REPUBLIKEINSE SENATOR EDWARD BROOKE: Heinemann: president te blijven OUD SPROOKJE IN DONKER LONDEN Schip vermist „Te oud om Voordelig en lekker eten? Vraag naar de wiiiterpot Voor slechts f5.75 inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. •Bi ir 99 Minister Arendt mogelijk opvolger voor ’78 trouwt” elf UO1WERDAG 15 NOVEMBER 1973 2 (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) Grote broer Flink 59 Piano Zorgelijk c Kosten TEL AVIV Israel leeft op het ogenblik in een Nederland-rage. Het is niet overdreven om te zeggen dat Nederland het populairste land van Israel is. Als je de mensen op straat ernaar vraagt, dan krijg je steevast het antwoord: Nederland? Dat is de enige vriend die we hebben overgehouden in de wereld, het enige land dat niet heeft toegegeven aan de Arabische oliechantage. Er is nu een comité op gericht „tot dank en erkentelijkheid aan Nederland”. 1 Als tegenwoordig het 47 hoogste punt van een nieuw bouwwerk is bereikt, klautert er een Fleurop- bioemist naar boven. Onwettig '5 voordelig uit met NS Israel leeft helemaal in een Nederland-rage nen. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ens» t>as- iteel ndse ige- Het zou voor de hand liggen dat het EEG-document dat Nederland ook gete kend heeft, de stemming in Israel zou beïnvloeden. Maar niets daarvan. c te rtig len- s de icale d en „Ik heb van de bevolking honderden positieve reacties gehad”, zegt hij, „en ook van de regering zelf. Zowel Dajan als Golda Meir hebben mij gezegd dat zij het initiatief zeer op prijs stelden, De Nederlandse ambassadeur Jonge- jans heeft dezelfde ervaringen: mensen die bloemen sturen, die bij de ambassade aanbellen en een brief af geven, die lijs ten met handtekeningen sturen alles bij elkaar honderden. „En dat terwijl de Israeli’s toch echt wel andere zorgen aan hun hoofd hebben”, zegt ambassadeur Jongejans. Komende van de Nederlandse ambas sade word ik op straat aangehouden. Of ik een petitie wil tekenen voor Neder- WASHINGTON. De Republikeinse senator Edward Brooke van Massachus- sets heeft op een groepsbijeenkomst van senatoren met president Nixon, de presi dent persoonlijk geadviseerd af te tre den. Een andere senator, die onbekend wenste te blijven, ried Nixon aan zich te oderwerpen aan een onderzoek door het Congres. In beide gevallen zei Nixon op deze voorstellen niet te kunnen ingaan, om dat het „een te gemakkelijke oplossing" zou zijn van de Watergate-crisis. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) „Wat mijn comité gaat doen, is na tuurlijk op strict vrijwillige basis. Van de ambassadeur hopen wij lijsten te Niemand woont te ver weg.om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bioemist. HU sten j de gen. lijst isch het aad op de >ter- geo- ?hap van ani- ver- mr. inx- dat een- jaar. van een „op on- DE KOSTEN van het huwelijk schijnen zo formidabel te zijn geweest dat men in paleiskringen hoort dat kroonprins Charles niet voor 1978 kan trouwen als hij geen koninklijk bankroet wil veroor zaken. De prins was dezelfde woensdag jarig. Op hem is de hoop van het koningsge trouw volk nu gericht. P. sex- land in- ■den ssti- ider n ze der- zo Stoel lijke erlid ;man van hart, safd. r j.l. n te van 't de elde ister. vra- wei- ex- lei- ij in erle- land, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Anne. Voor de Aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, vond de huwelijksinzegening plaats, waarbij het paar elkander „trouw tot in de dood”, beloofde en prinses Anne ver klaarde haar echtgenoot te zullen lief hebben en gehoorzamen. De plechtigheid werd besloten met het wisselen van de ringen en een gebed. De bruid was gekleed in een ivoor kleurige japon en droeg een boeket dat was samengesteld uit vijftien witte ro zen uit Nederland en lelietjes van dalen. land. „Wij willen het Nederlandse volk danken voor de steun die Israel heeft mogen ontvangen in deze oorlog en de Nederlandse standvastigheid niet te bui gen voor de Arabische oliechantage”. Deze petitie wordt aan de Nederlandse ambassadeur aangeboden, zo zeggen de meisjes die op straat om handtekeningen vragen. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) BONN. De Westduitse regerings partijen, SPD en FDP, moeten een nieuwe president voor de Bonsrepubliek zoeken. Gustav Heinemann heeft gister avond in een verklaring voor de radio en televisie toegelicht waarom hij zich niet verkiesbaar stelt voor een tweede ambtstermijn. Een dag eerder hadden Willy Brandt en Herbert Wehner, na mens het SPD-bestuur een laatste po ging gedaan om hun 74-jarige partijge noot over te halen het hoogste staats ambt nog niet op te geven. „Mijn beslissing berust uitsluitend op mijn leeftijd”, aldus president Heenemann. „Bij een herverkiezing schrijft de grond wet de president opnieuw een ambtster mijn van vijf jaar voor. Het is uitgesloten dat ik de eisen van dit ambt tot mijn tachtigste levensjaar zal kunnen vervul len”. Dat zijn partij hem dit laatste niette min heeft gevraagd, heeft zowel te ma- Hileei Seidl begint de brieven voor te lezen. De directeur van een sanatorium met de handtekeningen van 150 patiën ten. Huisvrouwen, studenten, hooglera ren en ook soldaten. Een kaart van een soldaat die via de radio aan het front over Nederland heeft gehoord en schrijft dat hij bereid is als hij verlof krijgt een dag benzine uit te sparen voor Nederland. De initiatiefnemer is de vakbondslei der Hileel Seidl, dezelfde man die de vorige week voorstelde dat Israel één dag benzine per week zou moeten af staan aan Nederland. Dat voorstel was meer als gebaar bedoeld dan dat het politiek haalbaar was, zoals Seidl zelf ook toegeeft. President Nixon en zijn vrouw kwamen volkomen onverwacht op het verjaars feest van senator Wallace Bennet bin nenvallen, waar zij het „Lang zal ze leven" ten gehore brachten. De senator van de Amerikaanse staat Utah vierde zijn 75-jarige verjaardag. De verjaar- dagsvisite behoort kennelijk tot een van de koortsachtige pogingen van Nixon om zijn steeds slechter wordende image in de Verenigde Staten te verbeteren. goot worden aangetroffen, is er weinig reden tot opwinding voor de met de hand gestikte witzijden huwelijksjurk van prinses Anne. Daarbij dreigt het land in complete anarchie te vervallen als de werkers in de energiebedrijven van de oliecrisis gebruik maken en het land nog een extra trap nageven. De nieuwsbulletins op de Britse radio en televisie beperkten zich woensdag geheel tot het vrolijke feest op Bucking ham Palace. Diezelfde avond lagen Lon den en de rest van het land gedeeltelijk in het donker. Als onderdeel van de noodtoestand mogen er geen 'eonlichten en schijnwerpers meer worden ontsto ken, afgezien van de verordening dat staatsambtenaren tien percent minder elektrische kacheltjes mogen branden. Het weekblad Times herinnert er deze week nog eens aan dat prinses Anne op de derde plaats van onderen staat op de lijst van Engelse populaire personen. Het blad meldt dat de prinses zo weinig enthousiasme heeft getoond voor het vervullen van koninklijke plichten, dat het koninklijk huis haar als representa tief figuur zal laten vallen, en men van haar na de dag van vandaag weinig meer zal horen. Dit neemt niet weg, dat het goede oude sprookje van de koetsen en de Nu zeker is dat Heinemann aftreedt, is echter te verwachten dat de SPD toch haar aanspraak op de hoge functie sterk zal laten gelden. Terwijl vroeger ge noemde kandidaten als Heinz Kühn, de minister-president van Noordrijnland- Westfalen, en Georg Leber, de minister van Defensie, wat op de achtergrond zijn geraakt, is de laatste dagen minister van Arbeid, Walter Arendt, als grootste kanshebber naar voren gekomen. Arendt is in alle stilte de meest suc cesvolle minister in hpt kabinet-Brandt. De 46-j. bewindsman is in zijn optreden en in zekere zin ook qua uiterlijk de bescheiden representant van de arbeiders partij, van wie men zich kan voorstel len dat zijn eerst reactie op de mogelij ke kandidatuur was: het hangt ervan af of mijn vrouw het wil. Heinemanns opvolger zal vermoedelijk op 15 mei door de zogenaamde Bonds vergadering - een vergroot parlement - in Bonn worden gekozen, nu West-Ber- lijn voor een dergelijke plechtigheid niet meer beschikbaar is. Heinemann treedt op 30 juni af. Op andere fronten van de ophelde- ringscampagne van het Witte Huis is aangekondigd dat de president ook niet door de rechtbank opgevraagde geluids banden openbaar zal maken. Volgens Nixons medewerker, generaal Haig, zou den die banden aantonen dat Nixon onschuldig is en pas op 21 maart door John Dean volledig werd ingelicht. Op een van deze banden zou Nixon, aldus Haig, verschillende malen geschokt heb ben uitgeroepen: „Mijn God, dat is alle maal in strijd met de wet!” Ook zou Nixon een beëdigde schrifte lijke verklaring over zijn onschuld openbaar willen maken, maar rechter John Sirica heeft gelast dat deze nog niet uitgegeven kan worden. Bij al deze verschonende activiteiten blijkt Nixon echter bezwaar te blijven maken tegen Op het partijcongres van de FDP in Wiesbaden, dat gisteren werd afgesloten, is echter sterke druk op Scheel uitgeoe fend om voorzitter van de partij te blijven, nu die, onder zijn leiding, snel stijgt in de gunst van de kiezers. Scheel zelf wil zich voorlopig van commentaar onthouden, waaruit zou kunnen blijken dat zijn eerder getoonde belangstelling voor het presidentschap niet fteheel is verdwenen. LONDEN Prinses Anne is getrouwd. Het huwelijk van het jaar werd gisteren in de Londense Westminder Abbey gesloten in tegenwoordigheid van 1.500 gasten en in de hele wereld bekeken door naar schatting 500 miljoen televisiekijkers. De be langstelling langs de route die van Buckingham Palace via de Mall en Whitehall naar de kerk voerde, was indrukwekkend en naar men mag aannemen recht even redig aan de behoefte om zich te distantiëren van het dagelijks gebeuren in Engeland zelf. bepluimde officieren als een levende operettefilm de mensen meer dan goed heeft gedaan. En ditmaal heeft prinses Anne haar eenmalige rol als stralende bruid voortreffelijk vervuld. De bijeenkomst met de senatoren maakte deel uit van een koortsachtige Witte-Huiscampagne om Nixons presi dentschap te redden. Vandaag zou Nixon drie bijeenkomsten hebben met Republi keinse en Democratische Congresleden. De verslagen van het nut van deze public-relationszittingen lopen uiteen. Op sommige van deze vergaderingen geeft de president een uiteenzetting over het Midden-Oosten en de energiecrisis, om pas aan het eind iets over Watergate te zeggen. Senator Philip Hart van Michigan, een liberale Democraat die als vierde senator het aftreden van Nixon heeft geëist, zei dat deze bijeenkomsten niet veel meer waren dan „een onderdeel van een geor kestreerd plan om Nixons aanzien te herstellen en wanneer dat de enige nieuwe noot is, dan zal die muziek niemand overtuigen”. (De drie andere senatoren die Nixons aftreden hebben geëist, zijn Daniël Inouye, Edward Brooke en John Tunney). DE REGERINGSEQUIPE onder aan voering van premier Heath zat met zor gelijke gezichten in het koor. Wie alleen ontbrak was de minister van Buitenland- maar dat ik er om politieke redenen maar niet verder op moest aandringen”. „Het comité dat nu is opgericht”, zo legt Hileel Seidl uit, „wil symbolische gebaren maken van solidariteit, dank en erkentelijkheid. Wij willen schoolkinde ren in Nederland laten corresponderen met schoolkinderen in Israel. Wij willen de kinderen in Nederland sinaasappelen sturen, niet omdat we denken dat ze het nodig hebben, maar als gebaar. Ik heb al petities met honderden handtekeningen gekregen uit alle lagen van de bevol king”. „Op het ministerie van buitenlandse zaken heb ik enige misverstanden uit de weg moeten ruimen”, zegt de heer Jon gejans. „Maar dat heeft voor de mensen hier niets uitgemaakt. Ze projecteren Nederland op zichzelf en kunnen dan heel gemakkelijk begrijpen hoe een klein land als Nederland dat economisch De CDU, die geen kans heeft voor een eigne kandidaat, deed gisteren een beroep op de SPD en FDP om het president schap niet tot volgend onderwerp van politieke strijd te maken. kerk de trompetters van de militaire muziekschool er glorieus naast bliezen. Niet-Engelsen moeten zich bovendien de begroetingsmelodie voor prinses Anne bij het betreden van de kerkelijke blau we loper hebben herinnerd als vroeger htt befaamde Oostenrijkse volkslied „Gott erhalte Franz den Kaiser”, dat hier wat anders heet. Zo was er voor de kijkers weer het zeer verhelderende commentaar toen er koetsen met lager geplaatste familiele den voorbij draafden waarin zich geen ramen bevonden. De commentator sprak: „Wat een prachtige koetsen, al leen jammer dat er geen ramen in zitten en je dus niet kunt zien wie erin zitten”. imse Vol- litie, snde erg prak iting krijgen met lagere en middelbare scho len in Nederland. Initiatieven om con tacten te leggen tussen schoolkinderen hoeven wij nauwelijks te ontplooien. De kinderen zelf tonen die initiatieven, op de scholen wordt vanzelf al over Neder land gesproken, het land dat zo flink is en waar de mensen zo aardig zijn”. Een andere zaak is, dat ook de Hista- droet de nadruk gaat leggen op de aankoop van Nederlandse goedren. „Wij hebben een ambachtsschool en besloten is nu Nederlandse machines te kopen. Dat willen wij ook op grotere schaal gaan doen, alles zoveel mogelijk Neder lands kopen”. Gisteren zijn zestig Nederlandse zware vrachtwagens in de haven van Haifa aangekomen met chauffeurs. Het Israëli sche nieuws citeerde de vrachtwagen chauffeurs, die bij aankomst gezegd had den dat zij bereid zijn om zestien uur per dag te werken om overvolle havens van hun overlast te ontdoen. Beter voor het image van Nederland had het niet gekund. ken met de algemene waardering voor president Heinemann, als met het pro bleem dat er geen opvolger klaar staat. Heel hoffelijk is in SPD-kring al eens gezegd dat het best een FDP-man zou kunnen zijn, waarbij dan louter werd gedacht aan de populaire minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel. De rechter deed uitspraak in een door de consumenten-kampioen Ralph Nader, en drie Congresleden aanhangig gemaakt proces. Cox die professor wordt in Enge land heeft al verklaard geen herbenoe ming te willen aanvaarden. Advocaten van Nader zeiden echter dat het belang van de gerechtelijke uitspraak is dat de president op deze manier wordt aange zegd dat hij zich niet zonder meer kan ontdoen van de opvolger van Cox, Leon Jaworsky. Verder blijft het twijfelachtig of het nieuwe Witte Huis-offensief om de pu blieke opinie ten guste van Nixon te beïnvloeden succes heeft. Naar schatting zijn er in het Conges en op hef Witte Huis sinds het ontslag van Cox nu bijna een miljoen brieven en telegrammen ontvangen, waarvan het overgrote me rendeel het aftreden of de afzetting van Nixon eist. Nixons rationalisatie om niet toe te geven aan deze pressie tot aftreden, gaf hij op een van de bijeenkomsten met de Congresleden. Hij zei toen dat zijn aftreden negatieve uitwerking zou hebben toekomstige regeringen” omdat hij schuldig is, en dat aftreden alleen maar omdat de opinie-onderzoeken aantonen dat hij niet populair is, niet in overeen stemming zou zijn met het Amerikaanse systeem. van haar grote broers afhankelijk is, niet tegen de druk van de andere EEG- landen op kan”. Dat is wat je in het algemeen op straat ook hoort. Een enkele voegt daar aan toe: „De regering doet nu iets an ders dan het volk wil. Maar een rege- ringsbeslissing kan niet de mentaliteit van een heel volk veranderen”. Ook Hileel Seidl is het daarmee eens. „Natuurlijk zijn wij kwaad over dat EEG-document”, zegt hij, „maar dat kun nen we Nederland niet aanrekenen”. Hij vertelt hoe zijn Hollandse sympathie is begonnen toen hij gedurende de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp zat. In dat kamp was een Nederlandse kampbewaker, die goed was en joden hielp. Dat heeft hem voorgoed een band met Nederland gegeven. een ondervraging door de voltallige Wa- tergate-commissie onder leiding van se nator Sam Ervin. Het Witte Huis heeft laten dóórsche meren dat Nixon er geen bezwaar tegen zou hebben om alleen door Ervin en senator Howard Baker, de Republikeinse vice-voorzitter van de commissie, onder vraagd te worden. Ervin heeft deze sug gestie echter onmiddellijk van de hand gewezen, en zei dat hij alleen met de voltallige commissie de president wilde ontmoeten. Bij de plotseling door het Witte Huis ontwikkelde energie schreef de pro grammering blijkbaar ook een onver wacht bezoek voor, dat president Nixon en zijn vrouw aan een verjaardagsfeest van een senator brachten, waar de pre sident zich achter de piano zette om het verjaardagslied te spelen. De regering heeft zoals bekend de noodtoestand afgekondigd, gas en licht vallen uit door stakingen en olie door de toestand in het Midden-Oosten. Wie geld wil lenen om een huisje te kopen, moet nu al 13 percent rente betalen. De winter ziet er somber uit. Hoewel er regen was voorspeld, bleek het weer stralend, en de wolken kwa men pas toen de bruiloftsgangens aanza ten aan wat men „het ontbijt” noemde, maar wat in feite neerkwam op een lunch in Buckingham Palace. De politie kon opgelucht, ademhalen; men had min of meer gerekend op bomaanslagen, het zij van Ierse extremisten, hetzij van anderen. Zelfs de tunnels van de onder grondse die onder de route doorliepen, waren met argusogen bewaakt geweest. Daarbij was ook nog iemand over de sleep gestruikeld en iedereen had zijn rol goed gespeeld. Inmiddels heeft een rechter het ont slag van de speciale aanklagerArchibald Cox door de waarnemend minister van Justitie Bork, die in opdracht van Nixon handelde, in strijd met de wet ver klaard. Nog de om eren i lid rapt In de Westminster Abdij waren gisteren ongeveer vijftienhonderd gasten, onder am- hem cuut allen die aoei- sn. T? j restaurants. DEN HAAG (ANP). Het op 3 no vember uit Narvik vertrokken Cyprische vrachtschip „Theodore A S” wordt sinds het vertrek uit deze Noorse havenstad vermist. Vermoed wordt dat het 13.834 ton metende schip uit Famagusta tijdens noodweer is vergaan. Aan boord bevon den zich 31 opvarenden. se Zaken, sir Alec Douglas Home, die met een ernstige verkoudheid in bed ligt. De regering heeft geen reden tot la chen. Terwijl in Noord-Ierland een nieuw bommenoffensief is begonnen, ditmaal van de zijde der protestanten en opnieuw kinderen en pubers met gebon den handen en kogels in het hoofd in de Weet u dat vroeger verteld werd dat de bloemetjes van de Monnikskap door kabouters en elfjes als muts werden gebruikt. U leest erover in het Fteurop-bloemenboek. Spaarde gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bioemist. WAT DE wereld op de tv allemaal zag: het stofje dat de koninklijke stofopve- gers bijna vergeten waren van het he melsblauwe loper te lichten vlak voor het bruidspaar de kerk betrad; en de trek van lijfelijke pijn ronde mond van prins Philip toen bij het betreden van de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3