Gemeente antwoordt vaag op vragen over volkshuisvesting Velsen zoekt een bedrijfsarts PEN- jeugdcentrum GEMEENTE WIL PEUTERZAALWERK STIMULEREN EN BEGELEIDEN Verkoping van artikelen in De Stoeterij Haven [totfevishal Fractie informeert naar nieuw dagverblijf „Lemming” in „De mantel” en PvdA maakt zich zorgen over opvang geestelijk gehandicapte Velsenaar aarzelt u nu nog sag Nog dit jaar nota over kinderdagverblijf lerland-Inn Gevonden voorwerpen SCHEEPVAART Steun de VVD,word nu lid! Nieuwe expositie in galerie ,,'t Hart” '4 WOENSDAG 5 1 4 NOVEMBER 1973 IJMUIDER COURANT 1 In de wolken VELSEN Begin volgend jaar start Velsen met de bouw van wo ningen in Sluiswijk. Dit antwoor den B. en W. op een vraag van de CPN-gemeenteraadsfractie over het langzamerhand beëindigen van de bouwactiviteiten in de gemeente. Uit het vraag- en antwoordenspel rond de begroting 1974 blijkt dat veel fracties zich over dit onder werp zorgen maken. In dit verband wordt ook geïnformeerd naar de plannen voor een bungalowpark in Zeewijk. De fractie heeft gevraagd of het mo gelijk is in de gemeente met behulp van ouderverenigingen een nieuw gezinsvervangend tehuis te bouwen, eventueel een dagverblijf voor deze mensen. VELSEN De PvdA-fractie maakt zich zorgen over de opvang van geestelijk gehandicapte Velse- naren nu het Boerlagehuis „vol” is. Huursubsidie ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer redacteuren) het ADVERTENTIE (Van een medewerker) voorstellen I S3 l Begin volgend jaar start bouw van woningen in Sluiswijk t>e- er- iv» le en, lek len Dronken automobilist. Een twintig jarige Duitser, woonachtig in Wijk aan Zee, is vannacht op de Alkmaarseweg aangehouden. De man, die onder invloed verkeerde, reed slingerend over de Ples- manweg in een auto, die hij van zijn vriend had geleend. Tevens beschikte hij niet over een rijbewijs. lor >P- de mr len kte de 'as nd le- in ier >nt iet ier ek en ur an sle elf id- de in» sn- er- ■er, tel ■an ei” el- de liet eet ie- ing Algorab 13 te Santos Alkmaar 12 te Bremen Archimedes 11 te Belize Ares 13 te Grenada Cartago 13 te Montegobay Castilla 13 te Cristobal Grotedijk 13 te Bremen Ilias 13 te Rhodos Ittersum 12 te Freeport Kalydon 12 te Freetown Katwijk 12 te Amapala Neder Rhone 13 te Durban Neder Waal 13 te Singapore Neptunus 12 te Aruba Oldekerk 13 rede Madras Oostkerk 12 te Tripolis Patro 12 te Kharg Isl. Rijnborg 13 te Kopmanholmen Straat Bali 13 te Lourenco Marques Straat Clement 13 te Okinawa Theron 11 te Georgetown Tinto 13 te Pto Cortes Willemskerk 14 te Kob* VVD antwoordnr. 1877, Den Haag (geen postzegel) Tel 070-604803 VANAVOND HANS WIEGEL OP: RADIO-HILV. I 18.20 UUR. De gemeente staat tegenover dit voor stel gereserveerd en stelt dat gedurende de 2*/s jaar dat het Boerlagehuis in Velsen geopend is, slechts elf personen uit deze gemeente afkomstig voor plaat sing geschikt bevonden werden. De maximum capaciteit is 22 plaatsen. De conclusie ligt voor de hand zo schrijft het college dat slechts in regionaal of provinciaal verband gewerkt kan wor- schil in huurprijs, de buurtgebondenheid. De KVP had naar de doorstromingsmo- gelijkheid bij deze woningen geïnfor meerd. vangen door de Stichting Peuterspeel zalen. Er staan ruim honderd op de wachtlijst. Hier een kijkje in het zaaltje in de voormalige pastorie in Driehuis. Vrijdag 16 november wordt hier door de N.V.S.H. voorlichting gegeven over geslachtsziekten, een onderwerp dat door enige sprekers zal worden behandeld. Ook wordt een aantal films vertoond, terwijl voorts informatiemateriaal ver krijgbaar is. Dezelfde avond is er tevens weer disco („Blues Boy Dries”). Vervolgens kan zaterdag 17 november een optreden worden bij gewoond van „Lemming”, het vroegere „Live Colour”. Het ensemble bestaat thans uit Wally Slot (zang), Harry Bruintjes (sologitaar en zang), Tinny Durrel (basgitaar en zang) en Tony Gloudie (drums). Hun optreden wordt aangekondigd als een „bizarre strip act”. Dit weekeind wordt dan zondag weer besloten met disco, om 14 uur door Peter de Vries met „Top 40” en om 20 uur met „Allerhande”. Overigens komt de gemeente waar schijnlijk nog dit jaar uit met een nota over de mogelijkheden voor een gemeen telijk kinderdagverblijf. De PSP heeft gevraagd waarom Velsen deze zaak heeft laten rusten, sinds in augustus 1972 een voorlopig rapport is uitgebracht over de eventuele oprichting van een dergelijk verblijf. B. en W. voeren ter verdediging aan dat zij het noodzakelijk achten de ontwikkeling verder aan te zien en opdracht te geven tot het uit voeren van een aanvullende studie. Dit gezien het feit dat er na het uitbrengen van het voorlopig rapport nog vele vra gen overbleven. Inmiddels is er een wetsontwerp van wet op de kindercentra opgesield dat door de minister van c.r.m. op advies is voorgelegd aan op dit gebied werkzame organisaties. Dakpannen. De Velsense brandweer heeft gistermorgen dakpannen verwij derd van een complex etagewoningen op de hoek Herculesstraat-Pleiadenplant- soen in IJmuiden. De dakpannen waren losgeraakt door de storm. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: étui met vier sleutels, paar handschoenen, bril in étui, vier sleutels, helm, hond, fietssleutel, honde- riem, plastic tas met drie overhemden, kinderportemonnee met inhoud, tas met inhoud, plastic zak met sportkleding, autoped, muntbiljet, hockeystick, bal, ring met twee steentjes, étui fototoesel, kinderarmband. tas (pukkel) met inhoud, kinderschoen, rugzak met fototoestel, plastic zak met overhemd, sokken en handdoek, suède jongensjas, ring met twee sleutels, bankbiljet, tas met trui, paar dameshandschoenen, badhanddoek met zwembroek, pak zeehengels, fietstas, ring met twaalf sleutels, damesschoen. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. blijkt in de praktijk nogal tegen te vallen. Het is nog wel een vraag vindt het college in hoeverre bejaarden daadwerkelijk bereid zijn hun thans be woonde ruime woning te verlaten en een aan hun leeftijd aangepaste woning te betrekken. Een aantal factoren verhindert het doen van dié stap, bijvoorbeeld het ver- VELSEN. De gemeente vindt dat het peuterspeelzaalwerk onmiskenbaar een vormende waarde heeft. De PvdA- fractie had gevraagd naar de visie van burgemeester en wethouders ten aanzien van dit werk. Wordt dit als een vorm van voorbereidend onderwijs beschouwd of als een zaak van volksgezondheid, zo vroeg deze fractie. Zoals gezegd ziet Velsen veel heil in de doelstelling van de peuterspeelzaal, namelijk het bevorderen van de ontwik keling en ontplooiing van jonge kinde ren. Anderzijds constateert de gemeente dat aan deze kinderopvang ook aspecten van volksgezondheid zijn verbonden. Het peuterspeelzaalwerk is vooral v an be lang voor een evenwichtiger ontwikke ling van het kind uit sociaal achter gebleven milieus. Daarnaast voorziet de peuterspeelzaal voor een aantal zoge noemde flatkinderen in een behoefte. Velsen stelt zich dan ook voor de verdere ontwikkeling van dit werk te stimuleren en te begeleiden. Het beleid is er op gericht te komen tot een evenwichtige spreiding van deze voorzie ning over de diverse delen van de ge meente en wel zodanig dat aan de vraag in voldoende mate kan worden tege moetgekomen. De peuterspeelgelegenheden buiten de buurthuizen zijn ondergebracht in de Stichting Peuterspeelzalen in de ge meente Velsen. De stichting beheert Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Gembira, Le Havre; Hondsbosch. Boston, Zaandam; Ubena, Hamburg; In een bespreking met de leiding van het werkvoorzieningsschap „De Tunnel” hebben de sociaal-pedagogen van de verschillende diensten kenbaar gemaakt dat het zoeken naar vormen van recrea tie, vakantie en opvang buiten het gezin tot hun taak moet worden gerekend. Uiteraard in samenwerking met ouder verenigingen en de landelijke organisa ties. Deze organisaties en het provinciaal beraad kunnen een onderzoek instellen naar een plaats eventueel een regio, maar ook naar soort van behoefte. Mocht uit een dergelijk onderzoek blijken dat de bepaalde voorzieningen noodzakelijk zijn, dan zal het college eventueel in samenwerking met de an dere IJmond-gemeenten daartoe positief benaderen. hoofdzaak de landelijke organisaties. Een voorbeeld is de Algemene Stichting voor Zwakzinnigenzorg, die het Boerla gehuis exploiteert. Ook de sociaal-peda- gogische diensten hebben een belangrij ke bijdrage geleverd. Sedert 1969 is werkzaam het „provin ciaal beraad geestelijke gehandicapten zorg Noord-Holland”. Hierin werken alle organen, verenigingen en organisaties sa men die zich enigerlei wijze bezighouden met de problematiek van de geestelijk ge handicapten, binnen de provincie. In de regio IJmond functioneren momenteel twee gezinsvervangende tehuizen, name lijk het „Boerlagehuis” met een opvang capaciteit van 22 personen en het L.N.J. Schuurmanshuis” te Heemskerk, capaci teit 24 personen. De opvang van geestelijk gehandicap ten overdag is gerealiseerd in de dagver blijven voor kinderen („Luchtballon” te Heemskerk) en voor ouderen („Jutters- oord” te Wijk aan Zee) Bij de volkshuisvesting is tenslotte ook de rol van Hoogovens ter sprake gekomen. De PvdA vroeg of het nog wel aanvaardbaar is dat het staalconcern IJMUIDEN. Voor de wekelijkse filmvoorstelling in het PEN-jeugdcen- trum aan de Kanaalstraat in IJmuiden, wist men voor hedenavond beslag te leggen op „The robe” („De mantel”), wel ke film destijds overal ter wereld een bijna ongekend grote belangstelling heeft getrokken. Het is dan ook een echt spektakelstuk, met duizenden figuranten en kostbare decors en kostuums. De bezetting laat evenmin iets te wensen over, want deze bestaat onder meer uit Richard Burton en Jean Simmons. Woensdag gearriveerd: Jan Graebe, Kristinestad; Rig Tugger, Cont. Plat; Star Fjellanger, Antwerpen; Thuringia, Bremerhaven; Seine Lloyd, Antwerpen; Anita von Bargen, Flixborough; Aboisso, R’dam; Cumulus, Duinkerken; Prinsen- borg, Mantyluoto; Zaandam; Duncansby Head, Greenwich; Zeeburgh. Gevle; Zaanstroom, Felixtowe; (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij galerie ,,’t Hart” aan de Koningin Wilhelminakade in IJ muiden wordt de tentoonstellingsruimte dit maal gereserveerd voor Ruth van Os uit het Noordhollandse Oostwoud en Cor van Duin uit Haarlem. Eerstgenoemde exposeert wandkleden, voornamelijk vervaardigd uit sisal en schapewol, ter wijl Cor van Duin zich hier door aqua rellen en krijttekeningen laat vertegen woordigen. De tentoonstelling wordt vrijdag 16 november om 20.30 uur geopend en kan dan verder tot en met vrijdag 14 decem ber dagelijks van 10 tot 18 uur door belangstellenden worden bezichtigd. den. In deze richting ziet de gemeente haar mede-verantwoordelijkheid. De zorg voor de geestelijk gehandicap ten werd destijds in de gemeente vooral aangepakt door de leiding van de werk plaatsen voor minder-vallden. Er waren namelijk geen ouderverenigingen en-of sociaal pedagogische diensten die hier aandacht aan schonken. Naast het bie den van de mogelijkheid tot het verrich ten van arbeid werd ook gezocht naar vormen van recreatie, vakantie en werd er gestart met cursussen voor naschoolse vorming. Gedurende de laatste jaren heeft de zorg voor geestelijk gehandicapten een enorme vlucht genomen op verschillende terreinen, onder andere kinderdagver blijven, dagverblijven voor oudere zwakzinnigen, gezinsvervangende tehui zen, vroegtijdige onderkenning en vrije tijdsbesteding van leerlingen van b.l.o.- scholen. Deze activiteiten zijn veelal ontwikkeld door ouderverenigingen, in terreinen te gebruiken. Daarom zal ook de bestemming van het industriegebied ten westen van de Oranjestraat niet gewijzigd worden. De KVP stelde voor dit wel te doen. Vaag is ook het antwoord op een vraag van de PSP over de leegstaande woningen aan de Zuid-arcade. De fractie wil weten of het niet mogelijk is deze woningen toe te wijzen aan mensen met lagere inkomens, eventueel met het toe kennen van een huursubsidie. De PSP vraagt of de gemeente bij dit soort gevallen tot- een beleidswijziging wil ko men. Het antwoord komt op het volgen de neer: Op dit moment is er praktisch geen leegstand meer in deze woningen, maar mocht zich een situatie voordoen dat meer dan een beperkt aantal van deze huizen leegstaan dan zal het college niet aarzelen passende maatregelen voor te stellen. z Met verschillende vragen gaan de fracties bij het onderwerp volkshuisves ting nog eens in op de mogelijkheid meer grond vrij te maken voor woning bouw. Volgens B. Het initiatief daartoe is genomen door een aantal dames in Santpoort, die met name zeer veel medewerking hebben gekregen van de Santpoortse m idden- stand. De initiatiefneemsters echter wil len graag voor dit speciale doel een geheel „vol huis” hebben en doen daar om ook een beroep op de mede-burgers om ook artikelen in te brengen bestemd voor de verkoping, waarbij onder meer de gedachten uitgaan naar allerlei zelf te bakken heerlijkheden. Deze kunnen maandagavond 19 november van 20 tot 22 fiur in de Stoeterij worden afgele verd. Daarnaast echter wordt de gehele bur gerij opgeroepen dinsdagmorgen tussen tien en één uur naar de Stoeterij te komen om de gehele voorraad „leeg” te kopen. DEN HELDER. Ook in Den Helder hebben verleden week de slechte weers omstandigheden de visserij bijzonder bemoeilijkt. Toen dan ook de grotere kotters die maandag waren vertrokken, na dagen lang steken eindelijk konden vissen, was de week bijna alweer om. Ook de kleine kotters hebben maar van activiteiten afgezien, zodat zij vrijwel allen in de veilige haven zijn gebleven. Daar staat dan weer een behoorlijke aanvoer op maandag tegenover van de kotters die zaterdag te laat aan de markt Waren gekomen en omdat vooral tong en schol vrijdag en zaterdag nogal in prijs waren opgelopen, kon hier toch nog iets aan een weekomzet worden gedaan. Al is deze dan ook ver bij een normale visweek achtergebleven. De prijzen voor tong schommelden vrijdag en zaterdag gemiddeld tussen f 10 en f 10,50, terwijl de schol in veel gevallen meer dan f 90 per kist noteerde. SANTPOORT. Ten bate van aanstaand verblijf van veertig Noordier- se kinderen in Santpoort wordt dinsdag van 10 tot 13 uur in de Stoeterij van „De Uilenboom” aan de Hoofdstraat een zeer bijzondere verkoping gehouden. zelfstandig onbeperkt woningen mag verdelen. B. en W. vinden de woorden zelfstandig onbeperkt niet op hun plaats. Met betrekking tot de verdeling van de contingentswoningen gelden allerlei voorwaarden inzake gezinsgrootte, groot te van de woning, inkomen, huurprijs. Hieraan wordt zo veel mogelijk de hand gehouden. VELSEN. Het is de gemeente Velsen nog niet gelukt om voor de g.g.d. een bedrijfsarts aan te trekken. Dit antwoorden B. en W. op een vraag van de protestants-christelijke fractie. Erkende bedrijfsgeneeskundi gen zijn dun gezaaid. Hoogovens heeft daarom zelfs gepensioneerde bedrijfsartsen aangetrokken. De fractie stelt voor dit werk te laten doen door studenten of door hen die een paramedische stage door lopen. B. en W. zeggen hier zonder meer een „neen” tegen. Studenten krijgen hun opleiding na het docto raal examen meestal in ziekenhuizen en iemand die een paramedische op leiding volgt zal bij de g.g.d. tijdens een stage onvoldoende emplooi vin den. IJMUIDEN. Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Rolf-T, Leningrad, IJmui den; Games, Mo-I-rana, IJmuiden; Gab bro, Goole; Tessin, Tilbury, IJmuiden; Joan-C, Rochester, IJmuiden; Mulen- turm, Cont. Plat, IJmuiden. Volgens B. en W. is het mogelijk hiervoor nog niet uitgegeven industrie- Woensdag vertrokken: Sonneberg, Stettin; Sibelius, Antwerpen; British Hawtorn, Isle of Grain; Pericles, Bre men; Katjana, Bremen. IJMUIDEN. Dinsdagmorgen werd in IJmuiden aangevoerd: 770 kg tong, 4 kisten tarbot en griet, 139 kisten kabel jauw, 1860 kisten koolvis, 178 kisten schelvis, 301 kisten wijting, 56 kisten schol, 2 kisten schar, 1704 kisten ma kreel. 206 kisten varia. Prijzen Per 1 kg: gr. tong 10.01-9.75, m. tong 12.40-12.05, kim tong 12.59-12.44, tong 1 11.26-11.18, tong 2 10.93-10.49. tarbot 10.85-10.74. Per 125 kg: gr. leng 238-208. gr. heek 864-790. Per 40 kg: tarbot 264-208, griet 210- 123, kabeljauw 1 169-119, kabeljauw 2 136-119, kabeljauw 3 138-124, kabeljauw 4 132-114, kabeljauw 5 114-76, koolvis 2 64-52, koolvis 3 57-47, koolvis 4 54-39, schol 1 118-114. schol 2 142-134, schol 3 136-134. schol 4 120-114, schelvis 1 150- 112, schelvis 2 122-112. schelvis 3 08-86, schelvis 4 64, wijting 2 79-64, wijting 3 84, makreel 1 52-36.40, makreel 2 48- 17.60. makreel 3 2<'.40-17.60. schar 92, poon 64-51, haai 70-44, bot 40, heek 1 202-198, heek 2 158-146, steenbolk 64, schartong 88-61, kl. leng 84-64. ham 190. ham met kop 98-64, heek 3 138-122. De besommingen van dinsdag waren: HD 7 f 10.700,-, KW 74 f67.000.-, KW 132 f8.700,-, KW 153 f34.000,-, IJM 9 f 74.000,-, VL 34 f 5.840,-, VL 90 f 17.500,- De protestants-christelijke fractie stelt dat de overheid zorg moet dragen voor een gedifferentieerd aanbod van wonin gen. Er zijn verschillen in inkomen die dikwijls leiden tot verschil in behoeften, zeker ook op het gebied van de woning bouw. De fractie vraagt nu of de ge plande bungalows de vereiste doorstro ming zullen bevorderen. De gemeente antwoordt hier uiterst vaag op. De doorstroming hangt name lijk af zo wordt geschreven van de vastgestelde voorwaarden tot het ver krijgen van deze woningen. In het kader van de huidige wettelijke regelingen be treffende bebouwing van gronden en het verkrijgen van woonruimte kan aan dergelijke voorwaarden echter niet in alle opzichten een dwingend karakter worden gegeven, zodat een selectief be leid ter zake van de zogenoemde duur dere bouw op zijn plaats is. Wat de consequenties van dit ant woord zullen zijn is niet duidelijk en ook op een KVP-vraag of in 1974 het bestemmingsplan voor de bouw van de Zeewijkse bungalows kan worden ver wacht, wordt nauwelijks ingegaan. B. en W. verwijzen namelijk naar de antwoor den die zij nog moeten geven op de vragen van het gemeenteraadslid J. M. van Horick. Deze kwestie belooft inté ressant te worden nu wethouder Ocke- loen op een besloten partijvergadering heeft verklaard geen heil meer te zien in de Zeewijkplannen. Voorts wordt gediscussieerd over het probleem hoogbouw-laagbouw. De PSP vindt dat de gemeente met het hoofd in de wolken leeft als in de aanbiedings brief gesteld wordt dat hoogbouw aan vaardbaar is wanneer het uitzicht voor de bewoners daartoe aanleiding geeft. Uit het antwoord blijkt dat het college „niet in de wolken is over deze interpre tatie”. Uit een verstrekt staatje met aantallen etagewoningen blijkt —zo vindt de gemeente —dat het bestuur van Velsen altijd terughoudendheid heeft betracht bij het uitvoeren van hoogbouw. Het vrijkomen van bejaardenwoningen Mét U maakt de WD zich grote zorgen, De regering doet haar werk niet goed. Help ons te bereiken dat er snel een beter kabinet komt. op h,et ogenblik vier zalen, te weten: 1. Brederode kleuterschool te Santpoort-Zuid. Aantal kinderen: 48; op wachtlijst 23.; 2. Volle Evangelie Ge meente. Patriciuslaan te Santpoort- Noord. Aantal kinderen :44 op wachtlijst 19; 3. Voormalige pastorie Driehuizer- kerkweg te Driehuis. Aantal kinderen 32, op wachtlijst 20; 4. Entresols Zee- wijkplein te IJmuiden, Aantal kinderen 102, op wachtlijst 50. Voorts zijn peuter speelzalen ondergebracht in buurthuizen De Mei, De Brulboei en De Spil. Gezien de vormende waarde van dit werk voelen B. en W. er veel voor de peuterspeelzalen onder te brengen bij de portefeuille van onderwijs. Vooreerst blijft de zorg voor geestelijk gehandicapten een taak voor de ouder verenigingen, hun landelijke organisaties en de sociaal-pedagogische diensten, vindt het gemeentebestuur. BIJ UW VAKMAN-SLIJTER N ZUIVER NATUUR- PRODUKT ECHTE GRAAN- GENEVER u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5