Socialistische Internationale blijft vaag Twee mensen Pronk in Djakarta met op Tjeukemeer demonstratie begroet omgekomen Bestand Israel-Egypte ondertekend achtergrond „Ambassade in Chili redde al 67 vluchtelingen Ambassaderaad mr. A. B. Hoytink: 99' MINISTER GAAT PRATEN OVER HULP HAAGSE POLITIE NEEMT WAPENS IN BESLAG 3 MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 (Van onze redacteur in Londen) Uitleg Zeilboot omgeslagen (Van onze speciale verslaggever) Kogelgat Chaos Nog oorlog (Van onze redacteur in Santiago, Henk Ruyssenaars) Tegenvallers DJAKARTA Een kleine hon derd demonstranten begroetten gistermiddag minister J. Pronk bij zijn aankomst in Indonesië. De studenten die grote spandoeken meevoerden, waarop geschreven stond: „Indonesië voor Indonesië”, vroegen de Nederlandse minister om als voorzitter van de raad die de hulpfondsen voor Indonesië ter beschikking stelt, de IGGI, meer aandacht te hebben voor de ont wikkeling van Indonesië. (Van onze correspondent) TEL AVIV De sluiting van het bestand: Een verzameling van mensen die elkaar kapot schieten zolang het oorlog is, en elkaar de hand drukken in dit geval via derden om verder te kunnen leven. In een tent in de openlucht, twintig meter van de grote weg af, vindt de ontmoeting plaats. Vorige ontmoetingen hebben een paar kilometer noordelijker plaats gevonden, maar de Egyptenaren had den daar bezwaar tegen gemaakt, omdat dat op door Israel bezet ge bied lag. Daarom wordt precies in het niemandsland, op de honderd eneerste kilometer van de weg Suez-Cairo, de tent van Finse makelij opgezet. Israëlische en Egyptische soldaten meten met passen de afstand van de tent tot de hekken waarachter de journalisten en an dere toeschouwers moeten blijven. Die afstand moet van de tent af aan beide kanten precies gelijk zijn. SANTIAGO DE CHILE Voor de deur van de Nederland se ambassade in de hoofdstad van Chili staan met lichte machine geweren bewapende soldaten, die iedereen die de ambassade probeert binnen te komen scherp controleren. „Het begon met het echtpaar Van der Putten; de heer Van der Putten was hier werk zaam als correspondent voor o.a. de NRC. Toen na de coup op 11 september bleek dat de mili taire autoriteiten het niet eens waren met de wérkzaamheden van dit echtpaar op politiek ge bied, heb ik ze in het centrum van Santiago opgehaald. Thuis konden ze niet meer komen. Daarmee begon de vluchte lingenstroom”, vertelde mr. A. B. Hoytink, ambassaderaad in Santiago, die sedertdien onafge broken met vluchtelingenproble men wordt geconfronteerd, zoals overigens de hele ambassadestaf. Golda Meir niet veel wijzer in Londen met J een flesje Israëlische andere mogelijkheden De sfeer: er wordt gesproken over Deelnemers aan de Socialistische Inter nationale in Londen: Van links naar rechts de Britse Labourleider Harold Wilson, de Nederlandse premier Joop den Uyl, de Israëlische premier Golda Meir, de Oostenrijkse voorzitter van de Socialistische Internationale Bruno Pit- termann en de Westduitse Bondskanse- dat oor- zijn. het Engels. Na een minuten zetten zij over de uitvoering getekende overeen- gaan er toch uit, hebben we gezegd, waarom dus niet wat sneller de pa pieren verstrekken? Laat ze toch vrij en gewoonweg vertrekken. Antwoord hierop hebben we nog niet, maar we weten dat ze het ter harte hebben genomen”. Waarom willen de meeste van deze mensen vertrekken? „Omdat ze weten en dat is ons ook helemaal duidelijk dat hun lot in Chili niet erg plezierig zal zijn als ze blijven. We controleren dat, en alle „gasten” die we hebben, kunnen echt wel beter vertrekken.” houten stoelen aan houten tafel tegeno- Hoe het ongeval precies is ontstaan, is niet bekend .Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Waarschijnlijk is de boot in een windvlaag omgeslagen. „De beginfase”, zo staat in het pamflet van de studenten, „is nu afgesloten, en de koers van onze ontwikkeling zal nu moeten worden herzien. Op dit ogenblik groeit onze afhankelijkheid ten opzichte van de donor-landen. Dit stelt ons te leur, want uiteindelijk helpt dat Indone sië niet. De kans op wraak is groot. Wij smt gie. de en lin- dag- par- itru- an- ■oet znj bo de de zan dat om- ge- :ijn een ver- fge- ier- een iva- van Het in ruis eins 585 in- er- ter ee- egt 'Ü- ben ogd rn- ing ;ie- nde ra- aat ver ode wie :sen be- ica- en zijn wa ll de den. ?en- het .aats on- ver- gan- nge- istig ssen ent* le men itaa] aar- tuk- m. ens- 'gen zijn ge- auto De eis je oog- rgen eden be- uit in. acht het auto voor s te en itof- 3ron Eli- zullen hebben gesteld zich zoveel moge lijk van de pro-Arabische toon te dis tantiëren door zich te verliezen in een Byzantijnse uitleg van de tekst, met name van de volgorde der overeengeko men punten. Voor Nederland bestaat de zin van de resolutie er immers hoofdza kelijk in om de Fransen en de Britten de mogelijkheid te bieden gemakkelijker met de Arabische oliesheiks over een vermindering van de boycot jegens ons land te overleggen. En zo heeft ieder land zijn eigen uitleg en zijn eigen excuus.. De Israëlische premier was zaterdaga vond in de Britse hoofdstad aangeko men. Diezelfde avond nog had ze een lang gesprek met de socialistische oppo sitieleider Harold Wilson. Ondanks aan vankelijk anders luidende geruchten heeft mevrouw Meir vandaag een onder houd met premier Heath. Daarna geeft de Israëlische premier een persconferen tie. De Nederlandse minister-president Den Uyl had gistermorgen een onder houd met premier Heath. Over de afloop van dit gesprek wilde de premier geen mededelingen doen. LEEUWARDEN (ANP). Op het Tjeukemeer is zaterdagmiddag een zeil- schouw omgeslagen. De twee opvaren den, de 27-jarige S. Angela uit Delfstra- huizen (Fr.) en de 29-jarige mevrouw A. J. U. Kroon-van Efferink uit Ubbergen bij Nijmegen, zijn naar de rijkspolitie te water van Lemmer aanneemt, verdron ken. streeks met elkaar geconfronteerd. Eerst proberen de Egyptische jour nalisten door de linies van de Egypti sche militaire politie heen te breken. Geen militaire politie en soldaten van de verenigde Naties kunnen hen te genhouden. Zij mogen in de tent kijken, tot woede en jalouzie van de journalisten uit Israel: zij mogen la ter, maar dan in kleine groepjes tege lijk. LONDEN De spoedbijeen- komst van de Socialistische Inter nationale in Londen heeft niet bijs ter veel resultaat opgeleverd voor de Israëlische premier Golda Meir. Oud-premier Harold Wilson kwam op een persconferentie na afloop van de vergadering van socialisti sche leiders uit twintig landen niet verder dan het woord „solidariteit” voortdurend te gebruiken zonder het verder uit te werken. Gistermorgen is de rijkspolitie te water direkt begonnen met zoeken. Vandaag begon de politie met dreggen. Hoe is de situatie van de vluchte lingen in het algemeen? mag aannemen is, dat de die de een historisch moment. Het is voor het eerst sinds 1949 dat Egypte en Israel een overeenkomst sluiten. Iede re groep die bij de ceremonie aanwe zig is, heeft zo zijn eigen sfeer. Voor de soldaten is het veelal een uitje, een onderbreking van de dagelijkse inspanningssleur. Wat er precies gete kend wordt en wat er aan de hand is, weten zij niet. De journalisten jagen op nieuws: zij moeten het historische moment aan de wereld kunnen ver tolken en dringen daarom zowel Egyptische als Israëlische militaire politie weg om hun doel te bereiken. De ondertekenaars, met de VN-ver- tegenwoordiger in het midden, pose ren onbewogen voor de journalisten en blijven een half uur lang zwijgend zitten tot alle journalisten voorbij zijn geparadeerd. Ze tekenen 3 documen ten en drinken limonade. Ze ziten op een eenvoudige ver elkaar en aan het hoofd generaal Silasvuho met zijn twee adjudanten. Nadat de documenten getekend zijn, beginnen de journalisten onge duldig te worden. Zij kijken tegen de zon in en kunnen weinig van het gebeuren zien dat binnen plaatsvindt. De hele oorlog hebben velen tegen wil en dank meegedaan aan de pro pagandaoorlog, nu worden zij recht- „In totaal hebben we tot dusver 67 mensen kunnen redden. Tegenvallers hebben we genoeg: vandaag zouden bijvoorbeeld 13 mensen met Air France vliegen en 12 zouden recht streeks met de KLM gaan, maar nu horen we dat voor 14 van hen de „salvoconducto’s” (vrijgeleidebrieven) weer zijn ingetrokken. Dat is wel een teleurstelling natuurlijk.” Het wordt een geweldige chaos, en het hoge gezelschap blijft intussen rustig en zwijgend in de tent zitten tot alle journalisten hen hebben be zichtigd en gefotografeerd. Een his torisch moment, daar wil een i eder getuige van zijn en dat moet je een beetje rekken, wil de hele wereld ervan mee kunnen genieten. Er komen Rode-Kruiswagens aan rijden. Zou er nu al een uitwisseling van de eerste krijgsgevangenen plaatsvinden? Dat zal echter pas ge beuren als de VN de controle op deze weg zullen hebben overgenomen voor de transporten naar Suez en het der de leger, zoals in de overeenkomst staat. Mevrouw Golda Meir heeft gisteren bijna een uur lang gesproken op de con ferentie. Hij gaf een openhartig verslag Op de ambassade bevinden zich pro minente figuren als Hernando Millas, de grijze eminentie van de Chileense Communistische Party, Gladys Ma rin, communistisch propagandiste, en veel anderen die hun leven niet meer zeker zijn. De ambassadestaf trou- wens ook niet: toen kort geleden de secretaris mr. R. Vornis, met een „gast” voorreed bij de ambassade, werd hij beschoten. Een kogelgat in zijn auto bewijst onder welke om standigheden de ambassadestaf haar werk verricht. heeft gekregen. Toen is met toestem ming van Buitenlandse Zaken en de steun van de ambassadeur de toeloop begonnen van Chilenen en andere buitenlanders.” Terwijl het vreedzame tafereel zich op een paar vierkante meters af speelt, is direct daarbuiten de oorlog nog duidelijk zichtbaar en merkbaar: uit de stellingen kijken wrakstukken van Israëlische en Egyptische kanon nen zwijgend toe bij dit vredesgebeu- ren. Als generaal Jarif van de onder tekening terugkomt, zegt hij een paar woorden: „Door de overeenkomst met Egypte te tekenen, hebben we de eerste stap gezet op de lange en moeilijke weg die leidt tot een oplos sing van het conflict tussen ons en onze buren, en tot vrede met hen. Laten we de feiten zien zoals ze zijn en onszelf niet voor de gek houden: In de plastic zakken zaten een Duits machinepistool (Schmeisser) mp 40, kali ber 9 mm volgens de politie een bekend parachutistenwapen een Itali aans pistool Bernardelli pnt 22 (een precisiewapen) een Babybrowning en (een Belgisch pistool van kaliber 6.35) en tenslotte een Amerikaanse revolver van Smith en Wesson. laten we geloven in onze kracht en ons vertrouwen schenken aan ons leger, het joodse volk en aan Israel en de landen van de verstrooiing. Als er twijfels zijn in onze harten over de perspectieven, laten we dan duide lijk zeggen dat het leger paraat staat; zowel op dit front als op alle andere fronten. Ons leger is voor ons de verzekering dat we verder kunnen gaan op de moeilijke weg die nu voor ons ligt”. Het pamflet vervolgt: „Stukken land worden opgeëist en verpacht, kleinere textielbedrijven gaan eraan, onze bossen worden verwoest en dë olievelden dro gen op. Intussen wordt het onderwijs verwaarloosd en wordt een volgende ge neratie schade toegebracht. Onze rege ring zou harder moeten werken op bin nenlands terrein en de talenten en rijk dommen van Indonesië zelf beter moe ten besteden, zodat we minder afhanke lijk worden”. „Degenen, die deze generaals aan de macht hebben geholpen, zijn niet de slachtoffers dat zijn zij die in de toekomstige generatie moeten leven”, al dus het pamflet. Minister Pronk nam de petitie zonder te reageren in ontvangst, de studenten werden later door de politie weggeleid. De minister zei op het vliegveld dat hij naar Indonesië was gekomen om zich een oordeel te vormen van de behoefte van Indonesië, alvorens hij de volgende maand de conferentie van de landen die Indonesië bij de ontwikkeling assisteren, moet voorzitten. De oliesituatie wil de minister alleen bespreken als zich daarvoor een gelegen heid voordoet. De Indonesiërs zijn enigszins beducht voor de academische strengheid en de harde uitspraken van de minister. Om de gesprekken wat gemoedelijker te la ten verlopen, hebben zij de gehele Ne derlandse delegatie in batik overhemden naar maat gestoken. zijn niet langer trots op buitenlandse hulp en op buitenlandse investeringen, als het alleen maar betekent nog grotere wolkenkrabbers, nog meer hotels, nog meer Toyota-auto’s, nog grotere textiel bedrijven, nog meer nachtclubs, stoom baden en coca-cola. En dat alles terwijl meer mensen geen werk kunnen vinden op dit moment en meer mensen geen woning kunnen krijgen”. De komst van minister Pronk naar Indonesië werd enigszins nerveus tege moet gezien, zowel door de Indonesische regering als door sommige Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Dja karta. Men hoopt hier dat de minister zal zwijgen over de corruptie en politie ke gevangenen. Overigens is minister Pronk niet op Indonesische invitaties ingegaan om ook een gezellig dagje in Bali door te brengen. Generaal Jarif krijgt applaus van een Israëlische soldaat. „Niet toege ven”, wordt hem toegeroepen. Hij schudt geen handen. De generaal van de Verenigde Naties, Silasvuho, be groet zijn gasten en gaat hen voor in de tent. Het doek gaat althans voor lopig dicht voor de toeschouwers. De woordvoerder van de Verenigde Naties vertelde na afloop van de ceremonie dat er drie documenten zijn getekend, alle in het Engels. De sfeer was correct en de generaals hebben rechtstreeks met elkaar ge sproken, ook in pauze van tien hun bespreking van de zojuist komst voort. Labour-Ieider Harold Wilson zei dat „iedereen het er over eens was dat het een nuttige en kameraadschappelijke discussie was geweest. Er was geen con frontatie”. Wel maakte hij melding van verschillen van interpretatie en nadruk. Gistermiddag vond de politie de omge slagen boot waarvan het zeil nog was gehesen. Inwoners van Echtenerbrug hebben de zeilschouw zaterdagmiddag om vier uur voor het laatst gezien. Wat men socialisten die medeverantwoordelijk waren voor de EEG-resolutie vorige week in Brussel, nu alles in het werk DEN HAAG (ANP). Een vuurwa penteam van de Haagse politie heeft donderdagmorgen j.l. zo is gisteren be kendgemaakt, na een anonieme tip een omvangrijk wapenarsenaal in beslag ge nomen. De wapens lagen schietklaar on der een bed in een Haagse woning in de Transvaalbuurt. Aangehouden is een 16-jarige jongen zonder beroep, die heeft verklaard dat de wapens van hem zijn. De jongen blijkt bij meerdere politiekorpsen in Ne derland bekend te zijn, onder meer we gens vermogensdelicten. Hij is vandaag aan de officier van justitie in Den haag voorgeleid. Dan gaat generaal Jarif de tent in waar hij met zijn gevolg overlegt over het vervolg van de besprekin gen. Ruim een uur heeft het ceremo nieel geduurd. Dan de reis terug van het vliegveld van Fayied. Evenals op de heenreis zitten er soldaten in het vliegtuig die verlof krijgen of van verlof terugkomen. De soldaten heb ben een eigen gevoel voor cynische humor: het kapotgeschoten hoofd kwartier van het vliegveld Fayied heet Hilton en de mecanicien in het vliegtuig, die instructies geeft bij lan den en opstijgen, wordt hardnekkig en zeer tot zijn ongenoegen „de stewar dess” genoemd. Het grote Hercules-transportvlieg- tuig, volgepropt met 200 soldaten en journalisten, vliegt in de kanaalzone maar enkele meters boven de grond- vanwege de Egyptische SAM-raket- ten. De wapenstilstand is getekend. Beide partijen gaan terug naar hun bases in Cairo en Tel Aviv. ’s Avonds geeft vice-premier Alon commentaar: begin december mogelijk de eerste bespreking tussen Israel en Egypte. Israel zal natuurlijk voor de verkie zingen op 31 december niet veel con creets kunnen bespreken, maar over veel formele en technische zaken kan nu al gesproken worden. De e erste test van het bestand komt nu: zullen de krijgsgevangenen binnen korte tijd thuis komen en zal de blokkade wor den opgeheven? Zolang deze vragen niet beant woord zijn, spreken de Israëliërs lie ver van een speciale dan van een historische gebeurtenis. van de gebeurtenissen die zich vóór en gedurende de oorlog hebben afgespeeld. Ze wees met nadruk op het grote aantal doden dat Israel in de oorlog te betreu ren had gehad. Mevrouw Meir was naar Londen ge komen om een nieuwe indruk te krijgen van de houding van de sociaaldemocra tische regeringsleiders. Van deze indruk zal het afhangen hoe haar timing zal zijn voor de komende vredesonderhan delingen met de Arabieren. Na de als pro-Arabisch opgevatte re solutie van de negen EEG-staten, die vorige week in Brussel werd opgesteld, was het mevrouw Meir erom te doen erachter te komen hoever haar socialis- ten-broeders in West-Europa, van plan zijn haar in haar komende en moeilijke onderhandelingen met de Arabieren te steunen. Het geheel heeft iets weg van een arena. De groene tent in het midden. Een cordon van fris en glimmend uitziende VN-soldaten met blauwe helmen daaromheen, en aan beide kanten, een eind van de weg af, de toeschouwers: soldaten en journalis ten, op het dak van de autobussen. Om precies drie uur komen uit beide tegenovergestelde richtingen partijen voor de tent aan. Generaal Jarif met zijn gevolg voor Israel en generaal Mohammed Gamazi voor Egypte. De kanselarij, het gebouw van de landbouwafdeling en de residentie zijn onder bewaking gesteld sedert bekend werd welke prominente figu ren er hun toevlucht hadden gezocht. Als degenen die de ambassade binnen willen geen behoorlijke reden voor hun bezoek kunnen opgeven dan worden ze voorlopig in hechtenis genomen om te worden verhoord. Hierbij is het tot zeer onverkwikke lijke incidenten gekomen. Een echt paar dat vertwijfeld probeerde de ambassade binnen te komen, werd voor de deur gearresteerd. Ze werden gedwongen languit op de grond te gaan liggen, terwijl in afwachting van het transport de soldaten hen telkens schopten en sloegen. Na pro testen van het ambassadepersoneel hield men op. „Nadat we eerst de Nederlandse journalisten die echt in gevaar wa ren, hebben geholpen de heer en mevrouw Van der Putten, de TROS- correspondent Anton Foeck en de free-lance journalist Koos Koster kwam een golf van paters, priesters, missionarissen en zusters. In het be gin waren dat er 27. De eerste weken hebben we dus 31 mensen het land uit gekregen, allemaal Nederlanders. Daarna zijn we na toestemming van uit Den Haag begonnen niet-Neder- landers het land uit te helpen. Tot dusver 29 mensen, de grote meerder heid Chileens, en een paar Uruguaya- nen en Brazilianen. Er zijn weinig ambassades die erin slagen Chilenen het land uit te werken, maar dat is ons dus gelukt.” Hoeveel mensen bevinden zich mo menteel (zaterdag 10 november) op ambassade en kanselarij? „We hebben op het moment 24 mensen, van wie de laatste er giste ren is bijgekomen. Nu zijn we bezig vrijgeleidebrieven te bezorgen zodat dit gezelschap binnenkort ook kan vertrekken.” Bestaan er om mensen op te vangen? „Buitenlandse zaken heeft, na veel overreding in Den Haag door ambas sadeur Goedhart, toestemming gege ven om een Zwitsers retraitehuis te huren. Daar hijsen we dan de Neder landse vlag en kunnen wij nog veel meer mensen onderbrengen, omdat de landbouwafdeling en de ambassade vol zitten. We hopen begin volgende week zo ver te zijn dat we dat kunnen doen. We zijn overigens de enige ambassade die voor eind sep tember zo veel mensen het land uit „Eerlijk gezegd hebben we een voortreffelijke samenwerking met de chef-protocol, de heer Barrios, en ook in samenwerking met andere ambassa des krijgen we mensen eruit. Verder hebben we met de nestor van het corps diplomatique, van de Peruaanse ambassade, en met de Franse ambas sade een démarche gedaan bij de regering. We hebben geprobeerd dui delijk te maken dat de toestand voor veel van deze politieke vluchtelingen onhoudbaar begint te worden. Ze

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3