België’s kansen worden niet helemaal serieus genomen 50.000 gulden SPBRWBffl verschil tussen OPTIMISME ONWEZENLIJK KNVB en NOS DDR en Polen praten niet over terugtrekking Zuid-Afrika Publiciteit voor Australië naar WK Oranje niet solidair met de Russen -ftiderland-België beetje hysterisch Sportmuseum onderdak in Amstelveen 1 Solidariteit Oosteuropese landen met Rusland gering Goethals: „Niets te verliezen” s niet uit FIG V 1 O iU 4 II MBr k r een miljoen gulden aan prijzen F II .W NICO RIJNDERS K A «7 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 19 I ft; O Trainingskamp geheim C/> ft J Opgeklaard 'Uw ff r i - Y-«'; ft s 1 1 I (Van onze sportredactie) Van onze sportredactie) (van onze sportredactie) verantwoordelijk genoemd en in strjjd met alle morele principes”. ADVERTENTIE 2 deze krant. Zij zijn n De tototips luiden Een doorweekte selectie wordt met een busje na de training teruggebracht naar het hotel in het sportcentrum. V.l.n.r. Mansveld, Hulshoff, Rensenbrink, Suurbier, Schrijvers en Brokamp. Fadrhonc, in regenpak (rechts), ging liever lopen. en er van NederlandBelgië DordrechtWillem II ExcelsiorCambuur VolendamHeracles van de FIFA als „te haastig genomen, absoluut ongefundeerd en in disharmo nie mket de grondbeginselen van de FIFA en haar activiteiten”. De Bulgaarse Bond gaat woensdag pas over een eventueel standpunt praten. Ook dat wettigt de indruk dat men op nieuwe stappen van de FIFA wacht. Polen en Oost Duitsland zullen van daag telegrammen naar de FIFA sturen om aan te dringen om een speciale vergadering van de uitvoerende commis sie te houden om de Sovjet Unie van uitsluiting te vrijwaren. Door de FIFA is meegedeeld dat er inderdaad een speciale bijeenkomst kan worden belegd als ten minste 11 van de 21 leden van de uitvoerende commissie dat voorstellen. Die elf leden moeten behoren tot twee verschillende bonden. De kans dat aan de hand van een stemming een speciale bijeenkomst zal worden belegd is echter niet groot, omdat het aantal Oosteurope- se landen slechts drie bedraagt. De Sov- jet-Unie, de DDR en Joegoslavië. Wel proberen de Oosteuropese landen de deur op een kier te houden voor Rusland. Zo betitelde de coach van het Bulgaarse elftal, MIadenov, de beslissing A'y A.’i.’ Bobby Moore, de man die door sir Alf Ramsey uit de selectie was gezet voor de wedstrijd tegen Polen, is weer in de nationale groep opgenomen. Enge land speelt vanavond op Wembley vriendschappelijk tegen Italië. FC Twente en NEC zijn overeen gekomen hun competitiewedstrijd in de eredivisie van 25 november te verplaat sen naar 23 november (vrijdag) 20.00 uur. Dit in verband met de autoloze zondag en het feit dat FC Twente op 28 november zijn eerste wedstrijd speelt tegen Ipswich Town in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup. HON KONG (Reuter). Australië heeft zich in Hong Kong geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De Au straliërs wonnen de beslissingswedstrijd tegen Zuid Korea met 1-0 door een doelpunt in de zeventigste minuut van Dimmy Mackay. De wedstrijd werd bij- gewoönd door 28.000 toeschouwers. Hét is de eerste keer dat Australië aan het eindtoernooi zal deelnemen. Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in s -J' van Rusland en Oost Duitsland om Zuid Afrika uit te stoten als lid van de Internationale Gymnastiek Federatie (FIG) zijn tijdens het congres van de FIG in Rotterdam verworpen. Het Rus sische voorstel werd met 25 tegen 14 stemmen niet aanvaard. Oost Duitsland kwam daarop met een iets minder ver gaande suggestie. De Oostduitsers stelden voör Zuid Afrika van het lidmaatschap vervallen te verklaren tot op moment waarop dat land de apartheidspolitiek zou opgeven. Er waren 22 tegenstem mers, 15 leden verklaarden zich voor en één onthield zich van stemming. Com- munisitisch China werd niet toegelaten als lid van de FIG omdat dit land geen formele aanvraag tot verkrijging van het lidmaatschap had ingediend. OOST-BERLIJN (Reuter/AFP) Günther Schneider, secretaris-generaal van de Oostduitse voetbalbond, heeft verklaard dat er geen reden is voor speculaties dat Oost-Duitsland zich zou terugtrekken uit de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974 nu Rusland is uitgesloten van verdere deel neming. „Ons standpunt is volkomen duidelijk”, zegt hjj in Oost-Berltfn, „wjj eisen dat het bestuur van de FIFA bijeen zal worden geroepen en vervolgens de beslissing van het secretariaat van de federatie zal herzien”. De Oostduitse pers is bijzonder verbolgen over het besluit Rusland te diskwalificeren. De beslissing wordt „on- ZEIST. Een directe televisieuit zending van de voetbalwedstrijd Ne derland-België is nog steeds niet ge regeld. De onderhandelingen tussen de KNVB en de NOS hebben nog niet tot overeenstemming geleid. KNVB- sectievoorzitter mr. Jacques Hogewo- ning: „Tussen het aanbod van de NOS, aanvankelijk 75000 gulden, nu 100.900 gulden, en onze vraagprijs, ligt nog een gat van 50.000 gulden. Wij menen dat onze eis van 150.000 gulden voor deze wedstrijd niet onre delijk is, omdat hetzelfde bedrag door de NOS is betaald voor uitzending van de wedstrijd Ajax-Bayern München en wij vinden dat Neder- land-België zeker zo belangrijk is”. De NOS, die heel gemakkelijk door de sterk om geld verlegen zittende KNVB onder druk kan worden gezet omdat bij een eventuele niet uitzen ding alle kritiek zich op de NOS zal ontladen, stelt hier tegenover, dat voor Ajax-Bayern gemakkelijk 150.000 gulden betaald kon worden omdat er voor die wedstrijd in het buitenland zoveel belangstelling be stond dat het duel ook in Eurovisie- verband aan verscheidene Europese landen kon worden verkocht. De kos ten werden dus gedeeld. Voor de wedstrijd Nederland-België bestaat echter niet zoveel belangstelling. De Koninklijke Belgische Voetbal Bond heeft de Belgische televisie zelfs ver boden om de uitzending rechtstreeks over te nemen aangezien er in België zondag nog in enkele onderafdelingen wordt gevoetbald. Misschien geeft de KBVB nog wel toestemming maar dan moet de Belgische omroeporgani satie BRT-RTB eerst geld betalen aan de KNVB. Bovendien zegt de NOS dat het om budgetaire redenen niet 150.000 gul den kan betalen. Hogewoning, die ook wel voelt, dat de NOS waarschijnlijk toch wel zal zwichten, echter: „Wij menen dat dit geen probleem kan zijn omdat het budget van de NOS een groter aantal wedstrijden van Ajax heeft voorzien dan er nu, na de uitschakeling van Ajax, wordt uitge zonden”. De TROS heeft aangeboden de uit zending te willen overnemen als de NOS en de KNVB het niet eens wor den. De optimistische sfeer was gistermid dag op het KNVB-sportcentrum in Zeist een beetje on wezenlijk. Suggereerde ook dat de hele situatie rond Oranje plotse ling is opgeklaard. Je zou bijvoorbeeld niet zeggen dat er nog maar kort gele den over de hoofden van spelers en coaches een machtsstrijd is gevoerd. Fadrhonc zegt momenteel wel altijd te hebben geweten dat het op het beslis sende moment goed zou gaan („ik heb tweeënhalf jaar geleden toch al gezegd dat wij, als het er op aan kwam, met zijn allen achter het Nederlandse elftal zouden gaan staan”), maar dat kan toch niet verhelen dat de Ajacieden, die nog druk met hun uitschakeling in Sofia bezig zijn, met hun grote inbreng en invloed min of meer het elftal kunnen samenstellen. Chef d’équipe Jack van Zanten verze kerde echter met nadruk dat er geen enkel probleem meer is. Noch tussen de spelers en het begeleidingsteam, noch tussen de begeleiders onderling. „De spelers zijn trouwens ten opzichte van Fadrhonc altijd positief gebleven. Daar is nooit verandering in gekomen. Hun houding ten opzichte van Van der Hart is wel veranderd. Aanvankelijk waren ze agressief. Nu wordt hij aanvaard, omdat ze hebben gezien dat hij de positie van Fadrhonc niet ondermijnt. Van der Hart is zelf ook wat veranderd. Hij is nu aan de situatie gewend”. „Ja”, geeft Van der Hart toe, „het is allemaal uitgepraat. Ik heb de situatie, zoals die nu is, geaccepteerd. Ik heb een stapje teruggedaan. Er mag nu geen onrust zijn. Ik doe dus ook alles wat de doctor van mij vraagt. We zijn ook altijd samen. Ik ben er ook wel gelukkig mee, zoals het nu gaat”. Dit alles neemt niet weg dat Van der Hart zijn eigen denk beelden over het voetbal overboord heeft gezet. Hij houdt ze nu echter wel voor zich. „Laten we het nu eerst maar eens waarmaken. En als het gelukt is, kunnen we daarna gaan praten over technische en tactische zaken betreffen de de voorbereiding op de eindronden”. Er is, als je iedereen mag geloven, dus niets aan de hand. Alleen krijg je steeds meer de indruk dat men de Belgen buiten beschouwing houdt. Niet dat ze echt worden onderschat. Er wordt ge dacht, dat het sterke punt van de tegen stander, de enorme teamgeest, is geneu traliseerd. Van der Hart zegt het zo: „Ik ben ervan overtuigd dat onze spelers nu alles voor het Nederlands elftal zullen overhebben, zoals de Belgen dat altijd al hebben gehad. En dan kan ons surplus aan kwaliteit de doorslag geven”. Gister avond is de selectie huiswaarts gereisd. Donderdag komt de groep, inclusief Jo han Neeskens weer bij elkaar. (Van onze sportredactie) KNOKKE Ruim twee jaar is Nico Rijnders nu bij de Bel gische kampioensploeg Club Brugge werkzaam. Na de nood gedwongen beëindiging van zijn actieve voetballoopbaan is Rijnders nu belast met het trainen van een jeugdelftal, terwijl hij zich ook met de scouting bezig houdt en zich verder nuttig maakt met het rapporteren aan trainer Jacques de Wit over de komende tegenstanders van Club Brugge, het elftal dat voor de Europa-cup voor landskampioenen evenals zijn vroegere werk- van Basel te verliezen. Rijnders is een kenner van het Belgische gever Ajax al in de tweede ronde roemloos ten onder ging door voetbal. Maar toch wenst hij niet deel te nemen aan de over dreven publiciteitslawine die deze NederlandBelgië vooral in ons land overstroomt. Rijnders noemt de absurde belangstelling voor NederlandBelgië bij ons terecht „bij het hysterische af”. Verder stelt hij: „Het wordt in België in deze dagen pas een beetje actueel. In Nederland lees je al weken nergens anders over. Wat overdreven vind ik”. Zoals Rijnders nog wel meer nuchtere uitspraken heeft. Ook hem zijn de talrijke klassevoet- ballers die Nederland op dit moment telt genoegzaam bekend. Toch tipt Rijnders België als winnaar. Wellicht gedeeltelijk uit eigen belang maar toch vindt ook Rijnders dat het Belgische nationale team enigszins wordt ondergewaardeerd. Hij legt uit waarom. (Van onze sportredactie) ZEIST. Het bericht over de dis kwalificatie van Rusland door de FI FA, de wereldvoetbalbond, heeft in de Oranje-selectie nauwelijks beroe ring gebracht. Er bestaat ook geen gevoel van solidariteit meer ten op zichte van de Russen. Chef d’Equipe Jack van Zanten: „De spelers vonden het redelijjk van de Russen dat zij niet in Santiago wilden spelen, maar zien niet in waarom ze ook niet ergens anders in Chili willen voetbal- ROTTERDAM. Voorstellen en Oost Duitsland om uit te stoten als lid Gymnastiek De Hongaarse communistische partij vraagt zich af waarom de FIFA heeft volhard in zijn eis dat de wedstrijd Chili-Rusland in Chili zou worden ge speeld hoewel Noord Ierland is toege staan op neutraal terrein te spelen. Het bestuur van de Poolse voetbalbond heeft na zijn vergadering van maandagavond geweigerd commentaar te geven op de uitsluiting van de Sovjet Unie voor een eindronde van het wereldkampioenschap. Een bestuurslid zei dat de hele zaak niet besproken was tijdens de bijeenkomst. Het officiële Oostduitse (staats)persbu- reau ADN stelde: „De hele wereld re kent er op dat het dagelijks bestuur van de FIFA onmiddellijk bijeenkomt en de beslissing van de secretaris-generaal, het uitsluiten van de Sovjet-Unie onge daan maakt”. ADN vervolgde: „De FIFA heeft een beslissing genomen, die op geen enkele manier kan worden verant woord en die in strijd is met iedere moraal. De FIFA heeft, door te weigeren de wedstrijd te verplaatsen, de wereldo pinie getrotseerd”. Oost Duitsland heeft zich van het eerste moment aan de zijde van Sovjet Unie geschaard, maar in niets tot nu toe kenbaar gemaakt te overwegen af te zien van deelneming aan de eindronde in West Duitsland als teken van solidariteit met de Sovjet Unie. In Rusland zelf wacht men nog op de officiële verklaring van de FIFA dat het definitief is uitgesloten van deelna me. een goede prestatie te kunnen leveren. Ik denk echter wel dat het voor het pu bliek een weinig in teressant duel gaat worden. Veel ge schuif op het mid denveld. Hard voet bal ook, maar dan wel in de gunstige betekenis. Niet ge meen. België zal er evenals Nederland erg hard voor strij den vermoed ik. Voor een speler als Van Himst, momen teel weer één van de grote uitblinkers in België, zijn de we reldkampioenschap pen in West Duits land tenslotte toch de laatste kans om nog iets belangrijks in het internationale voetbal mee te ma ken”. AMSTERDAM. Binnen afzien bare tijd is Nederland waarschijnlijk een sportmuseum rijk. Het komt, als de plannen doorgaan en daar ziet het naar uit, in Amstelveen waar de gemeente in beginsel bereid is exposi tieruimte en personeel voor toezicht beschikbaar te stellen. Er is in elk geval al heel wat tentoonstellingsma teriaal voorhanden, want het sport museum is sinds 1965 in oprichting. De afgelopen acht jaar heeft het bestuur beslag weten te leggen op artikelen met historische waarde die bij gebrek aan geschikte ruimte wer den opgeslagen in de kelders van het Olympisch Stadion. Er zijn plannen geweest om het sportmuseum onder te brengen in de nieuwe sporthal van Groningen en in het Rotterdamse Ahoy-complex maar om financiële redenen kwam het daar niet van. Amstelveen lijkt nu de helpende hand te bieden, gestimuleerd door de in voetbalkringen actieve Ton van Heusden (o.a. voorzitter van het Rot terdamse Neptunus), bestuurslid van het komende sportmuseum en stimu lator van de dinsdag in Amsterdam door KNVB-voorzitter Meuleman ge opende foto-expositie „Nederland- België”. Met deze tentoonstelling (in teressante archieffoto’s van histori sche interlands die tot en met vol gende week vrijdag dagelijks van ne gen uur tot 21.00 uur te bezichtigen zijn in de hal van de Spaarbank voor de stad Amsterdam aan het Munt plein) als voorbeeld wist Van Heus den de belangstelling van Amstel veen te wekken. Na acht jaar zoeken iijkt het sportmuseum daar eindelijk onderdak te krijgen. BRUSSEL (ANP). De zeventien door Raymond Goethals geselecteerde witte duivels zijn dinsdagmiddag in het Heizelstadion begonnen met de laatste voorbereiding op de wedstrijd van zon dag tegen Nederfand. Na de gebruikelij ke opwarmingsoefeningen werd er slechts licht getraind met de bal. Gilbert van Binst, de centrale verdediger van Anderlecht hield zich, op doktersadvies, afzijdig van deze oefeningen. Van Binst, die nog niet ten volle is hersteld van een blessure, opgelopen in de wedstrijd tegen Noorwegen, trainde apart toen zijn ploeggenoten met de ballen bezig waren. De Belgen zullen vandaag opnieuw in het grote stadion van Brussel trainen en daarna krijgen zij 24 uur vrijaf. Donder dag wordt er opnieuw verzameld en van dat moment blijven de spelers bijeen. De leiding van de KNVB heeft niet bekend willen maken waar het trainingskamp is en wanneer de groep naar Nederland vertrekt. Na de training vertelde Goet hals dat zijn ploeg zich ontspannen voorbereid op de wedstrijd van zondag. „Wij hebben inderdaad niets te verlie zen. Wij waren in de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico, wij speelden in de eindronde van het Euro pees kampioenschap voor nationale elf tallen. Nederland wacht al vijftig jaar op een dergelijk succes”, voegde Goet hals er met een brede glimlach aan toe”. O - ft len. Ze vragen zich zelfs af of de Russen bang zijn te verliezen daarom maar een politieke zaak hebben gemaakt”. ZEIST De ontsnapping vorig jaar in Deurne en de slechte prestaties uit het recente verleden hebben bij het Nederlandse elftal geen spoor van voor zichtigheid nagelaten waar het de kwali ficatie voor de wereldkampioenschappen in West-Duitsland betreft. Vraag het aan dr. Frantisek Fadrhonc, de oudste bondscoach. „Ik ben ervan overtuigd; wij komen door deze hel heen”, schreeuwde hij verward zijn gehoor toe. En Cor van der Hart, Fadrhoncs assistent: „Ik ben er helemaal niet bang voor. Als speler in Oranje heb ik nooit van de Belgen verloren en het zal nu ook niet gebeuren.” Zelfs bondsarts Frits Kessel, een man die in eerste instantie toch is aange trokken voor de medische begelei ding, had zijn mening klaar. „De spelers geloven er ook in. Z.“ hier in Zeist uiterst ontspannen.” „AIS ik aan het voetbal op clubni- veau, en zeker aan de topverenigingen denk, dan ligt' het peil in Nederland beslist hoger. Maar als die Belgische voetballers opeens Drie spelers van Club Brugge zijn in Goethals’ selectie op genomen. Bastijns, doelman Sanders en de razendgevaarlijke Lambert, de punt- speler die straf schoppen neemt zo- weggespeeld. Het was toen vooraf ei genlijk dezelfde situ atie als nu. Ook toen was de publieke opi nie zo dat men stel de dat Nederland België wel even zou verslaan. Een be- keeper dat hij wei gerde in het doel te gaan staan toen Lambert een straf schop wilde nemen. Dat is geen grapje maar werkelijk een keer gebeurd. Als ik Fadrhonc was dan zou ik Suurbier op Lambert zetten. Suurbier is ver schrikkelijk goed in de mandekking en is op het punt van snelheid gelijkwaar dig aan Lambert- Volgens mij speelt Goethals met het volgende elftal: Piot, Van Binst, Vanden- daele, Dewalque, Thissen, Dolmans, Dockx, Van Himst, Martens, Semme- ling, Lambert. Het merkwaardige is dat iedereen op tijd her steld lijkt om zondag f ’ft j*. ■‘■y - van Nico Rijnders 1 .r’ft j ft‘.l J#1 1 1 1 1 3 3 3 1 1 3 1 slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. paald superioriteits gevoel constateer ik nu bij Nederland weer. Hoe hard ook iedereen loopt te gil len dat het moeilijk zal worden tegen België. als weinigen dat kunnen. Zo hard verdwijnen de ballen in dat soort situaties in het doel dat Rijn ders bedenkt: „Ik heb het een keer meegemaakt met een EindhovenVeendam Helmond SportPEC Zwolle VolewijckersSW WageningenWV HeerenveenDen Bosch FSCAmersfoort TurkijeZwitserland BulgarijeCyprus voor hun nationale elftal mogen uitko men dan zijn zij tot heel wat in staat. Dat is zelfs tegen Nederland in Deurne gebleken. Nederland werd toch finaal Van Hanegem: „Ik had daar in Santiago ook niet gespeeld. Alleen al de gedachte dat je je in een kleedka mer moet verkleden waarin een aan tal Chilenen wellicht voor de laatste keer de jas heeft opgehangen... Maar in een ander stadion zou ik, geloof ik, wel spelen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19