Boycot wordt volgende week voelbaar fabriek cent omlaag Afgedankte mijn in Duitsland weer open Zeer verdeeld SER-advies over ziektekosten Kamer moet beslissen over kerncentrales Coevorden Suiker Unie ziet af van bod op CSM Algemene Bank Nederland Massaal ontslag bij fabriek in Minimumprijs van melk een bedrijven Zes doden bij explosie in s Mi OÖ )5 VIER PLANNEN TER DISCUSSIE DEEL PARLEMENTARIËRS: 23 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 lep BONDSREPUBLIEK ter. PRIJSBELEID Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen, met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4’/2%. Maar ook: spaardeposito’s, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat eigenlijk nog een vierde reden - als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. uts. tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is - an I I I I I I I Olieverbruik moet met 25 percent terug Ziekenfonds voor over voor D’66 tt. over ten benadeelde horecabedrijven en was er niet over te spreken, dat premier Den Uyl de motie-Kruisinga, waarin een Ka mermeerderheid aandacht vroeg voor de verliezen ten gevolge van de revaluatie in middenstand- en landbouwsector, bij na letterlijk „in de prullenmand” had gegooid. iedereen gelijke percentuele premie, een nominale premie, bijbetalingen, rijksbij- dragen en bijdragen van werkgevers. een metaalindustrie. 'Verscheidene men sen werden gewond. Op de foto: een deel van het verwoeste fabriekscomplex. Het vierde plan komt uit de kringen van de maatschappijen Geneeskunst en Pharmacie en draagt de namen van dr. J. v. Mansvelt en drs. J. Cohen. Zij willen de huidige verplichte verzekering uitbreiden tot een beperkte volksverze kering, waarbij de fiscus wordt inge schakeld voor inning van de premie. De verschillen tussen fonds- en particuliere tarieven worden sterk verkleind. Vol gens deze visie moet de lastenverdeling beter worden gespreid dan nu het geval is. Indeling van de verzekerden in twee categorieën blijft. (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Als de Arabische olielanden besluiten hun inmiddels doorgevoerde beperking van de olieproduktie met 30 percent te hand haven, dan betekent dat voor Nederland dat het binnenlands verbruik met circa 25 percent zal moeten dalen”. Met deze waarschuwing zet drs. D. J. van den Blink, directeur van de verkoopmaatschappij van Esso- Nederland, kracht bij aan zijn mening dat „in Europa, en ook in Neder land, de ernst van de situatie op het gebied van de energievoorziening grovelijk wordt onderschat”. afkomstig van particuliere ziektekosten verzekeraarsinstellingen. Hierbij wordt uitgegaan van een verzekeringrecht in plaats van een plicht. De vele instellin gen die nu op dit gebied werken, worden tot twee teruggebracht: instellingen voor verzekerden met een inkomen onder een nog te bepalen grens en instellingen die onbeperkt toegankelijk zijn. Volgens dit plan int de belasting de gezondheidspremie in de vorm van een percentage van het premieplichtig inko men, dat gelijk is aan dat van de volksverzekeringen. Daaruit moeten de kosten worden opgebracht en ook uit een premie die de instellingen zelf heb ben. COEVORDEN (ANP). De 55 perso neelsleden van de radiatorenfabriek Oosterkamp in Coevorden hebben dins dag op staande voet ontslag gekregen. Het bedrijf zit financieel volledig aan de grond. De vakbeweging houdt er reke ning mee, dat de dagen die deze week zi;n gewerkt, niet zullen kunnen worden uitbetaald. De vier plannen zijn: Ten eerste de schets voor een Algeme ne Volksverzekering Ziektekosten van het overlegorgaan der drie vakcentrales. In deze visie moet de belasting van iedereen premies naar draagkracht in nen. Daarbij moet rekening worden ge houden met o.a. de gezinssamenstelling. De premie voor dit algemene en unifor me stelsel moet worden betaald over een nader vast te stellen deel van het inko men. Er is geen eigen risico of mogelijk heid van bijbetaling voorzien. De werkgeversleden van de SER zullen zich in het algemeen opstellen achter de zogenoemde blauwdruk voor een Natio naal Verzekeringssysteem Ziektekosten, op basis van het „Zeven Pijlers”-plan, komen daar nog eens de gevolgen van de olieboycot bij. De regering zal er niet aan kunnen ontkomen nog deze week of uiterlijk volgende week veel stringentere maatregelen af te kondigen om het ver bruik van olieprodukten te beperken.” Deze termijn laat zich verklaren uit het feit dat Esso, Shell en naar veilig aangenomen kan worden ook de andere grote oliemaatschappijen na eind vol gende week geen aanvoer, tenminste niet met hun eigen tankers, van olie verwachten uit de Arabische landen die Nederland boycotten. De olie die nu nog in Rotterdam wordt gelost, is geladen voor afkondiging van de boycot. Als de olieboycot dus niet voor eind volgende week eindigt, zal de aanvoer aanmerkelijk verminderen. De „Esso Okinawa” was gistermiddag de laatste tanker van de Esso-vloot die Rotterdam binnenliep met ruwe olie uit de Arabische landen die in oktober be sloten tot een boycot van Nederland. De olie die nu in Rotterdam wordt gelost, werd geladen voor afkondiging van de boycot. Nadien hebben Esso-tankers geen olie meer geladen met bestemming Rotterdam. Esso, dat over een grote tankervloot beschikt, verwacht geen schepen meer in Rotterdam met olie die afkomstig is uit z4'’ Arabische landen die Nederland boy cotten. De laatste tankers van Shell, die nog met olie uit de Arabische landen naar Rotterdam onderweg zijn, worden volgende week verwacht. Verwacht mag worden dat de olieboy cot van Nederland eind volgende week in Rotterdam merkbaar zal worden: dan zal de aanvoer van ruwe olie uit de Arabische landen vrijwel geheel tot stil stand komen. Het drukke diplomatieke verkeer van de laatste dagen en dan vooral na de verklaring van de negen EEG-landen die de Arabieren politiek welgevallig moet zijn geweest, toont volgens sommige zegslieden dat de gematigden in het Arabische kamp het vooralsnog moeten af.eggen tegen de radicalendie via hun Bij een explosie in het Engelse Witton zijn gisteren zes mensen om het leven gekomen. De ontploffing had plaats in RIJSWIJK (ANP). De minimum prijs voor verpakte volle melk gaat binnenkort met één cent omlaag van 71 tot 70 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft hiertoe gistermiddag besloten op verzoek van de minister van Economische Zaken. De minister acht, nu per 1 oktober de gewone prijs voor volle melk in liter- verpakkingen met één cent omlaag is gegaan, ook deze verlaging van de mini mumprijs nodig. Anders zouden detail listen die met die minimumprijs werken de verlaging van hun inkoopprijs niet aan hun klanten kunnen doorgeven. Wanneer deze verlaging precies ingaat, is nog niet bekend. De praktijk is: een dag na publikatie van de produktschaps- verordening in het Verordeningenblad Bedrijfsorganisaties, maar voor het zover is, is nog de ministeriële goedkeuring nodig. voor Europa zo belangrijke olie een maximum aan politieke winst willen behalen. Gegeven de uitspraken van het Europese parlement, die de Arabieren met krachtiger tegenmaatregelen willen confronteren, kan de politieke nawer king van de EEG-verklaring wel eens geringer worden dan vele Europese be langhebbenden in eerste aanleg hebben verwacht. In de situatie waarin zowel Koninklij ke Scholten Honig (KSH) als Suiker Unie een aanzienlijk belang in CSM Een derde plan is dat van de hoogle raar dr. A. C. Drogendijk (o.a. lid van de Ziekenfondsraad), die in overeenstem ming met het Deense systeem naar een verplichte verzekering wil en één soort instelling: het ziekenfonds. Het plan- Drogendijk kent het fonds echter twee verzekerden met een inkomen beneden de 25 mille per jaar en een voor verzekerden boven die grens. De premie is in de eerste afdeling lager. Achteraf moet de fiscus uitmaken of de inschrijving in een der beide afdelingen juist was. De omvang der verstrekkingen is gelijk. De kosten moeten worden gedekt uit een voor Indertijd betaalde de overheid zo’n 100 miljoen mark aan subsidie voor de stil legging. Nu zou 10 miljoen moeten wor den betaald om een brede schacht tot bijna een kilometer diep vrij te maken van het puin en de rotsblokken waar mee ze sinds 1966 is volgegooid Onder de Graf Bismarck liggen nog naar schatting 100 miljoen tonnen co- keskolen, waar op het ogenblik ondanks alle kolenbergen in het Roergebied be hoefte aan bestaat, aldus een deskundi ge. De merkwaardige situatie bestaat dat indertijd grof geld moest worden betaald om de Graf Bismarck te kunnen sluiten. De moderne mijn was het eigendom van de Duitse aardolie AG, die het niet kon verwerken dat ze produceerde voor steeds grotere onverkoopbare voorraden: uiteindelijk een half miljoen ton alleen bij Gelsenkirchen een waarde van ongeveer 30 miljoen mark op dat mo ment. Er moesten bij de sluiting 3500 arbeiders worden ontslagen. „Autoloze zondagen en vriendelijke aanbevelingen om niet harder dan 100 kilometer per uur te rijden op de auto wegen zijn lapmiddelen, die weinig zo den aan de dijk zetten. Want”, zegt drs. Van den Blink, „wat Nederland betreft, Vervuurtsbank De Vervuurtsbank in Paramaribo heeft zijn naam veran derd in „Handels- Krediet- en Indus- triebank”, afgekort Hakrinbank. De Vervuurtsbank kwam enkele maanden geleden door haar kredietbeleid in Het met CSM gevoerde overleg heeft tot heden niet tot overeenstemming over een integratie van de Nederlandse Suikerindustrie geleid. Wel heeft CSM kenbaar gemaakt geheel afwijzend te staan tegenover een nieuw bod van Sui ker Unie. Investeringen Den Haag. De gemeen te Den Haag wil de komende tien jaar investeringen doen voor een totaalbe drag van ruim 2,8 miljard. In dit bedrag is ƒ270 miljoen begrepen voor woningbouw met rijksleningen. Dit blijkt uit een overzicht van de ge meente. Als één van de laatste inves teringen is in het overzicht een bedrag van 26,5 miljoen opgenomen voor het gemeentelijk aandeel in de her- ontwikkeling van Scheveningen. Bonus van Kluwer. De omzet van Kluwer (uitgevers-drukkers) is over de eerste drie kwartalen van 1973 met ruim 15 percent gestegen ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. De winst over dat tijdvak toonde een ongeveer gelijke stijging. Indien de verwachtingen ten aanzien van de resterende maanden van dit jaar wer kelijkheid worden, zal ook de winst over het gehele jaar 1973 circa 15 pet. hoger zijn dan die over het vorige jaar. Deze groei heeft Kluwer doen besluiten ten laste van de belasting vrije agioreserve een bonus-aandeel van 10 percent uit te keren. Philips en Air Liquide Philips en de Franse onderneming Air Liquide zijn na intensieve studies betreffende de mogelijke uitbreiding van hun samen werking op lasgebied tot de conclusie gekomen, dat geen bevredigende basis gevonden kan worden voor de vereiste internationale structuur van een der gelijke uitgebreide samenwerking zo heeft Philips bekendgemaakt. De gezamenli j ke laselectrodenf abriek (FRESA) in Chalons zal echter op de oude voet worden voortgezet. Excerpta Medica. Farbwerke Hoechst heeft de rechten verworven voor de interne toepassing van de medische informatie van de databank van Ex cerpta Medica (Elsevier). Deze data- bank, volgens Excerpta de grootste in haar soort ter wereld, is reeds sinds 1969 in gebruik bij de moederorgani satie van Hoechst. Vanaf 1974 krijgt Hoechst het recht de medische infor matie vanuit het centrale computer systeem in Frankfort te verzenden naar en toe te passen in alle concern- vestigingen in Europa, Azië, Australië en Noord- en Zuid-Amerika. Eveneens vanaf 1974 mag de Japanse Takeda Pharmaceutical Company de informa tie van Excerpta binnen haar organi satie toepassen. „We zeggen het niet met vreugde, maar de prijsbeteugeling is vrijwel mis lukt”, aldus de CPN. „Er is alleen maar een prijsspiraal. De revaluatie dreigt zo doende op een fiasco uit te lopen.” De KVP vroeg vooral aandacht voor de De heer K. Goudriaan, districtsbe- stuurder van de Industriebond CNV, verklaarde desgevraagd dat de bonden gaan proberen om via de bedrijfsvereni ging een voorschot voor de gedupeerde werknemers te krijgen. Indien een be drijf door faillissement of andere oorza ken geen geld heeft om lonen uit te betalen, is de bedrijfsvereniging garant voor doorbetaling van het loon geduren de de wettelijke opzegtermijn. Volgens de heer Goudriaan beschikt Oosterkamp al niet meer over de middelen om de salarissen van deze week te betalen. Het bedrijf gaat een faillissementsaanvrage indienen. Het prijsindexcijfer geeft het werke lijke inflatieniveau niet meer weer, al dus de PPR, die ook wilde weten waar om het Centraal Plan Bureau de arbeids- produktiviteit steeds twee percent te laag schat. Sparen is goed. Maar ’t kan béter ROTTERDAM (ANP). Suiker Unie ziet af van haar voornemen een bod in contanten uit te brengen op aandelen en certificaten van de Centrale Suiker Maatschappij. Als eerste Westduitse oliemaatschap pijen hebben Esso en Shell gisteren besloten de levering van benzine aam handelaren en pompstations te beperken. Volgens een woordvoerder bedraagt de beperking voorlopig tien a vijftien per cent. Enige dagen geleden was al beslo ten alle muntpompen te sluiten en geen blikken van meer dan vijf liter te vul len. De nieuwe maatregel is bedoeld om de benzinestations te dwingen zuinig met hun voorraden om te springen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad krijgt vrijdag te maken met een zeer verdeeld advies over de toe komstige ziektekostenverzekering. De speciale commissie heeft vier plannen bestudeerd, die alle op steun uit de raad kunnen rekenen. In hoofdzaak zullen de discussies zich echter toespitsen op twee van deze plannen: dat van de vakcen trales voor een alomvattend stelsel, dat uiteraard de steun van de werknemers vertegenwoordigers heeft, en één van de particuliere verzekeraars beperkter van opzet waar de meeste werkge versleden van de SER achter staan. D’66 kantte zich opnieuw tegen de bouw van de snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. PSP en PPR drongen erop aan dat de wettelijke drle-per- centsheffing voor dit project op de elek- triciteitstarieven apart wordt vermeld op de nota’s voor de gebruikers. Bij de ABN. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat er ook in West-Duitsland auto loze zondagen komen. Het Westduitse Instituut voor Economisch Onderzoek in Berlijn heeft uitgerekend dat dat per jaar 2,5 miljoen ton benzine scheelt. Dat komt overeen met ruim 9 percent van het binnenlandse verbruik. Regerings woordvoerder Armin Grünewald heeft gisteren verklaard dat in december de eerste tekenen van een olieschaarste zichtbaar zullen worden. Ook Oost-Dultsland stijgen de benzi neprijzen. Automobilisten uit het Westen moeten sedert kort in Oost-Berlijn 75 in plaats van 65 Pfennig voor een liter super betalen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een groot deel van de Tweede Kamer wil van minister Lub bers ter gelegenheid van diens begroting Economische Zaken meer weten de koers van ons energiebeleid. PvdA en PPR staan erop dat er geen nieuwe kernenergiecentrales worden ge bouwd voordat de Tweede Kamer daar- heeft kunnen beslissen. Zeker moe- er geen financiële verplichtingen die t(jd worden aangegaan. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In de Duitse mijn „Graf Bismarck” wordt weer gewerkt. Nu de olie schaars wordt en Bonn zich weer eens beraadt op de mogelijkheden van zijn eigen bodemrijkdom, krijgt die acti viteit in de Graf Bismarck royale aan dacht van de Duitse pers. Het gaat namelijk om een grote mijn bij Gelsen kirchen in het Roergebied, die zeven jaar geleden werd gesloten omdat de kolen niet meer aan de man te brengen waren. afdelingen toe: een voor Een meerderheid van de Tweede Ka mer staat achter het huidige prijsbeleid van de regering. Wel werden kritische vragen gesteld en waren er sprekers, zoals van de PPR en PSP, die om een prijsstop vroegen, in het bijzonder voor aardolieprodukten. Van progressieve zij de meent men ook dat de Economische Controle Dienst moet worden versterkt en dat de gehele onroerende-goederen- sector onder de prij zencontrole moet vallen. een integratie van de Nederlandse sui kerindustrie in overleg met alle betrok kenen, zo heeft Suiker Unie mèegedeeld.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23