Beurzen laten hoofd nog steeds hangen HBEURS Nog 4 manieren om minder aardgas te gebruiken 1 „Siamese tweeling” Schaefer en Van Dam aan vooravond debat: 99 Publikatie van Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en N.V. Nederlandse Gasunie 99 ZATERDAG 17 NOVEMBER 13 1973 Schimmigheid eruit Ideeëncentrale AKZO Laagterecord 1 Stook een graadje lager Het binnenklimaat van uw woning is bestuurbaar. Of het met de knop aan de kachel is, de radiator- kraan of de kamerthermostaat, u kunt de temperatuur in de hand houden. De meeste thermostaten staan te hoog. Stook liever bewust, pas de temperatuur aan de behoefte aan. Ongeveer 20°C kan voor velen een aanvaardbare woontemperatuur zijn. Toch staan veel thermostaten op 22°C, wat extra energie en geld kost. 's Avonds straalt door uw raam niet alleen licht, maar ook warmte naar buiten. Houd die warmte binnen! U kunt die zélf best gebruiken nu we extra zuinig moeten zijn met energie. Scherm dat koude glas dus af. Sluit uw gordijnen. Let u wel op, dat de gordijnen niet over de radiator hangen. In dat geval komt de stijgende warmte in de ruimte tussen het gordijn en het raam en verdwijnt voor een groot deel naar buiten. Bovendien mist u dan de stralings- warmte van uw radiator. Laat in dat geval liever uw zonwering neer met gesloten lamellen. Doe het iedere avond. Heus ’t helpt Zuinig met warmte in huis. Dat probleem is niet nieuw. Sinds september 1972 wordt dit onderzocht door een werkgroep, waarin deskundigen van het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek TNO, het Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies, de Nationale Woningraad en de Gasunie zijn vertegenwoordigd. Begin 1974 zal de studie in druk verschijnen. Met een reeks aanbevelingen voor bouwkundigen en andere vakmensen, maar óók voor de bewoners zelf. De huidige energiesituatie maakt het volgens de werkgroep en de gasindustrie gewenst van dit laatste deel een samenvatting te maken, die waarschijnlijk eind van dit jaar huis aan huis in Nederland zal worden bezorgd. 3 Kamers leeg? Verwarming af. Bewaar de warmte alleen voor de vertrekken die echt in gebruik zijn. Doe in de kamers waarin men niet verblijft de radiator geheel dicht (Maar draai de radiator wel weer open bij vorst om bevriezing te voorkomen.) Hebt u een gevelkachel zet hem dan op de minimaalstand 4 Zonnewarmte is kosteloos Wanneer u de zon in het stookseizoen volop naar binnen laat schijnen, kan zij een behoorlijke bijdrage aan uw woonwarmte leveren. Maar dan moet u de zon wel de kans geven binnen te komen: zonwering en gordijnen open. 2 Een uur warmte voor niks Voor u naar bed gaat, tempert u natuurlijk uw kachel of zet u de thermostaat een aantal graden (tenminste vijf) omlaag. Doet u dat voortaan een uurtje eerder, dan blijft uw huis echt nog wel warm genoeg totdat u gaat slapen. U bespaart er flink wat energie mee. Wel verschuiving, geen instorting woningbouw et (Van een medewerker) Schaefer zal niet nalaten bewoners van 1Z. et jd in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Denkt u vanavond nog even aan uw gordijnen? index tot ver beneden de 900 in zakte. Enkele weken geleden nog lag de 1.000 binnen bereik. et et ie ie at *n et n. Marcel van Dam geeft, voor het eerst, een uiteenzetting over de manier waarop hij het eerder bekend gemaakte nationa le woningonderzoek wil opzetten. „We hebben drie dingen op stapel staan: een woningbehoeftenonderzoek, steekproeven per regio die in totaal rond 40.000 wo ningen omvatten, en aan de hand van de uitkomsten van die twee een volkshuis vestingsplan. Dat zijn de dingen waar mee we ons in de eerste twee van de vier jaar van dit kabinet willen bezig houden. Daarna komt de verwezenlij king”. bewoners. De inventarisatie moet in 1975 worden afgerond”. Komt de vernieuwbouw van de grond, kan de bouwwereld zich aanpassen aan deze relatief snelle veranderingen, willen de huiseigenaren meewerken en zijn er voldoende geldmiddelen voor vrij te ma ken? Zo blijkt de AKZO al haar investe ringsplannen op de helling te hebben gezet om diverse objecten met het oog op de gewijzigde grondstoffenvoorziening nog eens kritisch te kunnen doorlichten. Door zijn omvangrijke petrochemische grondstofverwerking is de oliecrisis voor 50 at 1- et et, et de f- -s: r- !t, ie 3n k ?- ht u- ge te et, k„ et ge en 30 le Is, te a- lis 2). n, ig Eur 'd 4 ?r. o- a- x le et ;te a- et iet e- :et )k. d. 1), 1: s- 80 is. 1: et, >k. ^g er. en •n, a- li- ne li kt E- et et n- 1.: lis JP Is. Verder komt er op Volkshuisvesting een ideeëncentrale voor gemeentelijke en provinciale besturen. De opzet ervan Is een bestuurscollege direct te (aten profiteren van bestuurlijke ervaringen die elders hun W'aarde hebben bewezen. vernieuwde huizen duidelijk te maken hoe hun nieuwe huur in elkaar zit. „Je kunt aan de buitenkant niet zien wat er aan de onderkant, de fundering moet gebeuren om het huis in stand te hou den. Bij het ene huis zullen de ver- nieuwkosten daarom een stuk hoger uit vallen dan bij het andere. Daarom zul len de bewoners een degelijk stuk infor matie moeten krijgen over wat het aan deel van de overheid in de vernieuw bouw is, wat de verbouwingskosten zijn. Als we de schimmigheid uit de samen stelling van het huurbedrag weten te halen, zaf het velen een stuk duidelijker zijn waarom een huis zoveel huur moet opbrengen”. dit bedrijf van groot belang. Ondanks de fraaie winstcijfers over het derde kwar taal moest de koers deze week toch rond zes gulden terug. Maar ook Philips, die veel minder direct betrokken is bij eventuele moei lijkheden van grondstof aanvoer en ook fraaie winstcijfers over het derde kwar taal behaalde, moest enkele guldens te rug. Zwaar werd Hoogovens getroffen met een verlies van tien gulden. Dit werd in verband gebracht met de grote ollebehoefte van het bedrijf voor zijn produktieproces. De KLM krabbelde verder terug tot even 70 gulden. waar moet ik de grens leggen tussen nieuwbouw en sloop. Hoe moet zo’n wijk eruit zien: de infrastructuur. Kort om, een sociaal plan voor de wijk, voor de stad, op grond van de wensen van de Beiden vragen zich intussen wel af of vernieuwbouw-speculatie zo’n omvang zal gaan aannemen. Van Dam met name wijst erop dat een deel van de aantrek kelijkheid van het speculeren verloren gaat doordat de huren in beginsel niet mee omhoog mogen na de vernieuw bouw, dat wil zeggen, niet louter op grond van de waardestijging van de objecten. „Alleen de verbeteringen, en dan nog voor dat deel dat de verhuurder zelf heeft betaald, mogen in de huur worden doorberekend”. Ondertussen bleef de Amerikaanse dollar keihard ondanks de felle baisse op de New Yorkse effectenbeurs. Boze tongen beweren dat dit een spelletje is van de oliesheiks om zodoende hun mil- jardenbezit in dollars op te vijzelen in ruil tegen de verliezen in de olie-export. Andere beweren dat de dollars gezocht worden om aanvullende oliaankopen te verrichten in bijvoorbeeld Irak dat in Arabische kring van deze dollarpraktij- „Om bij het laatste te beginnen”, zegt Van Dam, „de financiering is nog een flessenhals. Er is een zekere terugloop van de nieuwbouw, maar die was al onder het vorige kabinet merkbaar. Maar wat critici van dit kabinet voortdurend roe pen, dat de hele woningmarkt instort, dat is helemaal niet waar. Schaefer: „De aannemers gaan zich nu meer op de vernieuwbouw richten. Juist voor de kleine aannemer biedt de ver nieuwbouw goede kansen. En wat de grote betreft, als ik zie dat een bedrijf als Intervam een sector vernieuwbouw heeft opgericht, dan is dat een goede ontwikkeling” „Een wat de eigenaren betreft, ach, zes jaar lang zei iedereen dat de ver nieuwbouw er nooit zou komen. Maar toen ik vorige week in Amsterdam was, hoorde ik dat niet minder dan 1700 huiseigenaren hadden geïnformeerd naar de regelingen voor vernieuwbouw. Zoiets zegt toch een heleboel”. Dit zijn twee uitspraken van de staatssecretarissen, ook wel de Siamese tweeling van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening ge noemd. Wij spraken met hen aan de vooravond van de behandeling van de huisvestingsbegroting in de Tweede Ka mer, waarin toch wel verweven specia lismen huur- en subsidiebeleid (Mar cel van Dam) en stadsvernieuwing en vernieuwbouw (Jan Schaefer) onge twijfeld grote aandacht zullen krijgen Het huidige kabinet wil de inspraak bij de stadsvernieuwing democratiseren. Dit, democratisering van de inspraak, is dan ook het thema van een publi katie die nog voor het eind van het jaar moet verschijnen. De bedoeling ervan is in gangbaar Nederlands uit te leggen hoe allerlei ingewikkelde regelingen over stadsvernieuwing van verscheidene departementen in elkaar zitten „De grote ramp voor vele actiegroepen Is, dat zij onvoldoende kennis hebben van de elementaire feiten, waardoor zij zeer veel tijd verdoen. Dat frustreert”, zegt Schaefer, die verantwoordelijk is voor deze uitgave, die naar allerlei in stanties zal worden verzonden en die verder voor iedereen tegen „een zacht prijsje” verkrijgbaar zal zijn Door schade en schande wijs worden is dikwjjls vermijdbare arbeid. Te denken valt aan de aanpak van onderzoekingen of van inspraakprocedures op het gebied van de volkshuisvesting en de ruimtelij ke ordening, of de verwerking van de resultaten. „Waarom zouden ze niks leren van de ervaringen van een ander? Dat levert tijdwinst op, bespaart arbeidskracht en kosten, en vermijdt onlustgevoelens bij de bevolking”, aldus Jan Schaefer, Schaefer geeft toe dat de vernieubouw de aanpassing van oude stadswijken aan hedendaagse wooneisen (anders dan het inlopen van achterstallig onderhoud) een mogelijkheid tot speculatie in zich heeft, ook al moet de huiseigenaar bij verkoop na vernieuwbouw in het alge meen de ontvangen subsidies terugbeta len. Het valt niet te loochenen dat een blokje vernieuwde huizen in waarde ge stegen is, maar dat deze waardestijging mogelijk is geworden door de investe ring van gemeenschapsgeld. Van Dam en Schaefer zeggen dat in dien de speculatie omvangrijke vormen gaat aannemen, een hierop toegespitste wetgeving evenmin zal uitblijven. „Maar wat is op het ogenblik het grootste belang? Toch zeker dat mensen in oude wijken, die het liefst in die wijk blijven zitten in aanvaardbare woonomstandighe den komen te leven? Voorlopig zullen we die kans voor lief moeten nemen”. „Het eerste, globale onderzoek, dat volgend jaar gereed moet komen, omvat 4000 ondervraagden en moet een alge meen antwoord geven op de vraag hoe je in de woonbehoefte kunt voorzien door verbouwing, vernieuwbouw en zui vere nieuwbouw. Wezenlijk is, dat de samenstelling van zelfstandige woon- ruimtezoekenden, evenals de woonbe hoeften, sinds de oorlog geheel veran derd zijn. Toch bouwen we in grote lij nen nog steeds volgens de behoeften die vlak na de oorlog golden” AMSTERDAM Ook deze week stond de beurs in Amsterdam in het teken van de oliecrisis. Maar onze beurs niet alleen. Ook in Londen, Düsseldorf, Tokio en niet te vergeten New York liet men de zen week het hoofd hangen. Wat Wall Street daarbij presteerde, grensde bijna aan het ongelooflijke. Op meerdere dagen viel het koers- peil rond 25 punten, waardoor de „Maar als ik de aantallen weet, weet ik nog niets van een wijk. Het worden immers steekproeven. Dan gaan we be ginnen met een inventarisatie van de behoeften per wijk, uitsluitend in pro bleemgebieden. Hoe moeten de huizen er per wijk uitzien. Kwaliteitseisen: Hij kondigt aan, behoudens parlemen taire goedkeuring, „maar dat geldt voor al onze vele plannen”, een huurgewen- ningsbijdrage te willen geven, zodat mensen kunnen wennen aan hun door vernieuwbouw verhoogde huur, „vanuit de opvatting dat de mensen zoveel mo gelijk in hun eigen buurt of huis moeten kunnen blijven. Kijk, het gaat niet aan bij vernieuwbouw centrale verwarming te laten vervallen omdat de huur dan voor sommige betrokkenen te hoog zou uitvallen in verhouding tot hun inko men. Toch moet het huis die hogere huur opbrengen. Een over drie jaar uitgesmeerde, in omvang afnemende subsidie is dan een billijke tegemoetko ming”. Maar net als hier te lande worden de geesten daarginds steeds meer bezig ge houden met het energievraagstuk, waar bij berichten over distributieplannen voor benzine en oliebeperkingen voor de industrie schering en inslag zijn. Angst dat de nationale produktie volgend jaar flink terug moet, was de aanleiding tot het gooi- en smiitfestijn in Wall Street, dat wat de sombere stemming aangaat alleen door de donkere dagen van de Kennedy-moord en de Cuba-crisis werd geëvenaard. De bezorgdheid over de gevolgen van het energietekort is echter algerrreen. Het 'westen is aangewezen op de olieaah-' voer vanuit de Arabische wereld. Vpor-, ons land speelt daar tussendoor nog eens de extra last van de boycot. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Jan Schaefer: „De huurders verdienen een por in de rug als zij klachten hebben over hun ingewikkelde huurprijs. Zij moeten zelf met woningbouwverenigingen of beleggingsmaatschappijen om de tafel gaan zitten om te praten over de kosten van hun woongenot. Noem het een soort CAO-overleg. Aan enkele minima, zoals de hoogte van de huur, moet worden voldaan, maar over een serie extra’s beheer, onder houd. huisregels kan worden overlegd. Zo’n inspraakprocedure moet wettelijk worden geregeld”. Marcel van Dam: „Tientallen jaren zijn miljarden in onze woningbouw geïnvesteerd. Maar niemand heeft ooit de moeite genomen een onderzoek in te stellen naar de werkelijke woonbehoef ten; elk huis dat gebouwd werd was goed. Maar wat wil je als je honger hebt, eet je alles. Ons ministerie komt in 1974 met enkele globale studies over de Nederlandse woonbehoeften en in 1975 wordt begonnen met een groot nationaal gericht onderzoek”. De lokale industrie en daarmee de algemene beursindex sloegen hierdoor deze week opnieuw een nieuw laagtere cord van het jaar aan. Een weinig betrouwbare factor vormde ook de hoge mate van onzekerheid in kringen van de regering en fret bedrijfsleven. Het slui ten van een akkoord over lonen en prijzen is nu definitief van de baan. En in plaats daarvan baant de regering de weg naar een volledige prijs- en inko menspolitiek. waarbij natuurlijk ook een dividendstop wel eens betrokken zou kunnen worden. Angst en pessimisme vertalen zich on middellijk in forse koersverliezen. De kroon spande deze week het confectiebe drijf Macintosh, dochter van de Staats mijnen, die niet minder dan 30 gulden verspeelde of 150 punten op oude basis. Elsevier verloor 25 gulden. ACF en Océ Van der Grinten 20 gulden-. Hagemeijer, KNP, Stevin, Wessanen, Meneba en VNU 10 tot 15 gulden. ken beschuldigd wordt

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13