20 pct verminderd Investeringen van industrie Minister Lubbers: ontwikkeling onzeker beschuldigd van chantage niet nodig Geen EEG-geld voor uit elf verschillende Nederlandse regio’s Sabena mag op Aruba vliegen bedrijven „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen Grote jacht naar olievelden in gebied van Verre Oosten I spaarvormen, met tot rente?” „Dieptelozingen in Nederland I -I Transportbedrijf f! Minister wil Kalkar toch doorzetten r o oio Algemene Bank Nederland DR. J. BARTELS (VNO) UIT ONGERUSTHEID Ambtenaren willen korter werken MAATSCHAPPIJEN VERMOEDEN ENORME VOORRADEN ONTSLAGEN IN COEVORDEN LEVENSSTANDAARD TE HOOG INGETROKKEN „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” 23 1 6 1973 V R IJ D A G NOVEMBER s s Geoloog dr. Eisma: on 59 tot ZUINIG wniiïi 5 ;making 22 - w g F ff leeld economie somber ;n ins ADVERTENTIE 69 (Van onze redacteur in Straatsburg) 1 De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarbankboekjes met een eerste inleg van ƒ500,— en 25 spaarbank boekjes met een inleg van 100,—. VWWVWM verschijnt dan 12.000 gifte aan tante be- 70 korting Wat betreft de effecten van het con flict in het Midden-Oosten wilde drs. Lubbers nu nog niet meer inzicht geven; Volgens het communique zal bij de verlening van de vergunning rekening worden gehouden met de belangen van de KLM als koninkrijkscarrier. Uit de onlangs gepubliceerde CBS- cijfers over investeringen in de in dustrie in 1972 valt af te leiden, zei de heer Bartels, dat, in tegenstelling tot de geraamde cijfers over de in vesteringen van het totale bedrijfsle ven in 1973, de investeringen in de de er Geleerden van de Amerikaanse marine hebben later gezegd dat het continentale plat tussen Formosa en Japan mogelijk één van de grootste olievoorraden ter wereld bevat. Zij hebben dit gedaan omdat de rege ring inzake de 40-jarige werkweek nog geen standpunt heeft kunnen bepalen. autosnelwegen en overige wegen. De Nigeriaanse regering maakte enke le weken geleden bekend dat de buiten landse maatschappijen tot 15 november de tijd kregen om een bod te doen op de in dit land aanwezig olie. WILLEMSTAD (ANP). De Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena zal vergunning krijgen om van Brussel een luchtlijn te openen naar en van Aruba. Dit blijkt uit een communiqué van de Antilliaanse Regeringsvoorlichtings dienst. im ;er laf DEN HAAG (ANP). Een werkweek van 41 '/4 uur moet per 1 januari voor het gehele overheidspersoneel ingevoerd worden. Dit hebben de ambtenarenbon den gisteren tijdens een centraal georga niseerd overleg verlangd. Eind december zullen de ministers van de EEG-landen een beslissing moeten nemen over de instelling van het comité voor regionaal beleid. IL zoekt anke ser. iwe, 67-J1 e woning ar eerlijk ratste ie- door te 464 jke Tarot -cultisme, ijks vrij, aanvang bij Mie ie 48. Het laatste prijsindexcijfer viel 0,4 percent tegen. De minister gaf overigens toe dat het vergelijkende prijsindexcijfer al weer verouderd is (gebaseerd op het peil van 1969). Onze investeringen zijn te laag met het oog op de werkgelegenheid, aldus de minister. Aantasting van zwakke be drijfstakken dreigt. De oorzaak van het achterblijven van investeringen in nieu we projecten ligt in de huidige structuur van de arbedsmarkt. Het ministerie van Economische Za ken zal meer aandacht gaan besteden aan de consumentenaangelegenheden, zo zegde drs. Lubbers toe. Een aparte afde ling is opgericht en meer mankracht wordt ingeschakeld. Er is ook meer voorlichting op komst, en er zal getracht worden jaarlijks met een consumenten rapport te komen. De informatieve eti kettering voor produkten moet meer ge stalte krijgen, liefst op basis van vrij willigheid. Lukt dat niet, dan denkt de bewindsman over een jaar tot wettelijke maatregleen over te gaan. industrie het peil van 1970 niet zullen halen. Naar volume zullen de investerin gen van het totale bedrijfsleven in 1973 namelijk met ongeveer acht per cent stijgen. Die stijging betekent, volgens de voorzitter van het VNO, niet meer dan een herstel tot het investeringsniveau van 1970. Dat is dan ook te kenmerken als een bescheiden herstel, zeker wan neer er rekening mee wordt gehou den dat ook enkele incidentele facto ren zou het herstel beperkt blijven tot gen meespreken. Zonder die facto ren zou het hrstel bepbrkt blijven tot zes percent. De onlangs bekend geworden cij fers van het CBS laten zien dat in TOKIO. (AP,ANP) Achter het zoe ken naar olievelden in het hele gebied dat zich uitstrekt van Japan en Indone sië is haast gezet. Het is een hachelijke onderneming omdat al miljoenen dollars verloren zijn gegaan aan boringen zon der dat in de diepte olie werd aangetrof fen. Maar deskundigen geloven dat het mogelijk is dat de Aziatische olievelden vroeg of laat die van het midden-oosten zullen evenaren. iochter in ing omg. kcnnism. met ruim 75.000 man(jaren). Uit de ontwikkeling van de investeringen blijkt, volgens dr. Bartels ook, dat in de volume-ontwikkeling van de in dustriële investeringen, samen met de toenemende kapitaalintensiteit, één van de belangrijke oorzaken moet liggen van de afnemende werkgele genheid in de industrie. Aanleiding tot ongerustheid geeft ook de teruggang in de metaal- en in de chemische industrie. Juist de in vesteringen die reden tot zorg geven dreigen nu door middel van de wet Selectieve Investeringsregeling aan banden te worden gelegd. De debat ten in de Tweede Kamer over dat wetsonwerp gingen voorbij aan de doelstelling bestrijding van congestie De economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de Verenigde Naties meldde vijf jaar geleden al dat grote olievoorraden aanwezig zouden kunnen zijn onder de zeebodem rond China, Japan, Korea en Zuid-Oost Azië. COEVORDEN (ANP). De veertien personeelsleden van Hendriks’ verlich- tmgsindustrie in Coevorden, die deze week ontslag was aangezegd en waaro ver wij berichtten zullen in dienst blij ven. Overleg tussen de directie en vakbonden heeft er toe geleid, dat werktijdverkorting is ingevoerd. Van der Weck heeft volgens de bon den na een ziekte van twaalf weken te horen gekregen, dat hij zijn eigen positie in het bedrijf pas weer mag innemen, als hij en zijn vrouw schriftelijk en onder sanctie van een dwangsom belo ven, zich verder niet meer met de actie groep te bemoeien. De directeur van het transportbedrijf, de heer A. van Genderingen, zou de chauffeur bovendien enkele duizenden guldens in het vooruitzicht hebben ge steld als hij vrijwillig ontslag zou ne men. De bonden zijn tot openbaarmaking van deze affaire overgegaan, nadat een bemiddelingspoging van het Tweede-Ka- merlid Van Zeil gisteren is mislukt. Het merendeel van het personeel van Getron zou de zijde van de directie hebben gekozen. Nederland heeft te maken met een afnemende produktiegroei en een toene mende ontwikkeling van de prijzen. De produktiviteitsontwikkeling, die tot dus ver elk jaar meeviel, zal dit jaar niet hoger zijn dan geraamd, verwacht de minister. De revaluatie, die bedoeld was het prijspeil te drukken, heeft niet meer dan stabiliserend gewerkt. De bedoeling van het neerdrukken der prijsbeweging is mislukt, hoewel de herwaardering op zichzelf een goede zaak is. Het prijspeil zou zeker nog hoger zijn als niet tot revaluatie was besloten. De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat Westerterp heeft aan het hoofd van een Nederlandse delegatie dinsdag en woensdag in Willemstad be sprekingen gevoerd met zijn Antilliaanse ambtgenoot Chance over de aanvraag van de Sabena. 1972 (aan waarde) ongeveer 780 miljoen minder werd geïnvesteerd in de industrie dan in 1971. Een daling van twaalf percent. Uitgaande van een stijging in 1972 van het gemiddelde investeringspeil van drie a vier percent, dan betekent dat een volumedaling van de investe ringen in de industrie van circa vijf tien tot zestien percent. Dat is een daling met ongeveer eenzesde ten op zichte van 1971. Wanneer daarbij de volumedaling van vijf percent in 1971 wordt gevoegd, dan blijkt dat de industriële investeringen in slechts twee jaar met ruim twintig percent zijn teruggelopen. De werkgelegenheid in de industrie is in de jaren 1970-1973 verminderd I STRAATSBURG. Het Europese parlement ziet geen reden om ook Ne derlandse gebieden te betrekken in het regionaal ontwikkelingsprogramma van de EEG. Noch de noordelijke provincies of de oostelijke mijnstreek, noch de Twentse stedenband of delen van Bra bant zijn volgens het Europese parle ment zo zwak dat zij mee zouden moe ten delen uit de pot van ruim zes miljard gulden die de EEG de komende drie jaar zou moeten besteden aan de ontwikkeling van de zwakste regionale gebieden binnen de negen EEG-landen. gebieden, maar als dat niet blijkt te werken dan moeten we het ontwikke lingsprogramma meer verspreid opzetten en dan moet er ook geld komen voor de oostelijke mijnstreek in Zuid-Limburg dat door het sluiten van de steenkolen mijnen achterop is geraakt. Die sluiting was een beslissing van de EEG en het is dan ook duidelijk dat de gemeenschaps gelden daar eerder terecht zouden moe ten komen dan in het noorden omdat daar de problemen heel anders ontstaan zijn. shondjes, boxers.; e setters' “rs. bou.; s, langh. ush pup. els, wit, Duitse a. 8 wkj md, 14 d, ierenarts. ’lem. Tel' peliersstr -315960. Aptito overgenomen. NV Batava Marga- rinefabrieken (Federatie Verenigde Fabrieken) heeft de aandelen verwor ven van Aptito BV, producente van tafelzuren, met ongeveer 70 man per soneel in Vorden en Langeraar. De overneming zou voor het personeel geen consequenties hebben. Gezamenlijke marketing. KNSM BV in Amsterdam gaat samen met NMT (In dustrial Storage Group) in Engeland en EMPG (Compagnie des Entrepots et Magasins Généraux de Paris) in Frankrijk een bedrijf oprichten met als doel de gezamenlijke marketing van opslag, distributie en transport binnen Europa. Het hoofdkantoor van de nieuwe maatschappij die ISB (In tercontinental Storage and Distributi on) gaat heten in Rotterdam. Westertoren-HVA. De Civiele Kamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft de eisen van de Administratie- maatschappij Wester toren tegen de Verenigde HVA-maatschappijen afge wezen. Westertoren (grootaandeelhou der HVA) bestreed de uitgifte door HVA van 40.000 aandelen van nomi naal ƒ500 aan de Belgische Socfin. stellen. In ieder geval moet worden gerekend met toenemende problematiek. Maar het geheel is op het ogenblik nog niet goed te overzien. Het ministerie berekent nu diverse alternatieven om voorbereid te zijn op beleidswijzigingen. Over enkele weken zal herover meer bekend zijn. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft er moeite mee het Kalkar- project stop te zetten. Met deze opmerking reageerde de bewindsman gisteren tij den de begrotingsbehandeling van zijn department in de Tweede Kamer. Van PvdA-zijde en vanuit de PPR was aangedrongen op stopzetting van de Ne derlandse bijdrage aan dit Duits-Bel- gisch-Nederlandse project tot ontwikke ling van een snelle-kweekreactor, waar voor de Nederlandse elektriciteitsgebrui- ker sinds afgelopen zomer een heffing van 3 percent op zijn rekening betaalt. In een motie menen PvdA, PPR, D’66 en PSP dat hernieuwd overleg met de part ners in het kalkar-project nodig is om het gehele project opnieuw te toetsen. Eerder op de dag richtte de stroomgroep Stop Kalkar zich in een petitie tot alle fracties in de Tweede Kamer. Hierin wordt de meerderheid in de Tweede Kamer verweten te lichtvaardig over het afvalprobleem van kweekreactoren te denken. Op de foto: betogers tegen Kal kar voor het Tweede-Kamergebouw. gewacht moet worden op het pakket maatregelen dat de regering zal samen- DEN HAAG (ANP) In slechts twee jaar, namelijk 1971 en 1972, zijn de industriële investeringen in ons land met ruim twintig percent ver minderd. Dit heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, dr. J. Bartels, gistermiddag meegedeeld in een toespraak tijdens de in Amsterdam gehouden gecombi neerde ledenvergadering van de Raad voor het Groot-winkelbedrijf. Minister Lubbers van Economische Zaken wil de benzinedistributie zo lang mogelijk uitstellen. Als er met de distri butie wordt begonnen, ontstaat een zwarte handel in benzinebonnen. Dat is volgens de bewindsman geen wenkend perspectief. Japan heeft gisteren een verstrekkend bezuinigingsprogram bekend gemaakt. De voornaamste industrieën krijgen van af 1 december tien percent minder olie. Verder geldt op zon- en feestdagen een verkoopverbod voor benzine. Hoewel het Europese parlement in zijn aanbeveling aan de Europese com missie nog niet vastlegt waar de ontwik kelingsgelden besteed moeten worden, is wel duidelijk dat men uitsluitend denkt aan Ierland, Zuid-Italië en Schotland, waar de levensstandaard binnen de ne gen het laagst is. De KVP’er Notenboom verklaarde gis teren in Straatwburg: „Natuurlijk moe ten we ons concentreren op enkele grote Voorlopig zal het westen dus nog zuinig aan moeten doen. Maar het heeft het daar wel moelijk mee. Zo hebben de dringende oproepen van de Westduitse regering om zuinig te zijn met benzine en olie niets geholpen. Te ver wachten is nu dat zondag over een week (25 november) autorijden ook in de Bondsrepubliek verboden zal zijn. De kans bestaat dat maandag al een alge mene snelheidsbeperking van kracht wordt: maximaal 100 kilometer op de Het bedrijf kwam in moeilijkheden door energie-besparende maatregelen van gemeenten, die met de komende feestdagen geen feestverlichting willen ontsteken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het beeld van onze economie is aanzienlijk versomberd. Dat heeft minister Lubbers van Economische Zaken gisteren in de Tweede Kamer bevestigd. Verschijnselen als dalende investeringen, stagnatie in de produktie en de produktie-uitbreidingen, die dit jaar sterk merkbaar werden, zullen in 1974 nog sterker optreden. Consumptie en bestedingen zullen min of meer pas op de plaats maken. Het peil van de invoerprijzen is op jaarbasis anderhalf percent hoger dan geraamd. De prijsstijging zal dit jaar zeker 8 percent zijn. Mede als gevolg van de oliecrisis (waarover de bewindsman nog geen concrete cijfers noemde) ziet de ontwikkeling er voor het volgend jaar uiterst onzeker uit. Langzaam werkende regeringsbureaus, onenigheid over land, de oorlog in Viet nam zijn er de oorzaak van geweest dat het tot dusver nog niet gekomen is tot exploitatie van de olie op grote schaal. Deze moeilijkheden verdwijnen echter als sneeuw voor de zon nu de Aziatische landen, is het bijzonder Ja pan, zich geplaatst zien voor tekorten en hogere kosten. Formosa is zojuist begonnen met de eerste olieboringen in zee. Naar wordt verwacht zullen Japan en Korea begin nen met gezamelijke boringen ten zuid en van deze landen. De Golf van Siam zou wel eens de tweede, Perzische Golf,, kunnen worden, zegt Nobou Kobayashi, een funktoinaris van de Japanse olie- ontwikkelingsmaatschappij De meeste bronnen in Azië worden geëxploiteerd door Amerikaanse of Eu ropese bedrijven. De kosten zijn echter enorm. De Chase Manhattan Bank New York heeft uitgerekend dat de olie- industrie tot 1985 55 miljard dollar be steden in Azië tegen 23 miljard in het Midden-Oosten. in het westen, maar richtten zich op beheersing van de investeringsvrij heid van ondernemingen. De beleidsinstrumenten van het wetsontwerp kunnen nu overal op worden gericht en dat is voor onder nemingen een onhoudbare situatie. Grote onzekerheden en tegenstrijdige beslissingen zullen het gevolg zijn. Dat op zichzelf zou al reden genoeg moeten zijn voor de Eerste Kamer om het wetsontwerp geheel af te wijzen. Niemand heeft nu nog behoefte aan louter afremmen van investerin gen. „Integendeel: gericht stimuleren zou wel eens beter op zjjn plaats kunnen zijn, met name in het Rijn mondgebied”, aldus de heer Bartels. Gevreesd wordt dat Italië voor de ontwikkeling van Zuid-Italië nog geen concrete plannen heeft zodat men hier pas Iaat kan beginnen met het inpom pen van Europees geld. Dat zal beteke nen dat Italië het risico loopt de eerste jaren weinig of geen profijt te trekken van de Europese regionale stimulerings- politiek. UTRECHT (ANP). Technisch ge ilen is het in Nederland niet nodig, dat afvalstoffen diep in de bodem worden geloosd. Aldus geoloog dr. D. Eisma, bestuurlid van het Contact natuurbe scherming Noord-Holland en van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, gisteren in Utrecht op een congres van de Nederlandse vereniging tegen water-, bodem- en luchtverontrei niging. Hij uitte kritiek óp de samenstelling van de TNO-studiegroep diepe onder grondse lozing van afvalstoffen (omdat de verschillende actiegroepen daarin hun stem niet konden laten horen) en op het rapport dat deze werkgroep heeft uitge bracht. Dat toont volgens hem namelijk nergens de noodzaak van dieptelozingen aan. Het zegt alleen, dat er stoffen zijn die op geen enkele andere manier ver wijderd kunnen worden, maar het geeft niet aan welke stoffen dat dan wel zijn. Bij een inventarisatie zou wel eens kunnen blijken, aldus dr. Eisma, dat alle chemische afvalstoffen beter op een an dere manier dan diep onder de grond kunnen worden verwijderd. Hij acht het in ieder geval noodzakelijk, dat er een inventarisatie komt die per categorie afvalstoffen aangeeft wat de meest ge schikte manier van verwerking of ver wijdering is. Over radio-actief alval zei hij, dat Iedere manier om het op te slaan onbe vredigend blijft. 80 kilometer op de Italië heeft bepaald dat voor de uit voer van benzine en stookolie naar lan den binnen de EEG en naar derde landen toestemming van de overheid nodig is. Aangespoord door de energiecrisis doen veel oliemaatschappijen hun uiter ste best om in een soort veiling van Nigeriaanse olie tegen elkaar op te bie den. UTRECHT (ANP). De federatie van vervoersvakorganisaties (vervoersbonden van NVV en NKV) hebben het trans portbedrijf Getron b.v. in Spjjkenisse ervan beschuldigd chantage en omko ping toe te passen op chauffeur Jan van der Weck uit Hoogvliet. Zijn vrouw Riet is de afgelopen twee jaar opgetreden als voorvechtster en woordvoerster van de actiegroep van beroepsgoederenchauf feurs. STOP f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23