oorlogsvloot zat vol met frustraties ACTIVITEIT KRIEGSMARINE COLDITZ ’40-’42: DE GROOTSTE ONTSNAPPINGSCLUB ÜIT HISTORIE Europa tussen tWO.Q_.-QO.fl OgO.D. GORING GROOTSTE REM OP Maritieme Encyclopedie „Vervloekte zee” wijst uit: Duitse IN WOEDE GESCHREVEN ET Hitler woedend Machteloze winnaar Verbijsterend Verkeerde schepen ■te F F C a BT W 26 Erbtj 1973 ZATERDAG NOVEMBER 17 o - .1 i w i „DIT BOEK is het verhaal van Colditz”. „Ik was één van de man uien!’. zo zegt deschrijver P. R. Heid, „dïe er gevangen zat. ^vij noemden Colditz het „bad boys’ camp” en de Duitsers noemden het een Straf lager”. Het Saksische kas teel Colditz, gelegen op een hon derd meter hoge, steile rotspunt, was eeuwenlang een onneembaar bolwerk voor vijandelijke aanval lers geweest. Van deze Duitse ves ting met zijn metersdikke muren, ging het wijdverbreide verhaal, dat eruit ontsnappen tot de onmogelijk heden behoorde. Pogingen daartoe van krijgsgevangenen tijdens de oorlog 1914-1918 waren inderdaad op niets uitgelopen en de opper machtiger! van het Derde Rijk gingen eveneens van de voor hen geruststellende gedachte uit dat zulks gedurende de Tweede Wereld oorlog evenmin zou lukken. te*. s. i F. HANS ROMBOUTS SsssS J.B. A.W. gekomen aan de activiteiten van De et object 1 miljoen gulden. B et het voltooien van de Maritieme Voorts verhaalt hij over het Front Po pulaire in Parijs en over het Spanje van Franco met zijn Moorse legioenen, over de bommen op Guernica. cijf rs: 250.000 regels, anderhalf miljoen woi tie I de 1 En rclopedie is er op dit gebied geen ein Bo Men gaat daar elk jaar een Mari- tiei Journaal, me aan en Rechtsboven: Opvarenden van de Bis marck, die 27 mei 1941 tot zinken werd „Vervloekte Zee, ondergang van een oorlogsvloot”, door Ca jus Bekker, verta ling C. Castendijk, uitgeverij Unieboek, Bussum. hele contingent .kreeg meer. „De verzen zijn niet alleen te kwalifi ceren als „in woede geschreven”, schreef Bos in januari aan zijn uitgever Bert Bakker in Den Haag. Dat was toen kort na het kerstbombardement van de Ame- rikanen op Hanoi. Maar vermoedelijk was woede toch wel een van Ben Bos’ belangrijkste drijfveren. Het is inmiddels bijna weer Kerstmis. We vergeten snel. Daarom zou het misschien aanbeveling verdienen straks deze regels nog eens te lezen: „Nooit te vergeten-de bommen- grens-straten dakloos vol gruis”. ,„Uie Wfigds gracht weinig woonden voort, weinig leestekens ook, maar wel is elke bladzijde doordrenkt met een dodelijk gif. Luister maar: „Na Ausch- witz-Hanoi-na Hitler-Nixon de ratel-Het ijzeren wiel-loopt de as warm”. in de en ge- „IN WOEDE GESCHREVEN”. Dat is de kwalificatie die Ben Bos zelf gebruikt voor zijn bundeltje „Het ijzeren wiel” gedichten in verband met Vietnam. 1 1 1 1 1 (men kent dit soort berichtgeving actueel van de oor log in het Midden-Oosten). Totdat radio-Oranje en de illegale pers voor zover mogelijk de andere kant van de krijgsmedaille lieten zien. Wanneer je nu het boek „Vervloekte Zee, de ondergang van een oorlogsvloot” leest, dat de Duitse oorlogshistoricus Cajus Bekker heeft samengesteld aan de hand van de originele documenten en verslagen, dan kan je alleen maar zuchten en zeggen: Hadden we dat, die achtergronden, tóén maar geweten. MAX GALLO IS zowel historicus als romanschrijver. Zijn roman „De stoet der overwinnaars”, uitgegeven bij Else vier in Amsterdam, is daar een synthese van. In dit boek tekent Gallo op boeien de wijze de bewogen levensloop van de Italiaan Marco Naldi die op zeventienja rige leeftijd, in het laatste jaar van de Eerste Wereldoorlog, het onbezorgde mi lieu van zijn welgestelde ouders vaarwel zegt om dan als vrijwilliger in het leger dienst te nemen. Zijn commandant, de kapitein Ferri, brengt hem in de jaren twintig in aan raking met de toen pas gestichte fascis tische partij en op meeslepende wijze beschrijft Gallo hoe Naldi, meegesleurd door de maalstroom der gebeurtenissen waarin hij gewild of ongewild betrokken raakte, van nabij de stormachtige ont wikkeling van het fascisme meemaakte en verwerkte. „De stoet der overwinnaars” is een aangrijpende „autobiografische” roman, die een indringend beeld geeft van het politieke klimaat van het Europa tussen de beide wereldoorlogen. Een stukje his torie waarin onder anderen een Mussolini, een Hitler, een Franco, een Ciano, een Goering en een Heydrich een niet uit te wissen rol hebben gespeeld. Een geschie denis waarin weinigen over het lot van vele miljoenen hebben beslist en waa een breed, bloedig spoor doorheen i> gebracht, werden opgepikt door Britse jagers. Dreigend en met een ontmoedigend effect kwamen tijdens de oorlog de extra-weermachtscommuniqués brallend uit de radio: Weer zo- en zoveel bruto- registerton tot zinken gebracht. Het leek er op ten slotte was je als oorlogsonbekende Nederlander niet getraind in het juist interpreteren van dat soort nieuws dat de hele geallieerde vloot door een ge weldige Duitse suprematie in de pan was gehakt. En wel in een razend snel tempo. Totdat je door had, dat de cijfers al te gek waren en dat er meer schepen tot zinken werden gebracht dan de geallieerden hadden Dé Maritieme Encyclopedie is af. Het zev nde en laatste deel (van Tanker tot en Pas in de herfst van 1938 een jaar voor het uitbreken van de oorlog ontwikkelde de marine het concept voor een oorlog tegen Engeland, die niet dan na zes jaar werd verwacht. Toen de oorlog wel snel uitbrak had de Kriegs- marine zonder twijfel de verkeerde schepen gebouwd. Men zag meer heil in het gebruik van grote slagschepen (pres tigekwestie) dan in dat van onderzeebo ten in de bevoorradingsoorlog. Interessant in het boek is het hoofd stuk, waarin de breuk tussen Hitler en Rader wordt beschreven. Hitler geeft na het mislukken van een grootscheep se actie op de Moermansk-route een vernietigend oordeel over de marine. Anderhalf uur lang overlaadt Hitler zijn admiraal met verwijten. Rader: „Ik achtte het beneden mijn waardigheid de meestal onzakelijke beweringen stuk voor stuk te weerleggen”. Rader liet de Führer weten, dat hij aftrad (het was januari 1943). Hitler draaide bij, maar Rader bleef bjj zjjn besluit. Dönitz werd zijn opvolger. Deze voorkwam, dat Hit lers eis: de zware schepen slopen, werd uitgevoerd. De komst van de radar aan geallieerde zijde gaf maritiem de doorslag. De on derzeeboten, die de geallieerde konvooi en zware verliezen hadden toegebracht, hadden geen passend antwoord op het electronische detectie-systeem. In het jaar 1943 was de oorlog een keerpunt gepasseerd. Het mislukken van de over val op Rusland en de geallieerde over winning in de slag om de Atlantische Oceaan (de luchtslag was al eerder ver loren) maakte het duidelijk dat Duits- heftige beroeringen in Rome toen de fascisten de macht grepen. Hij neemt ons mee naar Berlijn toen het nieuws van de spectaculaire Reichtagsbrand alle voorpagina’s haalde. Naldi laat de ver volgingen en de moordpartijen in Duits land herleven tot in de eigen gelederen van het nationaal-socialisme: de nacht van de lange messen, Hitler contra Roehm en zijn S.A. Hij voert ons naar Addis Abeba, en Tirana, dat door Itali aanse bommenwerpers werd bestookt. Foto links: Een beeld van de verschrik kingen, waaronder de schepen op de Moermansk-aanvoerroute te lijden had den. IJs op de bak van een jager tijdens een gevecht. A/WWWVWWWAIWWVWWbWWWVWWWWW land naar de nederlaag rende. De Duitse marine ging ten onder. De hogere staven waren niet opgewassen gebleken tegen de technische revolutie. Pas laat, en bijna alleen als reactie op de toenemende tegenslagen, kwam een nauwe samenwerking tot stand tussen de militaire leiding aan de ene kant en wetenschap en techniek aan de andere. De laatste taak van de Kriegsmarine in deze oorlog was de redding van twee miljoen mensen over de Oostzee bij het aanstormen van de Russische wals. Voor het echte oorlogswerk was de vloot toen g al lang uitgeschakeld. Een belangrijke negatieve factor het Duitse oorlogsapparaat was voortdurende strijd tussen marine luchtmacht (Rader-Göring) over het bruik van vliegtuigen boven zee. Nage noeg alle Duitse oorlogsoperaties ter zee zijn daardoor zwaar belemmerd. Februa ri 1940 was daarvan een duidelijk voor beeld: de katastrofe van twee Duitse jagers, die door eigen bombardements vliegtuigen werden aangevallen en tot zinken gebracht. Dat de Duitse marine in het begin door een offensieve instel ling successen boekte is naast de stout- Verbijsterend is te lezen hoe zwak de organisatie rond de vlootbewegingen wa ren‘op het gebied van de verkenningsbe- richtgeving. De luchtmacht bleef volle dig in gebreke. Het doorzenden van de gegevens aan de vloot, die er om zat te springen, liep via omslachtige kanalen en duurde vaak onverklaarbaar lang. Zo kon het in de gevechten rond Noord- -Noorwegen, gebeuren dat de Duitse vloot opstoomde om de Engelse zee macht in Narvik en omgeving aan te vallen, teneinde de druk op de Duitse landstrijdkrachten te verlichten, en dat die Britse schepen al lang vertrokken waren. De enige inlichtingendienst, die goed werk voor de Kriegsmarine lever de, was de zg. B-dienst, die de Engelse telegrafie-boodschappen ontcijferde en doorgaf. Voor de geallieerden was het gelukkig dat de Duitse vloot te zwak was en bovendien door de staven (Hit ler) aan de wal te veel werd gebonden en beperkingen kregen opgelegd. Rader trad hier te weinig tegen op. Oorlog tegen Engeland stond in 1939 niet op het programma van Hitler, die grootadmiraal Rader telkens weer de verzekering gaf, dat het voor 1944 niet tot een gewapend conflict in het westen zou komen. Duitsland rekende er op, dat Engeland en Frankrijk ook weer zouden blijven toekijken (zoals bij de bezetting van Tsjecho-Slowakije) bij het binnen trekken van de Duitse troepen in Polen. Rader vertrouwde blindelings op de Führer: voorlopig geen oorlog met En- geand. Hierboven: Overlevenden op de romp van een Britse jager, die na een ram paging tegen de Duitse kruiser Hipper, ^kapseisde. Bekker beschrijft de geschiedenis van de oorlog ter zee vanuit de Duitse hoek, objectief. Waar je van de buitenkant kijkend altijd gedacht had dat het zeker in het begin van de tweede wereldoorlog allemaal gedisciplineerd en uitstekend georganiseerd toeging bij de Wehrmacht en de Kriegsmarine, lees je bij Bekker dat het bepaald wel an ders lag en dat er met name in de top een enorm gekrakeel was, dat onder meer leidde tot het aftreden van de vlootbevelhebber admiraal Rader. Het totaalbeeld is, dat Hitler vooral ook door de influisteringen van luchtmaar- schalk-praalhans Göring de Duitse oorlogsvloot in feite nooit serieus ge noeg heeft willen nemen. De Führer had op dit gebied een enorm complex ten opzichte van de langdurige Britse maritieme geschiedenis. Bovendien was er direct bij het uitbreken van de oorlog al het allesbeslissende feit, dat de Kriegsmarine niet klaar was voor een totale oorlog ter zee. n even te illustreren hoeveel infor ms e er op overzichtelijke wijze samen- gep opt is in deze encyclopedie, wat OKA (1(1(1 «.awaIo nwVioïf mil •den, tien miljoen letters. De redak- rerkte er 25.000 uren aan (exclusief t rerkuren van de honderden mede werkers). Uitgeverij De Boer investeerde in moedigheid van de acties ook te danken (voor ons te wijten) geweest aan de argeloosheid van de Engelsen en de (voor de geallieerden) nog onbekende magnetische mijn. De kansen keerden toen de Duitse torpedo-lanceerinrichtin- gen door technische fouten in het sy steem niet goed werkten. Het bespaarde de Royal Navy enorme verliezen, het bezorgde de Duitsers frustraties. deden „goed” werk, maar waren te gering in aantal om de aanvoerlijnen (Moermansk, Noord-Afrika) te kunnen afstoppen. Rader bleef hinken op twee gedachten: zware schepen en onderzee boten gebruiken. Maar de beslissingen door zeeslagen werd een verouderd be grip. Bovendien werden het gebrek aan stookolie en de groeiende luchtmacht- kracht van de geallieerden fataal voor de Kriegsmarine. De zware schepen wer den in de havens al uitgeschakeld. Met name het bezit van de Franse havens als uitvalsbases werd een fiasco, omdat ze te dicht onder het bereik van de Britse luchtmacht lagen Toen duidelijk werd, dat er geen lan ding op de Engelse kust zou komen wees de vlootleiding Hitler op het be lang van de Middellandse Zee, naast de Atlantische Oceaan Engelands tweede levensader. Hitler bleef maar vasthou den aan het aanpakken van Rusland. Pas toen bleek, dat de Italiaanse bond genoot het in de Middellandse zee moest ■MM Een van de weinige keren, dat Hitler het met zijn vlootvoogd eens was, was, dat een landing in Engeland tot de onmo gelijkheden hoorde. Er werd wel een actie „Zeeleeuw”, op stapel gezet, maar die werd nooit echt uitgewerkt, laat staan uitgevoerd. Hitler geloofde de oorlog al te hebben gewonnen na de snelle vero veringen in het westen. Hij bleek een machteloze winnaar. Hij meende dat Groot-Brittannië geen vrede wilde slui ten, omdat het zijn hoop op Rusland had gevestigd. Daarom besloot de Führer eerst Rusland aan te pakken, ook al teneinde de olie-aanvoer uit de Krim zelf vast in handen te krijgen. „Colditz ’40-’42 is een authentiek ver haal. Zinloze heldeverering werd geluk kig vermeden. Het werd een boeiende beschrijving van de grootste ontsnap- pingsclub uit de geschiedenis en haar geslepen bewakers. Een verhaal dat de lezer van de eerste tot de laatste blad zijde in ademloze spanning houdt. Het boek dat door de Zuid-Hollandse Uitge versmaatschappij in Den Haag werd uit gebracht, is voorzien van talrijke foto’» uit de tv-serie van de BBC, die wekelijke meer dan negentien miljoen Engelsen aan de beeldbuis kluisterde. afleggen, zag Hitler zich gedwongen tot een ingrijpen van de Duitse strijdkrach ten daar. Dat Malta, de Engelse sleutel positie, niet werd uitgeschakeld en bezet, kreeg voor de Duitsers rampzalige con sequenties voor het Noordafrikaanse front. i Marco Naldi fungeert in het verhaal als ooggetuige van een wereld waarin hij voortdurend heen en weer wordt geslingerd tussen loyaliteit en afwijzing. Zijn politieke loopbaan brengt hem in nauw contact met alle kopstukken van H.R. Wij volgen Naldi door de tijd van Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat het Duitse opperbevel niet meer aandacht besteedde aan de versnelde aanmaak van onderzeeboten, waarop admiraal Dönitz, hoofd van de U-bootdienst, steeds maar weer aandrong. Die U-boten Een mislukte vluchtpoging per was mand, zoals die na de oorlog voor de film opnieuw werd geënsceneerd. pende bewakers. AI met al een burcht, die men volkomen „escape-proof” zou kunnen noemen. Niettegenstaande alle genomen voor zorgsmaatregelen hadden er in de vieren- een half jaar dat Colditz als krijgsge vangenkamp dienst deed meer dan drie honderd ontsnappingspogingen plaats. De Duitsers hadden namelijk over het hoofd gezien, dat succesvolle ontsnappingen grotendeels afhangen van een samenvoe ging van ontsnappingstechnieken. Die kwamen toentertijd op één plaats samen in Colditz waar alle ontsnappingstechni- ci der geallieerden zaten. Daarnaast be zaten deze lieden in hoogst denkbare schaal van wat men moreel pleegt te noemen. De auteur Pat Reid was zoals gezegd één van deze mannen die ontsnapten. In zijn boek „Colditz ’40-’42” onthult hij tot in details hoe tientallen mannen werkelijk van alles probeerden om vrij te komen; hoe zij tunnels groeven, uit ramen klommen, als bewakers vermomd de hoofdpoort uitliepen, voorwendden gek te zijn en aan de onderkant van trucks hingen en hoe op talrijke gehei me plaatsen in het bastion Colditz ge reedschappen, sleutels, kompassen, kaar ten vervalste documenten, burgerkle ding en Duitse uniformen werden ver vaardigd. Werden echter ontsnappingvoorberei- dingen ontdekt of werd men door de Duitse „snoopers” (spionnen) met een verboden vijl of zaag ontdekt, dan kreeg de betrapte en alle anderen met hem met Zijzwaard) is uitgekomen en daaS^nee is een einde gekomen aan de act! riteit van het redactieteam, dat on der de bezielende invloed van Anthony van Kampen in pijlsnel èn toch be- troi wbaar tempo gewerkt heeft. Pijlsnel, war l het is eigenlijk onvoorstelbaar, datl.de encyclopedie de eerste ter weMi stam demi Bel dm eer hoi een jaarboek, uitgeven Het aantal garnizoensleden ,een com pleet bataljon van de Wehrmacht was te allen tijde omvangrijken dan de dertien honderd gevangen genomen geallieerde militairen. Het kasteel stond ’s nachts, ondanks de verduisteringsvoorschriften, in geel schijnwerperlicht en wel vanuit iedere denkbare hoek. Ondanks de lood rechte wanden onder de stevig getraliede vamen van zeker dertig meter, stonden er om het hele kamp schilwachten bin nen een palissade van prikkeldraad. .„..__.'.vgn,rf/’.erscriillencle hoogten. Op de wacht- J. B. torens stonden met mitrailleurs bewa- ild in haar genre in 2*/s jaar tot 1 is gekomen. Er is veel voorberei- werk verzet door Nederlanders en ten het was een geslaagde copro- le en er moest tegen het einde ifikse moeilijkheid opgelost worden: alles in een redelijk aantal delen te buni elen. Het werden er tenslotte zeven. i 1». -**

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 26