D’66/PPR kondigt motie aan n Antwoord B. enW. door actualiteit achterhaald Mobiele eenheid bij de politie st Burgerij kan desgewenst helpen bij onderhoud van beplantingen Gratis service van gasbedrijf swBmode B. en W. Velsen overwegen geen fusie tussen Telstar en Haarlem over Engels op basisschool L niet langer haalbaar geacht n Surprise Cheque 025: Kinderen mogen graaien in de Surprise Grabbelzak 1911 t/m 2411. r/ Pk •5' College ziet organisatorische problemen NIEUWE GYMNASTIEKZAAL VOOR ZEEWIJK SCHOONMAAKACTIES MOETEN UIT BURGERIJ VOORTKOMEN Reparaties aan toestellen moeten betaald worden Laat reinigingspolitie strijd aanbinden tegen hondepoep Ki jk es in de Bijenkorf n LEREN PUMA VOETBALSCHOENEN TRAONINGSSCHOENEN In Zeewijk integratie mogelijk van kleuter en basisonderwijs DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 IJMUTDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) Gymnastiek Geen fusie Overkapping D‘66/PPR in voorstel mt. 25/29 mt. 30/34 ap mt. 35/38 mt. 39/47 SPECIALE AANBIEDING 1 1 Telefoon 02550 - 1 40 71 fractie gevraagd of deze beslissing uit veiligheidsoverwegingen wel effectief genoemd kan worden. - VELSEN Bij het aanbieden van de begroting 1974 hebben B. en W. al aangekondigd dat de ser- vice-verlening van het gasbedrijf bij storingen met ingang van het nieuwe jaar niet meer gratis zal zijn. Voor onderhoud en reparaties aan gastoestellen zal voortaan be taald moeten worden. Het college besloot hiertoe om een dreigend te kort bij het gasbedrijf om te kun nen zetten in een waarschijnlijk voordelig saldo. Naar aanleiding van deze maatregel heeft de PvdA- VELSEN Van de honderdvierentachtig reeds door ons gesignaleerde vragen, welke door de fracties van de Velsense gemeenteraad in het kader van de komende begrotingsbehandeling voor een antwoord aan het col lege van B. en W. werden voorgelegd, hebben er vijftien betrekking op het hoofdstuk „Cultuur en recreatie”. En het is welhaast vanzelfsprekend dat hierbij ook het bekende onderwerp „Telstar” weer eens werd aan gekaart. Voorrang 19.95 21.95 22.95 24.95 alle maten 14.95 - r (Van een onzer verslaggevers) een (Van een onzer verslaggevers) mr. het ADVERTENTIE itie- nog )OU- iden zijn ota- loud het vele een van ach- den. eden )eel- van tebestuur van Velsen een overkapping voor overweegt. der ao, lOg van oor los- ling eg- ko- 3UW als nog van /er- ?rdt )ge- en igs- na- an- :ho- iige t te tor- één teel nen blo igs- Ro- i tot uw* ifge- rden ge- ede- ende men voor rden stige ge- igen, uin* aal .■zet een tus ge. zijs no- een- ticro van 1 de Rein van lijkt goe- i de ge- op oe- Dor art toe ;el, mg ap, se, 'et le- te- cher t de ;sge- f bij tot* nbu- door eke, beu- ver- itra- i te vijk, jen. MARKTPLEÏNGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 02550 1 6613 sporthuis Het college zegt dat integratie niet alleen afhankelijk is van het feit o f kleuter- en basisschool in één gebouw zijn gehuisvest. Wel kan deze omstandig heid daartoe een bijdrage leveren. De samenstelling van kleuter- en basisscho len die in afzonderlijke gebouwen zijn gehuisvest zal afhankelijk gesteld moe ten worden van hetgeen hieromtrent wettelijk wordt geregeld. Indien een dergelijke regeling te lang uitblijft, is het gemeentebestuur bereid aan de hand van de ervaringen opge daan bij het experimenteerscholen ’t op stellen van integratieplan te overwegen. Velsen is namelijk van oordeel dat een integratie niet overhaast moet geschie den. Het college antwoordt dat in de loop der jaren een scheve situatie is ontstaan. De storingsdienst was aanvankelijk op gezet om storingen aan dienstleidingen, meters en kranen, kortom onderdelen van het gasbedrijf, te verhelpen. Hier voor werd geen geld gevraagd. In de praktijk bleek dat deze dienst ook sto ringen verhielp aan gasgebruikerstoestel- len. Ook deze dienstverlening is altijd gratis geweest, met uitzondering van en kele gevallen. Financieel was dit geen bezwaar zo (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de begrotingsbe handeling eind november zal de fractie van D’66-PPR waarschijnlijk met een motie komen wanneer het onderwijs ter sprake komt. De partij wil namelijk met ingang van augustus 1975 het vak Engels op de basisscholen laten geven. De frac tie vindt dit in het belang van de kinderen die zich op jeugdige leeftijd het spreken en verstaan van deze wereldtaal eigen kunnen maken. De positieve be langstelling voor het vak Engels bij de ouders, het basisonderwijs zelf, maar ook bij de gemeente is voor D’66-PPR een stimulans geweest met dit voorstel te komen. De onoverdekte tribune op het sport park „Schoonenberg” waar het gemeen- Diefstal. Uit een bestelauto die ach ter een woning in de Santpoortse Tul penstraat stond geparkeerd is gereed schap gesloten ter waarde van driehon- derdvijftig gulden. Uit een kantoor van het openluchtbad Velserend in Santpoort is een klein bedrag aan geld ontvreemd. Laden en kastjes werden doorzocht. Verder heeft men proberen in te brken bij een automatiek aan de IJmuidense Kennemerlaan. Aan de achterzijde wer den enkele glasruiten verwijderd. De insluiper is waarschijnlijk tijdens zijn werk gestoord. slag dat realisering van Engels op d« basisschool slechts dan met succes kan gebeuren, als de onderwijzers die de lessen moeten geven, daarop goed voor bereid zijn. B. en W. tekenen hierbij nu aan dat de huidige Lager-onderwijswet het invoeren zelfs niet toelaat. Zo valt uit de namens de VVD-fractie gestelde vragen af te leiden dat men zich in deze kringen bezighoudt met het probleem, of het betaalde voetbal nog wel iets met sport heeft te maken. Zo niet, dan zou deze sector, evenals bij voorbeeld ballet of toneel bij de recrea tieve sfeer moeten worden ingedeeld en kunnen de tekorten van „Telstar” wel licht worden overgedragen aan het mi nisterie van CRM. Ook vreest men bij de VVD dat „Tel star” een te zwaar blok zal worden aan Velsens financiële been, nu de buurge meenten niet bereid zijn gebleken ook maar een kleine bijdrage in de lasten te verlenen. Vandaar dat men zich hier al eens heeft afgevraagd of een fusie met „Haarlem” hier wellicht een oplossing voor zou bieden. Ook was van CPN-zijde geïnformeerd naar een tweede sporthal. In zijn ant woord hierop wordt door het college meegedeeld dat over de bouw van een sport- en badmintonhal met particulie ren besprekingen worden gevoerd, ter wijl voor een tweede gemeentelijke sporthal als streefjaar 1975-’76 wordt aangehouden. B. en W. noemen hiervoor Santpoort-Noord als een van de mogelij ke vestigingsplaatsen. Velsen is dus niet bereid het vak Engels in te voeren. Wel is de gemeente bereid te onderzoeken in hoeverre ook Velsense scholen bij het eerder genoemd experiment kunnen worden ingescha keld. De fractie stelt, dat het invoeren op organisatorische moeilijkheden stuit, voornamelijk bij het onderwijs zelf. Het is namelijk nodig een voorbereidingscur- sus voor de leerkrachten tijdens het cursusjaar ’74-’75 te organiseren. D'66- PPR heeft de motie aangekondigd in het vraag- en antwoordspel rond de nieu we begroting. Het college werd gevraagd deze motie als vraag te behandelen. B. en W. kondigen aan dat zij deze motie bij de behandeling zullen ontra den. Het college wil eerst het experi ment dat door het rijk op 22 basisscho len gehouden wordt volgen en de resul taten nauwkeurig bestuderen. Bij de be handeling van de begroting 1973 is deze kwestie al aan de orde gekomen. B. en W. spraken daarbij als hun mening uit, dait de tijd toen nog niet rijp was om tot het invoeren van dit vak op de basis scholen te komen. Aan deze overweging lag ten grond- Dat klopt, want B. en W. willen tijdens de komende raadsvergadering voorstellen deze gemeentelijke dienst op te heffen en het beheer van de bejaardentehuizen voortaan laten verrichten door de dienst Sociale Za ken. Dat zal ook de VVD inmiddels bekend zijn- Vit dit antwoord blijkt weer eens dat het vraag- en ant- woordenspel dit jaar vaag en nauwe lijks actueel genoemd kan worden. de staantribune op het sportpark „Schoonenberg” antwoordt het college dat hierover reeds advies is gevraagd bij het bestuur van „Telstar” en de Velser Sport Stichting. Op deze wijze verwacht men het betreffende voorstel in de loop van 1974 in de raad te kunnen brengen. VELSEN. D’66/PPR wil de strijd tegen de hondepoep op de Velsense trot toirs en de straten aanbinden. De fractie wil dat het college op dit gebied het bestrijden van de vervuiling wat meer actief wordt en ’n soort reinigings politie instelt, dit in navolging van Rotterdam. Een onbezoldigd ambtenaar van politie zou moeten optreden tegen de vervuilers, althans de bazen daarvan en bevoegdheid moeten hebben boetes op te leggen van vjjf gulden. Het college antwoordt met de stelling dat het tegengaan van vervuiling door honden een bijzonder moeilijke zaak is. De zogenoemde hondentoiletten die in sommige gemeenten zijn gemaakt, heb ben geen beduidend resultaat opgeleverd. Door de open bebouwing wordt het pro bleem in Velsen minder groot geacht door het college dan in gesloten stedelij ke bebouwing. De mogelijkheid om in Zeewijk één of meer hondentoiletten in te richten is reeds in onderzoek. Het aantrekken van inspecteurs of reinigingspolitie, zoals ge suggereerd, vindt het college niet nood zak elijk. VELSEN. Op een vraag van de VVD over de gang van zaken de laatste jaren bij de gemeentelijke dienst voor de bejaardentehuizen, antwoordden B. en W. dat een wijzi ging van de beheersstructuur noodza kelijk is. „Welke voortgang”, aldus informeert de PCG, „is er in het afgelopen jaar gemaakt met de ontwikkeling van het plan Zeebad behalve de aanleg van de Heerenduinweg en de bijbehorende werken en welke stappen denkt het college het komende jaar te doen?” Ant woord: Er is een begin gemaakt met een overleg met deskundige instanties over de uitvoering van het bestemmingsplan. Zoals met de raad is afgesproken zal het overleg zich te zijner tijd ook uitstrek ken tot andere groepen geïnteresseerden en belanghebbenden. Tot slot wordt ten aanzien van het Recreatiegebied Spaarnwoude opge merkt, dat realisering ervan een zaak is van de desbetreffende Stichting, waarin Velsen deelneemster is. Wat betreft het plan om Zij kanaal B te vergroten tot een kano vijver, waar voor woningen zouden moeten worden ontruimd, kan worden meegedeéld, dat gepoogd wordt een oplossing te vinden, welke voor de bewoners zo weinig mo gelijk moeilijkheden oplevert. Voor de kanobaan wil men het huidi ge Zij kanaal B wat verbreden en aan da zuidelijke oever uitbreiden met een rui mere vijverpartij. In het algemeen kan echter worden gesteld, dat overeen komstig het uitgangspunt de land schappelijke waarde van dit Zijkanaal niet wordt geschaad. Voorts geeft het college te kennen de bouw van een tweede gymnastiekzaal voor het basisonderwijs in Zeewijk noodzakelijk te achten. Dit in antwoord op een vraag van de PvdA-fractie. Van daar dat inmiddels voor een dergelijke zaal reeds een urgentieverklaring is af gegeven. Voor het basisonderwijs in de overige delen van de gemeente is er volgens het college geen sprake van een tekort aan zaalruimte, al bestaat er dan ook wel behoefte in Velsen enkele verouderde gymnastiekzalen te renoveren of te ver vangen. Wel blijft de noodzaak onver minderd aanwezig om twee nieuwe za len te bouwen ten behoeve van de Professor mr. S. Vissering-scholenge- meenschap. Tenslotte wordt er door B. en W. in dit verband nog even de aandacht op gevestigd dat de openbare en de rooms katholieke huishoudschool nog steeds niet over een eigen gymnastiekzaal kun nen beschikken. Ondanks het feit dat hier door het college al herhaaldelijk bij de minister op is aangedrongen. Uit het antwoord van B. en W. is duidelijk gebleken dat men een dergelij ke fusie zelfs niet in overweging wenst te nemen. Het college beschouwt „Tel star” namelijk als een bijna onvervang- gbaar recreatie-project, welke opvatting kennelijk geregeld door gemiddeld ze venduizend bezoekers wordt gedeeld. Bovendien zou een fusie tussen „Tel star” en „Haarlem” de financiële lasten van de gemeente waarschijnlijk niet eens verlichten. Integendeel, omdat in een dergelijk geval met een stijging van het nadelig saldo van „Schoonenberg” rekening dient te worden gehouden. Na een fusie zal het aantal bezoekers im mers bepaald niet toenemen. Overigens vestigt het college er nog even de aandacht op dat het huidige bestuur van „Telstar” zijn omvangrijke taak, ook op administratief gebied, ge heel belangeloos vervult. Wel zijn B. en W. het eens met de opvatting dat betaald voetbal inderdaad tot de passieve recreatie behoort. Alleen wordt het belang hiervan volgens het college door de regering nog altijd niet voldoende onderkend, ofschoon hier nog voortdurend overleg plaatsvindt. Naar aanleiding van een door de CPN-fractie gestelde vraag, met betrek king tot een eventuele overkapping van VELSEN. Tot de vele informaties welke aan het college van burgemeester en wethouders zijn gericht in verband met de gemeentebegroting behoorde on der meer een vraag van de PvdA-fractio of bet niet mogelijk is, gelijk in Zee wijk, ook elders in de gemeente schoon maakacties te organiseren met medewer king van de burgerij. B. en W. staan op het standpunt, dat dergelijke acties in het algemeen nut van de burgerij moe ten voortkomen. De Zeewijkbewoners hebben ook zelf het initiatief in handen genomen, overigens met steun van ge meentewege. schrijft het college omdat de hoogte van het gastarief kon worden aangepast aan de kosten, zodat alle service-kosten konden worden verwerkt. Nu de ge meente aangesloten is op het aardgasnet, kunnen slechts vastgestelde tarieven aan de verbruikers gevraagd worden. lin deze tarieven zijn de kosten voor dienstverle ning niet verrekend. De gratis service-verlening aan ver- bruikstoestellen gebaseerd op de veilig- heidsgedachte bestaat alleen in de ge meente Velsen. Velsen zou dus wat de veiligheid aangaat, een uitzonderingspo sitie innemen, meent het gemeentebe stuur. Dit is echter niet het geval. Bij de bedrijven waar voor de service-verle ning moet worden betaald, komen onge lukken even sporadisch voor als in Vel sen. Overigens werd reeds in 1968 besloten om het onderhoud en de reparaties aan gasverwarmingstoestellen niet langer gratis uit te voeren, maar hiervoor te laten betalen. Zoals in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1974 is medegedeeld zou als gevolg van de gestegen kosten de begro ting voor het gasbedrijf zonder compen serende maatregelen sluiten met een te kort. In verband hiermee acht het colle ge thans de tijd gekomen om ook voor de serviee-werkzaamheden aan warm water- en kooktoestellen een vergoeding in rekening te brengen. De geraamde winst is thans 13.500. Zonder de maatregel zou het nadelig saldo waarschijnlijk 136.500 zijn. Wat voor een wijziging dat wordt, maakt het college niet duidelijk. Wel wordt geschreven: „Wij zijn voorne mens daaromtrent een voorstel te doen". VELSEN. Wethouder Roessingh van onderwijs wordt in het vraag- en antwoordenspel der begroting gevraagd een plan te ontwerpen om basisscholen en kleuterscholen te integreren. Dat ver zoek komt van de PvdA-fractie, die het onderbrengen in één complex van de kleuterschool „Drie in de Pan*’ en een tweede openbare bisisschool in Zeewijk belangwekkend vindt. Een samensmel ting van het basis- en kleuteronderwijs is door deze integratie mogelijk. Het college laat zich op de hoogte houden van hetgeen elders in het land op dit gebied gebeurt: bruikbare ideeën in vergelijkbare situaties zullen worden getoetst op de mogelijkheid van toepas sing in'Velsen. Incidenteel wordt door leerlingen deelgenomen aan het schoonhouden van scholen en/of schoolpleinen. Uitbreiding van deze activiteiten zou ook ten goede komen aan het bevorderen van betere milieubewustheid. Het college zal zich beraden over maatregelen om dit te stimuleren. Op een desbetreffende vraag van D’66/PPR antwoordden burgemeester en wethouders dat het betrekken van bur gers bij het onderhoud van gemeen schappelijke tuinen reeds in het begin zijn mislukt. Indien echter bij de bevol king bereidheid blijkt te bestaan om actief te helpen bij het onderhoud van beplantingen of delen daarvan over te nemen, dan wordt dit gaarne aanvaard. Dezelfde partijen informeerden ook naar het parkeerterrein bij het Velser- duinplein en de grond tegenover de Hema. Ten aanzien van dat laatste ver namen zij, dat het in de bedoeling ligt die grond te laten bebouwen. Het Vel- serduinplein wordt op dit moment wijzigd. De kosten worden geraamd f 50.000,- exclusief kosten van verlich ting, wijziging van plantsoen en verleggen van kabels en leidingen. Het Velserduinplein wordt grondig aan gepakt, teneinde er een betere parkeer accommodatie te verkrijgen. (Van een onzer verslaggevers' VELSEN. In het politiekorps Velsen bestaat een mobiele eenheid, waarvan enkele leden een speciale opleiding in de wapenleer volgen. De ze is gericht tegen bankovervallen en dergelijke aldus delen B. en W., mede aan de protestants christelijke groeperingen in de gemeenteraad, die daarover geïnformeerd wensten te worden. Voor wat betreft het opsporen en onschadelijk maken van explosieven zijn twee leden van het politiekorps opgeleid voegen burgemeester en wet houders er aan toe.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5