Twee Heemskerkse families betalen Kalkar-heffing niet verantwoord en zelfs bröwishal V Gewetensbezwaarden moeten toch betalen B. en W. Haarlem ongerust over Kalkar-project Vragen aan bisschop over eigentijdse problematiek „Deelneming noodzakelijk” „Er zijn andere (goedkopere) methodes voor elektriciteitsop wekking' in onderzoek naar ZONDAG 9 DECEMBER IN REGINA CAELIKERK Kort IJmondnieuws „Meer geld steken zonne-energie” DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 Minister Langman: Drinkwater EERSTE PRIJS VOOR HOOGOVEN HARMONIE (Van een onzer verslaggevers) Democratische weg (Van een onzer verslaggevers) Kritisch FOTO ENGEL b.v. BEVERWIJK De bisschop van Haarlem, monseigneur Th. J. Zwart kruis, gaat op zondagmorgen 9 december om tien uur in de Regina Caeli- kerk aan het Hilbersplein voor in de eucharistieviering. Na deze dienst staat hij een interview toe over knellende vragen en problemen van de huidige tijd. ontwikkeling moet Zonne-energie is de prijs en het beeld van deze merkviewer, die U tevens een helder beeld en een onbeschadigde film garandeert. Gezamenlijke inkoop van meer dan 150 INFO Vakzaken maakt het ons mogelijk U dit kwaliteitsprodukt aan te bieden voor de lage prijs van slechts sluiten niet mee te doen en aan de kant moeten blijven toe kijken”, aldus minister Lang man. Hij achtte na langdurige bestudering van de veiligheids maatregelen deelneming verant woord en zelfs noodzakelijk. Er was toen al 140 miljoen aan het project betaald. De wet finan ciering ontwikkeling snelle kweekreactor moet globaal 220 miljoen opleveren. Op de elektriciteitsrekening komt sinds kort een zinnetje voor, hetwelk duidelijk maakt, dat men ver plicht is drie percent meer te be talen dan de eigenlijke regeling. „Het past toch niet een ver kapte belasting te koppelen aan een stroomrekening”, meent de heer Kuiken. bied van de research nemen ook Reactor Centrum Nederland te Petten en het TNO te Delft deel. Toen minister Langman van het kabinet-Biesheuvel dit jaar de deelneming van Nederland aan de ontwikkeling van de SNR in de Tweede Kamer ver dedigde, was ér geen tijd te ver liezen. „De Duitsers, die 70 percent van de kosten van de kweekreactor voor hun rekening nemen, staan te popelen om de schop de grond in te steken. Voor de Nederlandse energie voorziening in het algemeen en de Nederlandse industrie in het bijzonder zou het vervelend zijn als de Nederlanders zouden be- IJMOND Burgemeester en Wethouders van Haarlem vragen de raad een adres aan de regering te zenden waarin blijk gegeven wordt van de ernstige ongerustheid over de plaats die de kernenergie inneemt in het nationale energiebeleid. In een nota komt bet college tot de conclusie dat kernenergie in het verleden teveel is gezien als de energiebron voor de toekomst. Daarbij werd te weinig aandacht geschonken aan juist de na delige kanten van de kernenergie. Die zwaarwegende nadelen worden in de nota opgesomd. Het college spreekt op basis hiervan dan ook zijn on gerustheid uit over de Nederlandse deelneming aan het Kalkarproject. Kernenergie Kalkar Veel ongelukken Kalkar is een plaatsje in West-Duitsland, twintig kilo meter over de grens. Op een steenworp afstand van de Rijn wordt daar een nieuw type kernreactor gebouwd: Een snelle natriumgekoelde kweek reactor, kortweg SNR, die drie honderd megawatt moet leveren. Als het experiment met het prototype slaagt zijn Nederland, Duitsland, België en Luxemburg van plan een serie van der gelijke reactoren langs de Rijn te bouwen. Nederland werkt van 1966 af samen met Duitsland, België en Luxemburg aan de ontwikkeling van de SNR. Er is een internatio naal consortium opgericht, dat zich zal bezighouden met de ont wikkeling van deze en andere kweekreactoren. In het consor tium nemen van Nederlandse zijde deel de VMF, Rijn-Schelde- Verolme en Philips. Op het ge- KW e ADVERTENTIE SCHERP ANEGANG 32, HAARLEM MGR. TH. J. ZWARTKRUIS BOERHAAVEPASSAGE BLOEMENDAALSESTRAATWEG 86, SANTPOORT-ZUID. KLEVERPARK 7, HAARLEM GEN. CRONJÈSTRAAT 21, HAARLEM FLORIS v. ADRICHEMLAAN 84 Tenslotte zijn er nog twee kerstcon certen en wel dinsdag 18 december in de Regina Caeli-kerk Beverwijk en vrij dag 21 december in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk. In een brief aan het PEN hebben de twee families hun weigering de belasting te voldoen zeer uitvoerig uiteengezet. De reeks vragen wordt als volgt beslo ten. „Ziet u mogelijkheden van een groei naar één beleid in de Nederlandse kerk provincie of niet een dreigend uit elkaar groeien zoals nu bijvoorbeeld het bisdom Roermond en de overige bisdommen? De beleidslijnen kunnen toch niet gevormd En wat het programma van het korps voor dit jaar betreft kan nog worden vermeld dat de Hoogoven Harmonie za terdag 24 november ook medewerking verleent aan de intocht van Sint-Nico- laas. Vervolgens wordt maandag 26 no vember in Den Haag een concert gege ven op het jubilarissenfeest van Hoogo vens. van de kleinverbruikers te verdisconte ren. Maar we zijn van plan niet te betalen, indien de belasting wordt ge bruikt om de snellekweekreactor in Kal kar te ontwikkelen. Betaling volgt pas als men het geld gaat gebruiken om bijvoorbeeld zonne-energieprojecten aan te pakken”. Mevrouw Kuiken is overtuigd van de bijzonder gevaarlijke ontwikkeling van de kernenergie. „Men begint aan een project waarvan men niet weet hoe het eindigt”. Ze begrijpt, dat de beslissing om alle Nederlandse gezinnen drie per cent meer te laten betalen dan de elek triciteitsrekening aangeeft, via democra tische weg tot stand is gekomen. „In Noord-Holland hebben Provinciale Staten het besluit op 7 augustus j.l. genomen om die heffing in de tarieven „Bovengenoemde risico’s zijn ook te rug te vinden in ’t zogenoemde Pigford- rapport van de Amerikaanse Atoom energie Commissie (ASC). Op grond van deze gegevens heeft een Amerikaanse rechtbank in juli j.l. de bouw van een snelle kweekreactor stopgezet. In Zwe den heeft men onlangs de verdere ont wikkeling voorlopig stopgezet”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Twee Heemskerkse families hebben geweigerd de be lasting van drie percent over hun stroomrekening aan het PEN te betalen als bijdrage aan de ontwikkelingskosten van het snelle-kweekreactorpro- ject in Kalkar (West-Duitsland). De Groningse fysicus Smit, die eveneens weigerde de door de voormalige regering-Biesheuvel verplicht gestelde bijdrage te betalen, is vorige week van het lichtnet afgesneden. Het college stelt de raad voor er bij het adres aan de regering op aan te dringen mede ter tegemoetkoming aan de principieel gewetensbezwaarden de aanwending van de 3 percentshef- fing in elk geval ruimer te stellen dan alleen ten behoeve van de financiering van de snelle kweekreactor. Vooruitlo pende op een wetswijziging die ruimere aanwendingsmogelijkheden van de ver kregen fondsen biedt wil het college geen ontheffingen verlenen. KW 11 ƒ8400, KW 29 ƒ7800, KW ƒ12.700, KW 51 ƒ3600, KW ƒ80 ƒ4700, KW 87 ƒ2900, KW 88 ƒ9400, KW 113 ƒ6700, KW 123 26.000. KW 132 4400. KW 145 ƒ10.300, KW 149 ƒ6800, KW 150 ƒ7200, KW 221 De kleinere kotters zijn de haven in het geheel niet uitgeweest, terwijl de grote kotters op woensdag nog probeer den wat er mogelijk was. In hun conclusie stellen B. en W. dat ze kernsplitsing niet zien als lange ter- mijnoplossing voor de wereldenergie- voorziening. Er zou meer geld gestoken moeten worden in de ontwikkeling van de toepassing van zonne-energie. Wat de ruimtevaart op dit gebied al tot stand heeft gebracht stemt hoopvol. Daarbij zal mondiale samenwerking noodzakelijk zijn. Al op vrijdag echter waren de mees ten terug met uiteraard zeer geringe vangsten, die dan ook voor enorme prij zen van de hand gingen. De gemiddelde prijs per kilogram tong liep op van 12,- tot ruim 13,- per aangevoerde kilogram, terwijl de scholprijzen gingen tot 110,- per kist van 43 kg. blijven staan. Hij zou wellicht nog als opslagruimte voor radio-aktief afval kunnen dienen; het blijft een bedenke lijke erfenis voor het nageslacht. „Er is nog geen oplossing voor de hoeveelheden zwaar radio-actief materi aal, waarin resten van plutonium, dat een potentiële dreiging in zich bergt. De afvalstoffen dienen minstens 200.000 jaar streng bewaakt te worden om te voor komen dat het met mens of dier in aanraking komt”. „De veiligheid van de snelle kweekre actor laat te wensen over. Er kunnen radio-actieve stoffen ontsnappen. Het koelwater kan besmet raken, wat in dit geval inhoudt, dat het drinkwater van de Rijn, waarvan miljoenen Nederlan ders afhankelijk zijn, voorgoed onbruik baar is. Mocht zich een ongeluk voor doen, dan wordt vrijwel geheel Oost- Nederland gedurende lange tijd onbe woonbaar. Overigens is een van de eer ste snelle kweekreactoren de Enricho Fermi-centrale in de VS na een nog beperkt gebleven ongeluk in 1966, voor goed gesloten”. Wet financiering ontwikkeling snelle kweek reactor in werking getreden, waarin is bepaald dat de elektriciteitsbedrijven een heffing verschuldigd zijn van 3 percent van de opbrengsten, ter finan ciering van een kweekreactor in Kal kar. Deze 3 percentsheffing wordt zoals bekend doorberekend aan de consumen ten. Per 40 kilo: Tarbot 360-241; Griet 234-132; Kabel jauw één 193-158;Kabeljauw twee 222- 146; Kabeljauw drie 194-128; Kabeljauw vier 170-120; Kabeljauw vijf 148-180; Schol één 130-114; Schol twee 144-118; Schol drie 136-110; Schol vier 142-92; Wijting drie 128-102; Wijting vier 108- 100; Haring één 43,80-36,80; Makreel twee 55-40; Makreel drie 61-16,80; Schar 120-88; Haai 43,80-36.80; Makreel twee 55-40; Makreel drie 61-16,80; Schar 120-88; Haai 92-70; Steenbolk 80-67; Horsmakreel 41; Krab 54-51; Baars 114- 104. Aan de maandagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: Wie meer informatie over Kalkar wenst is donderdagavond van harte wel kom in het huis van de familie De Groot aan de Scheldestraat 10 te Heems kerk (telefoon 37267) waar een voorlich tingsbijeenkomst wordt gehouden. Kalkar ligt in West-Duitsland nabij de Nederlandse grens. De Heemskerkse families menen, dat er andere (goedkopere) methodes zijn voor elektriciteitsopwekking. Het oor spronkelijk op 300 miljoen geschatte project in Kalkar blijkt thans reeds 2 miljard te gaan kosten. Volgens de echt paren Kuiken en De Groot dienen de elektriciteitsmaatschappijen hun mede werking aan het innen van de heffing voor Kalkar te staken. De laatste klacht begin der jaren vijftig werd een aantal kernreactoren gebouwd met als doel: de vreedzame toepassing van kernenergie vervolmaken op vele gebieden: funda menteel onderzoek, materialenonderzoek, medische toepassingen, landbouwkundige toepassingen, opwekking van warmte en elektrische energie, voortstuwing van schepen enzovoort. Een bescheiden rol spelen nog de grote vermogensreactoren, die bedoeld zijn om de samenleving van elektrische energie te voorzien. Naar die reactoren gaat vandaag de dag de groot ste zorg uit, aldus B. en W. Het college zegt wel gelukkig te zijn met fondsvorming ten behoeve van on derzoek naar nieuwe energiebronnen, waarbij mede aandacht zal moeten wor den geschonken aan milieu-aspecten. Ook de oliecrisis waarmee Nederland momenteel wordt geconfronteerd toont volgens B. en W. aan welke problemen kunnen rijzen als de geïndustrialiseerde maatschappij verstoken raakt van de nodige energie. Maar er bestaat onge rustheid over de keuze van de regering om de fondsen te gebruiken voor de ontwikkeling van het Kalkar-project. De feiten, prognoses en redelijke vermoe dens waarop de ongerustheid is geba seerd is verwoord in de informatieve nota aan de raad. Om alles vlot te laten verlopen heeft de werkgroep communicatie, die een en ander heeft voorbereid, in de kerken van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad, de Agathakerk en de eigen parochiekerk stencils laten verspreiden met 10 vragen, welke aan de bisschop voorgelegd kun nen worden. Bovendien bestaat de gele genheid op de achterzijde van het for mulier nog andere vragen te formuleren, waarop de parochianen graag een ant woord of suggestie van de bisschop wil len hebben. Deze vragen moeten uiter lijk dinsdag 20 november bij de pastorie ën van de centrumparochies worden in-* geleverd. De eerste vraag, die de werkgroep communicatie aan de bisschop wil stel len, luidt: „Hebt u bezwaar tegen de gehuwde priester?”, waarbij onderscheid gemaakt wordt tussen een gehuwde, die priester wordt, en een priester, die in het huwelijk treedt. „Waarom”, zo wordt ter verduidelijking gesteld „wordt een ge huwde met een juiste instelling en een voldoende intelligentie en scholing in het algemeen niet toegestaan het pries terlijk ambt uit te oefenen? Een gehuw de is toch niet minder dan een onge huwde?” Voorts wordt de bisschop ook ge vraagd hoe hij denkt over de vrouw in het kerkelijk ambt in het kader van de gelijkwaardigheid tussen man en vrouw. Een van de andere vragen luidt: „Hoe moeten wij in deze tijd de onfeilbaar heid van de paus zien? De paus en zijn naaste medewerkers zijn toch ook men sen?” betreft de vrijstelling van de grootver bruikers de heffing te betalen. De directeur van het PEN, de heer Verwoerd, liet de families vorige week in een brief weten, dat, als men bezwa ren had tegen betaling van de heffing, men zich moet richten tot de directeur- generaal van de energievoorziening, die in het Ministerie van Economische Za ken te Den Haag zetelt. Het elektrici teitsbedrijf wees op het feit, dat de wet tot heffing van de zogenoemde Kalkar- bij dragen langs democratische weg tot stand is gekomen en verzocht de families alsnog de 39 en 87 cent te voldoen. Ook wordt dieper ingegaan op het feit, dat de Nederlanders terecht of ten onrechte de naam hebben lastige christenen te zijn door hun kritische, ongehoorzame en eigenzinnige opstelling ten opzicht van het Vaticaan en de paus. De vraagstelling over dit onder werp luidt: „Is dat nu zo? Valt dat misschien mee of zijn de katholieken in andere landen precies hetzelfdef? En als dat zo is, hoe zien de katholieken in die andere landen ons dan?” Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland heeft geen genoegen ge nomen met de weigering van de families (A. Kuiken, Maasstraat 134 en A. de Groot, Scheldestraat 10) en hun verzocht de belasting, respectievelijk 39 en 87 cent, alsnog te voldoen. „We hebben wel begrepen, dat directeur Verwoerd ons in de brief wees op het aspect van wanbe taling: als er niet wordt betaald, worden we van het lichtnet afgesneden”, vertelt mevrouw Kuiken. De Heemskerkse echtparen echter zijn van plan hun principes voor deze drei ging niet op te geven en willen die 39 en 87 cent dan ook niet aan het PEN ovennaken. De elektriciteitsrekening is door beide families wel betaald. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 5450 kg. Tong, 25 kisten Tarbot, 228 kisten Kabeljauw. 131 kisten Wijting; 378 kisten Schol; 60 kisten Schar; 2580 kisten Haring; 155 kisten Makreel; 35 kisten Varia. Prijzen in guldens: Per 1 kg: Grote Tong 12,11-10,74; Groot middel tong 15,52-13,68; Kleinmid del Tong 15,27-13,25; Tong één 14.49- 13,19; Tong twee 12.53-11,70; Tarbot 14,80-12,32; IJMOND. Op het verleden week in Leiden gehouden vierdaagse muziek festival, jaarlijks georganiseerd door de Algemene Unie van Muziekverenigingen, heeft de Hoogoven Harmonie in de hoogste afdeling een eerste prijs be haald. De jury kende deze onderschei ding toe voor het uitvoeren van „Spirit of live” van M. Boekel en „Kaukasische schetsen” van I. I. Delhaye. Wel moest door de Hoogoven Harmonie de verleden jaar verworven wisselvlag thans worden overgedragen aan „Concordia” uit Treebeek. In een historisch overzicht wordt ge steld dat in 1942 de eerste kernreactor een vreedzame toepassing van kerne nergie werd ontwikkeld. Rond het Snoepgoed weg. In de sociale werk plaats De Tunnel in Velsen-Noord is in de nacht van zondag op maandag inge broken. Er verdween snoepgoed ter waarde van 150 gulden. Transistorradio gestolen.In de nacht van zondag op maandag is uit een per sonenauto, die geparkeerd stond in de Stengholtstraat in IJmuiden, een transis torradio gestolen. Scholier bekende. Een vijftienjarige scholier uit Velsen heeft bekend een bromfiets te hebben gestolen. Verder Bij kernsplijting wordt gebruik ge maakt van uranium. Daarvan zijn de natuurlijke voorraden beperkt. Daarom wordt er momenteel gestreefd plutonium als vervangende brandstof bewust te kweken. In elke kernreactor ontstaat wat plutonium, maar onder bepaalde omstandigheden kan de plutoniumpro- duktie dusdanige vormen aannemen dat het interessant kan worden ze zoveel mogelijk uit de uitgebrande brandstof terug te winnen en te verkopen als nucleaire brandstof. Een kernreactor waar de productie van plutonium cen traal staat wordt kweekreactor genoemd. Tevens heeft zo’n reactor een behoorlijk vermogen om energie op te wekken, zodat men dan beschikt over een ener giebron annex plutoniumfabriek. Zo’n (snelle) kweekreactor wil men in Kalkar bouwen. Het woordje „snelle” Wijst op zodanige splijtingscondities dat hét kwe ken van plutonium zoveel mogelij be vorderd wordt. Voor de lozing van radio-aktief afval zijn normen opgseteld, die in soÜimige wetenschappelijke kringen worden aan- gevachten. In de Verenigde Staten worden ze strenger geïnterpreteerd dan in Nederland. De bestaande en in aanbouw zijnde kerncentrales blij ven echter ruimschoots beneden de nor men. Wat evenwel voor Nederland de gevolgen zijn voor de stralingsbelasting als in 1978 voor 10.000 megawatt aan elektrisch vermogen van kerncentrales langs de Rijn staat opgesteld is een open vraag, aldus de nota. Wat de veiligheid van kernreactoren betreft wordt in de nota gesteld dat het risico van een kerncentrale in theorie klein is: een risico van 1 dode per 100 miljoen mensen per jaar (het risico van daarnaast bijvoorbeeld de elektriciteit is 1 dode per miljoen mensen per jaar). Dat de theorie door de praktijk in het gelijk gesteld wordt kan nog niet wor den gezegd. Er hebben zich regelmatig kleinere of bijna-ongelukken voorgedaan door het vrijkomen van radio-aktiviteit in de omgeving. Dit alles slaat op de tot dusverre gebouwde typen kernreactoren. Met snelle kweekreactoren met groot vermogen is in het geheel nog geen ervaring opgedaan. Bij kleine snelle kweekreactoren zijn relatief echter al veel ongeukken gebeurd. Een kernreac tor is na enkele tientallen jaren versle ten. Ontmanteling zou ernstige risico’s Er is strenge bewaking nodig tegen sabotage. Een stof als plutonium mag nooit in verkeerde handen komen. Op het punt van vervoer van radio-aktieve stoffen in het jaar 2000 circa 700 ritten in ons land zullen regoureuze eisen moeten worden gesteld aan de containers waarin het materiaal zit. Tevens wordt de aandacht gevraagd voor het afnemen van de communicatie, waardoor voor veel mensen de band met de kerk losser is geworden. Deze minder wordende communicatie wordt volgens de werkgroep veroorzaakt door onder meer de drastische vermindering van het aantal parochiepreisteirs en het feit, dat veel katholieken het niet meer noodza kelijk vinden om iedere zondag naar de kerk te gaan. Vragen, die naar de mening van de werkgroep communicatie nog aan de bisschop kunnen worden voorgelegd, zijn: „Bestaat volgens u het gevaar, dat de huidige polarisatie d.w.z. het uiteen groeien naar uitesten van progressief en conservatief, doorzet?”, „Welke voorstel ling kunnen wij ons maken van het leven na het leven hier op aarde” en „Kunt u in het kort een leidraad geven voor de godsdienstige opvoeding van on ze kinderen onder andere met betrek king tot de eerste communie en de biecht?” beter functioneren indien hierin ook jongere kardinalen zitting zouden heb ben?”. De werkgroep communicatie voegt hieraan toe vaak de indruk te hebben, dat het bestuur van de kerk zich te star, te vasthoudend opstelt en zodoende te weinig waarde hecht ssan in spraak van onder af. Dit onderwerp wordt afgerond met de vraag: „Als u het Met ingang van 1 juli is de ƒ10.300, KW 149 ƒ6800, KW 150 KW 187 7000, KW 195 5800, 206 5600, KW 217 2200, KW ƒ4800, KW 226 2070, KW 4 5800, KW 127 2000, KW 174 11.000, KW 209 2500, KW 213 3400, SCH. 117 ƒ5300, SCH. 249 4900, VL 1 ƒ570, WR 45 4600, WR 57 8900, IJM 30 9700. Spanvissers KW 42 KW 135 51.000, KW 44 KW 85 35.000. DEN HELDER. Opnieuw waren het de weergoden die de visserij gedurende nagenoeg de gehele week onmogelijk maakten. bisschop?” doen?” met zich brengen. De reactor is dus gedoemd tot in lengte van jijren te bekende hij bij de Zeewijkschool te hebben ingebnoken. „Zou het bestuur van de kerk zo wordt verder aan de orde gesteld „niet

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7