Agenda Kunstkring „Voor Allen” breidt aantal voorstellingen uit PLAT ROND DE VELG IN TOEKOMST MOTOR MET WATERSTOFGAS? DE MOORD OP KENNEDY Koersen in Wall Street zakken in Wiegel: Kabinet is onbekwaam Getuigenverklaringen zouden nieuwe theorie ondersteunen en WIEL Geen verdere vervolging van politieke propagandisten WEG Veiligheid in Nieuw systeem stimuleert verkoop abonnementen Vergunning PvdA-Velsen gold ook voor PPR en PvdA-Beverwijk nieuwe wagens HUIS INGESTORT: VROUW DOOD DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 Dl 4 l 55 Velsen-IJmuiden „De min” Nieuw (Van een onzer verslaggevers) „Cen- Alleenrecht j (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer redacteuren) Dr. Wecht Nieuws in '1 kort Getuigen De nieuwe Corvette 1974: Meer vermogen, nieuwe achtersteven. hi et ki oi di bi sc P< 01 in hi st hi k; w g’ I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zoals bekend is dit jaar bij de Velsense kunstkring „Voor Allen” voor het eerst een nieuw systeem toegepast, waarmee de toneelliefhebbers uit Kennemer- land en IJmond de gelegenheid werd geboden hun abonnement ge heel naar vrije keuze samen te stel len. Dit idee blijkt in deze om geving bijzonder te zijn ingeslagen, zodat een aantal voorstellingen bij deze inschrijving al onmiddellijk totaal was uitverkocht. Heemskerk Beverwijk kon het een onderzoek in te stellen, bleken de herse nen spoorloos verdwenen te zijn. Er bestaan sterke aanwijzingen dat dit op last van de Amerikaanse regering is gebeurd. Dr. Wecht is inmiddels per soonlijk in Hilversum geweest om zijn bevindingen op de band vast te leggen. Haar man, die al was opgestaan en zich in het achterste deel van het huis bevond, bleef ongedeerd. Hij bevond zich juist op een plaats die nog overeind was blijven staan. De oorzaak is vermoede lijk een gasontploffing. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Vanmorgen is 55-jarige mevrouw M. Becker aan leven gekomen toen haar huis aan Pastoor Moormanstraat in ning. De Haarlemse officier van justitie accepteerde dit argument van de heren Dijkman Dulkes en Sanders niet, want de vergunning gold niet voor de afdelin gen Beverwijk van de PvdA en PPR. Maar, zo stelden de politici, het betrof hier een landelijke verkiezing en PvdA en PPR traden in de IJmond gezamen lijk op. De heer Dijkman Dulkes betoog de maandagmorgen, dat de PvdA in een federatie ook IJmondiaal is georgani seerd, terwijl de PPR-IJmond eveneens een federatie is van PPR in IJmond-zuid en -noord. De afspraak was, dat wij op die 18e november de propaganda voor de progressieve drie voor onze rekeningen zouden nemen”. Het bandenconcem Goodrich heeft een nieuw type reserveband ontwikkeld, dat de helft minder ruimte vraagt dan een normale band. De band ligt plat opgevouwen rond de standaardvelg en kan met behulp van een luchtfles of compressor in enkele seconden worden opgepompt. Deze Space Saver Tyre, aangeduid als SST, wordt reeds door enkele merken op verzoek als reservewiel meegegeven. Onder meer Porsche en de GM-model- len Diplomat en Admiral beschikken over deze nieuwe band. In Amerika wordt de SST naar keuze of in serie al gemonteerd in totaal veertien modellen. Het idee voor een dergelijke opvouwbare band werd enkele jaren geleden gelanceerd in de vliegtuigindustrie. Naderhand werd een dergelijke band ook geschikt gemaakt voor auto’s. Een ander voordeel is, dat de SST eventueel ook gebruikt kan worden in opgevouwen toestand. Bij het lekraken zal de band niet van de velg aflopen. De foto toont de opgevouwen band, naast een auto band met normale afmetingen. il o d v V s oc m e\ A Fi M w m ti: d( oi 05 st di p: m Fi w de ee IJ tii di m ot w to ui w n n r f( k Vi o d n d De progressieve politici bevonden zich op 18 november in de Beecksanglaan en reden een klein stukje over het grondge bied van Velsen in Velsen-Noord om bij de spoorwegovergang in de Wijker- straatweg weer op het gebied van Be verwijk te komen. Toen men voor het rode stoplicht wachtte, vijf meter van de grens van Beverwijk verwijderd, vroegen twee agenten van de Velsense gemeentepolitie naar de vergunning. Die hadden beide politici niet en er werd Insiders wisten in tegenstelling tot nog steeds gaande geruchten dat Kennedy de oorlog in Vietnam op korte termijn wenste te beëindigen. De oliemag- naten verdienden dik aan de oorlogsin dustrie. Dat alles was voldoende voor de baronnen om tot het einde van Kenne dy’s leven te besluiten. Tenslotte zou de president worden opgevolgd door de Texaan Johnson. Deze heeft later inder daad de belastingplannen van Kennedy niet doorgevoerd. BEVERWIJK De heren P. Djjkman Dulkes, voorzitter van de PPR. afdeling Beverwijk en D. Sanders, secretaris van de PvdA, afdeling Beverwijk, zijn maandag morgen door het kantongerecht Haarlem van rechtsvervolging ontslagen. Beide heren zouden op 18 november 1972 in de verkiezingsstrijd voor de Tweede-Kamerverkie- zingen zonder vergunning politieke propaganda hebben bedreven in Velsen-Noord. Kantonrechter mr. B. Keulen concludeerde geen vrijspraak, omdat niet bewezen kon worden, dat de heren niet over een vergunning beschikten. Hoewel de gegevens nog schaars zijn, heeft NASA in Amerika een kracht bron voor auto’s ontwikkeld, die toegerust is met een waterstofgenerator. Ver tegenwoordigers van Amerikaanse autofabrieken hebben inmiddels een blik kunnen slaan op experimentele onderdelen van deze krachtbron. NASA heeft er ruim een half miljoen dollar aan gespendeerd. Voordat het onderzoek is vol tooid zullen er echter nog circa vijf miljoen dollar nodig zijn. NEW YORK. Op de New Yorkse effectenbeurs zijn gisteren de koersen van de aandelen sterk gezakt. Het Dow Jonesgemiddelde voor industriefondsen daalde met maar liefst 28,7 punten. De koersen zijn in de afgelopen elf jaar in één klap niet meer zo zwaar gekelderd. De dalingen zijn het gevolg van de Arabische ontkenning dat de olieboycot jegens de Verenigde Staten zou worden opgeheven. De Arabische landen lieten dit het afgelopen weekeinde in Wenen weten waar zij deelnemen aan de half jaarlijkse Opec-vergadering. De New Yorkse beurs was eind vorige week juist aangetrokken nadat president Nixon had verklaard dat het embargo spoedig zou worden opgeheven. Mr. B. Keulen („deze zitting heeft verhelderend gewerkt”) meende, dat, als er afspraken met de progressieve part ners waren gemaakt, er niet bewezen kon worden, dat de verdachten zonder vergunning in Velsen-Noord rond reden. Vrijspraak kon dus niet volgen, vandaar dat de kantonrechter ontslag van rechts vervolging vonniste. „En B. en W. mag je ook niet scheiden”, merkte hij ten slotte op. trum” op woensdag 13 maart. „Een bruid in de morgen”, door het zuidelijk toneel „Globe” op maandag 18 maart. Cabaret Seth Gaaikema, op maandag- 25 maart. „Overstekend wild”, door toneelgroep „Centrum op dinsdag 9 april en ber in de Stadsschouwburg verzorgd door de toneelgroep „Theater” met een opvoering van „De min in het Lazarus- huys”. Dit is een driehonderd jaar gele den door de Amsterdamse arts Willem Godschalck van Focquenbroch geschre- ben blijspel, dat nog rond 1800 in de Amsterdamse Stadsschouwburg steeds de hoogste recettes wist te behalen. Zestien jaar geleden werd het door het „Rotter dams Toneel” onder regie van Ton Lutz opnieuw met groot succes gespeeld en thans is de toneelgroep „Theater” op haar beurt voor de vele charmes van dit stuk gezwicht. En alweer met verheugende resulta ten, want na de première in september schreef onze toneelcriticus Simon Koster onder meer: „De opvoering wemelt van briljante regievondsten, waartoe ook de muziek van Bernard van Beurden en de bewe gingstechniek van Kris van de Velsen waardevolle bijdragen hebben geleverd. Door dit alles werd het een hartverove- rende opvoering, sprankelend van speel vreugde, overrompelend als regiepresta- tie en inderdaad, zoals het programma boekje had voorspeld: „een feestelijke avond, vol verrassend toneel”. Een voorstelling, welke donderdag dus ook in Velsen een volle zaal verdient. de de de Moormanstraat in Maastricht instortte. De vrouw, die in bed lag, werd onder het puin bedolven. Het gaat uiteindelijk om een nieuw systeem van verbranding, waarvan de resultaten moeten voldoen aan de scherpe eisen die Amerika op dit gebied heeft gesteld. Nu zijn motoren die geheel of voor een deel gebruik maken van waterstofgas wel eerder ontworpen, maar in het idee van Nasa schuilt een nieuw element: het benodigde waterstofgas wordt niet zoals eerder in een voorraad meege nomen, maar door middel van een nieuw ontworpen generator „aange maakt”. Globaal omschreven komt dit systeem op het volgende neer: in de generator wordt een mengsel van benzine en lucht verbrand onder ge lijkmatige toevoeging van een meng sel dat bestaat uit benzine en water. Ford en Honda zijn besprekingen begonnen over een samenwerking op verkoopgebied. Als deze besprekingen resultaat hebben zal Ford in Amerika enkele Honda-typen (Civic) gaan ver tegenwoordigen, terwijl Honda in Ja pan de verkoop van enige grote Amerikaanse Fords voor zijn reke ning neemt Op 1 juli 1973 waren er in Neder land bijna 9.300 taxi’s en huurauto’s, d.w.z. auto’s met chauffeur. Dit blijkt uit een bulletin van CBS. Een jaar daarvoor was dit getal 8.900 en op 1 juli 1971 ruim 8.600. Het grootste aantal wagens is geresgistreerd in Amsterdam, 689. Op de tweede plaats kom Rotterdam met 557 taxi’s en huurauto’s. Daarbij ontstaat als gevolg van een chemische reacti, waterstofgas. Al dan niet vermengd met benzine wordt dit waterstofgas dan gebruikt als energiebron voor de automotor. Volgens de verdediger van het tweetal, mr. P. Heidinga (gemeenteraadslid in Heemskerk voor de PvdA, advocaat en procureur) klopte dit, want de secretaris van de PvdA, afdeling Velsen, had een uitvoerige brief geschreven, waarin hij het „alleenrecht” van de progressieve propagandisten in Velsen-Noord onder streepte. Officier van Justitie mr. Bijl de Vroe was het hiermee niet eens. „Een gemeenteverordening wordt voor een be paalde gemeente vastgesteld. Dus wat die vergunning betreft kan ik uw IJ- mondiale gedachte niet onderschrijven. Het kan nooit de bedoeling van een vergunning zijn, dat er meerdere wagens mét die vergunning in een gemeente kunnen rijden”. Hij achtte de dagvaar ding bewezen en vroeg een schuldig verklaring zonder geldboete. Mr. Heidinga vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat de tenlasteleg ging sprak over een vergunning, afgege ven door B. en W. „Een vergunning wordt alleen door een burgemeester af gegeven. B. en W. en de burgemeester zijn twee verschillende staatsrechterlijke organen”. Volgens de PvdA gold de ver gunning voor iedereen, die in de geluids- wagen propaganda maakte. „En of het nu iemand is van D’66, PvdA of PPR, daar tilde de PvdA, afdeling Velsen, niet zwaar aan. Trouwens, op die dag reed er in Velsen-Noord geen tweede propagan- da-auto van de progressieve drie”. Een dergelijk groot secces is voor het bestuur van de kunstkring aanleiding geweest de reeds geplande drieëntwintig voorstellingen met nog vier produkties uit te breiden, waarvan er twee uit herhalingen zullen bestaan. Zo kan voor maandag 11 februari een reprise worden aangekondigd van de onlangs in Velsen uitverkochte revue-voorstelling „Dag, dag, heerlijke lach”, met onder meer André van Duin en Carry Tefsen, ter wijl ook aan de opvoering van Alan Ayckbourns succesblijspel „Slippers” op maandag 14 mei, voor donderdag 17 mei een herhaling kon worden verbonden. Het schot, dat Oswald gelost heeft, raakte Kennedy in zijn nek. De kogel kwam er bij de keel weer uit. Volgens het rapport-Warren schoot hij vervol gens Kennedy door het hoofd, maar dat zou onjuist zijn. De bewijzen die zich in Nederland hierover bevinden, worden gesteund door een uitspraak van de patholoog-anatoom Cyril Wecht uit Pittsburg, die vorig jaar de röntgenfoto’s van Kennedy’s stoffelijk overschot heeft mogen bekijken. Wecht ontdekte toen iets in de hersens van de president dat overeenkwam met een kogel, of een gedeelte daarvan. Hij was er zeker van dat de baan, die dat stuk kogel had gevolgd, aantoont dat er van voren ge schoten is. Van dat voorwerp in Kenne dy’s hersens is nooit eerder officieel melding gemaakt. Om keihard te kunnen bewijzen, dat er hier inderdaad sprake is van een kogel, moet dr. Wecht de hersens van Kennedy onderzoeken. Dat is een moge lijkheid, want ze zijn in een fles forma line bewaard. Toen de patholoog-ana toom evenwel pogingen deed om zijn TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huljgens- straat). Expositie Christiane Peursum (wand kleden) en Han Kuiper (schilderijen); geo pend tot en met 23 november op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag van 14 tot 16 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 1» en 21.15 u.: „The killer”, 19.30 u.: „Wie ’t laatst lacht”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Ik wil het overal met je doen”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122) Expositie Sonja van Es (etsen); geopend tot en met 4 december van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. De aanwijzingen van Croiset over de toedracht van de moord worden ge steund door verklaringen van getuigen. Hoewel het rapport-Warren, dat het eni ge officiële document over de aanslag is, concludeert dat alleen Oswald vanuit de vijfde verdieping van een schoolboeken magazijn alle schoten heeft gelost, heb ben tal van mensen verklaard zeker te weten dat ze vanachter een schutting vlak bij de spoorbaan hebben zien of horen schieten. De sterkste verklaring kwam van spoorwegopzichter Lee Bowers, die voor de moord twee mannen had zien rond scharrelen bij de schutting. Hij kon dat goed zien, want vanaf de spoorbaan hij achter de schutting kijken. Op moment van de moord zag hij BIOSCOPEN City Theater. Dinsdag en woensdag 20 uur: „Man of the east”. DIVERSEN Museum Beeckestein, Rijksweg Velsen-Zuid. Diverse stijlkamers dagelijks te bezoeken vann 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Bedrijfsruimte Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, elke dinsdag geopend van 12- 13.30 en elke donderdag van 12-13.30 en van 20- 22 uur. Voor andere dagen en tijden volgens telefonische afspraak: 02510-94159 of 91022. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelmlnakade 94, dagelijks van 10 tot 18 uur: expositie Ruth van Os en Cor van Duin. De reden om de moord in Texas te doen plaatsvinden zou zijn geweest, dat een aanslag op een president in de staat Texas in 1963 nog onderzocht diende te worden door Texaanse wetsdienaren in plaats van federale beambten. Dat de moord achteraf toch federaal onderzocht werd, was eigenlijk onwettig en is aan vankelijk fel aangevochten door de des betreffende Texanen. Om diezelfde reden besloten de samen zweerders waarschijnlijk om niet de chauffeur van de presidentiële limousine eerst om het leven te brengen. Die chauffeur was namelijk een lid van de geheime dienst en als zodanig een fede raal ambtenaar. De wet, die de moord op een president niet tot een federale zaak maakte, deed dat wel met de moord op een federaal ambtenaar. De president werd dus niet beschouwd als een feder aal ambtenaar. Na de moord in 1963 is deze wet overigens veranderd. rookwolkje bij de schutting opstijgen en kort daarna de twee mannen zich uit de voeten maken. Kort na zijn officiële verklaring kwam Bowers overigens, via een raadselachtig mankement aan zijn auto, om het leven. Ook ene S. M. Holland zag rook tussen de bomen, die rond de schutting stonden. „Ik zag dat een rookwolkje opsteeg op ongeveer twee a tweeëneen- halve meter boven de grond en precies van onder die bomen. Je kon dat rook wolkje zien, als je stond op de plek waar ik was.” Holland bevond zich op de spoorbaan. Austin Miller: „Ik zag iets dat volgens mij rook of stoom was, opstijgen uit een groep bomen bij de spoorbaan ten noorden van Elmstreet.” En Mary Woodward, die vlak voor de schutting stond: „Er kwam plotseling een verschrikkelijk, oorverdovend lawaai van rechts achter ons.” Jean Hill: „Ik dacht eerlijk gezegd dat er vanaf de heuvel werd geschoten.ik dacht dat er mensen vanuit de mensen schoten ik meende wel, dat er door meer dan één persoon werd geschoten.” Al deze ver klaringen zijn onder ede gedaan, maar werden door de commissie-Warren niet in haar conclusie opgenomen. En wat de muziek betreft kan nog worden vermeld dat voor donderdag 28 maart in de Stadsschouwburg een con cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest wordt aangekondigd, met als solisten Vera Beths en Emmy Ver- hey. Ook zijn er nog twee kamermuziek - avonden in het noordelijk koetshuis van „Beeckestijn” op vrijdag 1 februari en vrijdag 19 april. Hiervoor worden de programma’s respectievelijk verzorgd door de violiste Vera Beths, begeleid door Stanley Hoogland en het Stanesby- trio. De eerstvolgende toneelavond van de kunstkring wordt donderdag 22 novem- Cabaret „Tête a Ted”, met Ted de Braak en Silvia Albrecht op vrijdag 25 januari. „Nina”, door toneelgroep „Theater” op dinsdag 19 februari. „De cirkel”, Door toneelgroep „Podi um” op maandag 25 februari. „Souvenirs” door toneelgroep AMERSFOORT. Het kabinet-Den Uyl is onbekwaam om ons land in moeilijke tijden te regeren. Het kabinet laat of het volk in het onzekere, of het voert een slecht beleid. Deze beschuldigingen lanceerde de VVD-fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, Hans Wiegel, gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Amersfoort. De beste dienst, die het kabinet ons land kan bewijzen is volgens hem af te treden. Wiegel voorspelde dat de misluk king van een centraal akkoord wel eens zou kunnen leiden tot grote gaten in de begroting. Ten aanzien van het buitenlandse be leid meende Wiegel, dat de kritiek op minister Van der Stoel niet moet wor den overdreven. Overigens had Wiegel voor het buiten landse beleid van het kabinet weinig goede woorden. Het kabinet slaagt erin om minstens een land per maand tegen ons op te zetten. Dat betekent dat als het kabinet nog even blijft zitten er voor ons geen land meer zal overblijven om ons tegen af te zetten. Geheel nieuw zijn twee voorstellingen van het zogenoemde „Shaffy-circuit” op donderdag 13 december en donderdag 7 februari, beide in het cultureel centrum „de Schouw” aan de Bleyenhoevelaan in Velsen-Noord. Gespeeld worden hier res pectievelijk „Friends Road Show” en „Peter en Adriaan”. Voorts heeft de toneelgroep „Cen trum” reeds bekendgemaakt dinsdag 8 januari met J. Bernlefs nieuwe stuk „Sterf de moord” naar de Velsense Stadsschouwburg te zullen komen. De regie is van Christiaan Nortier, terwijl de bezetting hiervan is toevertrouwd aan de vier jonge acteurs Polio Hamburger, Ad van Kempen, Rutger Weemhoff en Elias van Zanden. Al deze voorstellingen kunnen nog in een abonnement worden samengevoegd, waarvoor dan verder de keuze bestaat uit: Slaagt men erin dit systeem te vervolmaken, dan zou een van de krachtigste bezwaren tegen water stofgas als energiebron voor automo toren opgeheven zijn. Tot nu toe moest men namelijk dit zeer explo sieve gas meevoeren in de wagen, wat speciale tanks en voorzorgsmaat regelen noodzakelijk maakten. Met de generator die nu in ontwikkeling is, wordt dit overbodig. Het nieuwe sys teem biedt naar het zich nu reeds laat aanzien meer voordelen. Wel licht zou men in de stad alleen kunnen rijden op de „aangemaakte” waterstof, om pas bij langere en snellere ritten buiten de stad benzine toe te voegen. Dit heeft tot voordeel, dat twee van de gevaarlijkse verbin dingen die onstaan, onverbrande koolwaterstoffen en stikstof-zuurstof- verbindingen, achterwege blijven in het stadsverkeer. Bovendien kan men aan de geproduceerde waterstof ook normaal-benzine toevoegen. Het ver dere onderzoekprgramma staat nog niet geheel vast. Naar men verwacht zullen pas in 1975 enige testwagens gereed zijn. Als het Nasa lukt om dit voorlopige onderzoek te laten volgen door een praktische bruikbare krachtbron, dan ligt er nog een zwaarwegend neveneffect in het ver schiet: de nieuwe krachtbron zal na melijk aanmerkelijk minder benzine nodig hebben. „Uitkomst”, van Herman Heijermans, door toneelgroep „Theater” op dinsdag 16 mei. Wel dient hier even bij te worden aangetekend dat voor het blijspel „De cirkel” en de voorstelling van Seth Gaaikema nog slechts een beperkt aan tal kaarten beschikbaar is. Overigens kunnen alle inlichtingen over deze abon nementen worden verkregen bij de kunstkring „Voor Allen”, Moerberg- plantsoen 22, IJmuiden. telefoon 02550- 15743 of 15789. produktie daarnaast een slijtage- waarschuwingssysteem op de voorste schijfremmen, en levert de fabriek de wagens af met een nieuwe anti-kor- rossiebehandeling van de chassisbal- en en enkele onderdelen van de achterwielophanging. De Vega van Chevrolet wint, sinds ook Amerika is getroffen door de brandstofschaarste, weer aan popula riteit. De nieuwe Vega heeft een vernieuwde voor- en achteraanzicht gekregen, terwijl het vermogen van de krachtbron werd verhoogd van 73 tot 76 pk. Voor de remuitvoeringen van de Vega is een Cosworth-motor beschikbaar die in een serie van 5000 exemplaren werd vervaardigd. Deze ren-uitvoering heeft daarbij alumini um velgen, staalgordelbanden, en sta bilisatoren. Een ander sportieve wagen, de Chevrolet Corvette heeft onlangs zijn twintigste verjaardag gevierd en komt nu met een groter vermogen op de markt. Hoewel de basismotor de 5,7 liter V 8 bleef, is het vermogen nu opgevoerd tot 195 netto-pk. Eventueel kan men echter de 7,5 liter V8 krach tbrond gemonteerd krijgen met een vermogen van 270 pk. De achter steven van de Corvette werd geheel gewijzigd om het nieuwe bumpersys- teem te kunnen onderbrengen. Aan de achterremmen werd een rem- krachtverdeler toegevoegd om blok keren te voorkomen. Het geheel wordt voltooid door een nieuw gor delsysteem, dat de bestuurder volledi ge vrijheid biedt, maar vastsnoert zodra de wagen krachtig wordt afge remd. proces-verbaal opgemaakt op grond van artikel 19 van de Velsense APV, waarin het zonder vergunning verboden is zich met een geluidswagen op de openbare weg te bevinden, dat wil zeggen met de geluidsversterker aankondigingen te doen of reclame te maken. In februari 1973 ontvingen de heren een acceptgiro van het parket in Haar lem a 25,- (schikking). Inmiddels was gebleken, dat de PvdA-Velsen wél in het bezit was van een schriftelijke vergun- De grote „Amerikanen” die General Motors produceert, de merken Ponti ac, Chevrolet, Buick, Oldsmobile en Cadillac komen volgend jaar op d« markt met een groot aantal vernieu wingen en wijzigingen. Het belang rijkste daarbij is de aandacht die aan de veiligheid werd geschonken. Hoewel men zorgvuldig heeft ge tracht de luxe niet te vergeten. Veiligheid staat echter voorop: alle wagens bezitten nu driepunts-gordels, terwijl in sommige modellen van Buick, Oldsmobile en Cadillac de luchtzak (airbag) wordt geleverd. Een belangrijke maatregel is ook de gro tere afstand tussen bumper en carros serie op de 74-modellen. Botsingen tot een snelheid van 8 km-uur zullen, naar de fabriek aanneemt, zonder schade verlopen. Tenslotte heeft GM een eigen radiaalband met staalgordel ontwikkeld die door verschillende bandenconcerns in de wordt opgenomen. En krijgen de 74-wagens L.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4