WP-ENCYCLOPEDIEMAKER K.WITH door onverbiddelijkheid van alfabet Vlaanderen Winkler Prins van Vlaamse cultuur WERELDATLAS VAN ALLURE het dierenrijk hnp Encyclopedie van Registratie van „Wij worden in ons werk geregeerd W-P atlas Snel achterhaald Voorbereiding ZATERDAG TT NOVEMBER' 1973 IK L en „Als je een encyclopedie maakt, kun je niet onder de actuele problemen uit. Met de letters van het alfabet komen die problemen je redactielokalen binnen. Wij worden geregeerd door de on verbiddelijkheid van het alfabet en ook ons geweten”. Het zijn uitspraken van Winkler Prins maker K. A. With, hoofd van de redactie van Winkler Prins encyclopedische uitgaven. Hij is omgeven door een wal van naslagwerken, neerslag van honderd jaar vorsen en vastleggen van begrippen. Een bolwerk van betrouwbaarheid en gezag. Wat de WP zegt is waar. Dat is het imago, dat ook de naam Elsevier draagt. Erbij ,K Het is een moeilijke tijd voor encyclo- den HANS ROMBOUTS CEES STRAUS H.R. HANS ROMBOUTS AAAAAA/MVVVVWWVVVVtAWVVVVVVVIAAAWVMWWVIAAIVVMMAAiVIAAWWMVWlAAAnAfVVIAMAA^VVWlAAAAAMVWVVWWMVVWWMVVtAnfMVMMWVVtAMAMAfWVW erbij 73 Hetgeen dan jammer is voor de inte kenaars van het eerste uur, die wél de eerste, achterhaalde editie in hun boe kenkast hebben. Maar dat is nu eenmaal het risico van het kopen van een ency clopedie. De tijd draait sneller dan de persen van het Elsevier-concern, dat op zijn beurt de tijd weer te lijf gaat door het samenstellen van Jaarboeken. Per slot van rekening is daar de laatste tijd ook het een en ander over te doen geweest. Zo is de Mercator-projectie pas nog aangevallen. De Times-projectie be houdt in bepaalde richtingen, zo zegt prof. Heinemeyer, op de kaart een juiste vorm en oppervlak, maar legt het in andere opzichten bij de werkelijkheid af. De projecties in deze atlas gebruikt, zijn niet uniform; zij zijn uitgekozen om zoveel mogelijk met een bepaald onder werp of gebied in overeenstemming te zijn. nas is dan van voon een ü- 51- »e- in en en dit :ht :e- el- aal Besloten werd de zevende druk Sele en" >rdt ken aan ■rij- met >eet nen 'dut I en nen ms- van Me al- i en Je ma- •.ast ikje, lad- oer- ieuw Beu- ictief ikle- stra- jbar* orten ieeën Is de uit- omer i aud it is a in- an de Het zijn weinige smetten op een com pendium dat voor het eerst op een dergelijk uitgebreide schaal de neerslag weergeeft van een uiterst rijke cultuur. Niet het huidige Vlaanderen dat uiter aard veel kleiner is dan vroeger, wordt belicht, maar een gebied dat loopt van Den Bosch tot Duinkerken. De en cyclopedie is daarmee niet alleen inte ressant voor degenen die specifiek be lang stellen in België, maar ook voor hen die zich betrokken voelen bij een cultuur die deel uitmaakt van de onze, onze. De zevende druk van de grote WP is eigenlijk uniek tot stand gekomen. Nor maal wordt een nieuwe encyclopedie voortgebouwd op de oude. Maar dat bleek in 1965 geen goed uitgangspunt. Het eerste deel opent met drie alge meen gerichte hoofdstukken, te weten het fysisch milieu, de bevolkingsgeogra- fie en de economie. Aldus heeft een (hedendaagse) situering van Vlaanderen in Europa plaats. Vervolgens wordt het alfabetische naslaggedeelte behandeld. Wat de heer Antony Winkler Prins, predikant te Tjallebert en Veendam, pu blicist en journalist, in de periode van 1869 tot 1882 alleen klaar maakte (een Geïllustreerde encyclopedie van achttien delen) doet nu de redactionele staf van dertig man plus 1500 medewerkers. Waarbij natuurlijk wel opgemerkt moet worden, dat er in de loop van honderd jaar wel wat aan begrippen, weten schappen. kunsten, sporten, maatschap pelijke verschijnselen enz. enz. is bij geko men. Ik bedoel maar: je zit in de stroom van de tijd en zijn verschijnselen, die snel wijzigen. We streven naar een weten schappelijk gefundeerd modern oordeel. Daar houden we ons aan vast”. rest (Bucuresti). Voorafgaande aan de kaarten is er een royaal uitgemeten toelichting (ook weer geïllustreerd) op veertig pagina’s van allerlei geografische aspecten, zoals het ontstaan en de geolo gie der aarde, de klimatologie, begroei ing, hulpbronnen, mineralen, bevolking- patronen, handel, industrie, energiever bruik, verkeer en toerisme. Ook het milieu is niet vergeten. Opmerkelijk zijn ook de kaarten van maan en sterren van de noordelijke en zuidelijke hemel. Tenslotte nog iets over de projectie. Wie naar het kunstzinnige verleden van de zuidelijke Nederlanden in dit compendium zoekt, zal voor een zeer belangrijk deel aan zijn trekken komen. Schilderkunst, muziek en de letteren, maar ook de architectuur worden niet alleen rijkelijk in woord gebracht, maar deze onderwerpen zijn ook van veel illustraties voorzien. Bij belangrijke ste den en dorpen volgt steeds een foto van het meest opvallende bouwwerk dat in de afgelopen eeuwen is nagelaten. De stedennamen zelf worden vaak ver klaard, hetgeen een vooruitgang is met betrekking tot de grote WP. Merkwaar dig genoeg onthoudt de redactie ons een Afbeelding van de Sedes Sapientiae in de St. Maartenkerk in het Belgische Beek. Een van de vele illustraties in de Vlaamse Winkler Prins. De bergen artikelen en documenten groeien bij het vervaardigen van een encyclopedie razendsnel. De redactie moet uit die berg een handzaam en degelijk boek vervaardigen. Dat bete kent: herschrijven, inkorten, discus siëren. Dan tot tweemaal toe een soort gestencilde uitgave maken in een oplaag van zo’n 150 stuks. Die gaan dan verknipt meestal naar specialistische adviseurs. De teruggekomen en van vele amendementen voorziene teksten worden dan opnieuw geredigeerd. Weer moet er gepraat, gediscussieerd en ingekort wor den (sommige medewerkers komen weer opdraven met de originele, veel te lange tekst). Dat gaat zo twee keer, totdat uiteindelijk na een strenge controle de definitieve tekst met illustraties wordt samengevoegd in de befaamde banden, de trots van vele studeer- en huiska mers. WP’s With: „Toen wij in 1970 negen delen van de zevende druk van de grote WP klaar hadden besloten we de eerste delen te actualiseren, zodat er een twee de oplage van de zevende druk tot stand kwam. Na 1970 hebben we zo dertien delen vernieuwd, terwijl de volledige encyclopedie pas in 1975 gereed komt”. De Grote Winkler Prins atlas van Elsevier is van een heel andere opzet. Men vindt hier minder kaarten, maar nog niet aan toe gekomen en wellicht zou meer een naslagwerk, waarin men bijv van elk land een al of niet korte karakteristiek vindt. Ook deze WP-atlas is goed bij gewerkt met de nieuwste gegevens en namen. Hij begint met een royaal overzicht algemene geografie en behandelt veel onderwerpen zoals plan ten- en dierenwereld, wereldruimte structuren, ontwikkelingshulp enz. De atlas zit vol kleuren- en zwartwitfoto’s en tekeningen. maal opnieuw op te zetten. De algemene WP van tien delen werd een soort warming up voor de redactie, die twee jaar bezig was om de zaak voor te bereiden. Aanvankelijk meende men aan vijfhonderd medewerkers voldoende te hebben, maar dat legertje groeide uit tot vijftienhonderd man. Toen men eenmaal gestart was en het principe-besluit had genomen om elk half jaar een deel te laten verschijnen, begon de race tegen de tijd, al te schrijfgrage medewerkers en onzorgvuldigheid. Het Engelse dagblad The Times geeft al sedert 1895 de Times Atlas of the World uit, een standaard werk (voor de aardigheid: 12 kg zwaar) vooral voor wetenschappelijke instituten en bibliotheken. De laatste jaren ontstond er behoefte aan een goed kopere en compactere (plus minder zware) uitgave. In 1972 kon aan die vraag worden voldaan. De Con cise was een feit. De Nederlandse uitgeverij Kluwer Algemene Boeken b.v. in Wageningen nam het voor treffelijke aardrijkskundige werk over in een Neder landse uitgave: De ..Oosthoek-Times Wereldatlas” Hoe objectief een dergelijk naslag werk kan zijn, op sommige punten le vert die neutrale visie uiteraard de nodi ge kritiek op. Een kleine greep daaruit Het hoofdstuk o”er amnestie (het kwijt schelden vao gevangenisstraf aan Vlaamse collaborateurs in de twee we reldoorlogen) is met name onvolledig waar het de periode van na de oorlog betreft. De kwestie rond de amnestie heeft uit politiek en sociaal oogpunt dieper in de samenleving ingegrepen dan dat het met enkele regels mag worden afgedaan. De stijl’ is keurig verzorgd, maar lijkt soms wat al te consequent te zijn aangepast, waar het in het Vlaams aanvaarde germanismen (zoals hinter land is achterland) betreft. In verhouding met de belangstelling voor de oude kunst lijken de hedendaagse uitingen er bekaaid af te komen. dat zelfs bij het aanhouden van de geëigende plaatselijke spelling zoals Köln of Roma de toevoegingen Keulen en Rome zijn geplaatst. Voor die Neder landse bewerking zorgde het redactiebu- reau van de encyclopedie van uitgeverij Oosthoek onder leiding van prof. dr. W. F. Heinemeyer. Voor Nederland en Bel gië werden speciaal nieuwe overzichts kaarten gemaakt. Een groot probleem vormt de spelling van de buitenlandse namen. Daar tobben o.a. ook de krantenredacties altijd weer mee. Denk maai’ aan de verschillende spellingen van de naam Chroetsjev. De redactie van de Oosthoek-Times Wereld atlas heeft het fonetische systeem, zoveel mogelijk klankgetrouwe omzet tingen van de vreemde letterschriften, aangehouden. Men zal niet Sebastopol aantreffen, maar Sevastopol (dat merk waardigerwijs niet in het register is terug te vinden). We noemen het regis ter. Er is allereerst het hoofdregister met meer dan 90.000 namen (met lands- vermelding en kaartverwijzing), maar daarnaast ook nog een uitgebreide lijst van vernederlandste namen zoals Boeka- pedie-makers. „Want”, zegt de heer With: „De normen wankelen. Waar ligt je houvast? En wij zijn, denken we, voor vele mensen een van de weinige stukjes zekerheid geworden. Wij moeten emotieloos werken, wat ergens wel jam mer is. Wij hebben naar buiten geen gezicht. Wij zijn meer een mythe. En in feite heb je een enorme verantwoorde lijkheid, want je weet wat men van een WP eist: volledige betrouwbaarheid. Door de strenge selectie en controle zijn echte blunders dan ook uitgesloten”. Wat heeft die Oosthoek-Times-atlas te bieden? Allereerst is het belangrijkste dat de kaarten overzichtelijk goed ge drukt en zo volledig mogelijk zijn (Dij- kerbuurt en Munnikeburen liggen er evengoed op als Hoshangabad in India, om maar iets te noemen. Er zijn 350 landkaarten, stadsplattegronden (vande grootste steden, waar ook ter wereld), die vervaardigd zijn door de Schotse cartografen John Bartholomew and Sons. Natuurlijk is het eerste wat je doet, ais je een nieuwe atlas en zeker zo’n uitgave als deze (die bepaald in alle opzichten kan wedijveren met „onze” vertrouwde Bos-atlas) bekijkt, opzoeken of de nieuwste namen en landen en steden er in staan. Vooral Afrika is tegenwoordig een aardig testgebied. Wel, het is helemaal bijgewerkt (dat (Guinee Bissau er nog niet als zodanig opstaat wel Portugees Guinee kan men de makers natuurlijk niet kwalijk nemen: de onafhankelijkheid is pas uitgeroepen) Maar Zaire bijvoorbeeld is er wel. Wat je je ook direct afvraagt bij een Britse atlas, die in een Nederlandse uitvoering verschijnt, is hoe dat met de nomencla tuur zit. Of je Engelse namen vindt, waar je Nederlands verwacht? Gezegd moet worden, dat er nauwgezet op gelet is, dat er zoveel mogelijk Nederlandse namen zijn opgenomen voor bergen, rivie ren, steden, zeeën, meren, landen enz. en With: „Dat zijn moeilijke zaken. We hebben een vrij jonge redactie, die en thousiast werkt. Je gaat bepaalde, en met name eigentijdse problemen met zijn allen te lijf. Je gaat er uitvoerig over praten. Je trekt een team adviseurs aan. Neem nou de Kabouterbeweging. In het begin waren er redactieleden, die er wel iets in zagen. Anderen oordeelden het een zeepbel. Je moet het wel in je encyclopedie hebben. Je loopt dan de kans dat je uitglijdt. Je moet elk onder werp zo objectief mogelijk bekijken en plaatsen. Kijk, als het over de planten wereld, natuurkunde of scheikunde gaat, dan is het niet zo moeilijk. Maar als je bij de echte hete hangijzers komt, dan doe men de problemen op. Als je die verdoe zelt bedrijf je een schijn-objectiviteit. Je kunt niet zwijgen over euthanasie, ho mofilie, tolerantie, manipulatie, drugs, In dit verband kan de encyclopedie gezien worden als een welkome aanvul ling op de reeds bestaande Grote en Algemene Winkler Prins encyclopedie, die zoals bekend ook informatie geeft (zij het schaarser) over de Zuidelijke Nederlanden. Gedeeltelijk bestrijken bei de naslagwerken dus een bepaald ter rein, maar wat elkaar zou overlappen is tot een uiterste beperkt. Hoofdzakelijk komt dit voort uit het feit dat de Vlaamse Winkler Prins zich richt op het sociale en culturele verleden van de Zuidelijke Nederlanden. Met name het cultureel-historische perspectief dat wordt gegeven, is in het eerste deel dat van AA tot BIJ loopt, bijzonder volledig te noemen. Maar men kan toch niet om de maat schappelijke problemen heen en moet daar toch ook een soort uitspraak ex cathedra doen. Kan men eigenlijk wel objectief een encyclopedie maken trou wens? toponymische verklaring van Brussel. Voor de nieuwsgierige lezer zij vermeld dat Brussel waarschijnlijk is afgeleid van Broekzele, hetgeen duidt op een doorwaadbare plaats (in het Zennedal). Uitvoerig hebben wjj bij het verschijnen van het eerste deel geschreven over de Winkler Prins Encyclopedie van het Dierenrijk. Het tweede van de zes delen is nu uitgekomen en de eerste indruk wordt bevestigd: Dit naslagwerk is een prachtig bezit met wetenswaardigheden over dieren, die ver uitgaan boven zo maar op alfabetische wijze gerangschikte gegevens. Dank zij met name de schitterende kleuren- (en zwartwit) foto’s krjjg je een indrukwekkende kjjk op de na tuur. Het toegepaste systeem van catalogiseren bljjkt goed te voldoen. Als je een dier zoekt kun je dat ook gemakkeljjk vinden. Daarnaast zjjn er ook in dit deel weer algemene <dieren-)onderwerpen aan de orde zoals bijvoorbeeld galvor- mende insecten, het geheugen, het gehoor, het hart, insecten bestuiving. kannibalisme (waarbij een gruwelijke, maar toch prachtige momentopname van een Afrikaanse bidsprinkhaan (een wijfje, dat een mannetje consumeert). Een encyclopedie maken is een apart vak, waarbij ervaring een zeer belang rijke factor is. En waarbij op het mentale vlak door de vervaardigers ge vochten moet worden tegen de a’smaar binnensluipende frustratie van het snel achterhaald worden en verouderen van het product. De redactie van de WP (met name de Grote WP; er is ook nog een algemene WP. die veertien delen telt en een minder statische sfeer ademt; ei is ook nog een kleine WP) schijnt het middel gevonden te hebben om het na slagwerk zo actueel mogelijk te houden. IN EEN PERIODE dat ook in de Noordelijke Nederlanden begrip werd getoond voor het streven van de Vlaam se bevolking naar een eigen identiteit, is bij uitgeverij Elsevier-Sequoia te Brussel het eerste werk uit de vijfdelige Winkler Prins Encyclopedie van Vlaanderen ver schenen. Met deze encyclopedie staat hoofdredactie en uitgever voor ogen een materie te belichten die rechtstreeks met Vlaanderen of de Zuidelijke Neder landen heeft te maken. IGHN With: „De zesde druk was wel een voor die tijd (vlak na de tweede wereldoorlog) achtenswaardig werk, maar de opbouw was door omstandighe den weinig evenwichtig. Men leefde na de bevrijding in de roes van ieder de vrijheid te gunnen om te leven en te werken, zoals hij wilde. Dus liet de redactie ook de medewerkers vrij in hun schrijfdrang, hetgeen tot gevolg had dat men de helft van de vastgestelde delen opgesoupeerd had en toch niet verder gevorderd was dan het begin van het alfabet. De trefwoorden in de laatste delen van de zesde druk moesten dan ook een heel wat soberder behandeling ondergaan”. Met de letters komen de problemen. Neem nu de homofilie. Juist toen wij aan de H werkten werd homofilie een „open” onderwerp, waarover men ging praten. Je moet dan een, noem het moderne visie op het onderwerp geven. Je wordt er in zekere zin door overval len. Je wordt boven op het probleem gezet. Was het een trefwoord, beginnend met een V geweest, dan waren we er nog niet aan toe geweest en wellicht zou er in de encyclopedie weer een andere benadering van het begrip homofilie zijn genoteerd dan men er nu in kan vinden. Lonkwmj JTAJ Odïl •vitfl ft port ’FasJ Nu>t| ^XlffideulMNsr *op'<iyue blip n* Oee» PwA 1 W«t flb tntr Kj* yhrrrih-m e Uwe Xking^Farfc* iporf y SdufKtOWl BranvR ''3VG.e*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21