Haarlemmers hadden gestolen sigaretten op de achterbank overgelaten aan wijk-initiatief Drie dag Haven Publiek amuseerde zich kostelijk met nonsensikale klucht Boeiend piano recital in Muziekschool Nieuwe Prinsen Carnaval deden vervroegd hun intrede TWEE JONGENS UIT ZEE GERED BIJ ZUIDPIER Intochten buiten het centrum Hoogoventeam wint manager- competitie Ft' I BH? gop F Sr ijl '5 SINT NICOLAAS KOMT DIT JAAR MET INBREKERSGILDE BIJZONDER ACTIEF BIJ PROGRESS EN DE ZEEZOTTE Man en hond uit water gehaald „OPA PIET’ Klem gereden in Lange Nieuwstraat - jNi TJMUTDER COURANT 19 73 4 Grootste buit: 25.000 (Van een onzer verslaggevers) „Opa Piet” Initiatief „ENTRE NOUS” MET „DRIE IS TEVEEL 3 3 VELSEN Met de groei van de gemeente Velsen, onder meer bestaande uit het nieuwe Zeewijk en de bouw in Velsen-Zuid, is het voor Sint Nico- laas reeds lang onmogelijk geworden tijdens zijn feestelijke intocht alle delen van deze gemeente met een bezoek te vereren. Het aantal kilo meters dat hiervoor zou moeten worden afgelegd en de gehele, daaraan verbonden organisatie zijn zo omvangrijk geworden dat deze tocht niet meer ordentelijk bij een redelijk tijdschema kan worden aangepast. Dit is ook de reden geweest dat Sint Nicolaas verleden jaar in Zeewijk verstek moest laten gaan. MAANDAG f2 NOVEMBER 1 fc ||U ::r ■S’ïW r *4 I HL.-. -rlSSl BW ■L F BK J 4 L: 3. it l. s 1, 0 5 Hi (Van een medewerker) JAN VAN DAM. 1 31 (Van een onzer verslaggevers) e 4 g ;mber naar rum, i 22, lis Een andere a ttractie zal bestaan uit het feit dat een stokoude grootvader van de Zwarte Pieten, die zelf in zijn jeugd Sint Nicolaas dikwijls bij zijn t ochten over de Velsense daken heeft vergezeld, voor deze gelegenheid ook nog eens naar Nederland zal overkomen. Dit is al ge ruime tijd de hartewens van „Opa Piet” geweest, aan welk verlangen dus straks gevolg kan worden gegeven. In de Progress-sociëteit in Heemskerk droeg Prins Peter de Eerste cape, steek, zijn geworden, alle streken heeft hij nog altijd niet verleerd! Op het programma werden, naast ori gineel voor gitaar geschreven composi ties, ook enkele bewerkingen aangetrof fen, onder anderen van Scarlatti, Bach en Debussy. De Muziekschool Velsen en de aktieve gitaristenvereniging „Constantijn Huy gens” die dit recital organiseerden kun nen terugzien op een in alle opzichten geslaagde avond. t. r 0 n llen i/an rijf. een ;t naar □raak Wel is intussen bekend geworden dat deze populaire kindervriend bij zijn in tocht zal worden vergezeld door een groot aantal Zwarte Pieten. Zelfs mag het niet uitgesloten worden geacht dat de fleurige stoet door een „Piteen-drum- band” wordt vooraf gegaan. VELSEN. Er is geen enkele discus sie mogelijk over de vraag, of men vrijdag bij de christelijke toneelvereni ging „Entre Nous” wel in staat is ge weest de bezoekers van de Velsense Stadsschouwburg een kostelijke avond te bezorgen. Want er werd door het pu bliek in de volle zaal voortdurend da verend gelachen en het volume daarvan was soms zo groot dat deze schier per manente uitarstingen van vreugde dik wijls ook buiten het theater hoorbaar moeten zijn geweest. De Zeezotte maakte zaterdag in het vrijetijdscentrum De Slof bekend, dat prins Hermanus de Eerste en zijn gema lin Janny de komende tijd de scepter zullen zwaaien. Het duo Stevens, de boerenkapel, de majorettes van de BHK en de drumband van De Zwervers zetten het feest de nodige muzikale luister bij. Prins Hermanus, die in het burgerlijke wen naar de naam Herman Huberts istert en administrateur bij Huis ter 'ijck is, nam ook eerst afscheid van n illustere voorganger prins Cor. Bur- ■meester J. G. S. Bruinsma was de crste, die de nieuwe prins feliciteeerde met zijn benoeming en hem veel geluk wenste bij de aanvaarding van zijn ambt. zingende kinderschare dit jaar opmerke lijk veel appels, terwijl ook wel centen in de mandjes werden gedaan. Veel kinderen kwamen ook thuis met snuiste rijtjes, als fluitjes en plastic autootjes. Een arts in Heemskerk had een voor raad ballonnetjes ingeslagen en verblijde elk kind met een kleurige ballon. Beter dan het noteren van allerlei superlatieven is het vermelden van het feit dat het talrijke, merendeels jonge publiek van de eerste tot de laatste noot als het ware ademloos toeluisterde. dringen. Met als gevolg een fris en vrolijk kluchtspel-tempo dat met genoe gen kon worden gadegeslagen. Zoals wij al eerder hebben bericht zijn de aankomst en ontvangst van Sint Nicolaas en zijn gevolg voor dit jaar vastgesteld op zaterdagmorgen 24 no vember. Over de te volgen route van de aanlegsteiger bij het Sluisplein naar het stadhuis wordt nog druk overleg ge pleegd, maar deze zal in ieder geval tijdig worden gepubliceerd. De bejaarde bewoners van het W. F. Visserhuis aan de Rijnstraat in IJmui den werden vrijdagmorgen aangenaam verrast door het bezoek van ongeveer honderddertig prille leerlingetjes van kleuterschool „De Boskabouters” uit de Casembrootstraat. Deze vertederende vi site stond geheel in het teken van het feest van Sint Maarten, zodat de kleu ters zich voor deze gelegenheid hadden uitgerust met de bekende lampionnen en andere fleurige attributen, waar hun avondwandelingen langs de huizen steeds een vrolijk aanzien mee wordt verleend. In het W. F. Visserhuis maak ten zij met hun leidsters een rondgang door het gebouw, waar bij het passeren van de kamers der bejaarde bewoners alle liedjes werden gezongen die met Sint Maarten op hun programma staan- Vanzelfsprekend hebben de bewoners dit feestelijke intermezzo bijzonder op prijs gesteld, evenals de directrice die ervoor had gezorgd dat de kleuters een verfris sing kon worden aangeboden. keten en witzstok na een dankwoord aan zijn beide hofdames en zijn Raar van Elf over aan de nieuwe prins, die or zijn beurt de scheidende prins, hofdarm en Raad van Elf bedankte. Op een ze: originele manier maakte Prins Jan daa: op de namen van zijn hofdames Ans Engeline alsmede de leden van z' nieuwe Raad van Elf bekend. Het hec in de Progress-sociëteit tot ver in de kleine uurtjes van zaterdag niet aan stemming ontbroken. DEZE VOORSTELLING werd met duidelijk waar te nemen plezier gedra gen door Cees Visser, die als de recalci trante huisknecht-stoker van alle kolde rieke situaties steeds het dwaze middel punt is geweest. Gelukkig heeft de regis seur hem hiervoor van een behoorlijke assistentie kunnen vóórzien, want ook het veelgeplaagde gezin Gravesande werd door Jan Koster, Nel van der Ketterij-Anker en Gré Bakker-Ver- schoor levendig en met veel entrain uitgebeeld. In dit verband lijkt mij het met name noemen van de overige elf spelers en speelsters niet meer relevant, omdat uit het bovenstaande reeds moet zijn gebleken dat „Entre Nous” het pu bliek op een succesvolle toneelavond heeft onthaald. In overleg met het gemeentebestuur cn het h iervoor speciaal in het leven geroepen werkcomtié van de Velser Jeugd Centrale, heeft de Sint dan ook besloten de aan zijn komst verbonden festiviteiten te beperken tot de officiële ontvangst aan het Sluisplein. Hierna zal de stoet zich langs de kortste route naar het stadhuis begeven, waar hij volgens traditie door het gemeentebestuur wordt traditie door het gemeentebestuur wordt opgewacht. Ook „Oma Piet leeft nog en zij heeft eveneens besloten de lange reis naar Velsen te ondernemen. Dit pientere vrouwtje heeft zich al dagen lang bezig gehouden met het bakken van peperno ten, die tijdens de intocht kunnen wor den uitgestrooid. Zij kan dan tevens haar olijke echtgenoot enigszins in de gaten houden, want Piet mag dan oud BEVERWIJK. De tweede autoloze zondag heeft ertoe bijgedragen, dat de carnavalsvreugde in de IJmond-Noord niet op de elfde november maar reeds vrijdag en zaterdag is losgebarsten. De Heemskerkse Propeppers maakten vrij dagavond kennis met hun prins carnaval in de persoon van Jan Schram, die voor de komende periode de naam Prins Jan de Eerste gaat voeren. Bij de carnavals vereniging De Zeezotte in Beverwijk feed Prins Hermanus de Eerste zijn intrede. IJMUIDEN. Na een achtervolging op de Lange Nieuwstr. heeft de politie za- klem gereden. De wagen stond verdacht op het Marktplein en ging er vandaar toen een surveillanceauto naderde. Bij een onderzoek bleek dat op de achterbank van de wagen veertig pakjes sigaretten lagen. Deze bleken afkomstig te zijn uit een sigarettenautomaat die door de twee inzittenden op het Marktplein was ge kraakt. De mannen, een negentienjarige en een twintigjarige Haarlemmer, zijn BEVERWIJK. Het inbrekersgilde is dit weekeinde in Beverwijk bijzonder actief geweest. De grootste slag werd zondagnacht geslagen in de kledingzaak van Velthuis aan de Breestraat: een zeventigtal suède en nappa jassen, met een geschatte waarde van circa ƒ25.000, wordt vermist. Door het wegtikken van scharnieren uit een buitendeur verschaften inbrekers zich voorts toegang tot Buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan. Binnen werd een kluisje opengebrand en de inhoud meegenomen. Schade: ongeveer ƒ700. Daarna zijn zij naar de hoofdstad terug gebracht. Hoe ver liefde voor dieren kan gaan bleek zaterdagmiddag, eveneens op de zuidpier. Een 27-jarige inwoner van Monnikendam die daar rondwandelde, merkte dat zijn hond in het water was gekomen. Hij sprong het dier na. De gewaarschuwde loodsboot en een vaar tuig van de rijkshavendienst gingen op onderzoek uit en troffen man en dier in het water aan. Zij werden aan boord getrokken. De man moest naar het Zeeweg Zie kenhuis gebracht worden, hij was door de kou bevangen. Zijn hond mankeerde niets. Onder de handen van Liona Boyd werden deze bewerkingen verrassend klinkende stukken die de originele ver sies bijna deden vergeten. Dit was in het bijzonder het geval bij Debussy’s „Fille aux cheveux de lin”, oorspronkelijk voor piano geschreven. Luisterend naar het spel van Liona Boyd kon men reeds twee zaken vast stellen, een verbluffende technische be heersing van het instrument en een grote muzikale intelligentie. Een en ander leidde tot een muziek avond van hoog gehalte met als hoogte punten Prelude en Fuga in e van Bach, „Campanas del Alba” van Sainz de la Maza en de zeer virtuoze toegift „El Colibri” van Sagreras. Prins Jan de Eerste van de Propeppers heeft het warm gekregen van de cere monie protocolaire en tapt zich een fris pilsje in. Zijn hofdames kijken vol be langstelling toe. IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: James Rowan, Gravesend; Roenndiek, Par; Bourgogne, Sauerpark, Veslen; Pierre Vieljeux, La Pa lice; Diorit, Flixborough; Brinda, Poole, Vel sen; Basalt, Goole; Thekla, Noordzee, IJmuiden, Canis, Stavanger; Granoe, Ha- mina; Phoenix, Rotterdam; IJmuiden; Volta pence, Hamburg; Joan-C, Londen, IJmuiden; Fair Jennifer, Flixborough, Pergo, Goole Ariolo en 0323 en Roger W Willnon, Cont Plat; Fortelet, Swansea. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Tor Dania. Gothenborg; Irish Gate, Whitby, IJmuiden; Beather, Frederica, IJmuiden; Thekla, Granville. IJmuiden; Hai Bre men; Emsland, Solvesborg, IJmuiden; Diabas. Flixborough; Dunstanburgh Castle. Pepel, IJmuiden; Tarragona, Rot terdam; Brind. Poole; IJmuiden; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Capri Cor ner, Grangemouth, IJmuiden; Oihanna, Rotterdam, Velsen; Fiducia, Rotterdam; Professor Khlustin, Montran; Gorredijk, Sheerness; Uniona. Kolpino, Antwerpen; Diorit, Flixborough; Rivermerchant. Pa lermo, Beverwijk; Martha Rusa, Vaste- ras; Christine, Detroit, IJmuiden; Twadi- ka, Hamburg. Zaterdag gearriveerd: Leise Maerak, Hai Point, IJmuiden; Stiren, Dordrecht, IJmuiden; Salorges, Antwerpen. IJmui den; Hondsbosch, Boston, Zaandam. Li- tania, Ala; Zaanstroom, Felixtowe; Au- drew Johanna, Lerwick, Beverwijk; Tor Hollandia, Immingham; Caroline Olden- dorf, Bremen; Alca, Klaipeda; Amstel- stroom. Shoreham; Vechtstroom, Hull; Rogate, Londen; Pirole, Fowey; Nicia, Hull; Nordsee, Karlstad; Gena F, Cont Plat, IJmuiden; Kroonborg, Hudiksvall, Zaandam; Michell Peterson. Noordzee, Ymuiden; Jeloz 2. Cork, Ymuiden; Jean E, Londen; Tor Anglia. Gothenborg; Gi- ovanzi Quesrolo, Casablanca; Porthiner, Viggo, Velsen; Gena F, Noordzee, Ymui den; Diligente, Noordzee. Ymuiden; Zaterdag vertrokken: Granoe, Helsin- ky; Tramontana, Immingham; Polyduke, Cagliari; San Salvador, Tortoly; James Rowan, Londen; Ariolo ,Cont Plat; Ca nis, Rotterdam. Widor, Aalborg; Roen- diek, Granville; Irkutskles, Noordzee; Louise, Ysta D; Ymuiden; Maria Smits, Le Havre; Memel, Dagenham; Thea H, Hamina; Fair Jenifer, Flixborough; Vlie- stroom, Antwerpen; Velsen; Neas Liber ty, Lulea; Brinds, Poole, Ymuiden; Gena F, Londen, Ymuiden; Tor Hollandia, Go thenborg; Pierre Vieljeux, Duinkerken; Aerdenhout, Leningrad; Basalt, Flixbo rough; Robin 4, Bremerhaven; Dilegente, Great Yarmouth; Fiamma, Marseille; Rolf Behrmann, Londen; Bourgogne, Os lo; Chihaija, Seve Islands; Anna Nova, Fredericia; Steinbuck, Antwerpen. Zondag gearriveerd: Borkum, Bremen; Katjana, Abidjan; Gemma, Norkopping, Velsen; Ogden Importer, Nordenham; Alfred Everard, Londen; Ionian Mariner, Baltimor; Vaddas, Leningrad, Zaandam; Gauya, Leningrad; Pericles, Cadiz; Ma rietta Bolten, Rotterdam, Ymuiden; Gembira, Antwerpen; Viking Service, Den Helder; Inagua Beach, Leith; Geor ges Sembericos, Baton Rouge; Nordkyn, Flixborough; Sonneberg, Bordeaux; Har- tebeesd, Den Helder; Corella, Noordzee, Ymuiden; Jens Peter .Rotterdam, Ymui den; Alca, Hamina, Velsen; Clione, Noordzee, IJmuiden; Hai, Bremen. Zondag vertrokken: Diogenes, Rotter dam; Tor Anglia, Immingham; Alca, Harlingen; Diligente, Noordzee, Ymui den; Joan C, Hochester; Gena F, Lon den; Ymuiden; Salorges, Nantes, Ymui den; Sinon, Curacau, Buitenhuizen; Zaanstroom, Felixtowe; Borkum, Bre men; Maandag gearriveerd: Gillian Everard, Hamburg; Trouphead, Flixborough; Martha Friesecke, Poole, Ymuiden; Do minance, Gainaborough; Helana Sche pers, Leningrad, Ymuiden; Herman He lene, Malmo; Maandag vertrokken: Nordkyn, Flix borough. Het was voor de IJmond een moeilijke Sint Maarten dit jaar. Allereerst vormde het feit, dat dit lichtjesfeest op zondag viel, voor diverse kinderen een pro bleem. In Beverwijk en Heemskerk ech ter was de drukte toch op zondag toege spitst. De IJmuider kinderen echter voorzagen een mindere opbrengst omdat zondags de winkels gesloten zijn, met als gevolg, dat men zaterdag bij het inval len van de duisternis al reeds heel wat lampions kon zien. En niet alleen in de winkelcentra. Hierna zal geen rijtoer meer volgen door andere delen van de gemeente, zoals tot dusver steeds het geval is geweest. Op deze wijze wordt nu het initiatief overgelaten aan andere groepen of comités om, na de officiële intocht, zelf iets voor de kinderen in hun wijk te organiseren. Inmiddels heeft het ge meentebestuur reeds besloten hier in tegenstelling tot andere jaren, per wijk een vergunning voor af te geven. (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden Een vijfkoppig team van managers van de Hoogovens uit IJmui den mag zich sinds gisteren manager van het jaar noemen. Dit team wist in de finale van de nationale management- competitie 1973 de concurrerende teams maar liefst 235 andere Nederlandse be drijven achter zich te laten. In de finaleronde die gedurende de gehele dag in Utrecht werd gespeeld, versloeg de I^ogovens haar laatste te genstanders, te weten Philips, de Amro- Bank, Borg-Warner en Dick Verstoep. De eerste nationale managementcompe- titie, die in 1972 plaatsvond, werd ge wonnen door Philips. Het meest opvallende van de gisteren gespeelde finale vormde wel de deelna me van het vrij kleine bedrijf Dick Verstoep. Dit bedrijf hield zich 9 maan den lang staande in deze competitie, waarbij met behulp van computers alle mogelijke bedrijfsproblemen kunnen worden gesimuleerd. Pas in de derde speelronde vn de finale ging het Ver- stoep-team ten onder tegen het geweld van de grote concerns. De wisselbokaal werd gistermiddag uitgereikt door dr. Vain der Velden, di recteur van de Koninklijke Bijenkorf. IJMUIDEN. Twee Amsterdamse scholieren van vijftien jaar oud hebben zondagmiddag op de zuidpier een hache lijk avontuur beleefd. De jongens liepen op het gedeelte van de pier achter het hek dat met slecht weer gesloten wordt. Door een plotselinge windvlaag kwam een van de jongens in het water terecht. Zijn vriend probeerde hem te redden, maar viel zelf ook in het water. Op hun hulpgeroep schoten een paar vsisers toe, die de scholieren met veel moeite uit het water konden trekken. De knapen zijn naar het hoofdbureau van politie ge bracht, waar zij voorzien werden van droge kleren en waar hun schaafwonden aan hoofd en armen werden behandeld. ALS OORZAAK van een dergelijk compacte vrolijkheid dient de opvoering te worden aangewezen van de bekende klucht „Drie is te veel” door Joh. Blaaser sr. en jr., met welk stuk ook Joop Doderer enige jaren geleden talloze tele visiekijkers al eens aan zich wist te verplichten. En evenmin als deze acteur de aangewezen figuur voor ernstige rol len kan worden genoemd, komt het gespeelde stuk voor een serieuze bespre king in aanmerking. DE BEIDE auteurs hebben het immers al te bont gemaakt bij hun overigens geslaagde pogingen het publiek aan genaam bezig te houden en zij wensten hiervoor geen enkel veelbeproefd kluchtspel-effect uit de weg te gaan. Met als resultaat drie bedrijven vol met geforceerde lolbroekerij, waarvoor een tot butler gepromoveerde stoker als ou derwetse revue-komiek mag fungeren. Vandaar allerlei „komische’ tafereeltjes met gemorste soep, een oude dame die door de stoker aan een pracht van een „schudder” wordt geholpen, een soort matrassen-parade en andere baarlijke nonsens, waar de heren Blaaser mee hebben gedemnostreerd. dat hun begip- pen van humor niet al te hoog kunnen worden aangeslagen. IN IEDER geval heeft regisseur Lub Bakker heel goed beseft dat een derge lijke klucht met de nodige vaart op de pianken moet worden gebracht en uit de opvoering bleek dat hij ook de spelers van deze juiste opvatting wist te door- VELSEN. In de gehoorzaal van de Muziekschool Velsen gaf vrijdagavond de Canadese gitariste Liona Boyd een recital. De gitaar mag zich vooral in de laatste jaren in een stijgende belangstel ling verheugen. Die belangstelling werd vrijdagavond duidelijk aangetoond: de zaal was tot de laatste plaats bezet. op het hoofdbureau van politie ingeslo ten. Verder zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een versterker en vier luidspre- kerkasten gestolen uit het oudkatholiek verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat. De waarde bedraagt tweeduizend gulden. Uit een schuur aan de Orionweg werd een herenfiets gestolen. Ook werd een boormachine meegenomen. _In de nacht van zaterdag op zondag werd een grote spiegelruit aan diggelen gegooid van een servicestation aan de Heerenduinweg. Er wordt niets vermist. Ook is ingebroken bij een servicestation aan de Wencke- bachstraat. Een kast met gereedschappen werd opengebroken. Het i s nog niet bekend of er iets vermist wordt. Tenslotte kan nog worden vermeld dat het bestaan van een autoloze zondag ook in Spanje is doorgedrongen. Vandaar dat de Zwarte Pieten hun fietsen maar heb ben meegenomen, terwijl Sint Nicolaas heeft besloten nu meer dan ooit van paardekracht gebruik te maken. Een ander probleem was dat van het te geven snoep. Vooral aan de zuidkant, waar men juist met veel moeite het fluor uit het drinkwater had weten te krijgen, waren er ouders die doelbewust geen snoep inkochten. Zo bevonden zich in de mandjes en tassen van de lustig - k m "‘-j Mor. ■J, - 4„. 1 r 4 ,HPT"U I 'h, X-’ ij iffl u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5