Twee doden bij S Politie pakt wel wat meer overtreders Biesheuvel motiveert Vereniging Openbaar Onderwijs is kwaad op VVD-voorzitter vertrek uit politiek DS’70 tegen gekozen minister-president I Drees botsing van vrachtwagens Nixon is ’n (fit nw] 1 is schoelje” Argenta” Super Lux: de lamp met 30 °/o meer licht op tafel Plw Bi Wj ft WI c 1! si 11 Medicijnen gestolen van dierenarts VIJF GEVANGENEN Ex-premier Hulp van Rode Kruis voor Chili ftWIPS Werkende jongeren bezetten in Leiden studentenflat „Indoctrinatie op scholen is een spookverhaal” „Ik was liever gebleven” ONTSNAPT; VIER WEER GEPAKT voor dezelfde stroomkosten I Hu is MAANDAG 1 2 NOVEMBER 1973 2 MA Wilde jacht Overtreders t Taxi’s dit gezegd door de algemeen voorzitter de heer C. J. de Ronde. „Integriteit” Beslissend Benadeling Onderhoud WEERRAPPORTEN Afspiegeling Kleine spreiding „Veelzijdig” ko na tei de Ot op va scl ve vo he Rij •X'- UTRECHT De Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft zich rond- uit geërgerd aan de uitlating van mevrouw Van Someren, voorzitter van de VVD, dat de openbare school wel eens een rode school zou kunnen worden. Op het congres dat de vereniging zaterdag in Utrecht hield, werd DEN HAAG (ANP) De twee de autoloze zondag heeft een nog rustiger beeld te zien ge geven dan vorige week. Dat kwam voornamelijk, omdat het rijverbod nu ook was uit gebreid tot buitenlandse auto mobilisten. Aan de grenspos ten bleek dat de buitenlander? in het algemeen goed op de hoogte waren van het rijver bod in Nederland. Dat gold zeker niet voor alle Nederlan ders. De politie in Amsterdam werd, evenals in Rotterdam, overstelpt met vragen van mensen die niet wisten wie er nu wel en wie er niet op zon dag mogen rijden. (Van onze parlementsredactie) november: ADVERTENTIE 1 7 DINSDAG 13 NOVEMBER t VOORUITZICHTETN TOT WOENSDAG: Perioden met regen en vrij koud. DEN HAAG. Ex-premier Biesheu vel zou graag lid gebleven zijn van de Tweede Kamer. Omdat hij er niet voor voelde mee te helpen het kabinet-Den Uyl tot een succes te maken, heeft hij zich echter teruggetrokken uit de poli tiek. Dat heeft de vroegere ARP-leider beweerd In een ingezonden brief in het Friesch Dagblad van afgelopen zaterdag. Aan alle grensposten was zeer weinig verkeer te bespeuren. Aan de door laatpost Bergh-autoweg bij Zeve- naar was het zondag on wezenlijk stil, aldus een opperwachtmeester van de koninklijke marechaussee. Hoog water Laag water DINSDAG 13 NOVEMBER zw. zw. 5.05 0.52 zw wzw wzw zzw wzw wzw wzw wzw zw zzw zw 10 10 9 10 10 10 9 5 10 9 6 16 10 10 9 10 10 8 7 19 10 9 16 20 17 9 17 2 11 19 5 8 7 21 15 22 19 17.22 13.09 1 1 10 12 17 9 uur uur Biesheuvel reageerde in zijn brief op de opmerkingen van waarnemend ARP- voorzitter De Koning, die beweerde niet te begrijpen waarom Biesheuvel de poli tiek vaarwel heeft gezegd. Persoonlijke motieven zou De Koning nog wel kun nen begrijpen, maar een politieke moti vering zag hij niet zo zitten. daarvoor moeten de partijen het eens proberen te worden over een basispro gramma dat men zich de komende jaren ten doel stelt, aldus de uitspraak van het DS’70-congres. Het overeengekomen programma mag geen ijzeren wet zijn, waaraan niet meer te tornen valt. Ook tijdens de zittingsperiode zou nog in spraak moeten worden verleend aan be trokkenen. Ook zou men niet zo onkreuk baar moeten zijn, dat geen rekening meer gehouden kan worden met nieuwe ontwikkelingen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar zal DS’70 in 80 gemeenten meedoen, liet DS’70-voorzitter De Brauw het congres weten. Dat is slechts een uiterst kleine spreiding over ons land, dat zo’n 845 gemeenten telt. „Het is bijzonder teleurstellend dat een spookverhaal, dat nog herhaaldelijk wordt rond vertelt door voorstanders van het confessioneel onderwijs, nu door aanhangers van een partij die voorstan der zegt te zijn van openbaar onderwijs De Vereniging voor Openbaar Onder wijs, met 140 duizend leden de grootste bond van onderwijsconsumenten, meent dat de onderwijsbegroting geen enkele aanleiding geeft politieke indoctrinatie van het onderwijs te vrezen. De Vereniging voor Openbaar Onder wijs zal binnenkort een onderhoud heb ben met de VVD-kamerfractie over de onderwijsbegroting. De vereniging blijft De Rotterdamse politie wijst erop, dat sommige van de medicijnen bij onoor deelkundig gebruik dodelijk kunnen zijn. Een team van het internationale Rode Kruis van zes gedelegeerden, onder wie een arts, heeft op een twintigtal plaatsen meer dan tienduizend gevangenen be zocht. Daarbij werden voedsel, medica menten en toiletartikelen uitgereikt en gesprekken onder vier ogen gevoerd. In Nederland wonen ongeveer 1585 mensen die belastingvrij goederen kun nen kopen, omdat zij werken bij inter nationale organisaties. Dat heeft minister Duisenberg van Financiën aan de Twee de Kamer meegedeeld.De minister zegt dat hij niet gelukkig is met deze vrij stelling. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven z wnw nno no ono nw n ozo w o w nw nw z o n zzw w no 4 2 2 1 2 5 4 3 5 1 1 10 7 4 9 1 2 10 0 1 4 13 13 2 10 -9 EN BOSCH (ANP). Een ernstig verkeersongeluk op de Maasroute tussen Waalwijk en Den Bosch in de gemeente Waspik heeft aan twee mensen het le ven gekost. Twee vrachtwagens kwamen onder het viaduct in Waspik frontaal met elkaar in botsing terwijl kort daar na een personenauto onder de wrakstuk ken van de vrachtauto’s terecht kwam. J bij fei uitdrukkelijke wil van het hoofdbestuur in. Het hoofdbestuur vond het onnodig en overdreven om te zeggen dat indoctrina tie bij politieke vorming taboe moet zijn. Volgens het hoofdbestuur sprak dat van zelf. De meeste afgevaardigden vonden echter dat „het linkse extreme gedram” op de scholen nu maar eens afgelopen moet zijn en negeerde de oproep van het bestuur om deze omschrijving niet in het programma op te nemen. I „ie eer dis fro ve 0.7 0.7 0.6 4 0 3 0.5 3 0 0 1 o o 1 5 0 0 o 1 1 o o o o o 0.4 0 0.7 0 0 0 0 0.5 1 0 o 1 o In zijn ingezonden brief doet de vroe gere ARP-aanvoerder een omroep om binnen de ARP de levende meningsver schillen ter discussie te stellen. Deze verschillen mag de ARP niet verdoeze len, vindt Biesheuvel, die meent dat de toekomst van de ARP gebaat is met een open discussies. Biesheuvel zegt in zijn brief dat De Koning uit hun gesprekken deksels goed kan weten dat hij de deelneming van de ARP aan het kabinet-Den Uyl schade lijk acht voor het land en voor de partij. De vroegere premier vindt dat hij om zijn „politieke integriteit” moest op stappen. „Er was een fundamenteel ver schil met de kleine meerderheid van de fractie, die in zee wilde gaan met de linkse drie”. Juist omdat deze linkse drie voortzetting van het beleid van het ka- binet-Biesheuvel het slechtst denkbare vonden en vinden, wilde Biesheuvel zijn politieke medewerking niet geven. De politieke voorlichting op scholen moet veelzijdig zijn en niet uitgaan van indoctrinatie. Deze constatering heeft het congres van DS’70 zaterdag vastgelegd in zijn programma voor de gemeente raadsverkiezingen van 1974, tegen de ligt vermoedelijk in het feit dat de Belgische televisie pas zaterdaga vond laat heeft meegdeeld dat buitenlanders in Zeeuws-Vlaande- ren mochten rijden met hun auto. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome De slachtoffers van het ongeluk zijn de chauffeurs van de twee vrachtwa gens: de 24-jarige A.M. Verhoeven en de 25-jarige C.W.A. de Wit beiden uit Uden. De 58-jarige mevrouw L. Koster-Pen- nings uit Eindhoven is gisteren in het Catherina-ziekenhuis in haar woonplaats overleden aan de gevolgen van een on geluk dat haar de dag ervoor was over komen. Zij werd toen op een voetgan- gersoversteekplaats in Eindhoven aange reden. In het bij Venlo gelegen Duitse grens plaatsje Süchtelen zijn zaterdagmorgen vroeg de 30-jarige J. van Hagen en zijn zevenjarige dochtertje om het leven ge komen, toen zij in hun personenauto frontaal op een vrachtwagen botsten. De vader was op slag dood, het meisje overleed op weg naar een ziekenhuis. Tussen Etten-Leur en Breda ter hoog te van Prinsenbeek is zaterdagmorgen een auto op een overweg aangereden door de trein Roosendaal-Zwolle. De be stuurder van de auto, een inwoner uit Prinsenbeek, is om het leven gekomen. Twee meisjes kwamen zaterdagnacht in de kop van Noord-Holland om het leven toen de bestuurder van de auto waarin zijn zaten, probeerde nog voor het ingaan van het rijverbod thuis te komen. De auto vloog uit de bocht en kwam in een sloot terecht. De slachtof fers zijn de zestienjarige Jacoba Bron uit Medemblik en de zeventienjarige Eli sabeth Bos uit Schagerbrug. Volgens De Brauw is DS’70 in de overige gemeenten nog niet zo sterk vertegenwoordigd dat het zinvol lijkt om aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten zal DS’70 wel in alle gemeenten vertegenwoordigd zijn. Slechts 59 auto’s werden daar tot ons land toegelaten. Vorige week pas seerden nog 900 buitenlanders de grens in Nederlandse richting en werd aan 564 Nederlanders een ontheffing berleend. Nu het rijver bod ook voor buitenlanders gold, werden zondag bij Bergh aan 32 wagens met buitenlandse kentekens de toegang tot Nederland gewei gerd. Daarnaast mochten 25 Neder landers niet meer bij deze door laatpost het land in. Zij probeerden per taxi of per trein thuis te ko men. wordt herhaald. Door zulke suggesties wordt de openbare school benadeeld. Het zal niet zo bedoeld zijn, maar het is wel heel erg vervelend”, aldus de heer De Ronde. Over de onderwijsbegroting merkte hij voorts op: „Wij geloven dat de minister iets heel belangrijks heeft geïntrodu ceerd. Waar In btann*. buttanlatid Vermoedelijk in een race tegen de tijd zijn gistermorgen vroeg, juist voor het ingaan van het rijverbod, twee meisjes om het leven geko men en twee jongens ernstig ge wond geraakt, toen hun auto in de Wieringermeer van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. „Ouders, die de memorie van toelich ting niet kennen en vertrouwen hebben in de leiding van de VVD, zouden de gedachten kunnen krijgen dat er iets aan de hand zou kunnen zijn met die openbare school. Het hoofdbestuur van de vereniging bestaat uit mensen, die behoren tot diverse partijen, ook tot de WD. Maar ook de socialisten in ons hoofdbestuur zijn, uiteraard, beslist van mening dat de openbare school geen rode school mag worden en ook niet zal worden”, aldus de heer De Ronde. DEN HAAG. (ANP) Het Neder landse Rode Kruis zal deze maand een partij van meer dan 20.000 potten geva rieerde voeding met een waarde van ruim 15.000 naar Chili zenden. Het betreft hier hulpgoederen waar het in ternationale comité van het Rode Kruis naast dekens, medicamenten en vaccins heeft gevraagd. Het totaal aantal aangehouden over treders ligt wat hoger dan vorige week. In tegenstelling tot de eerste autoloze zondag gebeurde er een dodelijk ongeluk. In Barneveld werd een 8-jarig jongetje op zijn fiets geschept door een auto die bestuurd werd door een huisarts. Het jongetje was op slag dood. LEIDEN (ANP). Ongeveer 100 wer kende jongeren uit Leiden en de Bollen streek hebben gisteravond het in aan bouw zijnde kamercomplex van de Stichting Studentenhuisvesting in Leiden bezet. Met deze bezetting van dit nieuwe complex, dat volgende week geopend zal woraen en plaats kan bieden aan 540 studenten, willen de werkende jongeren hun eisen om betaalbare huisvesting kracht bijzetten. In een verklaring zeggen de jongeren leden van de Katholieke Werkende Jongeren en het NW Jongeren Kontakt dat de gemeente en de rijksoverheid moeten zorgen voor gesubsidieerde ka merhuur, „zodat particulieren geen mis bruik kunnen maken van de kamer- nood”. In de vier grote steden waren gister avond ongeveer zestig overtreders van het rijverbod aangehouden (Amsterdam 30, Rotterdam 25, Den Haag 5 en Utrecht 0). Op de auto snelwegen zijn vier overtreders be keurd. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen heeft men nu veel minder last gehad van spelende kinderen en fietsers op autosnelwegen dan vori ge week. Daar werd met veertien wagens (Porsches en politiebusjes) gecontroleerd. Het openbaar vervoer kon. mede door de ervaring die vorige week is opgedaan het grotee aanbod van reizigers zonder veel moeite ver werken. De Nederlandse Spoorwe gen telden 30 tot 50 percent meer reizigers. Er traden daarbij minder Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis De taxi’s in de grote steden hebben een drukke dag gehad. In Rotter dam was het normale aantal taxi’s van 200 verdubbeld. Daardoor slaagde men erin het aanbod zij Enkele honderden mensen hebben zaterdagmiddag in Middelburg betoogd tegen de vestiging van een tweede kern centrale bij Borsele en tegen toetreding van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij tot de Samenwerkende Electriciteitsproducenten. De demonstra ten waren verontrust over wat gaat gebeuren met radio-actief afval en over mogelijke stralingsgevaren. Bij de verdere vaststelling van de verkiezingsprogramma’s voor gemeente raden en provinciale staten schaarde het congres zich overtuigd achter de aanbe veling van het bestuur. Nagenoeg alge meen was men ervan overtuigd, dat na de gemeenteraadsverkiezingen gestreefd moteen worden naar afspiegelingscolle ges, d.w.z. dat het college van burge meester en wethouders zo is samenge steld dat nagenoeg de hele raad zich vertegenwoordigd kan voelen in het ge meentebestuur. Pas na de verkiezingen en niet reeds voorts principieel van mening dat schoolgeld moet worden afgeschaft, om dat onderwijs en vorming gratis ge meenschapsvoorzieningen dienen te zijn De heer De Ronde noemde het een waanzinnige zaak dat het in 1968 ver hoogde kleuterschoolgeld niet is afge schaft. Nederland kent van alle EEG-lan- den de hoogste belastingvrije voet voor bejaarden. Met een belastingvrij inkomen van 8500 voor echtparen bo ven de 65 jaar staat Nederland in de EEG eenzaam aan de top. Tweede in de rij is Ierland dat de eerste 4812 van gehuwde bejaarden niet belast. ARNHEM. DS’70-fractieIeider Drees heeft de Amerikaanse president Nixon zaterdag tijdens een DS’70-con- gres in Arnhem „een schoelje” genoemd. Drees keerde zich tegen het gekozen formateur- en presidentschap. Als dat in Nederland zou worden ingevoerd, kan een minister-president door het parle ment niet meer worden weggestuurd, meende hij. Hij noemde dat riskant en wees in verband op het falende „schoel je” Nixon. Volgens Drees is het kabinet-Den Uyl slap en baseert het zich op illusies. Over de EEG-verklaring met betrekking tot het Midden-Oosten zei Drees: „De Euro pese landen hebben een laffe houding getoond. Elke concessie aan de Arabi sche staten is capitulatie en leidt tot nieuwe chantage”. In Breda werd gisteren tijdens de autoloze zondag een fietsrally ver reden. Natuurlijk deed prins Carna val, Joop den Eerste, hieraan mee. Op de foto passeren prins Carnaval en zijn vrienden een controlepost. De gemeente Hilversum neemt maatregelen ter besparing van energie. Bezuinigd wordt onder meer op de straatverlichting en op de verlichting en verwarming in gemeentelijke instellin gen. Zon op 7.56 Maan op 19.21 AMSTERDAM (ANP). Dankzij snel reageren van een bewaker is een specta culaire poging om uit het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplant- soen te Amsterdam te ontsnappen, gister avond voor vier van de vijf gedetineer den op een mislukking uitgelopen. Al leen de vijfde wist te ontkomen. Hij is een 34-jarige Fransman, die enkele jaren gevangenisstraf moet on dergaan wegens drie bankovervallen in Amsterdam en een inbraak. Van de vier weer gearresteerde man nen brak een 34-jarige Amsterdammer bij een sprong vanaf het dak in de steeg naast het huis van bewaring zijn kuitbe nen, terwijl hij bovendien letsel aan zijn ruggewervel opliep. Hij werd ter berple- ging in een ziekenhuis opgenomen. ROTTERDAM (ANP). Zaterdag middag zijn in Rotterdam uit de gepar keerde auto van een dierenarts instru menten en medicijnen ontvreemd. De politie heeft in Goes bij verschil lende controles auto’s aangehouden die gesierd waren met het bordje „taxi”, maar die niet voldeden aan de eisen die aan taxi’s worden gesteld. In dezelfde plaats moest de politie te hulp komen, toen een bromfietser in botsing kwam met een koe. De koe mankeerde niets, de bromfietser had o.m. een gebro ken been. uur en uur en Tweede autoloze zondag rustiger dan de eerste Amsterdam licht bew. onbewolkt half bew. zw. bew. onbewolkt Den Helder regenbui onbewolkt onbewolkt licht bew. Z.-Limburg onbewolkt regen onbewolkt windstil 18 no w nnw wzw zzw no geh. bew. windstil onbewolkt Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 16 minimum 5, maximum 9 graden. het soms met enige vertraging te verwerken. De Amsterdamse taxi centrale had de indruk dat er meer vraag was naar taxi’s dan vorige week. Onder de overtreders van het rijver bod bevonden zich veel buitenlan ders (40 tot 50 percent). Het enige gebied in Nederland waar wel buitenlanders mochten rijden, was Zeeuws-Vlaanderen. Daar bleef het echter opvallend rustig. De oorzaak van de geringe drukte knelpunten op, omdat de NS een groter aantal treinen langer had gemaakt. De treinenloop verliep dan ook beter dan vorige week. De Amersfoortse en Apeldoornse po litie hebben in de nacht van zater dag op zondag grote moeite gehad een overtreder van het rijverbod tot staan te brengen. De overtreder, een 23-jarige timmerman uit Zwartbroek-Terschuur, kon eerst na een wilde jacht door de Amers foortse binnenstad en langs rijks- wegen worden aangehouden. In Oost-Nederland hebben verschil lende politiemensen gisteren ver baasd geconstateerd dat er nogal wat invaliden zijn, die van hun ontheffing binnen een straal van 20 kilometer gebruik maakten om een uitstapje te maken, hun wagen vol geladen met familieleden. Volgens de politie is er op grond van haar richtlijnen weinig te doen aan deze ontduiking van het rijverbod. Ook deze zondag was er weer ie mand, een 75-jarige man in Apel doorn, die zei niets van een rijver bod te weten. De man mocht overi gens op geen enkele dag rijden. Hij had geen rijbewijs. Hij acht onderwijs en vorming heel belangrijk en in de maatschappelijks ontwikkeling van beslissende betekenis voor de toekomst van de samenleving De minister vindt ook dat vele maat schappelijke ontwikkelingen afhankelijk zijn van en bepaald worden door het in zicht, kennis en de vaardigheden die in ’t onderwijs worden verworven. De vereni ging is het eens met deze visie. Iedereen is daarbij bterokken en dat vraagt van elk lid van de samenleving creativiteit, verantwoordelijkheid en een politieke en maatschappelijke stellingname”, aldus d« heer De Ronde. uur onder 16.52 uur uur onder 11.23 uur Rotterdam Twente Vlisslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück regen onbewolkt licht bew. mist onbewolkt onbewolkt zw. bew. - L-: -■ Kopenhagen regenbui onbewolkt windstil 12 geh. bew. mist onbewolkt onweer licht bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zw. bew. Stockholm onbewolkt zw. bew. bew. bew. mist zw. bew. half bew. f Sx' JA?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2