Ajax-doelman over verkiezing STUY: KRITIEK VERWACHT y COMPLEET TRANSFERSYSTEEM OP 1 MEI 1974 Keepersprobleem als gevolg van fout Goethals Honkbalarbiter A. Wedemeyer Chili bereid naar de WK in te binden Telstar bekert i tegen AZ’67 I Geen cent voor Roda en Heerenveen Hughes: „Al drie weken hetzelfde verhaal" I I gb M3 VOOR BELGEN: 12 MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 I O (Van onze sportredactie) Onzeker Leiding if® F- jWffl »1 HE ge- Voetbalclubs legden noodverband ■7 (Van onze sportredactie) Haarlem-AZ: verschil in zelfvertrouwen (Van onze sportredactie) THEO KLEIN B' «.v -■ .111 III .IW (Van onze sportredactie) speld uit de /an regt i die ternationale transacties dan toch tenminste de oude spelregels te handhaven. Het aanvaarden van een nieuw sys teem, noch de datum van inwerkingtre ding (1 mei) bleek in de vergadering van zaterdag meer een punt van discussie. Zoals bekend had het sectiebestuur inge volge haar belofte aan de VVCS (de vereniging van contractspelers) al op 1 november een nieuw compleet systeem in werking moeten stellen. Het leek er aanvankelijk op dat dit zou lukken. Het onderzoek door een deskundige juridi-’ sche commissie (Stheeman) naar de on- ZEIST Ondanks het feit dat de rechtsgeleerden in de algemene vergadering van de KNVB-sectie betaald voetbal de overhand heb ben. leek het er zaterdag nog steeds sterk op dat geen van de bestuurs leden, noch de vertegenwoordigers van de 38 clubs precies weten wat hun boven het hoofd hangt wan neer op 1 mei van het volgend jaar het nieuwe transfersysteem inclu sief de nu nog vast te stellen nor men, in werking zal treden. Er is ook geen enkele buitenlandse voet- balorganisatie waar de KNVB in lichtingen in zou kunnen winnen, want op dit gebied lopen Hoge- woning c.s. voorop in Europa. Ze rennen, nu de zaak eenmaal aan het rollen gebracht is, zo snel voor uit, dat zelfs de UEFA zelf be zig met de bestudering van een al ternatief transfersysteem ver ontrust heeft verzocht om bij in- huys (Hughes: „Ook dat komt er nog eens bijik heb praktisch nog geen wedstrijd met een volledig elftal kunnen spelen.”) wegens blessures niet beschik baar waren. Zaterdagmorgen heb ik mijn verkie zing gehoord. Ik denk dat Fadrhonc simpelweg gekozen heeft voor de doeiverdedigers met de meeste inter nationale ervaring. Als je een gebles seerde Van Beveren even buiten be schouwing laat dan zijn Schrijvers en ik dat.” Een probleem dat nauwelijks meer te overbruggen leek toen AZ na ruim een half uur zelfs de leiding nam ook. De Vries trok voor, waarna de opgekomen Wildbret tegen de lat kopte. Nog was het gevaar niet geweken. Frank kwam in volkomen vrijstaande positie op een meter voor een leegstaand doel. Hij slaagde er echter niet in om de bal langs Lelieveld te tikken. Weer caram boleerde de bal terug. Dit keer voor de voeten van de meegekomen Vonk, die zich in de AZ-defensie al enkele keren onderscheiden had door goed positie te kiezen, die geen moeite had om Lelie veld te passeren. wettigheid van het oude- en de validiteit van het nieuwe (Tripels-) systeem lever de ruim binnen de termijn het verwacht resultaat op, terwijl de bestuursleden mr. Kernkamp en mr Tripels geheel in overeenstemming met de op 12 mei aan genomen motie in Zürich overleg voer den met de UEFA over de internationale consequenties. Bovendien kwamen op 10 oktober de normen vastgesteld door 'de normencom missie, ter kennis van de clubbesturen. Dat rapport stuitte bij de verenigingen echter op zoveel tegenstand, dat er op nieuw aan een geheel nieuwe opzet be gonnen moest worden. Daartoe koos men zaterdag in Zeist een nieuwe nor mencommissie, bestaande uit de heren Zon (voorzitter), Timman (Ajax), Stoop (FC Amsterdam), Molenaar (AZ), Van Gelder (PSV), Bouwer (FC Dordrecht), Gianotten, jurydisch medewerker van de KNVB en wellicht Van Rijn (Sparta), die in de loop van deze week zal beslis sen of hij op dit verzoek in zal gaan. In feite werd het voornaamste pro bleem van de vergadering van zaterdag (door Lou Lap veelzeggend betiteld als een „speeltuin voor juristen”) gevormd door de overbruggingsregeling, waarmee men wil voorkomen dat er tussen nu en 1 mei 1974 een vacuum - met het daar- aanverbonden gevaar voor een chaos - zal ontstaan. Het sectiebestuur opperde daartoe een tweetal alternatieven, die populair vertaald inhielden: a) formeel aannemen van de nieuwe reglementen, echter nog zonder de nog vast te stellen vergoedingsregeling, of b) een overeen komst tussen de clubs, waarin deze belo ven in de periode tot 1 mei geen spelers van elkaar over te zullen nemen zonder wederzijdse toestemming. Over deze keuze bestond zelfs achter de bestuurstafel geen eenstemmigheid. Mr. Tripels beval het eerste alternatief aan als zijnde het veiligst, (bij menings verschillen tussen de clubs onderling over de prijs van een speler zou in afwachting van de normen een bemidde- lingscommissie uitkomst moeten bren gen), terwijl mr. Hogewoning een stencil met het tweede alternatief als zijnde het beste liet ronddelen. Dat bracht drs. Van Tijn (de sterkste opposant van het be stuursbeleid) tot een felle discussie met voorzitter Hogewoning. Hij beschuldigde hem er opnieuw van „overvalsmethoden toe te passen”. Bovendien betwijfelde hij of het sectiebestuur alle consequenties wel grondig had laten onderzoeken. Hij vroeg om een nieuw onderzoek van juristen en economen, alvorens men een beslissing zou nemen. De Spartaan kreeg echter geen bijval. Het staat vrijwel vast dat de vereni gingen (binnen twee weken) unaniem zullen kiezen voor de tweede alternatie ve overbruggingsregeling. Dat wil zeg gen: voorlopig worden de bestaande re glementen gehandhaafd, terwijl de clubs het elkaar in de komende transferperio de (115 december) niet moeilijk zullen maken. Op 1 mei zal vervolgens het nieuwe systeem ingaan, waarbij een spe ler in principe zelf uit kan maken bij welke voetbalorganisatie hij in dienst wil treden. Beide betrokken werkgevers moeten dan maar uitmaken welk bedrag daar tegenover moet staan. Alleen over acceptabele normen daarvoor is men nog hard aan het studeren.. Het slotoffensief dat het murw ge maakte Haarlem er hierna uitperste was nauwelijks overtuigend. Veel gevaarlij ker voor Haarlem zelf dan voor AZ ook. Via uitvallen verschenen achtereenvol gens de handige Wolfgang Frank en Schaafstra (in de verlenging ingevallen voor Hoogesteeger) voor Lelieveld. Schaafstra slaagde er zelfs in om voor open doel over te schieten. Dit stelde Joop Brand in staat om optimistisch op te merken: „Over het resultaat ben ik dik tevreden. Niet over de manier waar op wij de kansen hebben uitgebuit. Met een beetje meer overleg hadden wij hier toch met vier, vijf-één kunnen winnen.” MARC SERNÉ Het verschil tussen Haarlem-AZ voor de competitie en Haarlem-AZ voor de KNVB-beker (1-2) was vooral een ver schil in zelfvertrouwen. Na de voorspoe dige resultaten van de afgelopen weken, met als geslaagd hoogtepunt de 1-0 overwinning in de uitwedstrijd tegen Den Haag, bleek AZ in Haarlem best in staat om een ijverig openingsoffensief van de Hughes-éuipe met succes te weerstaan. Haarlem combineerde op nieuw erg aardig, maar zodra het elftal de zestien-meterlijn voor het doel van Vooys naderde ontbrak het raffinement om met uitgespeelde situaties AZ voor De heren Metzlar en Küpers, res pectievelijk voorzitter van Heeren- veen en Roda waren het daar zeker niet mee eens. Metzlar: „Ons stadion was al uitverkocht. Dat uitstel bete kent voor ons een strop van een ton. Het sectiebestuur mag dan het voet bal door middel van NederlandBel gië omhoog willen halen, in Friesland en Limburg helpt op die manier be paald niet mee aan de opbouw”. Vosmaer: „Het wordt ons verweten dat wij in de spits te weinig doelpunten maken. Maar het is nu al weken zo dat er achter wel altijd één invliegt. Ook dat maakt je onzeker. We spelen mo menteel een beetje halfslachtig. Geen goed pressievoetbal en geen goed breed- tespel. Het is noch het één noch het ander.” Dat bleek vooral na Haarlems gelijkmaker toen aan een verlenging moest worden begonnen. Opnieuw slaag de AZ, hoewel niet zonder het nodige fortuin, erin om een beslissing te force ren en het niet aan te laten komen op zo’n onzekere factor als het nemen van strafschoppen. Wildbret tikte een vrije trap op Nygaard wiens uithaal via de binnenkant van de paal tergend lang zaam in het doel rolde. Küpers kwalificeerde het risico-ar- gument van Hogewoning als een dooddoener. „Dat wist u al aan het begin van de competitie ook”. Hij wist zich verzekerd van de sympathie van PSV-manager Van Gelder. „Ik vind deze gang van zaken temeer merkwaardig”, aldus Van Gelder”, omdat de topclubs in een bespreking met de heer Fadhronc vóór het sei zoen vastgesteld hebben om op de zondag voor NederlandBelgië miet te spelen. Op speciaal verzoek van de bondscoach werd uiteindelijk besloten toch maar een bekerprogramma af te werken, „omdat de spelers dan in hun wedstrijdritme zouden blijven” vond de heer Fadrhonc. En nu het eenmaal zover is krijg je dit”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. In de bestuurskamer van Haarlem is gistermiddag de loting verricht voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker op 20 ja nuari 1974. Het resultaat was: NECFC Groningen, FC Amsterdam—winnaar HeerenveenFeyenoord, ExcelsiorPSV, FC Utrecht—Willem II, Telstar—AZ’67 NACHelmond Sport, FC Den Bosch Sparta, FC Twente.winnaar Roda JC Ajax. De ontmoeting tussen Heerenveen en Feyenoord en Roda en Ajax zijn in principe vastgesteld op 30 december. Grote problemen voor Fadrhonc vormen Johan Neeskens en Rob Ren- senbrink. In de competitiewedstrijd BeerschotAnderlecht verliet Ren- senbrink in de tweede helft met een geblesseerde enkel het veld. Johan Neeskens werd vrijdagmorgen met (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. De sefectering van Ajax-doelman Heinz Stuy als tweede doelman achter Piet Schrijvers voor de interland tegen België heeft veel reden tot discussie gegeven. De me ningen varieerden van „schandalig” tot onbegrijpelijk”. Stuy: „Ik had die kritiek wel verwacht. Als ik alle interviews die ik de laatste tijd gele zen heb eens op een rtftje zet dan krijg ik de indruk dat iedere doelver- dediger in de ere-disivisie zich capa bel voeft om als tweede of derde keeper mee naar Duitsland te gaan. Hierna ontbrak de overtuiging bij Haarlem nog duidelijker. Het AZ-mid- dentrio, dat alleen de fout maakte dat het vooral na rust niet goed aansloot, Wildbret-Nygaard-Kist begon steeds meer te domineren tegenover Vosmaer- Van der Aar en Van Duivenbode, die door Hughes op het middenveld was geposteerd aangezien Peys en Nieuwen- Als assistent coach van het Neder- lands team in Cuba zal naast trainer I Urbanus Nol Houtkamp optreden. Ju les Pepierre wordt de opvolger van Aart Kruys. Hij gaat mee als chef d’equipe. Ade Fijth en Richardson I (die zijn excuus heeft aangeboden) zijn aan de selectie toegevoegd. Nol Beenders heeft wegens familieom standigheden voor de trip bedankt. grote problemen te stellen. Haarlem, waar het „libero-probleem" voorlopig lijkt opgelost omdat Hughes opnieuw een goede wedstrijd op deze plaats speelde, kreeg wel kansen via Fernandes (kopbal) en Wentink (een hard afstand schot) maar doelpunten leverde dit niet op. Toen ook daarna, evenals de afgelo pen weken, de beslissende treffer uit bleef knapte er iets in het zelfvertrou wen. Hughes: „Het is nu al drie wekn hetzelfde verhaal. Qua veldspel is het allemaal wel goed maar de overtuiging voor het doel ontbreekt. Hoe langer zo’n doelpunt uitblijft des te moeilijker wordt de situatie dan voor ons.” Kooi/s werpt zich in de baan van de voorzet van Feteris (ingevallen voor De Haan) aan Wetzel. Het gebeurde in de ver lenging van HaarlemAZ. Links Kees de Vries. b®. a De heer Küpers liet in zijn sterke weloverwogen betoog niet veel heel van het overrompelende besluit. Hij stelde: „Alle clubs hebben blessure- problemen. Ook wij moeten spelen wanneer we geblesseeerde spelers hebben. Ajax en Feyenoord hadden best zonder hun sterren aan kunnen treden. Twente, Sparta en PSV, ook clubs die internationals leveren, de den dat trouwens ook. Wij conclude ren hieruit, dat RodaAjax niet in relatie stond met NederlandBelgië, maar veel meer met AjaxCSKA” Zijn verzoek om schadeloosstelling maakte echter, ondanks de bijval uit de zaal geen schijn van kans. BRUSSEL. Een minder gelukkige ingreep van Raymond Goethals heeft de nationale voetbalselectie van België zes dagen voor het beslissende duel tegen Nederland in Amsterdam met een le vensgroot keepersprobleem geconfron teerd. De zo bewierookte coach gaf de FIFA in de loop van vorige week vol gens voorschrift een lijst van 22 namen op van spelers waaruit hij zijn elftal voor het duel van komende zondag sa menstelt. Die lijst bevatte de namen van twee doeiverdedigers: Christiaan Piot en Luc Sanders van respectievelijk Stan dard Luik en FC Brjigge. Goethals zal er achteraf erg veel spijt van hebben gehad (en mogelijk nog krijgen), dat hij niet even met het indienen van zijn lijst hij had daartoe tot vandaag de tijd heeft gewacht. Christiaan Piot, die een aantal weken geleden een vinger brak en gisteren in de wedstrijd Beringen-Standard een al lesbehalve overtuigende rentree maakte, blijkt nog behoorlijk veel last van zijn nog niet afdoende genezen blessure te hebben. Tot overmaat van ramp voor de Belgen is het meespelen van Sanders, die afgelopen woensdag in de Europa Cup-wedstrijd van FC Brugge tegen FC Basel een liesblessure opliep, alles be halve zeker. De mogelijkheid is dus verre van theoretisch dat zowel Piot als Sanders zondag in verre van optimale conditie aan de confrontatie met Neder land begint, of dat één van hen (in dit geval dan Sanders) daar in het geheel niet toe in staat zal zijn. Goethals kan niet meer op een of meer doeiverdedi gers terugvallen, omdat aan de lijst van 22 opgegeven namen niet kan worden getornd. Het plotselinge keepersprobleem is in Belgische voetbalkringen momen teel gesprek van de dag. De vraagtekens rond Piot en Sanders laatstgenoemde verdedigde het Belgische doel in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Noorwe gen op 31 oktober dringen momenteel de positieve berichten rond de Belgische veldspelers wat naar de achtergrond. Raoul Lambert, afgelopen woensdag driemaal scoorde voor FC Brugge tegen FC Basel, zal kunnen spelen. Hij deed het gisteren in de competitiewedstrijd van de Belgische kampioen tegen FC Diest rustig aan. De overige kandidaten voor de Belgische ploeg kregen vrijwel zonder uitzondering goede beoordelingen voor hun optreden in de wedstrijden van het afgelopen weekeinde. Zoals reeds bekend zal België niet kunnen beschikken over Wilfried van Moer. HAARLEM. De Nederlandse honkbalscheidsrechter Aad Wedemey er is door de FIBA aangewezen om als arbiter te fungeren bij de wereld kampioenschappen honkbal, die van 25 november tot en met 10 december in Cuba worden gehouden. Wedemey- er is gekozen uit het Nederlandse trio Wedemeyer- Co rpelein -Ronnenberg De laatste twee zijn via loting afge vallen. Voorzitter Küpers van Roda JC lan ceerde zaterdag op de sectievergadering een felle aanval op het bestuursbeleid. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Niemand behoefde AZ-trainer Joop Brand, de man die Haarlem uiteindelijk twee seizoenen on der zijn leiding had, duidelijk te maken dat de belangrijkste impulsen bij Haar lem voor verrassende offensieve acties ook in het bekerduel tegen zijn team van Bobby Vosmaer af zouden komen. Joop Wildbret werd met het vitale kar wei belast om de Haarlem-speler af te stoppen. Geen eenvoudige taak aangezien Vosmaer, nu Van den Berg in de spits de man is die een bal bij zich kan houden om te wachten op de opkomende mensen, beslist beter voetbalde dan de afgelopen week en dat ook accentueerde met een schitterend doelpunt toen hij Haarlem in de tweede helft met een lepe vrqe schop, die over de opgestelde muur buiten bereik van Vooys in de hoek verdween, op 1-1 bracht. En toch was Wildbret de uiteindelijke winnaar. Evenals AZ trouwens. Vosmaer getuigde daar ook van toen hij opmerkte: „In het begin van de competitie hebben we 1-1 tegen AZ gespeeld. Toen had ik hem in mijn zak. Vanmiddag lag dat moeilij ker.” ZEIST. Roda en Heerenveen, de clubs die bijzonder gedupeerd werden door het onverwachte en veel te late uitstel van de bekerwedstrijden tegen respectievelijk Ajax en Feyenoord, hoeven van KNVB-zijde op geen cent schadevergoeding te rekenen. Daaro ver liet sectievoorzitter mr. Hogewo ning zaterdag op de algemene verga dering in Zeist, waar dit punt in de rondvraag aan de orde kwam, geen twijfel bestaan. Hij benadrukte nog maals dat in dit geval de belangen van het Nederlands elftaf met het oog op de beslissende match tegen de Belgen moesten prevaleren, dat het sectiebestuur reglementair het recht heeft wedstrijden uit te stellen en dat de kous derhalve voor de sectie be taald voetbal van de KNVB af was. een hersenschudding in het Amster damse Sint Lucas Ziekenhuis opgeno- echter meer meer zijn knie. SANTIAGO (Reuter). Chili heeft toegezegd te willen bekijken of de i wedstrijd tegen Rusland van 21 no vember ergens anders kan worden gespeeld dan in het nationale stadion van Santiago als althans de internati onale voetbalfederatie, de FIFA, dat zou verzoeken. Inmiddels heeft de Sovjet-Unie gereageerd op het ulti- matum van de FIFA en herhaald alleen op neutraal terrein te zullen spelen tegen Chili. Het is niet duide lijk of de Russen daarmee alleen een ander stadion dan dat van Santiago bedoelen of dat ze willen uitwjjken naar een ander land dan Chift. Zoals bekend heeft het stadion van Santiago direct na de staatsgreep van de militairen gediend als tijdelijk concentratiekamp van duizenden Chi- lenen. De Russische voetbalfederatie verklaarde daarop het stadion voor „bevlekt”. Zaterdag zijn de laatste gevangenen uit het stadion overge bracht naar een in de noordelijke: woestijn gelegen nederzetting. I men. Neeskens heeft problemen, onder Over zijn blessure wordt nogal heimzinnig gedaan maar toch pro beert men hem zodanig op te lappen dat hij zich woensdag in Zeist, als de selectie definitief bij elkaar komt, kan melden. De vijftien geselecteer den zijn: Schrijvers, Stuy, Suurbier, Hulshof f, Krol, Mansveld, Jansen, Van Hanegem, Mühren, Haan, Kei zer, Rep, Cruyff, Rensenbrink en Brokamp.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13