zondagsrijders vrij uniform F Voldoende energie BESCHERMING VAN FLANK te halen uit mest HEDEN KOOPAVOND AUTO NOG ONVOLDOENDE Caravans de RAI E) Landelijk vervolgingsbeleid E E radicale prijs Kasbiljetten aan toonder van BANK MEES HOPE (tot 8X%) 98; JES in BankMees Hope nv Rapport over auto in milieu ALS OFFICIEREN VAN JUSTITIE MEEWERKEN: 'NATUURKUNDIGE DR. BILLINGS 99 ck ce KADO IDEE 9 ent. I >''1 jONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 (Van onze juridische medewerker) ■it Merkwaardig Uitgesloten Torino op de markt De foto toont de nieuwe Mustang. ICUS’ COUPURES: LOOPTIJD: AANKOOPBEDRAG: 1.000,- f 5.000. f 10.000,- Nieuws in f kort g Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 3159 50 ima: 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 4.306,61 3.325,23 2.603,35 8.613,22 6.650,45 5.206,69 Bank Mees Hope geeft kasbiljetten aan toonder uit. De rente-vergoeding geschiedt op basis van samengestelde interest en wordt bij aankoop op het nominale bedrag in mindering gebracht. Hoe langer de looptijd van het kasbiljet, hoe lager het aankoopbedrag. Bij een looptijd van bijvoorbeeld 8 jaar, krijgt u bijna het dubbele van uw inleg terug! Een aantrekkelijke vorm van sparen die vele voordelen biedt. Zeker nu de rentevoet hoog is: 7W/o p.j. voor 2-jaars en 8W/« p.j. voor 5- en 8-jaars kasbiljetten. Öij elk kantoor van Bank Mees Hope NV kunnen ingezetenen nu kasbiljetten kopen. Het aankoopbedrag is voor deverschillende looptijden en coupures tot nader order als volgt vastgesteld: 861,32 665,05 520,67 'ijk, of 27953. nr DEN HAAG De officieren van Justitie hebben met forse eisen van 1500 of twintig dagen vervangende hechtenis een voorbeeld willen stellen aan mensen die er aan denken de gok van het rijden zonder vergunning op zondag te wagen. In de meeste gevallen bekrachtigde de rechter de eis van de officier door het geëiste in zijn vonnis over te nemen. In Rotterdam zei de rechter uitdrukkelijk met het „landelijk vervolgingsbeleid” mee te willen gaan. Rechters in andere plaatsen sloten zich eveneens min of meer aan. In een enkele plaats werd echter van de eis afgeweken. een nieuwe V6-krachtbron met een inhoud van 2,8 liter. Maximum vermogen: 110 din-pk bij 4.800 t.p.m. Deze motor is van hetzelfde type dat in de Capri zit. De nieuwe Mustang is luxe en comfortabel ingericht. Wat de veiligheid betreft: In de portieren zijn balken aan gebracht ter bescherming tegen flankbotsingen. De Mustang is leverbaar in twee koetswerktypen en vier basisuit voeringen. Ford heeft eveneens een gewijzigde Cougar en gebracht. •••••N KADO IDEE 8 j Ook wind 19 Ford heeft de nieuwe Mustang II nu ook op de Nederlandse markt ingezet. Deze Mustang een voortzetting van een reeds lang lopen de serie heeft de meeste wijzigingen ondergaan van alle Ford- modellen voor 1974. De vernieuwingen vindt men terug in zowel het uiterlijk als in wielophanging en chassis. Vermeldenswaard zijn onder meer de verstevigde daksteunen en de degelijke bescherming tegen roest die reeds in de fabriek werd aangebracht. Zll - I 1 IBMHl ADVERTENTIES van ar SUR HA ARLEM Grote HoutMml KM, teL 023 313426 ADVERTENTIE I ADVERTENTIE Rotterdam •Schiedam Usselmonde Hoogvliet Vlaardingen Dordrecht Den Haag Haarlem Leiden Leidschendam Zeist Arnhem - Maastricht Vlissinqen R II Grote Houtstraat 26 30 Haarlem Naast de vergaderingen van de PG’s zijn er ook landelijke vergaderingen van de economische officieren van Justitie. trokken. Behoudens uitzonderlijke geval- lèn wordt in het vervolg over de in beslaggenomen wagen op de dag dat de overtreder voor de rechter verschijnt, beslist. Deze maatregel is dus afwijkend van het „landelijke beleid”. In Japan is een belastingmaatregel van kracht geworden die inhoudt, dat bezitters van auto’s die nu reeds aan eisen op het gebied van de bestrijding van de milieuverontreiniging voldoen, minder belasting hoeven te betalen. De eerste auto die in deze categorie valt is de RX 4 van Mazda. om de ite filmI Dat van een strenge uniformering in het vervolgingsbeleid geen sprake hoeft te zijn, ligt onder meer aan het feit dat het gedrag van mensen in een bepaald arrondissement anders kan zijn. In zijn requisitoir bij het eerste geval van over treding van het rijverbod in Rotterdam, argumenteerde de officier van Justitie dat het aantal uitgedeelde processen verbaal aanmerkelijker hoger was dan elders. Hij zag hierin een motief om misschien in het vervolg harder op te treden. Inmiddels heeft dit geresulteerd in de instructie aan de politie tot het in beslag houden van de wagen waarmee het rijverbod is overtreden. Tot nu toe was het zo dat de officier de politie had gemachtigd de in beslaggenomen wagen ’s maandagsmorgens weer vrij te geven. Deze maatregel is nu in Rotterdam inge- In de gevallen van het zondagsrtfver- bod blijken sommige rechters uitdrukke lijk in de lijn van het geëiste te vonnis sen. In Rotterdam zei de rechter dat hij „gezien het landelijk overleg inzake het vervolgingsbeleid” niet van dit beleid ter zake zondagsrijverbod te willen afwij ken. Een hoogst merkwaardige wijze van „straftoemeten”. Het staat elke rechter volkomen vrij dit te doen. Zelfs hoeven de landelijke contacten van de staande magistratuur niet tot zo’n stren ge uniformering te leiden, ondanks wat in het voorgaande is gezegd. De veiligheidsprogramma's die de autofabrieken ontwikkelen en uitvoeren concentreren zich voornamelijk op de voor- en achterzijde van de auto. En het is duidelijk dat op dit gebied vorderingen zijn gemaakt, zij het tot bepaalde snelheden. Een auto waarvan de passagiers zijn beschermd tot, laten we zeggen, frontale botsingen met 50 kilometer per uur, laat het evenals alle andere auto’s „afweten” als er een frontale botsing met een snelheid van 100 kilometer per uur ontstaat. Maar goed, al bestaan er nog grenzen aan de veiligheid, het is in elk geval beter in een auto te rijden die een zekere mate aan bescherming biedt. (Van onze correspondent! GENÈVE. „De energievoorraad in de wereld is ruim voldoende. Alleen: we gebruiken de verkeerde energie. Een van de vrijwel onbekende energiebronnen die in onuitputtelijke mate aanwezig is, is de ontlasting van mens en dier.” Dit is de theorie van dr. Bruce Billings, een Amerikaanse natuurkundige, momenteel voorzitter van de in Genève vergaderen de adviescommissie voor de aanpassing van de wetenschap en de technologie, een commissie van de Verenigde Naties. Dat er een landelijk vervolgingsbeleid wordt gevoerd, is niet opzienbarend. Be dacht moet worden dat de rechtspraak uit twee kolommen is opgebouwd; de slaande en de zittende magistratuur. Al le officieren van Justitie staande ma- listratuur zijn ondergebracht in een dienst, het Openbaar Ministerie, die uit verschillende hiërarchische lagen is op- (ebouwd. Coster voorvader en zoon Dr. Billings heeft in Taiwan vastge steld hoe ruim 7500 boerenfamilies in hun eigen energiebehoefte voorzien door gebruik te maken van de mogelijkheden die de ontlasting van mens en dier biedt. Op eenvoudige wijze kan uit deze ontlasting namelijk methaangas worden verkregen, dat bruikbaar is om op te koken, dat geschikt is voor gasijs kasten en waar ook een automotor op zou kunnen lopen. De mest wordt in een luchtdicht afge sloten container gebracht en nadat ook de lucht uit de container zelf is verdwe nen, wordt vanzelf methaangas gevormd. Door de gasvorming ontstaat er druk in de container, zodat de uitgewerkte mest er vanzelf uitkomt. zonder dat er letsel wordt toege bracht. In de praktijk zal het erg moeilijk zijn die ruimte te scheppen, zonder dat de toekomstige veilige au to er gaat uitzien als een dikbuikig geval. Een ander facet van de problema tiek wordt gevormd door het vraag stuk van de immer smallere dakstij- len. Uit stylistisch oogpunt bijzonder fraai, maar ze moeten dan wel uit „onversneden” staal zijn opgetrokken om nog enige steun te geven als de wagen over de kop slaat. Bij zo’n koprol komt het volledige gewicht van de auto op de vaak superdunne dakstijlen neer, met fataal gevolg- Ook hier zal de ontwerper terrein moeten prijsgeven en rekening moe ten houden met de veiligheid van de inzittenden. Om nog even op de flank van de auto terug te komen, zo lang hier nog geen optimale bescherming kan wor den aangebracht, zal men terug moe ten vallen op beschermende maatre gelen in de cabine. Dat wil zeggen, de montage van kuipstoelen en drie- puntsgordels, beide bedoeld om bij een aanrijding in de flank te voorko men dat passagiers als poppen door de cabineruimte worden gesmeten. "TALK OF THE TOWN" Kreier pannelappen a f3,50. Bij aankoop van drie stuks e i.p.v. f 10,50 nu f8,75. e ^9 9^ Grandioos kado Italiaanse wollen muts met grote wollen shawl in 7 kleu- s g ren f24,50. Mutsen vanaf f 13,75. Het is gemakkelijk te verklaren waarom de aandacht zich in de eerste plaats richtte op het front van de wagen. Frontale botsingen behoren tot de gevaarlijkste in hun uitwer king- Dit neemt niet weg dat de auto andere plaatsen heeft die eveneens dringend meer bescherming nodig hebben. Met name geldt dit voor de flanken. Waar men voor en achter de passagierscabine nog ruimte kan scheppen om de botsingsenergie op te vangen, daar ontbreekt deze noodza kelijke ruimte geheel aan de zijkant. Slechts een deur van niet al te grote dikte scheidt de passagiers van het „geweld” dat eventueel naar binnen wil dringen. Het probleem is natuurlijk onder kend. En sommige autoconcerns (GM in Amerika bijvoorbeeld), leveren al auto’s af met een beschermende balk in de flanken. Een oplossing waarbij men het niet kan laten. Deze balken vormen geen vast onderdeel van de gehele carrosserie en kunnen bij een grote stootkracht naar binnen worden verplaatst. De oplossing zal moeten komen van een opnieuw overdacht koetswerk, waarbij de carrosserie zo „stijf” mogelijk moet worden opge bouwd. Dat betekent, dat de balken in de flanken onderdeel van dit koetswerk moeten gaan uitmaken, vast en stevig daarmee verbonden. Of hiermee het gehele probleem is opge lost, blijft nog de vraag. Want nog steeds is er juist in de flanken geen ruimte voorhanden om de energie van een botsing uit te laten woeden Daarom houdt deze Amerikaanse na tuurkundige er ernstig rekening mee, dat de tijd, waarin wij nu nog technolo gie overdragen aan de onderontwikkelde landen, wel eens zo kan veranderen dat de onderontwikkelde landen ons ener- gie-technologie gaan bij brengen. Want in de arrhe landen is men door de omstan digheden gedwongen nu al ontlasting en wind voor energie-opwekking te gebrui ken, zodat ze in dit opzicht een beslis sende voorsprong op het rijke Westen kunnen nemen. ger geacht dan de resultaten van een gesprek over het beleid door de vijf procureurs-generaal, waar eventueel de procureur-generaal van de Hoge Raad bij aanwezig is Deze PG’s kunnen de onder hen staande officieren van Justitie opdracht geven in sommige gevallen hier rijverbodovertreders op een be paalde wijze te vervolgen. Hierdoor kan, wanneer elke officier zich daaraan houdt, een landelijk uniform vervol gingsbeleid ontstaan. Voor de autoloze zondag: Fal con carcoat van zuiver wollen frotté, afgewerkt met een zware wollen plaidvoering. Kleuren; camel, donkerblauw en donker bruin, van 159-voor De verantwoordelijke minister is die van het ministerie van Justitie. Deze kan bevelen geven aan de staande magistra tuur, dit in tegenstelling tot de zittende magistratuur, waar de minister geen zeggenschap over heeft. De invloed van de minister op het vervolgingsbeleid wordt overigens gerin- In de Amsterdamse Rai zal van 18 tot 19 december een Caravan-ten- toonstelling worden gehouden. Wat- daarbij ongetwijfeld zal opvallen is de toenemende populariteit van de kampeerauto’s. Deze wagens zijn spe ciaal ingericht voor lange trektoch ten. In Amerika, maar ook in Canada en Australië neemt het aantal gepro duceerde kampeerwagens regelmatig toe. Vorig jaar werden in Amerika 367.000 kampeerauto’s gebouwd, tegen 361.000 gewone caravans. De caravan wordt ook steeds meer in de winter gebruikt. De uitrusting van vele cara vans is daarop afgestemd, in de vorm van dubbele ramen en een goed functionerende ventilatie en verwar ming. Bovendien neemt het comfort op de wintercampings toe. Vele zijn al uitgerust met verwarmde wasgele genheden en droogruimten. Gaat u eventueel met uw caravan in de win ter op pad, dan zal in de bagage zeker waarschuwingslamp, sneeuw kettingen, sleepkabel en schop aan wezig behoren te zijn. Veel tips over het gebruik van caravans kunt u vinden in een boekje, dat onlangs door de Rai-Caravan-afdeling werd uitgegeven. Het heet „ABC voor cara- vankopens” en bij storting van ƒ3,50 op postgiro 162120 ten name van SRC, Amsterdam onder vermel ding van „ABC” kan men het in huis krijgen. Ook wind is, volgens de heer Billings, een verwaarloosde belangrijke energie bron. En wind zou juist in landen als Nederland en België grote diensten kun nen bewijzen. Een onderzoek in Los Angeles heeft Bruce Billings geleerd dat men door gebruik te maken van wind molens het traditionele energieverbruik met 50 percent kan verminderen. De resultaten van het onderzoek in Los Angeles, dat midden in de bergen ligt, gelden op zijn minst ook voor groten deels vlakke landen als Nederland en België. Als er geen wind is. gebruikt men traditionele energie als olie of aardgas om via de windmachines energie te ma ken. Als het waait, doet de wind dat zelf, en hoeft er geen olie of aardgas gebruikt te worden. Kernenergie, zonne- energie en dergelijke ziet Bruce Billings op korte termijn niet zitten, vanwege de enorm hoge kosten. Deze officieren worden in het bijzonder belast met „economische” delicten. Is een uniforme lijn ten aanzien van het vervolgingsbeleid in zekere zin op te leggen, met betrekking tot het vonnissen is dit uitgesoten. De rechters, die in de kolom van de zittende magistratuur thuishoren, hande len geheel onafhankelijk. Zij verrichten het rechtspreken zonder van wie ook aanwijzingen te krijgen. Dat die autono mie voor een groot deel schijn is, want wie handelt zonder enige invloed van buiten, wordt ook door vele juristen erkend. Daar valt bijvoorbeeld bij te bedenken dat er toch van eeii zekere samenwerking tussen de officier Justitie en de rechter sprake is. Als de officier van Justitie steeds heel hoge eisen formuleert en de rechter daar telkens, door zeer mild te vonnissen, van afwijkt, dan zal dit onderwerp van ge sprek zijn, tussen beiden of „onder col lega’s. ||gj Het proces waarbij het gas wordt gevormd, gaat gepaard met het verdwij nen van de stank. Het gas is dus reuk loos en de uitgewerkte mest die uit de container komt ook, maar daarom niet minder geschikt voor de bewerking van landbouwgrond. De investering die men In Taiwan doet voor dit ingenieuze ap paraat, is circa 100 dollar (300 gulden). Daarvoor heeft men voor de rest van zijn leven non-stop energie. In Duitsland heeft een com missie die twee jaar geleden werd ingesteld, onlangs een rapport gepu bliceerd over de invloed van de auto op het milieu. Een groot deel van dit rapport wordt besteed aan het uit werken van een aantal suggesties om de belasting die de auto het milieu oplegt, terug te dringen. Voorop staat echter, dat de auto voor talrijke doel einden de meest geschikte vorm van vervoer is. „Hij (de auto) heeft de bouw van woongemeenschappen en het menselijk gedrag zo diepgaand beïnvloed, dat een abrupte koerswij ziging niet te voorziene gevolgen kan hebben”, aldus dit rapport. De commissie stelt onder meer voor, om stadskernen in versneld tempo af te sluiten voor privé-ver- keer. Het langparkeren in de steden moet beperkt worden en door sterk stijgende parkeerheffingen zal ook het kortparkeren aan banden moeten worden gelgd. Daarbij zullen in ver sneld tempo vrije banen voor het openbaar vervoer moeten worden ge schapen. Tegen 1980 zullen, aldus het rapport, de schadelijke bestanddelen in de uitlaatgassen trapsgewijs tot een tiende van de gemiddelde waarde in 1969 teruggebracht moeten zijn. Met ingang van januari 1976 zou daarbij een liter benzine iet meer dan 0,15 gram lood mogen bevatten. De Westduitse benzinemaatschappijen hebben inmiddels reeds beweerd, dat deze maatregel op zo’n korte te* nijn niet gerealiseerd kan worden. van m voor V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19