Jubileum bij Personeel „Drie-in-de-pan” kan meer doen in de nieuwe school K dagen afgesloten Motorrijder over de kop Haven WILMS FLOET Bestuur Muziekschool-Velsen wenst cursus voor leerkrachten Parallelwegen Breestraat zes QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding to ife vishal „IJmuiden” B.V. ERASMUS te Voor suède Nappa kleding Nederland ging ervoor naar de beste leerexperts. Eerlijke en deskundige leer-adviezen? Meubel drive-ln H SPECTRUM WERELDATLAS VOORBEREIDING KLEUTERS OP LAGERE SCHOOL in Donkey Shot CARILLONKLANKEN IS HET GARANTIEBEWIJS'. ONDERZOEK NAAR SITUATIE IN SANTPOORT Burgemeester van Amstelveen bij Ned. Chr. Vr. Bond rznumBEROnEL^ „Proloog” arbeidde w- TKE 4 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 en daarin alles samen te brengen: MARKTPLEIN KENNEMERLAAN en (Van een onzer verslaggevers) >7 Motie Ziekteverzuim - TASSEN - PORTEMONNEES PORTEFEUILLES - HAND SCHOENEN - AUTOVACH- TEN - POUFS VAN RUNDER- HUID - LEREN GESCHENKENHOEK Alleen Krommenie maakt Novilon. Zojuist is verschenen, de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In het zogenoemde „Vraag- en antwoordspel” dat in Velsen gewoonlijk als de inleiding tot de jaarlijkse begrotingsbehan deling kan worden beschouwd, be steedt het college ook de nodige aandacht aan de muziekschool. Dit naar aanleiding van enige door de fracties van de PvdA, KVP en CPN gestelde vragen. IJMUIDEN Vanmiddag is in Zeewijk de nieuwe permanente kleuterschool „Drie-in-de-pan” of ficieel in gebruik genomen. Voor het personeel is dit reeds een aan zienlijke verbetering, maar toch kan niet gezegd worden dat nu alle wensen met de nadruk op „alle” zijn vervuld. Weliswaar hoeven de kinderen de entresols niet meer te bezoeken en gaan zij samen met twee klassen uit de als nood voor- zieningen ingerichte wagens achter 1| de Scheiberglaan, nu naar de |i Schiplaan; doch het grote aantal kleuters maakte het noodzakelijk een van de wagens te handhaven II Kleintjes en groteren en alle ma teriaal. Men moet hier als het ware struikelend zijn weg zoeken. ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een medewerker) kisten varia. ADVERTENTIE J De grootste Speciaalzaak in Suède, Nappa- en Leder-kleding iPU an leer nkoop Leren damesjasjes vanaf 295. En wat Santpoort betreft meent het college te weten dat hier alle beschikba- Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging 1 van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon staat Novilon. Overigens wordt nog door het college opgemerkt dat de directie niet altijd in staat zal zijn door onvoorziene afwezig heid van een leraar daarvoor direct een vervanger aan te wijzen. En omdat het beleid van de muziekschool geheel bij het bestuur daarvan berust, kan door het college bij dergelijke kwesties niet regelend worden opgetreden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Donderdag werd bij de machinefabriek „IJmuiden" b.v. aan de 1ste Industriedwarsstraat het jubileum gevierd van de heer W. Kuiper, die vijfentwintig jaar bij deze onderneming werkzaam is geweest. Proloog paste uitstekend in het werk- objeot, dat de jongeren van Donkey Shot sinds dinsdagavond, toen er films over arbeid werden vertoond, hadden opgezet. Toneel dus om te begrijpen dat meningen over winst, arbeiders, fabrie ken, medezeggenschap kunnen botsen en te leren wat in deze maatschappij ver anderd kan worden, zonder dat je de democratische spelregels uit het oog ver liest. De Eindhovense toneelwerkgroep koht over een viertal weken opnieuw in het jongerencentrum om samen met de jongens en meisjes, die de bijeen komst van donderdagavond hebben mee gemaakt, al het gebodene in een wat andere vorm te gieten en te peilen wat er van het programma is blijven hangen. Donderdag in IJmuiden aangekomen. Trojan Service, Cont.plat, IJmuiden; Georgina Everard, Londen; Baltiiskii 49, Tallin; Rolf Behrmann, Londen; Karl Johan, Gent, IJmuiden; Nordland, Ips wich, IJmuiden; Eileen M, Antwerpen; Nordfahrt, Rotterdam. IJmuiden; Elec tron, Bremen, IJmuiden; Majorca, Le Havre; Titan Service, Cont.plat, IJmui den; Uwe, Londen,n IJmuiden) Magula, Karlstadt; Brinda, Poole, Velsen; Tor Nerlandia, Gothenburg; Marga, Rotter dam; Aegir, Harvik. Zijlstr. 29 Tel. 310766 Raaks 34 Tel. 310685 n ii it k 1, i het ter idea, liënt n en d i- ij o ‘F it d e i. n s SANTPOORT. Op de Hoofdstraat bij het viaduct is donderdagmiddag een twintigjarige Haarlemmer gewond ge raakt door een verkeersongeval. De jon geman reed met zijn motor ter hoogte van het viaduct toen hij bij een inhaal manoeuvre een verhoogde vluchtheuvel raakte. Hij sloeg over de kop en bleef op het wegdek liggen. Door de Haarlem se ongevallendienst is het slachtoffer met een hersenschudding en schaafwon den naar het St. Elisabeth’s Gasthuis gebracht. De geslotenverklaring van beide we gen vloeit voort uit het grote aantal voetgangers, dat zich op de dagen in de St.Nicolaasperiode op en langs de paral lelwegen plegen ophouden. VELSEN. Het programma dat za terdag 17 november van 16 tot 17 uur door beiaardier Hein de Ligt op het carillon van het Velsense stadhuis ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: Vrijdag aangekomen. Riet, Par; Leidang, Lerwick, IJmui den; Prinses Margriet, Cherbourg. Donderdag uit IJmuiden vertrokken. Stiren, La Pallice, IJmuiden; Corella, Noordzee, IJmuiden; Vechtstroom, Huil, Cumulus, Aarhus; Aboisse, Antwerpen;n Zeeburgh, Rotterdam; Gerd, Rotterdam, IJmuiden. Vrijdag vertrokken. Magdalena, Rotterdam; Hai, Bremen; Thuringia, Antwerpen. PRIJZEN Per 40 kg: kabeljauw 1 201-168. ka beljauw 2 190-184, kabeljauw 3 144-132, kabeljauw 4 134-114, kabeljauw 5 124- 102. schol 3 166, schol 1 en 2 138, schol 4 156, wijting 3 98-86, wijting 4 82, schar 134, bot 79-63, lever 46-44. wezig zijn. Door deze fractie wordt dit een „onaanvaardbare situatie” geneomd, zodat hier maatregelen tegen worden gevraagd Naar aanleiding van deze gesignaleerde gevallen blijkt het college zich voor nadere inlichtingen tot de directie van de school te hebben gewend. Hier werd bevestigd dat de school in 1973 inder daad met ziekteverzuim te kampen heeft gehad, waar niet altijd vervangende krachten beschikbaar voor zijn geweest. Voor 1974 is het bestuur er echter in geslaagd een aantal docenten als reserve aan te trekken, zodat de af te gelasten lessen kunnen worden verminderd. Bo vendien zal voor zover mogelijk worden getracht de niet gegeven lessen nog in te halen. Ook elders in Nederland is er van dergelijke tekorten sprake, zodat men over een muzikale vorming in het basis onderwijs nog weinig ervaring heeft. In deze omgeving is het alleen de gemeente Heemskerk, waar voor deze vorm van onderwijs de start in 1974 wordt aange- kondigd. Niettemin kan het personeel in het al gemeen zeer blij zijn met de nieuwe school, waar men de les-methoden nu volledig kan uitbuiten en toepassen, al moet er toch nog hier en daar met ruimte gewoekerd worden, gezien de grote hoeveelheid glas rondom, waarvoor geen kasten geplaatst kunnen worden. „Drie-in-de-pan” werkt met de zoge noemde „wereldverkenning” van me vrouw Lambert-Anema. Velsen behoort daardoor tot het niet grote aantal Ne derlandse gemeenten, dat deze werkwij ze toepast bij de voorbereiding van de kleuters op de lagere school. Voor een goed begrip: bij deze methode geeft mevrouw Lambert als het ware een rode draad aan voor het kleuteronderwijs. Aan de hand daarvan worden achter eenvolgens behandeld „het huis”: ge woon thuis, wat zich daar bevindt, hoe de kamers zijn ingericht, kortom het leren kennen van de omgeving. Van het huis gaat het naar „het land” en wat daar te zien is: de boerderij, de dieren en de gewassen alsmede hoe deze groei- HEEMSKERK. Wie dacht donder dagavond in het jongerencentrum Don key Shot aan de A. Verherentetraat een paar uurtjes knus theater te gaan zien is bedrogen uitgekomen. De Eindhovense toneelwerkgroep „Proloog”, dit jaar in het nieuws onder meer omdat de pro vincie Brabant weigerde deze toneel groep subsidie te verlenen wegens de nogal sterk maatschappijkritisch gebon den werkstukken van Proloog, verzorgde in Donkey Shot een programma over arbeid en winst. IJMUIDEN-WEST. De afdeling IJ muiden-West van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt maandag 19 november weer een bijeenkomst in het wijkgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat. Het thema voor deze avond is „Opstaan tegen de ondergang”, in te leiden door de heer P. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Am stelveen. Deze bijeenkomst is voor alle belangstellenden toegankelijk. De besommingen van donderdag 15 nov. 1973 waren: UK 2 ƒ1.370,—; VL 90 ƒ1620,—. Spanvissers: EH 7 VD 6 4.700,—; UK 7 UK 96 ƒ800,—; UK 23 UK 48 ƒ8.100,—; VD 9 48 ƒ8.100,—; VD 9 VD 19 ƒ7.300,—; VD 15 VD 128 ƒ5.500,—; VD 46 115 ƒ5.100,—. De jubilaris, thans voorman-draaier werd in zijn familiekring door de direc tie en een vertegenwoordiging van het personeel gehuldigd, waarbij de directie hem de erepenning met oorkonde van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel mocht overhandigen. Het jubileumgeschenk van de onderneming bestond uit een enveloppe met inhoud en het gouden bedrijfsinsigne. Voorts ontving de heer Kuiper namens zijn collega’s ook nog enkele geschenken en bloemen. Deze atlas bevat een Informatie deel 128 pagina’s over o.a. de rijkdommen van de aarde, haar bouw en levensvormen. Met schitterende illustraties. Cartografie deel Samengesteld door de beste cartografen ter wereld, met uniforme schalen die b.v. Amerika op dezelf de schaal tonen als Nederland. Ook de plattegronden van wereld steden hebben dezelfde schaal. Documentatie deel Van elk land afzonderlijk staats vorm, bevolkingsdichtheid, godsdiensten, economie enz. enz. Register deel Met liefst 95.000 trefwoorden. Geen andere Nederlandse atlas biedt zo'n uitgebreid register. Verpakt in 19Ca luxe hoes I fcW BOEKHANDEL Lange Nieuwstraat 243, IJmuiden Tel. 13144 Hoofdstraat 234, Santpoort Tel. 378371 Ja, omdat u recht hebt op deskundig leer-aankoopadvies, zijn wij bij erkende leer-experts in de leer gegaan. Zij hebben onze verkopers - üw adviseurs - alles verteld over de talloze soorten meubelleer, hun eigenschappen, hun kwaliteiten, hun onderhoud. Diè informatie geven wij onverbloemd aan u door bij ieder meubel uit onze grandioze leren Europa Meubel-kollektie: meer dan 20 verschillende bankstellen, vele losse fauteuils, zitelementen en eetkamerstoelen. Onbezorgd woonkomfort? Meubel Drive-ln Nederland zorgt er wel voor! Kom maar kijken, keuren en kiezen. 3.000 m2 woon sfeer. Uw auto kunt u altijd kwijt op ons ruime parkeerterrein. Uw kinderen zijn in onze crèche in vertrouwde handen. En tussen het meubelen door is het goed toeven in onze gezellige koffie-corner. nwubnldrhrein Nederland De jongeren van Donkey Shot gaan nu een bulletin samenstellen, waarin in drukken en meningen omtrent de Pro- loog-voorstelling worden opgenomen. Deze bulletins zullen dinsdagavond 20 november als discussiestuk behandeld worden. In dit verband wordt er door het college in de eerste plaats op gewezen dat in het vervolg op het meerjarenplan dat het bestuur van de stichting „Muziekschool Velsen” nog dit jaar aan B. en W. hoopt uit te brengen ook aan het muziekonderwijs op de basis school uitvoerig aandacht wordt besteed. Zo bevat het bijvoorbeeld voorstellen om in samenwerking met de gemeente lijk inspecteur voor het onderwijs en (het onderwijsbegeleidings- en adviesteam (OBAT), voor personeel van de ba sisscholen applicatie-cursussen te organi seren. Het bestuur van de stichting heeft hiervoor gekozen, omdat het door een tekort aan muzikaal geschoolde leer krachten vrijwel onmogelijk is een alge mene muzikale vorming naar de basis scholen over te brengen. re ruimte volledig door de directie van de muziekschool wordt benut. Toch zul len B. en W. hier nog een nader onder zoek naar instellen en de resultaten daarvan aan het bestuur meedelen. Door de CPN was naar de mening van het college gevraagd over een eventuele motie, welke door de raad aan regering en provincie zou worden gericht, tenein de aan te dringen op een voor de muziekschool hogere subsidie. In principe worden door B. en W. tegen een dergelijke motie geen bezwa ren aangevoerd, ofschoon men er wel de aandacht op vestigt dat de minister van CRM reeds te kennen gaf oog te hebben voor de benarde positie van muziekscho len. Vandaar dat inmiddels een departe mentale werkgroep is ingesteld, ter be studering van problematiek, structuur en subsidie. Hier zal onder meer de stich ting bij worden betrokken, waar alle muziekscholen bij zijn aangesloten. 1. Preludium II, M. v. d. Gheijn; 2. a. Le Roy a fait battre tambour, b. En passant par la Loraine, c. Sur le pont d’ Avingnon, 3 liedjes uit Frankrijk. 3 Sonatine voor beiaard, Wouter Paap; 4 a. Zdynem pozzarow, Polen; b. Magyar Gahjararabok éneke, Hongarije, c. Sed- lak Tsjecho-Slowakije; 5 Rondo Allegro Joh. Wagenaar; 6 a. Ein Jager aus Kurpfalz, b. Drunten im Unterland. c. Der Mond ist aufgegangen. 3 Liedjes uit Duitsland; 7. Toccata pour carillon Géo Clément: 8. Improvisatie, H. de Ligt. BEVERWIJK meube* waar meer kan dan waar ook Parallelweg 43, Beverwijk, tel. (02510)-3 90 18 Van de zijde van de KVP werd er ook nog op gewezen dat de leerlingen van de muziekschool regelmatig lessen moeten missen, omdat de leraren door ziekte en andere oorzaken dikwijls af- I L j Daarnaast moeten zij aan de hand van plaatjes op stukjes plastic klanken sor teren, zoals koffer bij stoffer en kan bij pan. Weer een stap verder is dan de getal-structuurdoos. Op deze wijze wor den de kleuters voorbereid op de lagere school, want daar loopt de Wereldver kenning, zij het meer gedetailleerd, door. Even belangrijk is de hal in de school, waar de kleutergymnastiek gedaan wordt en het gebruikelijk materiaal, daarvoor bestemd, opgesteld staat. Met spel-lessen en vrij spelen gaat dan de opvoeding ook hier gewoon door. Voorts zijn er elk jaar contact- en voorlich tingsavonden voor de ouders, die als gevolg van de hier toegepaste methoden, thuis niet meer zo vaak geconfronteerd worden met de werkstukjes, die de jeugd vroeger op de kleuterschool maakte. De toegepaste methode treedt namelijk niet zo sterk naar buiten. Daarom deze avonden voor de ouders om te voorkomen, dat men het kleuter- schoolwerk alleen maar ziet als een „bezighouden van de kleinsten”. Ook op deze school wordt het bewijs geleverd, dat dit niet het geval is. BEVERWIJK. De parallelwegen van de Breestraat worden 28, 29 en 30 november en 3 en 4 december van tien uur ’s morgens tot half tien ’s avonds gesloten voor alle rijverkeer. Deze door B. en W. genomen maatregel is ook op 1 december van kracht, met dien verstan de dat er dan van 10 uur ’s morgens tot 18 uur niet op de parallelwegen mag worden gereden. Het gebouw van de Velsense muziek school aan de P. J. Troelstraweg. IJMUIDEN. Donderdagmorgen werd te IJmuiden aangevoerd: 197 kisten kabeljauw, 20 kisten wij ting, 5 kisten schol, 1 kist schar, 14 en; daarna komen achtereenvolgens aan de beurt „water” en „lucht”. Elk project loopt ongeveer een half jaar, met daarbij de opmerking, dat er niet elke dag over verteld wordt. Wel wordt er regelmatig op teruggegrepen. In het laatste half jaar gaat men aan „klankbeluistering” doen, voor het her kennen en plaatsen van korte woorden, die gelijk klinken. Tegelijkertijd wordt dat luisteren spelenderwijs geactiveerd en worden allerlei begrippen de kleintjes bijgebracht zoals dik-dun en klein-groot. I UK ÜM’’1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5