OPVANG- EN BEHANDELINGSINSTITUUT IN SANTPOORT BESTAAT 12 1/2 JAAR Onderwijs-wethouder M. Roessingh sprak behartigenswaardige woorden f K3l H r 5 BIJ INGEBRUIKNEMING KLEUTERSCHOOL ■8 II „DRIE-IN-DE-PAN” ■k IJMUIDER COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 4 door Ton Kors Jr. Gesteldheid Gezondheidszorg iÈ 1 Minikoekepannen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Wethouder M. Roessingh heeft vrijdagmiddag bij de officiële ingebruikneming van de kleuterschool „Drie-in-de-pan” een aantal behartigenswaardige woor den over scholen, het onderwijs en de verhouding openbaar en bijzon der onderwijs gezegd. Tevoren waren de deuren offi cieel geopend en hadden de kleu ters, die eerder op de dag al feeste lijk bijeen rond een poppenkast waren geweest, talloze ballonnen opgelaten. Overigens onder zeer gure weersomstandigheden. jongens en meisjes uitgroeien tot mensen die zeer ernstig gestoord zijn in hun gevoelsleven, tot aan het psychopatische of criminele toe. Door deze problemen al zeer vroeg te onderkennen en door een plaatsing in een behandelingsinstituut is het mogelijk ernstige verscheurdheid bij deze kinderen te voorkomen. Vanaf 1960 heeft St. Raphael ruim honderdtachtig kinderen opgenomen en behandeld, die allemaal hun weg in de maatschappij gevonden hebben, zij het met moeite. Het internaat biedt op het ogenblik onderdak aan zo’n zeventig jongens en meisjes. Onzeker Contact met ouders SANTPOORT Vrijdagavond heeft het instituut St. Raphaël aan de Middenduinerweg zijn twaalf eneenhalfjarig bestaan gevierd. Dit instituut werd in I960 opgericht om zoals psycholoog-directeur dr. p. F. Verdonck het noemt de nood te lenigen bij de opvang van kinderen met gedrags- en aanpassings moeilijkheden. Een gesprek met hem maakt iets dui delijk van de enorme betekenis van de op vang en behandeling van dit soort kinderen. Zonder een insti tuut zoals St. Raphaël, bestaat de kans dat deze ..JL St. Raphael en het moeilijk opvoedbare kind Liefde, warmte en begrip, opvang en behandeling Ij 1 I r Ifiii *5» Voor wat betreft de schooi n en uw zonder tweg ii ■norgens isgenote Versport te gaan, onderwijs. Door de integratie wordt de ontwikkeling van een kind niet meer in afzonderlijke brokstukken uiteengetrok ken, maar zal er een veel natuurlijker, harmonischer proces van ontwikkeling in de school bereikt kunnen worden. Met betrekking tot de verhouding tus sen openbaar en bijzonder onderwijs, zei de heer Roessingh te hopen wanneer hij politiek gesproken daartoe de kans krijgt dat hij het groeiende onderlin ge begrip en de groeiende onderling» samenwerking tussen openbaar en bij zonder onderwijs zal kunnen versterken. ^rieden wij tot eren. S. 313215 VWXMM zikkelde atie bij W op 1, lanschaf en Van Sterdam. Vrij- e van al 337372. 11 „Het is gelukkig zo,” merkt dr. Ver- ompleet y” Lan- il Urn. de ge- Ik heb nu maar twee voorbeelden gegeven. Beide typen kinderen hebben onvoldoende zelfwaardering. Het zijn in gedeukte mensjes, die niet zichzelf kun nen worden.” iicolaas- ev. ver verwerk, iouman- in 151, ■13064. teristiek element in de wijk en het func tioneren van scholep daar, zei de wet houder voor deze school op dit moment geen gebruik te zien in de avonduren. Toch doet het gemeentebestuur zijn best iets van een meervoudig gebruik in de toekomst te realiseren, wanneer de lage re school gebouwd is in Zeewijk. „Goed onderwijs in goede gebouwen is een belang voor de hele buurt,” merkte de wethouder op. Vervolgens bepaalde hij zich tot een eventuele prognose van het onderwijs in Zeewijk. Prognoses duiden erop, dat de kleuterbevolking de 4- en 5-jari- gen na 1974 in Zeewijk niet meer zal stijgen. Gezien de overvolle klassen op dit moment zal er nog jarenlang behoef te zijn aan deze kleuterschool, conclu deerde de heer Roessingh. md Ra nk. wil et nette zelfde -'L ggj Ir. Van der Schans begiet een bloempot, waaruit als symbool van de school een plant oprijst. ita contact- r onge- geschei- en we- e gratis iaallijst. blanco discretie serieuze in be- Inter- Postbus Tel. Post- 1228. wwmm Het ligt in dezelfde sfeer als de hek ken die nu geopend zijn, terwijl we ze in het begin altijd gesloten hadden. Want al is het gaas vijf meter hoog, de jongens klauteren er toch wel overheen om weg te lopen. Je kan ze beter met een hek van liefde en begrip omringen, dan hoeven ze niet weg te lopen.” De inspectrice van het kleuteronder wijs, mejuffrouw Voorbrood roemde de sfeer in de school, als gevolg van het goede samenspel tussen leidsters en kin deren. Namens de Oudercommissie bood de heer Oosterlee een bandrecorder aan, welke hoofdleidster mej. J. I. Vlietstra ter hand werd gesteld. Mejuffrouw Sa- bee van de dependance mocht een kof fiezetapparaat in ontvangst nemen. Na mens de collega’s schonk mevrouw Schildwacht de nieuwe school een aan tal zeer leuke wandplaten. Als buurman sprak de heer Langelaar van de nabijge legen Kruisbergschool zich uit voor een goede onderlinge samenwerking en ver standhouding. Aan het slot sprak mejuffrouw Vliet stra een woord van dank. Daarin betrok zij allereerst al degenen, die aan de totstandkoming van de school hadden meegewerkt Zii kregen een miniatuur koekepan met daarin geschreven „Drie- in-de-pan”. Tijdens de officiële viering vrijdag avond heeft psycholoog-directeur dr, P. Verdonck een inleiding gehouden over 12V2 jaar St. Raphael. Het ac cent van de avond viel op een lezing van de Leuvense professor De Batse- lier, hoogleraar in de criminologie en psycho-therapeut. Deze leidde twee filmdocumentaires in „De Duisternis is mijn vriend” en „Ik ben een psy chopaat”. Deze films bestaan uit op namen van het grafisch en picturaal werk van twee gestoorde mensen die tijdens hun jeugd geen behandeling voor hun gedrags- en aanpassings moeilijkheden hebben gekregen. Hun indrukwekkende kunstwerken zijn tot en met 3 december in het insti tuut te bezichtigen. Pietkos. ■0. Piet ilhelmi- 1. Tel. De beslissing een openbare school te bouwen is genomen aan de hand van cijfers. Bovendien kiezen veel ouders overigens niet meer principieel voor een bepaalde schoolrichting, maar voor een school-dichtbij of een school-met-een- goeie-naam, aldus de wethouder, die er daarnaast op wees, dat het aantal leer lingen van het bijzonder onderwijs dat van buiten Zee- en Duinwijk naar deze wijken toevloeit, ruim elfmaal zo groot is als het aantal openbare klantjes. Om gekeerd gaan tweemaal zoveel openbare- schoolleerlingen naar scholen buiten deze wijken. Hij verklaarde zich verder voorstander van de integratie van kleuter- en basis- •WWW» eeft tijd jh. van üstratie. lesnoods imputer ‘stingen. :en. Br. akt nr Volgens dr. Verdonck lijkt het er op dat alle gedragsstoornissen afkomstig zijn vanuit het milieu op de opvoeding. „Ik geloof ook dat een erg belangrijke factor de lichamelijke gesteldheid is. Een voorbeeld: een jongen die groot, sterk en atletisch is, zal vanuit d eze gesteldheid veel meer opgewassen zijn tegen allerlei problemen dan een kind dat klein is, mager, licht gebouwd. De laatste zal de moeilijkheden ontwijken, de eerste stuift er op af. De uitspraak „Er zijn geen moeilijk opvoedbare kinderen, alleen maar moei lijke ouders” is volgens dr. Verdonck dan ook onzin en goedkoop. „Je zal maar als goedwillend ouder een kindje hebben dat tijdens de zwangerschap of de geboorte een zeer kleine, nauwelijks vast te stellen hersenbeschadiging heeft opgelopen. Zo’n ouder doet zijn best om te ontdekken waarom zijn kind zich zo vreemd gedraagt. De oorzaak komt pas veel later aan het licht, je kan in zulke gevallen bepaald niet zeggen dat de fout bij de ouders schulit, terwijl kinderen met stoornissen die vanuit de hersenen ver oorzaakt worden, veel meer voorkomen dan we tien jaar geleden mogelijk acht ten. Ook in het kind zelf zijn dus factoren aanwezig die tot onaangepast gedrag leiden.” Ook vindt hij het jammer dat veel ouders, maar ook medici de gedrags- en aanpassingsstoornissen in een te laat stadium onderkennen. Uit de praktijk is hem gebleken dat een vroeg- De behandeling kan uit verschillende aspecten bestaan, zoals de spel-, ge- spreks-, creatieve bewegingstherapie en een gepaste schoolopleiding. Indien nodig wordt met behulp van medicamenten een behandeling voorgeschreven. Omdat het milieu zo’n grote invloed heeft, wordt veelvuldig contact onderhouden met de- ouders. Door middel van ge sprekken met maatschappelijk werk- (st)ers worden zij bij de behandeling betrokken en indien nodig begeleid door psychologen en pedagogen. Veel kinde ren gaan dan ook regelmatig voor een weekeinde of een vakantie naar huis. Ook d e cijfers maken duidelijk dat een terugkeer naar huis na de behande ling veel voorkomt. Vanaf 1967 tot nu 109 behandelde kinderen keerden er 61 terug in het eigen gezin, 16 kwamen terecht in een pleeggezin en 32 anderen werden opgenomen in andere insituten. In de jaren daarvoor keerden van de 78 opgenomen jongens en meisjes vijftien kinderen terug naar hun eigen gezin, eenzelfde aantal werd in een pleeggezin opgenomen terwijl de 48 anderen terecht kwam in andere instituten. Dat zoveel kinderen weer in het eigen gezin terecht komen, vindt dr. Verdonck een gelukkige omstandigheid. Ook dat het aantal zogenoemde justitiële kinderen afneemt. Het zijn kinderen, die onder een voogdij vereniging-vallen of van wie de ouders door de justitie uit de ouder lijke macht ontzet of ontheven zijn. Van 1960 tot en met 1966 werden meer dan honderd justitiële kinderen in Santpoort opgenomen, terwijl 35 zogenoemde vrije plaatsingen plaats hadden, plaatsingen waarin de ouders vrijwillig toestemden. Van 1967 was het aantal justitiële plaat singen slechts 39, het aantal vrijwillige 75. Pratend over 12‘/2 jaar St. Raphaël komt dr. Verdonck op het contact met de naaste omgeving in Santpoort. Hij constateert dat er steeds meer begrip ontstaat voor de kinderen. „Het is on vermijdelijk dat er in deze buurt wel eens een ruitje sneuvelt. Maar de men sen hier hebben zich gerealiseerd dat elk kind wel eens iets stuk maakt. Als er iets kapt is of er is wat kattekwaad uitgehaald zijn de omwoners minder snel geneigd te zeggen: „Ook dat zal Raphaël wel gedaan hebben. Deze ver andering is erg fijn, vooral voor de kinderen en hun contacten met deze omgeving. Een beetje begrip is zo be langrijk. „Voor een goed begrip” zo legt dr. Verdonck uit „deze kinderen hebben geen intellectuele tekorten. Ze hebben een normale verstandelijke aanleg en zij hebben dezelfde mogelijkheden als elk ander kind.” Alleen door ontwikkelings stoornissen komen zij met zichzelf en de wereld in conflict. De stoornissen zijn meestal zo ernstig dat opneming en een jeer geëigende behandeling noodzakelijk zijn. Verdonck geeft een voorbeeld van een jongetje bij wie het milieu, de opvoeding, zeer duidelijk belemmerend heeft ge werkt. „Sommige ouders hebben andere gedragsverwachtingen van een kind die in strijd zijn met de natuurlijke geaard heid van zo’n jongen of meisje. Een vader of een moeder kan bijvoorbeeld weinig hebben, waardoor de behoefte van het kind aan actie, beweging wordt afgeremd. Het kind wordt dan te lang in de box gehouden. Het mag niets; niet rennen, niet roepen of met blokken smijten, geen rommel maken. Langza merhand ontstaat dan ook een psycholo gische box. Op deze manier heeft het kind geen gezonden uitlaait, waardoor het zijn dynamiek, zijn gezonde agressie niet kwijt kan raken. Zo’n kind gaat kattekwaad uithalen, vriendjes plagen, vechten, het wordt de schrik van de buurt en komt zelfs tot stelen. Zijn dwang om iets te ondernemen moet er uit, hoe dan ook.” Ook omgekeerd kunnen volgens dr. Verdonck moeilijkheden ontstaan. „Een kind kan van nature gereserveerd zijn. Het kan prijs stellen op privacy; het heeft bijvoorbeeld niet zo veel behoefte aan praten; het is een stil kind. De opvoeders en dat kan natuurlijk ook de juffrouw op school zijn, verwachten iets anders en zeggen: Toe joh, vertel eens wat en doe eens mee. Het kind wordt dan gedwongen zich op de buitenwereld te richten en heel dynamisch te zijn. In wezen in strijd met de natuurlijke ge aardheid, waardoor ernstige neurotische stoornissen kunnen ontstaan. De heer Roessingh noemde de nieuwe school een prachtige school, maar zei te vermoeden dat de scholen voor morgen er toch anders zullen uitzien. De bouw voorschriften namelijk hebben de nei ging achter te lopen, daarom achtte hij het in het belang van het Nederlandse onderwijs, dat het keurslijf van bouw voorschriften spoedig wordt afgeworpen, zodat er ruimte ontstaat, letterlijk be doeld. voor nieuwe vormen van onde" tijdige behandeling het meest effectief is. Voor het vaststellen van een behande ling is een uitgebreid onderzoek door deskundigen noodzakelijk. Belangrijk daarbij vindt dr. Verdonck het besef om kinderen niet te snel een etiket op te plakken. „Er spelen zoveel factoren een rol dat elk onderzoek verschillend is en vanzelfsprekend elke diagnose. Daarna vertelt dr. Verdonck uitge breid over de moeilijkheden waarbij hij en zijn staf geconfronteerd worden. Zo komt hij met veel kinderen in aanraking die tijdens de opvoeding gevoelsmatig verwaarloosd zijn. „Het zijn kinderen die geen vreugde kunnen ervaren bij het spelen, praten, met een ander iets doen. Ze eisen meestal veel aandacht en zijn in hun gedrag weinig meegaand. Ook zijn er veel kinderen met een zogenoem de ik-zwakte. Kinderen met een te klei ne eigenheid. Zij voelen zich onzeker en kunnen zich te weinig verdedigen tegen over de prikkels van buiten. Het zijn meestal kinderen die zich snel laten beïnvloeden.” Zonder behandeling blij ken dit later mensen te zijn die zich snel op sleeptouw laten nemen en zich laten verleiden, zelfs tot ernstig crimi neel gedrag. Om al deze moeilijkheden te onder kennen is een uitgebreid onderzoek noodzakelijk door een groot aantal des kundigen. Ook voor de behandeling zijn pedagogen, psychologen, leiders en leid sters, therapeuten, logopedisten en ande ren beschikbaar, zeventig in totaal. St. Raphaël kent zes therapeutische groe pen, die elk een eigen gebouw ter be schikking hebben waar de kinderen wo nen, eten, slapen, spelen, kortom met elkaar leven. ■K-': donck op „dat het justitieel apparaat, de voogdij en de kinderbescherming door drongen zijn van andere mogelijkheden dan ontzetting of ontheffing uit de ou derlijke macht. Ook deze instituten zijn steeds meer binnen de sfeer van de geestelijke gezondheidszorg gekomen.” Verder heeft een verschuiving plaats gehad van de medische behandeling naar de pedagogisch, psychologische begelei ding. „Vijftien jaar geleden speelde in dit soort instituten de psychiater een dominerende rol, hij voerde dikwijls een eenmansshow op. Toen werden kinderen met gedragsstoornissen over het alge meen naar de psychiater verwezen. Dit soort moeilijkheden werd als abnormaal beschouwd en dan moest je naar de psychiater. Langzamerhand is het door gedrongen dat deze kinderen tijdens hun ontwikkeling stoornissen hebben opge daan en veel beter door een team van pedagogen en psychologen behandeld kunnen worden. Ook de psychiater speelt daarbij zijn rol, maar in het teamverband.” b' 13® a T f as;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5