Kansen in bekertoernooi al verkeken 104e NEDERLA ND-BELGIË HORDIJK EN FLEURY MISTEN VECHTLUST Maria Gigova heeft weer de beste kans Lambert eist f 35.000 van journalist Rijvers blijft Interland op radio Chili nog niet SPBffMSB Oude derbysfeer herleeft helemaal zeker weer voor anderhalf uur Zweden krijgt enorme steun t CHINA WEL J uitgesloten Okker finalist TAIWAN NIET, JU Traditie heel snel verwaterd Lazio 1 jaar - wk II w- Proces over artikel een miljoen gulden aan prijzen B* i 15 U a N Record 1 9 5 L Olympisch La* ■hi* b. ♦- Raoul Lambert: aanklacht (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE - 4 I I k Deze week te winnen (stuur dus puzzel 11 in!) voor 1 dit fraaie klokken-servies ter waarde van f 53,70. Een geschenk van Nutricia, Zoetermeer. Een groot man in de geschiedenis van „de derby der lage landen": Abe Lenstra. Op deze foto van België Nederland in 1958 maakt hij in de „hel van Deurne” het vierde Nederlandse doelpunt. Nederland won die wedstrijd met 72. Lenstra scoorde tweemaal. Nederland België Noorwegen Ijsland 5 5 6 6 4 4 2 0 1 1 0 0 0 0 4 6 9 9 4 0 Iers Jel- Een :ede Niek Fleury verloor met 810, 46 van Antonio Munoz, Jan Hordijk met 61, 46, 46 van Jose Higueras. Bij deze stand van 02 is met de twee singels en de afsluitende dubbel in het iar- uels is lan- .1 in ing. 0.00 ter gen ille- oof- rom den de Van sre- ;rd. dat aval :oek ioor van na- issie wijl die .’ten Irop het en het ghal bij ar asse trick voor aren oge- tielft rong door de M 3 i en Iden 3-3 van men: 1- 4, 2— erde 1-5. Iden issel kaar ven- eliik eede rinst rt 5- Vijk voor rvan ilms asse t al ■nen de met nde tide, oel- inst in. met laag gee. ster Iden elee lage elde inu- van i op oals ber- F. .-aak e A: erde erve -As- M 2 Kaser zei dat vooruitlopend op een onderhoud met voorzitter Rous naar aanleiding van een lang telefoongesprek dat hij vrijdag met de Russische voet balbond voerde. Over het heropenen van het contact inzake „de kwestie Chili” wilde Kaser verder geen mededelingen doen. „Ik kan alleen zeggen”, aldus de FIFA-official, „dat het Russische stand punt niet gewijzigd is en dat wij bin nenkort met een verklaring komen.” Bij de FIFA ligt inmiddels een ver zoek van Algerije om naar aanleiding van deze voetbalaffaire een speciale FI- FA-bestuursbijeenkomst te beleggen. EINDHOVEN. Het bestuur van de eredivisieclub PSV en zijn technisch lei der Kees Rijvers hebben vrijdag beslo ten het tussen hen per 1 juli 1974 eindigende contract met enige jaren te verlengen. Manager Ben van Gelder wenste het juiste aantal jaren niet nader aan te duiden. Hij hield het op „een meerjarige periode”. Al die ontmoetingen leverden ech ter niet die gespreksstof, die een groot aantal botsingen tusen de beide buurlanden wel degelijk tot gevolg had. Een willekeurige greep uit de ZURICH (SID/Rtr). Volgens FIFA’s secretaris-generaal Kaser wordt pas op de dag van de loting (5 januari in Frankfort) beslist of Chili zonder het verder spelen van wedstrijden aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal mag meedoen. Het recordaantal doelpunten in één wedstrijd viel overigens niet in een van deze produktieve ontmoetingen. Die „eer” wordt opgeëist door de wedstrijden van 25 november 1951 in Rotterdam, toen België met de ludie ke cijfers 7-6 aan de winnende hand bleef. AMSTERDAM De enorme opgang die het Europese bekervoetbal met na me in Nederland maakt, heeft de belangstelling voor de vriendschappelijke voetbalinterlands totaal naar de achtergrond gedrongen. Dat verschijnsel is niet nieuw, maar wie tien jaar geleden ook maar zou hebben gesuggereerd dat ook de ontmoetingen tussen Nederland en België totaal in de vergetelheid zouden raken, zou toch op zjjn minst voor een zonderling zijn uitgemaakt. historie de eerste wedstrijd da teert van 30 april 1905, Nederland won in Antwerpen met 4-1 levert alleen al qua uitslagen een aantal curiositeiten op. Bijvoorbeeld de 9-3 voor Nederland in 1934 in Amster dam, de 8-0 voor de oranje-mannen in 1936 in Amsterdam, de 5-4 neder laag in Antwerpen in 1939, het cata strofale 7-1 verlies in maart 1940 in Antwerpen, de voorlaatste ontmoeting voor de tweede wereldoorlog, die de voetbalcontacten tot 12 mei 1946 deed stagneren. Van veel recenter datum zijn een 7-2 zege van Nederland in Antwerpen (1958) en de roemruchte „Feyemoord” van 1959 in Rotterdam toen de Belgen met maar liefst 9-1 werden afgedroogd en slechts door een wonder aan de schande van de dubbele cijfers ontkwamen. HILVERSUM (ANP). De voetbalin terland NederlandBelgië zal behalve door de televisie (onder het voorbehoud van een uitverkocht stadion) ook door de NOS-radio rechtstreeks worden uit gezonden. Dat zal gebeuren in het zon- dagmiddag-sportprogramma „Langs de lijn” op Hilversum 3. De reportage be gint om half drie. De televisiereportage van de wedstrijd begint zondag om 14.20 uur op Nederland 1. Om 16.45 uur volgt nog een nabeschouwing. LONDEN. Tom Okker heeft de fi nale van het Dewar-toernooi in Londen bereikt. In de kwartfinales versloeg hij Ion Tiriac met 7—6, 64, in de halve finale was hij baas over Mark Cox: 6 0, 7—6. TEHERAN. China zal volgend jaar in de plaats van Taiwan worden toege laten tot de Aziatische spelen, zo besloot het congres van de overkoepelende fe deratie in Teheran. Het resultaat van de stemming was: 38 voor, 13 tegen en 5 onthoudingen. Het besluit kan tot gevolg hebben dat de banden met het internationale Olym pische comité verbroken zullen worden. Het IOC erkent Taiwan wel en China niet. Taiwan is bovendien lid van de belangrijkste sportfederaties (atletiek, zwemmen, boksen en hockey). Tijdens het jongste Olympische congres in Var na waarschuwden deze sportorganisaties de federatie van Aziatische spelen dat men een evenement met China in de plaats van Taiwan niet zou goedkeuren. ROME (AP) De Europese voetbal bond - UEFA - heeft de Italiaanse eerste divisie club Lazio voor een jaar geschorst van internationale wedstrijden als een gevolg van de gevechten die zich hebben voorgedaan na de cupwedstrijd tegen Ipswich in Rome op 7 november. De directeur van Lazio, Tommaso Maestrelli, zei dat Lazzio een telegram had ontvangen van het hoofdkwartier van de UEFA in Zürich waarin de schorsing bekend werd gemaakt en te vens een boete van 10.000 Zwitserse franc. Maestrelli zei dat geen van de spe lers van Lazzio is geschorst. Voor een bedrag van ruim 2 ton heeft Feyenoord de Joegoslavische voor- stopper Ramlak (28 jaar) gecontracteerd. Hij komt van Dynamo Zagreb en is meervoudig international. In het Reehorst-schaaktoernooi leidt Kurajica met 2 punten. Ligterink is met 1 punt tweede. Waterpoloploeg De Meeuwen won de eerste halve finalewedstrijd van de Eu ropacup tegen het Griekse Ethikos. De uitslag was 106 (21, 11, 32, 42). De KNVB heeft per telegram aan het ministerie van CRM adhesie betuigd met het horeca-voorstel om de autoloze za terdag of zondag facultatief te stellen. De amateur voetbalinterland Schot landNederland (Europees kampioen schap) begint woensdag in Dunfermline niet om 19.30 uur maar om 14.00 uur. 4-2 overwinning voor Nederland) en in 1938 (alweer in Antwerpen, resul taat 1-1) werden beide landen in het kader van dat evenement met elkaar geconfronteerd. Spanje een vrijwel beslissende voor sprong te nemen, maar ditmaal was de animo daarvoor niet groot genoeg. De totaal balans over 68 jaar Ne- derland-België, valt duidelijk uit in Nederlands voordeel. Van de 103 ont moetingen wonnen de Nederlanders er 46, verloren er 35 terwijl 22 ont moetingen in een gelijkspel resulteer den. Ook qua doelcijfers kijken de Belgen tegen een flinke achterstand aan: 197-245. Dat voordelige saldo ten opzichte van de Belgen speelt, helaas voor Nederland, morgenmiddag ech ter in het geheel geen rol. Misschien wél het feit dat de uitslag van een Nederland-België altijd een ongewisse zaak is geweest. Meermalen is het in het verleden voorgekomen, dat de op papier zwakkere ploeg ineens genade loos uithaalde. En genadeloos uitha len hoeft België morgen niet eens. Zegt Goethals al niet ruim een jaar dat één doelpunt in Amsterdam ge noeg is? ROTTERDAM. Maria Gigova, de tweevoudige Bulgaarse wereldkampioe ne, heeft op de tweede dag van de wereldkampioenschappen moderne rit mische gymnastiek in Rotterdam, de grootste indruk gemaakt. De 26-jarige Oosteuropese, die in 1969 in Varna voor de eerste maal wereldkampioene werd en die titel twee jaar later in Havanna prolongeerde, moest van de 4000 toe schouwers in het sportpaleis Ahoy na haar hoepeloefening terugkomen. De Bulgaarse liet dan ook een juweel van compositie en uitvoering zien. In hoog tempo met zeer gewaagde verbin dingen, waarin de hoepel als het ware op commando terugkeerde, bracht zij het publiek tot groot enthousiasme. De jury beoordeelde het pronkstuk van be wegingskunst met 9,65 punten. Maria Gigova legde daarmee een uitstekende basis voor een eventuele prolongatie van de wereldtitel op de vier onderdelen. In de tweede groep van de avond waarin de oefeningen met knots en hoe pel werden afgewerkt, waren de Neder landse deelneemsters Grietina Molen- buur, de nationale kampioene, Berthy van Midden en de titelhoudster bij de jeugd Janny Oost ingedeeld. Het drietal, van wie Grietina Molenbuur en Janny Oost donderdagavond deel uitmaakten van de ploeg, die een verrassende negen de plaats behaalde, viel bepaald niet uit de toon, al kon het niet doordringen tot de finale. Die plaatsen waren uiteraard weggelegd voor turnsters uit de Oosteu ropese landen. Bovendien speelden Nederland en België tweemaal tegen elkaar toen er Olympische lauweren te verdienen waren: in 1920 in Antwerpen (België legde toen in Antwerpen dankzij een 3-0 overwinning beslag op de bronzen medaille) en in 1928 in het troosttoer- nooi in Rotterdam met als resultaat een 3-1 overwinning voor Nederland. AMSTERDAM (ANP) Op het mee joen van Nederland aan het toernooi om de koning Gustaaf-beker rust geen zegen. Vorig jaar wilden de spelers zo graag dat ze de bond een kort geding aandeden, vrijdag hadden ze in de Frans Ottenhal, waar de wedstrijd uiteindelijk terecht kwam na een poging om hem aan de gast kwjjt te raken, de kans om tegen STOCKHOLM (SID). Het voetbal elftal van Zweden zal in de beslissings wedstrijd tegen Oostenrijk, in de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, de steun hebben van meer dan 10.000 supporters. De win naar van deze wedstrijd, die op 27 november in Gelsenkirchen wordt ge speeld, plaatst zich voor de eindronden van het toernooi. Maar inmiddels is die situatie er al geruime tijd. De „derby der Lage Landen”, per traditie tweemaal per jaar het hoogtepunt voor de voetbal liefhebbers in beide landen, is defini tief van het programma afgevoerd. Na de laatste dubbele krachtmeting in 1964 sudderde de eens zo hart stochtelijke ontmoeting nog wat na met één ontmoeting per jaar (1966 t.e.m. 1968); daarna was het na 102 ontmoetingen gebeurd. Na die laatste confrontatie in 1968 Bel gië won toen in Amsterdam met 2-1 van een wat in het slop zittend Nederlands elftal zou alleen een toernooi in het kader van een Euro pees dan wel een wereldkampioen schap de interesse weer kunnen wek ken. Toen het lot zo vriendelijk was beide landen aan elkaar te kop pelen in groep drie van de voorron den om het wereldkampioenschap 1974 was het duidelijk dat de sfeer van weleer tijdelijk zou terugkeren. Vooral omdat eigenlijk meteen duide lijk werd dat, gezien de bijvoorbaat nagenoeg te verwaarlozen concurren tie van Noren en IJslanders, een plaats in het eindtoemooi tussen de beide oude rivalen zou moeten wor den betwist. Overigens was de ont moeting op 17 november van het vorig jaar in Antwerpen (het veel gekritiseerde doelpuntloze gelijke spel dat Nederland uiteindelijk in de gun stige uitgangsstelling voor het duel van morgen manoeuvreerde) niet de eerste confrontatie tussen beide lan den in het kader van het wereldkam- pioenschap.Ook in 1930 (Antwerpen, vooruitzicht de kans uitgesloten dat Ne derland een ronde verder komt. Niet onverhoopt eigenlijk, want bij een vol gende ronde (tegen de winnaar van Zuidslavië - Polen) zou niet alleen zoals nu het geval was Fred Hemmes en Rolf Thung (op tennisavontuur in India) ontbreken, maar ook landskampioen Jan Hordijk, die woensdag af reist naar Au stralië. De gedachten aan een overwin ning op Spanje is blijkbaar bij weinig bondsbestuurders opgekomen. Per slot van rekening greep Spanje vorig jaar nog de eindzege. Maar Antonio Munoz en Jose Higueras die inmiddels Andres Gimeno en Manuel Santana hebben af- gelost, bleken nogal kwetsbaar op de snelle indoorbaan. Niek Fleury had na een doorbraak in de zesde game bij 53 een prachtkans om tegen de blonde langharige Antonio Munoz de eerste set in de wacht te slepen. Zijn volley op setpoint ging echter enkele centimeters uit. Technisch gezien kon Fleury door de kracht van zijn service, het zekere vol leren en de uitschietende forehand aar dig partij bieden. De teleurstelling over het gemiste setpoint knakte hem echter mentaal. Hij begon dubbele fouten te slaan. Eenmaal vier in een game. Toen hij er in de zeventiende game nog eens drie achter elkaar maakte was het met hem gedaan. Munoz greep de set en manoeuvreerde behoedzaam door om zijn land een 10 voorsprong te bezor gen. Hordijk miste eveneens de inspira tie voor een gevecht over langere duur. Met opzienbarend vuurwerk knalde hij door de eerste set, maar werd prompt uitgeteld toen de jonge Spanjaard er in slaagde de ralley’s te verlengen. Dat winnend tennis naast technische beheer sing ook transpiratie vereist, wil er bij Hordijk nog steeds niet in. i- (Van onze sportredactie) BRUSSEL. De Belgische internatio nal Raoul Lambert gaat een proces aan spannen tegen de in Brussel wonende Nederlandse journalist Jan Wintraecken. Lambert voelt zich ten zeerste gegriefd door een artikel van Wintraecken in een aantal Zuidnederlandse dagbladen, waarin hij wordt afgeschilderd als „een pintenpakker” en „een rokkenjager” en eist een schadevergoeding van 500.000 Belgische francs (ongeveer 35.000). Wanneer de zaak voorkomt dat zal in Brugge gebeuren is nog niet bekend. :|Mh AMSTERDAM. De resultaten die er toe geleid hebben dat de ontmoeting tussen Nederland en België morgen in groep 3 van de vooronden van het wereldkam pioenschap van beslissende beteke nis is: België-IJsland 4-0, IJsland- België 0-4, Noorwegen-België 0-2, België-Noorwegen 2-0, België- Nederland 0-0. Nederland: NederlandIjsland 5-0, IJsland-Nederland 1-8, Neder landNoorwegen 9-0, Noorwegen- Nederland 1-2, BelgiëNeder land 0-0. De stand in groep drie: 24- 2 12- 0 9-16 2-29 I De Zweedse voetbalbond heeft een uitgebreid oefenprogramma samenge steld: op 18 november tegen de Zweedse kampioen Atvidaberg, 19 november reist men naar Zeist, waar de ploeg logeert in hotel oud-Londen en traint op het KNVB-sportcentrum, op dinsdag 20 no vember is FC Den Haag in het Zuider- park de tegenstander. Vrijdag 23 novem ber reist het gezelschap van Zeist naar Kaiserslautern, waar men ’s avonds te gen de FC Kaiserslautern speelt. Van daar gaat men naar Gelsenkirchen. #i. ij». -w te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15