Heildronk Spel van vergissingen Koninklijke taart Joodse Russen naar W öller sdorf Minder mensen voor samengaan ARP en CHU door verklaringen van Klacht tegen arts gegrond „Arabieren voelden zich bedreigd Luns” „Als Nixon kan vallen, kan de president het ook” w .Ar si ■r H Schönau definitief gesloten ALGERIJNS BLAD NOEMT REDENEN VOOR OLIEBOYCOT: NIEUW „PASPOORT” VOOR KAMPEREN CHILEENSE VRACHT GEBOYCOT pk. TW r 3 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 Topconferentie Positie overschreden COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Nadelen Veiligheidsdienst Knaleffect El IH iillill (Van onze redacteur in Istanboel, F. van Hasselt) ADVERTENTIE (Van onze redactrice in Wenen) lek .parfum detoilette voor haar (Van onze correspondent) (Van onze redactie buitenland) i i Aan een afscheidsbanket te zijner er zei de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger gisteren tegen de Chinese premier Tsjoe En Lai (rechts): „De voortgang die wij gemaakt hebben in onze betrekkingen zal in de komende jaren voortgezet worden, wat er ook in de toekomst mag gebeuren en wat voor regering in Washington er zal zijn”. Premier Tsjoe beantwoordde de vraag of hij naar de V.S. zou gaan: „Hoe kan ik naar de Verenigde Staten reizen zor lang daar nog een vertegenwoordiger is van de kliek van Tsjang Kai Sjek?” Kissinger vertrok vanmorgen naar Ja pan. ïng lel- icht oor rijn lel- dit ;erd i de igde jec- Over Luns zegt het Algerijnse blad El Moudjahid, dat wordt beschouwd als de officiële spreekbuis van de Algerijnse regering verder: „de heer Luns, die ge durende bijna twintig jaar minister van Buitenlandse Zaken van Nederland was, diplomatieke optreden” van de rege ring en minister Van der Stoel als een van de oorzaken van de Arabi sche boycot noemde. Premier Golda Meir heeft in het Is raëlische parlement gezegd dat Israel de be vrij ding van het Egyptische derde le ger niet zal bevorderen door zich terug te trekken achter de niet bestaande linie’s van de 22ste oktober”. Mevrouw Meir die net was teruggekeerd uit Lon den maakte een vermoeide indruk. Ze kreeg hevige kritiek te verduren van de leider der rechtse Likoed-oppositie Be gin, die het aftreden eiste van de rege- ring-Meir, na „het falen tijdens de re cente oorlog”. Secretaris-generaal Waldheim heeft bij Israel geprotesteerd tegen de afbraak door Israëlische troepen van een VN- doorlaatpost in Egypte. ne, die voormalig Europees kampioene paardrijden is, samen gekomen. In het beginstadium van hun relatie reisden ze, wanneer ze naar paarden rennen gingen mee in de wagens, waar in ook de paarden werden vervoerd, om zo publiciteit uit de weg te gaan. O Volgens de Libanese minister Sol zul len de Palestijnen aan de komende vre desconferentie tussen Israel en de Ara bische staten deelnemen. WENEN. In plaats van Schönau zal voor de joodse emigranten uit de Sovjet unie voortaan een kazerne in Wöllers- dorf als doorgangskamp ter beschikking staan. Het Rode Kruis zal de joodse Russen daar verzorgen alvorens ze na één of twee dagen per „El Al” naar Israël doorvliegen. De Jewish Agency zal voortaan alleen nog het transport orga niseren. Ein de ime gen bus ite- iële de side jer- :in- den en ijp- op be- •ijf der ing sen no- wil een di- in ■eft ni- 7a- (Van onze correspondent) Fi de tig. kse be- en- loze aan ;en- zeel [ing en en :re- toe aak ge tij k oed ijpe der >rdt nse aag mn den m”, nen nse ga- gn- oe- >gal ;ro- eun de rtij. ler- >ver i of zer- uit- :ht- WJ DAG W DAG •en ?r- BS- •rij )00 de hij de g. in ei ste ?u- de tin ike DEN HAAG. Steeds minder Neder landse kiezers zijn voor een samengaan van AR en CHU in één grote protes tantse partij. Was in december 1971 nog 65 percent van de diezers voor een samensmelting, momenteel is nog maar 52 percent voor het verenigen van AR en CH. In december 1971 was 90 percent van de ARP- en CHU-stemmers voor een samengaan. Nu zijn de percentages 73 percent (ARP) en 78 percent (CHU). ISTANBOEL De recente bloedige gevechten tussen Atheense studenten en po litie, maar vooral de ceremonie bij het graf van oud-premier George Papandreou die daaraan voorafging, hebben weer eens de aandacht gevestigd op een merkwaar dige paradox: Dat de man die vóór de staatsgreep van 1967 inzet was van zoveel verdeeldheid, na zijn dood in 1968 symbool kon worden van de eenheid onder de politici van Griekenland. UTRECHT. Hoewel het kampeer - paspoort per 1 januari 1974 gedoemd is te verdwijnen, wordt er sinds kort ge werkt aan de vormgeving van een docu ment, dat het zogenoemde proefkampe- ren en de speciale referenties daaraan verbonden achterwege Iaat. De staatshoofden van tien Afrikaanse landen (voormalige Franse kolonieën) bijeen in Parijs hebben geëist een stem in het kapittel te krijgen als over vrede in het Midden-Oosten wordt onderhan del. Wöllersdorf is een dorpje bij Wiener Neustadt, ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Wenen. De bewuste Baben- berger-kazeme is inmiddels door het leger ontruimd en wordt zaterdag aan het Oostenrijkse Rode Kruis overgedra- ben. Het oorspronkelijke plan om een deel van het vluchtelingenkamp Trais- kirchen voor de Russische joden te ge bruiken, heeft de regering laten varen omdat de bewaking daar te grote pro blemen leverde. Wöllersdorf heeft in de jaren ’30 een macabere bekendheid ge kregen doordat er onder Dolfuss-Schuss- nigg een berucht concentratiekamp voor socialistische verzetsstrijders was opge zet. Het nieuwe transitkamp zal officieel een „hulpstation” heten. Minister Rösch Papadopoulos’ positie vertoont nu alle nadelen van een dictator: het complete isolement, terwijl anderzijds de dicta tuur toch weer niet zo groot is dat de publieke opinie, die zijn terugtreden eist, zich niet kan laten gelden. Er wordt naarstig gewerkt aan een algemene kampeerverordening (uitmon dend in een kampeerwet) die begin vol gend jaaT in werking moet treden. Om de organisatie van kampeerbewijs-uitgif- te op gang te brengen heeft de ANWB zich bereid verklaard het secretariaat te voeren van een in het leven te roepen Stichting, die wordt samengesteld uit groeperingen van terrein-exploitanten en van kampeerdersorganisaties. Sana een De val van junta-vriend Agnew en de mogelijkheid dat Nixon hetzelfde gaat overkomen, maakt de conjunctuur nog ongunstiger voor hem. „Als Nixon kan vallen, kan Papadopoulos het ook”, kan men in Athene horen. Voor het huwelijk tussen de Britse prinses Anne de 25-jarige artillerie officier en Olympisch goud-winnaar Mark Philips is heel passend een taart met een paard gefabriceerd. Door hun liefde voor paarden zijn Philips en An- LONDEN (AFP). De havenarbei ders in de Engelse stad Liverpool weige ren al enige dagen vracht te lossen die uit Chili komt. Liverpool is de belangrijkste haven voor doorvoer van goederen van en naar Chili. Het is tot nu toe de enige Britse haven die een boycot tegen Chili heeft ingesteld, uit protest tegen het militaire regime in Santiago. De boycotactie had tot gisteren n og niet veel effekt gesorteerd, maar als ze aanhoudt kan ze belangrijke gevolgen hebben voor de Britse export naar Chili. Volgens het Syrische persbureau zal op 26 november in Algiers Arabische topconferentie beginnen. zelfs financiële steun, voor de partijen, maar onder het apparaat dat dictator Papadopoulos in ruim zes jaar zorgvul dig heeft opgebouwd. De Saoedi-Arabische minister van Oliezaken Achmad Jamani heeft gisteren in Cairo gezegd dat „het Nederlandse olie-embargo zal voortduren totdat is gebleken dat een einde is gekomen aan het eenzijdige steunen van Israël”. voor hem HlDALGO - after shave schijnt als hij al niet zijn bevoegdhe den als secretaris-generaal van de NAVO overschreden heeft zijn positie van zijn land te hebben overgeplant en de leden van dit militaire bondgenoot schap Nederlands zionistische gevoelens op zich hebben laten nemen”. Bij de plechtigheid ter gelegenheid van de vijfde terugkeer van Papandre ou’s sterfdatum waren de belangrijkste vertegenwoordigers van de drie politieke richtingen: links, centrum en rechts, aanwezig. Namens de laatste was dat oud-premier Kanellopoulos, eens Papan dreou’s felste bestrijder. Bijna dit hele front, gesteund door de overgrote meerderheid van de studenten en alle ex-politieke gevangenen, is ook voorstander van het boycotten van par lementsverkiezingen zoals de nieuwe premier Markezinis zich die voor de komende lente voorstelt: met vrijheden, Als president Nixon nog enige hoop mocht hebben gehad dat hij erin zou slagen het land nieuw vertrouwen in zijn persoon en capaciteiten in te boeze men, dan zal hij ook die laatste hoop nu wel verloren hebben. Hem is namelijk het ergste overkomen wat een Ameri kaans president, wiens integriteit op het spel staat, kon overkomen: hij is in bescherming genomen door Moskou, met name door het Sovjetrussische rege- ringsorgaan Pravda, welk blad zich ge keerd heeft tegen degenen die het aftre den van Nixon eisen. Wie in Moskou in zo’n goed blaadje staat vanwege zijn politieke beleid, kan nooit een geschikt president van de V.S. zijn. Het betekent immers in feite dat de doeleinden waarmee de Sovjet-Unie de snaren van de internationale situatie be speelt, door het beleid van Nixon wer den bevorderd. En inderdaad: het spel der super-mogendheden, dat tot doel heeft de rest van de wereld zoveel mogelijk hun wil op te leggen en samen daarvan de opbrengsten te delen, is door de tactiek van president Nixon de laat ste jaren aardig op gang gekomen. Wat oorspronkelijk als het grote diplomatie ke succes van Nixon werd beschouwd, namelijk de beëindiging van de koude oorlog en de „vriendschap” met Moskou en Peking blijkt steeds duidelijker een manoeuvre te zijn geweest om de we reldmacht geheel en al toe te spelen aan enkele grote mogendheden, die zich te gen elkander beveiligen door de af spraak om elkaar niet van de aardbo dem weg te vagen en hun geschillen uit te vechten op de ruggen van kleine volken, ver van hun grenzen, waar het er minder toe doet of een supermacht tijdelijk een secundaire politieke neder laag moet slikken. De V.S. hebben de nederlaag in Viet nam geslikt, de Sovjet-Unie heeft zich zeer beheerst gedragen toen in het Mid den-Oosten haar favorieten aan het korte eind trokken. Samen hebben zij de door hen gesteunde partijen gedwongen een eind aan het vechten te maken toen er gevaar ontstond dat de zaak uit de hand lieg. Dat is zowel in Vietnam als in het Midden-Oosten gebeurd. Samen zijn zij op het ogenblik bezig hun marionetten zodanig te manipuleren dat de belangen van eigen oorsprong zo min mogelijk worden gekwetst. Israel is tegen wil en dank een mario net van de Verenigde Staten geworden, die helaas eigen bestaansmogelijkheden in de waagschaal moet stellen om niet de kans te lopen ogenblikkelijk al geïso leerd en aan eigen lot te worden overge laten. Een bijzonder merkwaardige en DEN HAAG. „De verklaringen van de heer Luns, die heel wat meer zijn dan een simpel pro-Israelisch pleidooi, worden beschouwd als een vijandige, oorlogszuchtige en dreigende stellingna- me tegenover Arabische landen”. Aldus een lang artikel in het Algerijnse blad „El Moudjahid”, waarin elf redenen worden opgesomd, waaruit de „militant pro-zionistische houding” van Nederland moet blijken. A van binnenlandse zaken sprak In dit verband, toen hij de sluiting van Schönau aankondigde, ook niet meer van „joodse Russen” maar van „transit- vluchtelingen”. Er is de regering blijk baar veel aan gelegen om de nieuwe opzet naar buiten zo verschillend moge lijk van Schönau te presenteren en zo de groeiende argwaan onder de Arabie ren te sussen. Bondskanselier Kreisky beloofde eind september twee Palestijnse terroristen Schönau te sluiten om zo doende vier gijzelaars levend uit hun handen los te krijgen. In werkelijkheid lijkt er aan het tran- sitoverkeer van de joden uit de Sobjet- Unie weinig te veranderen. De Russische autoriteiten schijnen op het ogenblik meer uitreisvisa aan joden te verstrek ken dan ooit tevoren. Men is er zich maar al te goed van bewust dat wat persvrijheid en wat uitingsmogelijkheden op radio en tv niet opwegen tegen de onzichtbare, maar hecht doortimmerde macht die vooral op het platteland al bij twee referendums haar doeltreffendheid heeft bewezen: de aangestelde provincieprefecten en burge' meesters, de marechaussee, de militaire commandanten (ook al is er officieel geen staat van beleg meer) en de „Nati onale Veiligheidsdienst” die onlangs door de dictator over het hele land is uitge breid en, net als de geheime dienst, nu onder zjn directe supervisie staat. De „interne” communisten houden zich, anders dan hun Moskou-gezinde rivalen, het recht voor alsnog hun standpunt te bepalen over al-of-niet deelname aan verkiezingen. Zij zullen daarbij tactische overwegingen laten gelden. In drie opeenvolgende interviews met buitenlandse bladen (Times, Monde en Spiegel) heeft hij allerlei vuurwerk ten beste gegeven, waaruit moest blijken hoe ruim hij tegenover de communisten staat: „Ik ben een bewonderaar van Lenin, want die was tenminste realist” Tot de olieboycot is besloten op aan beveling van alle ambassadeurs van Arabische landen in Den Haag. Op 18 oktober namen deze ambassadeurs tij dens een vergadering in Brussel een resolutie aan waarin werd aanbevolen Nederland te gaan boycotten, „vanwege de bijzonder vijandige houding van de regering, het parlement en de pers van Nederland ten aanzien van de Arabische zaak”. Deze gegevens komen uit een NIPO- enquête, gehouden in oktober 1970, de cember 1971 en oktober 1973, onder 953 stemgerechtigde Nederlanders. Eind 1970 was slechts 8 percent van de ARP- stemmers tegen één grote protestantse partij; nu is 14 percent er tegen. Zeven envijftig percent van de KVP-stemmers en 45 percent van de PvdA-stemmers is voor samengaan, en 34 percent van de PPR- en PvdA-aanhangers is tegen één grote protestantse partij. ROERMOND. De klacht van de 74- jarige Roermondse oud-journalist A. Schreurs over de weigering van een Roermondse arts hem hulp te komen verlenen is door het medisch tuchtcolle ge in Eindhoven gegrond verklaard. Op 24 april weigerde die arts de heer Schreurs te hulp te komen toen die ’s morgens om een uur of zeven door een hartaanval werd getroffen. Na heel wat inspanning wist de doodzieke al leenwonende man die morgen tot bij zijn telefoon te komen en de arts, die nauwelijks 50 meter bij hem vandaan woont, te alarmeren. De arts weigerde te komen en verwees naar een dokter die aangesloten is bij een groep van huisart sen waartoe de op vakantie zijnde eigen huisarts van de heer Schreurs behoort. Papadopoulos in isolement en „als het aan mij lag zou de commu nistische partij worden gelegaliseerd”. Markezinis’ grooste knaleffect was gericht tegen alle politici tezamen: „Zij zouden moeten beseffen dat ik hun de laatste mogelijkheid bied. Als ik faal, komt er een Griekse Gaddafi, alleen zonder olie.” Waarschijnlijk doelde de premier hierbij op de duistere brigade generaal loannidis, die nog altijd chef van de beruchte militaire politie is, na dat pogingen van Papadopoulos om hem op een andere post te benoemen schij nen te zijn gestrand. Juntaleden als Makarezos, Aslanidis en Bakopoulos, hebben al duidelijk hun onlust te kennen gegeven over de wijze waarop zij door Papadopoulos aan de kant zijn gezet; zij noemen het huidige bestel een „persoonlijke dictatuur met een democratisch vernis”. Deze ken schetsing is verre van onjuist, maar bijvoorbeeld Aslanidis’ recente verkla ring dat je beter een echte dictatuur of een echte democratie kunt hebben dan iets daartussenin, zal toch niet veel Grieken aanspreken. De voornaamste grief van deze verbolgenen tegen Papa dopoulos is, dat hij „de Revolutie heeft gecorrumpeerd”. Eén van de argumenten van het Arabische olieboycot is volgens de Algerijnse krant het optreden van NAVO-secretaris generaal Luns die op 5 november in een interview voor de AVRO nog het „weinig bijna ongelooflijke omstandigheid doet zich voor, namelijk: de door de Arabi sche staten in het leven geroepen ener giecrisis die voornamelijk Europa maar ook Amerika zelf treft, is bij het zo luide toegejuichte beleid van president Nixon in het recente verleden niet voor zien. Zelfs tijdens zeer kort geleden gehouden besprekingen binnen de NAVO en tussen de Amerikaanse en Europese bondgenoten is de mogelijkheid van een zo snel te creëren totale verlamming van het Europese energiepotentieel nooit on der ogen gezien of zelfs maar veronder- stellenderwijs als vraagstuk op tafel ge komen. Ook onze hooggewaardeerde oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken, thans secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, heeft op bijna onbegrijpelijke wij ze bij al zijn aansporingen tot Europa om te bewapenen en hoge defensie- uitgaven te doen, nimmer beseft (althans nimmer gezegd) dat het gehele Europese NAVO-bestel in een week tijds kon worden ondermijnd door een paar Ara bische autocraten. Hebben Nixon, Luns en Kissinger ge makshalve vergeten dat de structurele en economische veiligheid van Europa afhing van de olie, en dat een bondge nootschap met duizend kanonnen en tienduizend granaten méér dan de Sov jet-Unie, niet eens de kans zou krijgen die granaten in die kanonnen te stoppen en af te schieten, als enkele Arabische miljardairs op inblazing van Moskou de oliekraan zouden dichtdraaien? De conclusie moet luiden, dat die hoge defensie-uitgaven en die opgevoerde be wapening des te meer tot verarming en verlamming van de Europese bondgeno ten hebben bijgedragen, naarmate Nixon in Moskou en Peking het veilige bestaan van de drie supermachten van garanties voorzag. Helaas zal het heengaan van Nixon deze situatie niet meer kunnen redden, en zelfs het heengaan van Luns zou geen jota aan de blootgelegde onvei ligheid van Europa kunnen veranderen. Als de NAVO een afdeling „energie voorziening” zou hebben en haar miljar den zou hebben besteed aan het bewerk stelligen van onafhankelijkheid der NAVO-landen van de Arabische oligar chen, inplaats van aan het opbouwen van een schijnbare veiligheid door bommen - en granaten-opslag, zouden de gelden van de Europese belastingbetalers goed zijn besteed. Nu zijn ze verkwist zonder enig rendement .terwijl van voren af aan moet worden begonnen met het leggen van een politieke en economische veilig- heidsbasis op een terrein waar slechts drijfzand te zien is. w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3