Vernieuwing van Rapport over illegale wet arbeids- handel met Rhodesië omstandigheden Akkoord over EEG-subsidie melkveehouders Kritiek Van Boven op regering en bonden A Algemene Bank Nederland speculatieve olievoorraden I Europese vakbonden eisen aantal radicale ingrepen dat op Europees en nationaal ni veau bevoegdheden heeft om de energiemarkt te beheersen en de prijzen te controleren, in het bij zonder in de aardoliesector. I I I 1 :n OM ENERGIECRISIS HET HOOFD TE BIEDEN: FUSIE MENEBA- KOUDIJS ROND Een echte bank, óók om te sparen. f S? Minister Boersma RLEM "i or iden. et 'P- :op G oene len. Ér zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4%%. Maar ook: spaardeposito’s, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat Topconferentie 9 c1 o „Minder partij” Pas na jaren „Moordend” „Geen crisis” „Schadelijke rol” Er wordt gefluisterd dat astronauten op de maan een bos bloemen aantroffen. Tja, Fleurop is een actieve organisatie... tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bij! En - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. 21 (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE I M- ADVERTENTIE Bij de ABN A Dit heeft gisteravond een woordvoer der van de Bond van Automobiel-, Ga rage- en Aanverwante Bedrijven (Bo- vag) in Den Haag verklaard. De Neder landse oliemaatschappijen hebben deze week hun dealers gevraagd op basis van vrijwilligheid de pompen ’s avonds na acht uur te sluiten. Volgens de Bovag is al maanden lang overleg gaande om de openstelling van de pompen onder de winkelsluitingswet te brengen. „Geen enkele pomphouder is op het ogenblik aan een wettelijke rege ling gebonden, behalve dan voor bepaal de stations aan de rijkswegen, die 24 uur per dag open moeten zijn”, aldus de woordvoerder van de Bovag, die verder zei dat de huidige oliecrisis de doorvoe ring van de sluiting van de pompen na 8 uur ’s avonds alleen maar bespoedigt. Dit is de mening van de heer A. F. Down, vice-voorzitter van The British Petroleum Company Ltd. (BP). De hui dige olieproblemen zijn volgens hem ontstaan doordat in de naoorlogse perio de energie goedkoop is geweest en, in feite, de energiekosten zijn verminderd. Het overschot aan aardolieprodukten en de daaruit voortvloeiende lage prijzen behoren nu echter tot het verleden. Weet u dat Iris, de koerierster, volgens de oude Grieken, berichten van de Goden naar de mensen overbraoht en dat ze reisde via de regenboog? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemist. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei dit vanmorgen op de afscheidsbijeen komst van ir. E. Spaan als directeur van het Veiligheids Instituut in Am sterdam. Op de lange duur zal, volgens de heer Down, kernenergie beschikbaar komen voor de normale opwekking van elektri citeit. Vermoedelijk zullen nieuwe me thoden worden ontwikkeld voor het ge bruik van kolen. Olie uit teerzand en leisteen kan ontwikkeld worden, maar tegen hoge kosten. De zonne-enerige is op zijn minst een mogelijkheid. DEN HAAG (ANP) De mogelijkheid van sluiting van de pompsta tions na acht uur ’s avonds zit er wel in. Vrijwel geen enkele Nederlandse pomphouder is erop tegen, omdat het toch weinig zin heeft langer open te zijn. Het merendeel van de pomphouders heeft nu een omzetvermin- dering van circa 15 percent, maar ook de vraag is ongeveer 15 percent gedaald. ROTTERDAM. De onderhandelin- gen tussen Meelfabrieken der Neder landse Bakkerij (meneba) en Verenigde Mengvoederfabrieken Koudijs over een volledige fusie zijn met sucoes beëindigd. De manier waarop de publiciteitsme dia zich van nieuws meester maken, bekoort de heer Van Boven ook niet. „Die is, wanneer grote belangen op het spel staan, moordend. Er is veel te veel haast”, schrijft hij. AMSTERDAM. De regering is bezig met vernieuwing van de wetgeving betreffende de arbeidsomstandigheden. Uitgangspunt van een nieuwe wet zou kunnen zijn een sociaal beleid, waar van ook de zorg voor de veiligheid deel uitmaakt. In de wet kunnen een plaats vinden organen als een be drijfsgeneeskundige dienst, een veilig heidsdienst en een veiligheidscommis- sie. BRUSSEL (ANP) De ministers van landbouw van de negen landen der Eu ropese Gemeenschap hebben gisteren in grote lijnen overeenstemming bereikt over het plan om melkveehouders in de achtergebleven gebieden van de EEG financieel te helpen. Het plan vormt een onderdeel van een nieuwe EEG-landbouwbeleid en het be paalt ondermeer de hoogte van de subsi dies voor de melkveebedrijven. Er is echter nog geen beslissing genomen over de vraag, welke streken in de Europese Gemeenschap voor de subsidieregeling in aanmerking komen en welke bijdrage het gemeenschappelijk Landbouwfonds moet leveren. schaal illegaal handel met Rhodesië heeft gedreven. Zephyr, dat slechts een onderdeel is van een internationaal netwerk van handelsondernemingen (er zijn ook ves tigingen in Lichtetnsei en Zwitserland) heeft goederen geleverd aan rhodesische ondernemingen die vallen onder het door de Verenigde Naties en door Neder land gevolgde embargo tegen Rhodesië. In de meeste gevallen wisten Nederland se industrieën of bedrijven die aan Ze phyr leverden niet, dat hun produkten De Bovag heeft na drie weken oliecri sis in Nederland verder geconstateerd, dat er geen merkbare verschuiving is van het maken van auto-uitstapjes op zaterdag, nu het rijden op zondag voor lopig taboe is. Verder hebben de garage bedrijven de laatste weken een merk baar geringere werkplaatsbezetting. Als oorzaak noemt de Bovag het min der hard rijden van de automobilist, waardoor de auto minder aan slijtage onderhevig is. Een minder pessimistische ontwikkeling is de daling van het aantal autoschades. „Bij sommige maatschap pijen is al een daling van het aantal schades met 50 percent geconstateerd”, aldus de Bovag. De economische ontwikkeling van Eu ropa mag niet afhangen van politieke wisselvalligheden en van het optreden van enkele grote multinationale onder nemingen, aldus de vakbeweging. Vooral de rol van de grote olieconcerns, die steeds meer optreden als totale energie- ondernemingen, moet worden beperkt, vinden zijn Er moet zo spoedig mogefijk een ge meenschappelijk Europees energiebeleid komen, stelt de Europese vakbeweging. Daarom ook stelt zij voor op korte termijn een speciale conferentie over de energieproblemen te houden tussen rege ringen, vakbewegingen en werkgevers in Europa. Daar zal moeten worden gespro ken over te treffen maatregelen in de nabije toekomst, omdat Europa niet op nieuw in moeilijkheden zoals de huidige kan raken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond, mr. P. M. H. van Boven, vindt dat de regering met het Centraal Akkoord onverstandig heeft gehandeld. „Ze is veel te snel gaan praten over centen en procenten, en dat op een niveau (de Troonrede) waar zo’n onderdeel van het beleid niet thuis hoort”, schrijft hij in het NCW-blad De Werkgever. DEN HAAG (ANP). Minister president Den Uyl meent dat er geen aanwijzingen zijn voor de veronder stelling als zou gesproken kunnen worden van het aanhouden van specu latieve olievoorraden door de olie maatschappijen. De mutaties van die voorraden zijn de regering van week tot week bekend, zei hij gistermiddag in de Eerste Kamer. Sociaal beleid mag nooit restpost zijn, maar moet op directieniveau een on derdeel zijn van de totale beleidsvoe ring. Dat beleid zal een belangrijk uitgangspunt van de nieuwe wetge ving op de arbeidsomstandigheden worden, aldus Boersma. De overheid zal een raam aangeven voor het bedrijfsleven. Grote bedrijven zul len de nadere uitwerking zelfstandig uitvoeren, kleinere bedrijven zullen dit waarschijnlijk meer als een geza menlijke activiteit zien of de bedrijfs groep inschakelen. Deze eisen worden ook voorgelegd aan de binnenkort in Kopenhagen te houden Europese topconferentie van staats hoofden en regeringsleiders. Ze zijn op gesteld tijdens een de afgelopen dagen in het SER-gebouw in Den Haag ge houden vakbondsconferentie over ener gievraagstukken. Van Boven wil niets weten van de „onvoldragen botte bijltheorie” van de heer Groenevelt, voorzitter van de In- dustriebond-NVV. Hij verwerpt het „dapper dreigen, de polarisatietheorie”. Meneba zal een bod uitbrengen op de nog niet in haar bezit zijnde aandelen certificaten Koudijs ter hoogte van 750 achtergestelde converteerbare obligaties Meneba per aandeelcertificaat van 500 nominaal Koudijs, zo deelt Meneba mee. Het fusiebericht zal begin november verschijnen. Sparen is goed. Maar ’t kan béter „Er bestaat thans' geen crisis in het olie-aanbod. Voldoende bekende reserves zijn beschikbaar van op conventionele wijze te winnen olie, om te kunnen voldoen aan de te voorziene vraag tot aan het eind van dit decennium. De oliemaatschappijen verwachten echter een wijziging in het vraagpatroon. Hier mee rekening houdend, zullen waar schijnlijk nieuwe vondsten voldoende zijn om de behoefte tot aan het einde van deze eeuw te overbruggen.” uiteindelijk voor Rhodesië bestemd wa ren. Dit zei gisteren Berend Schuitema van de Anti-Apartheidsbeweging Nederland bij de publikatie van een rapport over de activiteiten van Zephyr. De AABN heeft aan het onderzoek aangaande de Amsterdamse firma, die ook onder de naam Joba Chemicals opereerde, bijna een jaar gewerkt. Op basis van onder andere bijna 5000 documenten is de beweging tot de conclusie gekomen dat Zephyr met een kleine 100 Nederlandse bedrijven zaken heeft gedaan, in alle gévallen met uiteindelijke bestemming Rhodesië. Sinds de eerste publikaties in mei is aan de activiteiten van Zephyr in Am sterdam overigens een eind gekomen. Zephyr werkt nu voornamelijk vanuit Liechtenstein en Zwitserland en de AABN heeft niet voldoende middelen om het onderzoek te kunnen voortzetten. Voor de financiële afwikkeling van de illegale transacties maakte Zephyr ge bruik van Van Lanschot Bank in Am sterdam. Na de eerste publikaties wordt nu gewerkt met buitenlandse banken, met name United Overseas Bank in Genève en Banque de Lisbonne in Jo hannesburg. Op grond hiervan meent de AABN dat effectieve bestrijding van de ontduiking van het handelsembargo met Rhodesië alleen door een goede interna tionale samenwerking mogelijk is. Het rapport van de Economische Contro le Dienst wordt aangeboden aan de Offi cier van justitie in Amsterdam, die eventueel kan besluiten de Zephyr-direc- tie te vervolgen op grond van overtre ding van de Wet Economische delicten. Het rapport gaat ook naar een interde partementale werkgroep van deskundi gen, die bestudeert of de bestaande wet geving inzake de handel met Rhodesië eventueel een aanvulling behoeft. Hij vindt, dat het kabinet eens moet gaan begrijpen dat het door afstand te nemen, door niet zo dicht bij een be paalde vleugel van de onderhandelings tafel te gaan zitten, meer regering zou zijn, meer overheid voor allen en min der partij. De NCW-voorzitter zegt te verlangen naar een minder vijandige houding in het maatschappelijk overleg, naar meer vertrouwen in elkaar, naar een nieuwe, duidelijke en gezamenlijke doelstelling. „Dat Is niet de doelstelling van de uitersten aan beide zijden, maar van het midden. Daar moeten wij elkaar trach ten te vinden. Daar ligt het optimale kruispunt, waar welvaart en welzijn el kaar kunnen ontmoeten”. Bovag: „Sluiting van pompen na 8 uur ’s avonds zit er wel in” 2. f PI B (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Europese federaties van vakbonden in de energiesector eisen van de regerin gen der EEG-landen en van de Europese organen radicale ingre pen om de energiecrisis het hoofd te bieden. Zij willen een orgaan Onder toezicht van de autoriteiten moet een ontwikkeling van kernenergie worden vesterkt, Europese overheidsin stanties moeten installaties voor urani umverrijking oprichten om voor de toe komst de afhankelijkheid van de Vere nigde Staten op dit gebied te beëindigen. Prijzendiscriminaties binnen de EEG moeten worden afgeschaft, de fiscale voorwaarden moeten gelijk worden, op investeringen en fusies moet toezicht worden gehouden. Dit komt enerzijds door de autoloze zondag (bijna 10 percent) en anderzijds doordat de Nederlandse automobilist zuiniger is gaan rijden na de vrijwillige oproep van maximum 100 km.uur. Deze besparing bedraagt ongeveer 5 percent. „Het heeft ook veel te vroeg ingegre pen in de groei van de ondernemings- raad-nieuwe-stijl en in het bedrijven- werk. Het geeft daarmee blijk niet in te zien, wat zich in de ondernemingen aan het voltrekken is en evenmin waar de oplossingen liggen. De regering trapt daarmee op de ziel van die ondernemers, die zich inzetten voor nieuwe verhoudin gen in de ondernemingen”. De regering meent blijkbaar de vak beweging tevreden te moeten stellen door de indruk te wekken de onderne mers te wantrouwen. Zij zal de vakbe weging wel een handje helpen, ook al loopt zij daarmee voor de voeten van hen, die zij broodnodig heeft om aan geld te komen voor haar kostbare plan nen, aldus Van Boven. den produceren, dan moet nu een begin worden gemaakt met de zeer omvangrij ke investeringen die nodig zullen zijn. Op korte tot middellange termijn ech ter ziet de heer Down geen vervanging voor de op conventionele wijze gewon nen olie ais een belangrijke energiebron. De olie-industrie moet zich gaan concen treren op de ontdekking en ontwikkeling daarvan, zowel te land als ter zee. Dit zal echter enorme investeringen met :zich meebrengen, die pas na enige jaren vructen zullen afwerpen. De Alaska- en de Noordzeeprojecten zullen van zeer grote betekenis zijn in tiet midden van de jaren zeventig. Zowel voor BP als voor de economie en de betalingsbalansen van West-Europa en de Verenigde Staten. „Deze projecten zijn wat ontwikkeling betreft erg kost baar, maar potentieel zeer rijk”, aldus de hee Down. Naar zijn mening moet gerekend worden op een blijvende beperking Met name willen de Europese bonden een einde maken aan „de schadelijke rol” die de aardoliemaatschappijen naar hun mening spelen. Deze multinationale ondernemingen zijn nu voor een deel geen meester meer over de inkoopprij zen en de hoeveelheden. Maar zij heb ben nog wel het prijzenmonopolie bij de distributie en maken daarvan ook ge bruik. Zo zien zij kans de bestaande voorraden tegen nieuwe prijzen te ver kopen, waardoor grote extra winsten worden gemaakt. De overheden moeten in samenwer king met de vakbonden en ondernemers greep krijgen op de volledige energie markt. In de huidige omstandigheden past een liberaal-economisch beleid niet meer, aldus de vakbeweging. De be schikbare bronnen moeten beter worden gebruikt, naar nieuwe mogelijkheden moet met kracht worden gezocht, waar bij de overheden stimulerend moeten optreden. (lU Niemand woont te ver weg.om bloemen te U krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. A Voor het ontwikkelen van niet-con- ventionele oliebronnen en meer uit heemse energiebronnen is veel tijd no dig. Willen deze in de tachtiger en negentiger jaren belangrijke hoeveelhe- van de olie-aanvoer. Hij sprak de verwachting uit dat de vermindering lager zal zijn dan de huidige 25 percent-beperking. Bundeling van het onderzoek en verdere stimulering van alternatieve energiebronnen noemde hij noodzake lijk. In antwoord op vragen vanuit de kamer zei hij het „niet uit te sluiten” dat het vraagstuk van het vrije ver keer van olie binnen de gemeenschap wordt voorgelegd aan het Europese Hof in Luxemburg. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zeer binnenkort krijgt minister Lubbers (economische Zaken een rapport aangeboden van de activiteiten van de Amsterdamse handels- firma Zephyr, die geruime tijd op grote De heer Down was van mening dat de oliemaatschappijen de eerste tien jaar afhankelijk zullen blijven van de Arabi sche landen. Hij schatte dat het wereld- t. Verbruik van ruwe olie zal stijgen van 40 miljoen barrels per dag in 1971 tot 80 miljoen barrels in 1980. Van deze laatste hoeveelheid zullen Japan, West-Europa en de VS 40 miljoen barrels verbruiken.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21