Varga trainde in Amsterdam Twente-keeper mist een grote interlandervaring Minder geld SCHRIJVERS voor coaches WAT MEER MOETEN INZETTEN Beslissing in Gelsenkirchen mijn grote GOETHALS ZET DRIE AANVALLERS BUITEN voor een miljoen gulden aan prijzen SPORWHM Van Dijk koos profcontract WISO lOtf „Oost” tegen hoofdklasse „Dit wordt „ZE HADDEN ME kans mi I ilii k. r 13 12 DINSDAG NOVEMBER 1 3 1973 ie en Kritiek (Van onze sportredactie) Niet bang ifcü J Liever anders Kansen gemist t PEUGEOT ct de de i zijn name Piet Schrijvers: „Tweeënhalve wedstrijd is natuurlijk erg weinig1’. is (Van onze sportredactie) een ADVERTENTIE J Toch wil Schrijvers aan deze nogal kritische geluiden duidelijk een positieve verlenging geven: „Kijk, vorige bonds- caches hebben mij vaak koeien met gou den hoorns beloofd. Ik denk maar aan de trip die het Nederlands elftal eens naar Israel heeft gemaakt. Toen kreeg ik de absolute verzekering dat ik zou worden ingezet. Maar wat gebeurde er? Ik heb de hele wedstrijd in de dug-out gezeten. En dat waardeer ik in bonds coach Fadrhonc bijzonder. Hij belooft niet iets wat hij niet nakomt. Voor die wed- „Het is natuurlijk geen toeval, dat die laatste tegengoals zijn ontstaan sinds we de nodige blessures in het elftal hebben. De resultaten, ook in de UEFA-Cup, hebben bewezen dat FC Twente wel degelijk in staat is dergelijke tegensla gen op te vangen. Beter op te vangen zelfs dan in het verleden, toen we ge woon niet over voldoende mensen be schikten om openvallende plaatsen te bezetten. Maar er staat tegenover, dat die veranderingen ook tot bepaalde on zekerheden leidden. Feyenoord speelt de wedstrijd tegen Groningen eerder in verband met de cup-wedstrijd tegen Luik. Het duel is vastgesteld op zaterdag 24 november. Voor de tweede keer is Joaquim Agostinho zijn eindzege van de ronde van Portugal afgenomen. En weer was de oorzaak doping. In een aantal gevallen waren het ook echter frommelgoals die we tegen kre gen, al wif ik niet ontkennen, dat ik bijvoorbeeld onlangs tegen FC Amster dam een slechte dag heb gehad. Maar dat kan iedereen overkomen. Het niet beschikbaar zijn van Epi Drost en Jan Jeuring betekent wel dat er een groot stuk van de midden-as uit de ploeg is weggevallen. zijn van een plaats in het eindtoernooi. Bugarije (vrijwel zeker) en Zuid Slavië (mogelijk) behoren tot de kandidaten voor een plaats bij de laatste zestien. En de ene keer wordt dat goed opge vangen, maar een andere keer kan het ook helemaal verkeerd uitpakken. Het laatste blijft de mensen kennelijk altijd het beste bij. Zo erg zwaar til ik er dan ook niet aan. Waar het op dit ogenblik om gaat, is dat het Nederlands elftal er komt. Die „0” zondag handhaven, daar zal ik alles aan doen. Het wordt mijn grote kans om te laten zien wat ik kan.” De spelers reizen vrijdag naar Knok- ke, waar zij de laatste dagen voor de wedstrijd zullen doorbrengen. Amerika haalde de eindronde van het w.k. zaalhandbal heren. Ze plaatsten zich door Argentinië uit te schakelen: 19-17. I. j De onderhandelingen tussen Otto Demuth (Oostenrijk) en Tore Brodd (Zweden) in het kantoor van de FI FA te Zürich zijn nogal moeizaam geweest. Zweden wilde de wedstrijd het liefst in Nederland spelen, Oos tenrijk hield vast aan het oorspron kelijke plan: West-Duitsland. Secre taris Helmut Kaser vond tenslotte het compromis: Gelsenkirchen. Het is voor de Zweden de tweede keer dat zij een beslissingswedstrijd om tot de eindronde door te dringen in West-Duitsland moeten spelen. Op 12 november 1961 verloren de Zwe den te Berlijn de beslissingswedstrijd tegen Zwitserland met 1-2. Piet Schrijvers, bijna 27 jaar: „Ja, daar heb ik zelf ook al vaak over nagedacht en een enkele keer heb ik er ook wel iets over gezegd. Tweeënhalve wedstrijd is natuurlijk erg weinig. En een interland is beslist iets anders dan dat de clubs voor de competitie spelen of zelfs voor de UEFA-Cup voetballen. i voorzitter Fluxa die als eerste feestnum mer een wedstrijd tegen Santos (Met Pele, dat in elk geval) organiseerde. Ook de Russen houden er wat aan over: een boete van ruim 4000 gulden ondat ze de tegenstander inkomsten onthielden door het doen afgelasten van de wedstrijd. De beslissing om Rusland uit te sluiten, heeft nog niet tot officiële reacties inza ke een boycot van Oost Europese landen geleid. Een mogelijke effectieve solidari teitsverklaring zou op dit moment kun nen komen van Oost-Duitsland en Po len, de Oosteuropese landen die al zeker Na het gelijke spel van september in Moskou, toen Chili een voor iedereen verrassend gelijkspel van 0-0 wegsleepte uit de hoofdstad van de Sovjet-Unie, werden de kansen van het voetbalelftal van de Sovjet-Unie niet meer te hoog aangeslagen. Zelfs niet als rekening wordt gehouden met de zekerheid dat de voetballers uit Rusland bij wereldkam- pioensschapstoernooien altijd een belang rijke rol hebben gespeeld. In 1966 was Rusland halve-finalist, in 1958, 1962 en 1970 bereikte de ploeg de laatste acht. MOSKOU SANTIAGO ZURICH Het heeft er alle schijn van dat de Russische beslissing om in Chili geen kwalificatiewedstrijd voor het wereld kampioenschap voetbal te spelen, op re geringsniveau is genomen en niet door de voetbalautoriteiten. cieel standpunt ingenomen voor zover het de eigen ploeg betreft. Polen heeft wel scherp geprotesteerd tegen de beslissing van de FIFA de wedstrijd van Santiago te handhaven. het wereldkampioen schap. Als je dat vergelijkt met Duits land, dan geef ik aan die methode toch de voorkeur. Als het Duitse elftal met 3-0 of 4-0 voorstaat, komt er een andere keeper in. En de laatste maanden heeft bondscoach Schön regelmatig anderen een kans gegeven.” Thissen (Standard), Gilbert van Binst (Anderlecht), Gerard Desanghere en Naurice Martens (RWDM), Midden: Jean Verheyen, Francois van der Eist, Paul van Himst en Jan Dockx (Anderlecht) en Leon Semmeling (Standard). Voor: Andre Denul (An derlecht) en Raoul Lambert (Brugge). De zestien schaatsers van de WISO zijn: de Noren Eriksen, Grönvold, Olsen en Tveter; de Zweden Börjes, Höglin en König; de Amerikanen Blatchford en Lyman: de Nederlanders Schenk, Ver kerk, Bols en Van Dijk; de Finnen Haenninen en Linkovesi en de Duitser Keiler. BRUSSEL (ANP). De Belgische bondscoach Raymond Goethals heeft voorlopig zeventien spelers geselec teerd voor de wedstrijd Nederland België van zondag. Het meest op vallende in de selectie van Goet hals is dat alle drie de spelers die tegen Noorwegen, twee weken gele den, in de aanval begonnen, uit de selectie zijn verdwenen. Yvo van Herp (Mechelen) behoorde al niet tot de oorspronkelijke 22, quent doorverwezen naar de overkoepe lende sportbond, een onderafdeling van het ministerie van sport. Daar gaf men overigens geen commentaar. Wat men er wijzer van werd was de indicatie dat het standpunt inzake de Chileense voet- balreis door de regering is ingegeven. De FIFA legde wél een verklaring af. Se- cretaris-generaal Kaser: „De Russen hebben zichzelf volgens artikel 22 van het reglement uitgesloten. Chili gaat naar de eindronden in Duitsland”. Dat feit gaan de Chilenen vieren. „We zullen het uitgebreid doen”, beloofde bonds- Hoewel de wens de vader van de gedachte is, wordt in het organiserende land West-Duitsland niet ernstig reke ning gehouden met een volledige boycot van de Oosteuropese landen. In verschil lende kranten is benadrukt dat de Sov jet-Unie een politieke zaak heeft ge maakt van een tweekamp met Chili die op sportief gebied al vrijwel verloren leek. Bij de vraag naar reacties op de definitieve uitschakeling door de FIFA (die maandag de beslissing nam toen de Russen per telegram lieten weten onder geen voorwaarde naar Chili te willen komen) werd in Moskou namelijk conse- In Warschau wordt verwacht dat het bestuur van de Poolse voetbalbond dezer dagen de affaire-Chili-Sovjet-Unie zal bepraten. De Poolse voetbalbondbestuur- ders hebben het punt niet op de agenda staan voor hun gebruikelijke veertien daagse bijeenkonst. Tot nu toe heeft de Poolse voetbalbond, Polen plaatste zich ten koste van Engeland, nog geen offi- Halverwege de strijd om het we reldkampioenschap golf leidt de Ameri kaan Gibby Gilbert met 5 slagen. Hij kwam tot een totaal van 280. Dorrestein en Roesink hadden resp. 301 en 306 slagen nodig. Op de voorlaatste avond van de 6- daagse in München leidden 5 koppels onder wie Pijnen-Duyndam. De Wit be zette met Hempel de 9e plaats (op 5 ronden). In West-Duitsland meent men dat juist op politieke gronden het terugtrek ken van bijvoorbeeld Oost-Duitsland en Polen niet voor de hand ligt. Voetbal is in Oost-Europa net als in het westen trouwens, de meest populaire tak van sport. De belangstelling voor voetbal is vooral in Oost-Europa nooit groter ge weest dan de laatste maanden. Oost- Duitsland bereikte voor het eerst de eindronden, de triomf van de Polen op Wembley werd in Warschau gevierd als een nationaal succes van onvergelijkbare grootte. Wanneer nu in de DDR en in Polen, zo rederen de Westduitse bladen over het algemeen, besloten zou worden zich met de Russen solidair te verklaren, zou dit vrijwel zeker in die landen een anti-Rusland stemming tot gevolg heb ben. De geselecteerden zijn: Doel: Chris tian Piot (Standard) en Luc Sanders (Brugge), achter: Alfons Bastijns en Erwin van den Daele (Brugge), Nico Dewalque, Leon Dolmans en Jean Francisco Fluxa, voorzitter van de Chileense bond bekritiseerde de weige ring van de Sovjet-Unie om te spelen in het stadion van Santiago omdat dat stadion als verzamelkamp is gebruikt voor ongeveer 7000 politieke gevangenen nadat militairen op 11 september een einde hadden gemaakt aan het bewind van president Salvador Allende. Fluxa zei: „In principe had het stand punt van de Sovjet-Unie alleen met politiek te maken en niet met sport. Daarom is er niet positief op gereageerd. Het enige dat zij wilden was ons in een kwaad daglicht stellen”. De Chileense voorzitter voegde er overigens aan toe dat zijn bond er niets voor had gevoeld de wedstrijd in een andere stad dan Santiago te spelen. „Wij hebben geen andere grote stadions en uitwijken had ons dus veel geld gekost”. strijden tegen Schotland en Ijsland hoorde ik dat ik zou meedoen en dat is ook gebeurd.” Veel zal zondag afhangen van de uit slag die tegen België wordt bereikt. Het Nederlands elftal heeft aan een gelijk spel voldoende om zich voor het eind toernooi te kwalificeren, de Belgen moe ten winnen om evenals vier jaar geleden tot de laatste 16 door te dringen. Waar door Piet Schrijvers vermoedelijk zwaarder op de proef zal worden gesteld dan in lange tijd het geval is geweest. FC Twente’s doelman werd dit seizoen in de eerste vier competitiewedstrijden vijf keer gepasseerd, handhaafde vervol gens zes duels achtereen de „0”, om in de beide jongste ontmoetingen, met FC Groningen en FC Amsterdam, twee keer treffers te moeten toestaan. Een teken dat het dit seizoen bij FC Twente defen sief en dus met Piet Schrijvers wat minder goed gaat dan enige tijd gele den? FC Twente’s potige sluitpost is vol doende realist om te beseffen dat met door de komst van Kees Rijvers als trainer van PSV, Van Beveren op nieuw een onaantastbaar lijkende positie heeft verworven waar het gaat om de bezetting van de plaats onder de lat in het Nederlands elftal. Vandaar dat er toch een lichte schaduw hangt over de op zichzelf natuurlijk uiterst eervolle aanwijzing van Piet Schrijvers voor die verschrikkelijk belangrijke interland wedstrijd van komende zondag tegen de Belgen. De loting voor de tenniswedstrijd NederlandSpanje (Gustaafbeker. 14 november) is morgenavond in het Frans Ottenstadion waar vrijdag en zaterdag wordt gespeeld. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- vmg; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter: vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteilingis iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. De sponsor van Van Dijk die hem een salaris van 15.000 geeft) is een accufa- briek, een van de vier commerciële steunpilaren van de WISO. Volgens de secretaris van de profbond, de heer H. J. van Marie, heeft de WISO mogelijkhe den om dit jaar financieel rond te komen. „Als de publieke belangstelling voor twee van onze evenementen goed is, komt de zaak al in orde.” Bij het opmaken van de begroting is men van een matige publieke opkomst uitgegaan. Volgens secretaris Van Marie heeft de WISO veel moeilijkheden met het aan trekken van sponsors in Nederland. „We kampen met de slechte naam die het beroepsschaatsen door onze voorgangers (de ISSL - red.) heeft. Diverse bedrijven hebben nog een miniem vertrouwen. De WISO is van plan volgend voorjaar wedstrijden te organiseren in Amerika en Japan, maar of deze ontmoetingen kunnen doorgaan, hangt mede af van de financiële resultaten in Europa. Voorlo pig staan in Nederland wedstrijden op het programma in Alkmaar (29 en 30 november) in Den Haag (8 en 9 decem ber) en in Eindhoven (14 en 15 decem ber). APELDOORN. Het district Oost van de KNVB is tegen het instellen van een hoofdklasse in het amateur voetbal. Tijdens de te Apeldoorn ge houden jaarvergadering van het dis trict Oost werd een motie aangeno men waarin het besluit van het sec- tiebestuur zondagamateurvoetbal om over te gaan tot het instellen van een hoofdklasse werd verworpen. Ik vind het ook daarom een beetje jammer, omdat er toch mogelijkheden genoeg geweest zijn om mij op te stel len. Als je nagaat wat voor wedstrijden het Nederlands elftal de laatste tijd gespeeld heeft, tegen Oostenrijk, tegen Spanje en laatst nog weer tegen Polen. Die waren toch duidelijk bedoeld als voorbereiding op de grote slag in de voorronden van ZURICH (ANP). Zweden en Oostenrijk zullen hun beslissingswed strijd voor een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal te Gelsenkirchen spelen. De wedstrijd vindt plaats op dinsdag 27 november. DEN HAAG. Jappie van Dijk schaatskampioen van Nederland wordt prof. Maandag tekende hij na een Rusland heeft niet ingeschreven voor het Europa Cup-toernooi basketbal, heren. Er schreven wel Russische da mesteams in. ENSCHEDE Nog niet zo erg lang geleden beweerde Piet Schrijvers in enkele interviews van oordeel te zijn, dat het kwaliteitsverschil tussen hem en Jan van Beveren geringer was geworden. Een conclusie die in de periode dat PSV in een toestand van zware malaise verkeerde, ook wel degelijk gerechtvaardigd leek. En ook al was dat natuurlijk niet alleen zijn verdienste, Piet Schrijvers ontving na afloop van het seizoen 1971-’72 niet voor niets de Tonny van Leeuwen-trofee voor de minst gepasseerde doelman in het betaalde voetbal. De KNSB (amateurs) bood Van Dijk nog vorige week een contract aan. De schaatser had echter onoverkomelijke bezwaren tegen de clausule dat hjj 100.000 gulden zou moeten storten als hij binnen drie jaar alsnog zou toetreden tot een proforganisatie. Swat Janssens (Lierse) en Jean Jans sens (Beveren) vielen af bij de twee de schifting. Uit de eerder gepubliceer de lijst ontbreken ook Carteus (Brug ge) Nicolay (Luik) en Roosbeek (Charleroi). „Chili-zaak” op Russisch regeringsvlak ROTTERDAM. Of er worden KNVB-coaehes ontslagen, óf ze krij gen salarisvermindering. Anders kan een opmerking van voetbalbondvoor- zitter Meuleman op de jaarvergade ring van de afdeling West I moeilijk worden uitgelegd. Meuleman meldde daar dat de kos ten voor de bondsoefenmeesters ge stegen zijn van 164.000 naar ƒ315.000 maar dat dat bedrag moge lijk in de toekomst wordt beperkt. Misschien dat daar na Nederland- België meer duidelijkheid over komt. „Niet zo onlogisch ook, zou ik zeggen, want ik zou Van Beveren liever uit het Nederlands elftal gespeeld hebben op basis van pure prestaties, dan dat ik er zoals nu het geval is, in kom omdat hij geblesseerd is,” zegt Piet Schrijvers. Waarbij hij overigens wef wenst aan te tekenen, dat de opstelling van de ploeg die in het Olympisch Stadion zal aantre den, nog niet officieel bekendgemaakt is. Vandaar de opmerking: „De kans is groot dat ik word gekozen. Van Beveren, inmiddels 28-voudig in ternational, wierp een vraagteken op de lijst van oranje-kandidaten, toen hij zich vorige maand in het treffen tussen PSV en Ajax bij het springen verrekte. De liesblessure die in de wedstrijd Neder- land-Polen al was geconstateerd, kreeg toen definitief gestalte en hoewel club- artsVan de Brekel van PSV, die tevens als chirurg aan een Eindhovens zieken huis is verbonden, zich bijzonder inspan de om snelle genezing te bewerkstelli gen, moest de 25-jarige PSV’er bonds coach Fadrhonc vorige week meedelen, dat er tegen de Belgen op hem niet gere kend mocht worden. Eet zal „invaller” Piet Schrijvers’ der de officiële interland worden. Die recen te ontmoeting met Polen (10 oktober), waarin hij na de rust als vervanger van de geblesseerde Van Beveren mocht ko men opdraven, niet meegerekend. Twee keer eerder slechts, in december 1971 en dus wel erg lang geleden, tegen Schot land en eind augustus tegen Ijsland, kreeg de Twentenaar gelegenheid iets van de toch broodnodige ervaring op te doen, de sfeer te proeven die op de reservebank nu eenmaal niet overkomt. korte twijfelperiode in Den Haag een eenjarig contract met de WISO, de nieu we profschaatsersorganisatie. Hij is de zestiende schaatser die voor dit seizoen bij deze instelling onder contract staat. Een vergelijkbare stap had ook de afdeling voetbal van de Oostduitse turn en sportbond gedaan. Voorzitter Helmut Riedel verzond aan sir Stanley Rous, de FIFA-voorzitter, een brief die niets te raden liet over het Oostduitse standpunt inzake Santiago. In Oost Duitsland is de stemming verdeeld. Er wordt aan de ene kant gesproken over een boycot, aan de andere kant wil de gemiddelde voetbal liefhebber niets anders dan dat Oost- Duitsland de eerste kans om deel te ne men aan de eindronde ook verdedigt. AMSTERDAM. Ze hebben zich nu beiden in de hoofdstad gevestigd, de nieuwe Ajacieden die het spitspro bleem moeten gaan oplossen. Steffen - hagen (rechts) trainde al eerder bij Knobel (midden), Varga was er maandag voor het eerst.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13