aangebracht, er is koud en warm stromend water, er moest een gasverwarming komen, een sterilisa- tietrommel, een waterontharder en in een van de hoeken staat een grote kast vol met tangscharen, gaasjes, medicij nen, flessen levenswater enzovoorts. Er is regelmatig controle en elke zes weken worden nieuwe materialen aangeboden. Dit alles, tot en met het zeil op de vloei en het witten van het plafond, betaalt de stichting. „We hoeven er geen cent aan te betalen”, zegt zijn vrouw „en daar zijn we nog steeds verwonderd over.” Hans de Haan voelt zich goed. In wezen geen vergelijking met twee, drie jaar geleden toen het zoals gezegd bijzonder slecht met hem gesteld was. De mogelijkheid bestaat dat hij met deze kunstnier negentig wordt en als het aan hem ligt zal hij dat worden ook. Op het ogenblik leeft hij zeer rustig. Hij werkt niet meer (De Haan was constructie- schilder), maar hij doet wel allerlek klusjes in huis. Met zijn vrouw gaat hij soms naar de schouwburg of uit eten, hoewel hij zich wel aan een dieet moet houden. De Haan wandelt graag. „Niet te lang natuurlijk, want je moet toch altijd rekening hou den met dat been.” Enthousiast vertelt het echtpaar hoe fijn beiden deze zomer samen op vakantie zijn geweest in Zuid- Duitsland met 45 andere nierpatiënten. „We waren in geen drie jaar weggeweest, we hebben zo genoten”, zegt zijn vrouw. Over enige tijd hoopt hij enige dagen per week aangepast werk te gaan doen. DE SPANVISSERS moesten deze week echter verstek laten gaan, omdat voor deze categorie door het slechte weer eenvoudig niet aan vissen kon worden gedacht. Enkele schepen zijn dan ook niet eens uitgevaren, ofschoon de bemanningen wel aan boord zijn gebleven, om zich op het eerste sein weer onmiddellijk naar buiten te kun nen begeven. IJMUIDEN Woninginrichting De Ruij ter n.v. aan het Marktplein heeft in de afgelopen dagen de uitbreiding van zijn zaak ingebruik genomen. Door een achter aan het pand grenzende afdeling aan te sluiten aan de bestaande show room en deze ruimte geheel te stofferen en in te richten kon de heer De Ruijter de slaapkamerafdeling met ruim vijftig procent vergroten. „Een noodzakelijk iets” vertelde hij „want de toenemende verkoop in slaapkamers, matrassen en dekens deed behoefte ontstaan aan meer gelegenheid om de artikelen te showen”. Het aantal tentoongestelde slaapkamers is legio geworden. Men kan ze in alle maten, vormen en kleuren zien. Terecht is daarom aan deze vernieuwde en ver grote slaapkamerafdeling de naam „slaapdorado” gegeven. Tegelijkertijd heeft de heer De Ruijter een tussenwand tussen deze en een an dere afdeling forser doorbroken en is ook hier fors aan het venieuwen en inrichten gegaan, met als gevolg, dat de indruk is ontstaan van een veel grotere winkelruimte dan voorheen. Iets wat het personeel zowel als de consument ten goede komt, daar alles thans veel over zichtelijker is geworedn. h II r ‘L j - i: *Hi f iïfll

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5