HUGO HARREWIJN E INDELIJK WEER OP DREEF Boeiende simultaan van Harm Wiersma KALES WEES DE WEG TELSTAR OVER ALLE LINIES BETER DAN EAST FIFE: 1-3 Fens maakte rentree Zachte evenwichtsbalk niet eerder dan 1975 Sint zoekt gard. Sint zoekt horloge met kwartshart k s Sint zoekt peperen zoutgansjes. Sint zoekt suiker met rumsmaak. Sint zoekt kaarsen met sinaasappelgeur. 1 15 Eén nederlaag: tegen Huub Kroes Bonden stemden voorstel weg Kijk es in de Bijenkorf -1 Kijk es indeBijenkorfJ Kijk es in de Bijenkorf Kijk es in de Bijenkorf Kijk es in de Bijenkorf 19 7 3 door Pieter Mui Opvallend A Teleurgesteld a In kwartfinale 1 door Bert Brevoord Grote ijver Matig tevreden Fanatiek instan ts etc. ’TINO DI-N SDAG 13 NOVEMBER - ADVERTENTIE (Van onze dammedewerker) ADVERTENTIE Drie Schotten hebben geen verweer tegen de balvaardigheid van Barry Leibowitz. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Ik wilde spelers i ■F Levi’s gaf weer les aan Schotten Het fiscusdamtoernooi werd door allen zeer geslaagd bevonden en de organisa toren (de personeelsvereniging van het CBG en damvereniging DVS) hebben het voornemen om er een jaarlijks toernooi van te maken. er hem naar de kant voor Harry Kip, de enige man die in de tweede helft het veld met vijf p’s moest verlaten. Paul van der Ree (’s ochtends tijdens de training licht gewond aan zijn rechter bovenbeen) en Erik Dompeling vervin gen in de elfde minuut Kales en Harre- wijn. Het Schotse publiek de bond daar heeft 1500 spelende leden leefde al leen op bij een opwelling van Mclnnes, Levi’s is door de uitsluiting van Maccabi even ver als twee jaar gele den: in de kwartfinale. Een prestatie Trainer Jan Rab: testen”. De Schotten lekeft wat dat betreft hun zin te krijgen, toen Ritchie een van de drie invallers, na zo’n twintig minuten de gelijkmaker scoorde. Maar ook dat wapenfeit stelde de Schotten niet tevre den. Zij wilden meer en kregen voor die gretigheid snel de rekening gepresen teerd. Fred André schitterende knal na een pass van Bischot en Co Stout, die een verdedigende aarzeling bij East Fife met een beheerste boogbal afstrafte gaven het verschil in echt voetbal- kunde tussen Telstar en zijn matige tegenstander royaal gestalte. Pogingen van East Fife (ondanks het ontstellend slechte weer harde wind slagregens gen in Glasgow tegen de Rangers en in Dundee tegen F.C. Twente’s eerste UE FA Cup tegnestander FC Dundee tegen over stonden) en kon dit niet nog eens laten volgen door verlies tegen een con tinentale club. Telstar, dat deze week met de wed strijd van gisteren en die van komende zaterdag tegen het Belgische Olympique Charleroi benut door in het wedstrijdrit me te blijven, bleek eigenlijk over alle linies beter dan het voetbalarme East Fife, dat alleen qua (te grote) ijver een ruime voldoende haalde. punt. Uit een pass van Couperus lobde hij de bal zeer beheerst over doelman McCarr. Het feit dat dat doelpunt door de Schotten fel werd aangevochten scheidsrechter Hutton was niet gevoelig voor de protesten van zijn landgenoten die vonden dat Fens zijn produktieve daad in buitenspel positie verrichtte had een grimmig wedstrijdvervolg als resultaat. ROTTERDAM. De beklede of zach te evenwichtsbalk bij het damesturnen zal pas in 1975 officieel worden inge voerd. Dat was een van de balangrijkste besluiten, die het technisch comité voor het dames turnen van de internationale gymnastiek federatie (FIG) tijdens de algemene vergadering in de Doelen te Rotterdam nam. Valerie Nagy, de Hon gaarse voorzitster van het technisch comi té, was zeer teleurgesteld over het feit dat het voorstel om de beklede balk zo snel mogelijk in te voeren met 21 tegen 8 was afgestemd. Levi’s liep via 16-34 naar 22-44 na een kwartier spelen. Smith en Kales waren toen al weer terug gekeerd; Barry Lei bowitz (veel schieten) en Akerboom maakten voor hen plaats. Na een time out van Steuer kwam de rust bij 32-52. Over dit resultaat deed Wiersma 200 minuten, dus nog geen vier minuten per partij. Opmerkelijk was, dat Wiersma die als enige terug mocht zetten vaak, nadat hij zijn zet gedaan had, als in een reflex ontdekte dat die zet niet goed was en daarvoor in de plaats een andere deed (tot teleurstelling van de tegenpartij). Hier zag men echte groot- meesterklasse aan het werk. Het was voor de tweede maal dat Harm Wiersma in Haarlem simultaneerde. De eerste keer was enige maanden geleden, toen Wiersma tegen de deelnemers aan de provinciale jeugdtraining een klokséance gaf. Een feit dat de kleine Schot ondanks het klasseverschil toch teleurstelde aan gezien hij niet gerekend had op een falend richtingsgevoel van zijn mannen. was er toch nog een redelijk aantal toeschouwers naar het Bayview Park gekomen) om dat verschil wat minder duidelijk te maken hadden niet het ge wenste effect. Ondanks dat de fine fleur van Haar lem aanwezig was, behaalde Wiersma het hoge percentage van 94.4 pct. Van de 54 partijen won hij er 49, moest vier remi- sen toestaan (tegen Wim de Jong, Theo van Wort, Chiel Herben en Theo Kuyl) en verloor slechts één partij (van Huub Kroes uit Badhoevedorp). Dat stelde de Haarlemmers met name in de tweede helft vaak in de gelegen heid via een snelle uitval te scoren. De verdediging van Levi’s was goed ver zorgd terwijl ook een aantal intercepties van „Akerboom, Kip” voor balverlies aan Schotse zijde zorgde. Juist op die bliksem-uitbraak had Wood gerekend. Dat daar geen sprake van kon zijn hinderde Levi’s (basis: Akerboom, Kales, Smith, Harrewijn en Leibowiz) en liep gelijk over zijn tegenstander heen. Zoals vaker wees aanvoerder Frank Kales zijn team de weg, nu via drie treffers op rij. Na vijf minuten stond er al 4-16 op het scorebord, een gegeven dat minder op merkelijk was dan het niet-scoren van Henk Smith. Hij was zijn schot totaal kwijt en vestigde voor zijn doen een uniek record: geen enkel punt in de eerste helft waarin hij maar zes minu ten miste. Na acht minuten haalde Steu- waaraan de Haarlemse ploeg het dankt dat tientallen jongens en meisjes zowel voor, tijdens als na de wedstrijd om handtekeningen bedelde. Scores: voor Boroughmuir MacAlpyne 19, Mclnnes 14, Capaldi 12. Voor Levi’s: Harrewijn 32, Akkerboom 28; Leibowitz 20; Kales 16; en Dompeling 12. die zes punten achtereen maakte. Na 56- 102, in de 14e minuut, en 64-120 was het avontuur voor de Schotten bij 70-126 geëindigd. Een week geleden nog verklaarde Wood dat het Schotse spelpeil vier jaar ten achter ligt bij dat in Nederland. Een bewering, die te prijzen valt om zijn eerlijkheid, maar die waarschijnlijk nog te optimistisch van strekking is. De eni ge plaatselijke krant had na de eerste wedstrijd, die notabene in Amsterdam werd gesitueerd, vijf regels over voor de uitslag. De aankondiging van de ont moeting in het schitterende Meadow bank sportcentrum kreeg zes regels ruimte en dan nog opgeborgen in een bericht met het resultaat van de compe titie wedstrijd die Boroughmuir zondag in Glasgow had afgewerkt. Abe Wood: „We spelen ruim tachtig ontmoetingen per seizoen voor het merendeel in de nationale en de regionale competitie. Onder druk spelen wij bijna nooit en zeker niet onder een pressie zoals Levi’s die vanavond ontwikkelde. Ze liepen in de verdediging over ons heen”. Tevreden over zijn her optreden voor het eerst na ruim een jaar stond hij weer op het middenveld bij Telstar was Tonnie Fens dan ook niet hele maal. „Het viel me al mee, dat ik het conditioneel redelijk kon bijhouden, maar qua snelheid kwam ik soms gewoon nog te kort. Bovendien speel je onbewust toch wat terughoudend. En dat kon tegen deze ploeg eigenlijk niet”. Ironisch genoeg was Fens zelf min of meer de aanleiding tot de felle actie van de Schotten na de rust. Enkele minuten na de hervatting scoorde de technisch be gaafde Amsterdammer zijn passes hadden meer dan eens de veel geroemde zuiverheid op een voor hem karakte ristieke wijze het eerste Telstar-doel- EDINBURGH Met acht spelers naar een uitwedstrijd voor de Europa Cup, duidelijker bewijs voor het onvermogen dat basketbal- kampioen Levi’s vorige week had geconstateerd bij Boroughmuir is er niet voor handen. Coach Egon Steuer kon het zich in alle rust permiteren de drie studenten in zijn ploeg thuis te laten. Ombre, Sluik en Hagens achtten het alle drie terecht wijzer vrijaf te nemen in de kwartfinale poule die Levi’s nu in januari 1974 wacht. De Schotse titel- en beker houder is ook in Edinburgh geen moment een bedreiging geweest voon de Haarlemse tegenstander. Opnieuw moest de equipe van coach Abe Wood een nederlaag slikken en dit keer zelfs met één punt meer verschil dan afgelopen donderdag in de Kennemer sporthal: 70126. Die ijver had voor Telstar nare (bles sures) gevolgen kunnen hebben, maar de schade bleef beperkt. Weliswaar moest ausputzer Jaap Zwaan kort na de Schot se gelijkmaker het veld ruimen Klaas Bijl kwam in het veld, ging als rechter- vleugelverdediger spelen waardoor Van Essen naar het centrum van de verdedi ging verhuisde maar van ernstige aard is zijn beenblessure niet. Opmerke lijk was dat Telstar in Methil, een plaatsje dat met een royaal gemeten achterland zo’n 20.000 inwoners telt, zijn „nieuw” middenrif in het veld bracht. Jos Donker, Dick Helling en Klaas Bijl, die hebben meegeholpen aan de zo be vredigende resultatenreeks in de compe titie en het KNVB bekertoernooi, wer den in Schotland „afgelost” door de routiniers Fens, De Wit en Van Egmond. Trainer Jan Rab: „Ik wilde in deze wedstrijd juist een paar spelers testen, die de laatste tijd niet (wat met name voor Fems gold) of nauwelijks hebben gespeeld. Dat het hier om drie meer ervaren krachten ging, was toeval”. Gis teravond bleven Kees van Kooten knieblessure en Hans Driesen zijn spierblessure die hij tegen Feyenoord opliep is nog niet genezen aan de kant. Halverwege de tweede helft nam Jos Jonker de plaats op het middenveld van VanEgmond in. Fens: „Deze wedstrijd leek voor mij een prachtige gelegenheid om weer een beetje in het ritme van het eerste elftal te komen. Maar die gasten gingen er zó fel tegenaan, dat het allemaal knap tegenviel. Als test is zo’n wedstrijd na tuurlijk wel beter, maar toch had ik liever een wat gemakkelijker aanloop gehad”. EAST Fife, dat in zeer korte tijd drie wisselspelers in het veld bracht, wilde de reeks slechte resultaten voor eigen pu bliek niet verder zien aangroeien. De ploeg won in de competitie pas één thuiswedstrijd (tegen Partick Thistle, waar overigens wel knappe overwinnin- is: namelijk het kunnen uitvoeren van drie verschillende sprongen. In de damesvergadering bleek het feit dat volgend jaar bij de wereldkampioen schappen in Varna slechts 24 ploegen mogen deelnemen geen probleem. De eerste zestien landen van de Olympische Spelen van München zijn zeker van deelneming. Voor de resterende acht plaatsen zullen de landen, die daarvoor in aanmerking willen komen, tenminste één kwalificatiewedstrijd moeten turnen met een neutrale hoofdscheidsrechter en twee neutrale juryleden. „De bonden denken niet aan de ge zondheid van de turnsters. Er is de laatste jaren voortdurend geklaagd ver halswervelblessures, die optreden bij het werken op de harde balk. Nu wij een oplossing gevonden en wil men de in voering van de beklede balk ondanks talrijke goede argumenten voor, toch nog tegen houden tot 1975”. Bij de wereldkampioenschappen die volgend jaar oktober in Varna (Bulgarije) wor den gehouden, zullen de turnsters dus nog werken op de oude balk. Voor de wereldkampioenschappen zullen de da mes ploegen bij de paardesprong zes gelijke sprongen mogen maken. Dat houdt in dat elke turnster slechts twee sprongen behoeft te beheersen. Dit in tegenstelling tot hetgeen nu gebruikelijk METHIL (Schotland). De als vriendschappelijk geannonceerde ont moeting tussen Telstar en East Fife in het troosteloze plaatsje Methil a an de Schotse oostkust is voor Tonnie Fens een pittige test geweest in zijn rentree in de hoofdmacht van de Velser ploeg. East Fife, in de Schotse competitie met zes punten uit elf wedstrijden als voor laatste geklasseerd, maakte van de con frontatie met Telstar vooral na de rust een ware prestigeslag. Een slag die door de Schotten, afgelopen zomer in Velsen nog met 3-2 overwinnaar, royaal (1-3) werd verloren. De Nederlandse kampioen stoomde daarna onmiddellijk door. Bij 36-66 moest Kip van de kant en met Aker boom in zijn plaats was het beginnend vijftal weer op de vloer. Hugo Harre- wijn kwam eindelijk toe aan datgene wat hij tijden geleden presteerde: pun ten maken. Veel breaks eindigden bij hem en zo doende kon de voormalige Rotterdammer (mede omdat Akerboom, die goed van zijn vrijheid profiteerde, (zes minuten voor tijd wisselde met Dompeling) uitgroeien tot topscorer. Vanaf de zijlijn en met Lay ups bracht hij in totaal 32 punten op zijn naam, dertig daarvan werden na de pauze ge noteerd. Hugo Harrewijn: „Het liep enorm. Ik werd veel meer in het spel betrokken, dan scoor je makkelijker. Als je van drie ballen er twee mist, loopt het bij mij fout”. Minder tevreden was Smith en met reden want hij bracht ’t na een halve tweede helft niet verder dan een schamele twee punten. Zijn zelfver trouwen was op het laatst zo minimaal dat hij in kansrijke posities passte in plaats van zelf te schieten. In de tiende minuut (bij 48-86) wisselde Steuer hem voor Paul van der Ree. Even later was het eveneens afgelopen voor Kees Aker boom, niet zozeer omdat hij te weinig maar eerder te gemakkelijk scoorde. Nauwelijks verdedigd door Mc Alpyne op de zwakke Walker (de enige twee meter mannen) pakte hij 28 punten daarna mocht Dompeling opnieuw zijn geluk beproeven. HAARLEM. De internationale damgrootmeester Harm Wiersma heeft in het centrale belastinggebouw in Haarlem-Schafkwijk het „Fiscusdam toernooi” met een simultaanséance afge sloten. Nadat de prijsuitreiking voor de winnaars van de diverse groepen had plaatsgevonden, verrichtte de heer J. J. Warmerdam, voorzitter van het district Kennemerland van de KNDB, de ope ning van de simultaan.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15