Beslissing DE KWAAIE EN DE GOEDE valt vrijdag CHILENEN DIENEN SCHADECLAIM IN Hordijk-Munoz tennistopper in bekerduel Bulgarije zeker van plaats in eindtoernooi van WK '72 Geen voetbal bij kunstlicht in Engeland Ipswich verder Rick Demont en Kornelia Ender de zwemtoppers SPORWMS Van Binst nog Biljartfinales Cijfers toto 17 een dag eerder een vraagteken over „Nees” Bauknecht Voor gederfde inkomsten duel tegen Rusland WESTDUITSERS FORTUINLIJK TEGEN SCHOTLAND een miljoen gulden aan prijzen Sommige charmante dingen 1973 DONDERDAG 15 NOVEMBER Bittere pil ggi px l ^w^r*** - - - Koude oorlog met losse flodders (Van onze sportredactie) Dr. Frantisek Fadrhonc THEO KLEIN Kornelia Ender: verwachte erkenning. UEFA-jeugdelftal ADVERTENTIE de grootst mogelijke moeite van -w 3e prijs en de premie elk ADVERTENTIE Raymond Goethals 5 6 6 5 2 3 3 0 5 2 3 2 1 1 0 1 2 4 maar ook de Nederlandse sportjour nalisten moesten het ontgelden. De Belgen bleken zich tijdens de match groen en geel geërgerd te hebben aan de kleinerende opmerkingen van hun Nederlandse collega’s over het sup- porterslegioen op de „Spionkop" en over de verrichtingen van sommige Belgische spelers. Robberechts’ woede is nu iets geluwd. Hij vertelt: „Het was niet mijn bedoeling de Koude Oorlog te openen. Die Open Brief was een spontane reactie. En die Koude Oorlog, nou, die was er zonder die brief ook wel gekomen". Een gewichtig onderdeel van het Belgisch strijdplan is het zandstrooien in de ogen van de Ollanders. Zonder uitzondering verklaren alle betrokke nen dat Nederlatid veel te sterk zal zijn, dat België al zo goed als uitge schakeld is. En als het niet zo’n raar gezicht was zouden de Belgen nu al op hun rug gaan liggen, ten teken dat ze zijn uitgeteld. Dat alles onder het mom van „zondag zijn ze in slaap ge sust en dan zullen we ze eens wat na ruim een jaar weer in de nationale ploeg) en Heynckes kopte Höness raak. AMSTERDAM Johan Neeskens heeft zich vandaag als zestiende man gevoegd bij de selectie-groep van het Nederlands elftal in Zeist. Vrijdag zal een controle van de Ajaxrmiddenvelder in het Amsterdamse St. Lucas-ziekenhuis, waar hij door dr. B. J. J. Ensink aan een een laatste test wordt onderworpen, uitwijzen of hij zondag tegen België kan spelen. Verwacht wordt dat dat zeker het geval zal zijn. Gisteren al, onmiddellijk nadat hij uit het St. Lucas-ziekenhuis was ontslagen, volgde Neeskens onder leiding van George Knobel een lichte training, samen met de nieuwe Ajax-aanwinsten Zrno Steffenhagen en Zoltan Varga. De heer Fluxa wees er op dat zijn bond van de FIFA nog niet het officiële bericht had ontvangen, dat de wedstrijd niet doorgaat. Tot woensdag zijn de Chileense spelers doorgegaan met hun oefencampagne voor de wedstrijd. Op bepaalde adressen in Santiago werden woensdag zelfs nog kaarten verkocht voor de wedstrijd. SANTIAGO (ANP). De Chileense voetbalbond zal een schadeclaim van naar schatting drie-kwart miljoen gul den indienen bij de FIFA wegens het niet spelen van de wedstrijd Chili-Rus land uit de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap. Francisco Fluxa, de voorzitter van de Chileense voetbalbond, vertelde woens- Integendeel. De verrichtingen van de Beneluxpartners worden met interes se gevolgd. En wordt het onze zuider buren te erg, dan deinzen ze er zelfs niet voor terug de handel en wandel van de Nederlanders publiekelijk aan de kaak te stellen. De eerste steen werd geworpen op de laatste dag van oktober, toen België als een generale repetitie voor het duel tegen Neder land de strijd aanbond met de Noren. Een dertigtal Nederlandse verslagge vers en fotografen was ter plaatse om het optreden van de Belgen van nabij te verslaan. En de manier waarop sommigen dat deden, verer gerd door het eigengereide optreden van dr. Frantisek Fadrhonc, noopte Roger Robberechts, aanvoerder van de Belgische bond van sportschrijvers en in het dagelijks leven redacteur bij de Gazet van Antwerpen, tot het afvuren van het eerste schot- - trt IPSWICH (Reuter). De Engelse eer ste divisie-club Ipswich Town, de tegen stander van FC Twente in de derde ronde van het UEFA Cup-toernooi, heeft zich woensdag geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de league-cup. Ipswich won met 2-1 van Fulham in een beslissingswedstrijd. De club speelt nu tegen Birmingham City. LONDEN (Reuter). De wedstrij den van aanstaande zaterdag voor de Engelse League zullen drie kwartier eerder dan gebruikelijk, om kwart over twee, beginnen. De Engelse re gering heeft verboden voetbalwed strijden bij kunstlicht te spelen in verband met de noodsituatie bij de energievoorziening. LISSABON Zonder dat het zelf in actie kwam heeft Bulgarije zich gisteravond verzekerd van een plaats in de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1974 in West-Duitsland. Portugal, het enige land dat Bulgarije in groep zes in theorie nog van de eerste plaats kon verdringen, verspeelde gister avond ook die mogelijkheid door in de thuiswedstrijd tegen Noord-Ierland in Lissa bon niet verder te komen dan een 11 gelijkspel. ook na die treffer voortdurend aanval lend. Denis Law trof met een kopbal de lat en schoot na rust uit zeer goede positie naast. De beste mogelijkheid om op 2-0 te komen kreeg Schotland toen Bremner een strafschop mocht nemen, nadat Beckenbauer Smith had gevloerd. Sepp Maier, na rust ingevallen voor Kleff, stopte de inzet van Bremner. Negen minunten voor tijd kwam West- Duitsland onverwacht gelijk. Uit een combinatie tussen Netzer (voor het eerst Niet alleen Fadrhonc werd in een „open brief” gekapitteld voor zijn zwijgzame optreden na de wedstrijd, AMSTERDAM (ANP). Het ziet er naar uit dat in de komende grote biljartkampioenschappen de finales niet, zoals gebruikelijk, op zondag maar al op zaterdag zullen worden gespeeld in verband met de autoloze zondag. Op advies van het bestuur van de KNBB zal het programma van het Nederlands kampioenschap anker kader 47/1 in Amersfoort ge wijzigd worden. Men wil de vier partijen, die normaal op zondag ge speeld worden, verdelen over de don- Robberechts wekt sterk de indruk trots te zijn op de voor hem ideale verhouding tussen de Belgische sport pers en de nationale trainer. Hij zegt: „Goethals kan in vertrouwen met ons praten. Dat doet hij ook. Goethals zal het niet in zijn hoofd halen om, net als Fadrhonc deed, zomaar weg te lopen en de journalisten te negeren. Het komt bij ons anders ook niet voor dat de spelers geïsoleerd wor den. Wij mogen er elke dag bij als we willen. Alleen voor deze ene keer worden er andere regels gehanteerd, vanwege het grote belang van de match”. De meest recente losse flod der aan het front werd gelost door de in Brussel wonende Nederlandse journalist Jan Wintraecken, die in zijn wekelijkse sportbrief voor de Brabantse Pers, per abuis de degelij ke huisvader Raoul Lambert uit maakte voor alles wat mooi en lelijk is van „schuinsmarcheerder” tot rok kenjager”). Robberechts: „Dat gaat alle perken te buiten- Zoiets hoeft men van ons niet te verwachten. Over koude oorlog gesproken. dag dat zijn bond, via de FIFA, Rusland zal vorderen de gederfde inkomsten van de wedstrijd te vergoeden. „Wij zullen eerst precies bepalen”, zei de heer Fluxa, „wat het niet doorgaan van de wedstrijd ons kost. De rekening zullen wij de FIFA presenteren met het verzoek hem door te zenden naar de voetbalbond van Rusland. Hoewel de reglementen van de FIFA niet in een dergelijk geval voor zien, menen wij recht te hebben op een schadevergoeding, die volgens een voor lopige raming ongeveer 300.000 dollar (750.000 gulden) zal bedragen. Wij mis sen de opbrengsten van de kaartverkoop, van de radio-, televisie- en reclamerech- ten. Bovendien zullen wij kosten moeten maken om de mensen die al een kaartje hadden gekocht, hun geld terug te ge ven”. AMSTERDAM (ANP). De gister avond in het Frans Ottenstadion te Am sterdam verrichte loting voor het tennis duel tussen Nederland en Spanje voor de tweede ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker, dat vrijdag en za terdag in dit stadion wordt gehouden, had het volgende resultaat: Vrijdag (19.00 uur): Niek Fleur(N)Antonio Mu noz (S). Jan Hordijk (N)José Hiqueras (S). Zaterdag: FleuryHiqueras en Hor dijkMunoz. Pas na de enkelspelen zal worden beslist wie in het dubbelspel uitkomen. De 22-jarige Munoz maakt deel uit van de profgroep WCT, waar ook Okker toe behoort. Hij versloeg de Nederlander twee weken na het toernooi op het melkhuisje. Munoz is door de Spaanse bond geschorst geweest nadat hij had deelgenomen aan de door de beroepsspelers geboycotte strijd op Wim bledon. Hiqueras is 20 jaar en veroverde met Moreno dit jaar de Galeabeker. (Van on»e sportredactie) BRUSSEL. V zult er misschien nog niets van gemerkt hebben, maar toch is ’ie er, de Koude Oorlog tussen Nederland en België. En dit keer wordt hij niet uitgevochten tussen moppentappers, maar tussen de voet balliefhebbers aan beide zijden van de grens. Exacter: door de spelers en coaches van de nationale elftallen, flink in de rug gesteund door de sportpers in beide kampen. Sterker nog: deze week zijn het nog slechts de sportverslaggevers die de Koude Oorlog voor afkoeling behoeden, want sinds dinsdag hebben spelers en trai ners, met alles wat er omheen hangt, zich hermetisch van de buitenwereld af laten sluiten. De „Witte Duivels” in Knokke en de „Oranje Leeuwen” in Zeist. Voor zij de sleutel omdraai den, werd er echter eerst nog een laatste praatje en plaatje gegund, zo dat de supporters verder de hele week tot het bittere einde over hun favorieten zullen kunnen lezen. De Koude Oorlog biedt daarbij uit komst- Het fijne van dergelijke on schuldige krijgshandelingen is dat al van te voren vaststaat dat ze zullen eindigen bij het eerste fluitsignaal van de scheidsrechter. Dan immers kan iedereen met eigen ogen zien wie er op hét veld staan en in welke volgorde. Zelfs de bijdragen van de coaches, in de Koude Oorlog ongeveer vergelijkbaar met veldmaaarschalken, worden vanaf dat moment beperkt tot verkrampt handengewring en vaak machteloos geschreeuw vanaf de bank. De Koude Oorlog voor deze NederlandBelgië heeft een bijzonder aspect. Het is tevens een botsing tus sen de Belgische en Nederlandse sportjournalisten, die zich in het bijzonder in dit geval van ver schillende spelsystemen bedienen. Terwijl de over het algemeen jongere Nederlandse verslaggevers zich bezig houden met het vaststellen en bekri tiseren (aan stof geen gebrek) van de als modder zo doorzichtige beleidslij nen van het coachende duo Van der HartFadrhonc en hun achterban hebben de Belgische confraters het punt bereikt, waarop alle detailkwes ties opzij geschoven worden in het belang van Het Vaderland. Dus, met z’n allen achter Raymond Goethals en geen rellen uit eigen kamp zo kort voor de grote ontkno ping. Een situatie waarvan Fadrhonc vaak zal dromen. De Belgische sport pers is die zo verschillende verhou dingen in Nederland niet ontgaan. (Belga). Gilbert de mogelijke rechterverdediger het Belgische elftal, heeft gisteren Nidi den Hertog, jongere broer van Fedor, heeft een profcontract getekend bij Frisol. Ook Henk Prinsen zette die stap. René Pijnen en Leo Duyndam heb ben de Zesdaagse van München gewon nen. Het duo had een voorsprong van één ronde op vier andere koppels. Er is een kans dat het Nederlands dames-zaalhandbalteam toch nog zal deelnemen aan de wereldkampioen schappen in Joego-Slavië, Guinea, dat zich heeft geplaatst, trekt zich vrijwel zeker terug. Nederland is eerste reserve. Raak Punch heeft de tweede ronde bereikt van het basketbaltoernooi om Europa Cup II. RP, dat de eerste wed strijd tegen Bus Fruit uit Lier met 80-76 won, speelde in België gelijk 74-74. Jiri Hrebec is als tweede „enkelspe ler” aangewezen voor de Tsjechische ploeg, die dit weekeinde in de interzone- finale van de Davis Cup uitkomt tegen Australië. Wimbledonkampioen Kodes was al zeker van zijn plaats. Israël heeft een vriendschappelijke voetbalinterland tegen de Verenigde Sta ten in Tel Aviv met 3-1 (rust 2-1) gewonnen. In de wedstrijdenreeks in 1974 om de Grand Prix van de internationale tennisfederatie zal weer geld te verdie nen zijn. Er staat een bedrag van onge veer een miljoen gulden op het spel. Opnieuw een bittere pil voor Alf Ramsey: het Engelse voetbalelftal, on langs door Polen uitgeschakeld voor de eindronden van het wereldkampioen schap, leed verder prestigeverlies in de thuiswedstrijd tegen Italië. De Italianan wonnen met 1-0 door een doelpunt dat Capello na de hervatting scoorde. De wedstrijden die vrijdagavond in de lagere klasse zouden worden ge speeld, zijn verschoven naar zaterdag. Alan Hardaker, de secretaris van de league, maakte ook bekend dat de wedstrijden uit de vierde ronde van de league-cup, die volgende week woensdag moeten worden gespeeld, eveneens ’s middags zullen plaats vinden. De wedstrijden zullen dins dag- of woensdagmiddag, ook om kwart over twee moeten beginnen. Hardaker voegde er aan toe, dat er nog geen maatregelen waren geno men voor de wedstrijden van zater dag 24 november. Zouden er dan ook nog moeilijkheden met de energie voorziening zijn, dan zullen de wed strijden ook worden vervroegd. Voor de Europa Cup wedstrijden van woensdag 28 november, FC Twente speelt dan tegen Ipswich Town, is nog geen beslissing genomen. Tf 'v De eindstand in groep zes: Bulgarije Portugal Noord-Ierland Cyprus Zondag speelt Bulgarije de totaal Portugal had bij de rust een 1-0 voorsprong door een doelpunt van Jor- dao in de 34ste minuut. O’Kane scoorde de gelijkmaker in de 63ste minuut. Bulgarije is het tiende land dat zeker is van een plaats in het eindtoernooi. De andere negen zijn: Australië, Argentinië, Brazilië, Chili, Italië, Polen, Schotland, Uruguay en West-Duitsland. DEN HAAG (ANP). Sporttoto 17 van 10 en 11 november heeft zeven winnaars opgeleverd. Deze krijgen elk bruto 16.907.20. De cijfers zijn: Deelnemers: bruto inleg f 1.119.158; prijzenbedrag 473.403.83. Ie, 2e, I f 118.350,95. Ie prijs: 7 winnaars, die elk bruto f 16.907,20 ontvangen. 2e prijs: 493 winnaars, die per kolom f 240 ontvangen. 3e prijs: 8378 winnaars, die per kolom f 14.10 ontvangen. laten zien". De Belgische schrijvers helpen daar flink aan mee. Zoals gezegd dienen zij momenteel slechts ’s lands belang. Aanvoerder Robberechts: „Er zijn vele jaren verlopen voor het publiek in België zo achter het nationale elftal ging staan. Vroeger trok een wedstrijd als BelgiëNederland ook wel, maar toen hadden de mensen niks anders om naar toe te gaan. Bovendien waren er veel toeschou wers die een kaartje kochten alleen om later te kunnen zeggen dat ze er ge weest waren. Dat de mensen nu wel achter de ploeg staan komt door de successen met Goethals en het feit dat de oude kern die nu nog speelt al zo lang bij elkaar is. De Belgische pers heeft aanvankelijk ook wel kritiek geleverd op Goethals. Er is steeds een groep geweest die meer jonge spelers in de ploeg wilde. Goethals voerde toen aan dat België niet meer dan zeven spelers telde van werkelijk in ternationale klasse. In de wedstrijd tegen de Noren heeft hij de jeugd toch een kans gegeven en toen heb ben de critici ingezien dat hij gelijk heeft. Nu geven we hem allemaal een laatste kans. Verliest België zondag, dan zal iedereen - inclusief Goethals - moeten inzien dat we van begin af aan moeten opbouwen in het Belgisch voetbal”. Zondag speelt Bulgarije de totaal on belangrijk geworden thuiswedstrijd te gen Cyprus. West-Duitsland heeft gisteravond met de grootst mogelijke moeite en niet zonder geluk een 1-1 gelijkspel wegge- speelt uit het Hampden Park van Glas gow in de vriendschappelijke interland tegen Schotland. De Schotten namen na vijf minuten een voorsprong door Horton en bleven S weetwatvrouwenwensen 1 ■- Johan Neeskens: plaats vrijwel zeker. BRUSSEL Binst, van 1—-- weer in zijn eentje geoefend. Het is waarschijnlijk dat de verdediger van Anderlecht pas vrijdag werkelijk met de anderen aan de oefeningen zal deelne men en eerst dan zal worden beslist of hij zondag in Amsterdam kan spelen. Trainer Goethals maakte woensdag middag gebruik van de ideale weersom standigheden in Brussel om zijn spelers tamelijk lang aan het werk te houden. Met aanvulling van enkele militaire voetballers werd ook nog een oefenwed strijdje gespeeld. NORT HOLLYWOOD (UPI). De wereldkampioenen Rick Demont (VS) en Kornelia Ender (O.Dld) zijn door het toonaangevende Amerikaanse sportblad Swimming World uitgeroepen tot de zwemmer en de zwemster van het jaar. Demont, een eerstejaars student, was de eerste zwemmer, die op de 400 meter de vier minutengrens doorbrak. In Belgrado werd hij wereldkampioen met een we- relrecord van 3.58.11. Kornelia Ender, een middelbare scholiere van vijftien jaar, vestigde met 57.54 seconden een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag. Ze verbeterde dit jaar ook het wereldrecord op de 100 meter vlinder slag: 1.02.31. Kornelia Ender en haar landgenoot Roland Matthes werden reeds uitgeroepen tot Europese zwemster en zwemmer van het jaar. 8 11- 3 7 10 6 5- 6 1-12 Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (spelers onder de 18 jaar) heeft gistera vond in Den Haag met 0-0 gelijkge speeld tegen Wales. Het was de eerste ontmoeting voor groep 11 voor de kwali ficatie van het jaarlijks toernooi voor nationale jeugdploegen. Behalve Neder land en Wales is Engeland ingedeeld in groep 11. v «v V S„ ‘tjfk ft Ook deze week schenkt Bauknecht weer apparaten naar keuze tot een waarde van 850.-. Bijvoorbeeld deze koel/diepvriescombi- natie. Te winnen voor ƒ1.-! Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88. Breda 01600-23933, m.i.v. jan. ’74 Karolusstraat 14. Oosterhout (NB). zaterdag zo vroeg beginnen, dat de deelnemers ruim in de gelegenheid zijn nog voor de „spertijd” thuis te zijn. Het kampioenschap in Amers foort is van 6 tot en met 8 december. Eredivisieclub FC Den Haag speelt dinsdag 20 november ’s avonds in het Zuiderpark een oefenwedstrijd tegen het Zweedse nationale elftal. De Zweden hebben om dat duel verzocht in verband met het beslissende duel tegen Oosten rijk in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25