Gouden Harpen uitgereikt Hetty Ruys Eerste winterorgelconcert overleden met Barokensemble Eagles: plattelandslyriek met vinnige rock als basis AR-Kamerlid De Boer richt zich tegen Deense liefdesfihn over Christus van woensdag 14 t/m zaterdag 17 november kunt u profiteren van zéér speciale aanbiedingen... 3 claudia strafei* Hoe kunt u de deurwaarder van uw deur afhouden? '450:- VERONTRUSTING UITGESPROKEN TEGENOVER REGISSEUR THORSEN ALBERT DE KLERK OPENT SERIE PLEZIERIGE HERKENNING IN CONCERTGEBOUW Laat de Amro Bank het maaropknappen! ‘tb DINSDAG 1 3 NOVEMBER 1973 1 (Door Ton Kors Jr.) DWANGBEVEL a Boek over Bouwmeesters komt in tweede druk DRIEHUIS Namens de ARP-fractie is het Tweede-Kamerlid Hans de Boer drie dagen in Kopenhagen geweest om daar te gaan praten over de nog op te nemen film „The Love Story of Jesus Christ”. Hij heeft voor namelijk gesproken met de regisseur/producer van deze nu al omstreden rolprent de Deen Jens Thorsen. De contacten voor hem werden gelegd door de Nederlandse ambassadeur in Kopenhagen met toestemming van de minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel. „Ik ben daar naar toe gegaan”, vertelt het Kamerlid, „omdat er bij de AR-fractie honderden ver ontruste brieven zijn binnengekomen over deze film. Mettertijd zullen we ons toch een oordeel moeten aanmeten en daarbij willen we niet over één nacht ijs gaan. Vandaar dat ik namens de fractie me in Kopenhagen op de hoogte ben gaan stellen”. Daarmee is De Boer inmiddels het tweede Kamerlid dat zich met deze film bemoeit. Eerder protesteerde GPV’er Jongeling. Hij zal u wel nooit met een bezoek vereren. Maar het kan natuurlijk wel voorkomen, als u eens door omstandig heden door bijv, ziekte of vakantie hardnekkig vergeet de huur over te maken. Wat tl moet doen om dat nooit te vergeten: de bank opdracht geven eens per maand de huur van uw Amro Privérekening over te schrijven op de rekening van de huisbaas. Zo wordt uw huur prompt elke maand (of elke week of elk kwartaal) betaald. U hebt er geen omkijken meer naar. En op uw dagafschriften ziet u steeds hoe u er financieel voorstaat Bent u de gelukkige bezitter van een eigen huis? Dan is zo’n betalingsopdracht natuurlijk ook prachtig voorvaste periodieke aflossingen en/of rentebetalingen. Periodieke betalingsopdrachten.. één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder voor u werken: amsterdam haarlem rotterdam utrecht O R.G.B. Open gesprekken AMSTERDAM Ongecompli ceerde country met stevige rock als basis, van die combinatie zijn de Eagles op dit moment de beste ver tegenwoordigers. Hun derde op treden in dit jaar greep gisteravond plaats in het Concertgebouw en het werd in navolging van het Popgala en het direct daaropvolgende con cert in Amsterdam opnieuw een zeer opwindende gebeurtenis. Zij het dat de geladenheid van de eer ste twee concerten nu plaats had gemaakt voor een plezierige her kenning. kalverstraat 179-181 wagenweg 94 coolsingel 60 oude gracht 135 hoog catharijne radboud kwartier 4-6/(030) 314704 '0' V. verwevenheid die een ting ADVERTENTIE “1/v en iar, P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE CEES STRAUS I 4 he De Gouden Harp werd voor het eerst in 1962 uitgereikt. Enkele artiesten die de Gouden Harp toegewezen hebben ge kregen zijn Eddy Christiani, Joop de Leur, Conny Stuart en Johnny Jordaan. Iro- ïr, Jit- >m- JJe- _16_ liek ma- ge- ain- n de zeer Na lijke iring m. (K) ke- >ru- sa- lek' Hale' julzig •ront- g, >ik ■en. 't ié.’ „In verschillende gesprekken heb ik ’m duidelijk proberen te maken dat de bijbel nergens spreekt over dit liefdesle ven. Hij zegt dat het tegendeel ook niet blijkt. Het grote bezwaar dat ik heb is dat Thorsen in de figuur van Christus het goddelijke van de mens wil losma ken. Als hij denkt dat Jezus als mens gelijk is aan ons, dan is dat niet zo! Dat is een beschouwing die in strijd is met de bijbel. Christus is mens en God tegelijk. Het een kan niet zonder het AMSTERDAM. (ANP)— Willy Alberti, The Cats, Henk Elsink en Boudewijn de Groot hebben maandag in het Carlton Hotel in Amsterdam een „Gouden Harp” ontvangen. De onderscheidingen van de Stichting Conamus werden tijdens de jaarlijkse reünie van de lichte muziek door Eli Asser uitgereikt. De Gouden Harpen waren toegekend op advies van een jury, die gevormd werd door Guus Jansen jr, Willem Duys, Warry van Kampen, Willem van Kooten en Joop Stokkermans. muziek van pré-klassiek karakter. Voor de uitvoering van de solo-partij zal Al bert de Klerk het Flentrop-positief be spelen, welk instrument bij uitstek ge schikt is om Haydns verfijnde, ranke muziek te vertolken en waarvan de heldere timbres prachtig met de orche strate klanken verenigd kunnen worden. De toegangsprijs voor dit winterorgel concert is gesteld op 2,-, alles inbegre pen. Op het podium blijkrt. ook duidelijk de grote vocale inbreng van Glen Frey. Hij zingt de lead in het overgrote deel van het repertoire, een enkele maal vervan gen door Meisner (zwak in Certain kind of Fooi) of drummer Don Henley (Dool in Dalton), Leadon, de geestelijke vader van de groep, was vooral op gitaar solistisch te horen, waarbij hij zich tal loze improvisaties permitteerde. Zijn zang beperkte zich vrijwd alleen tot achtergrond-inbreng. De bijbel zegt dat Christus de mens in alles gelijk is geworden, behalve in de zonde. Dan kan Thorsen Christus ook niet voorstellen als iemand die in een bordeel komt of homofiele liefde be drijft.” HAARLEM. Het boek „De Bouw meesters, kroniek van een theaterfami- lie” van onze vroegere hoofdredacteur en toneelcriticus Simon Koster is een succes. In een maand na het verschijnen was de oplaag uitverkocht. Eind van de maand verschijnt de tweede druk bij een nieuwe uitgever: De Walburgpers in Zutphen. Gaat het Kamerlid een actie onderne men om de film te verbieden als deze in Nederland wordt uitgebracht? „Ik be hoor niet tot de mensen die met een zak vol verbodsbordjes rondlopen. Maar ik zou het toch niet juist vinden als deze film in Nederland wordt uitgebracht omdat ik vind dat hier de grens van het toelaatbare wordt overschreden. Ik hoop dan ook dat de Centrale Commissie voor de filmkeuring de film niet zal toelaten en ik zal dan namens de fractie probe ren hierop invloed uit te oefenen”, aldus De Boer. In het eerste deel van hun optreden werd Desperado op een enkel nummer na geheel afgewerkt. Hetgeen niet ver wonderlijk is, want Deperado, als the- maplaat het teven van een man behan delend die buiten de wet staat, vormt een gaaf geheel. Desperado heeft veel nostalgische momenten, waarbij de ver eiste weemoed uitstekend wordt opge wekt. Het wordt echter geen trieste ervaring want de Eagles blijven ondanks alles vrolijk en onbekommerd doorspelen. Na een voorproefje van hun derde elpee (On the border) die binnenkort gereed zal komen, speelde de Calfiorni- Zuid-Amerika waar door toedoen van het christendom het onrecht en de on menselijkheid in stand gehouden wordt. Verder heeft Thorsen tegen mij gezegd dat de kerken nooit een bijdrage hebben geleverd aan de seksuele bevrijding van de mens, integendeel. Vooral ten aanzien van de homofiele mens heeft het christendom zich altijd negatief op gesteld. Vandaar dat hij de Christus figuur een homofiele relatie laat aan gaan.” GERUISLOOS HETELUCHTKANON (olie) --- 80 000 Kcal, f 750.— 55.000 Kcal, f 850,- 110.000 Kcal. 1 1150,— 35.000 Kcal. 1 595,- 35.000 Kcal. 1 95.- J 1 1295,- I ander. Het is een Thorsen losmaakt. De Eagles tijdens hun optreden in het Concertgebouw in Amsterdam met van links naar rechts Randy Meisner op bas gitaar, Glen Frey akoestisch gitaar en Bernie Leadon op elektrisch versterkte banjo. Drummer Don Henley is niet zichtbaar. sche groep werk van de eerste elpee „Eagles”. Dit gedeelte van het repertoire is ruiger, steviger van aanpak. Maar ondanks een soms vinnige rock blijft het allemaal zeer melodieus en gevoelig. De zaal die spoedig plat ging, kreeg er dan ook niet genoeg van. De Eagles moesten twee keer voor een toegift terugkomen. Het werden er vijf in totaal: Out of Control, de hit Chug All Night, Peaceful Easy Feeling, It’s a lazy day en tenslotte de rock-meestamper Oh Carol! Uit dat laatste nummer bleek hoe functioneel de muziek van de Eagles is. Zonder de pretentie te hebben een heel verhaal te willen ophangen (een pretentie die de popmuziek steeds meer verziekt) maken ze uitstekende stemmingsmuziek. Een gezellige avond. In tal van landen heeft Jens Thorsen met zijn filmplannen beroering gewekt Pogingen om in Frankrijk opnamen te maken mislukten toen de regering daar op het laatst toestemming weigerde. Aanvragen voor Joego-Slavië, Noord-Af- rika, landen in het Midden-Oosten wer den eveneens afgewezen. Het Deense filminstituut dat zich voor driehonderd duizend gulden garant stelde, heeft in middels verklaard dat deze garantie op nieuw wordt bezien wanneer de film niet voor Kerstmis gerealiseerd is. Elis Asser, die zelf de Gouden Harp in 1971 kreeg, prees de stem en de toewij ding van Willy Alberti, „die ondanks zijn grote talent toch stad en land in de muziek trouw bleef.” Henk Elsink had, aldus de spreker, het Nederlandse caba ret bereikbaar gemaakt voor het grote publiek en werd nu Harm met het Gouden Harpje. Hij noemde het de ever greens die elke Nederlander ’s ochtends in de badkamer zingt. De Gouden Harp voor Boudewijn de Groot, die zelf niet bij de prijsuitreiking aanwezig kon zijn, werd door zijn vrouw in ontvangst ge nomen. Elis Asser noemde de muziek van Boudewijn typische luistermuziek. die in zijn tijd een Europese vermaard heid als clavecinist had. De suite wordt evenals Coupérins Offertoire op het Ca- vaillé-Coll-orgel gespeeld. Zij zou ook ruime voldoening kunnen geven, wan neer zij op een clavecimbel uitgevoerd zou worden. Dit was trouwens met meer orgelcomposities, die omstreeks het jaar 1700 werden geschreven zo het geval. Op het grote orgel zal Albert de Klerk ook een orgelconcert van Georg Frie drich Handel vertolken, niet, als zo vaak nog gebeurd, in een bewerking voor orgel alleen, maar met de originele be zetting van orgel met begeleiding van orkest. Het zal'gaan om de uitvoering van Handels beroemde Concert No 13 in F grote terts, dat om de imitatie van vogelzang bekend is geworden onder de neven-titel „Koekoek en nachtegaal”. Aan deze uitvoering zal medewerking worden verleend door Haarlems Barok- ensemble, dat geleid zal worden door de dirigent André Kaart. Dit ensemble wordt gevormd door begaafde leden van Haarlems Jeugdorkest. Het staat evenals het jeugdorkest onder beheer van de stichting „Jeugd en Muziek-Haarlem”. Het barok-ensemble zal eveneens de begeleiding verzorgen van het Orgelcon cert in C grote terts van Joseph Haydn, dat Albert de Klerk voor het tweede gedeelte van de avofid heeft bestemd. Haydns concert bevat verrassend mooie 40.000 Kcal, f 450,— Volautomatisch idem Garagekachels Industrie verwarmers Volautomatische installaties staand of hangend 35.000 Kcal.--300.000 Kcal. v.a. f- METAALWARENFABRIEK R. GROOT Zn. B V. Graffermeerstr. 61 industrie terrein Hoofddorp (N.H.) lel. 02503-6074-5419-3510 023-242168-242982 - '\Jl WING FLAME HAARLEM. Gedurende de win termaanden zullen door de stadsorganis ten Piet Kee en Albert de Klerk weer de traditionele orgelconcerten in het Haarlemse Concertgebouw worden gege ven. De twee orgels, die het gebouw rijk is: het befaamde grote orgel van de orgelbouwer Aristide Cavaillé Coll en het kleine Flentrop-positief met zijn heldere dispositie van barokregisters, zullen dan bespeeld worden bij de uit voering van werken, welke door hun stijl of muzikaal karakter voor elk van de twee orgels bestemd kunnen worden geacht. Op het eerste winterorgelconcert, dat donderdagavond om 20.15 uur door de organist Albert de Klerk zal worden gegeven, zal een bijzonder fraai en mu zikaal aantrekkelijk programma ten ge hore worden gebracht. Het eerste werk hiervan is het prach tige Offertoire (sur les grands jeux), dat deel uitmaakt van de in 1690 door Francois Coupérin („1e Grand”) gecom poneerde „Messe pour les paroisses”, een van de twee zogenoemde orgelmissen van deze Franse meester. Hierna zal Albert de Klerk de vierde lige Suite in e kleine terts van Domeni co Scarlatti vertolken. De muziek van deze suite is door haar verfijnde struc tuur karakteristiek voor de componist, AMSTERDAM (ANP). Maandag middag is in Amsterdam de oud-actrice Hetty Ruys op 84-jarige leeftijd overle den. Zij was de tweelingzuster van Cor Ruys. Voor de oorlog deed Hetty Ruys veel aan cabaret. Ook trad zij meermalen samen met haar broer Cor op. Na de oorlog was zij jarenlang verbonden aan de Hoofdstadoperette. Jens Thorsen kan zich niet voorstellen dat een menselijke figuur zoals Christus geweest is de liefde niet lichamelijk beleefd heeft. Vandaar dat hij de Jezus- figuur in zijn film verschillende liefdes relaties laat aanknopen. Thorsen laat zijn Christus terechtkomen in een bor deel, maar laat hem ook een homofiele verhouding aangaan. Dit alles speelt zich af in drie totaal verschillende tijden, de tijd van Christus zelf, de twintigste eeuw en over driehonderd jaar. Volgens het Kamerlid veroorzaken de ze plannen niet alleen in Nederland maar ook in Denemarken veel veront rusting. „Ook daar zijn er veten die zich tegen deze film gekeerd hebben. De directeur-generaal van het Deense mi nisterie voor Culturele Zaken sprak zelfs tegen mij de hoop uit dat Thorsen niet zal slagen. Ook de kerken daar zijn ontsteld en de katholieke kerk bijvoor beeld heeft zich fel tegen gekeerd.” Volgens De Boer zijn de urenlange gesprekken met Thorsen „plezierig en in een open dialoog” verlopen. „Alleen van af het begin was het duidelijk dat we met elkaar praatten vanuit twee ver schillende werelden. Hij gaf duidelijk toe dat hij als anarchist de vrijheid voor zich opeist te doen en te laten wat hij zelf wil. Er viel dan ook niet aan zijn plannen te tornen”, aldus De Boer. Thorsen kan zich volgens het Kamer lid niet voorstellen dat het christendom zich door deze film beledigd voelt. „Hij vindt eerder dat de mensen die niet geloven dagelijks geschokt worden door het gedrag van de kerken. In dit ver band wijst hij op de houding van de roomse kerk in Spanje, Portugal en De Eagles werken tijdens hun optre den naar een ontspannen sfeer toe waarin bepaalde stemmingsgevoelens loskomen die rechtstreeks appeleren aan wat ooit de voortrekkers in de vorige eeuw in de onbekende streken van Amerika moeten hebben gevoeld. Een sfeer van avontuur, van een zekere angst voor het onbekende, maar ook de uitdaging om dat onbekende te explore ren. Wat de Eagles maken is pure platte- landsmuziek, gekoppeld aan een ver doorgevoerde cultivatie van de rock. Simpele accoorden met een stevige drive zijn hun belangrijkste elementen. Leadgi- tarist Bernie Leadon kent niet voor niets de oneindigheid van de woestijn waarin hij met zijn jeep placht rond te toeren. Muziek dus waarin landschapsbeelden in een haast arcadische stemming voorko men. Het concert liet met een gering aantal uitzonderingen vrijwel al het werk ho ren van hun twee tot nu toe verschenen elpees. „Eagles” en „Desperado”. Er was op dit punt dus niet meer de verrassing die op de concerten in het begin van dit laar heerste. Ook de programmatische opbouw was anders: het akoestische ge deelte werd nu achterwege gehouden. Al waren Leadon en Frey natuurlijk wel in verschillende nummers op akoestisch gi taar te horen, maar er bleef steeds een elektrisch versterkte bassist Randy Meisner bij. De Deen heeft aan het Kamerlid dui delijk gemaakt dat hij in de film de Christus-figuur tegenover macht, ter reur, uitbuiting, bewapening en onrecht echte liefde stelt, niet alleen geestelijk maar ook lichamelijk. „Thorsen kan zich gewoon niet indenken dat Christus nooit van iemand seksueel gehouden heeft.” Op de vraag of De Boer seksualiteit een zondig iets vindt, zegt hij: „Het gaat in wezen niet om die seksualiteit of die liefdesverhoudingen. Het trieste is dat deze film een beeld schetst van een Christus die nooit zo geweest is. In de bijbel wordt voortdurend overgebracht dat Christus ons uit dit ellendig bestaan wil verheffen. Door hem op zo’n manier voor te stelten, haal je hem wel erg naar beneden. In wezen zie ik in deze plannen de eeuwige herhaling van de mens die niet kan accepteren dat iemand anders is dan hij zelf. De mens wil gelijk zijn aan God zelf. Ik proef er een ongelofelijk stuk ongeloof in.” De Boer heeft niet de indruk dat Thorsen door de gesprekken op andere ideeën is gekomen en zijn plannen zal veranderen. „Dat was ook eigenlijk de bedoeling niet, de gesprekken waren zui ver oriënterend en hadden ook tot doel om aan deze producer de onrust van vete Nederlanders kenbaar te maken.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9