Uitgevers populaire sportboek van blijft droefenis bespaard weinig UITSCHAKELING AJAX STRO5 OOK BOEKENWERELD HOUDT ADEM IN VOOR DUEL HOLLAND-BELGIE V erwerpeli jJk 9 hnp.ken Korte looptijd 1 vj 'Boekhandel Terugval ZATERDAG F7 NOVEMBER 1973: n - F j lill I I 4 l ar ook uitgever Ie B. PETER HEERKENS STOPPER 1 i 1 X i 4 4 4 4 i 1 4 k 4 4 erbij 73 Boekhandelaar De Vries: Grootste col lectie sportboeken. En dat is natuurlijk juist. We wij ken allemaal voor voldongen feiten, te meer als de uitkomst vreugdevol is. Maar het blijven puur-slechte jon gens, die KNVB-bestuurderen t— 8 <8 »n Is kt F’ ir le l- et el 2H tl- :et het komt omdat men zich er niet in verdiept. Van literatuur weet men alles, van sportboeken weinig of niets. Daarom ontbreekt het dikwijls aan goede etale- ring en degelijke voorlichting aan de koper. Dat zou stukken beter kunnen.” De heer Beumer van Duwaer: „De boek handel heeft een soort drempelvrees voor sportboeken. Ik vind dat een groot mancq in de Nederlandse boekhandel.” Aanwijsbare schuld voor de minder goedé tijd van het populaire sportboek is zeker ook de concurrentiefactor want sinds de publiciteitsmedia extra werk gingen maken van het sportgebeuren waardoor de publieke belangstelling met schokkende cijfers orhhoog ging, leveren Het massaprodukt onder de sportleetuur lijdt onder gemis aan stormachtige, spec taculaire prestaties en wat dat betreft heeft Ajax met de uitschakeling voor de Europa-cup de uitgevers (specialisten op dit gebied: Luitingh. Born en De Boekerij) een klap bezorgd waarvan de gevolgen nog niet helemaal te overzien zijn, maar die zich wel laten raden. Want de cijfers hebben uitgewezen dat een dalende populariteit van een sportonderwerp bij het publiek snel doorwerkt. De uitgeverij Born bijvoor- beeeld verkocht in het seizoen 1969-1970, toen de supporters een kookpunt van en thousiasme bereikten, 45.000 exemplaren van het boek „topclub Feyenoord”, een sensationele afname waarvoor ter vergelijking het getal van 10.000 boeken waarmee een uitgever een sportproduktie als zeer geslaagd beschouwt. Nu, vijf jaar later, heeft Born voorlopig afgezien van een continuering van de Feyenoord-serie wegens een verwacht gebrek aan belangstelling. li ef irt >rt e- jk )S’ ;ls el. ng te n- t i i 1 1 1 11 i 4 1 IH 1 i i ïl l 1 J Natuurlijk is daar in de eerste pfaats een terugval in grote Nederlandse sport prestaties de hoofdoorzaak van. Een dui delijk voorbeeld ligt bij de categorie schaatsen. Toen Ard Schenk aan de jubel geen eind liet (tomen, vlogen er van Theo Koomens „Tien jaar top- schaatsen” welgeteld- 13.600 exemplaren de deur van „Luitingh” uit. Daarna ging de theorie (overtreffende prestaties) van Borns fondshoofd Van de Kerkhof op: Koomens tweede boek haalde net de 6000. Inmiddels zijn de gevierde ama teurs via ISSL en WISO uit de grote belangstelling geraakt, zodat Theo Koomen op de vooravond van het ver schijnen van zijn derde boek (dezer dagen) verzucht: - „Ik ben benieuwd of Ajacieden van Maarten de Vos, Cruyff, het wel zal lopen....”- „Wij zagen”, zegt de heer Van de Kerkhof, hoofd algemeen fonds bij Born, „geen heil in een nieuwe aflevering omdat de huidige prestaties van Feye noord niet zo aanslaan.” Bij Born deed men ook de ervaring op dat een presta tie een prestatie moet overtreffen, willen de verkoopcijfers stijgen. De heer Van de Kerkhof: „De eerste keer dat Ajax de cup won, haalden we maar de helft van de Feyenoord-verkoop. Het succes maakte duidelijk minder indruk op het publiek dat al gewend was aan het halen van een beker.” De recente instor ting van Ajax belooft dan ook een harde slag te worden voor de uitgevers. Bij de uitgeverij „De Boekerij” (in tegenstelling tot Luitingh en Bom zeer tevreden over de verkoop van sportboe ken in het algemeen) noemt directeur A. Beumer de uitschakeling van Ajax „een feit dat beslist zal doorwerken”. Ook hij deed daarvoor praktijkervaring op. „Ik noem liever geen cijfers, maar ik kan wel zeggen dat de verkoop van Feye- noord-boeken een enorm verschil maakt met 4 jaar geleden en dat Ajax aan het begin van dit seizoen bij de lezers stuk ken beter lag dan Feyenoord. Maar wat er nu met Ajax gebeurde, zal ongetwij feld zijn weerslag op ons krijgen.” De firma Born gaat daar ook vanuit met betrekking tot het onlangs versche nen werk „topclub Ajax” van Frits Ba rend. „We zijn”, zegt de heer Van de Kerkhof, „de situatie net iets voor ge weest omdat het boek al zo’n twee maanden loopt en we met een verkoop van 10.000 beslist tevreden zijn. Alleen hadden we gedacht met de sinterklaas- drukte een extra-winst te boeken en die zie jk nu niet zitten.” Europa-cupboek zorgen schijnen ook Luitingh parten te spelen. Volgens een „Het aan Ajax en Feyenoord ver leende uitstel van de bekerwedstrij den Roda JCAjax en Heerenveen Feyenoord is verwerpelijk”. Deze stelling, die ik gratis aan al die aanstaande doctorandussen aan bied die nog lopen te zoeken naar een flauwekulstelling, moet ik natuurlijk ook kunnen verdedigen. Het was de Roda JC-voorzitter die terecht op merkte dat het uitstel dat aan Ajax en Feyenoord verleend was vanwege hun geblesseerde spelers, minder ver band hield -met- Nederland—België (waarvoor die geblesseerde spelers gespaard dienden te worden), dan met GwardiaFeyenoord en CSKA Ajax. In die extra wedstrijden, die de topclubs veel geld opbrengen waar door zij in staat zijn de betere spelers van kleinere clubs als Heerenveen en Roda JC op te kopen, werden Nees- kens, Mulder, Jansen, De Jong en al die andere Oranjekandidaten gebles seerd, van licht via welter en halfzwaar tot zwaar geblesseerd. Risi co van het vak. Voor wat hoort wat. Wie de bal kaatst moet een schop verwachten. Etcetera. De competitie en de bekercompeti- tie gelden voor alle betalende clubs. Elke club loopt daarin dezelfde risj- 'co’s, de blessures die in deze beide KNVB-competities worden opgelopen zijn „alt in the game”, wie er minder deuitgevers er niet uithalen wat het beloofde en bij de al genoemde oorzaken voegen ze er de geringe activiteiten van de gemiddelde boekhandel aan toe. De héér Stradmeijer van Duwaer: „Mijn ervaring is dat een boekhandel het sportboek slecht etaleert. Ik geloof dat de uitgevers onderling een keiharde slag. De Boekterij trok Hans Molenaar aan en heeft daar overigens nooit spijt van gehad. „Wij zijn uiterst tevreden”, aldus de heer Beumer. Er kwamen jaarboeken van .Molenaar, Europa-cupwerken en (sinds ’66, waarmee De Boekerij in feite baanbrekend werk verrichtte) uitgaven rond wereldkampioenschappen. Luitingh ging met Herman Kuiphof in- zee1 en Born verwierf zich Frits Barends’ mede werking. Tussen alle bednjvefl door vlo gen boeken met meer gerichte leeson- derwerpen de drukkerijen uit. Daarbij vielen vooral de activiteiten van De Boekerij op. Een willekeurige greep: De krijgt dan het gemiddelde heeft ge luk, wie er meer krijgt heeft pech. Maar de Europa-.cupcompetities zijn slechts weggelegd voor enkele uitver koren clubs. De gelijke monniken dragen wat dat betreft geheel ver schillende kappen. Het is daarom on redelijk om blessures diehet gevolg zijn van die buitenbeencompetities, in rekening te brengen als er gespeeld moet worden inde, gewone,, of jn de bekercompetitie. Ja maar zal men nu zeggen het ging hier eigenlijk helemaal niet om Ajax of Feyenoord, maar om het Nederlands elftal.. Niet Ajax of Feyen oord moesten gespaard worden, maar de spelers voor het Nederlands elftal, want het enige wat nu nog telt is: kwalificatie voor de eindronde van de wereldkampioenschappen. Een drogreden. Want niemand ver plichtte Ajax en Feyenoord om hun geblesseerde spelers tegen Roda en Heerenveen öp te stellen. Als Feyen oord en Ajax evenveel oog voor de belangen van het Nederlands elftal (dus voor hun eigen spelers!) hadden gehad als het KNVB-bestuur, dan zou er'geen enkel probleem zijn geweest. Het is toch al een vrij verderfelijke gewoonte om geblesseerde spelers met behulp van injecties op de been te houden zodat zij dis „bedlegerigen- in-opstanding” toch nog' zoveel moge lijk afbreuk kunnen doen aan de vij- fenomeen, van Nico Scheepmaker, twee wielerboeken van Jean Nelissen (Hemel en hel op een stukje leer en De vedetten van de weg) en laatstelijk het scheids- rechtersleven van Frans Derks. Terwijl zijn collega’s weinig vrolijk doen over de vraag haar sportboeken, zegt Boeke rij-directeur Beumer: „Het is voor ons een aantrekkelijk project.. Als het rdoest, and. En het zou dubbel verderfelijk zijn geweest als de beide' topclubs dat ook nog gedaan hadden met Nederland—België in zicht (blijk van groot club chauvinisme), tegen clubs uit lagere regionen wier topspelers toch npg altijd van mindere kwali teit zijn dan de reserves van Ajax en Feyenoord. Want dat is het meest ergerlijke aan het verleende uitstel. Clubs als Ajax zijn in staat een vijftal spelers als reserve achter de hand te houden, ■die in veertien andere clubs in de eredivisie, en in alle andere clubs in de eerste divisie, een rotsvaste plaats in het eerste elftal zouden veroveren. Zie bijvoorbeeld van Duivenbode en Suurendonk, die allebei aanvoerder zijn van de middenmoters Haarlem en AZ’67. Het doet werkelijk wat potsierlijk aan dat Ajax en Feyenoord niét bloot gesteld mogen warden aan het spelen met twee of drie reservespelers, ter wijl hun tegenstanders in feite de hele competitie, en de hele bekercom- Ditmar en Meander toelegden. De waarde van deze specialiteit ligt commercieel gezien- in de beduidend langere looptijd dan die van de populaire lectuur. Du waer koos voor een middenweg en. bracht naast een hoeveelheid aan alge mene voetbalintructieboeken van Piet de Wolf de nu al bijna 20 jaar lopende1 serie „Ken uw sport”, een gemiddeld 40 pagina’s tellende uitgave op spelregelba- sis. De aantrekkelijkheid ervan zit in de prijs 3,15) en de overzichtelijke een voud van de materie t wat resulteert in een jaarlijkse verkoop van rond 40.000 boekjes. „Aardig om erbij te hebben”, redeneert de heer Stradmeijer, „maar alleen van sportboeken zouden we niet kunnen bestaan. Van die „Ken uw sport”-serie houden we maar een paar kwartjes nettowinst over. Onze andere sportboeken (o.a. Voetbaltactiek, Van stopperspil tot 4-2-4 en 4-3-3 systemen, red.) lopen redelijk maardaar is ook alles mee gezegd. Toch' blijven we door gaan. We hebben op dat gebied nu eenmaal een naam gekregen”, j hardnekkig gerucht gaat deze uitgeverij de produktie Europa-cupboeken van Herman Kuiphof staken maar woord voerders Manders van Luitingh is daar niet mededeelzaam over. „Ik weet niet”, reageert hij stug en daarmee de situatie ongewild treffend tekenend, „of de uitgevers een dienst wordt bewe zen 'met een negatief artikel over sport boeken.” De feiten liggen echter niet anders. En- dat wil de heer Manders tenslotte ook niet verhelen. „De klad zit erin”, meldt hij met teleurstelling in de stem. van „voetbalboeken” en op de prestaties van Cees Verkerk en Ard Schenk werd een aardig boeken- rijk gebouwd. Maar daar is het nu, zo blijkt, mis mee. Sinds Feyenoord sukkelt en de eens zo be jubelde amateurschaatsers door hun profstatus de gunst van het publiek verspeelden, is er de vaart uit in deze sector die overigens geen hoofdbestand- deel van de fondsen vormt maar veel beloofde door een spectaculaire ontwikkeling. Op die groei van het populaire sportboek, voor de uitgevers een wel kome aanvulling van de nü eenmaal minder tot het brede publiek sprekende instructieve sportboeken, lijkt thans de rem gegooid. I J r i petitie, moeten aantreden met elf Spelers die de kwaliteit 'van Ajax- reserves niet te boven gaan. Nog afgezien van de vreemde situ atie dat Ajax en Feyenoord blijkbaar geblesseerde (Nederlands) elftalspe- lers zouden hebben opgesteld als bei de bekerwedstrijden wel waren door gegaan, liever dan hun fitte hoog waardige reserves op te stellen. Te recht heeft FC Amsterdam-voorzitter Stoop, die altijd een groot gevoel heeft voor dat soort dingen en dan nooit schroomt een „onhaalbare kaart” uit zijn zak te toveren waar mee hij de bevoorrechting van de topclubs kan aantonen, toen meteen gevraagd of ook zijn bekerwedstrijd tegen FSC niet kon worden uitge steld. Zijn redenering was: als Ajax en Feyenoord niet gedupeerd mogen worden omdat zij met reserves moe tenaantreden door blessures die „zijn opgelopen in de extra Europa-cup- competitie, waarom zou FC Amster dam dan' wél met reserves moeten aantreden door blessures die zijn op gelopen in de eigenste competitie van de KNVB? Een zeer logische redene ring, die dan ook met hoongelach werd verworpen. In de praktijk hadden Roda JC en Heerenveen dus niet hoeven spelen tegen „geradbraakte” clubSj maar te gen topclubs die slechts enkele spe lers hadden moeten opstellen met een zelfde kwaliteit als de topspelers van Heerenveen en Roda JC (zou Ajax Arnold Mühren willen ruilen voor Bish of Zoetendal? U mag tweemaal raden). Het uitstel dat de KNVB verleende heeft dus voorkomen dat de ongelijke monniken bijna gelijke kappen zouden dragen, en het komt er dus op neer dat de grote, rijke, machtige club beschermd werd tegen de minder machtige broeder met het argument dat de- krachtsverhouding sterk-zwak eerlijkheidshalve gehand haafd diende te worden. Het KNVB-bestuur kon dit alleen maar doorvoeren met een beroep op het gezonde volksgevoel dat wil, dat het hoge doel de middelen heiligt, en dat de misstap ijlings met een natte spons uit het geheugen zal worden weggewist zodra dat hoge doel (kwa lificatie voor München) bereikt is. Het is net zoiets als met die ge luidsbanden van Nixon. Nixon weet Een bliksem-enquete onder enkele i boekhandelaren feerde ons dat die niet zo afkerig zijn van sport als door uitge vers gedacht. Ze vinden die kritiek niet terecht en directeur Dolf de Vries van het gelijknamige boekenhuis in Haarlem dat zich opwerkte tot een erkend sport boekenspecialist in West-Europa (een unieke catalogus en 8000 sportboeken in .voorraad) heeft wat dat betreft minstens even grote bezwaren tegen de uitgevers. dondersgoed dat hij die banden moet af staan. Maar hij weet ook dat er dingen op staan die hem de nek kunnen breken. Daarom zorgt hij dat ze zoek raken. De slechte indruk die dat maakt (en de verdenking dat er dan inderdaad wel iets kwalijks op gestaan zal hebben) neemt hij op de koop toe, in de hoop dat de mensen uit vermoeidheid en gemakzucht zul len gaan denken: misschien bewezen die banden inderdaad wel dat Nixon gelijk had, weet je veel! Hoewel alle vergelijkingen mank gaan is de redenering van het KNVB- bestuur toch van dezelfde orde van grootte. „We weten wel dat het vol gens de reglementen niet deugt. We weten ook wel dat het tegenover Roda en Heerenveen niet deugt, en dat het ook niet met redelijke argu menten goed te praten valt. Het zal i dus een slechte indruk maken. Maar i als morgen het doel bereikt wordt: Nederland wint van België!, dan wordt dat allemaal snel vergeten en kikt niemand meer over rechtsonge lijkheid, discriminatie etc.” De Vries: „In de produktieslag zijn hun uitgaven dikwijls slecht verzorgd. Matige foto’s len auteurs die er haast werk van maakten. Ik vind die boeken soms erg slecht gepresenteerd. Boven dien gaat er van de uitgevers zelden of nooit een stimulans uit om een speciaal sportboek lekker te promoten en die steun heeft een boekhandel natuurlijk nodig.” In de praktijk «rvaarde Dolf de Vries (sinds ruim 1 ar ook uitgever van instructieve boe dat de vraag naar het populaire sportboek afneemt en dat het daarom voor de gemiddelde boekhandel een risico is om veel exem plaren in huis te halen, zodat wat dat betreft het kringetje dat begon met een lichte teleurstelling bij de uitgevers over de verkoopactiviteiten, rond is. De Vries: „Een populair sportboek is snel verou derd. Daar zit voor de boekhandel veel te veel risico aan”. Dat alles kan de uitgevers er niet van weerhouden dapper door te gaan. Bij Luitingh staat een derde schaats boek van Theo Koomen op stapel en kort daarna van dezelfde schrijver een boek over doping. Born is bezig (uitgave januari) met een boek over de trainers- wisseling Happel-Coerver bij Feyenoord en De Boekerij heeft een nieuw boek van Maarten de Vos getiteld „De anonie- men” (over de onbetaalde harde werkers in de amateursport) in voorbereiding. Wanneer het Nederlands elftal dit weekeinde de eindronden van het we reldkampioenschap voetbal in Duitsland haalt, beloven de uitgevers andermaal haalt, beloven de uitgevers andermaal land natuurlijk wel winnen van de Bel gen. Gebeurt dat niet, dan is voor de uitgevers na Feyenoord, de amateur schaatsers, Ajax en de Europa-cup een bron, waarvan men zich zo veel voor stelde, drooggelegd. Aan leeswerken over Europa-cup of schaatsen waagde Duwaer zich met, „omdat” signaleert directeur Strad meijer „die een veel te korte looptijd hebben.” Uitgever Beuker van de Boeke rij „Tja, met dat soort uitgaven -moet je de grote klap echt wel twee, hooguit drie maanden na verschijnen gemaakt hebben”. Uitgever Beumer van de Boeke- bij de actualiteit. Na een Europa-cup bijvoorbeeld, werken we ons suf om de volgende dag al bij de boekhandel te kunnen zijn. De concurrent doet dat ook, je moet mee.” Al met- al’ daalt de omzet van het populaire 'sportboek, ofschoon de ver koopcijfers van de goed lopende uitga*- ven nog altijd ver verheven is boven bijvoorbeeld de roman, waarvan een af neming Van 7500 exemplaren een uitsteJ kend gemiddelde is. De Boekerij haalde dit jaar met het Europa-cupboek 14.000 en met de wielerboeken beide keren (biografie Pellenaars) 12.000. Maar: over het algemeen kunnen zouden we zelfs alleen op sportboeken kunnen draaien.” Wat niet- wegneemt dat ook de heer Beumer de algemene mening van zijn collega’s is toegedaan dat het een paar jaar geleden een betere tijd was. De onderjinge concurrentie heeft slopend werk gedaan. Beumer: „Er zijn er te veel gekomen die zich op dat onderwerp gingen richten. De hoeveel heid aan sportboeken tastte de markt aan. Daarom zijn we overgeschakeld op wat ik het alternatieve sportboek noem, zoals dat over Cruyff en de Ajacieden.” In dat genre verscheen onlangs onver wacht ook Duwaer C dat tot dan louter sportinstructieboeken uitbracht. „Een probeersel”, aldus direc teur R. Stradmeijer die zich voor wat sport betreft'altijd opstelde in de rij van uitgevers van instructieve werken óp welk terrein zich voorts vooral Elsevier, Kluwer, De Vrieseborch, Nijgh en Van De uitgevers van het populaire sportboek blijft weinig droefenis bespaard. Met hun omzet levend bij de gratie van de successen waarmee topsporters een hele natie overstuur maken, Worden ze steeds meer in de steek gelaten door de aanbeden vedet ten via wier inspanningen een bloeiende markt ont stond. Bij het overzien van het leed wanneer een zp hartstochtelijk verwachte triomf uitblijft, vor men de uitgevers een vergeten categorie terwijl juist zij altijd zo nadrukkelijk van de partij zijn bij de commerciële vreugdedans rond de sport- victorie. Ze grepen met name de internationale doorbraak (Europa-cup en wereldbeker) van Ajax en Feyenoord aan voor een overdonderënde lawine ft 1 i 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 27