UEFA GUL MET STRAFFEN BUNSCHOTEN ZWEMSTER AF POSITIE NEDERLANDSE AMATEURS VERBETERD Drie winnaars toto achttien Snelle treffer Theo Hansen Joegoslavische coach stapt op Chili niet akkoord met uitstel AANVAL VAN RUS OP STANLEY ROUS Orantes verloor SPURTS Jeuring gaat vooruit n Um vl een miljoen gulden aan prijzen Bauknecht I 23 donderdag 2 2 NOVEMBER 1973 Excuus i Nederland krijgt weer zijn eigen i missaal! J I Nationale Raad voor Liturgie n a w (Van onze sportredactie) Volgens vader Han Bunschoten is WINST NA ZWAKKE START en BELGRADO (DPA). Vujadin Arie de Vroet: „We zijn verkeerd begonnen”. ADVERTENTIES ADVERTENTIE u BiJtstraat 119 ze over anderhalf jaar van school af komt, wil ze een toneelopleiding vol gen. In verband met de oliecrisis is het doorgaan van de Rally van Monte Carlo in januari '74 onzeker. In het Danlon-schaaktoernooi (eerste ronde) leed Ada v.d. Giessen een neder laag tegen de Braziliaanse Cordoso. Rie Timmer boekte eenzelfde resultaat tegen de Hongaarse Karakas. Het Nederlandse ijshockey team kreeg in Oslo een dreun van de Noorse ploeg. Voor tweeduizend toeschouwers gingen onze landgenoten met 12-0 ten onder. ENSCHEDE (ANP, Reuter) De spitsspeler van de FC Twente Jan Jeuring zal waarschijnlijk begin volgende maand zjjn rentree maken in de voetbalcompetitie. De centrumspeler van FC Twente werd vrijdag 9 november j.l. door dr. Strikwerda geopereerd aan een liesblessure, een ingreep, die naar het leek, de Enschedeër hoog uit twee weken op non-actief zou houden. Vorige week verslechterde de situatie aangezien zich als nevenverschijnsel een onsteking in de buik manifesteerde. Dins dag bracht Jeuring andermaal een bezoek aan dr. Strikwerda die de infectie behan delde. De sportarts deelde mee dat de Twentse aanvalsleider zich eind deze week als volledig genezen kan beschouwen en dat hij in de loop van de volgende week de training kan hervatten. rechter in de ontmoeting FC Köln Olympique Marseille (6-11), Adams (Nice) wegens het weigeren het veld te verlaten in de wedstrijd Fenerbah ceNice (7-11) en Jirousek (Banik Ostrava) omdat hij van het veld werd gestuurd in de wedstrijd FC Magde burgBanik Ostrava. deze zaak tot een compromis te komen is, aldus meldt de FIFA, zonder resul taat gebleven. De uiteindelijke beslissing over de zaak zal worden genomen door de organisatie-commissie van de FIFA, die op 5 januari aanstaande bijeenkomt. weet wat vrouwen wensen Aanvankelijk werd gedacht, dat zij het komend jaar een grootse come back zou maken, maar die hoop is nu reeds volkomen de bodem ingeslagen. Erger nog, het heeft er alle schijn van dat zij nimmer meer een rol van betekenis op zowel het internationale als nationale zwempodium zal kun nen spelen. Zelf wil Hansje Bunscho ten weinig of niets zeggen over haar plannen voor de toekomst wat het zwemmen betreft. „Ik heb nog altijd last van hoofdpijn. Het is ook niet echt minder geworden. Je went er alleen aan.” DUNFERMLINE (ANP) De Nederlandse amateurs hebben hun po sitie in groep 1 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landenteams door een zege op Schotland wel opnieuw versterkt, doch helaas nog niet vrijwel onaantastbaar gemaakt. Voor nog geen 250 toeschouwers zegevierde het Oranjeteam in een uitermate grauw Dun fermline met 31. De ploeg van Arie de Vroet, die in drie ontmoetingen ongeslagen is gebleven, heeft op 13 maart in de slotwedstrijd voor de voorronden aan een gelijkspel genoeg om zich in de kwartfinales te plaat sen. Zeer waarschijnlijk kunnen de Nederlanders zich dan zelfs een kleine nederlaag permitteren zonder te worden uitgeschakeld. „Ik geloof dat 3-1 voldoende is”, zei een uitermate verheugde De Vroet in de regen van Dun fermline, „je plaats in het eindtoernooi heb je toch wel voor zeventig pro cent in handen.” HILVERSUM. Hansje Bunscho ten is praktisch zeker voor het Ne derlandse topzwemmen verloren. De 15-jarige Hilversumse is nog steeds niet hersteld van de geheimzinnige virusziekte, die haar in augustus kort voor de wereldkampioenschap pen in Belgrado dwong met trai nen te stoppen. In de vierde ronde van de schaak- vierkamp in Amsterdam won Donner van Timman en speelde Sosonko remise tegen Ree. ZURICH (AP-AFP). Chili heeft een voorstel van de Sovjet Unie om de tweede wedstrijd met dit land om de wereldbeker te gaan uitstellen, afgewe zen. Een Joegoslavisch initiatief om in Joeri Jegorov, journalist van het Rus sische persbureau TASS, heeft een waren de Schotten toch heel erg sterk in,” In het antwoordtelegram verzocht de Chileense bond de FIFA Rusland tot verliezer te verklaren indien de Oosteu- ropeanen woensdagavond niet op kwa men dagen. De FIFA had tevoren laten weten de kwestie alleen opnieuw te bekijken als Chili met het uitstel van de wedstrijd accoord zou gaan. In een com muniqué zegt de FIFA dat de bemid- lingspogingen van de Zuidslavische bond zonder resultaat zijn gebleven. Het Hongaarse voetbalelftal verloor in Boedapest met 0-1 van Oost-Duits- land. Tienduizend kijkers in het Nepsta- dion zagen Lauck in de eerste helft scoren. Bijzonder fraai was de openingstreffer van de Limburger Theo Hansen. Een voorzet van de sterk opgekomen Koos van Dullemen bereikte Ad van den Broek, die het verrassingselement in de aanval bracht door de bal met een lichte hoofdbeweging door te spelen naar Han sen, die onhoudbaar voor doelman Wil son inkopte. De Nederlanders misten daarna het vertrouwen in eigen kracht. Voor een belangrijk deel was het aan de doelmatige spelwijze van aanvoerder Thimo Meertens en Cees Karstens te danken dat Oranje daarna niet werd overspeeld. Verder dan een volkomen onnodige tegentreffer van Matassa kwa men de Schotten niet. Eerst verdedigde Koppendraaier slecht uit. Tot overmaat van ramp schoof Rudy Janssen de bal daarna voor de voeten van de Schot die op drie meter afstand van hem stond. De wat ver uit zijn doel gekomen Hoogen- boom had geen verWeer. Voor het eerst in dit toernooi was de Amsterdamse doel man gepasseerd. „Ik verwachtte geen schot”, verdedigde hij zich, „dat kon ook eigenlijk niet. Maar toen zeilde die bal pats naar de verste hoek. Bovendien werd ik nog vastgehouden ook. Daar De strafcommissie, die na de eerste ronde negen spelers voor drie wed strijden schorste, verbood nu vier spelers in drie Europa-cupwedstrijden deel te nemen. Het zijn: McCalliog (Wolverhampton) wegens belediging van de scheidsrechter na de wedstrijd Lokomotiv LeipzigWolverhampton Wanderers (24-10), Bosquier (Marseil le), wegens belediging van de scheids- ZÜRICH (ANP). De controle- en strafcommissie van de UEFA heeft tijdens een zitting in Zürich een groot aantal schorsingen, boetes en waarschuwingen uitgedeeld naar aan leiding van onregelmatigheden in de tweede ronde van de toernooien om de Europese beker voor landskampi oenen en bekerwinnaars en de strijd om de UEFA-cup. Feyenoord kreeg een waarschuwing omdat tijdens de wedstrijd FeyenoordGwardia enkele toeschouwers plastic flessen op het veld hadden geworpen. FC Twente werd gewaarschuwd wegens het tweemaal afsteken van vuurwerk en het betreden van het speelveld door twintig a dertig toeschouwers na af loop van de wedstrijd FC Twente Panahaiki Patras op 7 november. Het waren enkele van de minst ingrijpen de maatregelen die de commissie nam. dat er tweemaal een hond op het terrein kwam waardoor een opont houd van twee minuten ontstond. Bos- kov, de bondscoach van het Joegoslavi sche voetbalelftal, heeft dinsdag zijn ontslag genomen. In een brief aan de Zuidslavische voetbalbond heeft hij la ten weten, dat hij zijn werk onder de huidige omstandigheden niet kan voort zetten. Boskov genoot bij enkele bonds- bestuurderen weinig vertrouwen en heeft na de wedstrijd tegen Spanje, in oktober (0-0) veel kritiek te verwerken gehad. Joego-Slavië speelt over een maand de beslissende wedstrijd in de voorronde van het toernooi om het we reldkampioenschap tegen Griekenland en moet met minimaal drie doelpunten verschil winnen om zich direct voor het eindtoernooi te plaatsen. Bij een over winning van twee doelpunten verschil moet er een beslissingswedstrijd tegen Spanje worden gespeeld. JOHANNESBURG. Tom Okker, die als derde geplaatst is voor de open tennis kampioenschappen van Zuid-Afri- ka, heeft woensdag in Johannesburg de derde ronde bereikt. De Nederlandse prof won in vier sets van de Engelsman Gerald Battrick: 6-3, 3-6, 6-1, 6-3. Een grote verrassing was de uitschakeling van de als nummer een geplaatste Spanjaard Manuel Orantes door de Zuidafrikaan Byron Bertram. De partij vergde vier sets: 6-7, 6-2, 6-3, 6-3. De volgende clubs kregen waar schuwingen wegens het werpen van flessen, afsteken van vuurwerk of het betreden van het speelveld door toe schouwers: Feyenoord, FC Twente. Olympique Lyon, Bayern München, FC Basel, Atletico Bilbao en Wolver hampton Wanderers, wegens het feit aanval. De Vroet zelf was evenwel niet geheel tevreden over de kleine Noord - wijker. „Hij wil graag kort spelen”, betoogde de bondscoach, „omdat hij geen lange pass heeft. Daarom gaat hij lopen met de bal. In de tweede helft vond ik hem veel beter.” er nauwelijks hoop op een spoedig algeheel herstel. „De doktoren en specialisten hebben gezegd, dat het wel één tot anderhalf jaar kan gaan duren. Men weet dat de virus uit het water is gekomen, al kan men niet zeggen waar. En men kan er ook helemaal niets tegen doen. Ze mag wel zwemmen, maar als ze zich in spant, krijgt.ze meer last van de pijn. Van echt trainen kan dus geen spra ke zijn. Het komend seizoen is nu al een flop. En het zit er voor mij zelfs dik in, dat ze nooit meer tot echte topprestaties zal komen.” Op het eerste gezicht lijkt Hansje Bunschoten deze teleurstelling al te hebben verwerkt. Ze kan zich nog wel erg boos maken over de opmer kingen van onder meer bondscoach Bert Sitters, dat het bij haar een psychische kwestie is, en ook over de veelvuldig gemaakte veronderstelling, dat ze niet tegen haar verlies kan, maar ze is zeker niet uit het veld geslagen. Ze richt haar blik nu op haar maatschappelijke toekomst. Als Toen de invallende duisternis zich in het even kille als stille stadion van FC Dunfermline Atletics steeds duidelijker ging aankondigen kreeg Nederland de wedstrijd pas volkomen in handen. Van uit de achterste linie trachtte Oranje openingen te vinden in de Schotse de fensie. Die opzet lukte maar zeer ten de le. Toen de Schotten zagen dat hun tegenstanders superieur werden weiger den ze veelal uit de verdediging te komen. Ook als de Nederlanders zich terugtrokken tot ver op de eigen helft. Zaterdagamateur (eerste klasse) Go Ahead moest in Kampen met 1-4 zijn meerdere erkennen in het Nederlands militair elftal. Voor de soldaten scoorden SS 6> 81 Bauknecht weet wat vrouwen wensen. Elke week te winnen in de Nationale Aktie Natuur: Bauknecht-apparaten tot een waarde van ƒ850.- naar keuze, bijvoorbeeld dit schoonblijvend elektrisch fornuis. Een geschenk van Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88. Breda, m.i.v. jan. ’74 Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). Eredivisieclub Sparta speelde in Rot terdam met 2-2 gelijk tegen Admira uit Wenen, de voormalige club van Willy Kreuz. Binnenkort-begin december-ver- schijnt het nieuwe Nederlandse missaal. Alle lezingen en gebeden van de zon- en feestdagen, 120 pagina’s privé gebeden, 138 Nederlandse liederen en beurt zangen, 5 Nederlandse en 5 Gregoriaanse missen, etc., 1024 pagina’s. Nu bestellen bij uw boekhandel of rechtstreeks bij de Nationale Raad voor Liturgie, Biltstraat 119, Utrecht verzekert u van een tijdige ,everin9’ Prijs 135- een uitgave van de Utrecht Een snelle treffer van Theo Hansen gaf hoop pp een ruime zege. Oranje viel vervolgens echter sterk terug. Debutant Maup Martens maakte te veel fouten. Boventjien speelde hij eenmaal gevaar lijk terug, waardoor doelman Bobby Hoogenboom die nog juist redding kon brengen aan een enkel werd geraakt. Sietze Boiten, sterk bij aanvallen over de grond, was heel duidelijk de mindere bij duels in de lucht. „We hebben inder daad aanvankelijk verkeerd gespeeld”, gaf De Vroet ruiterlijk toe, „evenals de Schotten speelden we op kracht. En bij kracht tegen kracht bleken zij ons de baas. In de rust heb ik dan ook gezegd dat ons sterke punt is dat wij beter voetballen. De Schotten waren keihard, wel fair, onze spelers gingen er niet in en er heerste een grote nervositeit. In de tweede helft liep het beter. Toen gingen we voetballen en controleerden we de wedstrijd.” De verdediging, op papier het sterkste deel van de ploeg, gaf vreemd genoeg de meeste zorgen. De aanval daarentegen, waarvan minder werd verwacht, kwam tot een aantal zeer goede combinaties. Cees Karstens, de tweede debutant, heerste op het middenveld en bood zich steeds weer aan bij de opbouw van de Iets anders liggen de zaken ten aanzien van Epi Drost, FC Twente’s aanvoerder en ausputzer, die tegelijk met Jeuring geopereerd werd aan een dijbeenblessure. Drost wikis' been dinsdag ontdaan werd van het loopgips, zal het de eerste 14 dagen uiterst kaMiaan moeten doen. Het is dan ook niet aannemelijk dat hij voor half januari weer zal kunnen spelen. De wedstrijd tussen Ipswich Town en FC Twente, in het toernooi om de UEFA cup, zal woensdag 28 november op het aanvankelijk geplande tijdstip van 19.30 be ginnen. Dit ondanks het Britse verbod lichtwedstrijden te spelen. Ipswich Town heeft op eigen terrein met 13 verloren van Birmingham City. Het was een wed strijd in de vierde ronde van het tournooi om de Engelse League Cup. In verband met de autoloze zondag zal de competitiewedstrijd voor de eredivisie Voor een zware overtreding in de zelfde wedstrijd kreeg Abraham (FC Magdeburg) een schorsing van twee wedstrijden. Ook Bubenko (Presov) werd voor twee wedstrijden ge schorst. Voor een wedstrijd uitgeslo ten zijn: Zubiaga (Atletico Bilbao) wegens gevaarlijk spel. Omdat zij voor de tweede maal dit seizoen een waarschuwing kregen zijn voor een wedstrijd geschorst: Egervari (Hon- ved), Geyer (Dynamo Dresden), Geor gescu (Dinamo Boekarest), Andersson (Malmö FF), Denev (CSKA), Decker (FC Magdeburg) en Marx (Ruch Chorzow). DEN HAAG (ANP). De cijfers van sporttoto achttien van het afgelopen weekeinde zijn: Deelnemers: 484.534; Bruto inleg: 1.102.714; Prijzenbedrag: ƒ466.448,02. Ie, 2e, 3e prijs en de premie elk ƒ116.612. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto 38.870,60 ontvangen. 2e prijs: 176 winnaars, die elk per kolom 662,50 ontvangen. 3e prijs: 1.908 winnaars, die elk per kolom 61,10 ontvangen. De pre mie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 12 decem ber 1973 bij loting toegewezen aan een van de le prijswinnaars. De premie van sporttoto no 14 en bedrage van bruto 124.355,02 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer U.3132392. Hij ontvangt nu aan prijs premie totaal bruto 125.057,52. Bevrediging schonk het tweede treffen met de Schotten lang niet volledig. Een aanmerkelijk beter Nederlands elftal verzuimde de kans te grijpen om duide lijk afstand van de tegenstander te ne men. Als goed excuus mag Oranje daar tegen aanvoeren dat de ploeg na rust bij schoten van Ad van den Broek tot twee maal toe en Janssen beslist geen geluk heeft gehad. sische persbureau TASS, heeft een aan val gedaan op Sir Stanley Rous, de voorzitter van de internationale voetbal- federatie. Jegorov, die de Brit beschul digt van eigenzinnigheid, schrijft: „Het is heel duidelijk waarom Rous de Sovjet Unie gediskwalificeerd heeft. Hij hoopt dat andere Oosteuropese landen zich te rugtrekken, zodat de weg vrij is voor Engeland (uitgeschakeld door Polen) om alsnog naar West-Duitsland te gaan. Ook tijdens de beslissende wedstrijd tegen Polen ging Rous al buiten zijn boekje door de scheidsrechter onder druk te zetten. De strafschop die Engeland toen In zoverre had de ploeg van coach Peter Sweeney succes dat verdere doel punten uitbleven en Nederland niet verder kwam dan een viertal gevaarlijke schoten. Een winstpunt mag het amper heten, want de derde nederlaag van de Schotten betekent dat de ploeg definitief is uitgeschakeld voor verdere deelne ming aan het toernooi. En dat met doelcijfers die er niet om liegen: één enkele treffer voor en maar liefst acht tegen. De volgende clubs werden beboet: Benfica (3000 francs, wegens werpen van flessen, herhaling), Sporting Lis sabon (3000 fr„ bétreden van het veld door toeschouwers), dezelfde club kreeg bovendien 2000 fr. boete we gens onsportief gedrag van een bal lenjongen. Een boete van 3000 francs was er voor Glasgow Rangers (wer pen van flessen, herhaling). Ruch Chorzow moet 1000 francs betalen omdat de trainer een aanwijzing van de grensrechter niet opvolgde. Ten slotte zal Lokomotiv Plovdiv de UEFA 5000 francs moeten betalen omdat het wedstrijdformulier onjuist was inge vuld. Vorige week had de UEFA al maatregelen genomen tegen Lazio Rome wegens de wanordelijkheden in de wedstrijd LazioIpswich Town. De club moet een boete van 10.000 Zwitserse francs betalen en mag bo vendien een jaar niet uitkomen in een door de UEFA georganiseerd toernooi. De straf geldt dus niet al leen voor de strijd om de UEFA-cup maar ook voor de wedstrijdenreeks voor de landskampioenen en beker winnaars. De Russische voetbalbond had woens dag om een speciale bijeenkomst van de FIFA verzocht. Tijdens deze vergadering had een oplossing moeten worden ge zocht voor de problemen rond de tweede wedstrijd tussen Chili en Rusland voor kwalificatie in het eindtoernooi om het wereldkampioenschap. Dit duel was voor woensdagavond geplanned, maar de Russen weigerden in het stadion van Santiago te spelen. Dit stadion fungeerde enige tijd terug als geïmproviseerde ge vangenis. De FIFA liet daarop weten dat de Russen zichzelf hadden gediskwalifi ceerd. Het Russische verzoek werd gelijk aan de Chileense voetbalorganisatie overgebracht. Zoals gezegd heerste Nederland na rust. Maar toch lang niet zo volledig als De Vroet deed voorkomen. Nadat de stand snel op 1-1 was gebracht werd Oranje aanvankelijk nog teruggedron gen. Rudy Janssen tekende in de derde minuut na de hervatting voor de tweede Nederlandse treffer. Doelman Wilson dook volkomen over het beslist niet harde schot heen. Aan knap samenspel dankte even later het derde doelpunt zijn ontstaan. Hansen zette de aanval in. Janssen nam de bal over en liet hem onverwachts liggen voor Van den Broek, die met een gericht schot scoorde.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23