Heftige discussies in politieke partijen Amrobank tracht ook andere van boren geldbronnen aan te Rantsoenering van Bonden zoeken voedsel nodig Veel orders bij Stork bedrijven te Onderonsj bonzen Bartels (VNO) contra Kok van NVV oplossing voor Peiger Oplossing puzzel: NATUUR BEWAREN IS OOK SPAREN ■il BEGIN’ ’73 OPLEVING IN INVESTERINGEN JAPANNER DR. OKITA: 11 DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 Zelfbewustheid „Niet somber zijn” >1 ■Ei® Strijd om democratie in Duitse bedrijven Uitslag puzzel nummer 9 WEEKHOOFDPRIJZEN Peugeot 104: A. W. F. de Visser, Dorpsstraat 10, Bruchem. Carnielli Hometrainer fiets: A. J. Hattink, Nijenheim 7105, Zeist. Singer-naaimachine: W. Koopman, Hoogveen 16, Den Haag. Het voorstel voor paritaire medezeg genschap is afkomstig uit de „sociafe commissies” van de partij, die worden geleid door Hans Katzer, een bondgenoot van de gevallen partijleider Rainer Bar- zei. Zij zouden nu in elk geval al op ongeveer 40 percent van de gedelegeer den kunnen rekenen. Het aannemen van hun voorstel zou voor voorzitter Kohl betekenen dat hij al op zijn eerste grote congres een zware nederlaag moet lij den. Bovendien zou de CDU een besluit nemen dat de Beierse zusterpartij CSU nooit accepteert. Interessant is, dat nu zowel de rege ring als de oppositie naar een oplossing zoekt, waarbij het niet is uitgesloten dat volgende week de CDU met een systeem komt dat de SPD niet kan bereiken. De party van Willy Brandt moet namelijk onderhandelen met de FDP, die dezer dagen in Wiesbaden zijn grote zelfbe wustheid demonstreert. Weekprijzen in ons verschijnings- gebied en elders in Midden Noord- Holland: Pak posters Afrikaans verkeersbu reau: A. Siteur, PB 258, Haarlem. Boek Prins Claus: Mevr. T. A. v. Veenendaal-Hilbers, Dennenlaan 177, Zwanenburg. Philips-kleurentelevisie: H. Frenk, M. van Rossemstraat 81, Arn hem. FIT-reis a 1.000: Mevrouw E. Veer, Jasperstraat 38, Poelen- burg-Zaandam. Voor 850 Bauknecht-apparaten: T. Aarnink, Schooldijk 19, Aalten. Onderonsje tussen NVV-voorzitter Kok links) en voorzitter Ab Kuiper van de Agrarische en Voedingsbond tijdens de algemene vergadering van deze bond in Utrecht. Kuiper volgde Sake van der Ploeg op, die enige tijd geleden is af getreden na een meningsverschil. Puzzel Bornse cartonagefabriek: J. F. E. de Kraker, Lange Nieuwstraat 704, IJmuiden-Oost. De activa van de bank in de eerste negen maanden van 1973 zijn toegeno men met f 2,7 miljard, de passiva met 2,9 miljard en het balanstotaal met 3,4 miljard. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De medezeggenschap in de bedrijven, waarover de regerings partijen SPD en FDP het tot dusver niet eens konden worden, is nu ook het onderwerp van een heftige strijd in de oppositiepartij CDU. De kans bestaat dat volgende week, op een CDU-partijcongres in Hamburg, een meerderheid wordt gevonden voor gelijke verdeling van de macht in de industrie tussen „arbeid” en „kapitaal”. Het partijbestuur, aangevoerd door voorzitter Helmut Kohl, moet echter van zo’n paritaire medezeggen schap niets hebben. AMSTERDAM. (ANP) Het sparen door het publiek is de laatste tijd ver minderd. Namen in 1971 de spaartegoe den bij de Amrobank toe met 612 miljoen en in 1972 met 627 miljoen, in de eerste negen maanden van 1973 was dit echter „slechts” 338 mln. Deze ver mindering is volgens de voorzitter van de raad van bestuur, dr. J. R. M. van den Brink, onder meer te wijten aan de gewijzigde inkomensverhoudingen en de versnelde belastinginning in Nederland. agenda te laten schrappen. De FDP, die graag een goede indruk blijft maken bij de ondernemers, bepleit tot dusver een vorm van medezeggenschap waarin als „derde macht” de zogenoemde „leidende beambten” worden ingeschakeld, iets waar de SPD niets voor voelt. doende voedsel beschikken. In de rijke landen worden de mensen ziek doordat ze teveel eten, in de arme landen wordt honger geleden. Een internationale ver deling van het beschikbare voedsel op basis van de werkelijke behoefte aan voeding zou daaraan volgens dr. Okito een eind kunnen maken. De president van de FAO, de Neder lander dr. A. Boerma, zei in zijn toe spraak voorstander te zijn van een speci ale internationale voedselconferentie in het komende jaar. Hij gaf steun aan het voorstel dat dr. Kissinger, minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, hiervoor heeft gedaan. Dr. Boer ma stelde voor de conferentie in oktober of november 1974 in Rome te houden onder auspiciën van de FAO en de Verenigde Naties. Hij merkte verder op dat de voedselsi tuatie op het ogenblik ernstiger is dan op enig tijdstip sedert de jaren onmid dellijk na de tweede wereldoorlog. Set a 5 paar Jovanda-kousen: C. Kit, Machinistenstraat 34, Koog aan de Zaan; mevr. J. Halsema-Jansson, De Genestedtlaan 29, Driehuis; A. Bezembinder, Kerkstraat 181, Oost- zaan. Samenwerking. De staatsoliemaatschap- pijen van een aantal Zuidamerikaanse landen bespreken deze week de op richting van een gezamenlijk consorti um voor de verkoop van olie en aardgas. Dit voorstel komt aan de orde tijdens de gisteren begonnen jaarvergadering van de ARPEL, de Latijns-Amerikaanse organisatie voor onderlinge hulpverlening op oliege- bied. Deze organisatie is in 1956 opge richt door de staatsoliemaatschappijen van Bolivia, Ecuador, Argentinië, Bra zilië, Uruguay, Chili en Venezuela. Meer vermogen. Het vermogen van het beleggingsfonds Utilico N.V. (Rebeco- groep) is in het op 31 augustus geëin digde boekjaar 1972-1973 gestegen met 34,5 percent van 113 mln tot 152 mln. Per aandeel daalde het vermogen van 134 tot f 124. Het saldo winst nam toe van 5,6 mln tot 7,0 mln. Het uitstaande aandelenkapitaal nam fors toe, vooral door de toetreding van Unitas tot de Robeco-groep, aldus het jaarverslag. Mosselen. Geconserveerde mosselen wor den voor allen die aan de mossel hun brood verdienen van steeds groter be lang. Van het begin van het mossel- seizoen (21 juni) tot 3 november heb ben de inleggerijen 189.124 tonnen (van honderd kilo) mosselen ter ver werking gekocht. Dat was ruim 90 percent meer dan in de overeenkom stige periode van 1971. Het inleggen van mosselen geeft aan vele handen werk. Drie dagen lang wordt Walter Scheel gevierd als de man die de kleine liberale partij uit de ellende heeft gehaald. Vol gens recente opiniepeilingen mag de FDP de komende tijd op flinke stem menwinsten rekenen. Scheel beoordeelde gisteren de coalitie met de SPD als „fair”, maar waar schuwde toch voor krachten, die „een onbegrensde macht van het collectivisme nastreven”. De CDU liet hij weten dat zij voorlopig geen partij is waarmee de FDP zou kunnen samenwerken in een regering. AMSTERDAM (ANP). De afgelo pen vijf weken heeft de orderpositie van Stork-Werkspoor Diesel (VMF-concern) een gunstige wending genomen. In to taal ontving het bedrijf voor f 21.5 mil joen aan order» uit de Verenigde Staten, West-Duitsland, Zweden en Noorwegen. Het betreft hier duwboten voor gebruik op de Mississippi, Missouri en de Ohio voor 7.5 miljoen en motoren voor werven in West-Duitsland, Noorwegen en Zweden voor 14 miljoen. Ook de manier van sparen heeft een wijziging ondergaan. De indruk bestaat dat er meer wordt gespaard op deposi to’s, terwijl een duidelijke verschuiving plaatsvindt naar fondsen als verzeke ringsmaatschappijen en pensioenfondsen. De besparing bij deze institutionele groepen zijn tot nu toe dit jaar gestegen met 850 miljoen. De Amrobank wil trachten andere geldstromen aan te boren om mee te kunnen doen in de gewijzigde situatie. „Daarom zijn we kort achter elkaar met emissies gekomen”, aldus dr. Van den Brink. De emissies zijn volgens hem tevens een symptoom van een groeiend bedrijf. De Amrobank leende tot nu toe dit jaar 527 mln, inclusief de twee obligatieleningen, uitgegeven in septem ber en oktober. Na een stagnatie in de jaren 1971 en 1972 kwam er begin 1973 een opleving in Het is niet ondenkbaar dat door de huidige oliecrisis diverse investeringspro jecten worden opgeschort. „We moeten de dingen reëel onder ogen zien en ons hoeden niet te somber te zijn.” Dr. Van den Brink verwacht dat zo snel mogelijk naar vervangende productiemogelijkhe den zal worden gezocht voor de energie behoefte. Hij noemde in dit verband vooral de Noordzee. Hij zou het betreuren als er een in dexering kwam voor geldtranacties. „Dit zou een complete capitulatie betekenen voor de inflatie”, zo zei hij. Het zou tevens het loslaten betekenen van de „geld-illusie”. Volgens het publiek heeft geld nog een redelijk vaste waarde. Die illusie wordt weggenomen bij indexeren, zoals het geval was toen in de tweede (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Dr. J. Bartels, voor zitter van het VNO, heeft gisteravond in NCRV’s Hier en Nu heftig gereageerd op de beschuldiging van de voorzitter van het NVV, de heer Wim Kok, dat de afwijzing van het Centraal Akkoord door de achterban van de werkgevers is ingegeven door de oliecrisis. De heer Bartels noemde dat een insinuatie. Hij zette nog eens uiteen wat de werkgevers ertoe gebracht heeft het ontwerp voor het Centraal Akkoord voorlopig te ac cepteren. Daaruit is toch wel duidelijk geworden, aldus de heer Bartels, dat wij niet om de regering-Den Uyl dwars te zitten nog een vierde nivelleringsinstru- ment naast de reeds geaccepteerde wen sen. De heer Kok reageerde met te zeggen dat hij het niet heeft gehad over wat de voorzitter van de werkgeversorganisatie wilde tijdens het vorige week gevoerde overleg, maar wat er leefde in de ach terban van die voorzitter, die een streep door het centraal akkoord heeft gehaald. De veronderstelling, dat de politiek daar wel eens achter zou kunnen zitten, is niet zo vreemd. Het gaat er niet om wat er later in de Stichting van de Arbeid is gezegd, aldus Kok, maar om hetgeen de meneer van AKZO en de meneer van Philips hebben gezegd, toen zij beslisten: „Weg Centraal Akkoord”. De heer Bartels vond het een schade lijke insinuatie van de heer Kok om, terwijl hij de geschiedenis van de afwij zing kent, nu te zeggen: misschien heeft er wel politiek achtergezeten. Kok meende tenslotte dat door die afwijzing er veel verbittering is ontstaan bij de arbeiders. van Donderen, Groningen Jeanette Vriens, Udenhout. 6 flessen Coca Cola: Mevr. De Kort-Bergman. Begoniastraat 6, Utrecht. Victoria kersenbonbons: N. Weidema, MUI (N.Br). L. de Jong, Leiden. J. Schuring, Enschede. T. C. Martens, Nijmegen. D. J. Wichers-Egglnk, Harfsen (gem. Gorssel). J. Verdeltnan. Den Haag. Boek Plasticvreter van Bruna: K. M. Kraan, Utrecht. N. G. A. Weerts, Maas- tncht-Heer. Puzzel Bornse Cartonnagefa- briek: Mw Van Ginderen, Roosendaal. J. G. van der Veer, IJsselsteln. Mevr. G. C. Gijsbers-Navis, Son (N.Br.). Mevr. J. Boon- Iroeb, Enkhuizen. W. van der Wel, Zoeter- meer. M. H. Vos, Zaltbommel. NS-dagtrip. Mej. R. Bosch, Venlo. ABN spaarboekje met ƒ500: Mevr. Holstege, Oosterbeek. T. Dekker, Apeldoorn. Mevr. A. Goense. Moerdijk. A. Grootveld, Den Haag. 3. B. Krol, Balkbrug. ABN spaarboekje met 100: Mevr. M. Bronke, Vlissingen, M. Smans, Breda. Mevr. A. Bakker-Van Nassau, Alkmaar. Marjolein Crommentuijn, Meyel (L). Mevr. E. S. Rog-Van Zoelen, Den Bosch. M. C. Oostvogels Etten-Leur. S. Koopstra, Gro ningen. Mevr. M. L. Leyten, Den Haag. D. G. Loman Almen (Gld). Mevr. M. T. van Essen-Gelauf Rijswijk (Z.H.). W. J. Groot- nibbelink, Halle (Gld). C. Vonk-Tlmp, Utrecht. Nel van Nljnatten, Etten-Leur. C. W. Aardse ’s-Graveland. Mevr. Arens, Hatert. Mevr. Pfister-v. d. Berg, Noord- wljk aan Zee. Mevr. H. Wijers-Holmer. Brummen. F Janssen, Belfeld (L). H. Brouwer Gasselternijveen (Dr). M. H. H. de Kruif. Tilburg. J. A. de Wilde. Den Haag. Jac. van de Laar, Aalst (Gld). H. ten Dam, Rheden. M. Kopmels, Colljns- plaat. Mej. M. J. Rijken, Tilburg. helft van de jaren zestig bij de loonon derhandelingen rekening werd gehouden met een voortgaande inflatie. Dr. Van den Brink wilde geen voor spelling doen over de resultaten van de bank in 1973. „Voorspellen is een hache lijke zaak”, zo zei hij. De planning wordt steeds moeilijker door de huidige economie, zeker voor de banken, gezien de onvoorspelbaarheid van de ontwikke lingen op monetair gebied, van de rente- marges en van de effectenbeurs. Hoe hard het toegaat in de CDU, blijkt uit deze woorden van de uit de industrie gerecruteerde secretaris-gene- raal Kurt Widenkopf: „Wie ook maar half bij zijn verstand is, kan het voor stel niet volgen.” Widenkopf zelf heeft het bestuursvoorstel geformuleerd, waarin werkgevers en werknemers wel een even grote vertegenwoordiging is toegedacht, maar de doorslaggevende stem bij gewichtige zaken toch aan de werkgevers blijft. Dat de oppositie ineens zo bezig is met deze kwestie, heeft het voor de voorzit ter van de kleine regeringspartij FDP, Walter Scheel, op zijn partijcongres in Wiesbaden gisteren gemakkelijk ge maakt om de medezeggenschap van de ROME (Reuter). Om verspilling van voedsel te voorkomen en een einde te maken aan de honger in grote delen van de wereld zal het nodig zijn voedsel te gaan rantsoeneren, niet alleen in de ontwikkelingslanden maar ook in de welvarende landen. Dit heeft dr. Saboero Okita, president van het Japanse fonds voor overzeese economische ontwikke ling, maandag verklaard in de vergade ring van de Voedsel- en landbouworga nisatie (FAO) der Verenigde Naties in Rome. Okita wordt beschouwd als de architect van het economische herstel van Japan na de Tweede Wereldoorlog. Hij acht een toeneming van de voedsel- produktie en beperking van het aantal geboorten noodzakelijk om een eind te maken aan de voedseltekorten in de wereld. Setje Orlane oogmake-up: G. Ei- senberger, Queridostraat 11, Haarlem. Boek Plasticvreter van Bruna: C. J. Mens, Rembrandtplein 121, Lisse en R. Lens-Beuker, Kerkstraat 36b, Oostzaan. De invoering van een doeltreffend systeem van voedseldistributie is vooral dringend noodzakelijk in landen waar de inkomens laag zijn en voedsel nu al schaars is. Het systeem moet gebaseerd zijn op de werkelijke behoefte aan voe ding en moet voorkomen dat de groepe ringen met hoge inkomens voedsel ver spillen ten koste van ondervoeding in de lagere-inkomensgroepen, aldus dr. Okita. Hij acht het niet uitgesloten dat soortge lijk systeem op den duur ook nodig zal zijn voor landen die nu nog over vol- AMSTERDAM. (ANP) De triebonden NVV, NKV, CNV industrialisatiebureau lands” hebben in een november 1973 nagegaan op welke wijze en in welke mate bij de firma Peiger in Emmen, die in moeilijkheden verkeert, de problemen op korte termijn kunnen worden opgelost. Aangezien enkele weken nodig zijn om de nodige gegevens te verzamelen, kan op dit moment geen uitsluitsel over mogelijke oplossingen worden gegeven. Zoals wij berichtten heeft de Amro bank de kredietkraan dichtgedraaid. Het bedrijf verkeert in ernstige financiële problemen. Er dreigt ontslag voor hon derd mensen. Het bedrijf Peiger in Emmen mag van directeur L. Boot worden verkocht. Hij is ook bereid Peiger te verlaten. Om de verkoop van de fabriek zo aantrekkelijk mogelijk te maken, wordt in de komen de weken overlegd over de sanering van de schuldenlast, die ongeveer 3,7 miljoen bedraagt. de investeringsgeneigdheid door de ver beterde bedrijfswinsten in 1972. De vraag naar middellangkrediet nam daar om bij de Amrobank in de eerste negen maanden van dit jaar toe met 1,03 miljard tegen 631 mln in de overeen komstige periode van 1972. Erik elektrische deken: D. M. P. Janse, Zaalberglaan 14, Heemskerk. J. Inden briljantring: W. Woort- man, Preangerstraat 31, Haarlem. Doos 12 bus Sprème: J. v. Gro ningen-Hartman, Londenstraat 27, Haarlem. (6210). Mevr. E. J. v. d. Broek, Rijswijk (Z-H). Mevr S. Romijn, Zuidland (Z-H). Daan Sieders, Hoogeveen. Mevr. A. Hu- ting-de Knegt, Arnhem. Mevr. L. W. van Wltzenburg-v. Bodegom, Vlaardingen. Mevr. C. Modderman-Dost, Uithuizen (Gr). A. R P. W. Erkelens, Groet (gem Schoor). Mevr. J. Wijnands. Amersfoort Mevr. D. Hijlnk-te Winkel, Winterswijk. B. Obbink. Dinxperlo. Mevr. Coops-Wilde- man, Renkum. Th. P. Wester, Alkmaar M. S. Niekerk. Den Haag. H. Francois, Eindhoven. T. Takes, Lichtenvoorde. T Janssen, Deventer A. Hagenaars, Ouden- bosch (N.Br). Setje Oralen oogmake-up: Anita v. Glls, Prinsenbeek (N.Br). M. Harteveld, Sche- veningen. P. v. d. Woude, Rotterdam (3024). P. Tack, Bergen op Zoom. C. Schraauwen, Roosendaal. Mevr. J. v. d Heijde-Remmers, Helmond. J. v Alfen, Hilversum. Mevr. V. d. Velden, Alphen aan de Maas. Mevr. M. C. Brand, Utrecht. Mevr. J. Leering, Enschede. W. v. Barne veld, Lunteren. G. M T. Anlnk, Bussum F de Vries, Buitenpost. Corrie Keunen, Hout-Blerick. P. Beekmans, Gemert (N.Br.). A. H. Booij, Westerbork. G. v. d Berg, Gouda. W. Keukenmeester-Vermeer, Den Haag. P. v. d. Pols, Spijkenisse. P. v. d. Berg, Voorburg (ZH.). Mevr. V. d. Hoek-van der Lee, Leusden (Z). Hendrik- Bos, Helmond. Mevr. B. Oskam, IJssel- stein. Mej. M. Udink, Den Haag. Mevr J. Bongers, Stevensweert (L) Mej. W. Brem, Wezep. Mej. R. Klaassen. Tilburg. Mej. F Soppe, Eindhoven. F v. d. Horst. Boekel (N.Br). Glemme autowashandschoenH. Phife- rons, Son-Breugel. Kees Soeters. Bergen op Zoom. L. Landzaat. Alkmaar Mej. F Indus- en het „Noorden des gesprek op 12 Andere weekprijzen elders in het land: Vier Continental autobanden: mevr. van Dixhoorn, Rijswijk. Ilford Diaprojec tor: Mevr. J. Wes, Enschede. R. Brinkman, Eindhoven. Half jaar Skol bier: Mevr. M. C. Budding, Den Haag. Voor 390 AaBe- artikelen: Mevr. L. Pardalidis-Candldo, Venlo-Blerlck. Irisette-donsdeken: J. J. de Groot, Bergen op Zoom. V. Schuppen- tapijt: P C. de Visser, Terneuzen. Twaalf fles Hooghoudt jenever: P. A. Dijkman, Den Haag. Mevr. T. Burgers, Rotterdam-21. Lundla kast: Mevr. J. Coo- len-Veling, Roermond. Ilford elektronen flitser: P. Th. Mueller-Lonbar Petrie, Hil versum en E. Dijsselhof, De Krim (Ov.) Kinsbergen damespolshorloge: J. Mateus- sen, Eindhoven. V en D cadeaubon 100 Siedses, Heerlen. W. J. Houndsmaerk, Middelburg. Mevr. A. Swaan, Den Haag B. H. Buitena, Groote- gast (Gr.). Kodak camera: L. Hordijk, Rotterdam-1. Doos 12 bus Sprème: Mevr. J. van Dijk-Veltmeijer, Hilversum. Mevr. J. Dorrepaal, Leiden. P. de Groot, Nue- nen. A. Roorda-Steenbergen, IJhorst (post De Wijk). A. C. A. Elffers-Wagen er, Kou dekerk aan de Rijn. C. Rus, Apeldoorn. Mevr. M v. Doorn-v. d. Brink, Veenen- daal. A. Kempes, Apeldoorn. Lois jeans: D. Koekoek, Veendam. Lois jeans: Mevr. Bartelink, Oss. Reader’s Di gest atlas: Joh. Bos, Steenwijkerwold. Meulenhoff plantenboek: G. J. Wentink, Losser. De Gruyter levensmidd.: Mevr. Den Boer, Gouda. Luitlngh puzzelboek: J. Veldhuizen, Bunschoten. Pak Stllbepan- produkten: A. J. W. Heymen, Amersfoort Pak posters Afrikaans verkeersbureau: R. Nijmeijer, Enter. T. J. H. Jansen, Nijmegen. Mevr. Vuik de Wit, Gouda. Mevr. J. Sipkes-Steenkamp. Groningen. Jago shawl: Mevr. Gelens, Breda. Mevr. A. J. den Ouden, Gouda. Roos v. Pul, Geleen Mevr. M. Lintjens, Horn (L). Pak Knorr-produkten: J. C. van Eeke- len, Eindhoven. Apag-tandenborstel: C. v. d. Heuvel, Utrecht. K. Meijer, Wlerden (O.), Revlon-set: Mej. S. v. Halbeek, Maas tricht. Boek Prins Claus, De Boekerij: Merv. E. v. Putten, Vaassen (L). M. V. Duyn, Katwijk aan Zee. H. v. d. Berg, Nistelrode (N.Br). O. D. L. Zank. Den Haag. A. Mennink, Dieren (Gld). Boek „Het Leven" van Lulting: M. v Litsen- burg, Den Bosch. Slof Roxy sigaretten Koekoek, Zwolle en W H. v. Bree, Sas van Gent. Twaalf fles Spawater: J. L. Stassen. Bergenterblijt (L). Set a 5 paar Jovanda-kousen' H. J. v. Rheenen, Utrecht. E. Nederhorst, Dieren

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11