Golda Meir op persconferentie in Londen: Geslaagd grapje Kissinger van Moeilijkheden over bestand uitvoering WEER BANDJE ZOEK p Atoomgeleerde veroordeeld wegens fraude Dertien mensen gewond en vijf cafés verwoest Vijf bomaanslagen in Ulster Tito praat met Breznjev SRV zwvelservice KOf-SiwH L 'TL Gratis kopstuk bij t' SS,. AW VN-POST WERD NIXONS OPHELDERINGSCAMPAGNE VALT IN HET WATER „ONTMANTELD” V/' 2 3 DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 Verspreking L Syrië Incompetentie Zuinig „Grof” gezinsfles E-1D speciaal citroen van k115 voor 109 j F W GOLDA MEIR (Van onze redacteur in Washington, mr, H. Leffelaar) ADVERTENTIE van leit tij- Want al zou men erin slagen in ieder geval enkele bestaande verdenkingen je gens Nixon uit de wereld te helpen, blijft het feit van Nixons grove incom- Het Kremlin heeft gisteren steun be tuigd aan president Nixon in diens strijd tegen hen die zijn aftreden eisen. Dit gebeurde in een artikel in het partijblad „Pravda”, waarin mensen die de Ameri kaanse president wegens het Watergate- schandaal aan de kant willen zetten, „grof, wraakgierig, onverantwoordelijk en gering in aantal” worden genoemd. JERUZALEM. In Israëlische o ffi- ciële kring wordt met grote voorzichtig heid en terughoudendheid bevestigd dat begin december in Genève de vredesbe sprekingen tussen Egypte en Israel kun nen beginnen, maar dat dit geheel af hangt van de uitvoering van de bestand- sovereenkomst. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) grenzen tussen bijvoorbeeld Nederland en de Bondsrepubliek worden toch ook niet door garantieverdragen van derden gesteund?” Voor een kort moment van vrolijkheid zorgde mevrouw Meir toen ze bekende een Freudiaanse verspreking te hebben gemaakt. In plaats van te spreken over „the third army” (d.i. het derde Egypti sche leger dat door de Israëliërs is omsingeld) sprak ze over „the red ar my”, dat is het Russische rode leger. De dreigende achtergrond van de verspre king bleef na afloop van het gelach in de zaal echter wel hangen. ri ser die mp die ter urg an- en- lec- lens bed zelf ker an- ees te- or- ien uit et- ing het ren de va- was va- en ng- De bus 5 de de rtij end in de ten. der uto, e.d. ten. iet- lar- tad oe- >nt- die tijd :er- ter- seft tige en- lille ra sen eth ve- ark en. tv- :an ien sen sn- ers 2,6 liet in- al sd, te- ide sld □Ie im ie, te tig ra- ijk Je- ijk Je in ,ng sr- an en iu- >m- iar- uw. )UW Tito kwam gisterochtend in de hoofd stad van de Oekraine aan. Hij blijft er vire dagen. Zijn overleg geldt voorname lijk het Midden-Oosten en de partijbe- trekkingen tussen Belgrado en Moskou. Het vorige bezoek van Tito aan de Sovjet-Unie vond plaats in juni 1972. Het btereft hetzelfde gesprek met Dean op 15 april waarvan de technici van de geheime dienst verklaarden dat het niet werd opgenomen omdat er een mankement was in het opname-appa- raat. Witte-Huisadvocaat Fred Buzhardt, die deze laatste spoorloze verdwijning bij de rechter meldde, gaf er geen ver- BELFAST (Reuter). Bq vijf bom aanslagen die gisteren in Belfast zjjn gepleegd zijn dertien mensen gewond en vier cafés verwoest. De nieuwe reeks aanslagen begon vroeg in de ochtend nadat de avond tevoren ook al in een café een bom was geëxplodeerd. De meeste slachtoffers raakten gewond toen een in een geparkeerde auto geplaatste bom ontplofte. Tien mensen werden door rondvliegende stukken glas en me taal geraakt. Deze ophelderingscampagne is kenne lijk de laatste poging van het Witte Huis om zich uit het Watergate-moeras te redden, maar het succes ervan is twijfel achtig. Nadat premier Den Uul zondag door premier Heath was ontvangen, bezocht Willy Brandt zijn Britse ambtgenoot gis teren. Over geen van de gesprekken werden nadere mededelingen gedaan. WASHINGTON Het Witte Huis heeft opnieuw de geloofwaardigheid van, president Nixon zwaar op de proef gesteld met de mededeling dat ook het dicteer- geluidsbandje waarop Nixon zijn eigen impressies weergaf van zijn gesprek met John Dean, onvindbaar is. Nog maar enkele dagen geleden liet Nixon bekendmaken dat hij dit bandje en een aan de hand daarvan uitgewerkt memorandum aan de rechter ter beschikking zou stellen. gevallen. Velen van hen zijn niet meer in leven en de grote vraag is hoeveel dagen het nog zal duren voor geen van hen meer in leven zal zijn.” Dat is dan ook onder meer de reden waarom de Israëlische regering zo’n punt maakte van het uitwisselen van krijgsgevangenen. Mevrouw Meir ver klaarde dat de Israëliërs bijna achtdui zend Arabieren gevangen hebben geno men en de Arabieren circa 350 Israë liërs. Op de persconferentie kwam ook de vraag aan de orde, die niemand nog al te duidelijk durfde te overdenken: hoe veilig zal Israel achter zijn toekomstige nieuwe grenzen zijn als deze veiligheid afhangt van „vredestroepen”, in welke vorm dan ook. Mevrouw Meir vroeg zich bitter af waarom haar land „het privilege diende te genieten van deze door derden gega randeerde grenzen” en ze vervolgde: „De Mevrouw Meir ontkende ten stelligste, dat het op de bijeenkomst van zondag heet was toegegaan, zoals sommige Britse ochtendkranten gisteren hebben gesuggereerd. „Er was meer opheldering dan kritiek”, aldus mevrouw Meir. Gevraagd wat haar gedachten zijn over de rol van Groot-Brittannië in het conflict in het Midden-Oosten, sprak haar antwoord echter wel boekdelen. Zo verklaarde ze zuinig: „Het is niet aan mij om op Brits grondgebied te zeggen wat ik denk over de politiek van dit land.” De 75-jarige mevrouw Meir bleef ge durende de een uur durende persconfe rentie recht overeind achter de tafel met microfoons staan, daarbij zorgvuldig in het oog gehouden door de hier al in den treure gefotografeerde Israëlische gehei me politie en haar eigen lijfwacht. Zij legde er bijzonder de nadruk op dat Israel van zijn kant alles zou doen om de letter van het wapenstilstands- verdrag zorgvuldig uit te voeren. Voorts dat haar regering hoopt dat na bijna 25 jaar vergeefs uinodigen en wachten het moment nu nader gekomen zou zijn voor een open gesprek met de Arabieren zonder vooraf gestelde voorwaarden. Zo’n gesprek zou tot een duurzame vrede moeten leiden. Maar vóór er van verdragen sprake is, vragen wij aller eerst niet meer dan dat de Conventies van Genève met betrekking tot de be handeling van krijgsgevangenen worden toegepast, aldus mevrouw Meir bitter. HEIDELBERG (DPA). De 48-jarige Westduitse kerngeleerde professor Heine Filthuth is gisteren in Heidelberg we gens verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot drieënhalf jaar gevangenisstraf en een boete van tien duizend mark. petentie waardoor de huidige nationale crisis niet voorkomen werd. De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft, kennelijk on der grote pressie van de duizenden tele grammen die door de leden werden ontvangen, besloten een voorstel ter stemming aan het volledige Huis voor te leggen waarbij de drie federale rechters van het district Columbia (waar Was hington onder valt) gezamenlijk een spe ciale aanklager kunnen aanstellen mej onbeperkte bevoegdheden. Deze aanklager, die de door Nixon benoemde Leon Jaworsky zou vervan gen, zou alleen door de drié rechters ontslagen kunnnen worden. Het is ech ter te betwijfelen of dit voorstel aange nomen zal worden, omdat er in de Senaat vermoedelijk onvoldoende stem men zijn die het willen steunen. Mevrouw Meir verklaarde op haar persconferentie in het zwaar bewaakte Churchill-hotel, dat de ontmoeting met de socialistenleiders uit twintig landen, waaronder negen eerste ministers, haar „een meer bevredigend gevoel” gegeven had met betrekking tot hun uitleg van de EEG-resolutie van vorige week in Brussel. Deze resolutie, die duidelijk de Arabische wereld in de kaart speelt, had haar aanvankelijk „zorgen gebaard”. MOSKOU (AP). Gisteren zijn In Kiev besprekingen begonnen tussen de Joegoslavische president Tito en de Rus sische partijleider Breznjev over „inter nationale problemen en bilaterale za ken”. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN De Israëlische eerste-minister, Golda Meir, toonde zich gisteren op een persconferentie in Londen gematigd optimistisch over de mogelijkheid van een vrede in het Midden-Oosten. Ze rondde haar bezoek aan de Britse hoofdstad af met een bezoek aan premier Heath, met wie ze meer dan zeventig minuten van gedachten wisselde. Mevrouw Meir, die vannacht in Tel Aviv aankwam, was het weekend in Londen om socialistenleiders uit West-Europa het Israëlische standpunt over de huidige situatie in het Midden-Oosten uit te leggen. Ook premier Den Uyl nam aan deze bijeenkomst deel, evenals de Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Daarover zijn intussen moeilijkheden- gerezen tussen Israel en de vredes- strijdkrachten van de Verenigde Naties met betrekking tot de controle van de weg Caïro-Suez .De Verenigde Naties staan op het standpunt dat zij de con trole volledig overnemen, en ze hebben inderdaad gisteren bij kilometerpaal 101 van de weg Suez-Cairo een controlepost ingericht. Tevoren was het tot teen incident tus sen de Israëlische troepen en het vredes- leger van de Verenigde Naties gekomen. De UNEF had een controlepost ingericht op de weg Caïro-Suez even ten westen van de stad Suez. De Israëliërs zeiden dat daardoor het verkeer voor hen over deze weg was afgesloten. Deze controle post, zo zeiden zij, was door de Verenig de Naties op eigen houtje opgezet zonder dat zij daar in het kader van de over eenkomst toe gerechtigd waren. De Is raëliërs beweerden dat dit in strijd was met de overeenkomst, die spreekt over een gezamenlijke controle, en zij zetten dit argument kracht bij met de toelich- ting op de overeenkomst die zij van de Verenigde Staten hadden gekregen. De VN-soldaten wilden echter van geen wijken weten. Tenslotte werd de VN-post „ontmanteld”, zoals het Israëli sche legercommuniqué zei. Israëlische leger- en regeringswoordvoerders deden erg vaag en wilden geen nadere toelich ting geven. De hele discussie gaat om de vraag of de Israëliërs het recht hebben om ten westen van Suez op dt? weg Suez-Caïro ook in de toekomst troepen te handha ven. De Verenigde Naties en Egypte zijn kennelijk van mening dat het niet het geval is, maar Israel vindt van wel. Daarin zegt het gesteund te worden door de opheldering die het heeft gekregen van de Amerikanen. Verder schijnt het probleem ook te zijn dat het verkeer tussen de Israëliërs in Suez en ten zuiden van Suez met het achterland bemoeilijkt wordt. Tijdens zijn bezoek aan de „Tempel van de Hemel” in Pe king, zei de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Kissinger tussen neus en lippen „Op deze plaats kunnen we alle problemen oplossenDe Chinese onderminis ter van Buitenlandse Zaken Chiao Koean Hoea schoot in de lach. Kissinger die morgen en overmor gen Tokio zal be zoeken bracht gis teravond een bezoek aan de Chinese par tijleider Mao Tse Toeng. Het onder houd duurde drie uur, meer werd er niet over bekendge maakt. Filthuth, van 1964 tot 1972 directeur van het Instituut voor Kernfysica aan de universiteit van Heidelberg en sinds 1954 wetenschappelijk medewerker aan het Europese kemonderzoekscentrum in Genève tekende hoger beroep aan, waardoor hij op vrije voeten is gebleven Volgens het openbaar ministerie heeft Filthuth, in samenwerking met zijn 48- jarige medebeklaag4e en medewerker Klaus Brokate, overheidsgeld tot een bedrag van 3,6 miljoen mark verduis terd. Het had daarvoor tegen hem vier jaar en twee maanden gevangenisstraf geëist. Brokate is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van vijfdui zend mark. De rechtbank achtte bewe zen dat Filthuth en Brokate tussen 1964 en 1972, 3,6 miljoen mark die voor wetenschappelijke doeleinden bestemd waren, voor een deel ook van de indus trie afkomstig, in eigen zak gestoken hadden. Het grootste deel van het geld kon achterhaald worden op bankreke ningen van Filthuth in West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Op de foto: dit bleef over van de Mayfair Bar in de Noordierse hoofdstad Belfast, een van de cafés waar gisteren een bom explodeerde. Bij een bomaanslag voor een café vielen drie gewonden onder wie twee politieagenten. Bij geen van de explosies was tevoren gewaarschuwd. De aanslagen, die alle in door rooms katholieken bewoonde wijken werden uitgevoerd, zouden het werk zijn van leden van de extremistische protestantse organisatie „Vrijheidsstrijders van Ul ster”. De Britse regering heeft naar aanlei ding van de reeks bomaanslagen twee extremistische protestantse groepen ille gaal verklaard. Het verbod, dat werd uitgevaardigd door de minister van Noord-Ierland, Whitelaw, zal naar ver wacht wordt leiden tot samenbundeling van bekende protestantse extremisten en nieuwe moeilijkheden tussen de protes tantse meerderheid van Ulster en het Britse leger kunnen veroorzaken. Ze voegde eraan toe: „Deze bestaan en zijn al door iedereen ondertekend. En ze worden op onze krijgsgevangenen vooral door de Syriërs niet toegepast. Niemand doet er iets aan om de letter van dit verdrag uit de dood te doen herrijzen.” klaring voor. Hij zei dat het Witte Huis twee weken geleden ontdekte dat noch het door Nixon beloofde memorandum, noch het bandje van de dicteermachine te vinden was. Nixon maakte gisteren even later be kend dat hij het federale berechtshof nieuwe dagboeknotities, dictafoonbanden en andere geluidsbanden van het Witte Huis zal overhandigen „om voor eens en voor altijd alle twijfels weg te nemen”. Uit het materiaal dat de president nu beschikbaar wil stellen zal blijken, aldus verklaarde hij, dat de „verdwenen” ban den nooit bestaan hebben. Nixon zei bereid te zijn een door de rechtbank aan te stellen onafhankelijke deskundige „met gebruikmaking van de modernste middelen” de bestaande ge luidsbanden te laten onderzoeken „om na te gaan of er iets mee gedaan is.” President Nixon is inmiddels begonnen aan een grootscheepse en blijkbaar wan hopige laatste campagne om zijn presi dentschap van een zo goed als zekere ondergang te redden. Hij zou in de komende dagen alle Republikeinse leden van het Congres in groepen op het Witte Huis ontvangen, waarbij zij de gelegen heid zullen hebben om hem te vragen naar zijn rol in de Watergate-schanda- len. Daarna zou Nixon ook de leidende Democraten in het Congres die kans geven. Tegelijkertijd heeft de staf van het Witte Huis, die is uitgebreid met een aantal advocaten, opdracht gekregen om rapporten op te stellen waarin alle ver denkingen jegens Nixon betreffende welke schandalen dan ook, weerlegd zouden moeten worden. Het is nog niet duielijk of deze rapporten openbaar gemaakt zullen worden, of dat zij het Congres of de rechtbank ter inzage zul len worden gegeven. Mevrouw Meir vertelde nog eens van de Israëlische krijgsgevangenen die aan handen en voeten gebonden en geblind doekt door de Syriërs door het achter hoofd waren geschoten. De Israëlische premier verklaarde: „Syrië heeft een zeer, zeer slechte naam op het gebied van krijgsgevangenen, om het nog voor zichtig uit te drukken. In zons land bestaat het gevoel, en dat met reden, dat men bezorgd moet zijn om het lot van iedere man die in Syrische handen is „Meer opheldering dan kritiek” te 5? F WW

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3