Alternatieve speelplaatsen Cultuurnota: uitgangspunt B voor toekomstig gemeentelijk beleid GASHOUDER - BROK ELLENDE Jeugdige fietser ernstig gewond Regionale Tegenwind tuinders Nog vele problemen op onderwijsgebied HOUD DE ZON IN HUIS GUNSTIGE ONTWIKKELINGEN IN HET SPORTGEBEUREN SPIJKER Opnieuw jazz in Micro Theater Minder klachten over strand g' T I ambulancedienst V ara-speelgoed i i RH 1 BSCR WIL GEGEVENS UIT GROOTS OPGEZETTE ENQUETE Overleg over speeltuinbeleid NU B GEEN SUBSIDIE VOOR DOCUMENTATIECENTRUM SCHOOLSPORT BIJNA „OVERVOERD” DONDERDAG 1 5 NOVEMBER 4 1973 IJMUIDER COURANT - DOf r Df Scholengemeenschap Terugloop V vra| van legt het dat gek Schoolzwemmen Beleidsuitgangspunt sss sEsEEE Schoolsport Verzadigd Subsidies Sporthal (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) „Een termijn, waarbinnen een afge- (Van een onzer correspondenten) culturele van een (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) voor fat' WWW/ //xxxwxxx Snelliusstraat 23-27, IJmuiden Telefoon 1 56 53 Maak in de herfst uw huis weer goed gezellig. Kom nieuwe ideeën opdoen in onze rijk gesorteerde afdeling. Ga op jacht naar nieuwe vormen en zonnige kleuren. SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN BEVERWIJK. Wat de sport betreft wordt in de aanbiedingsbrief bij de ge meentelijke begroting voor 1974 voldoe ning uitgesproken over een aantal ont wikkelingen. de uitwerking kaart het inzamelen van de meningen die in Beverwijk zelf op dit gebied leven Een van de discussiepunten was een brief van het gemeentebestuur, waarin de agrariërs worden uitgenodigd met dit bestuur van gedachten te wisselen over het vraagstuk van het al of niet toe staan van derde bedrijfswoningen in het tuinbouwgebied. De heren Vrucht, Wen- tink en De Vries zullen de CBTB tijdens deze besprekingen vertegenwoordigen. De park Zo geste zich prob wel niet, voor lieve kum licht niste Oe star’ Veis mee: maa ver! eens „Ha. VOOI B star van eeni een het rek een mei 1 cr kit -A' U: duic ke te i star gba; ken ven' r i i s 1 C eve bes taa hee V opv tot WO col vol vo< d h E Si b r t d k te to w b( ir P R vi d< e ti De organisatie van het schoolzwem men heeft aan de verwachtingen vol daan. Bij de schoolexamens slaagt zeker 95 percent van de leerlingen dë eerste maal. Onderzocht wordt of het mogeljjk engewenst is het schoolzwemmen te ver plaatsen van de leerjaren 3 en 4 naar de leerjaren 2 en 3. Vanuit deze opvatting van het begrip „cultuur” heeft de stuurgroep als voor lopig beleidsuitgangspunt vastgesteld, dat de actieve cultuurparticipatie (daadwer kelijke cultuurbeoefening) in het plaatse lijk beleid in Beverwijk méér aandacht verdient dan de receptieve cultuurparti cipatie (passieve cultuurbeoefening, zoals het bijwonen van een concert). Met andere woorden: het cultuurbeleid moet trachten een bijdrage te leveren aan de zelfontplooiing van de mensen, aan de mogelijkheid om zelf actief en bewust eigen mogelijkheden en vaardigheden te hanteren. BEVERWIJK. Zeer binnenkort kan de raad een voorstel verwachten inzake de bouw van een nieuwe school ten behoeve van de openbare kleuterschool „Kleutertuin”; in een wat later stadium zal een voorstel volgen inzake nieuw bouw ten behoeve van de openbare kleuterschool „Kleuterdorp”. Dat delen burgemeester en wethouders mee in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegro ting. BEVERWIJK. Tijdens de ledenver gadering van de afdeling Beverwijk en omstreken van de Chirstelijke Boeren en Tuindersbond heeft voorzitter T. Wentink de stormwinden van de laatste dagen symbolisch genoemd voor de te genwinden die de agrariërs te verduren krijgen. De heer Wentink doelde daarbij speciaal op de glastuinbouw, nu de ener gievoorzieningen stagneren. Daarin wordt ook gemeld, dat de ver vanging van de kleuterschool „Kleuter dorp” niet, zoals eerder werd aangekon- digd, tegelijkertijd gepaard zal kunnen gaan met de bouw van een aula ten behoeve van de openbare lagere Vondel school. Hoewel bij de ontwikkeling van het bouwplan voor de kleuterschool wel rekening is gehouden met de bouw van die aula moet daar om financiële rede nen voorlopig van af worden gezien. In de begroting gaat het gemeentebe stuur er vanuit, dat de Regionale Onder wijsbegeleidingsdienst niet eerder van start zal gaan dan per 1 juli 1974. Voor het tweede halfjaar is een bedrag van 45.000,- op de begroting gezet voor deze dienst. De dit jaar getroffen regeling, waarbij de jaarlijkse schoonmaakbeurt en het dagelijks legen van de op het strand geplaatste afvalkorven aan een aanne mer werd opgedragen, heeft volgens B. en W. goéd voldaan. Men hooptdeze regeling in 1974 te continueren. De doelstelling achter de cultuurnota Is tweedelig: ten eerste wil men de huidige culturele situatie in Beverwijk inventariseren door middel van: het nader bekijken van de financiën, subsidies en accommodaties; en in de tweede plaats dienen in de nota beleidsaanbevelingen te worden gefor muleerd. CASTRICUM. Een 12-jarige jon gen uit Castricum is woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes ernstig ge wond geraakt bij een verkeersongeval op de Van Oldebarneveldweg. De knaap is met vrij ernstig letsel in het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk opgeno men. differentiatie worden gezocht, waardoor elke soort sport beter tot recht kan komen. Geen subsidie krijgt de Stichting on derwijs informatie- en documentatiecen trum Midden-Kennemerland (gevestigd in de KPAB). Naar het oordeel van B. en W. dient eerst te worden afgewacht in hoeverre en op welke wijze dit cen trum zal worden geïntegreerd in de regionale onderwijsbegeleidingsdienst. Wel kan de raad binnenkort een voor stel verwachten inzake de keuze van een andere toetsingsmethode in verband met de toelatingsprocedure voor het voortge zet onderwijs. B. en W. hebben de in druk, dat de tot nu toe gebruikte zoge noemde CITO-toets niet meer acceptabel kan worden geacht. Het is dan ook de bedoeling, dat de nota zich qua inhoud niet zal verliezen in hoogdravend getheoretiseer: het moet een concreet discussiestuk worden dat de aanzet zal leveren tot een beter en doelgerichter cultuurbeleid. De stuur groep hoopt, dat de cultuurnota noch in vergeten bureauladen verdwijnt, noch gedurende talloze jaren als „bijbel” zal worden gehanteerd. Voortdurende aan passing van de nota aan actuele ontwik kelingen acht men van het grootste belang. In samenwerking met het Regionaal Instituut voor het Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden Kennemerland is een poging ondernomen om per 1 augustus 1974 tot stichting van een scholenge meenschap voor lager beroepsonderwijs over te gaan. Het lag in de bedoeling hierin onder te brengen de openbare school voor leao, de openbare huishoudschool en de nog te starten openbare lts. Gezien de problemen rondom de toe komstige huisvesting van de school voor leao, als onduidelijkheden rond de start van de openbare lts en de tot nu toe bestaande bedenkingen bij het personeel, vooral ten aanzien van de grote omvang van een dergelijke scholengemeenschap, wordt thans overwogen, als tussenfase, een gemeenschap huishoudschool-lts). Het overleg hierover verkeert volgens de Be- verwijkse begrotingsnota nog in een be ginfase. zogenoemde samenwerkingsschool. Dat zou kunnen leiden tot een samengaan van de H. Hartschool en de Wilhelmina- school. Voor de definitieve huisvesting van de school voor buitengewoon onderwijs „De Heel wat gesprekken vinden er in onderwijskringen plaats over de conse quenties van de vermindering van het aantal leerlingen. Hoewel thans nog niet zo duidelijk zichtbaar, moet worden ver wacht dat in de jaren 1978 en volgende het leerlingenbestand over de gehele li nie sterk zal teruglopen. In Wijk aan Zee is al een werkgroep opgericht, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van oprichting van een De stuurgroep ziet dit enquête-onder- deel beslist niet als een „behoefte peiling achteraf”: ,Het gaat er in deze niet om of er zo’n centrum moet komen”, aldus de stuurgroep, „dat is immers al door de raad vastgesteld maar juist waarvoor je zo’n centrum zou kunnen gebruiken. Een behoeftenpeiling aan een cultureel centrum geeft nooit een zuiver beeld: nieuwe voorzieningen scheppen immers geen behoeften, je kunt alle mogelijkhe den tevoren nooit overzien. Wij hopen dat op grond van de enquête-gegevens richtlijnen voor het gebruik van het centrum kunnen worden vastgesteld, dat wij de beheerder of directeur indicaties kunnen verstrekken omtrent mogelijke nieuwe activiteiten, zodat hij zijn beleid op gegevens kan baseren. Wat in de enquête omtrent het ontmoetingscen trum wordt gevraagd, is in feite niets meer of minder dan een brokje markt onderzoek, dat gemeente en beheerder mogelijk in het uitstippelen van het centrumbeleid enig houvast kan bieden.” BEVERWIJK. In toenemende mate wordt de laatste jaren aandacht ge vraagd voor alternatieve speelmogelijk heden voor de jeugd. In Beverwijk heeft met name de Serviceclub (Junior Ka mer) een voorstel ontworpen. Gestreefd is daarbij naar speelplaatsen die toegan kelijk zijn voor alle kinderen en waar ingewikkelde speelwerktuigen ontbreken. Het college van B. en W. heeft grote waardering voor het werk van de plaat selijke speeltuinverenigingen, maar is van mening, dat daarnaast of daarvoor andere mogelijkheden moeten worden Z3 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Op verzoek van de gemeente Beverwijk zal de stuur groep cultuur en recreatie van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad een cultuurnota uitbrengen. Deze nota, waar tientallen verenigingen en in stanties uit Beverwijk en omgeving middels een enquête de gegevens voor zullen aandragen, zal in het najaar van 1974 aan het dan na de ge meenteraadsverkiezingen zittende college van Burgemeester en Wet houders worden aangeboden. Afgezien van het belang voor de verenigings besturen, die voor een inventarisatie van de plaatselijke mogelijkheden op sociaal-cultureel terrein voortaan op de nota zullen kunnen terugvallen, zal de nota zich vooral waar moeten maken als uitgangspunt voor het toe komstige gemeentelijke cultuurbeleid. en accommodaties puntsgewijs worden behandeld. Iedere sector zal worden af gesloten met een inventarisatie van de wensen en problemen en een hoofdstuk „aanbevelingen”. Om voldoende gegevens over elke sec tor afzonderlijk bijeen te krijgen, is de stuurgroep waarin op persoonlijke ti tel zitting hebben genomen de heren J. van den Berg (voorzitter), B. Machielse, S. Tjalsma en de dames C. M. T. Zeijl- mans, I. Berghauser-Pont en A. Jansen (stafmedewerkster BSCR) voorne mens de besturen van een tachtigtal plaatselijke verenigingen en instellingen te polsen. Dit polsen geschiedt in de vorm van een uitgebreide enquête, die door speciaal geïnstrueerde enquêteurs in de periode van 22 november tot en met 18 december zal worden afgenomen. •x-z-v ,-xy..z... (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Veel pessimistischer dan zijn Heemskerkse collega laat de Beverwijkse wethouder voor Volksge zondheid zich in de aanbiedingsbrief bij de begroting uit over een spoedige tot standkoming van een regionale ambu lancedienst. rond voorstel aan de raad kan worden gedaan, kan thans nog niet worden ge noemd”, aldus de Beverwijkse medede ling, die volgt op de weinig zeggende verklaring, „dat verscheidene problemen nog om een oplossing vragen.” In dit kader is uiteraard de inhoud van het woord „cultuur” waaraan vele interpretaties en betekenissen worden toegekend, van groot belang. De stuur groep heeft voor de volgende uitvoerige omschrijving gekozen: „Cultuur kan men opvatten als het streven om aan de maatschappelijke werkelijkheid een zin, betekenis, verbeelding te geven. Cultuur beleid is dan gericht op de kwaliteit van deze vormgeving-aan-het-bestaan. De kwaliteit van het bestaan vindt onder meer zijn oorsprong in een zo groot mogelijke ontplooiing van de menselijke vermogens tot handelen, expressie en oordeelsvorming. In het cultuurbeleid dient té worden gestreefd naar het reali seren van optimale mogelijkheden voor de ontwikkeling van mensen.” BEVERWIJK. Nu gebleken is, dat men de antenne-installatie voor de eventuele kabeltelevisie in Bever wijk even goed op het Stadskantoor kan plaatsen als op de overbodige gashouder, is er een potentiële gega digde weggevallen voor die gashou der, waar de gemeenten die via een gemeenschappelijke regeling het gas bedrijf in Beverwijk beheren nu ei genlijk geen raad meer mee weten. Voordat de kabeltelevisie zich aan diende waren er verschillende, in de Beverwijkse begrotingsnota niet met name genoemde, gegadigden, maar bij een gesprek vielen al direct verschei dene af. Gedacht werd aan het gebruik van de gashouder voor opslag, voor recla medoeleinden en zelfs werden er wil de ideeën geopperd voor een restau rant, een draaiende lichtkrant en der gelijke. Maar vergeten werd daarbij vaak, dat de wand van het enorme gevaarte maar zeven millimeter dik is en dat er geen plafond in zit. Als je beneden boeh roept is het alsof er boven een onweer los barst. Gewoon laten staan? Maar het on derhoud kost tonnen per jaar. Degene die de gashouder zou willen gebrui ken moet dan ook het onderhoud betalen. Met die onderhoudskosten zit nu het gasbedrijf opgescheept. Er zit ten ook nog tonnen kapitaalslasten op. want het geval is eigenlijk nog betrekkelijk nieuw. De gashouder is nauwelijks in gebruik geweest, want toen het gevaarte klaar was kwam het aardgas. Sindsdien kost het brok ellende eerst aan de gemeente Bever wijk en nu aan de in het gasbedrijf deelnemende gemeenten (Heemskerk, Castricum, Uitgeest, Akersloot, Lim- men en Beverwijk) zo’n kwart mil joen gulden per jaar- ’t Is dat het gasbedrijf volgens de raming in 1974 toch nog zo’n f 1.320.000,- winst zal maken, maar een dikke strop blijft het. Sloop lijkt de enige oplossing. De schrootwaarde zou dan nog een beet je opwegen tegen de sloopkosten. De fundering kan dan mogelijk blijven zitten voor degene die het vrijkomen de terrein zou willen benutten, bij voorbeeld de buurman, de veilingver eniging Beverwijk. BEVERWIJK. De vier kienavonden ten bate van de Vara-speelgoedaktie zijn financieel een succes geworden. De tota le opbrengst was ƒ2793,29. De inhoud van de fles was 380,25. Voor een definitieve huisvesting van de openbare Prins Bernhardschool voor Mivo wordt nog naarstig naar een oplos sing gezocht. Daarbij wordt rekening gehouden met de aanwezigheid van leeg gekomen of in de toekomst nog leegko mende bestaande schoolgebouwen. De heer Splinter gaf een toelichting op de gang van zaken rond de eventuele vrijwillige verkaveling in de Buitenlan den (Wijkermeerpolder). De leden van de overzijde van het Noordzeekanaal waren niet bijster te spreken over de houding van het be stuur dat de protestvergadering in „Treslong” over de opwaardering van de gulden niet heeft bezocht. De bloembollenkwekers spraken tij- ■$dens de vergadering over de naar hun -‘mening verouderde maatregelen met be trekking tot de tulpen. Ook de start van de schoolsportcom- missie is verheugend geweest. Zeker 70 percent van de Beverwijkse lagere scho len nam aan alle aktiviteiten deel. De commissie is thans bezig zich een beeld te vormen op welke wijze in het kader van de schoolsport verder moet worden gewerkt. Volgens de commissie moet er voor gewaakt worden, dat de jeugd (ge zien de grote aanmelding bij elke aktivi- teit) niet „overvoerd” gaat worden met allerlei soorten van sport in een beperkt aantal maanden. Er zal naar een betere In de nota zullen onder meer de sectoren muziek, toneel en dans, beel dende kunsten, vormings- en ontwikke lingswerk, hobbyverenigingen, historie, samenwerking op cultureel terrein, be leidsinstrumenten (o.a. subsidieregeling) geboden. De beschikbare subsidie blijkt een te beperkt aantal kinderen ten goe de te komen, aldus B. en W. in de begrotingsnota. Het college is van mening dat voor 1974 een pas op de plaats moet worden gemaakt en dat over de toekomstige beleidslijnen overleg moet worden ge pleegd met de speeltuinverenigingen, met de Nederlandse Unie van Speeltuin- organisaties en met de Junior Kamer. Eveneens wil men aandacht besteden aan het activiteitenpakket van de speel tuinverenigingen in relatie tot die van de club- en buurthuizen. Het college verwacht binnenkort het onderzoek af te ronden naar reeds vele jaren aanhoudende klachten over een voor verhuur beschikbaar gebouwtje van één der speeltuinverengingen. De klach- ten betreffen overlast aan omwonenden. BEVERWIJK. Vrijdagavond 16 no vember staat de tweede jazz-bijeen- komst van het seizoen van het Micro Theater voor de deur. Na het succes van de eerste voorstelling met Herman de Wit in de hoofdrol, speelt nu het Rein de Graaff/Dik Vennik kwartet, dat van 1964 af reeds samen speelt. Het kwartet wordt gecompleteerd door Henk Haverhoek, bas en Erik Ineke, drums. De kaarten voor dit jazz-gebeu- ren zijn verkrijgbaar bij de bekende ver koopadressen: Reisbureau Ruijs- Intra- ned, Beverwijk, reisbureau Orion te Heemskerk, Sigarenmagazijn Oosterwijk, Heemskerk en bij de WV te IJmuiden. In concreto is de stuurgroep van me ning, dat aan bijvoorbeeld het creeëren van repetitieruimten die de actieve amateuristische en professionele cul tuurdeelname kunnen bevorderen meer aandacht dient te worden ge schonken dan aan die activiteiten en voorzieningen, die receptieve cultuur deelname mogelijk maken, zoals bijvoor beeld de uitkoop van een groot orkest. Muziekonderwijs, zo stelt de stuurgroep in deze illustrerend, dient in de eigen woonplaats te worden gegeven: voor het beluisteren van een groot orkest zijn in de regio mogelijkheden te over, is er aanbod genoeg. sa vx-zy.-z. wwv WsXs - -X", - Av'.. ■<-.■ v. ,-.sW„ vv-. z-..-a. sss/,,.-s. Het beeld inzake de in Beverwijk beschikbare binnensportaccommodaties is niet ongunstig. Sporthal, Moriaan en Aagtenhal hebben hun bestaansrecht duidelijk bewezen. De behoefte aan gymnastieklokalen voor sportdoeleinden is volgens B. en W. verzadigd. B. en W. achten het van belang, dat de bestaande subsidieregeling voor de jeugdsport wordt verbeterd. Voorts zullen in het komend begro tingsjaar voorstellen aan de raad wor den gedaan die aan de plaatselijke zwemverenigingen de mogelijkheid zal bieden subsidie te verkrijgen in de ge maakte kosten wegens huur van zwem baden. B. en W. achten het ook verant woord een hogere bijdrage te verlenen aan de Schoolsportcommissie basisonder wijs - (middels de enquête) O het vaststellen van de plaats van het Beverwijkse culturele leven temid den van de landelijke en regionale ont wikkelingen De sporthal voldoet volgens B. en W. uitstekend. Het totaalgebruik door de scholen van de sporthal wordt door het cursusjaar 1973-1974 op 2400 kfokuren geschat. Daarnaast worden ongeveer 100 uren bennt voor vcrreh'”ende buitenschoolse WIJK AAN ZEE. Het aantal klachten over verontreiniging van het strand is dit jaar, ondanks een druk strandbezoek aanmerkelijk minder ge weest dan in voorgaande jaren. De bevindingen en conclusies die hier uit voortkomen zullen met de enquête resultaten, die tijdens hearings met de belanghebbenden zullen worden bespro ken, in het concept-rapport worden ver werkt. Dit concept-rapport moet eind maart zijn gereedgekomen: eind juni hoopt men het definitieve rapport te hebben samengesteld. Met de officiële aanbieding daarvan wacht men, zoals vermeld, tot na de raadsverkiezingen. In de enquête, zoals deze binnenkort van start gaat, wordt gevraagd naar de situatie van de verenigingen op zich (bestuurssamenstelling, ledenbestand, ak tiviteiten, accommodatie, financiële mid delen), waarnaast wordt ingegaan op vragen als „Wat is uw mening over het culturele leven in Beverwijk in het algemeen”, „Hoe staat u tegenover de aktiviteiten van de BSCR” en „Hoe is het contact tussen de verenigingen on derling”. Een apart hoofdstuk in de enquête vormt het in Beverwijk te bou wen ontmoetingscentrum: de besturen worden verzocht mee te delen of zij van het centrum gebruik denken te maken en eventueel aan te geven welke nieuwe activiteiten dit centfum zou moeten sti muleren. Gehoord worden vertegenwoordigers van alle sectoren op sociaal-cultureel terrein in Beverwijk, waarnaast infor matieve gesprekken worden gehouden met mensen uit het club- en buurthuis werk, de bibliotheekdirectrice, de bestu ren van het Microtheater en de Stedelij ke Muziekschool en individuele burgers. Met het bestuur van de Beverwijkse Sportraad wordt nog besproken of het wenselijk is, de denksportverenigingen in de enquête waaraan mej. dra. C. Wiersma van de PROA technisch advies verleende te betrekken. Door middel van gesprekken en het bestuderen van schriftelijk materiaal zal de stuurgroep zelf zich oriënteren op de ontwikkelin gen in regio en provincie. Zevensprong” in het schoolgebouw Ro- merkerkweg 36 zijn de schetsplannen tot verbouwing van dit pand bij de bouw kundige hoofdinspectie ingediend. Van het verkrijgen van een urgentie- verklaring hangt het af of in 1974 nog kan worden begonnen met de verbou wing. De voorbereiding voor de nieuwbouw van de Cupertinoschool is zo goed als afgerond. Met het schoolbestuur is nog overleg gaande over de oprichting van een zelfstandige vbo-school op samenwer- kingsbasis. In samenhang daarmee wordt voorts nagegaan in hoeverre het moge lijk is ook de bestaande Emmaschool en Cupertinoschool in een samenwerkings verband onder te brengen. Dat zal na tuurlijk consequenties hebben ten aan zien van de huisvesting van deze scho len, maar de nieuwbouw van de huidige Cupertinoschool behoeft daardoor niet te stagneren. Volgens B. en W. zou bijvoor beeld gedacht kunnen worden aan één van de twee (dan nieuwe en geheel vernieuwde) gebouwen te bestemmen voor de samenwerkingsschool voor blo en het andere voor de samenwerkings school voor vbo. sportaktiviteiten, zoals sportdagen, schooltoernooien, speldagen, enzovoort. Andere sportaktiviteiten in de hal: sportinstuiven. vakantie-aktiviteiten door bonden verenigingen georganiseerde toernooien. In het afgelopen jaar waren 56.894 schoolgebruikers en 66.737 sport- gebruikers, terwijl 76.501 passieve ge bruikers de sporthal bezochten: een res- pektabel totaal aantal bezoekers van 200.132 bezoekers.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4