Eis van opstandige Griekse studenten: Geen uitwisseling krijgsge vangenen Minder vluchten Pompidou in Salt -overleg één over oceaan maand opgeschort Politieke gevangenen op Boeroe nco Engeland Vti NS-Minitrips in eigen land Na het bestand: waarheen, Israel? VOORLOPIG STANDPUNT VAN SYRIË IRA-leider gedood MR. GEERTSEMA OFFICIEEL COMMISSARIS u achtergrond Kaas met ster-allures ml Ba* 1 ZATERDAG 1 7 NOVEMBER 1973 3 z N voordelig uit met NS 7 niet vergeten...Frico eten I 3 dagen Zuid-Limburg Montferland Bergen (NIL) Twente Drenthe Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Schiermonnikoog Ameland Terschelling COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Twee condities Ondoenlijk Beperkingen Beperkingen. Onze gegevens haalde we uit de verslagen van de bekende journalisten Mochtar Loebis, Rosihna Anwar en Jacob Oetama. Aangete- kent dient te worden dat die versla gen zijn die tijdens een eerste offici eel bezoek zijn geschreven. Bij officië le bezoeken zijn er altijd beperkin gen, en de psychologen die waren meegereisd wezen er op Boeroe al op dat de gevangenen tegen de journa- listen minder openhartig waren dan tegenover henzelf. 2 dagen Amsterdam va f 51.- Den Haag Schevenmgen ï.af 60.- iat WW na Vertrek dagelijks. n- Er zijn maar weinig geneesmiddelen”. f n aft jn, ige- aeld arin los- nen lag- va.f 62.- VAf 66.- va f 68.- va f 69.- VAf 73.- VAf 73.- va f 79.- VAf 80.- VAf 85.- VAfll3.- VAfll3.- VAfll5.- gesneuvelde Syrië' op Israëlische gew Tussen nu en de 15e december zullen de gespreksparners met hun regeringen gaan overleggen, zo is vernomen. Uit het in het op— >oe- :ers van J. aan- k- iet te nd kt, on niet die Re de zit- leer •s ;t r j- i- ie et et leel ijn- s is iige :ht- de im •a- de lat an cier ge- een zijn het dIo- )aal sen ;itie ’t LONDEN. President Pompidou van Frankrijk is vandaag en gisteren de gast van premier Heath op diens buitengoed Chequers. De informele discussies tussen de beide politici zullen gaan over EEG- zaken, over de toestand in het Midden oosten. vooral het olieprobleem en de verhouding met de Verenigde Staten. W DAG DAG in zi et *n ?ft ar n- en d- ;us- de tar- Dra. liet De iri- ?en. 10 en r. •n ti. r. P Er zijn twee condities voor vrijla ting van de politieke gevangenen, zo vertelde de generaal in het kamp. De ideeën en overtuiging van de gevan genen moeten eerst veranderen. Ten tweede moet de Indonesische samen leving hen opnieuw willen accepte ren. De vraag werd niet gesteld of de Indonesische samenleving of de ge rechtelijke macht ook geconsulteerd waren, toen deze 10.000 verbannen werden naar dit onherbergzame ei land. GENEVE (UPI). De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie zijn gisteren overeengekomen *hun besprekingen over een beperking van de strategische wa pens een maand op te schorten. Een reden voor de onderbreking werd offi cieel niet gegeven. De oplossing die alle gestreden oorlo gen zou rechtvaardigen en goedmaken is nauwelijks te zien. Dat Israel moet blij ven bestaan in de huidige baaierd van omringende gevaren en moet worden beveiligd met de hulp en steun van zijn weinige vrienden, lijkt boven alle twijfel verheven. Maar hoe dat beveiligde Israel zijn eigen zaken zal kunnen regelen zonder zijn eigen karakter te verliezen en zijn roeping tot het worden van een „herberg voor alle verdrevenen” op te geven, blijft een benauwend vraagstuk. Men moet wel een bodemloze optimist zijn om te verwachten dat de positie van de staat Israel na de verwikkelingen en afspraken van de laatste tijd een rooskleurige toekomst heeft verworven. Het gevaar dat Israel na verloop van jaren inplaats van een theocratisch gere geerde heilstaat „overvloeiend van melk en honing”, een soort valkuil voor het orthodoxe en eigenaardige jodendom zal blijken te zijn, is verre van denkbeeldig. Dat gevaar schuilt in twee aspecten: in de eerste plaats blijft de mogelijkheid van een Arabische overval op Israel en een vernietiging door middel van wa pens nog altijd reëel, waarbij het al leenstaande Israel een tamelijk gemak kelijke prooi zou kunnen zijn door bun deling van alle Arabische en met de Arabieren bevriende machten en krach ten. In de tweede plaats kan het toege ven van Israël aan Arabische eisen ten aanzien van de „Palestijnse staat” en de invasie van Arabische elementen binnen de Israëlische gemeenschap een zodanige verzwakking van het zuiver joodse ka rakter der Israëlische samenleving ten gevolge hebben, dat er een heterogene staat overblijft die in versneld tempo tot versmelting van het joodse element leidt. Dat laatste gevaar is trouwens ook al evident aanwezig in het huidige Is rael, waarvan de structuur steeds meer verwestert en door menging zijn speci fiek joodse karakter prijsgeeft. DAMASCUS, (DPA en UPI). Syrië heeft gisteren officieel verklaard er voorlopig niet voor te voelen de 127 Israëlische krijgsgevangenen uit te wis selen. Hoe meer Israel zich moet oriënteren op West-Europa en Amerika, des temeer worden jongere generaties in het land exponenten van het moderne geïndustri aliseerde westen en des te minder blijft het kenmerkende van de joodse cultuur overheersen. THENE (AFP, UPI en Reuter) - De studenten die gisteren universi- teisgebouwen van Athene bezet ten, hebben gisteren het verdwij nen van het huidige regime geëist. Ze dringen aan op een algemene staking van de arbeiders om hun doel te bereiken. Terwijl de eis gesteld werd de den zich opnieuw heftige botsingen tussen een duizendtal studenten en politie voor. De studenten gooiden met stenen en de politie antwoord de met de wapenstok en begon la ter de stenen terug te gooien. „Op deze Syrische laagheid reageren wij niet”, zo verklaarde een Israëlische militaire woordvoerder gisteravond naar aanleiding van de beschuldiging van Sy rische zijde, dat Israëliërs zich aan lij kenschennis zouden hebben schuldig ge maakt. Volgens Syrië zouden Israëlische artsen trommelvliezen en netvliezen van ’■'ben overgeplant Pompidou en Heath zullen, naar men aanneemt, stappen ondernemen om de olievoorraden in de EEG te „poolen’ waarvan ons land zou kunnen profite ren. De regeringen van zowel Frankrijk Premier Golda Meir en minister van Defensie Dayan gingen als eersten het vliegtuig in om de piloten te verwelko men, op de voet gevolgd door de chef- staf van de luchtmacht, generaal Peled, en zijn voorganger, generaal Hod. Daar na kwam het gezelschap met de piloten naar buiten: mensen roepen, huilen en schreeuwen van opwinding. De regering zal morgen een nationale onderzoekscommissie instellen onder voorzitterschap van de president van het Hooggerechtshof ota te onderzoeken wat er in en direct vóór de oorlog allemaal is misgegaan. WASHINGTON. (UPI) Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen hebben donderdag een eerste overeenkomst kun nen sluiten met andere luchtvaartmaat schappijen ter beperking van het aantal vluchten over de Atlantische Oceaan om brandstof te besparen. Pan American World Airways, Trans World en British Overseas Airways Corp, zijn overeengekomen de vluchten tussen Londen en Philadelphia en Lon den en Boston te beperken. Op beide lijnen zal slechts vijf maal per week in plaats van zeven maal per week worden gevlogen. ren zich zo duidelijk demonstreren. De vrienden van Israël en dat zijn er meer dan in tijden van vrede en rust zou kunnen worden verondersteld blijven in hun sympathie toch altijd hinken op twee gedachten, die talrijke twijfels oproepen. De ene gedachte is, dat misschien de resten van het over de gehele wereld verspreide jodendom zich in Israel hebben verzameld zonder te beseffen dat deze concentratie het de vijand gemakkelijker maakt het gehele joodse volk uit te roeien. De tweede gedachte: stel dat Israel zich handhaaft en een soort vrede bereikt met zijn naburen in het Midden-Oosten, moet die vrede dan niet onherroepelijk worden betaald met de secularisatie en opoffe ring van alles wat specifiek joods is in Israel, en met het afglijden van het land naar het niveau van een modern gestruc tureerd, materialistisch geaard en ver westerd soort gemeenschap als de Ame rikaanse, Westeuropese gemeenschappen geworden zijn. Het overleg is begonnen op 21 septem ber. Sindsdien zijn de vertegenwoordi gers van de twee landen tien maal bijeen geweest. De oorlog in het Midden- Oosten en de alarmtoestand van de Amerikaanse strijdkrachten hebben het overleg niet onderbroken. Onze redacteur in Jeruzalem tekent hierbij aan: Er heerste gisteren rond elf uur grote opwinding op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Opnieuw arriveerde een Rode Kruis-vliegtuig uit Cairo met Israëlische krijgsgevangenen en onder hen bevonden zich de negen piloten, die al vier jaar in Egyptische gevangeissen hebben doorgebracht. BELFAST (AFP). De 23-jarige Mi chael McVerry, een van de leiders van de IRA is in een vuurgevecht met Noordierse politieagenten om het leven gekomen. Volgens conferentiekringen echter zijn de besprekingen tot dusver „zoals ge bruikelijk constructief geweest”. Tot de onderbreking werd besloten op de vijftigste bijeenkomst in de tweede onderhandelingsronde door de leiders van de Amerikaanse en de Russische onderhandelingsdelegatie, Alexis Johnson en Vladimir Semjonov. De tweede ronde gaat vooral over kwalitatieve beperkingen van het'raket- arsenaal, vooral wat betreft de „Mirvs”, raketten met meervoudige koppen, die onafhankelijk bestuurd kunnen worden. Tijdens de eerste ronde werd overeen stemming bereikt over een plafond voor het aantal aanvalsraketten en werd het aantal raketafweerbases beperkt tot twee voor elke partij. Rond kerstmis zullen de besprekingen in Genève op nieuw door een reces worden onderbro ken. als Groot-Brittannië blijven erbij dat het voorlopig beter is hun goede relaties met de Arabische wereld te gebruiken om voor het olieprobleem een politieke oplossing te zoeken. Als morgen de ministers van Buiten landse Zaken aan de discussie op Che quers deelnemen, zal het Frans-Engelse kanaaltunnelverdrag worden onderte kend. Het Britse parlement keurde dezer dagen een wet goed die voorziet i-i het eerste bedrag dat bestemd is voor proef boringen, die aan het werkelijke grote werk vooraf zullen gaan. Het ziet ernaar uit dat de droom van de kanaaltunnel ten slotte toch werkelijkheid zal worden. Met, zoals volgens hem een goed com missaris betaamt, de sleutels van alle Haagse openbare deuren aan zijn sleu telbos en een breekijzer in zijn achter zak. Beide wil hij hanteren met de fluwelen handschoenen, die eventueel tot zijn ambtelijke bagage behoren. In zijn rede zei mr. Geertsema geluk kig te zijn dat bij het provinciaal be stuur van Gelderland openbaarheid en openheid al ver voortgeschreden zijn. Heeft men eenmaal die begrippen aan vaard, dan kan ik de praktijk blijken dat men slechts zelden op geheimhouding hoeft terug te vallen. „Te lang heeft er ook op het terrein van het openbare bestuur een soort koud-watervrees voor openbaarheid bestaan”, aldus de nieuwe commissaris. Honderden studenten maken het V- teken bij het bezette universiteitsge bouw in Athene, dat nu al vier dagen bezet wordt gehouden. De studenten ei sen het vertrek van het regime-Papado- poulos. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op het station. op de Berlijnse muur. Maar later geeft hij toe dat je tien uur met een motorboot moet varen voor je in een stuk bewoonde wereld bent. „Een kundigheid (die van de palitie- ke gevangenen) om uit lokale hout soorten en oud ijzer gamelaninstru- menten te maken was een bewijs van hun creativiteit”. Later verklaarde de gevangenzit- tende schrijver Omar Pramoedya Anata Toer: „Ik zou graag willen werken”. Maar het lukt hem slechts 15 minuten per dag om te schrijven. Hij kan slechts vijf minuten lezen. Meer is onmogelijk door de dwangarbeid op het veld. Toen hij aan een historische roman werkte, die speelde in de koloniale tijd en hij na maanden bij pagina 109 was, pakte de kampcommandant zijn manuscript af. Toen zijn huis na de staatsgreep werd doorzocht raakte hij al twintig andere manuscripten kwijt. Een andere gevange op Boeroe is de dichter Rivai Apin. Op de vraag of hij nog schreef, antwoordde hij: „Dat is onmogelijk. De levensomstandighe den, zowel lichamelijk als geestelijk, maken het ondoenlijk om te denken of iets te maken”. Gevraagd hoe hij de situatie zag, zei hij: „Alles is een ramp. De Indonesische samenleving zal er op den duur op vooruitgaan, want alle rampen eindigen in goede dingen”. Hij klaagde erover dat hij zo hard moest werken op het veld, zodat hij bijna niet meer kon nadenken. De m-nister van Justitie was trots op dat werk. Hij verklaarde op Boeroe: „Het •wheim dat hier het oerwoud zo snel ontgonnen is, ligt in het feit dat de "«■wangenen een strikte discipline kennen”. Toen generaal Soemitro on het vliegveld van Boeroe aankwam, vroeg hij een van de kinderen, die met zijn moeder werd herenigd met de gevangen zittende vader: „Zou je nog naar Java willen terugkeren”? De generaal kreeg geen antwoord en het kind huilde. Mochtar Loebis: „De generaal was bewogen. Iedereen had tranen in zijn ogen. Het is waar: Indonesiërs zijn zachtaardig en kun nen gemakkelijk in vervoering wor den gebracht”. Prof. Fuad Hasin, psycholoog aan de Universiteit Indonesia, verklaarde dat je de overtuigde politieke gevan genen er zo uit kon halen op Boeroe omdat zij vasthielden aan hun ideeën. Zij hadden een „kritische en dialecti sche manier van denken”. Na ze ven jaar gevangenschap stelden zij nog de vraag: „Waarom worden we niet voor de rechter gebracht”? Het legercommando voor de „Terugkeer van de Veiligheid” wil hen omscho len. Dat wordt meer gedaan met behulp van Moslimpredikers. Maar de gevangenen klaagden over die predi kers. De Moslimpriesters hielden vol dat de gevangenen rechtstreeks naar de hel zouden gaan. Nu zoekt men meer gematigde predikanten voor Boeroe. Dit alles geeft reden tot grote be zorgdheid bij de orthodoxe joden zelf maar ook bij hen die in Israel de redding hebben gezien van het joden dom, na de vernietigende pogroms en massamoorden gedurende de eerste helft van deze eeuw. Het geloof aan Israel als het nieuwe Kanaan, waarin het „uitver koren volk” een veilig tehuis zou vinden om behouden te blijven naar eigen aard en wezen, krijgt een ernstige schok wanneer deze externe en interne geva- Het gevecht werd in de nacht van donderdag op vrijdag gevoerd in Keady in het graafschap Armagh, waar de IRA een aanval op een politiebureau had ondernomen. de bereiken en in zijn memorie van toelichting schrijft dat de ontwikke ling alleen succes kan hebben als er een mate van vrijheid in het zich ontwikkelende land bestaat werd in de Indonesiche kranten verslag gedaan van dit bezoek. Poëtisch begint Mochtar Loebis: ..Als er geen politieke gevangenen op Boeroe zouden zitten, dan leek het erop of de oude Dakota een groep toeristen naar een prachtig tropisch eiland bracht”. Bij aankomst in het kamp Savajana zae Loebis geen to rens en geen machinegeweren, zoals (Van onze speciale verslaggever W. Nieuwenhuis) DJAKARTA „Na een volle dag in de brandende zon ben ik zo moe dat ik niet meer kan denken. Het menu bestaat uit bladeren, alle soorten bladeren. Alleen de bladeren van het raam en de deur heb ik nog niet gegeten. Verder krijg ik niets anders. Na acht jaar vastgehouden te zijn, wordt werkelijk de grens overschreden van wat je als mens kunt doorstaan. Er is maar één vraag: Wanneer worden we ooit voor de rechter geleid, zodat wij weten waarvoor men ons wil aanklagen. Zeventig percent van de gevangenen hier lijdt aan malaria, want de muggen zijn hier veel groter dan op Java. KOLONELS GA WEG” (Van onze correspondent) ARNHEM. Na een periode van vijf en een halve maand heeft Gelderland weer een commissaris der koningin. Tij dens een bijzondere vergadering Provinciale Staten heeft mr. W. Geertsema gistermiddag dat ambt vaard. De studenten van het polytechnicum verklaren dat ze het voor de problemen in hun land een belangrijke voorwaarde vinden dat het tirannieke regime van de junta verdwijnt en dat de macht aan het volk komt. De verklaring werd voorgelezen voor de journalisten die verzocht waren naar het polytechnicum te komen. Een pers conferentie die de studenten vervolgens zouden geven, ging niet door, omdat de studenten bang waren dat vragen ge steld zouden worden waarop ze het ant woord schuldig zouden moeten blijven. Een architect die de bijeenkomst bij woonde bouwkunde is een van de studierichtingen van het bezette poly- technicum-gebouw deelde mee dat de leden van de bond van architecten van daag in staking zijn gegaan uit solidari teit met de studenten. In Saloniki hebben 1500 studenten het polytechnicum van de plaatselijke uni versiteit bezet. Ook zij hebben een be roep op de Grieken gedaan het kolonels- regime omver te werpen dat „alle vrij heid, gerechtigheid en nationale soeve reiniteit overboord heeft geworpen. Vandaag zal premier Spyros Markezi- nis een persconferentie houden. Hij zal het dan waarschijnlijk ook hebben over herstel van de parlementaire democratie in Griekenland, waar sinds de staats greep in april 1967 eën dictatuur werd gevestigd. Markezinis geeft zijn eerste persconfe rentie .sinds hij in oktober premier werd van een geheel uit burgers bestaand kabinet. In het polytechnicum van Athene hebben zich ongeveer vijfduizend stu denten verschanst. Op de campus en in de omgeving houden zich ongeveer vijf tienduizend studenten op. Ze roepen leu zen tegen president George Papadopou los, tegen het „fascisme” en tegen de Verenigde Staten. De campus van ..het polytechnicum ligt bezaaid met afval. De muren zijn volge klad met revolutionaire leuzen. Binnen het complex schijnt gebrek aan eten te ontstaan, want er is aangedrongen op zuinigheid. De telefoon is afgesneden, maar er is nog wel water. Wat is dan de winst geweest van al die oorlogen, al dat geofferde bloed, al die idealen en standvastige verdedigings- acties? Deze winst: het technocratische Amerikaans-Europese welvaartsmodel dat vaste voet heeft gekregen in het Midden-Oosten? Dat is een winst die noch opweegt tegen de offers, noch be geerd werd door de joden. Het is geen winst waarmee de wereld verheugd zou moeten zijn, want zij zou betekenen dat diezelfde wereld had moeten afrekenen met alle waarden die in de eeuwenoude religieuze en culturele joodse ziel tot heil van de mensheid bewaard hadden moeten blijven. Dat zijn de eerste uitspraken van enkele van de 10.000 politieke gevan genen op het eiland Boeroe tussen Sulawesi en Irian Barat, niet ver van Ambon, die nu al weer sinds 1969 worden vastgehouden. Het zijn uit spraken die te lezen vallen in versla gen van een geselecteerde groep In donesische journalisten die voor het eerst naar Boeroe mochten om een humanitaire missie van generaal Soe mitro. het hoofd van het bureau voor restaturatie van de publieke veilig heid, te verslaan. De generaal vloog samen met een aantal psychologen op 10 oktober naar Boeroe om de gevangenen te vertellen wat er de afgelopen vier jaar in de wereld gebeurd was en om de gevangenen te vertellen dat zij vooral toch hoop moesten hebben, dat zij nog steeds Indonesische broeders waren en dat zij niet voor altijd op Boeroe in het kamp zouden moeten blijven. Juist enkele dagen voor het bezoek van de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J. Pronk die met buitenlandse hulp vooral de minst bedeelden wil- Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3